גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהצרות של ארדואן ועד הצעד הבא של הדוד סם: מה צפוי בפתיחת הרבעון השני בשווקים

שוק האג"ח האמריקאי ימשיך לרכז עניין השבוע, לאחר ההיפוך הדרמטי בשבוע שעבר של עקום התשואות ● המשקיעים בעולם דרוכים לקראת עדכון משיחות הסחר בין ארה"ב לסין ● בריטניה צפויה לבקש מהאיחוד האירופי הארכה לברקזיט ● נגיד בנק ישראל רואה "עניים אפורים ברקע", מחיר הדלק עולה, והיום יתפרסמו נתוני הרכישות באשראי ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

הדוד סם, ארה"ב / שאטרסטוק
הדוד סם, ארה"ב / שאטרסטוק

פתיחת הרבעון השני של שנת 2019 בשוקי העולם צפויה להיפתח מחר (יום ב'), לאחר שביום שישי המדדים בוול סטריט סיכמו את הרבעון הטוב ביותר זה עשור, כאשר מדד הנאסד"ק השלים זינוק של 17.4% מסוף דצמבר ועד סוף מארס, מדד הדאו ג'ונס זינק ב-12.4%, ובמקביל הנפט השלים עלייה של 32% למחיר של יותר מ-60 דולר לחבית, כשברקע הנשיא האמריקאי דוחק באופ"ק לבלום את עליית המחירים.

לאחר רבעון חלומי, שהגיע בעיקר כתגובה ל"דצמבר המר" שנרשם בסוף 2018, הנה כמה מהאירועים הבולטים שיעמדו במוקד השבוע בשווקים, עם פתיחת הרבעון השני של 2019.

1. הכאוס בבריטניה

ביום שישי האחרון היתה אמורה בריטניה לפרוש באופן רשמי מהאיחוד האירופי, אבל בריסל העניקה לה הארכה של שבועיים נוספים, על רקע חוסר היכולת של הפרלמנט לאשר את העסקה, ומתוך רצון שבריטניה לא תפרוש ללא כל הסכם. בית הנבחרים דחה ביום שישי את תוכנית הפרישה של תרזה מיי, וזאת בפעם השלישית. אם בית הנבחרים היה מאשר את העסקה, היתה הפרישה של בריטניה נדחית ל-22 במאי.

נכון לעכשיו, הפרישה נקבעה ל-12 באפריל. ואולם, בשל מחויבות הממשלה הבריטית לא לפרוש ללא הסכם, ייתכן כי משמעות הדחייה היום היא שלונדון תפנה כעת לבריסל ותבקש הארכה משמעותית, של שנה לפחות, שבה ינסו לגבש עסקה חדשה. כעת נמשכת האי-ודאות לגבי הפרישה מהאיחוד האירופי, כשברור רק שבריטניה לא תצא ללא הסכם, וכי האיחוד מוכן להעניק לה הארכה משמעותית. מעשית, זה אומר שבריטניה תשתתף בבחירות הקרובות לאיחוד האירופי, שאותו החליטו אזרחיה לעזוב במשאל עם ביוני 2016.

2. שיחות הסחר ארה"ב-סין

שוקי המניות בסוף השבוע האחרון רשמו עליות, בין השאר, על רקע הרוח החיובית שנשבה מכיוון שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, לגבי שיחות הסחר עם סין.

מנוצ'ין סיכם ביקור בסין בטון חיובי, ואמר כי "היתה פגישת עבודה מאוד פרודוקטיבית" עם הסינים. עוד הוסיף מנוצ'ין כי הוא ממתין לסגן ראש הממשלה הסיני ליו הא בוושינגטון לצורך המשך השיחות. 

3. "אין סימנים להאטה בארה"ב"

בארה"ב יפורסמו מחר נתוני המסחר הקמעונאי לחודש פברואר, עוד יפורסם מדד מנהלי הרכש בתעשייה לחודש מארס, וביום שלישי יפורסמו בארה"ב נתוני ההזמנות של מוצרי ברי קיימא.

ביום רביעי יפורסם מדד ISM למגזר השירותים, וביום שישי יפורסמו נתוני התעסוקה והשכר לחודש מארס. נזכיר כי בפברואר ההכנסה האישית בארה"ב עלתה ב-0.2%, וב-12 החודשים האחרונים ההכנסה האישית עלתה ב-4.2% (גם השכר הממוצע).

"הנתונים בארה"ב ממשיכים להיות מעורבים אך אין סימנים להאטה של ממש בפעילות הכלכלית, כתבו כלכלני לידר שוקי הון בסקירתם השבועית. "סקרי הציפיות האזוריים בתעשייה מצביעים על התרחבות, מסתמנת ירידה במספר דורשי העבודה ועלייה במכירות של בתים חדשים (במקביל לירידה בהתחלות הבנייה). לפי הערכתנו, לא צפויה הורדת ריבית הפד השנה. שוק האג"ח נראה לנו יקר, ללא תמחור בגין הפתעת האינפלציה כלפני מעלה".

באירופה, מחר יפורסם מדד PMI של מגזר התעשייה, ונתוני האבטלה. ביום רביעי יפורסם מדד PMI (משולב) באירופה, וביום שישי יפורסמו נתוני המסחר הקמעונאי. 

בשבוע שעבר, עקום התשואות בין האג"ח הקצרות (3 שנים) לבין אלה הארוכות (10 שנים) ביצע היפוך לראשונה מאז שנת 2007. מדובר באינדיקטור שנוטים לייחס לו כמנבא תקופה של מיתון, בעוד המשקיעים מוכנים לרכוש אג"ח ארוכות בתשואה נמוכה יותר, מה שמגלם צפי להורדת ריבית במשק האמריקאי. "לפי הערכתנו, שוק האג"ח משקף פסימיות יתר לגבי הפעילות הכלכלית הגלובלית", כתבו כלכלני לידר שוקי הון. "הסתכלות כוללת על הפעילות הכלכלית (עם דגש לענף השירותים) מצביעה על התמתנות אך לא מיתון, כאשר הצמיחה בענף השירותים נמשכת בקצב בהחלט סביר".

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, כותב בסקירה השבועית, כי "הבעיה העיקרית עם התהפכות העקום או האינדיקאטורים האחרים שמלמדים על ההאטה שמתקרבת היא שאין לאף אחד מאלו יכולת ללמד אותנו על התזמון שבו יורגש שינוי כיוון מהותי בכלכלה וכתוצאה מכך בשווקים. במילים אחרות, גם אם השאלה "מתי?" הפכה להיות חשובה יותר מ"האם?", לא ניתן לספק תשובה רצינית לשאלה זו. היסטורית, השתטחות עקום התשואות תמיד באה לידי ביטוי בירידות בשוקי המניות, אבל זמן התגובה נע בין חצי שנה לשנה וחצי, נתון שלא עוזר כמובן לאף אחד שרוצה להקטין סיכון באופן אופטימלי. מנגד, כיוון שאנו מניחים תרחיש עם תוצאה שלילית שההסתברות להתממשותו גדלה בכל חודש שעובר מבלי שהוא התממש, כדאי להערכתנו להתחיל כבר עכשיו בתהליך הדרגתי ומתון של הקטנת סיכונים. מודל ההסתברות למיתון שהשקנו לפני כשנה בוחן את הסיכוי למיתון בארה"ב על סמך המרחק של האינדיקאטורים בטבלה מערכים "קריטיים" שמהווים טריגר לכניסה למיתון. המודל מלמד כיום על הסתברות של 62% למיתון בשנתיים הקרובות".

4. הסחרור הפיננסי בטורקיה

הבחירות לראשות העיריות והמחוזות המתקיימות היום ברחבי טורקיה מהוות מבחן קריטי לנשיא רג'פ טאיפ ארדואן לאחר 16 שנות דומיננטיות אלקטורלית רצופות. ארדואן אינו מתמודד על אף אחד מ-50 אלף התפקידים שיאוישו בבחירות היום, והמנדט שלו כנשיא יימשך עד 2023. ואולם, המנהיג בן ה-65 ערך עצרות בחירות בקצב של עד שמונה ביום, כדי לגייס את בסיס תומכיו בקרב בני מעמד הביניים, שנפגע קשות מהאינפלציה הדוהרת, האבטלה התופחת והמטבע הלאומי החבוט.

בשבוע שעבר ארדואן אסר על הזרים למכור את הלירה הטורקית, וזאת לאחר שרזרבות המט"ח של הבנק המרכזי הידלדלו בשליש בשלושת השבועות הראשונים של חודש מארס. 

5. בשוק המקומי, הנגיד: "רואים עננים אפורים ברקע"

היום יפורסמו בישראל נתוני הכישות בכרטיסי אשראי בחודש פברואר. ביום רביעי יפורסמו במשק נתוני הכניסות והיציאות של תיירים לחודש האחרון. 

בתוך כך, מחיר הדלק יגיע ל-6.32 שקלים לליטר הלילה, אחרי התייקרות של 20 אגורות לליטר.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, אמר היום במסיבת עיתונאים לרגל הצגת דוח בנק ישראל לשנת 2018, כי "מצב המשק מאוד טוב אך יחד עם זה אנחנו רואים עננים אפורים ברקע. שנת 2018 הייתה טובה. המשק צמח יותר מהקצב הממוצע במדינות המפותחות, הצמיחה הייתה מאוזנת והחשש להיחלשות הצריכה הפרטית לא התממש. שוק התעסוקה במצב טוב, השכר הריאלי עלה בעיקר בעקבות הסקטור העסקי". ירון ציין עם זאת כי שיעור הצמיחה לנפש היה נמוך.

"אי אפשר להמשיך בעסקים כרגיל גם בתרחיש שבו אין האטה כלכלית ולכן אני שוב מדגיש שחשוב שיבוצעו ההתאמות התקציביות הנדרשות", המשיך ירון. "רצוי לעשות אותן כל עוד אנחנו נמצאים בתקופה טובה והייתי מאד רוצה שההוצאות שתומכות בפריון ובצמיחה תישמרנה". 

עוד כתבות

הדמיית הרחבת משכן הכנסת  / צילום: פלג אדריכלים

הופקדה תוכנית להרחבת מבנה הכנסת: יותאם ל-140 ח"כים

הוועדה המקומית של עיריית ירושלים אישרה להפקדה את פרויקט הרחבת משכן הכנסת ● התוכנית מאפשרת הכפלה של היקף הבינוי הקיים

אמיר אוחנה / צילום: יוסי זמיר

בג"ץ מעכב את אוחנה: הקפיא את מינוי אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים

אחרי שבבוקר הודיע השר אוחנה כי ועדת האיתור אישרה את מינויו של אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים, קיבל בג"ץ את בקשת התנועה לאיכות השלטון והוציא צו ביניים האוסר על אוחנה להמשיך בהליך המינוי, עד לקיום דיון דחוף והכרעה בעתירה

רוני מאנה / צילום: תמר מצפי

התיווך שלא היה: רוני מאנה הפסיד בתביעת הענק נגד תנובה; ישלם הוצאות משפט של כחצי מיליון שקל

התביעה הוגשה לפני כחמש שנים, כשמאנה דרש לקבל דמי תיווך בהיקף של 11 מיליון שקל עבור מכירת השוק הסיטונאי בת"א לגינדי-הרבוע הכחול נדל"ן ● ביום חמישי האחרון דחה בית המשפט את התביעה

אודי בן שימול / צילום: טל שחר, יח"צ

העסקה הושלמה: סודקסו רוכשת את חטיבת ההסעדה של ISS ב-30 מיליון שקל

זאת כפי שנחשף ב"גלובס" ● רכישת חטיבת ההסעדה של ISS תהפוך את סודקסו לאחד השחקנים המשמעותיים ביותר בענף ההסעדה לחברות, עם נתח שוק של 14% ● בנוסף לתשלום עבור הפעילות, סודקסו הצרפתית לוקחת על עצמה גם את החובות שהיקפם אינו ידוע

ניוזלטר הייטק הון סיכון מנהל סטארטאפ   / צלם: save as

קנטאר מדיה זכתה במכרז על מדידת הרייטינג ל-7 השנים הבאות

גברה על חברת נילסן ● בוועדת המדרוג הוחלט להשתמש בהזדמנות זאת להשביח את שיטת המדידה באופן שתתאים לעידן החדש: לא עוד נתוני צפייה נפרדים לטלוויזיה ולדיגיטל, אלא תוצאה אחת שמאגדת את נתוני הצפייה בכל הפלטפורמות

ג'ו מויניאן / צילום: אתר החברה

בעקבות ביקורת של רשות ני"ע: מויניאן נאלצה להפחית 79 מיליון דולר משווי נכסיה במנהטן

לפי החברה, היא גילתה טעות לא מהותית בדוחותיה בעקבות שאלות שהפנתה אליה רשות ני"ע ביוני 2019, הנוגעות לסבירות הנחות מסוימות שעמדו בבסיס הערכות השווי לשני נכסים במנהטן ● הפחתת השווי העבירה את החברה להפסד נקי של כ-72 מיליון דולר ברבעון השני

דירקטורים בולטים / איור: גיל ג'יבלי

עידן הבורקס תם, מה יעלה בגורל הדירקטורים הסדרתיים של המשק

הימים שבהם דירקטור יכול היה להיעדר מישיבות ולהתרברב בכך שהוא יושב בעשרה דירקטוריונים כנראה חלפו מהעולם ● שינויים במשק והנחיות חדשות צמצמו מאוד את מספר האנשים שמכהנים בהרבה דירקטוריונים במקביל, ולא כולם מרוצים מזה (אבל כמעט כולם מבינים שזו התפתחות חיובית)

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

חברת הפארמה החיפאית שעקפה את טבע: נובוקיור מחיפה נסחרת לפי שווי של יותר מ-9 מיליארד דולר

בחודשים האחרונים מניית נובוקיור נמצאת בנסיקה, ולא על בסיס חלום בלבד - המערכת שלה מטפלת בחולי סרטן ומאריכה חיים, ויש לה קבלות על כך ● המוצר המוביל של החברה הוא קסדת גירוי חשמלי, המיועדת להאטת התפתחות של סרטן מוח מסוג גליובלסטומה - מוצר שקיבל לפני כחודש שיפוי ביטוחי בארה"ב

מורי קסלר  / צילום: יחצ פריגו

הניתוח הצליח, המניה נפלה: קרן סטארבורד מכרה כשליש ממניותיה בפריגו בהפסד של כ-100 מיליון דולר

הקרן האקטיביסטית נכנסה להשקעה בחברה הפארמה ב-2016, ודרשה ממנה להתמקד בעסקי הליבה ● למרות שהצליחה לכפות שינויים על דירקטוריון פריגו ועל מהלכיה - היא מכרה חלק ניכר מהחזקותיה בהפסד של 40%

חוות גידול קנאביס בצפון הארץ / צילום: רויטרס, Amir Cohen

מהקופקסון לקנאביס: בכירה לשעבר בטבע עוברת לקנאשור

יפית שטרק, שהובילה את הפיתוח הקליני של הקופקסון, תרופת הדגל של טבע, חוברת לחברת הקנאביס קנאשור ● במקביל, דיווחה החברה על קבלת אישור מהיק"ר לעמידה בתנאי האבטחה, תקן IMC-GSP

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

דוחות חזקים הקפיצו את מניית אלטשולר שחם גמל: השלימה זינוק של 30% מההנפקה לשווי של 1.6 מיליארד שקל

הרווח הנקי הרבעוני של המצטרפת החדשה לבורסה זינק בכמעט 90% לכ-20 מיליון שקל, ובמחצית השנה עלה בכ-80% ל-39 מיליון שקל ● בתוך פחות מחודש השלימת מניית החברה קפיצה של 30% בערכה

מחאת הרופאים, 2011 / צילום: איל יצהר, גלובס

מערכת הבריאות קורסת? הגיע הזמן לדיון ציבורי על שכר הרופאים

שכר הרופאים זינק בתוך עשור כמעט פי שניים, ל-71 אלף שקל ברוטו בממוצע ● הסכם השכר הבא לא יכול לכלול תוספות שכר ● מערכת הבריאות רחוקה מקריסה, אבל היא אינה יכולה להרשות לעצמה עוד תוספות שכר ועוד תוספת תקציבים ● פרשנות

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

קרע בכחול לבן: למה צמרת המפלגה שכרה משרד חקירות פרטי, אך הסתירה זאת מיאיר לפיד

בצמרת חוסן לישראל, מפלגתו של בני גנץ, שכרו משרד חקירות פרטי כדי לגלות את מקור ההדלפות מן הקמפיין - אך לא הודיעו על כך ליאיר לפיד, מספר שתיים ברשימת כחול לבן ● לטענת בכירים ביש עתיד, מדובר בהוצאה כספית שאינה מכספי המפלגה וכי הדבר הוסתר מהם

מפעל חרסה הסגור בבאר שבע / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירת מפעל חרסה בהפסד של 13 מיליון שקל פגעה בתוצאות הרבעון השני של חמת

המחיקות וההוצאות בגין סגירת המפעל גררו את חמת לעבור לשורה תפעולית שלילית ברבעון השלילי ולהפסד רבעוני של יותר מ-7 מיליון שקל ● בסיכום המחצית הראשונה צלל הרווח התפעולי ב-90% כמעט, והחברה עברה להפסד נקי של 2.5 מיליון שקל

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

נתניהו: "מי שמטיל חרמות עלינו, אנחנו לא מאפשרים לו כניסה"

ראש הממשלה המריא היום לקייב כדי להיפגש עם נשיא אוקראינה החדש ולדימיר זלנסקי ● בעת המראתו התייחס למצב הדרום: "אם הדבר יידרש, אנחנו נצא למערכה רחבה בלי קשר לבחירות. עם בחירות או בלי בחירות, נעשה מה שדרוש למען ביטחון ישראל" ● באשר לביקורו, אמר כי "יש לנו מאות אלפי אזרחים ישראלים שבאו מאוקראינה שמהווים קשר חי בין שתי המדינות, והקשר בינינו הולך ומתהדק"

אבי בן אסאייג / צילום: יחצ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ארצי בחברת אסם

זאת על רקע כוונת החברה לסגור יחידות ומפעלים ולהעביר פעילות לחו"ל ● לטענת ההסתדרות, המשמעות היא שבתוך שבועיים ההסתדרות יכולה לנקוט צעדים ארגוניים, לרבות שביתה ● אסם בתגובה: העילה האמיתית לסכסוך - העברת מפעל טבעול לקריית גת

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

איילת שקד: "קוראת לנתניהו לחדול ממתקפות בתוך גוש הימין"

יו"רית מפלגת ימינה בסיור בגוש עציון: "צריך להחיל את הריבונות על גוש עציון. זה קונצנזוס. צריך לנצל את התקופה שיש לנו נשיא אוהד בבית הלבן ולהחיל את החוק הישראלי"

איילת שקד מול עמיר פרץ / צילום: כדיה לוי

האם צריך להגביל את זכות השביתה? איילת שקד ועמיר פרץ ראש בראש

מצד אחד עיקרון המשילות המהותי בימין הכלכלי, ומהצד השני המלחמה הסוציאל-דמוקרטית למען זכויות העובדים ● "גלובס" מפרסם את תפיסתם של איילת שקד ועמיר פרץ, שני פוליטיקאים משני קצוות הקשת הפוליטית, בנושא החשוב של זכות השביתה במילותיהם

עמוס דבוש, מנכ"ל קרדן נדל"ן / צילום: איל יצהר, גלובס

מונה מנכ"ל חדש לקרדן נדל"ן: עמוס דבוש יחליף את מיקי זיסמן

דבוש כיהן ב-13 השנים האחרונות כסמנכ"ל השיווק והפיתוח העסקי של חברת י.ח דמרי, והוא צפוי להיכנס לתפקידו החדש ב-1 לנובמבר, בכפוף לאישור האסיפה הכללית

ד"ר יעקב מנדל (מימין), צ'ארלס הוסקינסון, גל לנדאו-יערי ומשה חוגג, באוניברסיטת תל אביב / צילום: ישראל הדרי

מכון הבלוקצ'יין של משה חוגג איבד מנהל לטובת ג'יי פי מורגן

ד"ר יעקב מנדל פרש מניהול המכון, שהושק רשמית לפני כשלושה חודשים באוניברסיטת ת"א ומונה לתפקיד ניהולי במרכז מצוינות הבלוקצ'יין של ג'יי פי מורגן בהרצליה ● ד"ר ארי אחיעז מונה במקומו למנהל המכון, שהוקם בסיוע תרומה של 7 מיליון שקל מחוגג, בעלי בית"ר ירושלים ויו"ר קרן סינגולריטים