גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כצמן: "המוסדיים בקנדה שמחים שפירסט קפיטל הופכת להיות חברה ללא גרעין שליטה"

מניית גזית גלוב זינקה בכ-3% לאחר שדיווחה על עסקת ענק למכירת עיקר החזקותיה בחברה הבת הקנדית תמורת כ-3.3 מיליארד שקל במזומן ● העסקה בוצעה לפי מחיר של 20.6 דולר קנדי למניה, המשקף הנחה של 3.8% ביחס למחיר השוק טרם פרסומה ● עם השלמת העסקה, שתלויה באישור בעלי מניות המיעוט בפירסט קפיטל, יירד שיעור ההחזקה של גזית גלוב מ-31.3% ל-9.9% ויחס המינוף של חברת הנדל"ן המסחרי יירד מ-54% אל מתחת ל-45%

חיים כצמן/ צילום: איל יצהר
חיים כצמן/ צילום: איל יצהר

מניית חברת הנדל"ן המסחרי גזית גלוב  עולה כעת בבורסה בתל אביב לאחר שהחברה דיווחה בסוף השבוע על עסקת ענק למכירת עיקר החזקותיה בחברה הבת הקנדית, פירסט קפיטל רילטי (FCR) תמורת 1.2 מיליארד דולר קנדי (כ-3.3 מיליארד שקל) במזומן. עם זאת, העסקה תלויה עדיין באישור של רוב מקרב בעלי מניות המיעוט פירסט קפיטל מאחר שהיא תבוצע ברובה מול החברה הקנדית.

"אין ספק שמבחינתה של גזית גלוב המהלך הזה, במידה שיושלם, הוא משנה חיים, ואני משוכנע שעם השלמתו החברה תעלה על דרך חדשה-ישנה של חזרה למקורות", אמר היום חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב ובעל השליטה בה. "יחד עם שותפי דורי סגל, התחלנו את הפעילות בקנדה בשנת 1998 עם נכס ראשון בשווי של 15 מיליון דולר קנדי. כיום פירסט קפיטל היא החברה המובילה מבין חברות הנדל"ן הקנדיות בתחום המרכזים המסחריים, עם תיק נכסים מעולה של כ-10 מיליארד דולר קנדי, והנהלה איכותית בראשות אדם פול".

סגל, שהקים עם כצמן את גזית גלוב ואת פעילויותיה בצפון אמריקה, שימש כנשיא ומנכ"ל פירסט קפיטל מאז שנת 2000 ועד 2015 וכיום מכהן כיו"ר החברה. הוא צפוי להישאר בתפקידו גם לאחר העסקה, ובמקביל להמשיך ולכהן כדירקטור בגזית גלוב ובחברה האם שלה, נורסטאר. גם חיים כצמן צפוי להמשיך ולכהן כדירקטור בפירסט קפיטל, כל עוד תחזיק גזית גלוב ביותר מ-5% ממניותיה.

במסגרת ההסכם, תרכוש פירסט קפיטל כ-14.1% ממניותיה (36 מיליון מניות), המוחזקות על ידי גזית גלוב, בתמורה לסכום של 742 מיליון דולר קנדי. במקביל, תמכור גזית גלוב עוד 8.7% ממניות פירסט קפיטל (22 מיליון מניות) לסינדיקציה של חתמים בראשות בנק RBC הקנדי, בתמורה ל-453 מיליון דולר קנדי. המכירה תתבצע במנגנון של "הצעת מכר מובטחת", כאשר מחצית מהתמורה תתקבל במועד השלמת העסקה, בכפוף להשלמת הרכישה העצמית, והמחצית השנייה בחלוף 12 חודשים ממועד השלמת השלב הראשון של הצעת המכר.

מניות המכר יוחזקו בנאמנות עד לקבלת התשלום השני, ובמהלך תקופה זו לא תהיה גזית גלוב זכאית לדיבידנד או לזכויות הצבעה בגינן. עם זאת, אם התשלום השני לא ישולם לגזית גלוב במלואו, יוחזרו לה מניות המכר כולל הדיבידנד שנצבר בגינן ומבלי שתידרש להשיב את התשלום הראשון בגינן.

"הזדמנות טובה לבצע עסקה מהירה וחלקה"

העסקה בוצעה לפי מחיר של 20.6 דולר קנדי למניה, המשקף הנחה של 3.8% ביחס למחיר השוק טרם פרסום העסקה. בתגובה, ירדה ביום שישי מניית פירסט קפיטל בבורסת טורונטו ב-2.7% למחיר של 20.84 דולר קנדי, אולם נותרה מעל למחיר העסקה - מה שיכול אולי להעיד על שביעות רצונם של גופים מוסדיים בקנדה מתנאי העסקה.

ככל שתושלם העסקה, יירד שיעור ההחזקה של גזית גלוב בפירסט קפיטל מ-31.3% ל-9.9%. השלמת העסקה גם תוביל להפחת יחס המינוף חוב נטו לסך מאזן (סולו מורחב) של גזית גלוב מ-54% אל מתחת ל-45%, ואילו סך הנכסים בהחזקה פרטית יעלה לכ-44% מסך שווי נכסי גזית גלוב. עם זאת, העסקה גם צפויה להוביל את גזית גלוב לרשום בדוחותיה הכספיים הפסד של 420 מיליון שקל וקיטון של 510 מיליון שקל בהון העצמי, בשל הפער בין מחיר העסקה לשווי בו נרשמה בספריה ההחזקה בפירסט קפיטל.

מאז הוקמה הפעילות בקנדה ב-1998, ומאז נרכשה פירסט קפיטל בשנת 2000, הובילו סגל וכצמן ניהול פרו-אקטיבי אדוק בחברה, ושורה ארוכה של מהלכי רכישות ומכירות של חברות ונכסים, והפכו את פירסט קפיטל לחברה המובילה בתחומה בקנדה, עם תיק נכסים בהיקף של כ-10.5 מיליארד דולר קנדי ושווי שוק של כ-5.5 מיליארד דולר קנדי.

לדברי כצמן, העסקה הנוכחית מהווה צעד משמעותי נוסף ביישום התוכנית האסטרטגית, שעיקריה מכירת ההחזקות בחברות ציבוריות בשלות, הורדת רמת המינוף והגדלת רכיב הנדל"ן הפרטי, תוך התמקדות בנכסים דומיננטיים בערים מרכזיות. כצמן הוסיף כי "במקביל נמשיך לפעול נמרצות להשביח את השקעותינו הקיימות בברזיל ולהשבחת והגדלת תיק הנדל"ן שלנו בישראל. באירופה נמשיך לפעול במרץ להשביח את החברות שבשליטתנו ולהציף בהן ערך, באמצעות השבחה של תיקי הנכסים ובמגוון דרכים נוספות".

מה גרם לכם להחליט למכור עכשיו במחיר שהוא קצת נמוך ממחיר השוק?

"זאת עסקה שאנחנו מדברים עליה לא מאתמול ולא משלשום, והיא חלק מהתוכנית האסטרטגית שלנו, של למכור את ההחזקות בחברות הבשלות ולהשקיע בנדל"ן פרטי מסוג קצת שונה. זאת עסקה שנעשתה לאחר שמחיר המניה בשוק עלה בכ-15%, ונוצרה כאן הזדמנות מעניינת למכור במחיר נאות ולקבל את מלוא התמורה במזומן, והכל בהנחה שהאסיפה הכללית של פירסט קפיטל תאשר זאת.

"עושה רושם שזה מה שיקרה, כי ביום המסחר הראשון שלאחר ההודעה המניה נסגרה במחיר גבוה יותר ממחיר העסקה, ככה שהעסקה מתומחרת באופן הוגן גם בשבילם. מעבר לכך, זו עסקה טובה לקנדים כי היא מסירה מעל פירסט קפיטל את בעלת השליטה, ולכן זו עסקה משנת חיים לחברה.

"זה חלק מהתוכנית האסטרטגית, שמקבלים פה 3.3 מיליארד שקל במזומן, במחיר נאות, בתוך 45 יום בלבד", מוסיף כצמן, "וזאת הזדמנות טובה לבצע עסקה מהירה וחלקה. בהתאם לתוכנית האסטרטגית זה יעזור לנו להוריד את המינוף לרמה של 45%, להתמקד ולהתרכז בהשקעות הפרטיות שלנו".

ומה בנוגע למימון? ל-FCR לא תהיה בעיה לממן את העסקה?

"לפירסט קפיטל אין בעיה לממן אותה. ברור לחלוטין שהמשמעות עבורה היא עלייה במינוף לפרק זמן מסוים מ-42% ל-49%, אבל עדיין מדובר ברמות סבירות, ופירסט קפיטל גם הודיעה שהיא תממש נכסים בהתאם לאסטרטגיה שלה ותקבל מימון מ-RBC. אני חושב שזאת עסקה שהיא מוצלחת לכולם - לגזית גלוב וטובה גם לפירסט קפיטל.

"ברור שבעלי המניות המוסדיים בקנדה שמחים שפירסט קפיטל הופכת להיות חברה ללא גרעין שליטה, ואני מניח שהם יראו את העסקה בעין מאוד יפה".

לא חיפשתם רוכש אחר להחזקה שלכם?

"היו מתעניינים נוספים, אבל פירסט קפיטל הייתה הרבה יותר נחושה והרבה יותר זריזה, ואילו גזית בחנה את כל השיקולים, כולל העובדה שמדובר בעסקה שאפשר לבצע אותה כמעט מיידית, ועם קונה שיש לו את הכסף בקופה. אם תחכה תמיד שבעתיד יהיה מישהו שיהיה מוכן לשלם יותר, אתה אף פעם לא תעשה עסקאות.

"ברור לחלוטין שמבחינת גזית גלוב, ברמה האסטרטגית, להעשיר את קופת המזומנים שלנו ביותר מ-3 מיליארד שקל מאפשר לנו להתפנות בראש שקט לכל התוכניות האסטרטגיות שלנו. לאורך זמן, אין לגזית גלוב סיבה להחזיק במניות של חברה בשלה כמו פירסט קפיטל, שהיא אמנם אחת החברות הכי טובות בצפון אמריקה, אבל נסחרת בתמחור נאות, והגופים המוסדיים יכולים להחזיק בה באופן ישיר ולא צריכים את גזית גלוב שתתווך ביניהם. זה בדיוק כמו שמכרנו את אקוויטי וואן בארה"ב.

"ברור גם לחלוטין שתוצאת העסקה תהיה הפחתת המינוף מ-54% ל-45%. אמרנו כל הזמן שהיעד הוא להוריד את המינוף אל מתחת ל-50% ועמדנו בכך. וההורדה הזאת תהיה פרמננטית, כי אנחנו לא מתכוונים לעבור שוב את הרף של 50% מינוף".

האנליסטים מרוצים: "וייב חיובי"

גם האנליסטים שמסקרים את גזית גלוב הביעו היום סיפוק מהעסקה עם פירסט קפיטל. ישי ששון מדיסקונט ברוקראז' כתב, כי מדובר במהלך "חיובי ביותר לאג"ח של גזית גלוב ויתרום לירידה במרווחים, נוכח ירידה במינוף, הגדלת כושר הפירעון, חיסכון בעלויות המימון והעדר הצורך בהנפקת אג"ח לצורך מימון החוב. לעניין המניה, המכירה יוצרת וייב חיובי נוכח העובדה כי הדבר מורה על עמידת החברה ביעדים האסטרטגים, אף כי אין בו תרומה ל- NAV (ערך נכסי נקי) הסחיר בעת ביצוע העסקה".

רז מור ממיטב דש, כתב כי מדובר ב"צעד חשוב ביישום האסטרטגיה העסקית החדשה של גזית גלוב. עם הרבה כסף בקופה ועלויות מימון שירדו, יש לחברה את האמצעים לחפש עסקאות טובות בשוק הלא סחיר".

אסף דהן מברק קפיטל, כתב כי המהלך יגדיל את הגמישות הפיננסית של גזית גלוב, יצמצם את המרווח של האג"ח שלה אל מול האג"ח הממשלתיות ויאפשר לה בעתיד לגייס חוב בשווקים הבינלאומיים. שי ליפמן מוויליו בייס הדגיש כי החברה תפעל לקבל דירוג בינלאומי ותהנה מירידה משמעותית בעליות החוב.

ליפמן גם גם העריך כי החברה תפעל להגדלת פעילות הנדל"ן הפרטית בארה"ב, וכן להפיכת אחת מפעילויותיה באירופה (אטריום או סיטיקון) לפרטית - לא לבד אלא עם שותפים. 

עוד כתבות

ח"כ היבא יזבק / צילום: יח"צ

מנדלבליט: יש לאפשר לח"כ היבא יזבק לרוץ לכנסת ה-23

(עדכון) - הודעת היועמ"ש הגיעה לאחר קבלת תצהירה של יזבק, שבו הבהירה כי אין באמירותיה קריאה לאלימות אלא לסיום הכיבוש

חיים כץ / צילום: יוסי זמיר

דיוני הקמת ועדת הכנסת בנושא חסינותו של כץ יוצאים לדרך

(עדכון) - לאחר שנתניהו הודיע הבוקר כי הוא מושך את בקשת החסינות שהגיש, דיוני הוועדה רלוונטיים כעת רק לח"כ חיים כץ ● יו"ר הכנסת אדלשטיין החליט שלא להשתתף בהצבעה על הקמת הוועדה, והוא יעביר את ניהול הדיון לסגנו, ח"כ מאיר כהן ● 40 ח"כים נרשמו לדבר במהלך הדיון

זיהום נפט בים / צילום: שאטרסטוק

המשרד להגנת הסביבה החל בהליך של אכיפה מינהלית נגד קידוח כריש

במשרד בודקים חשד כי אוניית הקידוח של אנרג'יאן הזרימה צמנט קידוח לים ● הבדיקה נעשתה כחלק ממבצע בינלאומי שמוביל האינטרפול להידוק הפיקוח והאכיפה בסביבה הימית ● המשרד להגנת הסביבה ביצע ביקורות ב-29 אוניות שפקדו את הנמלים בישראל

איילת שקד ואריה דרעי/ צילומים: כדיה לוי, יוסי זמיר

דרעי על איילת שקד: "בתקופת אוסלו היא הייתה אמא של שבת בגן"

בסרטון התעמולה של ש"ס נמתחה ביקורת, בין היתר, על איילת שקד שלא עמדה לצידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ● שר הפנים הנחה את בכירי משרדו להכין עבודת מטה לסיפוח בקעת הירדן

דודי ורטהיים / צילום: סיון פרג'

דודי ורטהיים, דוד פתאל ושושנה גזונדהייט: המימושים הגדולים של בעלי עניין בבורסה בסיכום 2019

המממש הגדול מכולם: דודי ורטהיים, שמכר 14% ממניות חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ בתמורה כוללת של יותר מ-1.1 מיליארד שקל ● היקף המימושים של בעלי עניין בת"א עמד בשנה החולפת על יותר מ-5.5 מיליארד שקל - ירידה ניכרת לעומת שנת שיא שנרשמה ב-2018 עם כ-13 מיליארד שקל

קובי בראיינט ובתו ג'יאנה בראיינט / צילום: Stephen R. Sylvanie, רויטרס

הטעות הנוראית של חדשות ABC בדיווח על מותו של קובי בראיינט

כתב רשת ABC News, מאט גוטמן, דיווח באופן שגוי בשידור חי למיליוני צופים אמריקאים מהתרסקות המסוק בה נהרג שחקן הכדורסל קובי בראיינט, וטען כי כל ארבע בנותיו נהרגו ● מאוחר יותר גוטמן עלה לשידור כדי להתנצל על הפגיעה ברגשות משפחתו וחבריו של בראיינט וצופי הרשת

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

נתניהו הודיע בפייסבוק כי הוא מושך את בקשת החסינות: "לא אתן ליריביי להפריע למהלך ההיסטורי שאני מוביל"

רה"מ: "מאחר שלא ניתן לי הליך הוגן - החלטתי לא לתת למשחק המלוכלך הזה להימשך" ● דקות אחדות לאחר פרסום הפוסט בפייסבוק, לשכת יו"ר הכנסת אישרה כי נתניהו שלח את הבקשה למשיכת החסינות בכתב ● נתניהו לא יכול להגיש בקשה חסינות חוזרת בכנסת ה-23, אחרי שמשפטו ייפתח

ספריית מרטין לות'ר קינג שבמלבורן, ארה"ב / צילום: רויטרס

מי אמר שספרים הם פאסה? האמריקאים ביקרו בספריות יותר מאשר בקולנוע ב־2019

לפי סקר של מכון גאלופ, בשנה שעברה יותר אמריקאים ביקרו בספריות מאשר בבתי הקולנוע, באירועי ספורט, בקונצרטים, בפארקי שעשועים ובבתי קזינו ● רוב האמריקאים מסכימים כי הספריות חשובות ומוסיפות ערך לקהילות שלהם

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נגיף הקורונה הפיל את הבורסה: ת"א 90 צנח ב-2.1%, דלק ב-4%

מדדי הטכנולוגיה והאנרגיה איבדו כ-2.5% ● טאואר איבדה 4.6%, ונייס ירדה ב-2.35% ● המסחר התנהל בצל ירידות חדות בשווקים על רקע התפשטות וירוס הקורונה ● הדאו ג'ונס צולל בכ-2%, מדד הפחד מזנק ב-25%

טראמפ ואבו מאזן/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque

אבו מאזן על טראמפ: "כלב בן כלב, זיפת, ערס, הוא לא יאיים עלי"

את הדברים אמר, כך לפי גורמים פלסטינים בכירים, בפגישה עם חברי הוועד המרכזי של הפתח ● "אנחנו הולכים לימים קשים מאוד. נתתי למנגנוני הביטחון הוראה לא לעצור את המחאה"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 27 בינואר

אתמול באיכילוב: 11 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

180 מיליון שקל בחצי שנה: מה עומד מאחורי מבול המימושים של נחום ביתן, מה עושים הספקים, ואיך זה ייגמר?

קבוצת יינות ביתן דיווחה על מכירת שני סניפים מרכזיים לויקטורי המתחרה, ובכך ביצעה בתוך חצי שנה עסקאות למכירת סניפים ב–180 מיליון שקל ● הספקים מדווחים על פיגור, וביתן קרוב לסגירת קבלת הלוואת ענק מעדי צים בתמורה לשיעבודים ● ניתוח "גלובס"

מימין: אליעזר פישמן ועו"ד יוסי בנקל / צילומים: אלון רון ושלומי יוסף

המרדף אחרי הנכסים הנעלמים של אליעזר פישמן מסתבך: עובר לערכאות בינלאומיות

בית המשפט בת"א דחה את בקשת הנאמן של פישמן להצהיר כי נכסים של 100 מיליון אירו מוחזקים עבור פישמן בחו"ל • השופט הפנה את בנקל לבתי המשפט בגרמניה • בנקל: "אגיש תביעות מחוץ לישראל בדיוק כפי שעשיתי עד כה בישראל"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נמחקו העליות בבורסה בתל אביב: טבע מטפסת ב-2%, פז יורדת 1.4%

החשש מהתפשטות נגיף הקורונה מחק אמש את העליות שרשם השנה הדאו ג'ונס ● לאומי שוקי הון, "בימים הקרובים נראה שהעצבנות בשווקים צפויה להיות גבוהה ולפיכך יש להתכונן למסחר עם תנודתיות גבוהה יחסית"

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

נגיף הקורונה הכביד על וול סטריט: הדאו מחק את העליות של 2020; סגירה צורמת באירופה

המדדים המובילים בוול סטריט צנחו בעקבות החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ● באירופה הדאקס והקאק נפלו ב-2.7% ● מניות חברות התעופה, המלונאות והמסעדנות איבדו גובה ● בורסת טוקיו ננעלה בצניחה של 2%; שווקים רבים באסיה היו סגורים היום לרגל חגים

טראמפ, נתניהו, אבו מאזן / צילומים: shutterstock, אלעד מלכה, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דיווחים בארה"ב: מדינה פלסטינית "על תנאי" ושרטוט גבולות מחדש. תוכנית המאה של טראמפ נחשפת

לפי דיווח של ה"וושינגטון פוסט": טראמפ יחשוף הערב את פרטי תוכנית השלום ● לפלסטינים תינתן אוטונומיה מוגבלת, אך שיעורה ילך ויגדל בתנאים מסוימים ● בסופו של דבר, ישלטו הפלסטינים על 70%-80% משטח הגדה ● "אף פלסטיני או ישראלי לא יידרש לנטוש את ביתו"

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

הטבות, בונוסים ואופציות: כמה ירוויח אבי גבאי כמנכ"ל סלקום?

בנוסף לשכר החודשי הבסיסי, גבאי יקבל קרוב ל-4.2 מיליון אופציות בשווי 12 מיליון שקל, בחמש מנות ● שכרו של המנכ"ל היוצא ניר שטרן עמד על 120 אלף שקל בחודש

טוני בלווינס, סגן נשיא לרכש באפל / צילומים: יוטיוב, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האיש שעזר לאפל להגיע לשיא כל הזמנים ולא הכרתם

טקטיקות מו"מ, סחיטת ספקים ותשלומים נמוכים: אחראי הרכש של אפל, טוני בלווינס לא מזוהה עם הצלחת החברה, אך יש לו חלק משמעותי בה ● הירידה במכירות מכשירי האייפון רק הופכת אותו למשמעותי יותר

מטוס של אייר אינדיה / צילום: שאטרסטוק

ממשלת הודו מנסה שוב למכור את אייר אינדיה: 3.26 מיליארד דולר תמורת 100% ממניות החברה

הממשלה הגבילה את הגשת ההצעות לרכישת החברה עד לאמצע חודש מרץ ● הפוקוס הוא על קונים מקומיים שיוכלו להמשיך ולהפעיל את החברה מהודו

מקנזי בזוס / צילום: מתוך יוטיוב

מקנזי בזוס מכרה מניות אמזון בהיקף של 400 מיליון דולר

בזוס קיבלה 4% ממניות אמזון כחלק מהסכם הגירושים עם מייסד אמזון ג'ף בזוס ● היא מכרה כעת כ-200 אלף מניות מתוך 19.7 מיליון המניות שברשותה