גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא הסתקרן, לא בדק: המחדלים של היועמ"ש בבירור "הנתון הסודי" בפרשת הצוללות

"הנתון הסודי" שגרם לרה"מ להסיר את ההתנגדות למכירת הצוללות למצרים אפילו לא סיקרן את היועמ"ש • תגובתו תמוהה עוד יותר לאור העובדה שהפרקליטות לא טרחה לבדוק עד כה את המידע שהיה מונח מול עיניה, ולפיו נתניהו החזיק במניות בחברה שנמכרה לספקית של טיסנקרופ ● פרשנות

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי
אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

1.

המכתב ששלח אתמול (א’) היועץ המשפטי לממשלה, ד”ר אביחי מנדלבליט, בעניין מכירת הצוללות הגרמניות למצרים, סתר את גרסת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלפיה מנדלבליט נחשף ל”נתון הסודי” הקשור למכירה. אבל לא פחות חשוב מכך: המכתב חשף את מנדלבליט כאדם שהתנהג, לכל הפחות, בחוסר סקרנות ביחס למקרה הזה.

כי מה בעצם מעיד היועמ”ש שקרה כאן? בא אליו נתניהו בעיצומה של חקירת הפרשה הכה-רגישה ומציע לו לשתף אותו באחד הסודות הגדולים ביותר של המדינה: הסיבה שבעטייה נתניהו לא התנגד למכירת הצוללות מגרמניה למצרים, למרות הסיכון הביטחוני העצום לכאורה שנשקף לישראל ממהלך כזה.

היה מצופה מהיועמ”ש לברר את המידע שנתניהו מוכן למסור, קודם כול כי יש בו פוטנציאל להפיג כל חשש או טענה שנתניהו פעל ממניעים לא ענייניים בהחלטתו לאפשר את מכירת הצוללות למצרים. אבל מעבר לכך, משום שזה פשוט מאוד מסקרן.

הסקרנות גורמת לאנשים לנסות ולהגיע למידע ולברר אותו עד תום, לחתור לבירור האמת, ולכן היא אחת התכונות החשובות ביותר לפרקליט, לשופט, לסנגור.

ומה עושה מנדלבליט לפי עדותו שלו? מוותר, מתפייס ונרגע. נמנע מקבלת המידע. או כלשונו של היועמ”ש במכתב ששלח באמצעות עוזרו, גיל לימון, לתנועה לאיכות השלטון: “מאחר שנתון סודי זה לא היה דרוש באותו מועד לחקירה הפלילית, הוחלט בשעתו - על דעת כל גורמי החקירה והאכיפה הנוגעים בדבר - שלא נדרש להעמיק ולברר מהו הנתון הסודי האמור”. בהסבר הזה של מנדלבליט יש פרדוקס קטן - אם בחרת שלא להעמיק ולברר את הנתון הזה, איך אתה יכול לדעת בוודאות שאין חשד לפלילים בהתנהגות נתניהו?

2.

ויתור היועמ”ש על בירור “הנתון הסודי” שהוביל את נתניהו לטענתו שלא להתנגד למכירת הצוללות למצרים, מצטרף למחדל הנוסף של הפרקליטות, המשטרה והיועמ”ש בחקירות נתניהו ותיק הצוללות - העובדה שהמידע על אודות המניות שהחזיק נתניהו בחברה שרכשה “גרפטק אינטרנשיונל”, שהייתה ספקית של תאגיד טיסנקרופ, היה מונח להם “מול העיניים”, אך הוא לא נבדק עד היום.

המידע על ההחזקות המשותפות של נתניהו ובן דודו האמריקאי, נתן מיליקובסקי, היה מצוי אצל מבקר המדינה מקיץ 2009, והוא היה מצוי בידי המשטרה במסגרת חקירת תיק 1000, במסמכים שנתפסו בחקירה ועסקו בקשרי נתניהו ומיליקובסקי. גם מוסד היועץ המשפטי לממשלה, לאו דווקא מנדלבליט כפרסונה, אבל כמוסד - חייב היה להכיר את המידע על מניות נתניהו-מיליקובסקי. במוסד היועמ”ש יש אנשים שתפקידם לעקוב אחרי דיווחים של שרים למבקר המדינה, אפרופו הסדרי ניגוד עניינים והצהרות הון למיניהן. כלומר, יש גורם במערכת הכפופה למרותו של מנדלבליט שתפקידו היה להכיר את הדיווחים על מניות נתניהו ולהעביר אותם למעלה. באופן אירוני למדי, אלמלא הקמצנות של נתניהו, שפנה לוועדת ההיתרים של מבקר המדינה לקבלת המימון ממיליקובסקי, המידע על המניות לעולם לא היה יוצא שוב לאוויר העולם.

הביקורת על היועמ”ש לא אומרת שמנדלבליט פעל כאן בזדון או ש”מפגיני פתח תקוה” צדקו בביקורת החריפה שהם מתחו עליו. המפגינים, שהגיעו עד סמוך לביתו הפרטי של היועמ”ש בפתח תקוה, לבית הכנסת שבו הוא מתפלל, לסופרמרקט שבו ערך קניות לשבת, טענו שמנדלבליט מטייח את חקירות נתניהו. שהוא לעולם לא יעמיד לדין פלילי את ראש הממשלה. ב-28 בפברואר נתן היועמ”ש תשובה ניצחת להאשמות הללו נגדו כשהגיש כתב אישום חמור נגד נתניהו בגין קבלת שוחד בתיק 4000 (פרשת בזק) ובגין מרמה והפרת אמונים בתיקים 2000 (פרשת פגישותיו עם מו”ל “ידיעות אחרונות”, ארנון מוזס) ו-1000 (פרשת המתנות שקיבל מארנון מילצ’ן וג’יימס פאקר).

אמנם גישתו של מנדלבליט ביחס לשחיתות לכאורה של נתניהו בשלושת התיקים היא באופן משמעותי מרוככת יותר מזו שהציגו פרקליט המדינה, שי ניצן, ופרקליטת מיסוי וכלכלה, ליאת בן-ארי, אבל היא עדיין מגובה ברובה בעמדות של פרקליטים בכירים נוספים. ובכל מקרה, היא לחלוטין לגיטימית ומקצועית.

ואולם, כאמור, בתיק הצוללות הסיפור מהזווית של היועמ”ש נראה אחר. כמעט למן הרגע הראשון של החקירה, התקבלה התחושה שמנדלבליט העדיף להימנע מאי הנעימות הכרוכה עבורו בחקירה באזהרה של נתניהו בתיק הרגיש הזה, שעוסק בסוגיות ביטחוניות, ולא ב”עוד” מערכת יחסים מושחתת לכאורה עם מו”ל של עיתון או מיליארדר.

מנדלבליט דבק בעמדה הזאת גם כשמקורבי נתניהו, דוד שמרון, דוד שרן ואחרים נעצרו ונחקרו, והמשטרה אף המליצה להגיש נגדם כתב אישום בתיק 3000. והנה עכשיו, היועמ”ש כמעט נגרר בעל כורחו בלחץ חשיפות העיתונות לבדיקת המידע שעד היום לא נבדק.

3.

עורכת “גלובס”, נעמה סיקולר, כתבה אתמול כי הצוללות והמניות הן, בעיקרן, שתי פרשות שונות. בעיקרו של דבר, סיקולר צודקת. ובכל זאת, קו אחד מחבר בין שתי הפרשות. לקו הזה קוראים: נתן מיליקובסקי. מילקובסקי, בן דודו ומקורבו של נתניהו, היה דירקטור ובעל מניות בחברת “גרפטק אינטרנשיונל” שעשתה עסקים עם יצרנית הצוללות טיסנקרופ, עד אוגוסט 2015. כלומר, בתקופה שבה קיבלה ישראל החלטות בעניין רכש הצוללות, וגם בתקופה שבה נתניהו החליט שלא להתנגד למכירת הצוללות מגרמניה למצרים.

עצם העובדה שנתניהו ידע על האינטרסים הכלכליים של מילקובסקי בעת הזו, מהווה ניגוד עניינים חריף לכאורה שיכול להגיע עד לכדי הפרת אמונים.

עוד כתבות

 האריה השואג / צילום: יחצ

האריה השואג נדם: אחרי 60 שנות פעילות ובצל תככים וחילופי האשמות - איגוד יחסי הציבור מתפרק

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" בעקבות הבקשה לפירוק איגוד משרדי היח"צ הפועלים בישראל, חושפים את מאחורי הקלעים של התנהלותו ● בין הממצאים: היעדר דיווחים ופנקס חברים וטענות לרשימת "מומלצים"

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל" ● חשיפת תקנות מטעם משרד הבריאות עדיין אין פירושה שישנה הסכמה עם כל הגורמים הקשורים בעניין וכי הוסרו כל החסמים לייצוא, אולם היא לכל הפחות מעידה כי הדיון מתקדם ואיננו תקוע

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

גיל הפרישה / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

הוויכוח על גיל הפרישה לנשים: להאריך או לא להאריך

העלייה בתוחלת החיים מדלדלת את קופות הפנסיה, וכבר לא מאפשרת להתעלם מהפתרון המתבקש: העלאת גיל הפרישה לנשים ● השאלה היא מה אמורות לעשות נשים שרוצות להמשיך לעבוד, אך לא מוצאות עבודה בגלל אפליה על בסיס גיל ● 'ליידי גלובס' פנה למנהלות הבכירות בישראל, כדי שיתפסו צד בוויכוח

רבקה מיכאלי / צילום: ניצן הפנר

"לא בטוח שמה שמצליח בת"א יצליח בחוץ. בתל אביבים יש משהו יותר פתוח"

רבקה מיכאלי, אנרגטית כתמיד, רצה מהפקה להפקה, מסדרה להצגה ● ראיון רציני־מצחיק על הצלחה כלכלית, הצגות לתל אביבים ואבנר נתניהו

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

דיכאון / עיבוד תמונה : דגנית ג'מצ'י  shutterstock אס איי פי קריאייטיב

המלחמה שישראל לא משתתפת בה: למה דווקא בישראל אין תוכנית לאומית למלחמה בדיכאון?

בניו זילנד הרגועה יש כזאת. גם במדינות מערביות אחרות ● אבל בישראל, למרות מאמצים - שחלקם משמעותיים - לטיפול בסוגיה, אין גוף אחד שמרכז את הנושא ● פרופ' יצחק ברלוביץ', בעבר משנה למנכ"ל משרד הבריאות: "דיכאון הוא לא בעיה של מערכת בריאות הנפש אלא בעיה של כולם"

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר, גלובס

מחשבים מסלול מחדש למשרד, והזינוק של בית שמש. כותרות הנדל"ן

למה הפקקים בדרך לתל אביב טובים לראשי הערים רמי גרינברג ומוטי ששון? ● ראשת עיריית פריז ומלחמתה במשבר האקלים ● למה חייכו השבוע בעיריית כפר סבא ולמה באשדוד תפסו את הראש ● וגם: תשובות לכל השאלות (כמעט) על המשך דרכה של תמ"א 38

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

ביניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

את הדברים הללו אמרה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

אוהדי באיירן מינכן./ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה עולה כרטיס למשחק של ברצלונה? תלוי אם מסי ישחק

בעשור האחרון נמנעו מועדוני ספורט מלייקר כרטיסים כדי לא להכעיס אוהדים ● כעת הטכנולוגיה באה לעזרתם ומאפשרת למכור כרטיסים לפי היצע וביקוש, תוך התחשבות בפרמטרים כמו השתתפות כוכבים או מזג-האוויר

סיון שלחין / צילום: גני פפרמן

“קשה להיות עסק עצמאי בישראל, ובעוטף עזה זה קשה פלוס פלוס”

לסיון שלחין (37) יש עסק לשיווק דיגיטלי והיא מלווה עסקים קטנים מאוזר עוטף עזה ● "להיות בעלת עסק בעוטף זה אומר שכל כמה חודשים צריך לעצור הכל" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"