גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהכנסת לרחוב: ניידת הבחירות של גלובס בירושלים

ניידת הבחירות של "גלובס" הגיעה היום לירושלים, שם פתחה את היום בשיחה עם יובל שטייניץ, אבי ניסנקורן ואנשי ציבור וחברה נוספים כדי לשמוע מה באמת חשוב לתושבי הבירה בבחירות הקרובות ● לאחר מכן המשכנו לראות את משרדי JVP ומשם לאתר נווה המוזיאון ולמפעל של אופיר אופטרוניקס סולושנס ● בואו לפגוש אותנו ברחבי הארץ בימים הבאים

ניידת הבחירות של "גלובס" בכנסת \ צילום: כדיה לוי
ניידת הבחירות של "גלובס" בכנסת \ צילום: כדיה לוי

17:15

במסענו בירושלים פגשנו גם אנשים מהשורה שדיברו איתנו על מה שחשוב להם בבחירות הקרובות. שחר עובדיה, ירושלמי מלידה בן 77, סיפר לנו על הדו"ח שקיבל וגילה שכל החיים היה ליכודניק, אבל הפעם החליט להצביע למועמד מזרחי. 

עפרי הלרמן, בת 18 מירושלים, מצביעה השנה לראשונה. היא מתלבטת בין ביבי "שלא תיקן הרבה דברים בשנים האחרונות" לבין הימין החדש.

16:45

בתחנה האחרונה אנחנו פוגשים את יצחק רייף, מנהל חטיבת האופטיקה באופיר אופטרוניקס סולושנס - חברה שמפתחת מוצרי אופטיקה מתקדמים מהגן הטכנולוגי במלחה. "יש לנו קושי גדול להביא עובדים ברמה גבוהה בירושלים", הוא אומר. "במקום לפתח את הפעילות בירושלים אנחנו מפתחים בחו"ל. אנחנו לא מתייחסים למדינה כגוף שבכלל תורם לנו".

"בכל מדינה אם אתה בא ומוכן להשקיע, אתה מקבל הטבות יפות. מדינת ישראל לא הכי מצטיינת בתחום הזה", הוא ממשיך. "היא מצטיינת בעיקר בחברות גדולות כמו אינטל, לחברות קטנות ובינוניות יש בעיה".

15:30

בנווה המוזיאון שליד שכונת נווה שאנן אנחנו פוגשים את יו"ר ארגון הקבלנים במחוז ירושלים בועז ישראל, שמציג פרויקט מגורי יוקרה חדש שהוא בונה בבירה. הוא לא אומר במי יבחר, טוען שגם אשתו לא יודעת - אבל בכל מקרה זה לא יהיה לכחלון: "הוא הקפיא את ענף הבנייה תקופה ארוכה - אין התחלות בנייה וזה הוביל להעלאת מחירים", לדבריו. על דיון למשתכן הוא אומר "בוא נחכה שהפרויקטים יסתיימו ונראה מה יצא מזה. החברה שלי לא יכלה לגשת לתכנית הזאת כי היא לא יכולה לעמוד במחירים שנקבעו. זה ממש לא נכון שהקבלנים גרידיים".

"כחלון עצר את עליית מחירי הדירות בצורה מאוד מלאכותית", הוא אומר. "כשאנשים יתפכחו, המחירים יעלו חזרה ויעלו יותר גבוה להערכתי. זו כלכלה פשוטה - צריך 60 אלף דירות בשנה ואין אפילו 40 אלף התחלות בנייה". לטענתו "הוצגנו רע. זה שאתה הולך ברחוב ומרגיש כאילו אתה גזלן, לפרויקט הזה רכשנו את הקרקע לפני 14 שנה והשקענו עליה 100 מיליון שקל. בתקופת אריק שרון היית קונה קרקע בינואר ובמרץ מתחיל לעבוד. הרווח של הקבלן נובע מעלות קרקע, עלות בנייה ורווח לקבלנים. בהר נוף החברה שלנו הקימה שני בניינים - והפסדנו שם כסף, כי הורידו מחיר".

"למרות שר האוצר, אני נותן לממשלה הזאת ציון טוב מאד. בעשור האחרון היתה כאן תנופה משמעותית", הוא מסכם. "אני לא מזהה מסר ייחודי ממפלגות שונות בכל הקשור לסוגיות הכלכלית".

הקבלן בועז ישראל עם עמירם ברקת ואלי ציפורי \ צילום: כדיה לוי

14:15

הגענו למשרדי קרן ההון סיכון הירושלמית JVP של אראל מרגלית. לדבריו, "אם חדשנות יכולה לשנות את ירושלים, אולי היא יכולה לשנות את כל מדינת ישראל. אנשים פה משתפים פעולה, יש פה יזמים ערבים וחרדים שמשתפים פעולה. היום הייטק זה מציירי ציורים ומספרי סיפורים כמו שזה מהנדסים".

מרגלית אמר עוד כי "נתניהו מנהל את הכלכלה הישראלית כמו מנהל חשבונות, אי אפשר לבנות ככה את מדינת ישראל. אנחנו צריכים לבנות את המדינה כמו יזמים - המדינה צריכה סיפור חדש, לא רק של הקיבוצניקים אלא של קריית שמונה עם הקיבוצניקים והמושבניקים והדרוזים והערבים".

12:45

אחרי הוויכוח של שטייניץ וניסנקורן הצטרפו לבמה גזבר התאחדות בוני הארץ אילן גורדו, נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק, יו"ר התאחדות התעשיינים מרחב ירושלים אבי בן חמו, יו"ר מחוז ירושלים בכוח לעובדים ניצן תנעמי וארז צדוק מאיחוד מפלגות הימין. לדברי גורדו, "דיירים כבר לא מאמינים במחיר למשתכן. עובדה, תסתכלו כמה דירות על המדף יש".

צדוק אמר כי "מחיר למשתכן זה שטויות, היא לא עזרה לשכבות החלשות. אנחנו המפלגה היחידה שמחזיקה בתוכנית להורדת מחירי הדיור. אתה יודע כמה ביקוש יש בשומרון?".

"כשהארנונה שלך גבוהה פי 5 מבברלין, וכשעלות העבודה פה הרבה יותר יקרה וכשאין לך עובדים למקצועות הניקיון והפריון שלך נמוך - אז ישראל יקרה לא רק למשקי הבית, היא יקרה גם לעסקים", הוסיף חייק, ואמר עוד כי "העסקים הפכו להיות הפרה החולבת של הרשויות המקומיות. הם רודפים אחרי התעשייה ואחרי המלונאים ואחרי כל מי שזז כדי להוציא מהם עוד ועוד ארנונה".

ניצן תנעמי, אמיר חייק ואילן גורדו באירוע מצביעים כלכלה \ צילום: כדיה לוי

12:30

עם סיום הראיונות המשיכו שטייניץ וניסנקורן להתדיין ביניהם ועם המשתתפים בקהל על האם תחת שלטון נתניהו אי השוויון צומצם, שיעור העוני ירד והפריפריה התקרבה למרכז או שלא.

יובל שטייניץ עם קהל מצביעים כלכלה \ צילום: כדיה לוי

12:20

שר האנרגיה יובל שטייניץ אומר בשיחה עם עמירם ברקת ואלי ציפורי ש"זאת מערכת בחירות הזויה, מוזרה", ומוסיף כי "לרמטכ"ל לשעבר אין שום כישורים כנוגע לביטחון לאומי". 

12:00

אבי ניסנקורן אומר בשיחה עם נעמה סיקולר ש"יאיר נתניהו, האלטר-אגו של ראש הממשלה, מצייץ דברים קיצוניים", ומוסיף כי "הדיון כרגע הוא לא אם אהיה או לא אהיה שר האוצר. אני ראוי לתפקיד הזה אבל השיח הוא לא עלי. בכל מקרה, אני לא אעלה מסים".

11:30

שר האנרגיה יובל שטייניץ מהליכוד ויו"ר ההסתדרות לשעבר אבי ניסנקורן, מספר 5 בכחול לבן, לוקחים חלק בשיחה במסגרת אירוע "מצביעים כלכלה" במלון לאונרדו בירושלים. אליהם מצטרפים גם ארז צדוק מאיחוד מפלגות הימין, נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק, עופר ברקוביץ' מסיעת התעוררות ואנשי כלכלה וחברה נוספים.

יובל שטייניץ, אבי ניסנקורן ואמיר חייק באירוע מצביעים כלכלה \ צילום: כדיה לוי

10:00 

ניידת הבחירות של "גלובס" יצאה הבוקר (ב') בדרכה לירושלים, ועליה עורכת "גלובס" נעמה סיקולר והכתבים יובל אזולאי, מיכל רז-חיימוביץ' ואלי ציפורי.  

צוות הניידת של גלובס יוצא לירושלים \ צילום: גלובס

בדרך לקלפי - משדרות ועד צפת: מסע הבחירות של "גלובס" יצא לדרך

ניידת הבחירות של "גלובס" יצאה השבוע למסע ברחבי הארץ, במטרה להעלות לסדר היום הציבורי את הבעיות הבוערות של הכלכלה והחברה בישראל. נשאל ביחד איך יכול להיות שנושאים כמו יוקר המחיה, איכות הפרנסה, היכולת לרכוש דירה וגובה המסים שאנחנו משלמים מעסיקים אותנו כל-כך הרבה ביומיום - וכל-כך מעט כשאנחנו מגיעים לקלפי. "גלובס" מזמין אתכם לבוא לפגוש, להקשיב ולשאול את בכירי הפוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית על מה שבאמת מעניין אתכם וחשוב לכם.

בהמשך היום יבקר צוות הניידת במשרדי JVP, קרן הון-סיכון ירושלמית שמתמחה בהשקעה בסטארט-אפים ומייסדה הוא הח"כ לשעבר אראל מרגלית, באתר הבנייה של פרויקט המוזיאון שבונה חברת האחים ישראל ובמפעל אופיר אופטרוניקס סולושנס - שמפתחת מוצרי אופטיקה מתקדמים - בגן הטכנולוגי מלחה.

ניידת הבחירות של "גלובס" ביקרה אתמול (א׳) בשדרות, ובימים הבאים תבקר בעכו, צפת ואשקלון.

האירועים בשיתוף התאחדות התעשיינים, התאחדות בוני הארץ והתאחדות המלונות בישראל.

עוד כתבות

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

במפלגת הליכוד מתדרכים נגד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

המתדרכים, המעבירים אמירות קשות מאוד לכלי התקשורת בישראל, חוששים לחשוף את זהותם ולא מדברים בשמם ● השר זאב אלקין: "יולי עשה את המקסימום, אין מקום לתקיפות אנונימיות ונבזיות"

רהב רביב /צילום: עצמי

"עברתי להייטק מעבודה במוסך רכב. היום אני משפץ אופנועי אספנות"

רהב רביב, בן 43, מנהל מחקר ופיתוח בחברת GrowDirector • טווח שכר: 25-20 אלף שקל

פלורידה/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

באים לפלורידה בגלל השמש, נשארים בגלל הטבות המס

עשירים ממדינות שבהן מיסוי גבוה, כמו ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט, עוברים למדינה שטופת השמש שאין בה מס הכנסה מדינתי ואין מס רכוש

תמ"א 38 בקרית אונו / צילום: איל יצהר

היום שאחרי התמ"א: המחקר שמגלה מה קורה לשכונות שעברו התחדשות עירונית

מחקר ראשון מסוגו שנערך באוניברסיטת תל אביב מדגים עד כמה תמ"א 38 יכולה להשפיע על סביבתה ● החוקר משה שמאי: לא רק שמחירי הדירות עולים גם בבניינים שלא עברו שיפוץ, מספר הדירות קופץ, וגם סימנים ראשונים לחילופי אוכלוסייה ניכרים בשטח

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

בדיקת "גלובס": רפורמת התביעות הייצוגיות הצליחה, אבל אולי יותר מדי

מבדיקת "גלובס" מתברר כי המהלך של איילת שקד, לחייב בתשלום אגרה על ייצוגיות, הוביל לירידה של 44% מהבקשות - במקביל לעלייה משמעותית בבקשות שפטורות מאגרה ולניהול הליכים "מאחורי גבו" של ביהמ"ש ● האם מטרת הרפורמה להילחם בתביעות-הסרק הושגה? לא בטוח ● חלק ראשון

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ / שאטרסטוק

אישום: התחזו בטלפון לבנקאים ועקצו קורבנות בכחצי מיליון שקל

שלושה צעירים מואשמים בכך שהתחזו לבנקאים וכך קיבלו גישה לחשבונות של אלפי קורבנות, בהם עשו כבתוך שלהם ● בין היתר רכשו הצעירים גיפט קארד ומוצרי יוקרה באמצעות הכספים שקיבלו במרמה ● הפרקליטות על הנאשמים: "אופי עברייני של פשע מאורגן"

בנין בבית הכרם בירושלים אשר מתוכנן להיות מוסב לבית החלמה ליולדות לאוכלוסייה החרדית  / צילום: תמונה פרטית

מאבק תכנוני או קרב על אופי השכונה הירושלמית: האם יוקם בית החלמה חדש ליולדות בבית הכרם

חברת מ.ק.ש אחזקות החלה בעבודות על מנת להסב בניין בשכונה הירושלמית לבית החלמה ליולדות לאוכלוסייה החרדית ● אלא שתושבי השכונה התנגדו למהלך והעירייה חזרה בה מהאישור הראשוני שניתן למהלך ● כעת נדרש בית המשפט להכריע בנושא

יאיר לפיד / צילום: תמר מצפי

מהי עלות סל התרופות, והאם לפיד צדק כשאמר שהוא פחות ממיליארד דולר

ציוץ של יאיר לפיד על סל התרופות עורר מבול תיקונים, אבל המתקנים הם שהתבלבלו ● המשרוקית של גלובס

מנכל בזק דודו מזרחי / צלם: רונן טופלברג

בזק צפויה להחליט השנה על כניסה לפרויקט החשוב בתולדותיה

על פי המסתמן, החברה תיכנס השנה לפרויקט הסיבים האופטיים גם במקרה שמשרד התקשורת לא ישלים עד הסוף את מדיניותו בנושא ● שר התקשורת דוד אמסלם הורה להמשיך ולקדם את ההכנות לאישור הפרויקט אך הוא ישאיר את החתימה הסופית על המדיניות לשר התקשורת הבא

אליזבת' וורן ואיימי קלובושר / צילומים: רויטרס, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

"הניו יורק טיימס" תומך באליזבת וורן ואיימי קלובשר לנשיאות ארה"ב

בעיתון כתבו כי החליטו לתמוך בשתי מועמדות דמוקרטיות לנשיאות ולא רק באחת, מאחר ש"ברגע הרה-גורל זה, גם המודל הרדיקלי וגם המודל הריאליסטי זקוקים לשיקול רציני מחדש" ● "מי ייתן והטובה ביותר תנצח"

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

באייפקס בוחנים מכירה של בית ההשקעות פסגות בחלקים

הקרן, בניהולה של זהבית כהן, מקדמת על פי הערכות מכירה מפוצלת של פעילויות של בית ההשקעות ● מבחינת אייפקס, מדובר על כלי להצפת ערך לבית ההשקעות כולו ● אייפקס בתגובה: "לא מתייחסים לשמועות"

יוסי ורשבסקי ואבי בן טל / צילומים: אביב חופי, ynet

טלטלה ברשת 13: המנכ"ל יוסי ורשבסקי עוזב; אבי בן טל יחליפו

גורמים ברשת 13 אמרו ל"גלובס" כי ההחלטה על עזיבתו של ורשבסקי נובעת מאכזבה מביצועי הערוץ ● בן טל, שכיהן כמנכ"ל ynet ב-13 השנים האחרונות, ייכנס לתפקידו כמנכ"ל רשת בתוך כחודש וצפוי בין היתר לקדם את תחום הדיגיטל בערוץ

שדה סולארי בנגב. / צילום: EGE

לא סתם עושות רוח: מי הן החברות בסקטור האנרגיה שרחוקות ממיצוי הפוטנציאל

רוב המדינות הגיעו ל"Grid Parity" – הנקודה שבה עלות הפקת אנרגיה סולארית שווה או זולה יותר מהפקת כל סוג אחר של אנרגיה לא מתחדשת; המשמעות היא שהשיקול הכלכלי הופך לעיקרי בשימוש באנרגיה חלופית ● על רקע זה כדאי לבדוק מי הן החברות ה"נסתרות" בסקטור האנרגיה שעוד רחוקות ממיצוי הפוטנציאל

לי איאקוקה / צילום: רויטרס

26 מיליון דולר והבית של לי איאקוקה יכול להיות שלכם

אייקוקה קנה את הבית בלוס אנג'לס ב־4.25 מיליון דולר ב־1993, זמן קצר לאחר פרישתו מתפקיד יו"ר קרייזלר; כעת הוא נמכר ע"י בנותיו ● הנכס, בעל 4 חדרי שינה ודירת למגורי צוות העובדים, מעוצב בסגנון עכשווי ובו ספרייה בציפוי עץ, חדר אוכל גדול שמוביל לגן וסוויטה עם סלון צמוד ושני חדרי אמבטיה

שמואל האוזר, ענת גואטה וחדוה בר / הדמיה: רמי חכם

רשות ני"ע מחכה למהפכה טכנולוגית: היכן יש יותר עורכי דין ממתכנתים?

וגם: אריק פינטו מצטרף לסטארט-אפ טכנולוגי

 

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

כחלון וכוכבי סיכמו: תקציב הביטחון יגדל בכ-2 מיליארד שקל. מאיפה יגיע הכסף?

בתום ישיבה רבת-משתתפים אצל רה"מ נתניהו סוכם כי תקציב הביטחון יוגדל ב-2 מיליארד שקל כשיימצא מקור תקציבי - אולם מבדיקת "גלובס" עולה כי בינתיים אין מקור תקציבי לכך

דב בהרב / צילום: תמר מצפי

לידר שוקי הון בעקבות הערכות על מגעים למכירת גילת: "פועלת בשוק שצומח מאוד; יש יותר אינטרנט בכל מקום"

לדברי מחלקת המחקר של בית ההשקעות, "גילת נמצאת בפוזיציה חיובית מאוד. מתוכננים לעלות אלפי לוויינים שיכסו שטחים נרחבים בעולם, וצריך טכנולוגיה וציוד שיתאימו לזה" ● קרן פימי מורווחת בכ-100 מיליון דולר "על הנייר" מהשקעתה בחברה

שכונת עוני בהודו/ צילום:: רויטרס, Anindito Mukherjee

דוח: 2,000 המיליארדרים בעולם הם בעלי עושר רב יותר מזה של 4.6 מיליארד בני אדם

לקראת כינוס דאבוס מחר, דוח חדש של אוקספם מתייחס לאי השוויון בעולם ● הדוח התמקד הפעם במצבן של הנשים ברחבי העולם: "הכלכלות הסקסיסטיות שלנו מתדלקות את משבר אי השוויון"

קצינים/ צילום: דובר צהל

העליון: המדינה תחשוף נתונים נוספים על הפנסיה של משרתי הקבע

פסק הדין ניתן במסגרת ערעור של תנועת "הצלחה" נגד משרד הביטחון והאוצר, בדרישה לחשוף פרטים שהושחרו בנספחי הסכם כחלון-יעלון

הפגנת התושבים. "הוותמ"ל דורסת הכול ממילא" / צילום: Avinary production

"כבר לקחו שטחים ולא בנו, אז למה עוד קרקע?"

מועצת קריית עקרון מתפשטת בדילוגים לכיוון כפר ביל"ו ● התושבים חוששים שתוכנית הוותמ"ל תביא לאובדן הפרנסה, הזהות הכפרית והנוף