איך יודעים שבא אביב? מלך בלגיה פותח את החממות לציבור

והמלך הוא לא היחיד שיש לו במה להשוויץ: את גני טירת ביג'גארדן שליד בריסל כובשים אלפי צבעונים ונרקיסים, והיער הסמוך מתכסה במרבד סגול של יקינתוני בר

מרבדים של צבע / צילום: רוני ערן
מרבדים של צבע / צילום: רוני ערן

יש לי חולשה לבתי המלוכה של אירופה. משחר ילדותי גידלה אותי סבתא שלי, יקית מסוגננת ומלכה בזכות עצמה, על דיאטה מאוזנת של רכילות מלכותית צהובה, שאותה הייתה דולה מצהובונים בגרמנית כמו Bunte ו-Quick. הזוג המלכותי של בלגיה דאז, המלך בודואן והמלכה פביולה, יכלו רק לקנא בגלאמור של בתי המלוכה של בריטניה או מונקו, או אפילו בזה של ביאטריקס, נסיכת הולנד השכנה. אבל דם כחול הוא דם כחול, ועם היקף הנדל"ן והחממות של פיליפ, אחיינו של בודואן והמלך הנוכחי של בלגיה, כמה עוד גלאמור אתה צריך.

פעם בשנה, מזה 100 שנה, להרף עין של שלושה שבועות, פותח מלך בלגיה את גניו וחממותיו לציבור הרחב. הפעם גם אני משתרכת בטור הארוך של פשוטי-עם, כדי להתבשם מהוד והדר מלכותי של אר-נובו, גנים פורחים ומפגן עוצמה מרהיב במיוחד של מאות מינים של קמליות. אוסף הקמליות של מלך בלגיה הוא האוסף הגדול והעתיק בעולם של קמליות הגדלות בחממה. מי שבנה את החממות והתחיל את האוסף היה המלך ליאופולד השני במאה ה-19, והוא השקיע בו כמו שרק מלכים יכולים להשקיע בתחביבים שלהם.

באחת החממות תלוי צילום גדול של המשפחה המלכותית בהרכב מלא. "איך הם?", אני מתעניינת אצל זוג נתינים הצועדים לצדי. המלך פיליפ, הם אומרים, הוא צנון, אבל המלכה מתילד יפה וחכמה והם אוהבים אותה. החממות המלכותיות בלאקן, אחוזתו של המלך פיליפ, הן קומפלקס ענק של פביליונים ומבני חממה יפהפיים בסגנון אר-נובו, נטועים בלב פארק אדיר ממדים, שמקיף את הטירה המלכותית. האדריכל אלפונס באלאט, מורו של אדריכל האר-נובו המהולל ויקטור הורטה, תכנן ב-1873 את הקומפלקס הזה עבור המלך ליאופולד השני.

השטח הזה של 25 דונם נראה כמו עיר של זכוכית, שהוקמה באמצע מרחבי אינסוף ירוקים. נדמה שכל עלה צווה אישית בפקודת המלך לתת את המקסימום, וכולם משגשגים להפליא בדום מתוח. עקב בצד אגודל אנחנו צועדים בתוך ההמון על פני מלאכת המחשבת של ברזל וזכוכית, צמחים אקזוטיים ופרחים, חלק מהם פורחים שם במחזוריות עוד מימי האוסף הראשוני של המלך ליאופולד. כיפות וארקדות זכוכית מרשימות, צמחים טרופיים מהפיליפינים שהביא המלך בכדים סיניים ממסעו במזרח הרחוק ו"גן החורף" - חממת קבלות הפנים, שבנייתה נמשכה 30 שנה והגג שלה גבוה במיוחד כדי לאפשר לדקלים ים-תיכוניים להתנשא למלוא גובהם.

800,00 גלונים של דלק בשנה דרושים להסקת החממות, ו-35 גננים מטפחים את תכולתן על בסיס קבוע, לשימושו של איש אחד ומשפחתו. הוא עדיין זוכה לרספקט מסוים מצד נתיניו, אבל לאחרונה, אנחנו מתבשרים, הם אינם מסתפקים עוד בשלושה שבועות עלובים בשנה שהוא מואיל להקצות להם בגניו. בשנה שעברה קיימו 60 ג’וגרים ריצת מחאה מסביב למתחם המלכותי בדרישה לפתוח חלק מהגנים לשימושם של ג’וגרים, דרישה שנתמכה על-ידי ראש העיר של בריסל. חצופים.

כמו שהלורד רגיל

שבעה קילומטרים מערבית לבריסל, במחוז בראבאנט (בכיוון Halle), פותחת טירת Groot-Bijgaarden את שעריה לחגיגת אביב מסעירה, לא פחות. ביצוריה נבנו במאה ה-14, הטירה עצמה נבנתה במאה ה-17 בסגנון הרנסנס הפלמי והיא מוקפת חפיר מים עמוק ומעליו גשר ציורי של חמש קשתות. 40 לורדים היו בעליה לאורך השנים, ביניהם אישי מפתח בהיסטוריה של בלגיה, כמו גיום רונז’מן, שמונה ב-1422 על-ידי הדוכס פיליפ "הטוב" ל"קפטן העיר בריסל". הטירה אינה פתוחה למבקרים, אך במשך חודש אחד בשנה מזמינים הגנים שלה את הציבור להתבשם בנפלאות שעושים ארגון מגדלי הפקעות של הולנד ומעצביו ב-140 הדונם שלה. שמה הרשמי של החגיגה הזאת הוא Floralia Brussels. הפעם שתלו שם למעלה ממיליון פקעות של פרחי אביב, עם העדפה בולטת לצבעונים (למעלה מ-400 סוגים), נרקיסים ויקינתונים.

גני טירת ביג'ארדן / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב
 גני טירת ביג'ארדן / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בעת ביקורי בטירה, הציגה הגינה בחזית פריחה מאולפת לפי צבעים וסוגי פרחים, אבל זה לא העיקר. יתר אדמות המתחם פרחו במה שנראה כמו מרבדי "פרא" פרחוניים עוצרי נשימה. קסמו המיוחד של הנוף הזה היה נעוץ בכך ששדות הבר הכמו-פראיים האלה הורכבו מפרחים תרבותיים בלבד. נראה מה יעשו שם השנה. כדאי לטפס אל ראש המגדל מול המבנה המרכזי ולהשקיף מלמעלה על כל התפארת הזאת.

כמו שהטבע רגיל

יער Halle) Hallerbos) הסמוך לבריסל, על גבול המחוזות ואלוניה ופלנדריה, נתון בידי הטבע לבדו, והוא מציע אביב נהדר ללא מגע יד אדם. בעבר היו Hallerbos ו-Fore de Soignes - היער של בריסל - יער אחד, ויחד היוו את יער עצי האשור (בוק) הגדול באירופה. כיום יער Halle משתרע על פני 5,550 דונם, ש-1,000 דונם מתוכם הם שמורה, שהיא-היא היעד שלנו.

היער החליף ידיים רבות - מדוכסי בית הבסבורג, לידי הכנסייה, לכיבוש הגרמני - שבמהלך מלחמת העולם הראשונה חיסל אותו כמעט לחלוטין כשגדע את מרבית העצים לשימוש מכונת המלחמה הגרמנית. אחרי המלחמה הוחרם Hallerbos על-ידי ממשלת בלגיה כפיצויי מלחמה, וב-1929, כאשר הפך רשמית לטריטוריה בלגית, החל בו ייעור מחדש שנמשך 20 שנה. התוצאה - יער צעיר רחב ידיים של עצים תמירים דקי גזע שעושים אותו עדין למראה, עם שלושה שבילי טיול מסומנים לאורך 40 קילומטר ושביל טבעתי לרכיבת אופניים. יש שנים שבהן באזורים מסוימים שלו עדיין גודעים במשורה עצים לצורכי הסקה, אבל בין 1 במארס ל-30 ביוני דומם הכול. הכול עוצר כדי לאפשר קינון חסר הפרעה של ציפורי היער ולקראת מופע האביב הגדול של Hallerbos, בכיכובו של סופר-מודל מקסים, שמושך אליו מטיילים וגם אותנו: יקינתון הבר.

במשך שבועיים-שלושה באפריל מתכסה רצפת היער במרבדים כחולים-סגולים של יקינתונים (הידועים גם כפעמוניות כחולות). הפרחים היפים והעדינים האלה שצורתם פעמון, שפורחים במקבצים סגולים בין עצי האשור דקי הגזרה, יוצרים אווירה שמזמינה מחשבות על פיות.

יקינטון / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב
 יקינטון / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

אנחנו צועדים לאיטנו לאורך ה-Bluebell Walk. היום שבת, ופה ושם נראים מטיילים. מיעוט המטיילים מחזק את ההנחה שפריחת היקינתונים של האלרבוס היא אולי עדיין בגדר סוד שמור. שלטים לצדי השביל מזהירים לא לסטות ממנו. הקרקע והצמחייה ביער הזה, מתברר, רגישות מאוד למדרך רגל, ומתקשות להתאושש כשהן נרמסות. מקום שדרכו בו ארבע פעמים לא יצמיח עוד יקינתונים, מזהירים אותנו. אז אין להתפתות לרדת מהשביל, גם לא לסלפי זריז. אבל גם אין צורך. אנחנו מוקפים סגול מכל עבר.

שתי צעירות וכלב חולפים על פנינו. קים מאנטוורפן וקלי מלובאן, עם הכלב פרודו. הן אוהבות טיולי פריחה אביבית. באו לראות את היקינתונים וממשיכות בשבוע הבא לגני קויקנהוף בהולנד - מופע האביב האקסטרווגנטי המפורסם של פרחי פקעות תרבותיים - ססגוני, מאולף, נערץ על המונים וההיפך הגמור מהאלרבוס.

היקינתונים אינם פורחים באותו זמן בכל שנה. הזמן הטוב ביותר בדרך כלל לטיול יקינתוני הוא במחצית השנייה של אפריל. לפני שבאים מומלץ לבדוק באתר היער, שם יציינו מתי כדאי לבוא.

מידע מעשי

החממות המלכותיות - השנה יהיו החממות פתוחות לציבור מ-20 באפריל עד 10 במאי. בשל הצפיפות בחניה עדיף להגיע באחד מארבעת קווי האוטובוס המובילים ממרכז העיר לגנים. משך הנסיעה כ-30 דקות.

Floralia Brussels - ב-2019 תתקיים Floralia Brussels מ-6 באפריל עד 5 במאי, בין 10:00 ל-18:00. (כניסה אחרונה ב-17:00). אפשר להגיע מבריסל ברכבת (20 דקות נסיעה ממרכז העיר) או באוטובוס. בשבת, 13 באפריל ב-10:30, וביום ראשון 14 באפריל ב-10:30 וב-14:30 תתקיים בטירה תהלוכה של תלבושות קרנבל ונציאניות.

www.kasteelgrootbijgaarden.be

יער האלרבוס - נמצא במרחק 20 דקות נסיעה ברכבת מבריסל. נוסעים עד לעיירה Halle ומשם באוטובוס עד הכניסה ליער, או 26 דקות ברכב עד לחניון בכניסה ליער.

www.hallerbos.be/en/bloom-bluebells

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988