גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעלי מלון דיפלומט עתרו נגד המדינה: "נתקשה למסור את הנכס לשגרירות ארה"ב"

בעתירה שהוגשה למחוזי בירושלים נאמר כי משרד הקליטה לא פעל למציאת דיור חלופי ל–450 המשפחות המשוכנות במלון, רובן של עולים קשישים • המבנה אמור להימסר לאמריקאים ביוני 2020 • "המדינה פועלת בחידלון משווע" ● מעקב "גלובס"

מבנה מלון דיפלומט בירושלים / צילום: איל יצהר
מבנה מלון דיפלומט בירושלים / צילום: איל יצהר

בעלי מלון דיפלומט בירושלים עתרו לבית המשפט המחוזי בעיר על מנת שהמדינה תפנה את דיירי המקום עד יוני 2020, מועד מסירת המבנה לממשלת ארה"ב. חברת מלון מרינה תל-אביב, שבבעלות המלונאי חיים שיף, היא בעלת הקרקע שעליה הוקם המלון. מאז שנות ה-90 הוא משכן עולים זכאי משרד העליה והקליטה, בהתאם לחוזה שכירות שנחתם בין המדינה לבין החברה בשנת 1991.

השעון מתקתק, אבל המדינה לא מוצאת פתרון דיור למאות קשישים שיפונו מדירותיהם בי-ם 

לפי העותרים, אף שהמבנה נמכר לממשל האמריקאי עוד ב-2014, המדינה לא נקטה פעולות קונקרטיות להצעת דיור חלופי ל-450 המשפחות המתגוררות בו (כ-700 בני אדם), רובן משפחות עולים קשישים. העתירה הוגשה נגד משרד העלייה והקליטה, וכן נגד עמידר, משרד השיכון, משרד החוץ ועיריית ירושלים.

על פי הסכם המכירה בין מלון מרינה לבין ממשלת ארה"ב, על החברה למסור את המבנה כשהוא ריק מאדם עד 30 ביוני 2020. על פי הערכות החברה, האמריקאים מתכננים להקים במקום אתר קבע לשגרירות ארה"ב בירושלים, סמוך לשטח שבו שוכנת כיום שגרירותה הזמנית.

הדד-ליין מתקרב, הפתרון לא נמצא

בעתירה שהוגשה באמצעות עוה"ד דוד זילר, ד"ר סער פאוקר ובני וינסטון ממשרד הרצוג פוקס נאמן ושות', נטען כי המדינה אינה מקיימת את חובותיה והתחייבויותיה כלפי החברה וכלפי אוכלוסיות העולים והקשישים המתגוררים כיום במלון. בנוסף, העותרים מתריעים כי אי-פינוי הנכס במועד אף לפגוע ביחסיה האסטרטגיים של ישראל עם ארה"ב. ממשלת ארה"ב צוינה אף היא כמשיבה לעתירה, לנוכח הפגיעה האפשרית בה.

התנהלות המדינה, לפי מלון מרינה, גורמת לכך ש"מאיימים המשיבים להעמיד את העותרת בפני שוקת שבורה ונזקי עתק, עת תתקשה היא למסור באופן מסודר במועד את המלון לידי ממשלת ארה"ב, והיא אולי עוד תיאלץ חלילה לנקוט פעולות פינוי כפוי כלפי מאות משפחות עולים, מחזה שהעותרת עושה כל מאמץ להימנע ממנו (...) העותרת אינה מעוניינת ואינה חפצה להיות צד למהלך כזה". בנוסף הדגישה החברה כי "המדינה היא שאחראית לכבודם ומדורם של העולים מכוח דין, אך עומדת צופייה מהצד בחוסר מעש ובחידלון משווע".

החברה מחזיקה גם בשטח שעליו פועל מבנה הקונסוליה האמריקאית הצמוד למלון דיפלומט, ברחוב דוד פלוסר 14. ב-2002 נחתם הסכם שכירות בין החברה לממשלת ארה"ב, במסגרתו התחייבו האמריקאים לשכור את מתחם הקונסוליה למשך 25 שנה, עם אופציה לחדש את החוזה לשתי תקופות בנות 25 שנה. בנוסף, ניתנה לממשלת ארה"ב אופציה לרכוש את מלון דיפלומט. ביוני 2014 הודיעה ארה"ב על רצונה לממש את אופציית הרכישה - והמלון נמכר לידיה. חוזה השכירות בין החברה למשרד הקליטה היה תקף באותה עת עד שנת 2016, אך לבקשת המשרד הגיעה מרינה להסכמות עם ממשלת ארה"ב להארכתו בארבע שנים.

בדצמבר 2017 הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי יעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים, ובמאי 2018 נחנכה שגרירות ארה"ב בירושלים במבנה הקונסוליה. בעתירה צוין כי נכון להיום העברת השגרירות בוצעה באופן חלקי בלבד, ולפי העותרים "אין ספק שמלון דיפלומט מהווה מיקום מרכזי לשגרירות ארה"ב או לצרכים דיפלומטיים אחרים אשר עשויים לקדם את היחסים החשובים בין שתי המדינות". למרות זאת, לפי העותרים, משרדי הממשלה ישבו בחיבוק ידיים ולא מצאו פתרון דיור למשפחות העולים.

"המחדלים של המשיבים נושאים משנת חומרה נוכח הפגיעה הפוטנציאלית ביחסי של מדינת ישראל עם ארה"ב", צוין בעתירה, "ממשלת ארה"ב ציינה מפורשות שהיא מעניינת לקבל את הנכס לידיה ריק מכל אדם עד 30 ביוני 2020 (...) אלא שהתנהלות המשיבים מלמדת על כך שמועד הפינוי מהוו עבורם המלצה בלבד, תוך שהם אינם מהססים לפגוע באינטרסים חיוניים של מדינת ישראל".

לדברי החברה היא פנתה למשרד הקליטה תוך הצגת לוחות זמנים ברורים, אך לא זכתה למענה. "העותרת (...) תיאלץ בסופו של יום לשאת במחיר מחדלים אלו, וזאת אם על דרך של פינוי כפוי של משפחות עולים ואם על דרך סיכון לטענה מצד ממשלת ארה"ב בדבר הפרת התחייבותה כלפיה לפינוי המלון עד 30 ביוני 2020, וצורך בניהול הליך משפטי מורכב. העותרת אינה מסכימה להיות לא כאן ולא כאן".

האמריקאים דורשים לפנות במועד

לפי העותרים, בדצמבר 2017 התחייב מנכ"ל משרד העלייה והקליטה אלכס קושניר, במסגרת ישיבת ועדת הקליטה והתפוצות של הכנסת, שימצא פתרון דיור לכל דייר ודייר במלון דיפלומט. עם זאת בדיון נוסף, במרץ 2018, אמר מנכ"ל המשרד כי קיים קושי רב במציאת דיור חלופי, והתנער ממתן מועד לפינוי הדיירים. באותו הדיון ציין נציג משרד האוצר אייל מדן כי הוא לא מכיר שום דרישה תקציבית לתכנון משכן חדש למאות העולים שיפונו, לפי תקציב 2019 שכבר אושר בכנסת. "חרף מודעותם המלאה של המשיבים למציאת פתרון למצוקתם של מאות דיירי מלון דיפלומט, הרי שגם היום לא עולה בידיהם להציג התקדמות קונקרטית בלוחות זמנים ומקום מדויק של מבנה חלופי", צוין.

החברה מציינת כי באותו דיון בכנסת אמר ראש חטיבת צפון אמריקה במשרד החוץ, יהושע זרקא: "אני מאוד אופתע אם האמריקאים יוכלו לחיות עם הארכת החוזה (...) העבירו לנו מסר מאוד ברור שאומר שהם מצפים שהנכס יפנה עד יוני 2020". באוגוסט 2018 השיב חביב קצב, סמנכ"ל בכיר לדיור במשרד הקליטה, למכתב ששיגרה אליו החברה בעניין מועד הפינוי המתקרב: "משרדנו מודע לתאריכים ולמועד הפינוי. אנו נמצאים בבחינת החלופות ונעדכן בהתאם". כלומר, נטען בעתירה, למרות הזמן הדוחק - לפני פחות משנה משרד הקליטה היה רק בשלב בדיקת החלופות, שכלל לא פורטו.

לטענת החברה, כל פניותיה למדינה לאחר מכן כלל לא נענו. "מדיניות ההתעלמות של משרד הקליטה אשר לא טורח לקיים דיון או להיענות לבקשות העותרת, היא מדיניות הנחזית להיות שיטתית". החברה סיכמה את העתירה בכך שמצוקתם של העולים במלון דיפלומט הזכאים לדיור ציבורי היא מצוקה קשה ביותר הפוגעת בכבודם כבני אדם, ועתידם לוט בערפל.

ממשרד הקליטה והעלייה נמסר: "טרם קיבלנו את כתב התביעה ונגיב אליו בבית המשפט".

עוד כתבות

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

נעמה יששכר יחד עם אימא יפה / צילום: באדיבות המשפחה

שורת מעשי הונאה: ההאקר הרוסי שסיבך את נעמה יששכר

אלכסיי בורקוב נעצר בישראל לפני כ-4 שנים בנתב"ג, לאחר שבארה"ב הוגש נגדו כתב אישום בגין הונאה בכרטיסי אשראי ● בית המשפט העליון קבע כי אין מניעה להסגירו לארה"ב חרף בקשה דומה מצד רוסיה, בעוד ששם מפעילים לחץ בדמות גזר דין כבד על נעמה יששכר

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה

עדי סופר תאני / צילום: יונתן בלום

"לא הבנתי כלום. תתחילו מההתחלה": עדי סופר תאני מספרת על ניהול הצד הישראלי של הרשת החברתית הגדולה בעולם

מה עושה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כדי להיות אפקטיבית בניהול ● "האמירה שאם אתה האדם הכי חכם בחדר אז אתה לא בחדר הנכון, נכונה גם למנכ"לים. ואם זה באמת ככה, אז או שצריך לפטר את המנכ"ל או שצריך לפטר את החדר" ●"50 המשפיעות של ליידי גלובס"

חולות סמר בערבה./ צילום: Ariel Immerman - מתוך ויקיפדיה

עשה זאת בעצמך: האנשים שהחליטו לשמור על הסביבה במקום הממסד האדיש

במקום לחכות שגופי המדינה שאמונים על כך יתחילו לטפל בענייני הסביבה, יותר ויותר אזרחים מהשורה מתארגנים בעצמם כדי לשמור על קרקעות, לנטוע עצים ולהגן על הטבע ● רן סנדרס, איש הייטק מכוכב יאיר: "זה מכאיב שהרשויות בישראל לא דואגות לכך בעצמן. אנחנו עושים בחינם מה שהיה עולה למועצה עשרות אלפי שקלים"

ניצול מרבי של חומרי גלם / צילום: סן פלגרינו - יח"צ חו"ל

עד הפירור האחרון: קולניריה ירוקה שבה אוכלים הכל, כולל הכל

אחד הביטויים הקולינריים של המגמה הסביבתית "אפס פסולת" הוא "אפס פחת", שימוש בכל החלקים של חומר הגלם, שלרוב היו נזרקים מיד לאשפה ● כך מוצאים חלקים לא פוטוגניים כמו אשכי עגל, עיני דגים או קליפות וגבעולים את דרכם אל הצלחות במיטב מסעדות תבל

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

וול סטריט נסגרה בעליות; מניית אפל הגיעה לשיא כל הזמנים

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים על רקע האיתותים מוושינגטון ומסין על הבנות משמעותיות בשיחות הסחר ● מניית אפל קפצה ב-2.6% לשיא של כל הזמנים עם מחיר של כ-236 דולר למניה ● הפד צפוי להתחיל לרכוש אגרות חוב אמריקאיות לטווחים הקצרים בהיקף של עד 60 מיליארד דולר ● הנפט מזנק בלמעלה מ-2%

השחקנית ג'יין פונדה / צילום: רויטרס

השחקנית והאקטיביסטית ג'יין פונדה נעצרה בוושינגטון בעקבות הפגנות משבר האקלים

השחקנית נעצרה יחד 15 אקטיביסטים נוספים, כך דווח ממשטרת גבעת הקפיטול בוושינגטון ● לעצורים צפוי עונש של עד 90 יום בכלא

ההנפקה של ליפט./Shutterstock  צילום:א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר לא לבד, גם ליפט תובעת את עיריית ניו יורק: "פוגעת בנוסעים ובנהגים"

חוק חדש בניו יורק קובע כי מעתה על הנהגים יהיה להסיע נוסעים ברכבם לפחות 69% מהזמן ● דובר ליפט: "חוק זה אינו נועד להתמודד ברצינות עם נושא העומס התחבורתי והפקקים, וסופו לפגוע בנוסעים ובנהגים בניו יורק"

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

הבורסה בהונג-קונג / צילום: שאטרסטוק

עליות בבורסות אסיה לאור הסכמות בהסכם הסחר ארה"ב-סין

עליות של למעלה מ-1% בוול סטריט בסוף השבוע לאחר הדיווחים על הסכמות בנוגע לחלק מסוגיות הסחר ● החלק הראשון של ההסכם יתייחס לדאגות ארה"ב סביב סוגיות הקניין הרוחני והשירותים הפיננסיים ● בורסת יפן בחופש ● סמסונג עולה בלמעלה מ-2%

צב ים עם קשית תקועה בפיו/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הגיליון הירוק: פרויקט מיוחד על משבר האקלים

הגיע הזמן להודות בכך: למשבר האקלים יש השלכות כלכליות מובהקות והאחריות מוטלת על כולנו ● למה לא באמת מדובר בסוגייה פוליטית, מה ההשלכות של עוד כמה מעלות ואיך עסקים בעולם כבר נערכים עם פתרונות ● מגזין G של "גלובס" הוקדש השבוע כולו לסיקור משבר האקלים. קבלו הצצה

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

טראמפ אומר שהגיע עם סין להבנות משמעותיות בחלק מסעיפי הסכם הסחר

טראמפ אמר שארה"ב וסין הגיעו להסכם סחר ראשוני וסיימו את "השלב הראשון" בדרך לחתימה על הסכם סופי ● בהסכמות נכללים כמה תחומי מסחר, בהם שירותים כלכליים, קנין רוחני ורכישות של תוצרת חקלאית ● המכס על מוצרים תוצרת סין שהיה אמור להתחיל ביום ג' הקרוב מושהה לעת עתה

רהט / צילום: גיא נרדי

נסיון לרצח מהנדס העיר רהט על רקע נדל"ני

העיריה הציעה שינוי יעוד שטח מריבה ממגורים לציבורי, וכפי הניראה, זו הסיבה לירי

 

 

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

פרוייקט הקריפטו של פייסבוק קורס? ויזה, מאסטרקארד ואיביי עוזבות

בין החברות שפרשו מן הפרויקט הן ויזה, מאסטרקארד, סטריפ, ואיביי ●  הרקע לעזיבת החברות הן בשל חששות רגולטוריות ● נזכיר כי בשבוע שעבר חברת פייפאל הודיעה כי תפרוש מן הפרויקט

תת ניצב אלי אסייג/ צילום: איל יצהר

"נתייחס לתאונת עבודה כמו שמתייחסים לחקירת רצח": המחלקה החדשה של המשטרה לטיפול בתאונות בנייה נחשפת

יחידת פלס אמורה לתת מענה לחקירת תאונות באתרי בנייה • בראיון ראשון חושפים מפקדי היחידה והאחראים עליה מלהב 433, את שיטות העבודה - מהאזנות לקבלנים, איסוף מודיעין אלקטרוני ועד שימוש בצוותי בילוש

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

הפגנת תמיכה בראש הממשלה נתניהו מול ביתו של מנדלבליט  / צילום: שלומי יוסף

הפגנת תמיכה נוספת בראש הממשלה

תחת הכותרת "מצילים את הדמוקרטיה משומרי הסף" התקיימה במוצ"ש הפגנת תמיכה בנתניהו ● בסמוך לביתו של היועמ"ש התקיימה גם הפגנה נגד השחיתות השלטונית ● המשטרה: 3 עצורים בגין הפרות סדר

ד"ר ניסים דרוויש שותף באורבימד / צילום: תמר מצפי

חברת 89bio שהוקמה על ידי יוצאי טבע יוצאת לגייס 70 מיליון דולר בהנפקה

בשנה שעברה גייסה 60 מיליון דולר בהובלת אורבימד