גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השבוע בשווקים: "אחד השבועות הקריטיים לסיום מלחמת הסחר"

במשך לדיווחים מעורבים בשבוע האחרון, מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין תמשיך לעורר עניין ● שלל נתוני מאקרו צפויים לספק אינדיקציה נוספת לגבי הכיוון של הכלכלה האמריקאית ● באירופה, הנגיד דראגי יערוך מסיבת עיתונאים לאחר הריבית ● החודש יוכרע גורל הברקזיט ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

חזרה לקראת חגיגות ראש השנה הסיני במקדש האדמה בבייג'ינג / צילום: Thomas Peter, רויטרס
חזרה לקראת חגיגות ראש השנה הסיני במקדש האדמה בבייג'ינג / צילום: Thomas Peter, רויטרס

המסחר בשוקי המניות בעולם צפוי להיפתח מחר על רקע העליות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, כאשר מדד הנאסד"ק  טיפס 0.8%, הדאו ג'ונס  עלה ב-0.4% ומדד S&P 500  טיפס ב-0.7%.

בשבוע שעבר השיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה הסתיימו לאחר שמנהיג קוריאה הצפונית ביקש לסיים את הסנקציות ונענה בסירוב. בתוך כך, שיחות הסחר בין סין לארה"ב העלו מספר כותרות שהפיחו תקווה בשווקים.

הנה כמה מהאירועים הכלכליים שירכזו עניין בשווקים בשבוע הקרוב.

1. מלחמת הסחר

הדיווחים על התפתחויות סביב השיחות לפתרון סוגיית הסחר בין סין לארה"ב ימשיכו לתת את הטון גם השבוע. לדברי יניב חברון מאלומות, "זה עשוי להיות אחד השבועות הקריטיים במירוץ לסיום מלחמת הסחר. אחרי הבעת אופטימיות זהירה בתקשורת הסינית בסופ"ש האחרון, עם ההצהרה על התקדמות חשובה, המחלוקת העיקרית נותרה עדיין בנושא קניין טכנולוגי".

בלאומי שוקי הון כותבים, כי "נראה שסין וארה"ב מתקרבות לחתימה על הסכם סחר, אולם מבחינת שוקי המניות, נראה כי רוב החדשות הטובות מגולמות 'כבר בפנים' לאור מהלך העליות המרשים מסוף חודש דצמבר".

2. משאל עם נוסף או ברקזיט: הדד-ליין מתקרב

ההחלטה על הברקזיט תתקבל בחודש הקרוב כאשר חוסר הוודאות סביב המהלך מגיע לשיאו, על רקע הקולות שקוראים למשאל עם נוסף בניסיון להימנע מיציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם ובכך למנוע יציאה קשה מהאיחוד.

"כרגע לבריטים יש שלוש אופציות שונות, שכל אחת מהם כוללת תשלום מחיר לא פשוט", אמר אמיר איל, יו"ר בית ההשקעות איניפיניטי. "האחת היא להגיע להסכם מסודר עם האיחוד, בשאיפה שההסכם לא יכלול את הקנסות הכבדים שכרוכים ביציאה ממנו; השנייה היא להתעלם מתוצאות משאל העם וללכת למשאל עם נוסף על עצם קיום ה'ברקזיט', במחיר של פגיעה אנושה בתשתית הדמוקרטית של אנגליה ובאמון הציבור; והאופציה השלישית היא להכריז שאין כרגע יכולת להגיע להסכם עם האיחוד האירופאי ואז יתרחש 'ברקזיט דה-פקטו', מבלי שבריטניה והאיחוד יגיעו להסכמות. במקרה הזה, הפגיעה בכלכלה הבריטית תהיה חריפה במיוחד תוך פגיעה בכל שרשרת הייצור הכלכלית באירופה. כאן גם קיימת המחלוקת הפוליטית מול צפון אירלנד, שתחייב הצבת גבול חדש בתוך אירלנד ותעורר שדים גיאו-פוליטיים מרבצם".

לדברי איל, "הבריטים רוצים להשתחרר מהלפיתה של האיחוד האירופאי, ונמאס להם שהאיחוד קובע להם את אורח החיים בנושאים קריטיים כמו ההגירה, הכלכלה ומדיניות. הבריטים רוצים להרחיב את העצמאות המדינית והכלכלית שלהם, בלי התערבות של אירופה בניהול החיים באי הבריטי, ולכן הם בחרו ב'ברקזיט', אבל מצד שני, הם לא רוצים לשלם את מלוא המחיר שכרוך ביציאה מהאיחוד".

אמיר הוסיף כי "להערכתי, התרחיש הסביר הוא שלא היה משאל עם נוסף, בגלל הפגיעה החמורה במוסדות הדמוקרטיים במדינה. כמו כן, הבריטים לא פראיירים, והם לא צפויים לדרישות הדרקוניות של האיחוד האירופאי, כיוון שמדובר בהתאבדות קולקטיבית. לכן, התרחיש הסביר הוא הוא NO DEAL BREXIT, מהלך קשה מאד מבחינת הכלכלה הבריטית, אבל כזה שיכול להציל את המדינה מהפלונטר הנוכחי אליו נקלעה. בתרחיש הזה, ממשלת בריטניה תהיה חייבת לפצות ולסבסד את המפעלים והתאגידים שפועלים בבריטניה ושרשרת הייצור שלהם עתידה להיפגע אנושות כתוצאה המהלך. התערבות כלכלית כזו אמנם תעלה הון עתק לממשלת בריטניה, אך היא תהיה זולה הרבה יותר מלשלם את הקנסות שדורש האיחוד. בסיטואציה הזאת, בריטניה תוכל להחליף את הסכמי הסחר עם האיחוד בהסכמי סחר חדשים ומשדרגים עם ארה"ב, בתמיכת הנשיא טראמפ".

לסיום אומר איל כי, "ההכרעה על גורל ה'ברקזיט' תתקבל בחודש הקרוב ויהיו לה השלכות רבות על הכלכלה הגלובאלית. מצד אחד, אנו מעריכים המשך היחלשות של הפאונד מול המטבעות המקבילים, מה שדווקא צפוי לסייע ליצואנים הבריטים ולהשקעות זרות במדינה. מצד שני, אנגליה צפויה להמשיך לסבול מיציאה של תאגידים, בעיקר בסקטור הפיננסי, שיעדיפו לעבור לערים אחרות באירופה. בשורה התחתונה, בטווח הקצר, הכלכלה הבריטית עלולה לספוג זעזועים כתוצאה מה'ברזיט', אבל בטווח הארוך הבריטים רק ירוויחו מהמלך ויבטיחו את העצמאות המדינית והכלכלית שלהם".

3. פרסום נתוני הצמיחה באירופה

ביום שלישי בארה"ב יפורסם מדד ISM במגזר הלא יצרני לחודש פברואר. הצפי של הכלכלנים הוא לקריאה של 57.2 נקודות, לעומת 56.7 נקודות בחודש ינואר. 

בנוסף, יפורסמו נתוני מכירות הבתים החדשים לחודש דצמבר, כאשר הצפי הוא לירידה של 9.1%. 

נגיד הבנק המרכזי של בריטניה צפוי לשאת נאום, וזאת כאשר קרב הדד-ליין ליציאה של בריטניה מהאיחוד ללא הסכם. 

ביום רביעי, יפורסם בארה"ב סקר ה-ADP לחודש פברואר. הצפי הוא לתוספת של 190 אלף משרות לעומת 213 אלף משרות בחודש ינואר. בנוסף יפורסמו בארה"ב נתוני הסחר של הכלכלה האמריקאית לצד המאזן המסחרי.

באותו היום יפורסם ספר הבז' שצפוי לספק אור על הפעילות הכלכלית של המחוזות בארה"ב.

ביום חמישי יפורסמו נתוני הצמיחה בגוש האירו, כאשר הצפי של הכלכלנים הוא לשיעור צמיחה של 0.2% ברבעון הרביעי. בנוסף, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) צפוי לפרסם את גובה הריבית לחודש מארץ. הצפי הוא ללא שינוי. לאחר הודעת הריבית, נשיא הבנק המרכזי מריו דראגי יקיים מסיבת עיתונאים.

ביום שישי יפורסמו נתוני הצמיחה של הכלכלה היפנית לרבעון הרביעי, כאשר התחזיות של הכלכלנים הן להאטה בשיעור של 0.5%. 

בסין יפורסמו נתוני הסחר, ובגרמניה יפורסמו נתוני ההזמנות ממפעלים. ביום שבת יו"ר הפד ג'רום פאואל צפוי לשאת דברים. בשבוע שעבר הציג פאואל עמדה יונית בנאומו בקונגרס עם זאת פאוואל עדיין לא מוריד מהשולחן אפשרות להעלאת ריבית אחת נוספת השנה. 

4. עונת הדוחות הסתיימה בוול סטריט

עונת הדוחות בוול סטריט הסתיימה כאשר 69% מהחברות בקרב מדד S&P 500 הפתיעו לטובה בשורת הרווח ו-61% מהחברות הצליחו להפתיע בשורת ההכנסות.

ביום חמישי בנק לאומי צפוי לפרסם את הדוחות לרבעון ולשנה כולה. 

חברת מג'יק הישראלית תפרסם ביום רביעי דוחות, חברת ביוליין תפרסם מחר דוחות, וחברת סיילספורס האמריקאית תפרסם דוחות לאחר הנעילה מחר.

5. בשוק המקומי - נתוני הגירעון

בשוק המקומי יפורסמו נתוני הגירעון ביום רביעי, וביום חמישי יפורסמו נתוני יתרות המט"ח של בנק ישראל.

עוד כתבות

צביקה בארינבוים / צילום: ניצן חרמוני

עוד תפנית בעלילה: בארינבוים רוכש מסומוטו את פעילות הפצת האפליקציות ב-10 מיליון דולר ותשלומים עתידיים

סכום התמורה עשוי להגיע בתוך שלוש שנים עד ל-34.3 מיליון דולר ● עם השלמת העסקה יפעל דירקטוריון סומוטו להציג תוכנית אסטרטגית, הן לתחומי פעילות חדשים והן בקשר עם קופת המזומנים של החברה

בית המשפט העליון האמריקאי / צילום: ג'ושוואה רוברטס, רויטרס

"בית המשפט העליון בארצות הברית יותר פוליטי משלנו"

חודשים ספורים לפני שהאמריקאים ילכו לקלפיות תיפתח עונת הדיונים בבית המשפט העליון האמריקאי, כשהשופטים ידונו בדוחות המס האישיים של טראמפ, במימון החומה עם מקסיקו ובגישה להפלות ● האם הפוליטיקה במערכת המשפט האמריקאית תעמוד במרכז מערכת הבחירות? ● האזינו

רשת Pier 1 סוגרת מאות חנויות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

רשת הריהוט האמריקאית Pier 1 פשטה רגל ותימכר

בית משפט לפשיטות רגל בריצ'מונד, וירג'יניה, אישר אתמול את הליך מכירת נכסי החברה ● השופט אישר גם את בקשת הרשת למימון של 256 מיליון דולר מהנושים שלה, כדי להמשיך לפעול בכפוף למכירה אפשרית של הרשת

יגאל דמרי / צילום: איל יצהר

יגאל דמרי מצא תחליף לאפריקה ישראל: במגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ב-700-600 מיליון שקל

דוניץ, המתמחה בייזום פרויקטים למגורים, נמצאת בשליטת בני משפחת דוניץ ונסחרת בשווי של 665 מיליון שקל - לאחר עלייה של 130% במניה בשנה האחרונה

איפה עובר הגבול בין תכנון לגיטימי לבין העלמה של מיסי מקרקעין? / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

העברת דירה לסבתא והסכם גירושים פיקטיבי: מתי תכנון מס הופך לתחמון

מסי הנדל"ן הגבוהים יצרו שפע של תכנוני מס, שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, הורה או ילד, או רישום דירה על שם הילדים ● אבל נראה כי הפסיקות האחרונות של בתי המשפט מבשרות על מגמת הקשחה כלפי המתכננים ● מה אומרים המומחים?

חור אבטחה במאגר המידע שמחזיקה מפעילת אפליקציית ניהול הבוחרים / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

עתירה לבג"ץ: צו מניעה נגד השימוש באפליקציית אלקטור

לאחר שוועדת הבחירות המרכזית דחתה את העתירה שהגישו עו"ד שחר בן מאיר ועו"ד יצחק אבירם בשל חוסר סמכות, פנו השניים לבג"ץ ● לאחרונה התגלה כי מאגר המידע של האפליקציה לניהול קשרי בוחרים, שבה עושה שימוש מפלגת הליכוד, לא מאובטח כראוי

קנאביס רפואי \ צילום: שאטרסטוק

התאחדות הרוקחים יוצאת נגד הפיקוח על מחירי הקנאביס: "השוק עוד לא התגבש"

ההתאחדות פרסמה מכתב הקורא למשרד הבריאות להימנע מפיקוח על מחירי הקנאביס הרפואי, למרות הלחץ המופעל על המשרד ליותר רגולציה בענף ● מחירי הקנאביס זינקו בחודשים האחרונים מאז אפריל האחרון, אז החל השוק לפעול תחת אסדרת הקנאביס החדשה

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

גם הקורונה לא עוצרת בעדה: טסלה משלימה מהלך עליות מתמשך של יותר מ-120% רק השנה

המלצה של גוף המחקר פייפר סנדלר מספק עוד דלק למניית יצרנית הרכבים החשמלית שנושקת לשיא כל הזמנים ● האם מדובר בבועה?

אל על נחיתה  787 / צילום: סיון פרג'

אל על: רכשו כרטיס טיסה לאירופה ותוכלו לבטל חינם עד 6 שעות לפני ההמראה

על רקע משבר הקורונה, אל על מציעה לרוכשים עד סוף החודש להזמין כרטיס "Classic" לאירופה ולבטל או לשנות, ללא עלות, עד יום ההמראה ● הרכישה לכל היעדים של אל על באירופה אפשרית לכל השנה הקרובה, כלומר גם לפסח וגם לקיץ

נעמה יששכר עם אמא שלה יפה ישככר, שרה ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

דעה: על לשון הרע ופילים לבנים - מי קובע עבורכם את עולם התודעה שלכם

כשמספרים לנו משהו על מישהו, גם אם לא נאמין, תמיד נשאל את עצמנו אולי בכל זאת יש חלק קטן של אמת במה שסיפרו לנו ● ואם כולם מדברים על נערה שנמצאת בכלא הרוסי, ולא על נערה אחרת שכמעט נרצחה מסלע שזרקו פלסטינים - אז הנה מישהו קבע עבורכם את עולם התודעה שלכם

גיל שרון / צילום ארכיון: תמר מצפי

הדרך להכפלת שווי גולן טלקום: יציבות בהכנסות ועלייה קלה במנויים

פרטי העסקה למכירתה של גולן טלקום לידיה של סלקום ממחישים את הרכישה המוצלחת שביצעה חברת אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ), הנהנית תוך כשלוש שנים מהצפת ערך משמעותית

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

בנק ישראל: מענק העבודה מדרבן בעלי הכנסות נמוכות לצאת לעבוד

המחקר של בנק ישראל מצא כי הגדלת היקף מענק העבודה מפחיתה את ההסתברות להפסיק לעבוד ● ההשפעה החיובית הגדולה ביותר של המענק נמצאה אצל גברים חרדים ונשים מעל גיל 55

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

הפיילוט נכשל? עיריית ברלין החליטה לא לממן שיתוף הפעולה עם חברת Via

לפי דיווחים באמצעי התקשורת בברלין, בעירייה החליטו שלא להקצות תקציב של 43 מיליון אירו בשנה למימון הפרויקט

מסופון אשראי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרגולטורים מנסים לשפר את ההוגנות באשראי הצרכני

על פי הודעת הפיקוח על הבנקים, שבראשות המפקחת היוצאת ד"ר חדוה בר, ורשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בראשות ד"ר משה ברקת, הם יפעלו יחדיו ל"הסדרה אחידה של פעילות העמדת אשראי צרכני במערכת הפיננסית על-ידי הפיקוח על הבנקים ורשות שוק ההון"

משרדי פייבר בישראל/ צילום: חברת פייבר

פייבר הישראלית זינקה בוול סטריט לאחר הדוחות; מספקת תחזית הכנסות גבוהה מהשוק

לשנת 2020 פייבר צופה הכנסות גבוהות יותר מתחזיות השוק, ומצפה לסיים את השנה עם צמיחה של 30%-32% לרמת הכנסות של 139-141 מיליון דולר

פרופ' רות גביזון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

על פסילת רשימות פוליטיות, בג"ץ ואמון הציבור במערכת המשפט

בפסק הדין בנושא היבא יזבק יש איתות של חלק משופטי העליון על כך שהם סבורים כי היה משהו מוטה בתוצאות הפסיקה של ביהמ"ש בעבר, כי ההטיה תרמה לפגיעה באמון הציבור בביהמ"ש, וכי נכון לבחון את גישת הפסיקה מחדש • אני מברכת על המגמה הזאת ● כלת פרס ישראל למשפט בטור מיוחד 

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

מנכ"ל סלקום: "גולן טלקום היא חברה מצוינת, ויש לנו מה ללמוד ממנה"

במכתב לעובדי סלקום כתב המנכ"ל אבי גבאי כי צריך לבוא לרכישה עם הרבה כבוד ובלי התנשאות וזלזול

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 18 בפברואר

אתמול באיכילוב: 9 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מפעל יונדאי בדרום קוריאה / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

השיבושים חזרו לתעשיית הרכב הקוריאנית, וזה ישפיע גם על ישראל

בשל שיבוש אספקת חלפים מסין, יונדאי וקיה ישביתו שוב למספר ימים מפעלי ייצור בדרום קוריאה, שנפתחו מחדש רק בימים האחרונים ● צפויה השפעה על מועדי האספקה לישראל של מספר דגמים

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

מנכ"ל בנק רביעי פורש בתוך שנה: אלדד פרשר עוזב את מזרחי טפחות

פרשר יעזוב את הבנק לאחר 16 שנות עבודה, מהן שבע כמנכ"ל ● עלות סך התגמולים שקיבל על שנות עבודתו נאמדת ב-50 מיליון שקל ● הבנק יחפש מנכ"ל שיקדם את האתגרים החדשים, בהם המיזוג של בנק איגוד