גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לצד מימוש ההחזקות הסחירות: גזית גלוב מתכננת להשקיע מיליארדי שקלים בנדל"ן בארה"ב ובישראל

ברבעון הרביעי גדל ה-NOI של החברות הפרטיות של הקבוצה ב-33.3% ל-104 מיליון שקל, והרווח הנקי של הקבוצה הסתכם ב-160 מיליון שקל ● החברה סיימה את 2018 בהפסד של 253 מיליון שקל, בין היתר כתוצאה מחיסול ההחזקה בריג'נסי

חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב / צילום: איל יצהר
חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב / צילום: איל יצהר

פעילות המרכזים המסחריים בישראל ובברזיל ממשיכה לדחוף כלפי מעלה את תוצאותיה הכספיות של חברת הנדל"ן המניב גזית גלוב  . היום (ב') דיווחה החברה על המשך הצמיחה בפעילותה גם ברבעון הרביעי של 2018, והגישה במקביל הצעת רכש עצמית ל-5.3% ממניותיה, בתמורה ל-290 מיליון שקל.

גזית גלוב, שבשליטת חיים כצמן, סיימה את הרבעון הרביעי עם עלייה של 5.2% בהכנסה התפעולית (נטו) מהשכרת מבנים ל-508 מיליון שקל. נוסף על כך, נהנתה החברה מעלייה של 296 מיליון שקל בערך הנדל"ן שבבעלותה, ובסיוע גורם זה הציגה רווח תפעולי של 765 מיליון שקל, המשקף צמיחה של 64.5% ברווח התפעולי ל-765 מיליון שקל.

הוצאות המימון של גזית גלוב דווקא גדלו ברבעון הרביעי ב-73%, ל-501 מיליון שקל, על רקע הפסדים משיערוך נגזרים פיננסיים וניירות ערך סחירים, אולם גם עניין זה לא הפריע לצמיחה ברווח לפני מס, שעלה ב-29% ל-290 מיליון שקל.

בשורה התחתונה הציגה החברה רווח נקי רבעוני של 160 מיליון שקל, שמשקף לכאורה ירידה של 73%. אלא שנתון זה מטעה, מכיוון שברבעון הרביעי של 2017 נהנתה גזית גלוב מהכנסות מסים נדחים של 474 מיליון שקל, כתוצאה מהרפורמה במס של הנשיא דונלד טראמפ, שנכנסה אז לתוקף.

גזית גלוב התוצאות התפעוליות ממשיכות להשתפר

את 2018 כולה סיימה גזית גלוב בהפסד של 253 מיליון שקל. הפסד זה נבע מחיסול ההחזקה במניות חברת ריג'נסי בהפסד של 613 מיליון שקל (לפני מס), וכן מהפסדים של 222 מיליון שקל ושל 269 מיליון שקל מפירעון מוקדם של חוב ומשיערוך נכסים פיננסיים, בהתאמה. במהלך 2018 גדל התזרים מנכסים נטו (NOI) בחברות הפרטיות ל-365 מיליון שקל, לעומת 305 מיליון שקל ב-2017. ברבעון הרביעי גדל ה-NOI ב-33.3% ל-104 מיליון שקל.

"העסקים המרכזיים עובדים פשוט מצוין"

בשיחת הוועידה שערכה החברה הבוקר הדגיש כצמן כי "העסקים המרכזיים שלנו עובדים פשוט מצוין. התיק הפרטי שלנו עשה השנה, ובמיוחד ברבעון הרביעי, תוצאות טובות מאוד".  ב-2018 המשיכה גזית גלוב ביישום האסטרטגיה להגדלת רכיב הנדל"ן הפרטי בברזיל, בארה"ב ובישראל, תוך התמקדות בנכסים דומיננטיים בערים מרכזיות. על בסיס אסטרטגיה זו, היא הודיעה בתחילת החודש על עסקה למכירת מרבית החזקתה בחברת פירסט קפיטל (FCR) הקנדית, בתמורה ל-3.3 מיליארד שקל.

העסקה מותנית באישור בעלי מניות FCR, ואם אכן תושלם, תגדיל את סך הנכסים הפרטיים של גזית גלוב לכ-46% מסך שווי נכסיה. כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב, אמר היום כי "לפני מספר שבועות יישמנו חלק נוסף בתוכנית האסטרטגית שלנו, הכוללת מכירת חברות בשלות ורווחיות, ושימוש בתמורה להפחתת המינוף של החברה, כמו גם להגדלת רכיב הנדל"ן הפרטי. במסגרת זו הודענו על מכירת מרבית החזקות הקבוצה בחברה הקנדית FCR, בתמורה לכ-3.3 מיליארד שקל.

"לצד זאת אנו פועלים ליישום החלק המשלים באסטרטגיה, דבר הבא לידי ביטוי בתוצאות מצוינות של החברות הפרטיות שלנו - ברזיל, ישראל וארה"ב - הממשיכות להיות מנועי צמיחה מהותיים בקבוצה, שה-NOI בהן גדל בתקופה בכ-19.7%. בארה"ב התחלנו להתבסס עם תיק נכסים במיקומים שאינם בני תחליף, אשר ייצר ערך משמעותי כבר ברבעון זה, ובכוונתנו להמשיך ולהגדילו. הפדיונות בברזיל ובישראל גדלו בשנת 2018 ב-10% וב-2% בהתאמה, והגידול בתזרים מנכסים זהים גדל בברזיל ביותר מ-14%, ובכ-5% בישראל. העליות ב-NOI בחברות הפרטיות הביאו לגידול של כמעט חצי מיליארד שקל השנה בשווי הנדל"ן הפרטי בקבוצה", הוסיף כצמן.

כצמן ציין עוד כי התמורות ממכירת מניות FCR יופנו קודם כל להשקעות בארה"ב, שם מחזיקה כיום החברה בנכסים בשווי של 883 מיליון שקל. "אנו צופים להגדיל את היקף ההשקעה בארה"ב בשלוש השנים הקרובות, כך שתהווה 20%-25% מתיק הנכסים", הדגיש כצמן.

כיום מהווה החלק של ארה"ב רק 5% מתיק הנדל"ן, בעוד שההשקעה בקנדה, שתצטמצם דרמטית ועתידה להיעלם כליל בעוד כשנה, עומדת כיום על 24%. כך, מדובר על השקעה של 3 מיליארד שקל לפחות בארה"ב. כמו כן מתכננת גזית גלוב להשקיע בשנים הקרובות עוד מיליארד שקל ברכישה ובהקמה של נכסים בישראל, שמהווים כיום כ-15% מסך נכסי הקבוצה. מנגד, ציינה החברה כי "נפעל להצפת הערך האדיר בתיק הקיים בברזיל, תוך כדי הגבלת החשיפה שלנו לאזור זה". 

עוד כתבות

ד"ר סאמי מיעארי, הפורום הכלכלי הערבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל יש שתי כלכלות ויש ביניהן פער עצום: הכלכלה היהודית היא כלכלה מודרנית והכלכלה הערבית נמצאת מאחור"

את הדברים אמר ד"ר סאמי מיעארי בסיכום כנס הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "תוכנית 922 שנועדה לסגור פערים קיימים בקושי יושמה. מתוך השקעה של 15 מיליארד שקל שכלולה בתוכנית, הביצוע עבר בפועל 2 מיליארד שקל"

רצפת המכירה של המחר, כנס עושים שוק, גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"ארגונים חייבים להקצות את המשאבים לחדשנות ומי שלא יעשה כן יישארו מאחור"

מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב אורן פארן סיפר באירוע עושים שוק של "גלובס" כי כיום פועלים בארץ 350 סטארט-אפים בתחום בריטייל ● מיכאל גבאי מ-Trigo טען כי "בסטארט-אפים מבינים שלעבוד בישראל זה משהו שבסופו של דבר יעזור להם כשחקנים בינלאומיים"

ויצמן שירי  / צילום: תמר מצפי

ההרפתקה הבורסאית החדשה של ויצמן שירי: רוכש שלד בורסאי כדי לצקת לתוכו פעילות קנאביס באפריקה

שירי, שבעבר הוביל את חברת הנדל"ן תשואה 10 שקרסה עם חובות כבדים, מתכוון למכור לשלד נקסט ג'ן פעילות בבעלותו ובמרכזה נכס נדל"ן בבאר שבע וכן "גידול וייצוא קנאביס רפואי בעיקר במדינת לסוטו"

גוף מטוס שנשלח ממפעלי ספיריט / צילום: רויטרס

מוכנה על מסלול ההמראה: החברה שמייצרת רכיבים לבואינג מציגה גידול בביקושים

בזמן שבואינג מתאוששת בהדרגה ממשבר אסון התעופה הכפול, חברת ספיריט אירוסיסטמס שמייצרת עבורה רכיבים, מציגה גידול בביקושים ● כניסתה לאירופה יחד עם תחזית הגידול המואץ של הסקטור, עשויות לסייע להמשך הצמיחה שלה

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

שערי קניון דיזנגוף סנטר נעולים / צילום: שני מוזס, גלובס

ירידה של 10% בהיקף הקניות היום לעומת יום שלישי בשבוע שעבר

לפי נתוני חברת שב"א (שירותי בנק אוטומטיים) בין השעות 9:00 ל-12:00 הייתה ירידה של 33% בסכום ההוצאות בכרטיסי אשראי

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

תרופה חדשה ליורוג'ן: רכשה זכויות למוצר חדש לטיפול בסרטן בדרכי השתן

המטרה היא לשלב את המוצר של אג'נוס יחד עם תרופה קיימת בצנרת המוצרים של יורוג'ן ● מניית יורוג'ן עלתה אמש ב-3% בנאסד"ק בעקבות ההודעה

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

גורם המעורה בעבודת היועמ"ש: "מנדלבליט מקדיש את כל זמנו להחלטה בתיקי נתניהו"

היועמ"ש הודיע כי ייעדר מכנס חיפה למשפט השבוע • עושה מאמץ לסיים את ניתוח טענות ההגנה בשימוע ולפרסם החלטה לכל המאוחר באמצע דצמבר

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

נערכים ליום נוסף של הסלמה: מטחים בלתי פוסקים לעוטף עזה ולשפלה

(עדכונים שוטפים): ברשויות בדרום הארץ ובשפלה הודיעו כי התלמידים יישארו בבתיהם גם היום, ואילו בגוש דן ובירקון הלימודים יתקיימו כסדרם בהתאם להנחיות פיקוד העורף ● תנועת הרכבות באזור עדיין מושבתת והתושבים נקראו להישאר בקרבת המרחבים המוגנים ● כל הפרטים בפנים

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"השקעה של 40 מיליארד ש' בשיפור פריון העבודה תביא תועלת עצומה"

כך אמר מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "אני קורא מעל במה זו למועמדים ערבים לבוא לבנק - אנחנו רוצים משפטנים, כלכנים, רואי חשבון וגם אנשי הייטק"

רינת גזית  / צילום: פנאקסיה

נכנסים לקנאביס: בכירים נוספים מצטרפים לתעשייה

רינת גזית מונתה לדירקטורית בלתי תלויה בפנאקסיה ישראל, מפעל ייצור הקנאביס בלוד ● טוגדר, המגדלת קנאביס רפואי וקיבלה לאחרונה אישור להתחיל בגידול לצרכים מסחריים, הודיעה על מינוי יואב אליישוב למנהל תחום הפארמה בחברה

רובי בכר, עו"ד- שותף בכיר במשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"הנתונים מעודדים; היום יש כבר 100 סטארט-אפים בנצרת"

עו"ד רובי בכר בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "הציבור הערבי הוכיח שבמקום בו ניתנת לו הזדמנות, הוא מגיע להישגים מעולים" ● סמיר חורי: נדרשת השקעה בהון האנושי שתעזור למגזר הערבי להיכנס למעגל העבודה. זה יתבטא בצמיחה הכלכלית בכל המדינה"

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

קרית אליעזר / צילום: עינת לברון

60 יח"ד לדונם ומגדלים: נחשפה תוכנית קרית אליעזר בחיפה

במפגש שיתוף ציבור שהתקיים השבוע הוצגה לראשונה תוכנית ההתחדשות העירונית לשכונה החיפאית ● לצד בינוי נמוך, ייבנו גם מגדלים עד 22 קומות ● מכפיל הפינוי בינוי המוצע הינו 3.5

 

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: השווקים והכלכלה היו במצב טוב אף יותר לולא הטעויות של הפד

נשיא ארה"ב נאם בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק והשתלח בבנק המרכזי ● טראמפ התייחס לעליות במדדי המניות המובילים מאז בחירתו ואמר כי "אם היה לנו פדרל רזרב שהיה עובד אתנו, יכולנו להוסיף עוד 25% לכל אחד מהמספרים האלה ● טראמפ חידש את המתקפה על סין ואמר כי היא רימתה את ארה"ב בנושאי סחר אך אמר כי ארה"ב קרובה לחתימה על "שלב ראשון" בעסקת סחר ● הנשיא תקף גם את האיחוד האירופי: "מחסומי סחר גרועים יותר מסין"

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה בגלל ההסלמה? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

יום נוסף של שיאים בוול סטריט, בהובלת פייסבוק ודיסני

הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● בנאומו במועדון הכלכלי של ניו יורק טראמפ תקף את הפד, האשים את סין ברמאות ואמר כי מחסומי הסחר של האיחוד האירופי גרועים משל סין ● דיסני עלתה לאחר שהשיקה שירות סטרימינג חדש ● פייסבוק עולה לאחר שהודיעה על שירות תשלומים חדש ● מדד דקס עלה ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%

כסף / צילום: שאטרסטוק

כך נוצרו הזדמנויות חדשות במערכת הפיננסית לאורך ההיסטוריה

בשנים האחרונות נדמה שישנו מרדף אחר מציאת הזדמנויות חדשות ויצירתיות לרווח ● אך הדבר מתחיל לפני מאות שנים, והרבה מאז לא השתנה ● מסע היסטורי בעקבות ההתחדשות הפיננסית ● האזינו לפרק פתיחת העונה של הפודקאסט "דוח פינטק"

המהומות המתמשכות בהונג קונג / צילום: Tyrone Siu, רויטרס

בורסת הונג קונג מובילה את הירידות באסיה על רקע הסלמת המהומות

מדד הנג סנג מאבד 2%, ירידות של קרוב ל-1% בטוקיו ובסיאול ● המשקיעים מחכים להתפתחויות בחזית הסחר, לאחר שהנשיא טראמפ האשים את סין ברמאות ● בוול סטריט נקבעו אמש שיאים נוספים