גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חוששים שפילבר יחזור בו? למה הפרקליטות מקשה על מיקי גנור

בפרקליטות נוקטים גישה נוקשה כלפי עד המדינה בפרשת הצוללות, כדי להרתיע עדי מדינה אחרים בפרשות נתניהו, למען יראו וייראו • לגנור יש סיכוי קטן מאוד לשכנע באותנטיות של החלטתו לחזור בו מהגרסה המפורטת שמסר במשך יותר מחודש כשהפך לעד מדינה

מיקי גנור בבית המשפט / צילום: כדיה לוי
מיקי גנור בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

היחס הנוקשה שמגלות הפרקליטות והמשטרה כלפי מיקי גנור, עד המדינה בתיק הצוללות, שחזר בו מהגרסה שמסר במסגרת ההסכם שנחתם עמו, אינו מקרי. מדובר ביחס שנובע, בין היתר, מגישה של "יראו וייראו". ומי שאמור "לראות ולהתיירא" הם בעיקר שלושת עדי המדינה בתיקי ראש הממשלה נתניהו - שלמה פילבר, ניר חפץ וארי הרו. בפרקליטות בכלל, ובפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) שמובילה את ניהול התיקים, בפרט, מאוד לא רוצים להיתקל שוב בסיטואציה דומה לזו של גנור, שבה עד מדינה מרכזי באחד מתיקי הדגל הללו חוזר בו מגרסתו המפלילה או משנה אותה.

עיקר החשש בקרב הרשויות הוא מהתנהגותו של שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, שהיה איש אמונו של נתניהו והפך לעד מדינה בתיק 4000. לפני כמה חודשים פורסם כי פילבר עשה "לייק" לידיעה שפורסמה באתר בשם "טלקום ניוז", שכותרתה הייתה ש"מסמכי בזק-yes מוכיחים: תפירת תיק". היה מי שהעניק משמעות מרחיקת לכת לאותה לחיצה על כפתור ה"לייק" של פילבר. לפי מה שנראה היום, פילבר לא שם. בסך-הכול ניתן לומר שהוא דבק בגרסה המפלילה שמסר במסגרת הסכם עד המדינה עמו ומוכן להעיד בבית המשפט נגד נתניהו, אם יידרש לכך. אבל הדברים אצל פילבר עלולים להשתנות, ובפרקליטות לא רוצים לקחת את הסיכון.

בוועידת "גלובס" בשנה שעברה נשא פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, את "נאום עדי המדינה", והזהיר כי "יידע כל מי שעומד לבצע עבירה - לעולם לא תוכלו לסמוך על איש משותפיכם, עוזריכם או הקרובים לכם ביותר, שלא יסגירו אתכם באחד הימים". בפרפרזה על דברי ניצן, אפשר לומר כי ביחס הנוקשה של הפרקליטות למיקי גנור, היא מזהירה כל עד מדינה שעליו לדעת כי אם הוא יחליט לחזור בו מהעדות שמסר או לשנות את גרסתו, המדינה תדע לבוא עמו חשבון.

וכך, גנור ישב במעצר במשך ימים ארוכים לבקשת המשטרה והפרקליטות, שנימקו את הבקשות בעילה השגרתית של חשש מפני שיבוש מהלכי חקירה. זאת, אף שטענת השיבוש היא מעט תמוהה, על רקע העובדה שלו גנור היה רוצה לשבש את החקירה, הוא לכאורה יכול היה לעשות את זה במשך החודשים הארוכים שקדמו להחלטתו לחזור בו מהגרסה הקודמת.

גנור זכה גם ליחס נוקשה מצד חוקרי היחידה לחקירת פשיעה כלכלית שאמונים על ניהול חקירת תיק הצוללות. בין היתר הוא ספג צעקות וצרחות של החוקרים עליו. כל זה לא אומר שגנור הוא תמים. גנור הוא לגמרי "האיש הרע" בסיפור הזה, והפרקליטים והחוקרים הם האנשים הטובים שעושים לילות כימים למיגור השחיתות הציבורית. ועם זאת, גם בחקירות ובהליכי מעצר צריכה להיות מידתיות, וגם הרשויות צריכות להיות נתונות לביקורת.

אין להתפלא אם כן שהשופטים שדנו בבקשות להאריך את מעצרו של גנור, היו חלוקים ביניהם. נשיאת בית המשפט השלום בראשון-לציון, עינת רון, "התיישרה" עם עמדת הפרקליטות והמשטרה והאריכה את מעצרו של גנור פעמיים - ואילו שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, נאוה בכור, סברה כי אין סיבה להמשיך במעצרו של גנור, וכי ניתן לשחררו לחלופת מעצר. כאשר הגיעה סוגיית המעצר לבית המשפט העליון, קיבל השופט מני מזוז, היועמ"ש לשעבר, את גישת הפרקליטות, שלפיה היה חשש ממשי לשיבוש עתידי של החקירה מצד גנור.

שלשום (ג'), בין היתר על רקע העובדה שגנור החל לשתוק בחקירתו, הוחלט בפרקליטות להתיר את הרסן ולאפשר את שחרורו למעצר-בית בתנאים מגבילים. זה כמובן לא אומר שגנור יכול להתרווח בכורסה בהנאה. הסכם עד המדינה עמו צפוי להיות מבוטל, והמשתמע מכך הוא שהמחיר שהוא ישלם על מעשים וכוונות שבהם הודה, ואז חזר בו, יהיה גבוה.

לגנור יש סיכוי קטן מאוד לשכנע באותנטיות של החלטתו לחזור בו מהגרסה המפורטת שמסר במשך יותר מחודש כשהפך לעד מדינה. הוא צריך יהיה לשכנע את גורמי אכיפת החוק שעשרות מיליוני השקלים שהועברו בין הגורמים שהיו מעורבים בהליכי רכש הצוללות וכלי השיט היו שכר עבודה - ולא כספי שוחד, כפי שמסר במקור.

גנור טוען כי גרסתו הקודמת ניתנה בעקבות הלחץ העצום שהופעל עליו בחקירה בעת שהיה נתון במעצר ב-2017. אולי זה זמן מתאים להזכיר את מה שאמר גנור לסנגוריו באותה תקופה, עורכי הדין אלי זהר ואילן סופר. בראיון שערכנו עמו ב-22 ביוני 2018, עו"ד סופר סיפר על המפגש הראשון בין הסנגורים לבין גנור. "כשנפגשנו לראשונה עם מיקי גנור", תיאר סופר, "הוא ביקש מאיתנו לא לומר דבר אלא רק להקשיב לו. 'תנו לי לספר לכם את הסיפור שלא סיפרתי לאיש מעולם'. ואז הוא סיפר סיפור שגרם ללסת שלי להישמט, ולא במובן המטאפורי. גנור גולל במשך שעתיים וחצי את הסיפור הזה, ונעתקה נשימתנו".

וסופר המשיך: "גנור סיפר לנו על כל תהליך רכש כלי השיט של צה"ל ומשרד הביטחון, בסכומים של מאות מיליוני דולרים. רכש שהיה בעייתי ביותר, ושהיה נתון להשפעות ולמניפולציות זרות... הוא סיפר את זה בצורה מאוד מפורטת, והיה לנו ברור שהוא דובר אמת. אלי זהר ואני אמרנו זה לזה, שיהיה לנו קשה לחיות עם הידיעה שהסיפור הזה ייקבר ויישאר בידיעתנו בלבד. חשבנו שמבחינה ציבורית זה סיפור חשוב מאוד שיסופר". עכשיו גנור, שהחליף סנגורים ומיוצג על-ידי עורכי הדין בעז בן-צור ומאיר ארנפלד, יצטרך להוכיח שהוא שיקר גם לסנגוריו הקודמים.

מהפרקליטות נמסר: "כל ההחלטות בנוגע לחידוש החקירה נגד מיקי גנור והפעולות שננקטו בשל חזרתו מהגרסה שמסר, התקבלו אך ורק משיקולים מקצועיים ובהתאם לצורכי החקירה. הליכי המעצר נבחנו בשלוש ערכאות שיפוטיות. בית המשפט העליון קיבל את עמדת רשויות האכיפה במלואה וקבע כי המעצר נדרש לצורכי חקירה בשל חשש ממשי לשיבוש. אף ההחלטה על קיצור תקופת המעצר והמעבר למעצר-בית היא תולדה של בחינה מקצועית בלבד ולא כל שיקול אחר".

עוד כתבות

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

עובדים במפעל הרכבת רכב של טאטא ההודית/ צילום: רויטרס

שני העולמות הכלכליים של הודו לא מצליחים להיפגש ומאיטים את צמיחתה

מיתון שהחל בכלכלה השחורה פוגע בניסיונותיה של המדינה להעביר עובדים ממנה אל הכלכלה המודרנית

יעקב לוקסנבורג / צילום:תמר מצפי

הרשות לניירות ערך בודקת: מדוע לוקסי לא דיווח על בעלי זיקה משפחתית בהנפקה של סאני אלקטרוניקה

סאני אלקטרוניקה קיבלה כתב טענות מנהלי מצד רשות ני"ע בקשר לנתונים בדוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2015 ולשנה כולה, ובקשר לתשקיף שפרסמה החברה להנפקה בספטמבר של אותה שנה ● ל"גלובס" נודע כי מדובר באי דיווח על בעלי זיקה לבעל השליטה לוקסי

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

שערי קניון דיזנגוף סנטר נעולים / צילום: שני מוזס, גלובס

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

הבית שנהרס מירי הרקטה ששוגרה מעזה / צילום: רועי ברק

פיצויים בעקבות נזק עקיף: אין מענה לערי גוש דן

רשות המסים הודיעה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שיעדרו מעבודתם בעקבות המצב הביטחוני ● בשלב זה: גוש דן, שהיה משותק כמעט הבוקר, מחוץ לטווח הפיצוי על נזק העקיף

פרץ גן/ צילום: פרוטי

"למצוא כוח אדם מתאים זו משימה כמעט בלתי אפשרית"

פרץ גן (61), מגדל צמחי מרפא, מוטרד בעיקר מלמצוא את הכוח אדם המתאים והייחודי שמסור לעבודה ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אופק אבשלום, יח"צ

לגנץ נשארו תשעה ימים: אלה התרחישים האפשריים בפלונטר הפוליטי שישראל תקועה בו

הימים נוקפים, ההתבטאויות מכל הצדדים מחריפות, וכל צד מנסה לשפר עמדות לקראת ההכרעה שתיפול בתקופת הזמן הזו ● התרחיש הסביר ביותר הוא ממשלת אחדות, אך ממשלות מיעוט של הליכוד או כחול לבן גם הן אופציות, וכך גם הליכה לבחירות בפעם השלישית

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

גירושין / צילום: שאטרסטוק

מצוקת המס של המתגרשים: מה עושים כשהתא המשפחתי המתפרק מחזיק בחברה

כשמתפרק תא משפחתי שמחזיק בחברה, נטיית בתי המשפט היא לקבוע כי בן הזוג שאיננו רשום כבעלים בחברה, לא יקבל את מחצית המניות, אלא את שווי המניות  ● אלא שהדבר עלול להשית על בן הזוג הנשאר בחברה את הנטל לממן את המס של בן הזוג היוצא

מעבדות חברת אבוט (Abbott) / צילום: שאטרסטוק

הסקטור המנומנם הזה הוא הטיפול הרפואי המומלץ לסובלים מתנודתיות

על רקע השיאים במדדי המניות בשוק האמריקאי, בוחנים משקיעים כיצד לשפר את החשיפה המנייתית העולמית ● למה תת סקטור הציוד הרפואי יעניין אותם?

ויצמן שירי  / צילום: תמר מצפי

ההרפתקה הבורסאית החדשה של ויצמן שירי: רוכש שלד בורסאי כדי לצקת לתוכו פעילות קנאביס באפריקה

שירי, שבעבר הוביל את חברת הנדל"ן תשואה 10 שקרסה עם חובות כבדים, מתכוון למכור לשלד נקסט ג'ן פעילות בבעלותו ובמרכזה נכס נדל"ן בבאר שבע וכן "גידול וייצוא קנאביס רפואי בעיקר במדינת לסוטו"

כיפת ברזל/צילום:תמר מצפי

הנחיות פיקוד העורף: לימודים בוטלו, עבודה במרכז - רק במקומות ממוגנים

מחשש לתגובת הג'יהאד האסלאמי לחיסולו של מפקד בכיר בארגון על ידי צה"ל הבוקר, פיקוד העורף הודיע כי במידה וקיים מרחב מוגן, ניתן לצאת לעבודה באזורים השפלה, דן וירקון ● רשויות בדרום ובמרכז הארץ הכריזו על ביטול הלימודים ● צירי תנועה הקרובים לגדר נחסמו ● הבנקים עברו למתכונת חירום

סטיבן שוורצמן / צילום: רויטרס

משנה מבנה, משפר שווי: הרפורמה במיסוי החברות בארה"ב

ענקיות ניהול הנכסים האמריקאיות נהגו להתאגד כשותפויות, אולם מבנה זה הקטין את הביקושים להשקעה בהן והביא לכך שנסחרו בדיסקאונט משמעותי ● רפורמת מיסוי החברות בארה"ב יצרה הזדמנות עבורן להציף שווי באמצעות הפיכה לחברה בע"מ ● חלק ממנהלי הנכסים כבר ניצלו את ההזדמנות ואחרים בוחנים אותה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

החוזים בוול סטריט ירוקים; טייסון פודס נופלת אחרי הדוחות

החוזים העתידיים בניו יורק ירוקים ● טראמפ צפוי לנאום הערב בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק ● הנשיא האמריקאי עשוי להתייחס לסוגיות רפורמת המס ושיחות הסחר מול סין ● לפי חלק מהדיווחים, טראמפ עשוי לדחות את העלאת המכסים על תעשיית הרכב האירופית בשישה חודשים

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

מנכ"ל Curo מאיר אלבוחר ופרופ’ צבי בנטואיץ/ צילום: איתי ברנע

לא רק עישון ובליעה: החברה שמפתחת דרך חדשה לצריכת קנאביס רפואי

חברת Curo מפתחת דפית מסיסה, שמאפשרת לצרוך קנאביס מתחת ללשון ● המוצר מיועד לטיפול בהפרעות שינה ובגלאוקומה

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

ביה"ד של האיחוד האירופי מנחית מכה על היצוא הישראלי: חובה לסמן מוצרים מיו"ש, מזרח ירושלים ורמת הגולן

זאת בשל היותם "שטחים כבושים" המנוגדים לדין הבינ"ל ואי-הכרת האיחוד האירופי בזכותה של ישראל על שטחים אלה ● יו"ר התאחדות האיכרים: "חציית קו אדום ותרועת ניצחון לתנועת ה-BDS" ● מנגד, באגודה לזכויות האזרח מברכים

מוחמד ברכה / צילום: איל יצהר, גלובס

"ללא תכנון אורבני, היישובים הערביים יהפכו למחנות עובדים"

כך אמר  מוחמד ברכה, ראש ועדת המעקב של החברה הערבית, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● יו"ר בנק הפועלים, עודד ערן: "בשל מצוקת הדיור בחברה הערבית, השקנו מוצר המאפשר לצעירים ערבים לרכוש דירה, גם כשלא ניתן לרשום משכנתא בטאבו"