גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השבוע בשווקים: "אחד השבועות הקריטיים לסיום מלחמת הסחר"

במשך לדיווחים מעורבים בשבוע האחרון, מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין תמשיך לעורר עניין ● שלל נתוני מאקרו צפויים לספק אינדיקציה נוספת לגבי הכיוון של הכלכלה האמריקאית ● באירופה, הנגיד דראגי יערוך מסיבת עיתונאים לאחר הריבית ● החודש יוכרע גורל הברקזיט ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

חזרה לקראת חגיגות ראש השנה הסיני במקדש האדמה בבייג'ינג / צילום: Thomas Peter, רויטרס
חזרה לקראת חגיגות ראש השנה הסיני במקדש האדמה בבייג'ינג / צילום: Thomas Peter, רויטרס

המסחר בשוקי המניות בעולם צפוי להיפתח מחר על רקע העליות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, כאשר מדד הנאסד"ק  טיפס 0.8%, הדאו ג'ונס  עלה ב-0.4% ומדד S&P 500  טיפס ב-0.7%.

בשבוע שעבר השיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה הסתיימו לאחר שמנהיג קוריאה הצפונית ביקש לסיים את הסנקציות ונענה בסירוב. בתוך כך, שיחות הסחר בין סין לארה"ב העלו מספר כותרות שהפיחו תקווה בשווקים.

הנה כמה מהאירועים הכלכליים שירכזו עניין בשווקים בשבוע הקרוב.

1. מלחמת הסחר

הדיווחים על התפתחויות סביב השיחות לפתרון סוגיית הסחר בין סין לארה"ב ימשיכו לתת את הטון גם השבוע. לדברי יניב חברון מאלומות, "זה עשוי להיות אחד השבועות הקריטיים במירוץ לסיום מלחמת הסחר. אחרי הבעת אופטימיות זהירה בתקשורת הסינית בסופ"ש האחרון, עם ההצהרה על התקדמות חשובה, המחלוקת העיקרית נותרה עדיין בנושא קניין טכנולוגי".

בלאומי שוקי הון כותבים, כי "נראה שסין וארה"ב מתקרבות לחתימה על הסכם סחר, אולם מבחינת שוקי המניות, נראה כי רוב החדשות הטובות מגולמות 'כבר בפנים' לאור מהלך העליות המרשים מסוף חודש דצמבר".

2. משאל עם נוסף או ברקזיט: הדד-ליין מתקרב

ההחלטה על הברקזיט תתקבל בחודש הקרוב כאשר חוסר הוודאות סביב המהלך מגיע לשיאו, על רקע הקולות שקוראים למשאל עם נוסף בניסיון להימנע מיציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם ובכך למנוע יציאה קשה מהאיחוד.

"כרגע לבריטים יש שלוש אופציות שונות, שכל אחת מהם כוללת תשלום מחיר לא פשוט", אמר אמיר איל, יו"ר בית ההשקעות איניפיניטי. "האחת היא להגיע להסכם מסודר עם האיחוד, בשאיפה שההסכם לא יכלול את הקנסות הכבדים שכרוכים ביציאה ממנו; השנייה היא להתעלם מתוצאות משאל העם וללכת למשאל עם נוסף על עצם קיום ה'ברקזיט', במחיר של פגיעה אנושה בתשתית הדמוקרטית של אנגליה ובאמון הציבור; והאופציה השלישית היא להכריז שאין כרגע יכולת להגיע להסכם עם האיחוד האירופאי ואז יתרחש 'ברקזיט דה-פקטו', מבלי שבריטניה והאיחוד יגיעו להסכמות. במקרה הזה, הפגיעה בכלכלה הבריטית תהיה חריפה במיוחד תוך פגיעה בכל שרשרת הייצור הכלכלית באירופה. כאן גם קיימת המחלוקת הפוליטית מול צפון אירלנד, שתחייב הצבת גבול חדש בתוך אירלנד ותעורר שדים גיאו-פוליטיים מרבצם".

לדברי איל, "הבריטים רוצים להשתחרר מהלפיתה של האיחוד האירופאי, ונמאס להם שהאיחוד קובע להם את אורח החיים בנושאים קריטיים כמו ההגירה, הכלכלה ומדיניות. הבריטים רוצים להרחיב את העצמאות המדינית והכלכלית שלהם, בלי התערבות של אירופה בניהול החיים באי הבריטי, ולכן הם בחרו ב'ברקזיט', אבל מצד שני, הם לא רוצים לשלם את מלוא המחיר שכרוך ביציאה מהאיחוד".

אמיר הוסיף כי "להערכתי, התרחיש הסביר הוא שלא היה משאל עם נוסף, בגלל הפגיעה החמורה במוסדות הדמוקרטיים במדינה. כמו כן, הבריטים לא פראיירים, והם לא צפויים לדרישות הדרקוניות של האיחוד האירופאי, כיוון שמדובר בהתאבדות קולקטיבית. לכן, התרחיש הסביר הוא הוא NO DEAL BREXIT, מהלך קשה מאד מבחינת הכלכלה הבריטית, אבל כזה שיכול להציל את המדינה מהפלונטר הנוכחי אליו נקלעה. בתרחיש הזה, ממשלת בריטניה תהיה חייבת לפצות ולסבסד את המפעלים והתאגידים שפועלים בבריטניה ושרשרת הייצור שלהם עתידה להיפגע אנושות כתוצאה המהלך. התערבות כלכלית כזו אמנם תעלה הון עתק לממשלת בריטניה, אך היא תהיה זולה הרבה יותר מלשלם את הקנסות שדורש האיחוד. בסיטואציה הזאת, בריטניה תוכל להחליף את הסכמי הסחר עם האיחוד בהסכמי סחר חדשים ומשדרגים עם ארה"ב, בתמיכת הנשיא טראמפ".

לסיום אומר איל כי, "ההכרעה על גורל ה'ברקזיט' תתקבל בחודש הקרוב ויהיו לה השלכות רבות על הכלכלה הגלובאלית. מצד אחד, אנו מעריכים המשך היחלשות של הפאונד מול המטבעות המקבילים, מה שדווקא צפוי לסייע ליצואנים הבריטים ולהשקעות זרות במדינה. מצד שני, אנגליה צפויה להמשיך לסבול מיציאה של תאגידים, בעיקר בסקטור הפיננסי, שיעדיפו לעבור לערים אחרות באירופה. בשורה התחתונה, בטווח הקצר, הכלכלה הבריטית עלולה לספוג זעזועים כתוצאה מה'ברזיט', אבל בטווח הארוך הבריטים רק ירוויחו מהמלך ויבטיחו את העצמאות המדינית והכלכלית שלהם".

3. פרסום נתוני הצמיחה באירופה

ביום שלישי בארה"ב יפורסם מדד ISM במגזר הלא יצרני לחודש פברואר. הצפי של הכלכלנים הוא לקריאה של 57.2 נקודות, לעומת 56.7 נקודות בחודש ינואר. 

בנוסף, יפורסמו נתוני מכירות הבתים החדשים לחודש דצמבר, כאשר הצפי הוא לירידה של 9.1%. 

נגיד הבנק המרכזי של בריטניה צפוי לשאת נאום, וזאת כאשר קרב הדד-ליין ליציאה של בריטניה מהאיחוד ללא הסכם. 

ביום רביעי, יפורסם בארה"ב סקר ה-ADP לחודש פברואר. הצפי הוא לתוספת של 190 אלף משרות לעומת 213 אלף משרות בחודש ינואר. בנוסף יפורסמו בארה"ב נתוני הסחר של הכלכלה האמריקאית לצד המאזן המסחרי.

באותו היום יפורסם ספר הבז' שצפוי לספק אור על הפעילות הכלכלית של המחוזות בארה"ב.

ביום חמישי יפורסמו נתוני הצמיחה בגוש האירו, כאשר הצפי של הכלכלנים הוא לשיעור צמיחה של 0.2% ברבעון הרביעי. בנוסף, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) צפוי לפרסם את גובה הריבית לחודש מארץ. הצפי הוא ללא שינוי. לאחר הודעת הריבית, נשיא הבנק המרכזי מריו דראגי יקיים מסיבת עיתונאים.

ביום שישי יפורסמו נתוני הצמיחה של הכלכלה היפנית לרבעון הרביעי, כאשר התחזיות של הכלכלנים הן להאטה בשיעור של 0.5%. 

בסין יפורסמו נתוני הסחר, ובגרמניה יפורסמו נתוני ההזמנות ממפעלים. ביום שבת יו"ר הפד ג'רום פאואל צפוי לשאת דברים. בשבוע שעבר הציג פאואל עמדה יונית בנאומו בקונגרס עם זאת פאוואל עדיין לא מוריד מהשולחן אפשרות להעלאת ריבית אחת נוספת השנה. 

4. עונת הדוחות הסתיימה בוול סטריט

עונת הדוחות בוול סטריט הסתיימה כאשר 69% מהחברות בקרב מדד S&P 500 הפתיעו לטובה בשורת הרווח ו-61% מהחברות הצליחו להפתיע בשורת ההכנסות.

ביום חמישי בנק לאומי צפוי לפרסם את הדוחות לרבעון ולשנה כולה. 

חברת מג'יק הישראלית תפרסם ביום רביעי דוחות, חברת ביוליין תפרסם מחר דוחות, וחברת סיילספורס האמריקאית תפרסם דוחות לאחר הנעילה מחר.

5. בשוק המקומי - נתוני הגירעון

בשוק המקומי יפורסמו נתוני הגירעון ביום רביעי, וביום חמישי יפורסמו נתוני יתרות המט"ח של בנק ישראל.

עוד כתבות

HP חברת /צילום :Shutterstock / א.ס.א.פ קריאייטיב

HP דחתה את הצעת הרכישה של זירוקס, אך לא שללה את אופציית המיזוג ביניהן

ב-HP סבורים כי השווי שזירוקס הציעה נמוך מדי ● במיזוג של שתי יצרניות המדפסות תומך המשקיע האקטיביסט קרל אייקן, שמחזיק במניות של שתי החברות

Pret a Manger / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

במקום שתסעו ללונדון: ענקית המזון המוכן Pret a Manger במגעים להגיע לישראל

Pret a Manger פועלת בפורמט שבו הלקוחות אוספים בעצמם מוצרי מזון מוכנים וניגשים לקופה רק לטובת תשלום ● ל"גלובס" נודע כי קבוצת קפה קפה, שנמצאת במגעים עם הרשת הבריטית, שואפת לפתוח עד 70 סניפים שלה בפריסה ארצית בשטח 100 מ"ר כל אחת

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: לע"מ, קובי גדעון

שינו את הטון: לאחר פגישה בין ליברמן לרה"מ, בליכוד התחילו לפרגן

לאחר שהפגישה בין ליברמן לראש הממשלה הסתיימה בצורה חיובית, דיברו הבוקר מספר שרי ליכוד בכלי התקשורת ופרגנו לראש ישראל ביתנו במילים חמות ● ליברמן, כך מסתמן, מתפקד כמתווך בין נתניהו לגנץ

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בעקבות בית ההשקעות פסגות, גם מיטב דש מפטר עשרות עובדים: "מתאימים את ההוצאות למבנה ההכנסות"

מיטב דש, שמעסיק כיום כ-1,000 עובדים, צפוי להוציא בקרוב לפועל מהלך פיטורים של כמה עשרות מעובדיו ● בחודש שעבר הודיע פסגות כי יקצץ כ-7% מכוח האדם, המונה כ-800 עובדים

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

שכר הדירה עלה ב-10% בחמש שנים, אך הוא עדיין לא מדביק את קצב עליית מחירי הדירות

לפי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שכר הדירה הממוצע עלה בשנה האחרונה ב-1.6% והגיע לשיא של 4,000 שקל ● בראש טבלת המחירים עומדת תל אביב עם שכר דירה ממוצע של 5,865 שקל ובתחתית הטבלה נמצאות הקריות באזור חיפה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מזכיר המדינה האמריקאי פומפיאו: "ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינלאומי"

כתגובה להחלטת בית הדין האירופי לסמן מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, מייק פומפיאו הודיע היום כי ארה"ב מרככת את עמדתה ביחס להתנחלויות ישראליות בגדה המערבית ● מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס ברביעי הקרוב לדיון בעקבות הצהרת ארה"ב

משפחת יוחננוף המורחבת: שגיא, מורן, שרית, איתן, מרדכי, אילנה, יובל דמארי ונועה  / צילום: שלומי יוסף

איתן יוחננוף הגיע לכנס "גלובס" ביום ההנפקה בבורסה: "ברשות אמרו לי שקול מילים"

כנס "עסקים מבית טוב" של "גלובס" ובנק לאומי אירח הבוקר את בעלי רשת הקמעונאות ובכירים נוספים בתחום העסקים המשפחתיים

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

סלקום, גולן טלקום ו-WE4G מתכננות לעתור לבג"ץ בניסיון לדחות את מכרז הדור חמישי

החברות מבקשות הקלות מהמדינה כדי לבצע מהפכה בשירות שמקבלים ישראלים כיום עקב אי-ודאות שעולה מהמכרז ● הוט מובייל העלתה טענות דומות אך מכחישה כי בכוונתה לעתור ● בכירים בחברות ל"גלובס": לא הגיוני שעשרות בקשות להבהרות נדחו ללא הסבר

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

הרשימה המשותפת ליועמ"ש: לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל הסתה

בפניה של הרשימה המשותפת וארגון עדאלה נכתב כי התבטאויותיו הרבות של נתניהו בתקופה האחרונה מחייבות פתיחה מיידית בחקירה בעבירות הסתה לגזענות לפי סעיף 144 לחוק העונשין ● אמש אמר נתניהו כי חברה הרשימה המשותפת "רוצים להשמיד את המדינה"

חיים גרון/  צילום: איל יצהר

בכיר לשעבר במשרד התקשורת בביקורת חריפה על מדיניות המשרד

סמנכ"ל הטכנולוגיות לשעבר חיים גרון בתגובה למדיניות המשרד בנושא הסיבים האופטיים: "קיים כשל אנושי מובנה בהנחה לפיה חבורת פקידים, בכירים ומוכשרים ככל שיהיו, יצליחו לחזות על סמך תחזיות ותרחישים תיאוריים את התנהגות השוק בתגובה למהלכי אסדרה שיינקטו על ידם"

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

יוצאת לדרך: התוכנית לשיקום המכונים להתפתחות הילד

במסגרת התוכנית, יבוטלו החל מאפריל ההחזרים שסיפקה המדינה עבור טיפולים פרטיים • בחוזר סמנכ"ל שנשלח היום לקופות-החולים צוינו יעדים לצמצום תורי ההמתנה לטיפולים, שכיום מגיעים עד חודשים ארוכים ● הקופות יתוקצבו ב-80 מיליון שקל בשנה עבור שיפור השירות

פארק העסקים ביקום / צילום: תמר מצפי

ביי ביי פישמן: קרן JTLV של עמיר בירם תרכוש 50% מפארק העסקים בקיבוץ יקום

תמורת העסקה מגיעה ל-250 מיליון שקל ● לאחרונה מימש קיבוץ יקום אופציה להעמיד את מניות קבוצת מבני תעשיה בפארק העסקים יורופארק למכירה ● למרות מיקומו האטרקטיבי סובל יורופארק מתפוסה ממוצעת של פחות מ–70% עקב נטישת דיירי עוגן ● העסקה תניב למבני תעשיה רווח של כ–70 מיליון שקל

נאסד"ק / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות מינוריות שהספיקו למדדים כדי לקבוע שיאים חדשים

המדדים התקשו לטפס לאחר שגורמי ממשל סיניים צוטטו כמי שמגלים פסימיות לגבי סגירת עסקת סחר עם ארה"ב ● פולקסווגן הנמיכה תחזיות בצל חולשה בביקוש לרכבים מסחריים גדולים ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הפוטסי טיפס ב-0.1%

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל / צילום: איל יצהר, גלובס

מיקו צרפתי, סמנכ"ל: הג'וב החדש והמפתיע שמסתמן עבור יו"ר ועד עובדי חברת החשמל

צרפתי, יו"ר המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל, אמר כי אינו פוסל התמודדות על התפקיד שהתפנה בעקבות עזיבתו של עמית אוברקוביץ' לבנק הפועלים ● "כרגע זה לא רלוונטי. אם יפורסם מכרז, אהיה בדילמה קשה"

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

קיילי ג'נר / צילום: שאטרסטוק

קיילי ג'נר מוכרת 51% מחברת הקוסמטיקה שלה ב-600 מיליון דולר

ענקית היופי והטיפוח קוטי היא הרוכשת של Kylie Cosmetics ● ג'נר, שהקימה את החברה ב-2015, תמשיך להוביל את הפעילות הקריאייטיבית

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

זוכי פרס נובל ומעל ל-100 מדענים לשטייניץ: הפסק לבסס את משק האנרגיה על הגז הטבעי

גילוי דעת ציבורי שנשלח הבוקר לשר האנרגיה מבקש להפסיק את הרחבת תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי ולעבור לשימוש מסיבי באנרגיות מתחדשות ● "אנו חוששים שהממשלה לא מבצעת ניתוח מעמיק של כלל האפשרויות ובוחרת בפתרון שנראה נח בטווח הקצר, אך יסב נזקים כלכליים וסביבתיים לישראל בטווח הבינוי והארוך"

אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום

"אילן (ישועה) היה מדבר הרבה על הגברת. שכל הסיפור מגיע מהאזור שלה": תמלילי ינון מגל בתיק 4000 נחשפים

"גלובס" חושף את תמלילי עדותו של עורך אתר "וואלה" לשעבר, ינון מגל, במשטרה בתיק 4000 • מגל אישר שהופעלו עליו לחצים מבלפור, אבל טען שלחצים דומים הופעלו על ידי מושאי סיקור נוספים • "נלחמתי מאוד, לא חשבתי שמשרד המנכ”ל צריך להתערב בעבודת העריכה"