גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סין בולמת: הנמיכה את תחזית הצמיחה לקצב הנמוך ביותר זה 30 שנה

צופה צמיחה של 6%-6.5% ב-2019 ● נקבה בטווח של צמיחה במקום במספר ספציפי כדי לאפשר להנהגה יותר גמישות בעמידה ביעד ● ראש הממשלה הציג תוכנית להאצת הצמיחה וקרא לתת למשקיעים זרים גישה רחבה יותר לשווקים הסיניים ולאפשר לחברות זרות להיכנס ליותר מגזרים ללא שותפים מקומיים

ראש ממשלת סין משתחווה אחרי שנאם בכינוס השנתי של הפרלמנט הסיני/ צילום: רויטרס, Jason Lee
ראש ממשלת סין משתחווה אחרי שנאם בכינוס השנתי של הפרלמנט הסיני/ צילום: רויטרס, Jason Lee

סין הורידה את תחזית הצמיחה הכלכלית הרשמית שלה ל-2019 ל-6%-6.5%, הקצב האיטי ביותר זה 30 שנה, והכירה בכך בהאטה המעמיקה במשק שלה, שלא ניתן לעצור במהירות בלי להחמיר את רמות החוב הגבוהות בלאו הכי.

תחזיות מונמכות

בפתח הכינוס השנתי של הפרלמנט הציג ראש הממשלה לי קקיאנג תוכניות לבלימת הסיכונים לכלכלה ולשמירה על שיעור אבטלה יציב. האמצעים החשובים ביותר להאצת הצמיחה הם הוצאה תקציבית מוגדלת, קיצוצי מס חדשים ועוד הקלות בעמלות לעסקים, בסך 2 טריליון יואן או 2% מהתמ"ג הסיני שהיקפו 13 טריליון דולר. אמצעי נוסף הוא הגדלת ההלוואות הבנקאיות לעסקים קטנים ופרטיים ב-30%.

לי הודה ב"חוסר ודאויות בחיכוכי הסחר עם ארה"ב" שמעיקות על הצמיחה ועל הדיונים לפתרון הסכסוך. הטיוטה הכלכלית שהוא הציג קוראת למתן גישה רחבה יותר לשווקים הסיניים למשקיעים זרים, ומתן היתר לחברות זרות להיכנס ליותר מגזרים ללא שותפים סינים. חוק השקעות זרות חדש, הוא אמר, ישווה את מגרש המשחקים לחברות זרות ומקומיות - דרישה מרכזית של וושינגטון.

סין תקיים יותר דו-שיח עם ארה"ב, אמר לי בנאומו שנמשך מעט 100 דקות בפני כ-3,000 צירים ב"היכל הגדול של העם". הוא הוסיף, עם זאת, ש"נעמוד בהתחייבויותינו ונגן בתקיפות על זכויותינו והאינטרסים שלנו".

הישיבה בת 11 הימים של קונגרס העם הלאומי הטקסי בעיקרו היא בדרך כלל עיתוי נוח לראשי המפלגה הקומוניסטית ולאנשי ממשל לדבר בביטחון על מצבה של סין. אבל המליאה של השנה מתכנסת על רקע האטה כלכלית שהייתה חזקה מכפי שמנהיגי המדינה צפו כשהקונגרס התכנס לפני שנה.

הצמיחה צפויה להיחלש

הצמיחה בסין, שהיא עדיין חזקה בסטנדרט של מדינות רבות, נחלשה בשנה שעברה ל-6.6%, הקצב הרשמי האיטי ביותר בכמעט 30 שנה, ורק מעט מעל היעד הרשמי שהיה 6.5%. היא צפויה להמשיך להיחלש השנה, לפי כמה כלכלנים, כאשר מנועי ההתרחבות העיקריים, מהיצוא דרך ההשקעות ועד הצריכה, מצויים כולם תחת לחץ.

אימוץ טווח של צמיחה השנה במקום מספר ספציפי מעניק להנהגה יותר גמישות במערכת שבה עמידה ביעדים מוצהרים נשארת חשובה מבחינה פוליטית. הפעם האחרונה שבייג'ין נהגה כך הייתה בתקופת גמגום בצמיחה בתחילת 2016, ואז נקבע יעד צמיחה של 6.5%-7%.

ההנהגה מתייחסת להאטה הנוכחית בצורה שונה מתקופות דומות בעבר, מאחר ששנים של צמיחה שלובתה על ידי חובות הגיעו למגבלה שלהן. המדיניות בשנתיים האחרונות נועדה לעצור את ערימות חוב הגבוהות של חברות ושל רשויות מקומיות. הריסון הזה הוריד מהאנרגיה של הכלכלה והחריף את ההאטה.

מדיניות עידוד הצמיחה שעליה הכריז לי הבוקר תואמת את הגישה המתונה שבייג'ין נוקטת בחודשים האחרונים להקלה חוזרת של מגבלות מתן האשראי וההוצאה התקציבית. ההנהגה דוחה את מה שהיא מכנה "תמריצים של שיטפון", מחשש שאלו יחמירו את בעיות החוב במשק, את כושר הייצור התעשייתי העודף ואת מלאי הדירות הלא מכורות.

כלכלה חלשה מוסיפה לסיכונים הפוליטיים שהנשיא שי הזהיר מפניהם את חברי המפלגה בתחילת שנה זו. הם עלולים, לדוגמה, להוביל ליותר מחאות של עובדים לא מועסקים שהגיעו לערים הגדולות, או של חיילים משוחררים שיקבלו פחות הטבות. בנאומו הבוקר הבטיח ראש הממשלה לי להגדיל את ההטבות והשירותים לשתי הקבוצות הללו, וכן לכל הגמלאים, והתחייב לשפר את שירותי הבריאות והביטוח הרפואי.

היעד הראשון - תעסוקה

דוברים רשמיים סינים אמרו שעמידה ביעד צמיחה של 6%-6.5% תשגר לעולם איתות שסין תישאר מנוע של צמיחה עולמית, ולסינים עצמם מסר שיצירת מקומות עבודה נשארת בעדיפות גבוהה. "תעסוקה תהיה היעד הראשון", אמר לי.

בין יוזמות הגדלת התעסוקה יהיו תקציבים של 800 מיליארד יואן (1119 מיליארד דולר) לבניית קווי רכבת ושל 1.8 טריליון יואן לסלילת כבישים ובניית תחבורה על נהרות.

לעסקים תוצע גם יותר עזרה בריכוך ההשלכות של מתיחויות הסחר עם ארה"ב. חברות שניזוקו יקבלו סיוע כדי למנוע פיטורי עובדים שלהן, לפי דוח נפרד של ועדת הפיתוח והרפורמות הלאומית, סוכנות התכנון הכלכלי הבכירה במדינה.

עדיפויות נוספות יהיו הגדלת ההוצאה הצבאית ב-7.5% ל-1.19 טריליון יואן, לעומת הגדלה של 8.1% בשנה שעברה, אבל עדיין קצב מהיר יותר מהגידול הכללי בתקציב ההוצאה של המדינה.

גם תקציב המאבק בזיהומי האוויר והמים יוגדל, כדי לעמוד בדרישות מעמד הביניים לשיפור בתנאי המחיה. היעד כאן התברר כקשה להשגה. כאשר הקונגרס נפתח, בייג'ין סבלה מרמה מסוכנת של זיהום אוויר זה היום הרביעי ברציפות.

לי מתח גם ביקורת על ביורוקרטיה ששי תיאר ככזו שפוגעת במדיניות הרשמית. לי קרא לצמצום הניירת, הישיבות וה"פורמליות חסרת התוחלת", ואמר שמועצת המדינה, הזרוע הביצועית של הממשל הסיני, תפחית את מספר הישיבות שהיא מקיימת ואת נפח המסמכים שהיא מפרסמת ביותר משליש.

"אנחנו צריכים לשחרר את עובדי המדינה מהררי המסמכים והישיבות שלא מסתיימות, מההגזמה של ההערכות והבדיקות, ומכתיבת דוחות ומילוי טפסים, ולהשקיע במקום זאת את האנרגיה שלנו בפתרון בעיות אמיתיות", הוא אמר לקול מחיאת כפיים. 

עוד כתבות

פופאי חוטף תרד / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

המלחמה הגדולה של הטבע על מקורות ברזל

פרופ' יואב קבנצ'יק, נשיא האגודה הבינלאומית לחקר מחלות ברזל, מסביר כיצד הבדלים בין סוגי ברזל ואופני הצריכה שלו משפיעים על הבריאות וטוען שלמרות השיח על רפואה מונעת, רופאים עדיין לא יודעים מספיק על השפעות התזונה

מרים כבסה / צילום: יונתן בלום, גלובס

על בדידות ועל הצלחה: "המחיר של יצירה שלי בארץ הוא רבע ממה שהוא בניו יורק, ואני שמחה שזה שפוי"

החזרה לישראל אחרי 18 שנה, שיברון הלב עקב הפרידה מבת זוגה הקוריאנית, השימוש ברעידות הנשימה כדי לצייר, הכנסייה שקנתה ● מרים כבסה, מהאמניות הישראליות המצליחות בעולם, בראיון אישי ל"ליידי גלובס" על הבדידות ועל ההצלחה

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

המוסדיים אמרו כן ללבייב: הבטיח לעצמו החזקה של 92% לפחות במניות אפי פיתוח

ההיענות הגבוהה תאפשר ללבייב לפעול למחיקת מניות אפי פיתוח, הפועלת בשוק הנדל"ן של מוסקבה, מהמסחר בבורסת לונדון ● לבייב הגיש באוקטובר הצעה במחיר של 30 סנט למניה, ובחודש שעבר שדרג את הצעתו ל-39.4 סנט למניה

טריקים חדשים שמפילים תיירים רבים בפח / צילום: שאטרסטוק

דירת נופש שנעלמה וגניבת פרטי אשראי עם מוט סלפי: הטריקים החדשים להונאת תיירים

שיטות הרמאות החדשות להפיל תיירים בפח משתכללות כל הזמן ● למה אנחנו צריכים להיזהר מאנשים שמצלמים סלפי לידינו, ולמה לפעמים צריך להיזהר גם משוטרים?

המטה של BioNTech / צילום: יח"צ

אקזיט קטן בכת"ב: ניאון נרכשת תמורת מניות

חברת החזקות הביומד כלל תעשיות ביוטכנולוגיה הודיעה כי חברת הפורטפוליו שלה ניאון ת'רפיוטקס, הנסחרת בנאסד"ק, בה מחזיקה כת"ב 4%, נכנסה לעסקת החלפת מניות עם חברת BioNTech, במסגרתו תקנה ביונטק את ניאון לפי שווי של 67 מיליון דולר

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

רשות המסים עדכנה את מס הרכישה על דירות מגורים: אלה מדרגות המס החדשות

בהתאם לשיעור עליית המדד רשות המסים עדכנה את גובה מדרגות מס הרכישה על דירות מגורים: בכמה מס יחויב רוכש דירה יחידה במחיר של 2.2 מיליון שקל?

ח'ליפה חפתר, ראש הצבא הלובי הלאומי  / צילום: Philippe Wojazer, רויטרס

נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין

נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי פומפאו ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב ● שר החוץ האיטלקי לואיג'י די-מאיו: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"

נהריה מוצפת / צילום: רם גוטליב

ענף הביטוח בעין הסערה: איך ההצפה בנהריה קשורה לשינויים בענף הביטוח?

ניהול מוצלח של חברת ביטוח, המאזן בין רווחיות בטווח הקצר לאתגרי הטווח הארוך, הוא מהמשימות הניהוליות המורכבות ביותר שהזירה העסקית יכולה לזמן בעת הנוכחית ● רגולציית יתר עלולה להוביל לירידה בתחרותיות בענף ולפגוע במבוטחים ● דעה

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

על רקע הגאות במניות נדל"ן: אזורים ואאורה מפשירות תכניות להנפקת קרן ריט

אזורים מקדמת הנפקת פעילות השכרת דירות לטווח ארוך, ודיווחה כי חברה בת הגישה טיוטת תשקיף "לצורך הנפקתה לציבור כקרן השקעות במקרקעין" ● אאורה דיווחה כי היא "ממשיכה לפעול להקים קרן להשקעות במקרקעין", לאחר שבשבוע שעבר דיווחה כי "טרם התגבשו התנאים להקמת קרן הריט או למכירת נכסים לקרן"

לשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

ירידה במשרות הפנויות ב-2019; ואילו מקצועות הובילו את הירידות?

מספר המשרות הפנויות במשק עלה באוקטובר-דצמבר, אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה ● בהשוואה ל-2018 חלה עלייה של 17% במספר המשרות הפנויות של מהנדסים; מנגד, חלה ירידה של 23% במספר המשרות הפנויות של מאבטחים ● בדרום נרשמה ירידה בשיעור המשרות הפנויות - ואיפה נרשמו עליות?

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

הבנקים המממנים נוטים לטרפד את רכישת תהל, הנתונה בקשיים תזרימיים, בידי קבוצת שיכון ובינוי

ל"גלובס" נודע כי בימים אלו מתקיימים דיונים בין תהל לבין הבנקים לגבי מתווה התמיכה בחברה ● הצעת שיכון ובינוי לא התייחסה להשקעה במניות החברה-האם תהל גרופ אינטרנשיונל (TGI), אלא להשקעה בחברה-הבת תהל גרופ, וייתכן שלכן החליטו בבנקים שלא לאמץ את המתווה

התרופה של Silenseed תוקפת את הגן האחראי על התפתחות הגידול בסרטן הלבלב / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הגיוס של ביופרוטקט גדל מ-7 ל-13 מיליון דולר

חברת ביופרוטקט, שפיתחה מוצר רפואי להפחתת נזקי הקרנות בסרטן, הודיעה על השלמת סבב גיוס בהיקף של 13 מיליון דולר ● ביופרוטקט פיתחה ומייצרת בלון מבוסס פולימר, המוזרק לגוף ומתנפח בתוכו, וכך מרחיק בין רקמות שעומדות לעבור טיפול הקרנה, לבין רקמות אחרות שעלוות להיפגע מכך

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

אריה דרעי / צילום: רפי קוץ

הפעם דרעי מתנהל אחרת מול רשויות התביעה. האם זה מה שיציל אותו מהעמדה לדין?

כששר הפנים אריה דרעי הואשם בפלילים בשנות ה-90, הוא ואנשיו תקפו מעל כל במה את רשויות האכיפה ● זה נגמר בהרשעה ובמאסר ● כעת הוא שוב באותה נקודה, שר פנים שחשוד בפלילים, אבל לפחות ברמה התקשורתית הוא הפיק את הלקחים ● זה בטח לא יזיק לו לקראת ההכרעה בעניינו

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

אפריקה בידי לוקסי: לפידות קפיטל הבטיחה גיוס של 115 מיליון שקל באג"ח להמרה

חברת ההשקעות של יעקב לוקסנבורג השלימה את כל המקורות הדרושים לה לרכישת הבעלות המלאה בקבוצת אפריקה ישראל ● עם הגופים שהשתתפו במכרז המוסדי נמנים ילין לפידות, קרן נוקד וקרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומור

עיריית גבעתיים / צילום: איל יצהר

ביהמ"ש: עירייה חייבת לפעול בהגינות בהסכמים עם יזמים

עיריית גבעתיים חתמה עם יזם על הסכם שלפיו היא מוותרת על היטל השבחה, ובתמורה היזם יקים פארק בתוכנית הבנייה ● ביהמ"ש קבע כי היא אינה רשאית לעשות זאת, אולם כיוון שההסכם כבר נחתם, והיזם מילא את חלקו - לא ביטל את ההסכם

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

פסילת היבא יזבק, האם הפעם תיפסל חברת הכנסת הצעירה מבל"ד

ח"כ אופיר כץ מן הליכוד הודיע הערב כי יגיש מטעם הליכוד בקשה לפסול אישית את ח"כ יזבק מן הרשימה המשותפת, חברת בל"ד, וזאת בשל תמיכה והזדהות עם מחבלים ● אחמד טיבי יו"ר הסיעה המשותפת: מנסים לפסול אותה בגלל דברים שאמרה לפני שנכנסה לכנסת

ג'ף הורינג / צילום: יח"צ

המלך של ההייטק הישראלי והמלחמה של אמזון: השבוע שהיה בהייטק

איך הפכה קרן אמריקאית לשליטה של ההייטק הישראלי, חברת המזרנים קספר מספקת לקח למשקיעי ההון סיכון ולמה המשקיעים של הסטארט-אפ היי-בוב לא מתייחסים להטרדות המיניות שנחשפו בו ● מה קרה השבוע בהייטק

פאדי פרח, משקיע ומתווך נדל"ן בגליל וביוון / צילום: איל יצהר, גלובס

הכירו את מתווך הנכסים מהגליל שהתייאש מישראל וגילה את אתונה

המתווך פאדי פרח מנצרת התמחה במציאת נכסים למשקיעים באזור מגוריו ● עם העלאת המס לדירה שנייה ל-8% הכול התייבש, וזרם המשקיעים פנה מעבר לים - והוא בעקבותיו ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות