גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאץ' הבחירות של "גלובס": רוב המפלגות רוצות להגדיל את תקציב הביטחון, אבל לא אומרות מאיפה יגיע הכסף

"גלובס" משיק את מאץ' הבחירות הגדול, שחושף את עמדות המפלגות ב–16 הסוגיות הכלכליות הבוערות ביותר ● והפעם: מי תתמוך בהגדלת תקציב הביטחון ומאיפה יבוא הכסף ● רוצים לדעת מי המפלגה שהכי מתאימה לכם? בואו לשחק

בנימין נתניהו מצביע בפרימרייז של הליכוד / צילום: שרון רביבו
בנימין נתניהו מצביע בפרימרייז של הליכוד / צילום: שרון רביבו

מה שאלנו: האם תתמכו בהגדלת תקציב הביטחון? אם כן, על חשבון אילו תקציבים?

הליכוד: (שוב) לא מביעים עמדה

למפלגת הליכוד אין מצע והם גם בחרו שלא להגיב לפנייתנו. אבל נראה שהתשובה לשאלה הזו ברורה - הליכוד תומכת בהגדלת תקציב הביטחון. בתקופת נתניהו תקציב הביטחון גדל מדי שנה, לעתים קרובות באמצעות קיצוץ רוחבי. נתניהו מקדם מודל שלפיו תקציב הביטחון ייגזר כאחוז מהתוצר - וכך ימשיך לגדול.

■ ניתוח "גלובס": נתניהו הכריז על כוונתו להגדיל את תקציב הביטחון בעשרות מיליארדי שקלים ולהצמיד אותו לקצב הגידול של המשק - מהלך שעורר עליו ביקורת חריפה מצד כלכלנים

מי המאץ' הכלכלי שלכם? לחצו כאן לשחק

מאץ' הבחירות

איחוד מפלגות הימין: תשובה קצרה ועניינית

נדרוש התייעלות פיננסית של מערכת הביטחון. 

■ ניתוח "גלובס": מסר קצר ומפתיע - האם הימין החדש ואיחוד מפלגות הימין החליפו תפקידים?

מפלגת העבודה: נתנגד ונדרוש תוכנית מסודרת

תקציב הביטחון צריך להיגזר מתמונת האיומים הביטחוניים על מדינת ישראל והמצב האסטרטגי של המדינה. כל תוכנית ביטחון צריכה להיות תוכנית רב שנתית, מתואמת עם הצבא, מבוססת על ההערכה האסטרטגית. אנו רואים ערך בתקציב ביטחון שקול ומדויק, תולדה של תוכנית רב שנתית סדורה שיאפשר שמירה על האינטרסים הביטחוניים של ישראל.

■ ניתוח "גלובס": אמירות כלליות ומאכזבות מצד מפלגה שמנהיגה איש אגף תקציבים לשעבר ובין חבריה כאלה המכירים היטב את תקציב הביטחון ואת המקומות שבו ניתן לייעל אותו.

אבי גבאי אחרי הזכייה בראשות מפלגת העבודה / צילום: רויטרס Amir-Cohen

כחול לבן: שומרים על עמימות בנושא

ממפלגת הגנרלים לא נמסרה תשובה לשאלה, ונדרשנו לחפש את התשובה במעשים והתבטאויות של ראשיה בעבר. כשר אוצר יאיר לפיד התנגד לתוספת תקציבית למערכת הביטחון. לפיד אמר כי "יש לנו ויכוח מקצועי עם מערכת הביטחון על כך שהעמדה והנתונים שלנו אומרים שאפשר לחסוך במקומות אחרים במערכת הביטחון ולעמוד בתקציב". מי שעמד מנגד באותה תקופה הוא שר הביטחון לשעבר וחבר מפלגתו של לפיד, משה (בוגי יעלון). בשורה התחתונה, התשובה לא ברורה.

 ניתוח "גלובס": הרקורד של שלושה מארבעת ראשי המפלגה שניהלו מאבקים נגד קיצוצים במערכת הביטחון ונגד החלטות להגברת השקיפות והפיקוח של האוצר על ניהול תקציב הביטחון אינו מותיר מקום לציפיות גבוהות

גבי אשכנזי, יאיר לפיד, בני גנץ, משה בוגי יעלון, מפלגת כחול לבן / צילום: מיכאל שבדרון

הימין החדש: נתמוך, אבל לא נקצץ בכלום

אנו רואים חשיבות רבה בביטחונה של מדינת ישראל ובחשיבות תקציב הביטחון כדי להבטיח מחד הגנה מיטבית על תושבי מדינת ישראל ומאידך מניעת התעצמות האויב ובניית כוחו גם מעבר לגבול. עם זאת, ננהג בחרדת קודש בכספי הציבור המופקדים בידי הממשלה, נשתמש בהם לטובת הציבור כולו ולתועלת הדורות הבאים. נעשה זאת תוך הקטנת החוב הלאומי ומחויבות לביטחון מדינת ישראל.

■ ניתוח "גלובס": מאכזב לנוכח התפיסה הכלכלית של צמצום והתייעלות המגזר הציבורי שבה עושה המפלגה שימוש לגבי תקציבים אחרים

חד"ש ותע"ל: הכיבוש הוא שוב הבעיה

יש לצמצם את הוצאות הביטחון המופרזות של מדינת ישראל, שהן פועל יוצא שהכיבוש הנמשך זה יותר מ-50 שנה. קיצוץ דרסטי בתקציבי הביטחון והכיבוש ישחררו משאבים אדירים לטיפול במשברי החינוך, הבריאות והדיור והתחבורה הציבורית עבור כלל האוכלוסייה.

■ ניתוח "גלובס": אמירה ישירה וברורה העולה בקנה אחד עם התפיסה האידיאולוגית של המפלגה

זהות: במילה אחת: נתנגד

לא נתמוך בהגדלת תקציב הביטחון.

■ ניתוח "גלובס": פשוטו כמשמעו

גשר: חייבים לייעל את מערכת הביטחון

מערכת הביטחון יקרה לליבנו והכרחית לחיינו כאן. כל נגיעה בתקציב הביטחון צריכה להיעשות מתוך אחריות - אבל צריכה להיעשות. נכון וחשוב שתקציב הביטחון נהנה מאוטונומיה, אבל יש להקפיד שאוטונומיה זו לא תהפוך להפקרות, ושנמצא דרכים לייעל את המערכת הזו, לא רק לטובת התקציב האזרחי אלא גם לטובתה שלה.
■ ניתוח "גלובס": מדברים על התייעלות ועל קיצוצים - ולא רק מתנגדים להגדלת התקציב

אורלי לוי אבקסיס / צילום: שלומי יוסף

יהדות התורה: נתמוך, אם זה יסתדר פוליטית

מהמפלגה לא נמסרה תשובה. גפני כיו"ר ועדת הכספים וליצמן כיו"ר המפלגה תמכו שוב ושוב בהעלאות של תקציב הביטחון, אבל מצד שני עיכבו תקציבים עד שקיבלו תוספות והטבות לציבור שלהם. אפשר להסיק שהם יתמכו בהגדלת התקציב כחלק מסחר-מכר פוליטי, וכי אין להם אג'נדה ברורה בסוגיה.

■ ניתוח "גלובס": הכול פתוח למשא ומתן

ישראל ביתנו: נתמוך, אם נקבל משהו בתמורה

מישראל ביתנו לא נמסרה התייחסות לסוגיית הביטחון, אבל בתקופת כהונתו של יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן כשר הביטחון הוא דרש לפתוח הסכמים קיימים ולתת תוספת של מיליארדי שקלים לתקציב המשרד. חשוב לציין שהדרישה הייתה מנוגדת לעמדת הדרג המקצועי במערכת הביטחון ולא התקבלה בסופו של דבר בשל התנגדות האוצר.

■ ניתוח "גלובס": ליברמן קרא אמנם להגדיל את תקציב הביטחון ב־8 מיליארד שקל אך בסופו של דבר ירד מהעץ תמורת הגדלת הסיוע לעולים קשישים

מרצ: גם נתנגד וגם נדרוש שקיפות

לא נתמוך. מרצ תומכת בהשקפת תקציב הביטחון, שכיום אינו חשוף אף לא לחברי הכנסת. לא ניתן לדעת האם יש הצדקה לתקציב העצום שיש למערכת הביטחון כיום.

בנוסף, השיטה שבה מגדילים את תקציב הביטחון אחת לתקופה, בסמוך לתקרית ביטחונית חמורה שמייצרת הצדקה ציבורית לתוספות של מיליארדים לבסיס התקציב, צריכה להיפסק.

ניתוח "גלובס": אמירה ביקורתית שאינה כוללת התחייבות קונקרטית

ש"ס: לא מביעים עמדה עקבית וברורה

שס לא מסרה תשובה לפניית "גלובס", אבל ניסיון העבר מלמד כי שס, כמו יהדות התורה, המפלגה לא נוהגת להביע עמדה בסוגיה.

ניתוח "גלובס": כמו במקרה של יהדות התורה, גם אצל ש"ס הכל עניין של משא ומתן

כנס מפלגת ש"ס / צילום: דני זקן

כולנו: נתמוך ונבצע קיצוץ רוחבי

תקציב הביטחון גדל ככל שיש צורך חיוני בכך. ראשית נוודא כי דרישה להגדלת התקציב היא מוצדקת ויש בה צורך חיוני לביטחון ישראל. תקציב המדינה גדל מדי שנה בשיעור דומה לשיעור הצמיחה במשק, כך שאין הכרח כי הגדלת תקציב משרד אחד תיעשה על חשבון אחר.
ככל שיש הצדקה חיונית להגדלת התקציב, הנוהל הנהוג הוא ביצוע קיצוץ רוחבי על מנת שלא לפגוע יתר על המידה בתפקוד של משרד מסוים, אלא לקצץ בשוליים של תפקודו של כל משרד.

ניתוח "גלובס": כמעט צ'ק פתוח למערכת הביטחון לדרוש הגדלות תקציב. הטענה שהתקציב גדל בקצב הצמיחה אינה נכונה עובדתית

איך בדקנו?

"גלובס" שלח ל־14 המפלגות המובילות בסקרים, כולל אלה שבשלב זה לא עוברות את אחוז החסימה, רשימת שאלות בסוגיות כלכליות בוערות. כחול לבן, הליכוד, יהדות התורה, ש"ס ובלד-רעם בחרו שלא לענות, וישראל ביתנו שלחו תשובה חלקית. במקרים אלה ביססנו את התשובות ככל האפשר על פעילות המפלגות בנושא המדובר, התבטאויות המנהיגים, מצעי העבר ופרסומים בתקשורת. בלד-רעם לא משתתפת כרגע במשחק משום שפעילותה, לפחות בעברית, לא נגעה כמעט בסוגיות כלכליות.

אם תגיע תשובה, המפלגה תשולב במשחק מיידית.

עוד כתבות

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נמחקו הירידות בנעילה בוול סטריט לאחר ריבית הפד

בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה ● פאואל הוריד את הריבית בארה"ב ב-0.25% ● קודם לכן הפד התערב בשוק על מנת לספק יציבות לבנקים ● הנשיא טראמפ הכריז על סנקציות נוספות על איראן בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך

בניין שדרות תל החי 98 קריית שמונה  / צילום: אייל הצפון

הפודטק יחכה: תנובה ושותפותיה טרם מצאו מבנה להפעיל בו את החממה בצפון

השותפות שזכתה במכרז של רשות החדשנות לתמיכה בגובה 100 מיליון שקל להפעלת החממה, נאלצה להשיק אותה במתנ"ס של קריית שמונה ● זאת לאחר שלא הגיעה להבנות עם בעלי הנכסים בצפון ● החממה: "המבנה המקורי נבחן מחדש היות שלא עמד בקריטריונים של נגישות"

יורם טיץ/ צילום: איל יצהר

"הטוב ביותר עוד לפנינו. היזמים הישראלים עומדים במשימה מורכבת"

לפני כמה שנים, אם היית שואל אותי לכמה חברות בישראל יש הכנסות של יותר מ-25 מילון דולר לא הייתי צריך את שתי הידיים כדי למנות אותן. היום יש יותר מ-100 כאלה", כך אמר יורם טיץ, מנכ"ל חברת ארנסט אנד יאנג (EY) על במת כנס הג'רני

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: "נגדיל באופן ניכר את הסנקציות על איראן"

מחיר הנפט יורד בכ-2% בעקבות ההודעה ● ארה"ב מאשימה את איראן באחריות לתקיפת מתקן נפט של סעודיה בתחילת השבוע

בנימין נתניהו, משה כחלון, בני גנץ / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טוב גם לכלכלה: ממשלת אחדות יציבה היא החלום של משרד האוצר

ממשלה חזקה, שתטיל את מרותה על הכנסת, יכולה לסלול את הדרך להעביר החלטות ורפורמות חשובות למשק, כמו העלאת גיל הפרישה לנשים או ביטול פטורים ממס • מדובר גם בבשורה טובה לתומכים בהגדלת תקציב הביטחון • אחרי שנים של עימותים בין פקידים ורגולטורים לח"כים - מאזן הכוחות עשוי להשתנות

פאנל "הסיפור מאחורי מגה-גיוסים" בכנס ג'רני / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"גם אם חברות גייסו המון כסף, הן לא חייבות לזרוק אותו"

כך אמר ניסים טפירו, מייסד שותף וסגן נשיא בחברת הסטארט-אפ Next Insurance, בפאנל "הסיפור מאחורי מגה-גיוסים" שנערך היום בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● ניר זוהר, נשיא וסמנכ"ל התפעול ב-Wix: "הגיע הזמן להתפתח מסטארט-אפ ניישן להייטק ניישן"

משתתפי הכנס/ צילום: איל יצהר

"כנראה שיגיע עוד משבר, אבל הוא לא יכלול מחסור חונק בכסף כמו ב-2009"

נגראג' קשייאפ, מנהל קרן הון הסיכון התאגידית של מיקרוסופט, נאם בפני כ-2,500 איש שהשתתפו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● קשייאפ דיבר על הרתיעה מקרנות תאגידיות ואמר: "יש יתרון בגיוס כסף מקרנות כאלו, כי יש לנו סבלנות ואנחנו לא צריכים לייפות את החברות בצורה מלאכותית"

יונתן מנוחין, מנכ"ל המכון הישראלי לחדשנות / צילום: יח"צ

כך מקדמים את החדשנות בשירותים הציבוריים עם 4 מיליון שקל בשנה בלבד

המכון הישראלי לחדשנות זוכה לתקצוב זעום שלא מאפשר להחליף תהליכי הטמעת חדשנות בארגון ● מנכ"ל המכון, יונתן מנוחין, מסביר איך עושים זאת ● האזינו ל"קומיוניקאסט" - פודקאסט על קהילות

רם כספי / איל יצהר

רם כספי מצטרף לצוות ההגנה של בנימין נתניהו

כספי, העומד בראש משרד מסחרי גדול שעוסק גם בעבירות צווארון לבן, מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" של נתניהו

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

שלושה דברים שלא היו בבחירות, אבל הרגשנו כאילו כן

הדיווחים שלא היו, התדרוך שלא התקיים וההצהרה של ראש הממשלה שלא קרתה ● בדקנו לעומק

אזרחי ישראל מצביעים בבחירות 2019 / צילום: שלומי יוסף

מי בכל זאת הצביע זהות? אלה המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה

בזמן שבזירה הפוליטית מנסים להרכיב גושים מהם תיווצר ממשלה, "גלובס" בודק מה קרה לרשימות ה"מיוחדות" שלא עברו את אחוז החסימה אך בכל זאת עשו קצת רעש במהלך בחירות מועד ב'

מנו גבע / צילום: איל יצהר

"כ-25% מהתוצאות שדיווחו לנו היו שקר. לקחתי בחשבון שזה יתחזק הפעם, אבל זה היה מטורף"

דודי חסיד, מנכ"ל קאנטר שביצעה אתמול את המדגם של כאן 11: "הרגשתי לחץ לא נורמלי, אבל כשראיתי את שני המדגמים האחרים, נרגעתי" ● מנו גבע, שערך את מדגם חדשות 12: "חלק גדול מהעבודה לפני פרסום המדגם היה לתקן שקרים"

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל / צילום: איל יצהר, גלובס

"אם תעשו את העבודה האמיתית שלכם כנראה שתאבדו אותה"

כך אמר פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל, בהרצאתו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "מערכת שמתפקדת באופן הטוב ביותר תמיד תכלול תת מערכות שלא מתפקדות הכי טוב"

קונים ביום הבחירות בקניון TLV / צילום: יח"צ

הצבענו יותר וקנינו בהרבה יותר: עלייה של 20% במחזור הקניות לעומת הבחירות באפריל

לפי נתונים שפרסמה שב"א אתמול במהלך יום הבחירות עלה כי בין השעות 10:00 ל-13:00 היקף הקניות היה גבוה ב-20% לעומת היקף הקניות נכון לשעה זו ביום השבתון בחודש אפריל ● מקס ערכה השוואה בין קצב הקניות אתמול ביחס להיקפי קניות ביום שישי ממוצע, וזיהתה עלייה של 24%

רה"מ בנימין נתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

אחרי האכזבה מתוצאות הבחירות נתניהו לא יטוס לעצרת האו"ם

ראש הממשלה נתניהו הודיע היום שלא יטוס לעצרת האו"ם בשל הנסיבות הפוליטיות ● לשכת ראש הממשלה הודיעה כי במקום נתניהו שר החוץ ישראל כ"ץ ינאם בעצרת האו"ם

משמאל לימין: אלונה בר און, תומר בר זאב, אור בוקובזה, לו קרנר, יובל שחר וגיא יאמן / צילום: איל יצהר, גלובס

איך ייראה העתיד הטכנולוגי שלנו בעוד חמש שנים מהיום

מה צופן לנו העתיד בתחומים כמו נדל"ן, תיירות, עיתונות, קריפטו ובמזון? ● שבע תחזיות קצרות להשפעות של הטכנולוגיה על חיי היומיום שלנו ● כנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"

 

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי וועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאואל: "לא צופים מיתון"

אג"ח BBB / צילום: shutterstock

אג"ח הזבל משגרות איתותי אזהרה מוקדמים

כשהחששות עולים, המשקיעים מאבדים תיאבון לקחת סיכונים ● מאט איגן, מנהל משותף בקרן האג"ח לומיס סיילס: "המצב הבסיסי נחלש גם אם ארה"ב תימנע ממיתון"

מורדות משואה / צילום: נרדי גרין

אמא, תראי ג’ירפה: מאות דירות ייבנו בגבעות שצמודות לגן החיות התנ"כי בירושלים

התוכנית תרחיב את שכונת גבעת משואה לכיוון גן החיות • אישור התוכנית ארך כתשע שנים לאור מאות התנגדויות שהוגשו נגדה על רקע פגיעה אפשרית בחיות • השכונה תכלול דירות קטנות וכן דיור בר השגה

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בת"א; מדד הבנקים זינק ב-2.5%

מניית פז הגיבה בעליות לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים טיפס בהובלת דיסקונט והפועלים ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%