גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך מנהלים מצב חירום כאשר רבע קבינט (בגוף של אדם אחד) יוצא לחו"ל

החלטת רה"מ לדחות בכמה שעות את חזרתו מארה"ב נבעה מחשש להיעדר תקשורת עם ישראל בזמן הטיסה ● אבל הסיטואציה הדגישה את הבעיה העיקרית - חוסר האמון של נתניהו באנשיו, שגורם לו להחזיק בתיקי הביטחון והחוץ, ומקשה על קבלת החלטות בהיעדרו

בנימין נתניהו / צילום: הליכוד
בנימין נתניהו / צילום: הליכוד

זו לא הפעם הראשונה בשנה האחרונה שבה ראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא בנסיעה מדינית, אותה הוא מקצר בשיאה, משנה תוכניות או לא ממריא כלל, ומעלה את הפמליה העצומה המלווה אותו על המטוס החכור מאל על ובחזרה לישראל. זה דבר אחד, כאשר זה מתרחש במרחק שעתיים עד שלוש שעות טיסה - אך בנסיעה לארה"ב ההפקה של השיבה לישראל יותר מורכבת.

אתמול, שעות ארוכות אחרי שיצא נתניהו מהפגישה עם הנשיא דונלד טראמפ, הוא התכנס בבלייר האוס, הבניין ההיסטורי שמול הבית הלבן. מדי חצי שעה ערך התייעצות ביטחונית, ובין לבין צפה במהדורות של השעה 20:00 בערב בישראל.

מדוע לא מיהר נתניהו לעלות על המטוס החכור ולהמריא לישראל מיד בתום הפגישה עם טראמפ? הרי כשעתיים אחרי נפילת הטיל במושב משמרת כבר הודיע שהוא מקצר את הביקור וחוזר לישראל. הסיבה לכך היא רמת התקשורת המצויה במטוס החכור. 11 שעות באוויר, עם תקשורת טלפונית מוגבלת, גרמו לנתניהו להמתין עוד שעות ארוכות אתמול בבירת ארה"ב.

כיצד אפשר לנהל את אישור בנק המטרות, קבלת החלטות אסטרטגיות ואולי שיחות עם מנהיג מצרים ושליח האו"ם, כאשר אתה על מטוס ולא כל האינפורמציה זורמת בצורה מסודרת? אז נתניהו המתין והמתין. אנשי צוותו הפנו את תשומת הלב לכך שנסיעה שכזו לארה"ב על מטוס מאובזר ומותאם לראש הממשלה, המטוס שאמור להיות מוכן בחודש הקרוב ונרכש בעלות עצומה של כ-580 מיליון שקל, הייתה פותרת את המצוקה.

ישראל מותקפת, כולם בוושינגטון

הסבר אחר לעניין הוא מן התחום הלוגי הפשוט. קוראים לכך האצלת סמכויות וממשל תקין. הסיבה שנתניהו נותר צמוד לאמצעי תקשורת טלפוני טוב בהרבה מאשר הטלפון שיש בידיו על המטוס, היא כי בנוסף להיותו ראש הממשלה ושר החוץ של ישראל (ישראל כ"ץ הוא ממלא מקום שר החוץ לשלושה חודשים) - הוא גם שר הביטחון. כאמור, הוא מאשר מטרות ויעדים. האחריות הביטחונית נופלת עליו. הוא עובד עם צמרת הצבא, הוא צריך לקיים את הדיון הביטחוני, אם חלילה יקרה דבר מה הוא לא רק ראש הממשלה. הוא מנהל את השיח מול המצרים, ודרכם עם החמאס, כדי להגיע או לא להגיע להפסקת אש.

כשרבע קבינט (בגוף של אדם אחד) יוצא לחו”ל

באופן דברים נורמלי, אמור להיות לישראל - מדינה עם האיומים הגדולים והתכופים ביותר שיש - שר ביטחון במשרה מלאה. אמור להיות גם שר חוץ במשרה מלאה. אבל נתניהו רוצה שכל המשרות הללו יוותרו בידיו, וכך נוצר מצב אבסורדי בו המרכיבים הבכירים והחשובים ביותר בקבינט הביטחוני-המדיני נמצאים כולם בוושינגטון בעת שישראל מותקפת. לא זו אף זו, ממלא מקום שר החוץ, ישראל כ"ץ, היה אף הוא בסוף השבוע בוושינגטון, נאם בפני איפא"ק ביום ראשון, ולאחר מכן היה גם הוא באוויר למשך כ-12 שעות. ישראל נותרה עם השר יריב לוין כבעל סמכויות מוגבלות, לכנס את הממשלה במקרה שנתניהו יהפוך לבלתי-זמין במהלך הטיסה. סמכות כינוס הקבינט פוצלה מידי לוין ונמסרה ליואב גלנט, אלוף במיל’. גלנט הוגדר לפני יציאת נתניהו לארה"ב כ"מ"מ שר הביטחון ומ"מ יו"ר הקבינט הביטחוני".

אם אפשר היה לפצל את הכיבודים והתארים לעוד כמה אנשים, כדי לרצות אותם פוליטית, יתכן שנתניהו היה מחלק ומחלק עוד.

כשהשרים מעדיפים לשתוק

הבלגן החוקתי הלא-סביר הזה הוא חומר ממנו עשויות ועדות חקירה, במקרים של הסתבכויות. הדברים לא אמורים להיראות כך. אך בפוליטיקה הישראלית בהווה, בכירי הליכוד כה מפחדים מהבוס הגדול והחזק, שהם לא מעיזים לעמת אותו עם הכללים.

בסופו של יום האחריות הממשלתית נופלת על כל שרי הממשלה, מכוח עקרון האחריות המשותפת. ואם המצב יחמיר ויסתבך, הציבור יראה גם אותם כאחראים. הם אמורים לשמש לו קונטרה, כלשהי, לפחות ברמת הטיעון והפעלת השכל הישר.

אבל, כאמור, שרי ממשלת ישראל של 2019, כולל השרים כחלון, בנט ודרעי שאינם ממפלגתו, מרשים לו לעשות הכל. בין אם מדובר בהיותו ראש ממשלה המקבל מתנות, חשוד בשוחד שממשיך לנהל מדינה, אדם העומד בפני כתב אישום חמור (בכפוף לשימוע) ומנהל קמפיין בחירות כאילו העננים הפליליים הם סתם איזה עניין צד לא רלבנטי, עוד מוקש שיש לגבור עליו. ומנהל ממשלה ריכוזית, באופן מוגזם.
את חומרת המצב הביטחוני ניתן היה להסיק מהשינויים מרחיקי הלכת שביצע נתניהו בתוכנית המקורית. הוא ויתר על נאום באיפא"ק, דבר שכמעט ולא קרה בעשור שבו הוא מכהן כראש הממשלה. הוא דילג על ארוחת ערב חגיגית שאמורה הייתה להיות חומר צילומי משובח לקמפיין שלו. גם את לחיצות הידיים המסורתיות עם מנהיגי הקונגרס - יושבת הראש הדמוקרטית ננסי פלוסי ומנהיג הרוב בסנאט מיטש מקונל - הוא ביטל.

הזדמנות הצילום ולחיצות הידיים בגבעת הקפיטול יכלו להיות המקום בו נתניהו היה אומר, עם חיוך למצלמה, כמה חשובה לו התמיכה הדו-מפלגתית (דבר הרחוק מאוד מהאווירה הפוליטית בוושינגטון בשבועות האחרונים, כשהדמוקרטים יוצאים בגלוי נגד ראש הממשלה, נגד איפא"ק ומדירים רגליהם מהאירוע השנתי רב-העוצמה של הלובי האמריקאי למען ישראל).

עוד דבר שלא אירע אתמול, אחרי המפגש עם טראמפ, הוא התדרוך המסורתי לעיתונאים בבלייר האוס. תדרוך מן הסוג הזה מתקיים כמעט בכל נסיעה לחו"ל. בחלקו נתניהו עונה לשאלות און-רקורד, כלומר אומר דברים המצוטטים אחרי התדרוך בשמו. בשנים האחרונות לא ויתר נתניהו על התדרוכים הללו. נתניהו אוהב להיחזות כלפי חוץ כמי שסולד מעיתונאים, אבל בנסיעותיו בעולם נהנה לשבת לשעה ולפעמים ליותר מכך, יום אחר יום, עם קבוצת עיתונאים מדיניים ולשוחח ולענות באריכות על שאלות (לא כל הדברים שנאמרים במפגשים הללו ניתן לצטט).

אתמול, באורח נדיר, נתניהו בחר להיות מכונס עם הצוות הבכיר שלו בקומות העליונות של הבלייר האוס, בעוד העיתונאים - כ-15 במספר - ישבו שעות ארוכות סביב שולחן העץ הארוך והבוהק בקומה הראשונה של הבניין ההיסטורי והמתינו. חלקם העבירו דיווחים לישראל, תוך שהם מנסים לשמוע ולהבין מן הקומות העליונות, לאן צועד הסכסוך האינסופי עם החמאס. אולי היו אלו הדי הראיון המאתגר שערכה לו שדרנית חדשות 12 קרן מרציאנו שטרם התפוגגו. מפגש עם שאלות של עיתונאים אמיתיים בשלב הזה, שבועיים לפני הבחירות, לא נראה אירוע נחשק. עדיף לצלם קטעי וידאו נטולי ביקורת או לקפוץ בישראל להתראיין אצל אלירז שדה.

ובכל עת, בזמן ההמתנה, המשיכו להגיע ההתראות בניידים על ירי בעוטף עזה, על פעילות צה"ל בתוך הרצועה, הפגזות, ירי, הורדת מבנים. בשדרות פנסילבניה שקעה השמש, גשם החל לטפטף ופמליית נתניהו הייתה עדיין נצורה במבנה העתיק. ככל שהמשיכו לשהות בעיר הבירה היפה האמריקאית, כך נדחתה גם שעת הנחיתה בארץ. את הריבוע הזה לא ניתן לעגל. יש דברים שגם שיא הטכנולוגיה הישראלית לא יכלה לשנות, כיוון שעלייה לטיסה למשך 11 שעות שבה נמצא ראש הממשלה, שר החוץ ושר הביטחון - הכל בגוף אחד - הופכים את הקבינט הנותר מאחור בישראל לגוף שהוא בדיחה.

עוד כתבות

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; מקרה ראשון של וירוס הריאות התגלה בארה"ב

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, S&P 500 נחלש ב-0.3% והנאסד"ק איבד 0.2% ● ירידות במניות התעופה והתיירות ● בואינג צללה לאחר חדשות כי מטוס 737 מקס לא יאושר לשוב לשימוש לפני הקיץ ● באירופהמדדי פוטסי וקאק 40 איבדו 0.5%, מדד דאקס עלה ב-0.1% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.2% ● הבורסה בהונג קונג איבדה 2.8%, שנחאי ירדה ב-1.4%, הניקיי ביפן איבד 0.9% ● בסוכנות הדירוג מודי'ס הורידו דירוג להונג קונג ל-Aa3 מ-Aa2

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

טים קוק: מערכת המיסוי הגלובלית צריכה להשתנות

מנכ"ל אפל אמר את הדברים דווקא בעת שקיבל פרס מרשות אירית שאחראית על משיכת חברות זרות למדינה ● "אני בהחלט האדם האחרון שיגיד שהמערכת הנוכחית מושלמת, ואני מקווה שה-OECD יצליחו למצוא פתרון אחר. אנחנו מאוד רוצים שזה יהיה הוגן"

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

רחוב קפלנסקי 24, ראשל"צ / הדמיה: יח"צ

דיירי הבניין בן ה-45 שנה שיקבלו מרפסת שמש חדשה לדירה

התחדשות עירונית בראשון-לציון ● היזם יקבל שמונה דירות חדשות עם חניה לכל דירה ● הדיירים יקבלו ממ"ד ומרפסת שמש לכל דירה, מעלית לבניין, החלפת תשתיות, חיפוי חיצוני לבניין, גינה חדשה ולובי לבניין

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

מפגינים נגד טראמפ בדאבוס / צילום: רויטרס, Pierre Albouy

מה גילו בגרינפיס על המתכנסים בפורום הכלכלי בדאבוס?

דוח גרינפיס: בזמן שהמתכנסים בדאבוס מדברים על משבר האקלים, השחקנים הפיננסיים של הפורום הכלכלי העולמי מזרימים 1.4 טריליון דולר לדלקים מאובנים

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

חתימת הסכם קיבוצי בבנק הפועלים / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ללא הפתעות: נחתם ההסכם הקיבוצי החדש בבנק הפועלים, בהתאם להבנות שהוכרזו לפני כשבועיים

במסגרת ההסכם סיימו העובדים וההנהלה תקופה של שנתיים שבהן לא היה לעובדי הבנק הסכם קיבוצי תקף, מאחר וההסכם הקיבוצי הקודם בבנק תם בסוף 2017, ומאז ועד עתה לא הושגו הסכמות לגבי ההסכם החדש

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

דעה: משפט טראמפ בסנאט מתחיל - הזיכוי די מובטח, אך האם הכתם יימחק?

אחרי שגוף ביקורת של הקונגרס קבע כי התנהלות טראמפ בפרשת אוקראינה היא עבירה על החוק, משפט האימפיצ'מנט מגיע לנקודת ההתחלה בסנאט ● מידת הזיהום של הכביסה המלוכלכת שצפויה לצוץ במהלך הדיונים, עלולה לעצב את דימויו ומורשתו של הנשיא ה־45 לדורות הבאים ● דעה

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

רוברט פרישקו /   צילום: אורון טודורוס

העתיד הוא בשיפור הממשק עם שירות קיים: "האפליקציה כמוצר מתה ב-2015"

מנכ"ל זמינגו, רוברט פרישקו, מסביר מדוע עתיד אפליקציות הבריאות הוא בממשקים לשירותי רפואה ולא כמוצרים בפני עצמם

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

מכריזה מלחמה על דקטלון: פוקס משיקה רשת מוצרי ספורט חדשה משלה

קבוצת האופנה תקים רשת חדשה בשם "Just Sport" שתתחרה בשחקניות הוותיקות בענף כמו מגה ספורט • זוהי הפעם הראשונה זה שנים שקבוצת פוקס מפתחת רשת עצמאית משלה

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

שלטי מכירה והשכרה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: אם על הנייר לרבים עדיף לשכור דירה, למה מעטים בישראל בוחרים בכך?

המדינה תורמת להנחה שלגור בשכירות זה לא טוב ולא ראוי, ודוחפת את הצעירים לרכוש דירות חרף הקשיים הכלכליים הרבים שמהלך כזה צופן ● דעה