גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מימוש נכסי אפריקה ישראל: חברות החיתום מתחרות על מכירת יתרת מניות אפריקה נכסים

לאחר מכירת 50.94% ממניות אפריקה נכסים לקבוצה בראשות ביג ומגה נותרו בידי אפריקה ישראל 4.99% שאינם משועבדים, ולכן מכירתם תחייב אישור של אסיפות כלל הנושים ● בינתיים חברת דניה סיבוס, נכס מרכזי אחר של אפריקה, מסובכת עם המלצת העמדה לדין

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי
אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

קבוצת אפריקה ישראל הכריזה באחרונה על תהליך למימוש כל נכסיה, ובנקאי ההשקעות וחברות החיתום לוטשים עיניים לשיווק נכסים אלו למשקיעים המקצועיים. בימים האחרונים הגישו שלוש חברות חיתום הצעות לרכישת 4.99% ממניות אפריקה נכסים שנותרו בידי אפריקה ישראל, וזאת לאחר מכירת עיקר המניות (50.94%) לקבוצת המשקיעים בראשות חברות הנדל"ן המניב ביג ומגה אור.

בשבוע שעבר השלימה אפריקה ישראל מכירה של 50.94% ממניות אפריקה נכסים תמורת 1.24 מיליארד שקל, ולפי מחיר של 86 שקל למניה. המניות נמכרו כאמור לקבוצה בראשות ביג ומגה אור, הכוללת שורה של גופים מוסדיים וקרנות גידור, ואת המהלך כולו מובילה חברת החיתום פועלים אי.בי.אי.

המניות שנמכרו היו משועבדות למחזיקי איגרות החוב של אפריקה ישראל מסדרות כ"ו-כ"ז, ותמורת המכירה תשמש לפירעון חלק מהחוב כלפיהם. לאחר המכירה נותרה אפריקה ישראל עם נתח של 4.99% ממניות אפריקה נכסים שאינו משועבד, ולכן מכירתו תחייב אישור של אסיפות כלל הנושים ובראשם שלוש סדרות האג"ח (כ"ו-כ"ח).

במסגרת ההצעה הראשונה, הודיעה פועלים אי.בי.אי באמצעות עו"ד עדי פיגל ממשרד פרץ-פיגל, כי היא מחזיקה בכתבי התחייבות בלתי חוזרים מגופים מוסדיים לרכישת יתרת מניות אפריקה נכסים (4.99%) תמורת 122.4 מיליון שקל. מדובר באותו המחיר שבו נרכשה המנה הראשונה, קרי 86 שקל למניה, המשקף הנחה של כ-8% ביחס למחיר שבו נסחרה היום בבורסה מניית אפריקה נכסים.

עם זאת, לפועלים אי.בי.אי קמו מתחרים בדמות שתי חברות חיתום נוספות, ברק קפיטל חיתום ולידר הנפקות, שהגישו בהמשך הצעות גבוהות יותר. ראשונה הייתה זו ברק קפיטל, שהגישה הצעה מחייבת ובלתי חוזרת לרכישת המניות הנותרות (4.99%), תמורת 128.9 מיליון שקל, בעסקה המשקפת מחיר של 90.5 שקל למניה.

במכתב לחברת אפריקה ישראל ולנאמני האג"ח שלה, כתבו באי כוחה של ברק קפיטל כי המניות יירכשו עבור משקיעים מוסדיים או מסווגים. "הצעת המציעים נעשית באמצעות ברק קפיטל ועל יסוד התחייבויות בלתי חוזרות שניתנו על-ידי המציעים כאמור", נאמר במכתב שהעבירו עוה"ד אמיר ברטוב ועיינה וקסלר ממשרד שמעונוב ושות'.

שעות אחדות לאחר מכן העבירה גם לידר הנפקות הצעה משלה, לרכישת המניות תמורת סכום גבוה עוד יותר של 129.6 מיליון שקל, המשקף מחיר של 91.05 שקל למניה. לידר, שמיוצגת בידי עו"ד איתי הס ממשרד אגמון ושות', מדגישה גם היא כי היא מייצגת משקיעים מוסדיים או מסווגים, שהעבירו לה כתבי התחייבות בלתי חוזרים לרכישת המניות במחיר המוצע.

שלוש ההצעות תחומות בזמן, והן הוגשו כאמור למחזיקי איגרות החוב של אפריקה ישראל, שיידרשו לדון בהן ולבחון אם לקבלן. אם תאושר אחת ההצעות, היא תוגש לאישורו של ביהמ"ש המחוזי בת"א. בינתיים, נסחרה היום מניית אפריקה נכסים לפי מחיר של 93.9 שקל, המשקף לחברה שווי של 2.68 מיליארד שקל.

עוד שלושה נכסים מרכזיים

לאפריקה ישראל חוב למחזיקי האג"ח, שלאחר חלוקת תמורת מכירת השליטה באפריקה נכסים יעמוד על כ-2 מיליארד שקל (כולל ריבית והצמדות). מולו נותרו בידיה עוד שלושה נכסים מרכזיים: 35.5% ממניות החברות המפעילות את כביש 6 ומנהרות הכרמל (חברות המפעיל), 100% ממניות קבלנית הבנייה דניה סיבוס, וכן 74.21% ממניות אפריקה מגורים, המוחזקות בידי דניה סיבוס. להחזקה במניות אפריקה מגורים שווי שוק של 650 מיליון שקל, והן משועבדות לבנק דיסקונט כנגד חוב של כ-230 מיליון שקל.

את מניות חברות המפעיל מעוניינת לרכוש חברת שיכון ובינוי, שמחזיקה בעצמה בנתח זהה של 35.5% מהן, ושמעוניינת גם ביתרת המניות (29%) שמוחזקות בידי קבוצת אלון. כך, השאלה המרכזית נוגעת למימוש של דניה סיבוס ואפריקה מגורים בנפרד, או כמקשה אחת.

לדברי גורם בשוק החיתום, שווי השוק הנוכחי של אפריקה מגורים (כ-900 מיליון שקל) הוא גבוה יחסית, ולכן יקשה על מציאת משקיעים מוסדיים או פרטיים שיסכימו לרכוש את המניות בשווי זה. עם זאת, גם מכירה של דניה סיבוס יחד עם ההחזקה באפריקה מגורים איננה עסקה קלה לביצוע, מאחר שפעילותה הקבלנית של דניה סיבוס נחשבת לפעילות בסיכון גבוה.

כך, על הפרק קיימת גם האפשרות כי בסופו של תהליך יחליטו מחזיקי האג"ח להותיר באפריקה ישראל את פעילותן של דניה סיבוס ואפריקה מגורים. במקרה כזה, עשויה אפריקה ישראל להישאר כחברה ציבורית בעלת פעילות קטנה יותר (אפריקה הקטנה כפי שמכונה אפשרות זו בשוק), ומניותיה יועברו לידי מחזיקי האג"ח.

עם זאת, על מימוש פעילותה של דניה סיבוס עשויה להעיב בטווח הקרוב המלצת המשטרה להעמיד לדין את החברה ואת המנכ"ל שלה, רונן גינזבורג, בגין מתן שוחד לח"כ דוד ביטן. ביום חמישי האחרון הודיעה המשטרה על סיום החקירה בפרשה המכוּנה "תיק 1803".

בהודעת המשטרה נכתב, כי "פרשת 1803 עוסקת בחשד כי בין השנים 2017-2011, קיבלו ח"כ דוד ביטן, ארנון גלעדי ודב צור טובות הנאה מגורמים פרטיים, ובתמורה פעלו לקידום אינטרסים של אותם גורמים. בין הגורמים הפרטיים האמורים מצויים חברת דניה סיבוס, והמנכ"ל רונן גינזבורג, רשת כלבו מזון, יזמי נדל"ן, קבלנים ועוד".

"במסגרת פרשת 'חברת דניה סיבוס', התבססה תשתית ראייתית לכך שבשנים 2015-2013 נתן רונן גינזבורג, מנכ"ל החברה, סכום של 430 אלף שקל כשוחד לח"כ ביטן ולאדם נוסף, על מנת לקדם אינטרסים של דניה סיבוס מול עיריית ראשון לציון ומשרד התחבורה, הקשורים בתוכנית להקמת תחנת דלק במחלף עין הקורא על כביש 431 ולמכרז הנוגע לכביש 38".

היום דיווחה אפריקה ישראל לבורסה, כי "בימים האחרונים התפרסמה בכלי התקשורת הודעת דוברות המשטרה בדבר סיום החקירה, לפיה, בין היתר, לטענת המשטרה התגבשה תשתית ראייתית נגד דניה סיבוס ונגד מנכ"ל דניה סיבוס בגין מתן שוחד לח"כ דוד ביטן ולגורם נוסף. בהתאם לפרסומים כאמור, ממצאי החקירה יועברו לפרקליטות מיסוי וכלכלה לעיון ובחינה. יצוין, כי לתאריך הדוח, דניה סיבוס ו/או מנכ"ל דניה סיבוס טרם קיבלו כל הודעה פורמלית מגורמי החקירה ו/או מהפרקליטות הנוגעות לממצאי החקירה. עוד יצוין, כי לחברה נמסר כי במהלך חקירתו הכחיש מנכ"ל דניה סיבוס את החשדות נשוא החקירה המשטרתית מכל וכל", הודיעה אפריקה ישראל. 

עוד כתבות

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: בדיקת מדיניות החילוטים חשובה, למרות שהמניע שלה לא ברור

ל"מהפכת החילוטים" מטרות ראויות, כמו סגירת צינור הכספים לעבריינות כלכלית ולארגוני פשיעה ● אולם נדמה שרשויות האכיפה איבדו קצת את הדרך לאחרונה ● פרשנות

קידוח נפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לקראת פגישת אופ"ק: האם המפיקות יסכימו על המשך צמצום ההפקה לצד הירידה בהיצע הנפט העולמי

מחיר הנפט זינק ביותר מ-4% על רקע הגורמים שמצביעים על צמצום ההיצע העולמי ● מחר ארגון אופ"ק יתכנס בווינה כדי לדון על המשך צמצום קצב הפקת הנפט

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

הפגנת מחאה בשדרות רוטשילד בתל אביב לקראת פסגת האקלים במדריד / צילום: שני אשכנזי, גלובס

כמה משרות יוצר דולר שמושקע באנרגיה ירוקה לעומת דולר שמושקע בדלקים מזהמים?

פסגת האקלים של האו"ם, שנפתחה השבוע, מושכת אליה נציגי ממשלות ופעילי איכות סביבה מכל העולם • איך ישראל משתלבת במאמץ הממשלות להפחתת נזקי האקלים, האם כדאי להשקיע בתעשייה ירוקה והאם המגזר העסקי, מתוך אינטרס כלכלי, הוא זה שיציל את העולם?

עו"ד אילנית ציבין/ צילום: יחצ

עיריית ר"ג השתלטה על חניות פרטיות - והוציאה דוחות חניה לבעלי הדירות

על אף שהחניות צמודות בטאבו בבעלות פרטית - העירייה צבעה את אבן השפה ב"כחול לבן", וגבתה תשלום על החניות שלא היו שלה • בית המשפט קבע כי היא תצטרך לפנות את החניות בתוך חצי שנה

 

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מהישיבה ועד כתב אישום נגד ראש הממשלה: מי אתה שי ניצן?

פרקליט המדינה, שי ניצן, מסיים את תפקידו בקרוב, ומפנה את השולחן לקראת סיום הקדנציה בהגשת כתבי אישום חסרי תקדים ● כך הפך נער הישיבה לאיש המכריע בתיקי השחיתות החמורים בתולדות המדינה ● האזינו

"גינת ההסתדרות" / הדמיה: חוי לבנה

אחרי עשרות שנים: המדשאה של בניין ההסתדרות בת"א נפתחת לציבור; ככה זה הולך להיראות

אחרי עשרות שנים בהן בניין ההסתדרות ברחוב ארלוזרוב היה תחום בגדר, החליטו בארגון העובדים להסיר את הגדרות המקיפות אותו ולאפשר מעבר חופשי ושימוש ציבורי במדשאה רחבת הידיים שבמתחם ● המהלך קודם בעזרת עיריית ת"א

ריקול בסדרת מוצרי פסטה של המותג הפרטי של שופרסל / צילום: יח"צ

שופרסל מודיעה על ריקול לעשרות מוצרי פסטה של המותג הפרטי

הסיבה: חשד להימצאות חרקים זעירים ● החרקים נמצאו במספר אריזות ממוצרי הפסטה של המותג הפרטי בתוצרת "ברוטו" איטליה

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 51% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

שוק הכרמל בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

בדרך לתייר ה-5 מיליון? תל אביב על המפה בדירוגים עולמיים גם בגזרת הפוד'יס

שני דירוגים חדשים מציבים את הקולינריה של תל אביב בעשירייה הפותחת שלהם בזכות המטבח הטבעוני המגוון, הברים, שוק הכרמל והפתיחות שמאפיינת את העיר העברית הראשונה ● ומי עוד ברשימות?

נדב קדרון/ צילום: תמר מצפי

תוצאות ניסוי של אורמד הקפיצו את מניית מפתחת גלולת האינסולין כ-80% בתוך חודש

התוצאות פורסמו ב-12 בנובמבר, אולם העלייה נרשמה לאחר שהחברה הסבירה את התוצאות ואת מבנה התחרות בשוק למשקיעים, הן בפגישות והן בדוחותיה הכספיים

בני גנץ, כחול לבן / צילום: איל יצהר, גלובס

מה יודע בני גנץ על המחבל מגשר לונדון?

המחבל מגשר לונדון אוסמן חאן היה טרוריסט אסלאמי, אבל פיצוץ בית כנסת? הפרט הזה שאמר יו"ר כחול לבן בני גנץ נולד מטלפון שבור ● המשרוקית של גלובס

 

נוחי דנקנר /צילום: שלומי יוף

משטרת ישראל מבקשת לעכב מתן חנינה לנוחי דנקנר בשל מידע חדש

בחדשות 12 נחשף הערב כי דנקנר הועבר מבית הכלא מעשיהו לכלא ניצן לתא בבידוד זאת על סמך מידע חדש בעניינו ● דנקנר הגיש בפברואר האחרון בקשת חנינה לנשיא המסתמכת בעיקר על מצבו הרפואי

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

נתניהו בביקור בצוללת אח"י תנין / צילום: מארק ניימן, לע"מ

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

אסי טוכמאייר וברק רוזן / צילום: חן גלילי

הבוננזה של רוזן וטוכמאייר מניהול קבוצת הרכישה של פרויקט דה וינצ'י: דמי ניהול של קרוב ל-200 מיליון שקל

בעקבות השלמת התנאים הדרושים בהסכמי הליווי הפיננסי של חברי הקבוצה, יקבלו ישראל קנדה ואקרו נדל"ן, המנהלות את הקמת פרויקט המגורים היוקרתי במרכז תל אביב, את החלק הראשון מדמי הניהול שלהם הן זכאיות, בסכום של 108 מיליון שקל

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

ריבאונד בוול סטריט: אופיטמיות סחר דחפה את המדדים לעליות; הנפט זינק לקראת פגישת אופ"ק

המדדים המובילים בניו יורק עלו בכ-0.6% ושברו רצף ירידות של שלושה ימים ● לפי דיווח ב"בלומברג" ארה"ב וסין קרובות להסכם ● סקר ה-ADP בארה"ב הצביע על תוספת של 67 אלף משרות בחודש נובמבר, מתחת לתחזיות ● הנפט קפץ בכ-4% על רקע דוח המלאים ולקראת הפסגה של אופ"ק מחר בווינה

ערן יעקב / צילום: רפי קוץ

מצעד הנחקרים החדשים ברשות המסים: בעלי שליטה בחברות שמשכו מהן כספים

ל"גלובס" נודע, כי בעת האחרונה זומנו לחקירה שורת בעלי שליטה שמשכו כספים מהחברות בשליטתם ולא דיווח עליהם כהכנסה. זאת, על אף שהכספים לא הוחזרו או שההחזר נדחה למועד לא ידוע ● מדובר בחקירות ראשונות בעקבות אכיפת תיקון לחוק מ-2017