גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דראגי שוב מנסה לחלץ את גוש האירו מאוזלת-היד של מנהיגיו

החששות מהחמרה של ההאטה בגוש גרמו לבנק המרכזי האירופי להשיק תוכנית תמריצים חדשה - בתפנית חדה מכוונותיו הקודמות, אבל בלי צעדים מצד הממשלות בגוש, ההשפעה שלה תהיה כנראה מוגבלת

מריו דראגי./ צילום:  רויטרס Vincent Kessler
מריו דראגי./ צילום: רויטרס Vincent Kessler

בינואר, ג'ורג'יו קפרינו, אחד מבעליה של יבואנית צעצועים בצפון-מזרח איטליה, ביקש מהבנק שלו להגדיל את קו האשראי שבו הוא משלם לספקי הצעצועים שלו. לפני שנה, הבנק היה משיב לבקשה בתוך פחות מחודש, הוא אומר.

היום, כשאיטליה במיתון, קפרינו עדיין ממתין לתשובת הבנק, והעצבנות שלו גוברת מיום ליום. הספקים לא ישלחו לו שום דבר אם הוא לא ישלם להם, הוא אומר.

הבנק המרכזי האירופי מקווה שתוכנית תמריצים חדשה שלו תשמור על זרימת האשראי לעסקים בגוש האירו כמו העסק של קפרינו, ותמנע מהכלכלה המקרטעת של הגוש גלישה למיתון בשנה הבאה.

בשבוע שעבר, נשיא ה-ECB, מריו דראגי, השיק תוכנית שמיועדת לספק מימון זול לבנקים אירופיים עד שנת 2023.

אירופה מאיטה

מהלך מפתיע

המהלך המפתיע של הבנק המרכזי להשיק תמיכה חדשה באשראי שלושה חודשים בלבד אחרי שהבנק סיים את תוכנית קניית אג"ח המדינה האירופיות שלו בהיקף 2.5 טריליון אירו, ממחיש היטב את המפולת בכלכלת גוש האירו - ואת תלותו הנמשכת של הגוש במדיניות מוניטרית אולטרה-מקילה.

התרחבות כלכלת גוש האירו, שנמשכה חמש שנים, מדשדשת מאז שהמחזור העסקי רשם שיא בסוף 2017. ההאטה בסין פגעה בגוש שתלוי מאוד ביצוא לצורך צמיחה - 7% מהיצוא הגרמני מופנים לסין.

מחאות אלימות בצרפת, העלייה בחובות הגבוהים ממילא של איטליה והיחלשות בביקוש הבריטי לפני הברקזיט האמור לצאת לפועל בסוף חודש זה הניעו את ה-ECB להפחית את תחזית הצמיחה בגוש האירו. הבנק המרכזי האירופי צופה כעת שכלכלת הגוש תתרחב ב-1.1% בלבד השנה, ירידה מ-1.7% שהוא צפה בדצמבר. אפילו שיעור האבטלה בגוש שהוא הנמוך ביותר זה עשור לא ייצר צמיחה בהוצאות הצריכה.

תחזית חלשה

התחזית לגוש האירו כה חלשה, שהמשקיעים לא צופים שה-ECB יעלה את הריביות שלו עד שנת 2020 לכל הפחות. הריביות על כמה אג"ח מדינה גרמניות הן כעת שליליות.

הלוואות הבנקים למשקי בית ולעסקים הואטו בסוף השנה שעברה, וקטעו בכך עלייה מתמשכת מאז שה-ECB השיק לראשונה תמריצים מוניטריים, כולל הלוואות זולות, ב-2014.

כעת, ה-ECB רוצה לתמוך בכלכלה בשלב העדין הנוכחי. ארה"ב וסין מצויות בשיחות סחר חשובות מאוד, בריטניה עסוקה בדיונים על הברקזיט שלה, ומפלגות נגד הגירה או לאומניות מצפות להישגים גדולים בבחירות לפרלמנט האירופי במאי.

אם הברקזיט - הגירושים של בריטניה מהאיחוד האירופי - יתנהל בצורה חלקה, וארה"ב וסין יסדירו את מלחמת הסחר שלהן, הכלכלה האירופית תוכל להתאושש, אומרים כלכלנים.

"כעת אנחנו בתחום אפור בין האטה ברורה בצמיחה למיתון כלכלי", אמר יירג קרמר, הכלכלן הראשי של קומרצבנק, הבנק השני בגודלו בגרמניה במונחי הלוואות. קומרצבנק צופה שכלכלת גרמניה, שמהווה 30% מהתמ"ג של גוש האירו, תצמח השנה ב-0.6% בלבד.

בינואר, התעשייה הקלה בגרמניה ספגה ירידה של 9% בהזמנות בהשוואה שנתית, עם ירידה של 11% בהזמנות מחוץ לאירופה.

אחרי יצירת מקומות עבודה ב-2018, כמה יצרנים גרמנים מתכננים כעת לקצץ את כוח העבודה שלהם. שפלר, יצרנית רכיבים תעשייתיים ולכלי רכב, הודיעה על קיצוצי משרות ביום רביעי האחרון, במסגרת תוכנית לשיפור הרווחיות.

"אנחנו מצפים שסביבת העסקים, בייחוד בתעשיית הרכב, תישאר תובענית ומאתגרת מאוד", אמר מנכ"ל החברה קלאוס רוזנפלד. "ואנחנו צופים האטה נוספת בכלכלה העולמית".

בצרפת, שבדרך כלל לא חשה את נחת זרועה של ההיחלשות בביקוש מסין, המחאות האלימות נגד רפורמות השוק של השיא עמנואל מקרון גרמו לחסימת צירי תנועה ולעיכוב משלוחים.

אפקטיביות מוגבלת

האפקטיביות של המימון הזול החדש של ה-ECB עלולה להיות מוגבלת, אומרים כמה כלכלנים, כתוצאה מאי הוודאות של התחזית הכלכלית. אי הוודאות הזו מגבילה את ההלוואות יותר מאשר אי יכולתם של בנקים להשיג מימון.

היתרון המיידי של הכרזת ה-ECB על תוכנית העידוד החדשה נבע ממחיר האירו, שחולשתו עשויה לסייע ליצואנים להתמודד עם הירידה בביקוש למוצריהם בסין ובמקומות אחרים מחוץ לגוש האירו.

אך חולשת האירו אינה יכולה לקזז את השפעת החולשה בביקוש עד כדי כך. נתונים שפורסמו שלשום (ו') על ידי מנהל המכס הכללי בסין הראו שהיבוא של מדינה זו ירד בפברואר ב-5.2% בהשוואה שנתית, בהמשך לירידה של 1.5% בינואר.

כלכלנים אירופים רבים אומרים שמול האטה חדשה וחריפה יותר, ה-ECB יוכל לעשות מעט מאוד. ריבית המפתח שלו היא כבר שלילית, והוא כבר קנה החזקה גדולה באג"ח מדינה אירופיות. האחריות על עצירת הגלישה למיתון תצטרך להיות של ממשלות גוש האירו.

"אין הרבה דברים מהותיים שה-ECB יכול לעשות", אמר דרק שומאכר, הכלכלן הראשי של בנק נטקסיס בפרנקפורט. "מה שמשמעותי זו מדיניות תקציבית".

גרמניה, הולנד, אוסטריה וכמה מדינות קטנות יותר יכולות להגדיל את ההשקעות שלהן בחצי נקודת אחוז מהתוצר הכלכלי לאורך שלוש שנים בלי להפחיד את בעלי אג"ח המדינה ולגרום לעליית עלויות המימון שתפגע בצמיחה, לפי OECD.

אבל אפילו תמריץ תקציבי מתואם כזה, יחד עם כמה רפורמות שנחוצות כבר זה זמן כדי להגדיל את התחרות במגזר השירותים שסובל מרגולציה מוגזמת, יוסיפו רק רבע נקודת אחוז להתרחבות הכלכלית של גוש האירו השנה ובשנה הבאה.

הרתיעה של הממשלות הלאומיות לפעול מסבירה למה ה-ECB לקח על עצמו לטפל במשקל כה כבד מאז פגיעת המשבר הפיננסי של 2008, כפי שדראגי עצמו ציין ביום ה'. "קל יחסית לייעץ מהי המדיניות הנכונה. בחברה דמוקרטית קשה הרבה יותר ליישם את העצה", הוא אמר. 

פאואל מחזק את הצעדים של דראגי: אין צורך לשנות את הריבית, נמתין ונראה

הפדרל ריזרב אינו צריך לשנות לפי שעה את מדיניות הריבית שלו, על רקע לחצי המחירים המרוסנים, שוק העבודה החזק בדרך כלל בארה"ב וההאטה בצמיחה הכלכלית העולמית, אמר יו"ר הבנק המרכזי, ג'רום פאואל, שלשום (ו') בלילה.

"ללא שום דבר באופק שדורש תגובה מיידית, הבנק המרכזי אימץ גישה סבלנית של נמתין ונראה לפני כל מחשבה על שינוי מדיניותו", אמר פאואל בנאום שהכין מראש במכון למחקר מדיניות כלכלית בסטנפורד, קליפורניה.

הנהלת הפד העלתה את ריבית ההלוואות קצרת מועד בדצמבר לטווח של 2.25%-2.50%, אך גנזה מאז תוכניות להעלאה נוספת, אחרי ששוקי ההון ירדו בסוף השנה שעברה על רקע החשש מהאטה בצמיחה העולמית.

נאום פאואל בא אחרי הודעתו המפתיעה של הבנק המרכזי האירופי על תוכניות חדשות להמריץ את כלכלת גוש האירו לפני שההאטה בו תעמיק. גם הבנקים המרכזיים של קנדה ואוסטרליה ציינו בשבוע שעבר שהסיכונים לתחזיות הכלכליות שלהם הם בעלייה.

דברי פאואל באו גם אחרי דוח תעסוקה מעורב בארה"ב, שהראה שבפברואר כמעט לא נוצרו משרות חדשות במשק, אך שיעור האבטלה ירד והשכר עלה, בקצב השנתי הטוב ביותר זה כמה שנים.

בכירי הפד העלו בשנה שעברה את הריביות לקראת "רמה נייטרלית", שאינה תומכת בצמיחה ואינה גורמת להאטה. פאואל אמר שלשום שריבית הבנצ'מארק של הבנק המרכזי מצויה כעת "בתוך טווח האומדנים הרחב של הריבית הנייטרלית", ושעמיתיו בוועדת הריבית של הבנק המרכזי "מסכימים באופן כללי שהמדיניות הזו היא נאותה". 

עוד כתבות

ניוזלטר הייטק הון סיכון מנהל סטארטאפ   / צלם: save as

קנטאר מדיה זכתה במכרז על מדידת הרייטינג ל-7 השנים הבאות

גברה על חברת נילסן ● בוועדת המדרוג הוחלט להשתמש בהזדמנות זאת להשביח את שיטת המדידה באופן שתתאים לעידן החדש: לא עוד נתוני צפייה נפרדים לטלוויזיה ולדיגיטל, אלא תוצאה אחת שמאגדת את נתוני הצפייה בכל הפלטפורמות

מחיצת ההפרדה בהופעה בעפולה / צילום: שלומי גבאי, וואלה!  NEWS

טוטו, אנחנו לא בקנזס: איך קשור דיון על אפליה בארה"ב למופע בהפרדה בעפולה

מה התרסק השבוע על הגבעה בפארק העירוני של עפולה, ובשם איזה ערך כמעט בוטל המופע החרדי בהפרדה? ● וגם – גיל ברינגר משיב לחן מענית: "הליהוק הקבוע של המחוקק לתפקיד שולל הזכויות – מופרך" ● דעה

משה כחלון / צילום: רויטרס

הירידה ביבוא הרכבים הכבידה: צמיחה של 1% בלבד ברבעון השני של השנה

הירידה בהוצאה לצריכה פרטית, לצד ירידה משמעותית ביבוא כלי הרכב, הכבידו על הצמיחה ברבעון השני ● בנטרול השפעת המסים על היבוא הצמיחה הסתכמה ב-3.1%, בדומה לרבעון הראשון, לאחר עלייה של 3.2% ברבעון הראשון ● במקביל פורסמו נתוני ההוצאה הלאומית לבריאות ב-2018, שהגיעה ל-7.6% מהתמ"ג - אחוז המימון הציבורי נמוך מהממוצע ב-OECD

אורן טל, מנכ"ל אספרסו קלאב / צילום: ישראל הדרי

"זיהינו את נקודת התורפה של נספרסו, שבשביל קפה טוב לא צריך פלצנות"

עם ניצחונו בסאגה המשפטית מול נספרסו שנמשכה 5 שנים, מנכ"ל אספרסו קלאב מסביר ל"גלובס" מדוע לטעמו לא ביזו את המתחרים בפרסומת המדוברת ההיא, למה בכל זאת הורידו את הקמפיין מהאוויר, ומה הצעד הבא של החברה השולטת ב-25% מענף מכונות הקפסולות בישראל ● ראיון

 נוני  מוזס/ צילום: מגד גוזני

תיקי נתניהו: החל השימוע של מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס

מוזס חשוד בניסיון לשחד את לנתניהו בתיק 2000 ● קו ההגנה שנוקטות הסנגוריות הוא שהפרשנות שהעניקו היועמ"ש והפרקליטות לשיח שהתקיים בין מוזס לנתניהו היא שגויה ואינה תואמת את התמונה העובדתית והנורמטיבית

ברזיל / צילום: רויטרס / RICARDO MORAES

"עונה חקלאית מצוינת בברזיל" חתכה את ההכנסות והרווחים של יצרנית המיצים בגן שמואל

החברה שבשליטת קיבוץ גן שמואל רשמה ירידה של 17% בהכנסות ושל 70% ברווח הנקי ברבעון השני ● "ההסבר לקיטון נובע כנראה מציפיות גבוהות לירידת מחירי רכזי פרי"

ג'ו מויניאן / צילום: אתר החברה

בעקבות ביקורת של רשות ני"ע: מויניאן נאלצה להפחית 79 מיליון דולר משווי נכסיה במנהטן

לפי החברה, היא גילתה טעות לא מהותית בדוחותיה בעקבות שאלות שהפנתה אליה רשות ני"ע ביוני 2019, הנוגעות לסבירות הנחות מסוימות שעמדו בבסיס הערכות השווי לשני נכסים במנהטן ● הפחתת השווי העבירה את החברה להפסד נקי של כ-72 מיליון דולר ברבעון השני

מפעל חרסה / צילום: רפי קוץ

סגירת מפעל חרסה בהפסד של 13 מיליון שקל פגעה בתוצאות הרבעון השני של חמת

המחיקות וההוצאות בגין סגירת המפעל גררו את חמת לעבור לשורה תפעולית שלילית ברבעון השלילי ולהפסד רבעוני של יותר מ-7 מיליון שקל ● בסיכום המחצית הראשונה צלל הרווח התפעולי ב-90% כמעט, והחברה עברה להפסד נקי של 2.5 מיליון שקל

ג’ף בזוס, מנכ”ל אמזון /  צילום: רויטרס, JOSHUA ROBERTS

הרוחניות שעשויה לפוצץ את הבועה והקהילה היהודית בניו יורק נגד אמזון: מה קרה השבוע בהייטק

המייסד השקט של מלאנוקס נחשף, איך ההייטק הישראלי מתמודד עם השקל החזק, המחאה של הקהילה היהודית בניו יורק נגד אמזון, והאם פייסבוק משתמשת בהאוסטפארטי הישראלית כדי לאותת לרגולטורים? ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

חברת הפארמה החיפאית שעקפה את טבע: נובוקיור מחיפה נסחרת לפי שווי של יותר מ-9 מיליארד דולר

בחודשים האחרונים מניית נובוקיור נמצאת בנסיקה, ולא על בסיס חלום בלבד - המערכת שלה מטפלת בחולי סרטן ומאריכה חיים, ויש לה קבלות על כך ● המוצר המוביל של החברה הוא קסדת גירוי חשמלי, המיועדת להאטת התפתחות של סרטן מוח מסוג גליובלסטומה - מוצר שקיבל לפני כחודש שיפוי ביטוחי בארה"ב

חוות גידול קנאביס בצפון הארץ / צילום: רויטרס, Amir Cohen

מהקופקסון לקנאביס: בכירה לשעבר בטבע עוברת לקנאשור

יפית שטרק, שהובילה את הפיתוח הקליני של הקופקסון, תרופת הדגל של טבע, חוברת לחברת הקנאביס קנאשור ● במקביל, דיווחה החברה על קבלת אישור מהיק"ר לעמידה בתנאי האבטחה, תקן IMC-GSP

בית הרוס בפלורידה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזדמנות סוערת: משקיעי הנדל"ן שמרוויחים כסף מהוריקנים, משריפות ומסופות טורנדו

כאשר אסון טבע מכה באחד ממדינות ארה"ב, לרוב אנשים חסרי ביטוח, ולעתים גם כאלה בעלי אחד, נאלצים למכור את בתיהם הפגועים בזול ● משקיעים חובבי סיכון קונים את הבתים האלה, משפצים אותם ומציפים לעצמם ערך: "לכו בעקבות נתיב הסערה"

מורי קסלר  / צילום: יחצ פריגו

הניתוח הצליח, המניה נפלה: קרן סטארבורד מכרה כשליש ממניותיה בפריגו בהפסד של כ-100 מיליון דולר

הקרן האקטיביסטית נכנסה להשקעה בחברה הפארמה ב-2016, ודרשה ממנה להתמקד בעסקי הליבה ● למרות שהצליחה לכפות שינויים על דירקטוריון פריגו ועל מהלכיה - היא מכרה חלק ניכר מהחזקותיה בהפסד של 40%

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

הגיע הזמן שהפרקליטות והמשטרה יפנימו את המסר המרסן של ביהמ"ש העליון בסוגיית החילוטים

בזמן שהמשטרה והפרקליטות ממשיכות במגמה של חילוט אגרסיבי של רכוש של חשודים ונאשמים בפלילים, שיש מי שיאמר שנועד בין היתר להגביר את הלחץ על חשודים בחקירותיהם - ביהמ"ש העליון חושב אחרת ● בשורה של פסקי דין מעביר העליון לשתי הרשויות מסר שלפיו היד שלהן על הדק החילוטים והתפיסות היא קלה מדי, והגיע הזמן שירגיעו ● פרשנות

אילהן עומאר / צילום: רויטרס

"מחוקקים דמוקרטים בוחנים צעדי גמול נגד שגריר ישראל בארה"ב"

רשת עיתוני מקלאצ'י: זעם במפלגה הדמוקרטית על רון דרמר ועל שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן בשל התפקיד שמילאו בפרשת המחוקקות מסורבות הכניסה לישראל ● תומס פרידמן: "יהודי שחושב להצביע בעד טראמפ כי הוא פרו-ישראלי – אוויל"

איור של ג'פרי אפשטיין בבית המשפט / צילום: רויטרס

דוח הנתיחה קבע: ג'פרי אפשטיין תלה עצמו בתאו

חוקרת מקרי המוות הראשית בניו יורק, ברברה סמפסון, קבעה כי אפשטיין התאבד בתלייה ● עורכי דינו של אפשטיין כבר הודיעו כי אינם מסתפקים בכך, וכי בכוונתם להוסיף ולחקור

פייסבוק / צילום: רויטרס

חיסיון פסיכולוגי? לא אם אתם עובדי קבלן של פייסבוק

בודקי התוכן של פייסבוק, שמועסקים דרך חברת קבלן, נחשפים במסגרת עבודתם לתכנים קשים במיוחד, ולכן הם זכאים לפגישות עם פסיכולוגים ● לפי דיווח אתר "The Intercept", מנהלים בחברת הקבלן אקסנצ'ר ניסו ללחוץ על המטפלים כדי שיפרו את החיסיון וישתפו אותם בתוכן השיחות עם העובדים

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

קרע בכחול לבן: למה צמרת המפלגה שכרה משרד חקירות פרטי, אך הסתירה זאת מיאיר לפיד

בצמרת חוסן לישראל, מפלגתו של בני גנץ, שכרו משרד חקירות פרטי כדי לגלות את מקור ההדלפות מן הקמפיין - אך לא הודיעו על כך ליאיר לפיד, מספר שתיים ברשימת כחול לבן ● לטענת בכירים ביש עתיד, מדובר בהוצאה כספית שאינה מכספי המפלגה וכי הדבר הוסתר מהם

נדב צפריר / צילום: איל יצהר

נדב צפריר, לשעבר מפקד 8200, מונה ליו"ר משותף בחברת סולאראדג'

המינוי אושר פה-אחד בדירקטוריון ● החברה נסחרת בנאסד"ק בשווי של 4 מיליארד דולר ● צפריר יקבל שכר שנתי של 55 אלף דולר וכן תגמול הוני שיכלול מניות חסומות בסך 150 אלף דולר עם כניסתו לתפקיד והקצאה שנתית של מניות חסומות בסך 155 אלף דולר

עמיר פרץ/ צילום: תמר מצפי

מה חושב נפתלי בנט על המצע הכלכלי של עמיר פרץ, ולמה הקמפיינים הפוליטיים מקרטעים

במערכת בחירות נטולת תכנים מהותיים בלטה השבוע התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה, אך גם היא התעלמה מנושא הגירעון התופח ● התגובה של נפתלי בנט לא איחרה להגיע: "יהפכו אותנו לוונצואלה" ● בינתיים, בליכוד "סומכים על נתניהו" ● פרשנות