גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נלחם בטבק, הקפיץ את אישורי התרופות - אז למה הוא פורש? המהפכה השקטה של יו"ר ה-FDA

ד"ר סקוט גוטליב, האיש של טראמפ ברשות המזון והתרופות הכריז מלחמה על חברות הטבק, יצר מסלולי אישור מהירים לתרופות והפגין נוכחות תקשורתית חסרת תקדים ● מדוע האיש שהצליח לזכות בהערכה גם מצד תעשיית התרופות וגם מצד הממשל פורש אחרי שנתיים בלבד ואיזה גוף הוא משאיר לבא אחריו

ד”ר סקוט גוטליב / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב
ד”ר סקוט גוטליב / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בשבוע שעבר הודיע ראש ה-FDA (רשות המזון והתרופות האמריקאית), ד"ר סקוט גוטליב, באופן מפתיע על התפטרותו מהתפקיד. גוטליב היה יוצא דופן בשורת המינויים של הנשיא דונלד טראמפ, שלא הצטיין במינוי אנשי מפתח מוערכים או אהודים על המגזר שעליו הם ממונים. מצד אחד הוא הוציא לפועל מדיניות שטראמפ היה יכול לתמוך בה - דגש על שוק חופשי והפחתת החסמים שמשיתה הרשות המבקרת בתחום פעילותה, ומצד אחר בתעשייה הרגישו שהוא פועל באחריות. התוצאה הייתה זירוז תהליכים בתחומים שבהם דרושים פתרונות מהירים, בלי לוותר על בקרה הכרחית.

1. ההתפטרות: לחץ מחברות הטבק?

עם עזיבתו של גוטליב, ירד מדד הביוטק ב-4.5% ומדד הפארמה S&P Pharmaceuticals ירד ב-3.5%. לעומת זאת, מניות חברות הטבק, ובמיוחד חברות המייצרות סיגריות אלקטרוניות, עלו. גוטליב היה מבקר חריף של תעשיית הטבק ובנושא הזה הוא פעל בניגוד לגישת השוק החופשי ומיעוט הרגולציה שאפיינה אותו בתחומים אחרים. הוא קיבל את העובדה שהעלאת הפיקוח על סיגריות תדחוף את הנגמלים לסיגריות אלקטרוניות, אך לאחר שחזה בהפיכתן ללהיט בקרב בני נוער והבין שהן ממכרות אותם לניקוטין לכל החיים, הוא החל לפעול במהירות ובנחישות גם נגדן. גוטליב הצהיר שהמלחמה בטבק היא הפעולה בעלת הערך הרב ביותר שניתן לעשות היום למען בריאות הציבור. השבוע, היו מי שטענו כי הלחץ שהופעל עליו מצד חברות הטבק ותומכיהן במפלגה הרפובליקנית הוביל את גוטליב לפרישה. לפי הערכות, הוא האמין שלא יצליח ליישם את מדיניותו בתחום הזה, ולכן העדיף לעזוב בטרם יישחק המוניטין שלו.

גוטליב עצמו הסביר את התפטרותו בקושי לחיות בנפרד מאשתו ומילדיו, המתגוררים בקונטיקט - מרחק של כחצי יום נסיעה ממרילנד, מקום מושב ה-FDA. למעשה, הוא בילה איתן רק את סופי השבוע, פירט בהודעתו. כל מי שעבד מולו העיד שהאיש עובד קשה מאוד והצביע על כך שהיה זמין לחברות ולתקשורת באופן חסר תקדים. עוד נאמר כי הוא עובר בעצמו על כל מסמך שיוצא מהרשות ולעתים קרובות משכתב את המסמכים מהיסוד.

גוטליב היה גם צייצן נלהב בטוויטר, כמעט כמו טראמפ עצמו, אם כי יותר ענייני. לדבריו, השקיפות וההסברה של פעולות ה-FDA חשובים לציבור לא פחות מהפעולות עצמן. מספר התהליכים שהתניע והעובדה שדאג לכך שכל מהלך ייתמך בהסברה לציבור, לתקשורת ולבעלי האינטרסים השונים באופן אישי, עשויים להסביר את הקושי שלו לשרוד בתפקיד בעל פרופיל גבוה כל כך. 

בבית הלבן הדגישו כי עזיבתו של גוטליב אינה על רקע מחלוקות בין הצדדים וכי היחסים עמו מצוינים. עם הודעת הפרישה, טראמפ ובתו איוונקה צייצו מחמאות רבות לקדנציה שלו, והוא השיב במחמאות דומות. עם זאת, ראוי לציין שרק לפני חודשיים הצהיר גוטליב, אחרי גישושים מהתקשורת, שהוא אינו מתכנן לעזוב, וגם המסמכים שעליהם חתם בזמן האחרון פורשים תוכניות לטווח ארוך. 

גוטליב שימש בתפקיד במשך שנתיים, אך גורמים מקורבים טוענים שהוא כבר התניע את רוב התהליכים שבהם האמין, ולכן הוא מרגיש בנוח לעזוב. כשבוחנים את השנתיים האלה, הן אכן היו פורות מאוד ונראה שהתהליכים שהחל בהם אכן יימשכו ברובם, לפחות כל עוד הרפובליקנים בשלטון. חוסר הוודאות הגדול ביותר כרגע הוא לגבי הסיגריות האלקטרוניות. מאז שהודיע על כוונתו לעזוב, גוטליב מצייץ בקצב מהיר מתמיד, ככל הנראה כדי לוודא שהבא אחריו ימשיך את דרכו. עדיין לא נמצא לו מחליף, אך הוא צפוי לעזוב בשבועות הקרובים.

2. המסלול המהיר: שיא של אישורים

בתעשיית התרופות, גוטליב ייזכר כנראה בזכות המסלולים המקילים שייסד לתרופות פורצות דרך. הוא כתב הנחיות ספציפיות למחלות מסוימות, באופן שאיפשר מסלולים מיוחדים וברורים בתחומים שונים, כמו מוצרי ה-CAR-T בתחום הסרטן. כמה מהם אושרו בתוך שנתיים עד שלוש מהפנייה הראשונה לרשות (וכמה בקשות מעוכבות בגלל בעיות בטיחות שהתגלו). בעקבות הגישה המאיצה שאימץ גוטליב לאישור תרופות - לעתים בתנאי של השקה מצומצמת ותוכנית מעקב אחר התרופה גם אחרי ההשקה, אושרו במהלך הקדנציה שלו מספרי שיא של תרופות. ב-2018 אושרו 59 תרופות חדשות וב-2017 אושרו 49 תרופות חדשות. זאת לעומת ממוצע של כ-29 בשנה בעשור שקדם לכך. חלק מהמסלולים שייסד גוטליב ימשיכו להתקיים אחריו, כך שבהחלט ייתכן שהקצב ישמר, לפחות עד שיתרחש אירוע בטיחות משמעותי שיסיט את המטוטלת של הרשות חזרה לכיוון השמרני.

מספר אישורי התרופות

3. התקווה לסופניים: טיפולים שלא אושרו

אחד הנושאים שבהם תמך גוטליב הוא מתן אפשרות לחולים במצב קריטי או סופני לקבל טיפולים ניסיוניים גם אם טרם אושרו. הוא תמך בחוק "ההזדמנות לנסות", שפירושו שכל חולה סופני יוכל לנסות כל טיפול גם אם הטיפול לא אושר וגם אם אין הדבר נעשה במסגרת ניסוי קליני או אפילו טיפול חמלה מסודר, וזאת במקרה שאפסה כל תקווה מהטיפולים המאושרים. גוטליב עבד לפני פרישתו על ניסוח תקנות שיאפשרו למטופלים גישה לתרופות ניסוניות גם לא במסגרת ניסוי, גם אם לא מיצו את כל אפשרויות הטיפול שלהם, במקרה שהמידע המדעי משכנע את החולים ואת רופאיהם כי הטיפול החדש הוא בעל סיכוי גבוה יותר להציל את חייהם או להצילם מנכות.

4. המלחמה במחיר: קידום תרופות גנריות

אף שתעשיית התרופות החדשניות אהבה את גוטליב בזכות המסלולים המואצים שלו, היא פחות אהבה את התמיכה שלו בתרופות הגנריות, וזו הייתה גם ההוכחה שלו לכך שהוא אינו "בכיס" של חברות התרופות. גוטליב זיהה שאחת הסיבות למחירי התרופות הגבוהים שנרשמו לפני כניסתו לתפקיד היא היעדר תחרות מצד תרופות גנריות לתרופות שהפטנט עליהן פג. המצב הזה השאיר את תרופת המקור לבדה בשוק, והחברה המפתחת והמשווקת אותה המשיכה לגבות אותו מחיר שהיה אמור להיות רק מחיר החדירה של השוק.

בהודעה שיצאה רק לפני כמה שבועות, ציין גוטליב שמטרת ה-FDA היא ליצור מסלולים מיוחדים לפיתוח של תרופות גנריות בתחומים שבהם התרופה הראשונה בשוק הייתה מורכבת במיוחד לפיתוח ולכן החיקוי שלה נראה פחות משתלם. כמו כן הוא הבטיח תמריצים מיוחדים לפיתוח מוצרים גנריים בתחומים שבהם הפיתוח לא משתלם. מסלול זה כבר נקבע על ידי הרשות ולא נראה כי לראש הרשות הבא יהיה אינטרס או אפשרות לשנות אותו.

5. המסלול הדיגיטלי: מוניטין במקום ניסוי

גוטליב היה הראשון שהתווה מסלולים למוצרים דיגיטליים המתפקדים כטיפול רפואי ולבדיקות המבוצעות באמצעות סמארטפונים. פענוח השדה הזה אינו טריוויאלי. גוטליב גייס למשימה בכירים מחברות הטכנולוגיה הגדולות, וכתב יחד איתם את הגרסה הראשונה של מסמך "הנחיות לאישור תוכנה כמכשיר רפואי". תחת מסמך זה היו אמורים לצאת לשוק תשעה מוצרים ראשונים. ההנחיות מביאות בחשבון את העובדה שמוצר תוכנה מתעדכן ומשתנה במהירות רבה יותר מאשר מכשור רפואי קלאסי, והרשות הייתה מוכנה ללכת כברת דרך ולאשר מוצרים לאחר ניסויים קליניים מוגבלים או ללא ניסויים בלבד, אם החברה כבר הראתה בעבר שהיא מתנהלת באחריות ועל פי סטנדרטים שמתאימים לחברה רפואית, ובתנאי שהסכימה לתוכנית פיקוח מקיפה לאחר ההשקה. הגישה הזאת בעצם דוחקת את שלב ההוכחה של המוצר לתקופת ההשקה המוגבלת בעולם האמיתי במקום למצב של ניסוי לפני השקה. לראשונה, המוניטין של החברה חשוב לא פחות מביצועי המוצר עצמו ביום האישור. התוכנית הזאת לא הושלמה, אולם גוטליב הניח את היסודות ו"גיהץ" חלק מהדילמות העקרוניות לגבי אופן האישור של מוצר רפואי דיגיטלי. גורמים מהתעשייה הביעו תקווה שהעבודה עם הרשות בעניין זה תימשך גם אחרי גוטליב. 

אנשי הבריאות הדיגיטלית במיוחד אמרו שגוטליב הפך את ה-FDA לרשות שהרבה יותר קל ונוח לעבוד איתה, גם למי שאיננו מגיע מתחום פיתוח התרופות. גם גורמים ישראליים הביעו בשנים האחרונות פחות תרעומת על מסלולי פיתוח תרופות לא ברורים והפתעות של הרגע האחרון מצד ה-FDA. העובדה הזאת היא אולי עדות להתבגרות התעשייה הישראלית, אך גם להתנהלות שונה של הרשות מול מבוקריה. 

6. מכת האופיאטים: פעילות שנויה במחלוקת

בתקופתו של גוטליב, הרשות שמה דגש רב על מגיפת ההתמכרות למשככי כאבים ממשפחת האופיאטים, שמובילה למותם של 130 איש ביום בארה"ב. אחת הביקורות החמורות היחידות כלפי גוטליב הייתה על אישור של אופיאט חדש, אם כי הוא אמר להגנתו שבהתחשב בכך שאופיאטים אכן מאושרים בשוק, עדיף שיהיה מגוון גדול שלהם כדי שכל מטופל יקבל את זה המתאים לו.

במקביל, הצהיר גוטליב לפני כמה שבועות שהרשות החליטה לפעול באופן אגרסיבי יותר נגד מגיפת האופיאטים, ובעיקר נגד סחר לא חוקי בחומר הקטלני פנטניל (המשמש באופן חוקי כסם מרדים) וכן נגד רופאים הכותבים מרשמים לטווח זמן ארוך יותר מכפי שהמצב הרפואי מחייב. ה-FDA פיתח מסלול אישור מיוחד לאופיאטים חסינים מפני שימוש יתר, למוצרים דיגיטליים למעקב אחר השימוש באופיאטים וכן למוצרים תרופתיים או דיגיטליים התומכים בגמילה מהתמכרות.

אנשי תעשיית הפארמה ועיתונאים העריכו את יכולתו של גוטליב למלא משרה כה רגישה בממשל אמריקאי שזוכה לכל כך הרבה ביקורת ועדיין לשמור על הכבוד שרוכשים לו אנשי מדע, כלכלה ומדיניות בריאות - שלושה גורמים שהאינטרסים שלהם לרוב סותרים. שמו לא נקשר בשום שערורייה והוא זכה לתמיכה בלתי מסויגת מהנשיא, גם כאשר הוביל מדיניות שהוא לאו דווקא מסכים איתה. 

7. מי יחליף את גוטליב? רמז בטוויטר 

מי יחליף את גוטליב? על פי אתר בלומברג, מספר 2 בארגון, איימי אברנת'י, אינה מועמדת כרגע למשרה. האתר נקב בשני שמות אחרים: נד שרפלס, ראש המכון הלאומי לחקר הסרטן, וברט גירגור, סגן שר הבריאות האמריקאי, המגיע מתחום רפואת חירום בילדים והוביל את מאמצי הממשל במלחמה באופיאטים. מאז ההודעה על פרישתו, שיתף גוטליב כמה ציוצים של שרפלס, ובאחד המקרים כינה אותו "חבר אמת ל-FDA ובן ברית מחויב למטרות המשותפות שלנו".

לפני שגוטליב מונה לראש ה-FDA, היה לרשות תדמית של גוף איטי וביורוקרטי, דבר שמשך לתפקיד גורמים בממשל טראמפ שביקשו לבצע בה מהפכה כוללת, שאיימה להוריד את רף הפיקוח והבקרה אל מתחת לרף הראוי בעיני רוב התעשייה. אחרי השינויים שגוטליב עשה, יהיה פחות קל להציג את הרשות כגוף הזקוק לשיפוץ כולל, כך שהתחושה היום בשוק היא שיש פחות סכנה שטראמפ ימנה אדם שיבצע בה מהפכה כזאת. 

עוד כתבות

דו"ח האינטרנט השנתי של בזק / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

דוח האינטרנט השנתי של בזק: וואטסאפ הפופולרית ביותר, נטלפיקס בצמיחה

הגיל הממוצע לקבלת סמארטפון הוא 10, יותר ויותר הורים מגבילים את זמן הצפייה במסכים, והמקצוע המועדף על הילדים הוא כוכבי רשת ● לראשונה בזק לא פרסמה בדוח נתונים על מהירויות הגלישה

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

מסיכות לפנים וחיסונים: המניות שקופצות על רקע התפרצות השפעת

ביונדווקס הישראלית, המנוהלת על ידי רון בבקוב, נובהווקס המפתחת חיסון נגד שפעת שתוצאותיו יפורסמו בקרוב, וחברות נוספות בסין רושמות עליות חדות בצל התפרצות נגיף קורונה

מושב בגולן / צילום אילוסטרציה: אייל הצפון

בשורה לחקלאים: יורחב הפטור מהיטל השבחה

פסק דין תקדימי של ביהמ"ש העליון קובע כי יינתן פטור מהיטל השבחה גם לקרקעות שנכללו בחוזה חכירה של יישובים חקלאיים, וזאת אף אם ייעודן התכנוני אינו חקלאי בלבד

קלאוס שוואב / צילום: רויטרס

מייסד כנס דאבוס: "זה לא פייר להגיד שאנחנו מנותקים מהבעיות של העולם האמיתי"

כנס דאבוס ה־50 נפתח בשוויץ ● הכנס השנתי, שבו הון ושלטון מתערבבים בו האחד בשני, מתמקד השנה במשבר האקלים העולמי ● "אנחנו זקוקים לשיתוף-פעולה קבוע בין המגזר הציבורי והפרטי, כדי לעדכן בצורה מתמשכת את חוקי המשחק", אומר קלאוס שוואב

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד יצחק הרצוג

זאת במסגרת פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יו"ר הסוכנות היהודית נגד שני גולשים בגין טקסט מכפיש ששיתפו בנוגע לו ולאמו אורה

אורלי מנע שני/ צילום: תמר מצפי

מה זה ניכור הורי? בית המשפט העליון יידרש להכריע

צמד המילים "ניכור הורי" הפך לטרנד של ממש בתקופה האחרונה בתיקי משפחה ● במסגרת בקשת רשות ערעור עקרונית, אם שבנה מסרב לפגוש אותה במשך תשעה חודשים מבקשת להסדיר את הבלגן החוגג בערכאות הנמוכות ולהורות לביהמ"ש להורות על חידוש הקשר שלה עם בנה

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

דוחות ובתחשיבי מדד ה–FFO / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

נדל"ן מניב: למה היקף המסים נותר זעום ביחס לפעילות החברות

אחת האקסיומות שרווחות בענף הנדל"ן היא כי חברות נדל"ן מניב אינן משלמות מסים שוטפים, אך ככל שעלות הריבית על החוב והאינפלציה הצטמצמו והמרווח הפיננסי גדל, כבר לא די בהכרה בהוצאות הפחת כדי להגיע להפסד לצורכי מס ● אז למה היקף המסים השוטפים, כפי שמקבלים ביטוי בדוחות הכספיים המבוקרים ובתחשיבי מדד ה-FFO, נשאר זעום ביחס להיקף פעילות החברות בסקטור?

ניר דגן / צילום: תמר מצפי

הטלטלות בארקיע נמשכות: המנכ"ל ניר דגן פורש; אמיר ארז ימונה למנכ"ל החדש

(עדכון) - דגן, שכיהן כמנכ"ל ארקיע בשש השנים האחרונות, יוחלף ע"י מנכ"ל פזגז לשעבר ● ארקיע עוברת טלטלה בחודשים האחרונים בעקבות סגירת שדה דב והירידה בביקוש בטיסות לאילת, התחרות מול חברות לואו קוסט בקווים לאירופה והאכזבה מהפעילות בטיסות להודו ולבנגקוק

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

מייסדי סניק: אסף חפץ, דני גרנדר, וגיא פודחרני  / צילום:  Snyk

סניק גייסה 150 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר

סך הכל גייסה החברה, שמפתחת מערכת שמאתרת ליקויי אבטחה והפרות רישוי בקוד ומתקנת אותם, כ-250 מיליון דולר

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

טים קוק: מערכת המיסוי הגלובלית צריכה להשתנות

מנכ"ל אפל אמר את הדברים דווקא בעת שקיבל פרס מרשות אירית שאחראית על משיכת חברות זרות למדינה ● "אני בהחלט האדם האחרון שיגיד שהמערכת הנוכחית מושלמת, ואני מקווה שה-OECD יצליחו למצוא פתרון אחר. אנחנו מאוד רוצים שזה יהיה הוגן"

רחוב קפלנסקי 24, ראשל"צ / הדמיה: יח"צ

דיירי הבניין בן ה-45 שנה שיקבלו מרפסת שמש חדשה לדירה

התחדשות עירונית בראשון-לציון ● היזם יקבל שמונה דירות חדשות עם חניה לכל דירה ● הדיירים יקבלו ממ"ד ומרפסת שמש לכל דירה, מעלית לבניין, החלפת תשתיות, חיפוי חיצוני לבניין, גינה חדשה ולובי לבניין

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין