טראמפ: המפלגה הדמוקרטית נעשתה אנטי-ישראלית ואנטי-יהודית

הדברים נאמרו בתגובה על החלטה בגנות משטמה גזענית שקיבל אתמול בית הנבחרים

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס
דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר הערב (ו'), כי המפלגה הדמוקרטית נעשתה "אנטי-ישראלית ואנטי-יהודית".

הדברים נאמרו לאחר שבית הנבחרים קיבל אמש החלטה בגנות משטמה גזענית. היוזמה להחלטה נולדה בהנהגה הדמוקרטית של הבית בעקבות המחלוקת סביב התבטאויות אנטי-ישראליות ו/או אנטישמיות שהשמיעה הצירה המוסלמית אילחאן עומאר בשבועות שחלפו.

ההחלטה, שאין לה תוקף מחייב, נועדה לשים קץ לחילוקי דעות קשים שמפלגים את המפלגה הדמוקרטית: האם כל ביקורת על מדינת ישראל ומדיניותה היא, אוטומטית, התקפה אנטישמית, או שביקורת כזו היא נושא לגיטימי לדיון ציבורי, בדיוק כמו מדיניות ממשל טראמפ כלפי סין, למשל.

למעשה, ההחלטה נועדה למנוע בדיוק התקפות כמו זו של טראמפ הערב. הרפובליקאים מנצלים כל הזדמנות להאשים את המפלגה הדמוקרטית באנטישמיות בעקבות התבטאויות של עומאר וצירה מוסלמית אחרת, ראשידה טלאיב.

בשיחה עם כתבים על מדשאת הבית הלבן, אמר טראמפ: "אני חושב שההחלטה שקיבל בית הנבחרים הייתה חרפה, מפני שהדמוקרטים נעשו מפלגה אנטי-ישראלית. הם נעשו מפלגה אנטי-יהודית. אני חושב שההצבעה על ההחלטה הייתה חרפה וכך יאמר כל אדם שיגיב ביושר על ההצבעה הזו".

טראמפ לא ציין, שההצבעה התקבלה לא רק בקולות הדמוקרטים, שהצביעו בעדה פה אחד, אלא ברוב קולות הרפובליקאים. רק 23 צירים רפובליקאים הצביעו נגד.

ההתבטאויות האנטישמיות של עומאר (היא טוענת שאלה התבטאויות נגד מדיניות ממשלת ישראל) יצרה מחלוקת עמוקה במפלגה הדמוקרטית: האם ההתבטאויות האלה מטילות על המפלגה הדמוקרטית רפש אנטישמי, או שהן פותחות עידן חדש ביחסים בין ישראל לארה"ב, עידן שבו היחסים ביו שתי המדינות נתונים לביקורת ציבורית, כמו היחסים עם כל מדינה אחרת, בהתאם להלכי הרוח של הדור החדש במפלגה הדמוקרטית, שבשבילו ישראל שוב אינה קודש הקודשים.

הנוסח המקורי של ההצעה התמקד בגינוי של האנטישמיות בלבד, אבל הפלג הליברלי של המפלגה הדמוקרטית, לרבות שלושה מועמדים לנשיאות, ברני סנדרס, אליזבת וורן וקמאלה האריס וכן הצירים השחורים, התנגד לנוסח המקורי וטען שמדובר בהתנפלות של הממסד על אישה שחורה. יתר על כן, אמרו בעלי בריתה של עומאר, הצירה עצמה היא קרבן של איסלמופוביה. הם הביאו כדוגמה כרוז שמציג את עומאר על רקע המגדלים התאומים שקורסים תחתיהם בלהבות בפיגועי 11 בספטמבר.

בעקבות זאת, ולמרות התנגדות של מחוקקים יהודיים, רוכך הנוסח המקורי והוא יוצא נגד עוולות רבות שמציקות לחברה האמריקאית: אנטישמיות, איסלמופוביה וגילויי משטמה כלפי היספנים, אסיינים וחברי קהילת להט"ב.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988