גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מפינלנד ועד ירושלים: בעולם מחבקים את התייר הסיני

יעדי תיירות בעולם מציעים מגוון רחב של שירותים מיוחדים ל-140 מיליון תיירים סיניים ● מלוס-אנג'לס ועד לאתרי הסקי הפיניים, רבים משננים איך אומרים "ברוך הבא" "תודה" ו"שלום ולהתראות" במנדרינית

תעשיית התיירות העולמית נערכת בשנים האחרונות לתופעה שכבר משנה את כללי המשחק/צילום: Shutterstock/א.ס.א
תעשיית התיירות העולמית נערכת בשנים האחרונות לתופעה שכבר משנה את כללי המשחק/צילום: Shutterstock/א.ס.א

הכתבה בשיתוף משרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים

רוב הישראלים יוצאים לחופשות בפסח, בסוכות ובחופשת הקיץ של הילדים. המון רב גודש את נמלי התעופה, המלונות עמוסים והאתרים התיירותיים מאיימים להתפקע. מאות-אלפי ישראלים נמצאים בתנועה וגורמים לעומסי תנועה בכל מקום אטרקטיבי. עכשיו עצרו לרגע, ודמיינו לעצמכם סיטואציה דומה ב-סין.

בדומה אלינו ולשאר אזרחי העולם, גם תושביה של המדינה בעלת כמות התושבים הגדולה בעולם, 1.4 מיליארד איש, יוצאים לנפוש. רוצים מספר כדי לקבל אומדן? מה תאמרו על משהו כמו 700 מיליון איש! היוצאים לנפוש בו-זמנית?

תעשיית התיירות העולמית נערכת בשנים האחרונות לתופעה שכבר משנה את כללי המשחק. כוחה של מאסת המבקרים ממזרח אסיה משפיעה לטובה על כלכלות של ערים שלמות הנערכות לקלוט את המוני המבקרים הסינים. הנחשבים למשקיענים במיוחד ונוהגים להוציא סכומי כסף ניכרים בכל מקום שאליו הם מגיעים.

וזוהי רק ההתחלה. כיום רק 9% מהאזרחים הסינים מחזיקים בדרכון. להערכת סוכנות הנסיעות הגדולה במדינה, Ctrip, המספר יוכפל עד לשנת 2020.

בתיירות, כמו בנושאים אחרים, מי שעושה שיעורי-בית, ונערך בהתאם, קוצר את הפירות, ובמזומנים. הנה קצת מספרים. שימו עין.

LA - הכנסות של מיליארד דולר

לפי הערכות של גורמי תיירות בלוס-אנג'לס, "מזריקה" התיירות הסינית כמיליארד דולר בשנה לעסקים בעיר, והיד עוד נטויה. לפני כעשור הייתה סין מדורגת במקום העשירי במספר התיירים המגיעים לעיר. בשנת 2017 כבשו הסינים בסערה את המקום השני, קצת אחרי מקסיקו השכנה. מדובר בעלייה מטאורית של כ-700% במספר המבקרים שהגיעו מסין ללוס-אנג'לס לבדה. הסינים השאירו בעיר 1.6 מיליארד דולר בבתי-המלון, במסעדות ובמקומות הבילוי - שהם 23% מההכנסה הכוללת של תעשיית התיירות הבינלאומית בעיר.

קרבתה היחסית של LA לסין, לצד אוכלוסייה גדולה של אמריקנים ממוצא סיני בעיר, מקילה את ההיערכות לנסיעה ולחופשה. שירותי שפה, מופעי תרבות, עריכת כנסים וועידות ועוד - מותאמים לטעמו של הקהל הסיני הופכים בהדרגה לעניין שבשגרה בעיר המלאכים.

מחלקת המסחר האמריקאית (U.S Commerce Department) מדווחת כי ברמה הלאומית נהנית המדינה מ-13 שנה רצופות של עלייה במספר המבקרים המגיעים מסין. ב-2016 ביקרו בארה"ב 3 מיליון תיירים בעלי אזרחות סינית, והוציאו בממוצע, ע"פ איגוד סוכני הנסיעות האמריקאי (US Travel Association), כ-7200$ לאדם. גם ניו-יורק מצפה השנה ליותר ממיליון תיירים סינים, ונערכת לקראתם באמצעות אטרקציות החביבות עליהם.

לדוגמה, סיזרס פאלאס, הקזינו האגדי בלאס וגאס, החל לאחרונה לקבל תשלומים ב-WeChat, אחת מאפליקציות התשלומים הפופולריות ביותר בסין. בבתי-מלון מובילים בעיר מוגשות ארוחות בוקר המותאמות לחך הסיני. ערוצי טלוויזיה בסינית ובמנדרינית, כמו גם עיתונים ומגזינים באותן השפות, החלו צצים כפטריות אחר הגשם.

ויש עוד הפתעות - פתיחתם של קווי תעופה מסחריים מערים שאינן ראשיות בסין, ישירות לארה"ב, תורמת במישרין לגידול במספר המבקרים. ללוס-אנג'לס לבדה מגיעות מדי שבוע מסין יותר ממאה טיסות מסחריות. והרשויות האמריקאיות, בחוכמתן, מעניקות להם "ויזת תייר" לעשור, יוזמה שתמנע מהם ביורוקרטיה מיותרת ותקל את חזרתם לארה"ב בעתיד. מנהלי הפארקים הלאומיים בארה"ב מדווחים על זינוק אסטרונומי של מבקרים מן המזרח. ועוד היד נטויה.

ב-2016 ביקרו בארה"ב 3 מיליון תיירים בעלי אזרחות סינית/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הפינים מכינים את סין לחורף

ב-2022 תארח בייג'ינג, בירת סין, את אולימפיאדת החורף. מה לסינים ולסקי ולמזחלות? כרגע, לא הרבה, אבל תסמכו עליהם שמשחקי החורף שייערכו במדינה בעוד שלוש שנים מהיום, יהיו נושא חם לדבר עליו. בפינלנד, מעצמה של ספורט בלבן, הרימו את הכפפה והכינו עם הרשויות בסין תוכנית שפותחה במיוחד עבור ההכנות לאירוע הספורטיבי של החברים מהמזרח.

כבר ב-2017, בביקור בזק של נשיא סין בפינלנד, קבעו מנהיגי המדינות כי שנת 2019 תוכרז רשמית כשנה של ספורט חורף משותף בין המדינות. תוכניות מפורטות הכוללות חניכה והדרכה, מיסוד קשרי תיירות ותרבות ענפים, ועזרה בפיתוח מוצרים ושירותים מתאימים, יצאה לפועל בתחילת השנה. יוזמה משותפת שהביאה למדינה הצפונית הקטנה גלים של מבקרים סינים נלהבים, הששים ללמוד הכול על משחקים בשלג.

נזכיר, כי סין היא מדינה עם שלטון מרכזי דומיננטי, וגם מעצמת ספורט. כך שמבחינתם של הפינים מדובר בשילוב מנצח - גם מאסה של מבקרים חובבי ספורט שאוהבים להתפנק; וגם משימה ממשלתית-לאומית הזוכה לגיבוי השלטונות. חלום.

בשנת 2017, שבה ביקר נשיא סין בפינלנד, עלה מספר המבקרים במדינה ב-63%: מ-265,000 ב-2016 ל-430,000 תיירים בקירוב ב-2018. תופעה מבורכת, אך כזו שיש להיערך אליה בהתאם. בפינלנד חיים כמעט 3 מיליון תושבים, 5% מתוכם מועסקים בענף התיירות. מאז הגידול האסטרונומי במספר התיירים, הפך תחום התיירות למרכיב גדול יותר בכלכלה ובתל"ג (תוצר לאומי גולמי) הפיני - יותר מאשר ענפים מסורתיים כמו דיג וחקלאות. כל אותן פעולות שאותן ערכו בצפון אמריקה, נערכות גם כאן, לרבות שירותי שפה והדרכה בשפה הסינית, שימוש באמצעי התשלום החביבים עליהם, ושאר התאמות הנוגעות לטעמם. ומה קרה בטור ההכנסות? כולנו מבינים גם בלי שנלאה את הקוראים בעוד מספרים.

אורז בארוחת בוקר ישראלית

ואי אפשר בלי לדבר על הנקודה הישראלית. אז מה קורה עם יחסי ישראל וסין - והתיירות? ובכן, העם היהודי וישראל זוכים להילה כמעט מיתולוגית בסין. זאת, בזכות הרצף ההיסטורי בן אלפי השנים, תרבות המבוססת על כתיבה ולמידה, וכן... העובדה כי בשנים האחרונות הפכה ישראל למעצמת יזמות שמשפיעה על כל העולם.

בשנת 2018 הגיעו לישראל כ-100 אלף תיירים סינים. כמעט כולם כללו בחופשתם בארץ ביקור בן לילה אחד לפחות בירושלים.

לדברי הממונה על התיירות ברשות לפיתוח ירושלים, אילנית מלכיאור, אחת המטרות האסטרטגיות של הרשות היא להגדיל משמעותית את מספר המבקרים מסין בעיר הבירה. "כדי שנצליח לעמוד במשימה הזאת, עלינו לקחת חלק פעיל בהכשרה של העוסקים בתחומי התיירות בעיר, ובהתאמת התשתיות לתייר.

במסגרת זאת, יזמנו, יחד עם המשרד לענייני ירושלים ומורשת ומשרד התיירות ובשיתוף גלובס, את כנס Made for China, שנערך ב-28 במארס 2019 במלון דן ירושלים. הכנס היווה את יריית הפתיחה למהלך שלם וכוללני, שמטרתו לייצר חוויית תיירות מותאמת לקהל היעד הרלבנטי. מודעות לתיירות, שממנה תרוויח כל מדינה ישראל ולא רק ירושלים".

לכל כתבות המדור Made for China>>

עוד כתבות

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק לא מפסיק להשמיץ ומי צריך שר חדשנות: מה קרה השבוע בהייטק

למה פוליטיקאים ומשרדי ממשלה מקדמים הקמת משרד הייטק, מיהי החברה החדשה במועדון חדי הקרן, מה חושב ניר צוק חושב על המתחרה המרה צ'ק פוינט ומי המציא את ההעתק-הדבק ● מה קרה השבוע בהייטק

חיילים אמריקאיים באפגניסטן / AP   Massoud-Hossaini

פרשנות: כשלפיד החירות כבה באפגניסטן

מלחמת 18 השנה וטריליון הדולר מסתיימת והולכת ממש כפי שהסתיימה מלחמת וייטנאם כמעט לפני 50 שנה: בכישלון צבאי, פוליטי ומוסרי ● האם אמריקה תיסוג מן העולם?

חדד־עורקבי / צילום: יונתן בלום, גלובס

"הורדת מסים? הגירעון לא יאפשר. מישהו צריך לממן את כל ההוצאות"

רו"ח ורד חדד-עורקבי, סמנכ"לית בכירה-מס הכנסה ברשות המסים, בראיון אישי ● על הילדות ברחובות עם אב כדורגלן, על נטל המס בישראל, ועל התמודדות הרשות עם הכלכלה הדיגיטלית: "אנחנו משנים את כל התפיסה ובוחנים גם הכנסות של בלוגרים ויוטיוברים"

מטוסים של חברת אל על / צילום: סיון פרג'

דעה: קו חדש לטוקיו? הקורונה צפויה להגיע גם להשקה החגיגית של אל על

חברת התעופה הישראלית צפויה לחנוך בעוד כשלושה שבועות קו חדש לטוקיו, אלא שההתפתחויות האחרונות סביב משבר הקורונה עשויות לסכל את התוכנית הזו ● כיצד תושפע חברת התעופה שכבר הודיעה על אזהרת הכנסות ולמה זה לא בהכרח אומר שהמדינה חייבת לסייע לה? 

חולה קורונה בסין. "לדחות את ההדבקה בישראל" צילום: רויטרס, CHINA DAILY

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון באיטליה; 346 נדבקים בדרום קוריאה

שר הבריאות האיטלקי אישר כי חולה בן 78 מפדואה מת מהנגיף והפך לקורבן הראשון במדינה ● ביממה האחרונה מתו בסין מעל 100 בני אדם ו-397 נדבקו, ומספר הנדבקים במדינה הוא 76,288 ● ביפן אושרו ארבעה מקרים חדשים של הידבקות, בהם מורה שהגיעה לעבודתה בזמן שחוותה תסמינים

המנות של מסעדת שיינע / צילום: אפיק גבאי

בשיינע, האווירה לא באה על חשבון האוכל

במסעדת הגורמה שיינע האווירה רומנטית והאוכל מפואר ועדין - לפעמים יותר מדי

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

דובי גריזלי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנופים המכשפים שבין אלסקה לקנדה. חשיפה לצפון

המעבר הימי שבין קנדה לארצות הברית מאפשר טעימה קטנה מאלסקה, על נופיה המכשפים, הטבע המסעיר וההיסטוריה הצבעונית מימי הבהלה לזהב

חניה בבניין משותף / צילום: בר-אל

האם תקן חניה הוא מכשול בפני תמ"א 38

ביהמ"ש קבע כי לעיתים יש להעדיף את השיקול הכלכלי אשר יגרום לכך שבסופו של דבר פרויקטים של תמ"א 38 יתממשו - גם על חשבון חניה

ברני סנדרס, לאחר שהוכרז כמנצח בבחירות המקדימות בנבאדה / צילום: מייק סגר, רויטרס

ברני מנצח בגדול בנבאדה, והממסד הדמוקרטי מרים ידיים

ממסד המפלגה הדמוקרטית משלים עם האפשרות שלא ניתן עוד לבלום את סנדרס ומשתדל למנוע פילוג במפלגה ● תרחיש סביר: אף מועמד לא יצבור רוב צירים לוועידה הארצית – ואז יתבטלו כל תוצאות הבחירות המקדימות והכאוס ישתלט

פוליטיקאים בהונג קונג בצל וירוס הקורונה / צילום: Achmad Ibrahim, Associated Press

אחרי תערוכת המובייל גם תערוכת האופטיקה הגדולה בעולם צפויה להודיע על ביטול

זאת לאחר שנציגויות וביתנים של חברות אופטיקה ממדינות המזרח הרחוק הודיעו שלא יגיעו ● איטליה עלתה היום לכותרות בעקבות זינוק במספר חולי הקורונה שאובחנו

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל ישראייר: "משבר הקורונה דומה בעוצמתו והשפעתו למבצע צוק איתן"

מייל ששלח היום אורי סירקיס מפרט בדבר שורה של החלטות שהנהלת החברה תיישם בעקבות משבר הקורונה ● בין היתר, קיצוץ כוח אדם והוצאה לחופשות כפויות

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

עוברי אורח חובשים מסיכות ברחוב מחשש להדבקות מנגיף הקורונה שפרץ בווהן שבסין / צילום: רויטרס

קרב מאסף: כך מנסה ישראל לבלום התפשטות קורונה

(עדכון): קבוצת תיירים מדרום קוריאה שביקרו לאחרונה בישראל אובחנו כחולים בנגיף ● על הרקע הזה, נוסעים זרים בטיסה שנחתה הערב מסיאול לא יורשו להיכנס לישראל והישראלים יידרשו להיכנס לבידוד מיידי ● ההנחיות צפויות להתרחב בימים הקרובים למדינות נוספות

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג