גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דראגי שוב מנסה לחלץ את גוש האירו מאוזלת-היד של מנהיגיו

החששות מהחמרה של ההאטה בגוש גרמו לבנק המרכזי האירופי להשיק תוכנית תמריצים חדשה - בתפנית חדה מכוונותיו הקודמות, אבל בלי צעדים מצד הממשלות בגוש, ההשפעה שלה תהיה כנראה מוגבלת

מריו דראגי./ צילום:  רויטרס Vincent Kessler
מריו דראגי./ צילום: רויטרס Vincent Kessler

בינואר, ג'ורג'יו קפרינו, אחד מבעליה של יבואנית צעצועים בצפון-מזרח איטליה, ביקש מהבנק שלו להגדיל את קו האשראי שבו הוא משלם לספקי הצעצועים שלו. לפני שנה, הבנק היה משיב לבקשה בתוך פחות מחודש, הוא אומר.

היום, כשאיטליה במיתון, קפרינו עדיין ממתין לתשובת הבנק, והעצבנות שלו גוברת מיום ליום. הספקים לא ישלחו לו שום דבר אם הוא לא ישלם להם, הוא אומר.

הבנק המרכזי האירופי מקווה שתוכנית תמריצים חדשה שלו תשמור על זרימת האשראי לעסקים בגוש האירו כמו העסק של קפרינו, ותמנע מהכלכלה המקרטעת של הגוש גלישה למיתון בשנה הבאה.

בשבוע שעבר, נשיא ה-ECB, מריו דראגי, השיק תוכנית שמיועדת לספק מימון זול לבנקים אירופיים עד שנת 2023.

אירופה מאיטה

מהלך מפתיע

המהלך המפתיע של הבנק המרכזי להשיק תמיכה חדשה באשראי שלושה חודשים בלבד אחרי שהבנק סיים את תוכנית קניית אג"ח המדינה האירופיות שלו בהיקף 2.5 טריליון אירו, ממחיש היטב את המפולת בכלכלת גוש האירו - ואת תלותו הנמשכת של הגוש במדיניות מוניטרית אולטרה-מקילה.

התרחבות כלכלת גוש האירו, שנמשכה חמש שנים, מדשדשת מאז שהמחזור העסקי רשם שיא בסוף 2017. ההאטה בסין פגעה בגוש שתלוי מאוד ביצוא לצורך צמיחה - 7% מהיצוא הגרמני מופנים לסין.

מחאות אלימות בצרפת, העלייה בחובות הגבוהים ממילא של איטליה והיחלשות בביקוש הבריטי לפני הברקזיט האמור לצאת לפועל בסוף חודש זה הניעו את ה-ECB להפחית את תחזית הצמיחה בגוש האירו. הבנק המרכזי האירופי צופה כעת שכלכלת הגוש תתרחב ב-1.1% בלבד השנה, ירידה מ-1.7% שהוא צפה בדצמבר. אפילו שיעור האבטלה בגוש שהוא הנמוך ביותר זה עשור לא ייצר צמיחה בהוצאות הצריכה.

תחזית חלשה

התחזית לגוש האירו כה חלשה, שהמשקיעים לא צופים שה-ECB יעלה את הריביות שלו עד שנת 2020 לכל הפחות. הריביות על כמה אג"ח מדינה גרמניות הן כעת שליליות.

הלוואות הבנקים למשקי בית ולעסקים הואטו בסוף השנה שעברה, וקטעו בכך עלייה מתמשכת מאז שה-ECB השיק לראשונה תמריצים מוניטריים, כולל הלוואות זולות, ב-2014.

כעת, ה-ECB רוצה לתמוך בכלכלה בשלב העדין הנוכחי. ארה"ב וסין מצויות בשיחות סחר חשובות מאוד, בריטניה עסוקה בדיונים על הברקזיט שלה, ומפלגות נגד הגירה או לאומניות מצפות להישגים גדולים בבחירות לפרלמנט האירופי במאי.

אם הברקזיט - הגירושים של בריטניה מהאיחוד האירופי - יתנהל בצורה חלקה, וארה"ב וסין יסדירו את מלחמת הסחר שלהן, הכלכלה האירופית תוכל להתאושש, אומרים כלכלנים.

"כעת אנחנו בתחום אפור בין האטה ברורה בצמיחה למיתון כלכלי", אמר יירג קרמר, הכלכלן הראשי של קומרצבנק, הבנק השני בגודלו בגרמניה במונחי הלוואות. קומרצבנק צופה שכלכלת גרמניה, שמהווה 30% מהתמ"ג של גוש האירו, תצמח השנה ב-0.6% בלבד.

בינואר, התעשייה הקלה בגרמניה ספגה ירידה של 9% בהזמנות בהשוואה שנתית, עם ירידה של 11% בהזמנות מחוץ לאירופה.

אחרי יצירת מקומות עבודה ב-2018, כמה יצרנים גרמנים מתכננים כעת לקצץ את כוח העבודה שלהם. שפלר, יצרנית רכיבים תעשייתיים ולכלי רכב, הודיעה על קיצוצי משרות ביום רביעי האחרון, במסגרת תוכנית לשיפור הרווחיות.

"אנחנו מצפים שסביבת העסקים, בייחוד בתעשיית הרכב, תישאר תובענית ומאתגרת מאוד", אמר מנכ"ל החברה קלאוס רוזנפלד. "ואנחנו צופים האטה נוספת בכלכלה העולמית".

בצרפת, שבדרך כלל לא חשה את נחת זרועה של ההיחלשות בביקוש מסין, המחאות האלימות נגד רפורמות השוק של השיא עמנואל מקרון גרמו לחסימת צירי תנועה ולעיכוב משלוחים.

אפקטיביות מוגבלת

האפקטיביות של המימון הזול החדש של ה-ECB עלולה להיות מוגבלת, אומרים כמה כלכלנים, כתוצאה מאי הוודאות של התחזית הכלכלית. אי הוודאות הזו מגבילה את ההלוואות יותר מאשר אי יכולתם של בנקים להשיג מימון.

היתרון המיידי של הכרזת ה-ECB על תוכנית העידוד החדשה נבע ממחיר האירו, שחולשתו עשויה לסייע ליצואנים להתמודד עם הירידה בביקוש למוצריהם בסין ובמקומות אחרים מחוץ לגוש האירו.

אך חולשת האירו אינה יכולה לקזז את השפעת החולשה בביקוש עד כדי כך. נתונים שפורסמו שלשום (ו') על ידי מנהל המכס הכללי בסין הראו שהיבוא של מדינה זו ירד בפברואר ב-5.2% בהשוואה שנתית, בהמשך לירידה של 1.5% בינואר.

כלכלנים אירופים רבים אומרים שמול האטה חדשה וחריפה יותר, ה-ECB יוכל לעשות מעט מאוד. ריבית המפתח שלו היא כבר שלילית, והוא כבר קנה החזקה גדולה באג"ח מדינה אירופיות. האחריות על עצירת הגלישה למיתון תצטרך להיות של ממשלות גוש האירו.

"אין הרבה דברים מהותיים שה-ECB יכול לעשות", אמר דרק שומאכר, הכלכלן הראשי של בנק נטקסיס בפרנקפורט. "מה שמשמעותי זו מדיניות תקציבית".

גרמניה, הולנד, אוסטריה וכמה מדינות קטנות יותר יכולות להגדיל את ההשקעות שלהן בחצי נקודת אחוז מהתוצר הכלכלי לאורך שלוש שנים בלי להפחיד את בעלי אג"ח המדינה ולגרום לעליית עלויות המימון שתפגע בצמיחה, לפי OECD.

אבל אפילו תמריץ תקציבי מתואם כזה, יחד עם כמה רפורמות שנחוצות כבר זה זמן כדי להגדיל את התחרות במגזר השירותים שסובל מרגולציה מוגזמת, יוסיפו רק רבע נקודת אחוז להתרחבות הכלכלית של גוש האירו השנה ובשנה הבאה.

הרתיעה של הממשלות הלאומיות לפעול מסבירה למה ה-ECB לקח על עצמו לטפל במשקל כה כבד מאז פגיעת המשבר הפיננסי של 2008, כפי שדראגי עצמו ציין ביום ה'. "קל יחסית לייעץ מהי המדיניות הנכונה. בחברה דמוקרטית קשה הרבה יותר ליישם את העצה", הוא אמר. 

פאואל מחזק את הצעדים של דראגי: אין צורך לשנות את הריבית, נמתין ונראה

הפדרל ריזרב אינו צריך לשנות לפי שעה את מדיניות הריבית שלו, על רקע לחצי המחירים המרוסנים, שוק העבודה החזק בדרך כלל בארה"ב וההאטה בצמיחה הכלכלית העולמית, אמר יו"ר הבנק המרכזי, ג'רום פאואל, שלשום (ו') בלילה.

"ללא שום דבר באופק שדורש תגובה מיידית, הבנק המרכזי אימץ גישה סבלנית של נמתין ונראה לפני כל מחשבה על שינוי מדיניותו", אמר פאואל בנאום שהכין מראש במכון למחקר מדיניות כלכלית בסטנפורד, קליפורניה.

הנהלת הפד העלתה את ריבית ההלוואות קצרת מועד בדצמבר לטווח של 2.25%-2.50%, אך גנזה מאז תוכניות להעלאה נוספת, אחרי ששוקי ההון ירדו בסוף השנה שעברה על רקע החשש מהאטה בצמיחה העולמית.

נאום פאואל בא אחרי הודעתו המפתיעה של הבנק המרכזי האירופי על תוכניות חדשות להמריץ את כלכלת גוש האירו לפני שההאטה בו תעמיק. גם הבנקים המרכזיים של קנדה ואוסטרליה ציינו בשבוע שעבר שהסיכונים לתחזיות הכלכליות שלהם הם בעלייה.

דברי פאואל באו גם אחרי דוח תעסוקה מעורב בארה"ב, שהראה שבפברואר כמעט לא נוצרו משרות חדשות במשק, אך שיעור האבטלה ירד והשכר עלה, בקצב השנתי הטוב ביותר זה כמה שנים.

בכירי הפד העלו בשנה שעברה את הריביות לקראת "רמה נייטרלית", שאינה תומכת בצמיחה ואינה גורמת להאטה. פאואל אמר שלשום שריבית הבנצ'מארק של הבנק המרכזי מצויה כעת "בתוך טווח האומדנים הרחב של הריבית הנייטרלית", ושעמיתיו בוועדת הריבית של הבנק המרכזי "מסכימים באופן כללי שהמדיניות הזו היא נאותה". 

עוד כתבות

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מיקרוסופט הכתה את התחזיות: צמחה ב-14% לעומת הרבעון המקביל

הציגה רווח של 1.38 דולרים למניה, לעומת תחזית האנליסטים לרווח של 1.25 דולרים ● ההכנסות עלו ל-33 מיליארד דולר ברבעון החולף

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

אבי דיכטר מונה לסגן שר הביטחון; מחר פגישה בין כחול לבן לליכוד

התפקיד שמונה אליו דיכטר הוא ללא סמכויות מוגדרות וסגני שר ביטחון במשך השנים קיבלו את המינוי כסידור פוליטי

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

גפני לרשות המסים: "תציגו בתוך שבוע תוכנית לפיצוי עסקים בעוטף עזה"

יו"ר ועדת הכספים הזהיר כי אם הרשות ואגף התקציבים באוצר לא יציגו תוכנית להסדר תשלום פיצויים למסעדנים ולבעלי אולמות וגני אירועים בעוטף עזה, הוועדה תקדם חקיקה מיוחדת בנושא

מנכ“ל פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בפני הסנאט / צילום: רויטרס Aaron P. Bernstein

צוקרברג העיד בקונגרס: "לא יודע איך ליברה תעבוד, אבל אני מאמין שצריך לנסות"

צוקרברג הפגין נינוחות ומודה לנציגים על כל שאלה ● לשאלה מדוע כמה מן החברות פרשו מליברה ענה מייסד ומנכ"ל פייסבוק כי מדובר ב"עסק מסוכן"

מיה יניב, יו"רית ועד עובדי סלקום / כדיה לוי

רגע לפני הפיטורים: ההסתדרות גיבשה תוכנית "הצלה" לשוק הסלולר

ההסתדרות תגיש תוכנית למשרד התקשורת שקוראת לפצל את חברות בזק והוט מפעילות הסלולר שלהן, להפחית את אגרות התדרים ולאפשר הקלות בחבילות הצרכניות שיכללו דקות וגלישה פלוס מכשיר ● אולם התוכנית לא מתמודדת עם הסוגייה הבוערת ביותר - דרישת החברות להתייעלות

יאיר לפיד / צילום: תמר מצפי

מה מדד השחיתות באמת אומר על נתניהו?

יאיר לפיד טוען כי "במדד השחיתות העולמי נפלנו 20 מקומות בתקופת נתניהו" ● האם הוא מצטט נכון? ● המשרוקית של גלובס

אורנה ואור אלוביץ / צילום: אביב חופי

80 מיליון אירו: הכירו את ההשקעה הספרדית של אור ואורנה אלוביץ'

אור אלוביץ', בנו של שאול אלוביץ', ואשתו אורנה יגייסו השקעה של כ-80 מ' א' בפרויקט אנרגיית רוח של אנלייט ● חברת האנרגיה המתחדשת נשלטה בעבר ע"י יורוקום של אלוביץ' האב, שמכרה אשתקד את החזקותיה בחברה ● הגיוס ייעשה, בין השאר, באמצעות הנפקת ני"ע דיגיטליים בטכנולוגיית בלוקצ'יין

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אמא של אדם נוימן: "יש הפי אנד, הוא חזר בתשובה"

"אדם אפילו לא היה עצוב כשהיה כל הבלגן", אמרה ד"ר אביבית נוימן, אמו של אדם, בראיון לאילה חסון ● זאת בוקר לאחר החלטת דירקטוריון WeWork לאשר לסופטבנק להשתלט על החברה ולשלם לנוימן 1.7 מיליארד דולר כדי שיעזוב את הדירקטוריון

ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור / צילום: יח"צ

מאמינים בקנאביס: ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור מצטרפים לשיח מדיקל

חברת הקנאביס הרפואי שיח מדיקל הודיעה על הרחבת הדירקטוריון, במסגרתה ימונה רו"ח ניר זיכלינסקי ליו"ר, והאלוף במיל' יעקב עמידרור יצטרף כדירקטור

פרוייקט מחיר למשתכן / צילום: איל יצהר

יום לנעילת הגרלת מחיר למשתכן: מכרזי ראשל"צ והווילות באילת מככבים

מחר תינעל ההגרלה התשיעית של מחיר למשתכן ● בראשון-לציון הסיכוי לזכות בדירה עומד על אחד ל-15 ● גם בבאר יעקב הסיכויים לא גבוהים ● היענות נמוכה נכון לעכשיו לדירות בנהריה, קריית ים ומגדל העמק

מאזדה MX-30, הרכב החשמלי הראשון של החברה / צילום: יח"צ

חשמלית ושמה מאזדה: הושק דגם חשמלי לענקית הרכב היפנית

הרכב, MX-30, מגיע בתצורה של ג'יפון ומציע טווח נסיעה של כ-200 קילומטר בין טעינות

מייסדי היי אוטו רועי בהרב ואייל שפירא  / צילום: אסנת קרסננסקי

הסטארט-אפ Hi Auto של זהר זיסאפל גייס 4.5 מיליון דולר בסבב סיד

את סבב הגיוס הובילו דלק מוטורס יחד עם זיסאפל, המשמש גם יו"ר פעיל בחברה ● סבב הגיוס נועד לשם השלמת פיתוח ראשוני של מערכת אודיו-ויזואלית להפרדת דוברים ולניקוי רעשי רקע ● בשנה הבאה תוצע המערכת גם לקהל הרחב, שיוכל לעשות בה שימוש לצורך ביטול רעשים מקבצי וידאו אודיו

אילן רביב

מיצובישי מצטרפת למיטב דש בחברת הניהול של הקרן לרכישת תיקי הכנסות של חברות טכנולוגיה

קרן ההון סיכון של התאגידית של הקונצרן הזר התחייבה להשקיע סך של עד 4 מיליון דולר בחברת הטכנולוגיה וניהול הקרנות ליקווידיטי מבית מיטב דש ● ההשקעה תומר למניות בהתאם לשווי שייקבע בעתיד

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

הרשת השישית בדרך לבורסה: יוחננוף מבקשת לגייס כ-400 מיליון שקל בהנפקת מניות

רשת המזון מציגה צמיחה מהירה ועלייה ברווחיות בשנים האחרונות, גם הודות לרכישת סניפים מרשת מגה שקרסה ● עם זאת, ספק האם יוחננוף תקבל את השווי שלו היא שואפת - כ-2 מיליארד שקל לפני הכסף ● במחצית הראשונה של 2019 קפצו הכנסות הרשת ב-26% ל-1.4 מיליארד שקל

רפי פרץ/ רובי קסטרו - וואלה חדשות

לקראת פגישת גנץ עם הנשיא: רפי פרץ הציע עצמו כמתווך בינו לנתניהו

גורמים בכירים בסביבת נתניהו אומרים כי "חבל שהרב רפי פרץ לא מבין שמה שהוא עושה רק סודק את הגוש. כפי שלא הצליח לתווך בין נתניהו לבין ליברמן, אין לו מה להתחנן בפני גנץ שלא רוצה אותנו"

איקאה / צילום: שאטרסטוק

פלסטיק החוצה: איקאה ישראל תפסיק שימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים

בכפוף ליעדים שהציבה החברה בעולם כולו, איקאה ישראל תפסיק להשתמש בכלי פלסטיק עד 2020 ● בין השינויים: תפסיק למכור קשיות פלסטיק ותעבור למכירה של כלי אוכל מפלסטיק מתכלה

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

טרנד הבוטיק חלף? נצבא תקים מלון ענק סמוך לנתב"ג - וזו רק הסנונית הראשונה

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

"אני עושה טובה לנושים שהצעתי הסדר. זה ממש לא מפעל חיי - לא אכפת לי מדורי בנייה"

עמוס לוזון, הבעלים של חברת א. דורי בנייה, אמר את הדברים בדיון בבקשת החברה להקפאת הליכים, ובתשובה לדברי השופטת איריס לושי-עבודי שלפיהם דורי בנייה היא מפעל חייו ● השופטת מתנגדת להסדר הנושים ולבקשת ההקפאה

משה גפני / צילום איל יצהר

יו"ר ועדת הכספים: על המדינה להעלות מכסים על יבוא טקסטיל בשיעור של 12%

באוצר סירבו לציין מהי עמדתם הרשמית - האם יבקשו להאריך את הוראת השעה שממשיכה להעמיד על 0% את המכס, או שיאפשרו להחזירה ל-6% כפי שקבוע בחוק כיום ● מדובר במכסים שהוסרו לפני כשנתיים למשך שנה במסגרת תוכנית "נטו הוזלות" שהוביל כחלון, כשבתום 2018 הוארכה התוכנית בשנה נוספת

סאטיה נאדלה / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

לקראת דוחות מיקרוסופט: האם פעילות הענן תמשיך להיות מנוע הצמיחה של החברה?

ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט היא הראשונה מבין הענקיות שמפרסמת דוחות כספיים ● קצב הצמיחה של פעילות הענן מאט, אך החברה מגדילה את נתח השוק