גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרקטיקה של עלילת דם

פוליטיקאים עושים שימוש ציני ברטוריקה של שנאה ובכך הורסים את הדמוקרטיה הישראלית

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: אמיר מאירי
ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: אמיר מאירי

בספרי ההיסטוריה של העם היהודי נרשם פרק עצוב במיוחד על עלילות הדם. כבר במאה ה-1 לספירה תיעד יוסף בן-מתתיהו עלילת דם מפורסמת - כשאנטיוכוס הרביעי נכנס לבית המקדש הוא מצא איש יווני כלוא במקום. האסיר היווני סיפר לאנטיוכוס, כך על-פי העלילה, שהיהודים כלאו אותו ופיטמו אותו, כדי להקריבו לאלוהים ולאכול מבשרו. סיפור זה יחזור על עצמו בגרסאות שונות עד ימינו - לעתים יתווספו לרצח מעשי אונס, לפעמים אורגיות, ופעמים רבות ידובר על ילדים נוצרים, שדמם שימש לאפיית מצות.

בשימוש נכון יכלו אנשי דת, מלוכה ופוליטיקאים להשתמש בעלילות דם כדי לארגן מחדש את החברה לפי רצונם: פעם אחת כדי לחסל היהדות, פעם אחרת כדי לחסל חובות ל"בנקאי של המלך" ופעם נוספת כדי לארגן את אירופה סביב אידאולוגיה חדשה.

שנאת הזר ו"האחר" היו הדלק שאפשר למנהיגים רבים בהיסטוריה לווסת את החברה לצורכיהם ולא פעם סביב "היהודי" כקטגוריה חברתית, שנשענה על אנטישמיות ותהליכים סוציולוגיים (בהם גם כלכליים). כל שנדרש היה להשתמש בפחדים ובאגרסיות שטבועות במעמקי הנפש של ההמון, ו"היהודי" הפך למנגנון ויסות די אפקטיבי לשינוי מהיר של המציאות.

חזרה לימינו. קו ישיר מחבר בין "הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי" של נתניהו ב-2015, ה"זועביז" של לפיד בבחירות 2013 והסלוגן "נתניהו טוב ליהודים" בבחירות 1996. אלא שנראה כי במערכת הבחירות של 2019, גל ההתבטאויות נגד הציבור הערבי גבה אף יותר, ועכשיו הוא חותר תחת עצם הלגיטימיות שלהם כאזרחים. ולמרות שההשוואה קשה, אפילו כואבת, זו בדיוק אותה פרקטיקה של עלילות הדם: ניסיון לארגון מחדש של החברה סביב פחד ושנאה לאחר.

בימים האחרונים מדקלמים הפוליטיקאים ללא ההפסק את המסרים החדשים ממפעל הדברור: "הצבעתם גנץ - קיבלתם טיבי", "גנץ ולפיד יקימו 'גוש חוסם' עם הערבים", "מרצ עשתה הסכם עודפים עם הערבים" ועוד.

למרבה הצער, במרוץ אחר קולות הבוחרים, גם הפוליטיקאים מהמרכז והשמאל אימצו את אותה שפה וחשיבה, שהגו יועצים אסטרטגיים נגד 20% מהאוכלוסייה. המסר הציבורי חד וברור: הערבי אינו לגיטימי בציבוריות הישראלית. הוא חי כאן, אך הוא "מיותר".

מצער אף יותר לראות שגם עיתונאים רבים מלב המיינסטרים - ברדיו, בטלוויזיה ובמדיה הכתובה - הולכים שבי אחרי רטוריקת השנאה הזו ומהדהדים אותה בשאלות מתריסות כלפי פוליטיקאים מהמרכז והשמאל ונציגי המגזר הערבי.  לכאורה הם עושים את עבודתם ומקשים בשאלות ביקורתיות - בפועל הם למעשה מאשררים את עלילת הדם.

שיתוף-הפעולה הזה הוא לאו דווקא מכוון, וזה אולי העניין המבהיל בכל הסיפור - ההיסחפות של העיתונות אחרי התעמולה כמוה כנפילת המתרס האחרון בקרב על הדמוקרטיה. כפועל יוצא מכך שהעיתונות הפכה לכלי בשירות התעמולה, נוצרה תנועת מלקחיים (של המראיין והמרואיין) על התודעה הציבורית, כך שחוסר הלגיטימציה של "הערבים" הופך מיום ליום להלך הרוח הציבורי.

צריך לומר ביושר - לאורך השנים היו פוליטיקאים ערבים שפעלו נגד האינטרסים של מדינת ישראל, לעתים תוך מעבר על החוק. נכון גם שבחברה הערבית קיימים כיסים של איבה, חוסר רצון להשתלב וסירוב אווילי של מנהיגי המפלגות להצטרף לקואליציה. כל אלה משחקים לידי המבקשים להדיר את הציבור הערבי, אבל אי-אפשר ואסור להוציאם אותם מההקשר הרחב של אפליית ערבים והזנחה רבת-שנים של היישובים הערבים. זהו מצב קלאסי של ביצה ותרנגולת וחד גדיא.

מה שלא יהיה, כיסים קטנים של איבה ופוליטיקאים ציניים מהמגזר לא יכולים בשום אופן להצדיק את החתירה להוצאתם מתחום הלגיטימיות של המרחב הציבורי והדמוקרטיה.

התהליך שנרקם לנגד עיננו בימים אלה, אם כן, הוא תעמולה גזענית וניצול ציני של הבחירות לטובת כרסום הדמוקרטיה עצמה, ולבסוף שיתוף-פעולה של כלבי השמירה עם מהלך זה. בשילוב תהליכי עומק של מתן לגיטימציה ממוסדת לשנאה, אדישות כלפי ה"אחר" וזלזול גובר במוסדות שלטון החוק, נראה שהשער נפרץ, והקווים האדומים נחצים בזה אחר זה מדי יום. 

עוד כתבות

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עו"ד איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז לנפגעי כתות: "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

בייניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

שופט העליון מני מזוז אמר את הדברים בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השקעות אלטרנטיביות - סיכונים מגלקסיה אחרת

בשעה טובה רשות ני"ע החליטה לבחון את מה שמכונה השקעות אלטרנטיביות ● מהמסמך שחיברה אפשר ללמוד מה הם סימני האזהרה החשובים בתחום זה, אבל מעבר לכך חשוב שהמשקיע ישאל אם הוא יכול לעשות בהשקעות אלה את כל הבדיקות הדרושות

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

רבוע כחול נדל"ן מאשרת חשיפת "גלובס": מגעים מתקדמים לרכישת מניות משפחת גינדי בקניון TLV

החברה עשויה לרכוש את זכויותיה של קבוצת גינדי בקניון TLV ובחברת המגורים, במסגרת עסקה כוללת להסדרת כלל העניינים העומדים על הפרק בין הצדדים

אופירה ביננפלד / צילום: תמונה פרטית

"אין לי פנסיה מסודרת, והמדינה רק מפריעה לעבוד ולהתפרנס"

אופירה ביננפלד (61), בעלת סטודיו לפילאטיס בקיבוץ מפלסים, מוטרדת מכך שאין לה פנסיה מסודרת • עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

נדל"ן בחו"ל / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כיצד לתכנן את השקעתך בנדל"ן בחו"ל

הריבית האפסית והירידה בתשואה על השקעות בנדל"ן בישראל הביאו ישראלים רבים להשקיע בנדל"ן בחו"ל ● בהשוואה לעבר קל היום בהרבה להשקיע, בין אם באופן ישיר או באמצעות חברה ● לכל מבנה עסקה יש השלכות מס שונות ותכנון מס לקוי עלול לאיין את הרווח שנוצר מההשקעה

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

אורי גייגר / צילום: יחצ

אקסלמד שואפת לשבור שיא לקרן מכשור רפואי: גיוס 400 מיליון דולר

הקבוצה, המשקיעה בחברות מכשור רפואי, מקימה קרן רביעית שתפעל לפי המודל הייחודי שפיתחה: צירוף טכנולוגיות חדשניות למערכי שיווק של חברות מדשדשות • המייסד והשותף המנהל, ד”ר אורי גייגר, מסביר אילו חברות הוא מחפש, מה היתרון של ניו יורק על עמק הסיליקון ומדוע המוסדיים צודקים בכך שלא השקיעו עד כה בקרנות רפואיות שיצאו מישראל

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל? / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל?

מגרש לבנייה בבנימינה, דירת 6 חדרים חדשה בטירת הכרמל, דירת בת 4 חדרים בזכרון יעקב או קוטג' בחדרה

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"