גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהכנסת לרחוב: ניידת הבחירות של גלובס בירושלים

ניידת הבחירות של "גלובס" הגיעה היום לירושלים, שם פתחה את היום בשיחה עם יובל שטייניץ, אבי ניסנקורן ואנשי ציבור וחברה נוספים כדי לשמוע מה באמת חשוב לתושבי הבירה בבחירות הקרובות ● לאחר מכן המשכנו לראות את משרדי JVP ומשם לאתר נווה המוזיאון ולמפעל של אופיר אופטרוניקס סולושנס ● בואו לפגוש אותנו ברחבי הארץ בימים הבאים

ניידת הבחירות של "גלובס" בכנסת \ צילום: כדיה לוי
ניידת הבחירות של "גלובס" בכנסת \ צילום: כדיה לוי

17:15

במסענו בירושלים פגשנו גם אנשים מהשורה שדיברו איתנו על מה שחשוב להם בבחירות הקרובות. שחר עובדיה, ירושלמי מלידה בן 77, סיפר לנו על הדו"ח שקיבל וגילה שכל החיים היה ליכודניק, אבל הפעם החליט להצביע למועמד מזרחי. 

עפרי הלרמן, בת 18 מירושלים, מצביעה השנה לראשונה. היא מתלבטת בין ביבי "שלא תיקן הרבה דברים בשנים האחרונות" לבין הימין החדש.

16:45

בתחנה האחרונה אנחנו פוגשים את יצחק רייף, מנהל חטיבת האופטיקה באופיר אופטרוניקס סולושנס - חברה שמפתחת מוצרי אופטיקה מתקדמים מהגן הטכנולוגי במלחה. "יש לנו קושי גדול להביא עובדים ברמה גבוהה בירושלים", הוא אומר. "במקום לפתח את הפעילות בירושלים אנחנו מפתחים בחו"ל. אנחנו לא מתייחסים למדינה כגוף שבכלל תורם לנו".

"בכל מדינה אם אתה בא ומוכן להשקיע, אתה מקבל הטבות יפות. מדינת ישראל לא הכי מצטיינת בתחום הזה", הוא ממשיך. "היא מצטיינת בעיקר בחברות גדולות כמו אינטל, לחברות קטנות ובינוניות יש בעיה".

15:30

בנווה המוזיאון שליד שכונת נווה שאנן אנחנו פוגשים את יו"ר ארגון הקבלנים במחוז ירושלים בועז ישראל, שמציג פרויקט מגורי יוקרה חדש שהוא בונה בבירה. הוא לא אומר במי יבחר, טוען שגם אשתו לא יודעת - אבל בכל מקרה זה לא יהיה לכחלון: "הוא הקפיא את ענף הבנייה תקופה ארוכה - אין התחלות בנייה וזה הוביל להעלאת מחירים", לדבריו. על דיון למשתכן הוא אומר "בוא נחכה שהפרויקטים יסתיימו ונראה מה יצא מזה. החברה שלי לא יכלה לגשת לתכנית הזאת כי היא לא יכולה לעמוד במחירים שנקבעו. זה ממש לא נכון שהקבלנים גרידיים".

"כחלון עצר את עליית מחירי הדירות בצורה מאוד מלאכותית", הוא אומר. "כשאנשים יתפכחו, המחירים יעלו חזרה ויעלו יותר גבוה להערכתי. זו כלכלה פשוטה - צריך 60 אלף דירות בשנה ואין אפילו 40 אלף התחלות בנייה". לטענתו "הוצגנו רע. זה שאתה הולך ברחוב ומרגיש כאילו אתה גזלן, לפרויקט הזה רכשנו את הקרקע לפני 14 שנה והשקענו עליה 100 מיליון שקל. בתקופת אריק שרון היית קונה קרקע בינואר ובמרץ מתחיל לעבוד. הרווח של הקבלן נובע מעלות קרקע, עלות בנייה ורווח לקבלנים. בהר נוף החברה שלנו הקימה שני בניינים - והפסדנו שם כסף, כי הורידו מחיר".

"למרות שר האוצר, אני נותן לממשלה הזאת ציון טוב מאד. בעשור האחרון היתה כאן תנופה משמעותית", הוא מסכם. "אני לא מזהה מסר ייחודי ממפלגות שונות בכל הקשור לסוגיות הכלכלית".

הקבלן בועז ישראל עם עמירם ברקת ואלי ציפורי \ צילום: כדיה לוי

14:15

הגענו למשרדי קרן ההון סיכון הירושלמית JVP של אראל מרגלית. לדבריו, "אם חדשנות יכולה לשנות את ירושלים, אולי היא יכולה לשנות את כל מדינת ישראל. אנשים פה משתפים פעולה, יש פה יזמים ערבים וחרדים שמשתפים פעולה. היום הייטק זה מציירי ציורים ומספרי סיפורים כמו שזה מהנדסים".

מרגלית אמר עוד כי "נתניהו מנהל את הכלכלה הישראלית כמו מנהל חשבונות, אי אפשר לבנות ככה את מדינת ישראל. אנחנו צריכים לבנות את המדינה כמו יזמים - המדינה צריכה סיפור חדש, לא רק של הקיבוצניקים אלא של קריית שמונה עם הקיבוצניקים והמושבניקים והדרוזים והערבים".

12:45

אחרי הוויכוח של שטייניץ וניסנקורן הצטרפו לבמה גזבר התאחדות בוני הארץ אילן גורדו, נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק, יו"ר התאחדות התעשיינים מרחב ירושלים אבי בן חמו, יו"ר מחוז ירושלים בכוח לעובדים ניצן תנעמי וארז צדוק מאיחוד מפלגות הימין. לדברי גורדו, "דיירים כבר לא מאמינים במחיר למשתכן. עובדה, תסתכלו כמה דירות על המדף יש".

צדוק אמר כי "מחיר למשתכן זה שטויות, היא לא עזרה לשכבות החלשות. אנחנו המפלגה היחידה שמחזיקה בתוכנית להורדת מחירי הדיור. אתה יודע כמה ביקוש יש בשומרון?".

"כשהארנונה שלך גבוהה פי 5 מבברלין, וכשעלות העבודה פה הרבה יותר יקרה וכשאין לך עובדים למקצועות הניקיון והפריון שלך נמוך - אז ישראל יקרה לא רק למשקי הבית, היא יקרה גם לעסקים", הוסיף חייק, ואמר עוד כי "העסקים הפכו להיות הפרה החולבת של הרשויות המקומיות. הם רודפים אחרי התעשייה ואחרי המלונאים ואחרי כל מי שזז כדי להוציא מהם עוד ועוד ארנונה".

ניצן תנעמי, אמיר חייק ואילן גורדו באירוע מצביעים כלכלה \ צילום: כדיה לוי

12:30

עם סיום הראיונות המשיכו שטייניץ וניסנקורן להתדיין ביניהם ועם המשתתפים בקהל על האם תחת שלטון נתניהו אי השוויון צומצם, שיעור העוני ירד והפריפריה התקרבה למרכז או שלא.

יובל שטייניץ עם קהל מצביעים כלכלה \ צילום: כדיה לוי

12:20

שר האנרגיה יובל שטייניץ אומר בשיחה עם עמירם ברקת ואלי ציפורי ש"זאת מערכת בחירות הזויה, מוזרה", ומוסיף כי "לרמטכ"ל לשעבר אין שום כישורים כנוגע לביטחון לאומי". 

12:00

אבי ניסנקורן אומר בשיחה עם נעמה סיקולר ש"יאיר נתניהו, האלטר-אגו של ראש הממשלה, מצייץ דברים קיצוניים", ומוסיף כי "הדיון כרגע הוא לא אם אהיה או לא אהיה שר האוצר. אני ראוי לתפקיד הזה אבל השיח הוא לא עלי. בכל מקרה, אני לא אעלה מסים".

11:30

שר האנרגיה יובל שטייניץ מהליכוד ויו"ר ההסתדרות לשעבר אבי ניסנקורן, מספר 5 בכחול לבן, לוקחים חלק בשיחה במסגרת אירוע "מצביעים כלכלה" במלון לאונרדו בירושלים. אליהם מצטרפים גם ארז צדוק מאיחוד מפלגות הימין, נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק, עופר ברקוביץ' מסיעת התעוררות ואנשי כלכלה וחברה נוספים.

יובל שטייניץ, אבי ניסנקורן ואמיר חייק באירוע מצביעים כלכלה \ צילום: כדיה לוי

10:00 

ניידת הבחירות של "גלובס" יצאה הבוקר (ב') בדרכה לירושלים, ועליה עורכת "גלובס" נעמה סיקולר והכתבים יובל אזולאי, מיכל רז-חיימוביץ' ואלי ציפורי.  

צוות הניידת של גלובס יוצא לירושלים \ צילום: גלובס

בדרך לקלפי - משדרות ועד צפת: מסע הבחירות של "גלובס" יצא לדרך

ניידת הבחירות של "גלובס" יצאה השבוע למסע ברחבי הארץ, במטרה להעלות לסדר היום הציבורי את הבעיות הבוערות של הכלכלה והחברה בישראל. נשאל ביחד איך יכול להיות שנושאים כמו יוקר המחיה, איכות הפרנסה, היכולת לרכוש דירה וגובה המסים שאנחנו משלמים מעסיקים אותנו כל-כך הרבה ביומיום - וכל-כך מעט כשאנחנו מגיעים לקלפי. "גלובס" מזמין אתכם לבוא לפגוש, להקשיב ולשאול את בכירי הפוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית על מה שבאמת מעניין אתכם וחשוב לכם.

בהמשך היום יבקר צוות הניידת במשרדי JVP, קרן הון-סיכון ירושלמית שמתמחה בהשקעה בסטארט-אפים ומייסדה הוא הח"כ לשעבר אראל מרגלית, באתר הבנייה של פרויקט המוזיאון שבונה חברת האחים ישראל ובמפעל אופיר אופטרוניקס סולושנס - שמפתחת מוצרי אופטיקה מתקדמים - בגן הטכנולוגי מלחה.

ניידת הבחירות של "גלובס" ביקרה אתמול (א׳) בשדרות, ובימים הבאים תבקר בעכו, צפת ואשקלון.

האירועים בשיתוף התאחדות התעשיינים, התאחדות בוני הארץ והתאחדות המלונות בישראל.

עוד כתבות

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים): רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, הגיעו טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות. בהסכם זה, טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

גפילטע בפיתה עם חזרת ביתית / צילום: דוד ששון

לא רק לאייל שני מותר: לסגור את החגים עם גפילטע, בפיתה

אחת האופנות הקולינריות הבולטות בישראל היא תופעת ה"הכול בפיתה", אבל גפילטע פיש בפיתה, זה כבר השיא

רגולציה / צילום: Shutterstock

ביטוח הבריאות כדוגמה: הרגולציה הנוקשה בישראל פוגעת דווקא בצרכן

מספיק להסתכל על הרגולציה בענף הביטוח כדי להבין שמדובר באבן-נגף לכלכלה המקומית ● דעה

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

נתניהו מחזיר את המנדט לנשיא. ריבלין: בני גנץ יקבל הזדמנות להקים את הממשלה

מבית הנשיא נמסר "נשיא המדינה קיבל את הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, כי הוא משיב אליו את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה" ● נתניהו מסר הצהרה בווידאו

אליזבת וורן/ צילום:  רויטרס

היא מפחידה את וול סטריט וגם את מארק צוקרברג ויש לה תוכנית לכל בעיה: האם זו המועמדת שתצליח לנצח גם את טראמפ

אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, מובילה בסקרים ● יש לה תוכניות להכול - מפיקוח על שוקי הפיננסים, דרך מיסוי עשירים עד להפחתת פליטות הפחמן ● וורן היא פוליטיקאית מזן שונה - האם זה יספיק לה כדי לזכות בהתמודדות הדמוקרטית והאם היא תוכל לנצח את הנשיא טראמפ

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארדי דולרים לפי שווי של 8 מיליארד ד', אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן

התמכרות למשככי כאבים  / צילומים: shutterstock, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כך התמכרה האומה האמריקאית למשככי כאבים. ואיך הסתבכה גם טבע הישראלית בפרשה

מספרי מקרי המוות בארה"ב משימוש בתרופות אופיואידות עלה ב-2018 לכ-70 אלף איש בשנה, לעומת כ-8,000 בסוף שנות ה-90 • מדוע התרחש הזינוק במספר מקרי המוות, מי אשם במגפת ההתמכרות ואיך הסתבכה חברת טבע הישראלית? • גלובס מאמ;לק

כיתת לימוד / צילום: שאטרסטוק

כיצד בונים מערכת חינוך איכותית? מתחילים עם המורים

הבינוניות של מערכת החינוך זועקת בהישגים הנמוכים ובפערים הגבוהים בין תלמידי ישראל למדינות המפותחות במבחנים הבינלאומיים ● ההישגים הללו לא עולים בקנה אחד עם השאיפה של הישראלים לחיות ברמת חיים של מדינה מערבית מתקדמת ● דעה

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אחרי סדנת בחריין: הפלסטינים עוד לא פספסו את הרכבת

קיים סיכוי גדול שהפלסטינים יאמצו את המתווה של הסדנה הכלכלית שהותנעה בבחריין, מאחר שנכון לעכשיו זו הדרך היחידה למימוש השאיפות הלאומיות שלהם ● דעה

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף פעולה בין שני משקיעים שמצפים לדיונים עם החברה

החברה המספקת פתרונות לאבטחה ושליטה על מכשירים מחוברים בארגונים, איבדה כשליש משווי השוק שלה החודש בעקבות אזהרת רווח שפרסמה ● שני גופי ההשקעה, שניהם מניו יורק, מחזיקים יחד ב-14.5% ממניות פורסקאוט ● גופי ההשקעה מעריכים כי מניית פורסקאוט מוערכת בחסר

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון/ צילום: רויטרס

יו"ר הפרלמנט בבריטניה מנע הצבעה על הסכם ה"ברקזיט" של ג'ונסון

(עדכונים): בתדרוכים לתקשורת הבוקר העריכו גורמים ב"דאונינג 10" כי קיים כעת רוב בפרלמנט לאישור ההסכם החדש אליו הגיע בשבוע שעבר הצדדים בבריסל ● ההצבעה על ההסכם בוטלה ברגע האחרון ביום שבת

ספרים אוקטובר / צילום: איל יצהר

זה באמת משנה אם זה אמיתי?

אם לא קראתם את "אל מול הלילה", שבו יצאה דלפין דה ויגאן לפענח מדוע התאבדה אמה והציגה מסע מרתק לתוך הנפש, אולי כדאי שתעשו זאת לפני שתיכנסו לתוך "מבוסס על סיפור אמיתי" ● רוב הסיכויים שהספר החדש של מישל וולבק לא יעלה אצלכם את רמת הסרוטונין, אבל הוא עדיין שווה קריאה ● מדור הספרים של "ליידי גלובס"

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

ארה"ב אחרי 100 שנה: כורדים, ארמנים, למי אכפת

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לא ביבי, לא חופרים? האם עד נתניהו המדינה לא שיקמה אתרים היסטוריים

רה"מ טען בסרטון תעמולה כי קודמיו לא השקיעו שקל באתרי מורשת ● האמת היא שהמדינה טיפלה באתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים כבר לפני עשרות שנים ● ובכל זאת, נתניהו יכול לרשום לזכותו מהפך בסדרי הגודל

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מדוע סירב מנכ"ל מאקו, אורי רוזן, לעבור לחדשות 13?

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● האזינו לפודקאסט "אוף דה רקורד"

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית