גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גורם ביטחוני בכיר: הצוללות למצרים - רצון של נתניהו לברית אסטרטגית עם א–סיסי

ראש הממשלה העריך כי עסקה בין גרמניה למצרים תייצר חלון לקשר גאופוליטי הדוק עם מצרים, כך טוען גורם ביטחוני בשיחה עם "גלובס" • גורמי מקצוע מחיל הים הבהירו כי ישראל תוכל להתמודד עם יכולת החימוש המצרית על גבי הצוללות החדשות

נשיא מצרים, עבד אל פתאח סעיד חוסיין ח'ליל א-סיסי / צילום: יח"צ
נשיא מצרים, עבד אל פתאח סעיד חוסיין ח'ליל א-סיסי / צילום: יח"צ

ההחלטה שלא להתנגד למכירת הצוללות מגרמניה למצרים, התקבלה לאחר התלבטויות רבות והייתה חלק ממהלך אסטרטגי שנועד לקדם את הברית שנוצרה עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. כך אומר ל"גלובס" גורם ביטחוני ישראלי בכיר, שהיה מעורב בתחילת העשור במהלכים האסטרטגיים של ישראל ומכהן כיום בתפקיד אחר. בנוסף, אומר אותו גורם, ההחלטה למכירת הצוללות למצרים התקבלה לאחר שהתקבלו הערבויות מקנצלרית גרמניה מרקל ומנשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה, כי ישמר יתרונה האיכותי של ישראל.
לפי הגורם, בהתייעצויות בנושא הובא המידע ולפיו הצוללת מהסוג המדובר נמכרה ליותר מ-20 מדינות, והובהר כי המצרים יוכלו להשיג אותה או צוללת דומה גם ממקורות אחרים. לפי המידע, בדיקה שבה היו מעורבים אנשי מקצוע מחיל הים, שלא עודכנו במה מדובר, העלתה שהנשק שהצוללות המצריות מסדרה 209 יחומשו בו הוא כזה שנוכל להתמודד עמו, לרבות הטורפדו החמקן.

ההתייעצויות נערכו בחוג מצומצם שכלל אנשי בטחון ואסטרטגיה בכירים, מקצתם לאחר שסיימו את תפקידיהם רשמית. עם זאת, אותו גורם לא נתן הסבר מניח את הדעת לשאלה מדוע שר הביטחון בוגי יעלון לא שותף, אבל בכל מקרה אין זה הנושא האסטרטגי היחיד שנתניהו לא שיתף בו את יעלון או שרים אחרים. הגורם סירב להתייחס לסוגיית הכספים והחשדות שהועלו כלפי נתניהו: “אינני יודע על איזושהי העברת כספים או תמורה, והעיסוק שלנו בסוגיית הצוללות הוא נטו ביטחוני-אסטרטגי".

השיחות בין נתניהו למרקל נערכו מספר פעמים, חלקן טלפוניות וחלקן פנים אל פנים, מציין הגורם הביטחוני ל"גלובס", ובמסגרתן הבהירה הקנצלרית כי העמדה הישראלית בעניין העסקה מול מצרים היא חשובה אך לא מכרעת, והצהירה שוב ושוב כי גרמניה מחויבת לביטחון ישראל, גם בהקשר הזה, וליתרון האיכותי שלה. באחת השיחות אמרה מרקל מפורשות כי ההכרעה קרובה והבטיחה לנתניהו שת"פ מודיעיני וביטחוני הדוק עוד יותר, אם לא יתנגד. לפי הגורם, מרקל סירבה להתחייב לצעדים מדיניים בינלאומיים, אך הביאה לשיתוף פעולה ביטחוני ומודיעיני ברמה שלא הייתה כמוה בעבר, שסייעו לארגוני המודיעין הישראלים לבצע כמה מהמשימות החשובות בשנים האחרונות.

ההידברות בנושא עסקת הצוללות למצרים החל ב-2009 במהלך כהונת מובראק, בתקופה שבה שימש אהוד ברק כשר ביטחון. לאחר מכן, בתקופת מורסי הזהיר נתניהו את מרקל כי העסקה בעייתית במיוחד, והביע חשש כי הנשק האיכותי יזלוג למדינות עויינות יותר. אך כאמור עם עליית א-סיסי לשלטון והדחת מורסי, ולאחר מספר שיחות ישירות בין נתניהו והנשיא החדש, ולאחר שא-סיסי ביסס את שלטונו - נתניהו קיבל את ההחלטה לסייע לו, ומכאן גם הסרת ההתנגדות למכירת הצוללות למצרים.

מרקל מתווכת בין אובמה לנתניהו

דיפלומט אירופי ששירת באותה תקופה בציר בין ישראל לאיחוד האירופי, מאשר כי בין מרקל לנתניהו - על אף חילוקי הדעות המדיניים - שררה תמימות דעים וקירבה נדירה בנושאים האחרים, וכי לא אחת היא הייתה זו שסייעה לתווך בין נתניהו לנשיא אובמה בחילוקי הדעות הרבים ביניהם. לדבריו, הקשר בין דרגי הביצוע הדיפלומטים המדעיים והאחרים בגזרת ישראל-גרמניה זכו לפריחה של ממש בזכות קשר זה.

בהתייחס לסוגיית הצוללות, אמר אותו דיפלומט כי מרקל נתנה לישראל היתרים נרחבים להצטיידות בטכנולוגיות החדישות ביותר, למרות התנגדות מסוימת שהייתה לכך במסדרונות השלטון בברלין. היה מי שסבר שם כי יש להשתמש במכירת הצוללות לישראל כדי ללחוץ על ישראל בעניינים המדיניים, אך עמדה זו לא התקבלה ומרקל הפרידה בין התחומים.
באשר לאמריקאים, ממשל אובמה היה בתחילה הססן בנוגע לעסקת הצוללות הגרמניות למצרים. אבל בעת שההחלטה התקבלה הם תמכו ואף הבטיחו כי ידאגו לכך שהיתרון האיכותי הישראלי ישמר. איך בדיוק? הפרטים האלה הם החסויים.

נפתחה הדלת לקשרים בעולם הערבי

אבל הסיפור המרכזי והעילה להסרת ההתנגדות הישראלית למכירת הצוללות למצרים, היה בעצם ההקמה של הברית הגאופוליטית החשובה ביותר של ישראל באיזור - הברית עם המדינה הערבית החשובה ביותר, מצרים. א-סיסי נשיא מצרים הנכנס נזקק אז עוד יותר לסיוע הישראלי במישור הבינלאומי. הוא קיבל אותו מיעלון ומנתניהו כשלחצו על ממשל אובמה שלא לעצור את הסיוע הביטחוני למצרים, סיוע שעוכב בשל עלייתו של א-סיסי לשלטון באופן לא דמוקרטי והדחתו של הנשיא המכהן מורסי, איש האחים המוסלמים.

א-סיסי חב לנתניהו רבות, והשת"פ נמשך כל העת ובאופן הדוק כמו הסיוע הישראלי במלחמה בטרור דאעש בסיני, והמעורבות המצרית העמוקה ברצועת עזה ובתיווך מול חמאס. בנוסף, מצרים פותחת את הדלת לישראל לעולם הערבי המתון, ונתניהו שהגישה שלו היא פיתוח קשרים אלה גם ללא התקדמות של ממש בזירה הפלסטינית, נהנה כאן מהישג אסטרטגי משמעותי עבור ישראל.

לפי אותו מקור, העברת השגרירות האמריקאית לירושלים פגעה במידה רבה בהתקדמות הזו. ללא העברת השגרירות, אומר אותו מקור, והפגיעה במעמדו של יורש העצר הסעודי בין סלמן לאחר ההתנקשות בחשוקג’י - קיימת סבירות גדולה כי היינו רואים תנופה גדולה בהרבה. בכל מקרה, מה שפתח לכך את הדרך היה המחויבות הישראלית לסייע לא-סיסי, ובכלל זה בעסקת הצוללות. 

עוד כתבות

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

גיל הפרישה / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

הוויכוח על גיל הפרישה לנשים: להאריך או לא להאריך

העלייה בתוחלת החיים מדלדלת את קופות הפנסיה, וכבר לא מאפשרת להתעלם מהפתרון המתבקש: העלאת גיל הפרישה לנשים ● השאלה היא מה אמורות לעשות נשים שרוצות להמשיך לעבוד, אך לא מוצאות עבודה בגלל אפליה על בסיס גיל ● 'ליידי גלובס' פנה למנהלות הבכירות בישראל, כדי שיתפסו צד בוויכוח

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 43% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

 האריה השואג / צילום: יחצ

האריה השואג נדם: אחרי 60 שנות פעילות ובצל תככים וחילופי האשמות - איגוד יחסי הציבור מתפרק

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" בעקבות הבקשה לפירוק איגוד משרדי היח"צ הפועלים בישראל, חושפים את מאחורי הקלעים של התנהלותו ● בין הממצאים: היעדר דיווחים ופנקס חברים וטענות לרשימת "מומלצים"

 מנכל IMC אורן שוסטר/ צילום:  איל יצהר

"כשמסתכלים על חברות קנדיות שמוכרות קנאביס בעשרות מיליוני דולרים ברבעון, קשה לדבר על יתרון של ניסיון בגידול. הן כבר עקפו אותנו"

בשבוע שעבר הצליחה חברת IMC מקיבוץ גליל ים לתקוע דגל ישראלי שני מעבר לים, כשהפכה לחברת גידול הקנאביס הראשונה להתחיל להיסחר בבורסה בקנדה ● בראיון ל"גלובס" מדבר המנכ"ל אורן שוסטר על הגאות של התחום והנפילה שבדרך, הקושי לגייס באקלים הנוכחי וכיצד רואים בחו"ל את ישראל: "כל הזמן קיבלנו פידבקים מהמשקיעים, שהדבר העיקרי שמטריד אותם לגבי חברות ישראליות הוא אי הוודאות"

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

וורן באפט, תלמידו של בנג'מין גרהאם / צילום: ריק ווילקינג, רויטרס

ההשקעה של וורן באפט בטבע: השווי עלה, אך ברקשייר הת'אוויי עדיין הפסידה מאות מילוני דולרים

פורסמו ההחזקות הרבעוניות של ברקשייר הת'אוויי (שבבעלות וורן באפט) בחברת טבע. אין שינוי מרבעונים קודמים, עדיין מחזיק בסוף הרבעון השלישי בכ-43.2 מיליון מניות טבע ● השוני המרכזי הוא שמחיר המניה עלה מ-6.88 דולר בסוף הרבעון ל-9.37 דולר נכון לאתמול, לכן שווי ההחזקה של באפט הוא כ-405 מיליון דולר

פולקסווגן טיגואן / צילום: יחצ

תג מחיר: טיגואן מודל 2019 מרשים, אבל יקר

הטיגואן מודל 2019 מגיע עם מנוע 1.5 טורבו ושלדה משודרגת ושומר על העיצוב המתנשא של קודמו ● המרחב הפנימי מרשים והשלדה הגרמנית מהוקצעת, אבל המחיר ממשיך לזחול כלפי מעלה

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

הנתון שמסתתר בדוחות הביטוח הלאומי וחושף את מצבם האמיתי של עצמאים בישראל

השימוש שעשה הביטוח הלאומי בנתון השכר הממוצע מציג תמונה מטעה, שממנה ניתן לחשוב כי מצבם של העצמאים טוב • בפועל עומדת ההכנסה החציונית של העצמאים על 5,491 שקל בחודש בלבד ● ארבעה עצמאים מעוטף עזה מסבירים איך מתנהלים כשהעסק תלוי בעוד סיבוב לחימה

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: תסתיים הטבת הצבירה המוגדלת ביפו בחסות העירייה באפליקציית Colu

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

אוהדי באיירן מינכן./ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה עולה כרטיס למשחק של ברצלונה? תלוי אם מסי ישחק

בעשור האחרון נמנעו מועדוני ספורט מלייקר כרטיסים כדי לא להכעיס אוהדים ● כעת הטכנולוגיה באה לעזרתם ומאפשרת למכור כרטיסים לפי היצע וביקוש, תוך התחשבות בפרמטרים כמו השתתפות כוכבים או מזג-האוויר

 איל זמיר  נדב ארגמן  אבי בלוט בנימין נתניהו ואביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל/ צילום: קובי גדעון לע"מ

הכין לימונדה: כך ניצל נתניהו את פירות הסיכול המוצלח בעזה

אף אחד לא חושד בדרג הצבאי כי פעל למען הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה בחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● אבל מהרגע שהמטוסים יצאו למשימת הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

משהו לא בסדר/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

7 וידויים מטלטלים על החיים בצל חרדה. כמעט מכל דבר

שבעה אנשים בחרו להסיר את מסך הבושה כדי שתוכלו להכיר ולהבין מהי החרדה ● אלה סיפוריהם ● מרימים את מסך הבושה, פרויקט מיוחד

קווין לאב / צילום: רויטרס

כושר עמידה: הספורטאים מוציאים מהארון את הדיכאון והחרדות

קשר השתיקה סביב קריסות נפשיות של ספורטאים הותר בשנים האחרונות, והם מספרים על דיכאונות וחרדות ● אבל גופי הספורט עדיין לא מעניקים תמיכה פסיכולוגית ● התוצאה: הפסדים

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים