גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בתמיכת העליות בשווקים: רבעון של צמיחה בשוק קרנות הנאמנות; הראל מובילה בפער גדול במדדי הגיוסים

שוק הקרנות צמח ברבעון הראשון ב-4.5% לכ-320 מיליארד שקל ● הקרנות גייסו במארס כ-820 מיליון שקל ומציגות נתון חיובי מתחילת 2019 ● הראל גייסה כ-2 מיליארד שקל מתחילת השנה, כשאחריה פסגות עם גיוסים של 1.3 מיליארד שקל ● אי.בי.אי פדה 4 מיליארד שקל מאז יולי 2018

ירון דייגי, מנכ"ל הראל קרנות נאמנות / צילום: איל יצהר
ירון דייגי, מנכ"ל הראל קרנות נאמנות / צילום: איל יצהר

בסוף הרבעון הראשון של 2019 נוהלו בקרנות הנאמנות, האקטיביות והפסיביות, 320.9 מיליארד שקל. מדובר בצמיחה מהירה בשיעור של 4.5% לשוק שחווה קשיים ניכרים בצל המפולות שקרו במהלך הרבעון האחרון של 2018.

כך, בצל העליות החדות בשוקי ההון מתחילת 2019, שוק קרנות הנאמנות בישראל הוסיף לעצמו במהלך הרבעון הראשון בלבד סך של כ-13.8 מיליון שקל, הודות לתשואות חיוביות והודות לגיוסים חיוביים. בחודש מארס בלבד נמשכה המגמה החיובית שנרשמה בחודשיים הראשונים של 2019, כשהשוק כולו צמח בכ-0.7%, שהם כמעט 2.3 מיליארד שקל.

עוד נציין כי בכל מה שנוגע לחודש מארס 2019 והרבעון הראשון של השנה יחדיו, עולה כי עד כה 2019 שייכת לקרנות של בית ההשקעות הראל פיננסים, בניהולו של טל קדם, שעם הגיוסים בכל הקרנות חצה בסוף הרבעון הראשון של 2019 את רף 50 מיליארד שקל בנכסים מנוהלים. אגב, הראל, שאת הקרנות שלה מנהלים ירון דייגי ואורי שור, מובילה את הגיוסים במארס וגם את הגיוסים מתחילת השנה.

"2019 מאירה פנים למשקיעים"

כאמור, הרבעון הראשון השנה חיובי במיוחד, כשבצל התשואות החיוביות הורגשה בסופו זרימה חיובית של כספים לניהול. "הרבעון הראשון של 2019 ייזכר כאחד הרבעונים הטובים בשוק ההון", אמר היום גורם בכיר בשוק הפיננסים, שהוסיף כי "עד כה, שנת 2019 מאירה פנים למשקיעים", וזאת כתמונת מראה לנפילות ששלטו ביד רמה בשוקי ההון במהלך הרבעון האחרון של 2018, ובמיוחד בדצמבר "האדום".

לדברי אותו גורם, מה שמשפיע לחיוב על היקפי הכספים שמנוהלים בשוק קרנות הנאמנות, וגם על זרימת הכסף החדש לתוך שוק זה, הם "מדדי המניות המובילים בארה"ב, שרשמו עליות של כ-13% מתחילת השנה, והמדדים באירופה, שרשמו עליות של 12%. גם בישראל נרשמה עלייה צנועה יחסית, של מעל 6% במדד ת"א 125. גם שוקי האג"ח נהנו מירידת תשואות ורווחי הון בכמעט כל שוקי האג"ח בעולם".

עוד לדבריו, "אחת ההפתעות והדרמות בשוק האג"ח הישראלי ברבעון האחרון, היתה התנהגות האג"ח הקונצרניות של חברות הנדל"ן האמריקאיות. מדד תל בונד גלובל, שמאגד את מרבית איגרות החוב של חברות הנדל"ן האמריקאיות, ירד בדצמבר האחרון ב-7.3%, אבל סיים את הרבעון הראשון השנה עם עלייה חדה של 6.4%, והוא המדד המוביל בין מדדי התל בונד, כשעיקר העליות נרשמו בחודש מארס. בהסתכלות ארוכה יותר, של 12 חודשים אחרונים, המדד רושם תשואה שלילית נמוכה במיוחד - ירידה של יותר מ-5%".

לכל אלה ניתן ביטוי בשוק הקרנות, כאשר העליות החדות יחסית, לדבריו, "הביאו למשקיעי קרנות הנאמנות הרבה נחת". כך, התשואות החציוניות בתעשיית קרנות הנאמנות מלמדות כי רוב הקטגוריות הניבו במהלך מארס תשואה חיובית, כשהקרנות המצטיינות בחודש החולף היו קרנות אג"ח חו"ל, שנהנו מירידת תשואות האג"ח בחו"ל.

גיוסים גם בקרנות אג"ח קונצרניות

בכל אופן, ניתוח המגמות בשוק מלמד כי גיוסי הקרנות בחודש מארס התמקדו בקרנות אג"ח כללי ללא מניות ובקרנות 80/20 ובקרנות 70/30, המשלבות חשיפה מנייתית. נוסף על כך, לאחר תקופה ארוכה נרשמו גיוסים גם בקרנות אג"ח קונצרניות, בעיקר בצמודות מדד. מנגד, הקרנות שפדו כסף היו קרנות 90/10, קרנות גמישות וקרנות שקליות.

ומה לגבי מה שקרה בכל הרבעון הראשון השנה? מתחילת השנה ממשיכות להוביל קרנות מניות חו"ל, עם תשואה של מעל 9%. ואולם, בכל אופן, גורם בשוק ציין בשיחה עם "גלובס" כי למרות הגיוסים במארס, שהסתכמו ברמה ענפית בסדר גודל של כ-820 מיליון שקל, שהביאו את השוק כולו לגיוסים חיוביים של כ-460 מיליון שקל מתחילת השנה, הרי ש"אפילו שהרווחים חזרו, המשקיעים עדיין לא".

מדוע הוא אומר זאת? "2018 הייתה שנה שבה נרשמו תנודתיות חדה והפסדים במרבית אפיקי ההשקעה, והפסדים אלה גרמו לפדיונות רצופים בשוק קרנות הנאמנות במשך 12 חודשים ברציפות, שהסתכמו בפדיון מצטבר של קרוב ל-18 מיליארד שקל. עם זאת, העליות האחרונות אמנם החזירה חלק מהמשקיעים שיצאו במהלך השנה שעברה חזרה לשוק, אבל עדיין מרבית המשקיעים שיצאו מהשוק עדיין בחוץ. השאלות המרכזיות הן מתי יחזרו ומה תהיה השפעת חזרתם של המשקיעים על שוק המניות והאג"ח המקומיים", תהה אותו גורם בכיר בשיחה עמנו.

דברים אלה מקבלים משנה תוקף גם מדברים שאומר היום מנכ"ל חברת פסגות קרנות נאמנות, אייל גורן. לדבריו, "הקרנות המנוהלות חזרו לגייס בחודש מארס, כחלק ממגמת השיפור מתחילת השנה בתעשייה והמשך המגמה החיובית בשווקים". גורן סייג זאת, כשאמר כי "התשואות החיוביות שנרשמו בשוקי המניות גם בחודש מארס עדיין לא גרמו לציבור להשקיע בקרנות המתמחות במניות, אלא להעדיף עדיין קרנות אג"ח המשלבות חשיפה מדודה של עד 30% למניות".

לדברי גורן, "מהלך בולט שהחל בתחילת השנה ונמשך בחודש מארס הוא מעבר המשקיעים מהקרנות השקליות לקרנות אג"ח מדינה או קונצרני צמוד מדד" כשהוא מסביר כי "התנהלות זו היא תוצאה של ציפיות המשקיעים לעלייה אפשרית באינפלציה ביחס לתחזיות. להערכתנו, כדאי להמשיך להתמקד באפיק הצמוד בחודשים הקרובים". עוד הוא אומר כי "מגמה נוספת בקרב הציבור היא העדפת קרנות אג"ח ללא מניות, שמתמחות בשילוב השקעה בין אג"ח מדינה לקונצרני". 

הראל הכי מגייסת, אי.בי.אי הכי פודה

חברת הקרנות שהגיעה למקום הראשון בגיוסים מתחילת 2019 היא חברת הקרנות של הראל, שרושמת צמיחה גם בקרנות הפאסיביות וגם באקטיביות. במארס גייסה החברה 635 מיליון שקל, כך שמתחילת השנה היא גייסה כמעט 2 מיליארד שקל, וזאת בהמשך לגיוסים של כ-1.3 מיליארד שקל שרשמה בכל 2018.

מי שעוד בולט לחיוב לצד הראל הוא בית ההשקעות פסגות, שאת הקרנות שלו מנהל גורן. בית ההשקעות הגדול בשוק, בניהולו של ברק סורני, גייס בחודש החולף 515 מיליון שקל, כך שמתחילת השנה חברת הקרנות שלו גייסה 1.33 מיליארד שקל.

לצד שני המצטיינים האלה, נציין עוד ארבעה גופים מגייסים: מור בית השקעות, שממשיך לגדול וכבר מנהל נכסים ביותר מ-18 מיליארד שקל; מגדל שוקי הון, שכמו הראל ופסגות נמנה עם הגופים הגדולים בשוק הקרנות, שמכונים "הסופרמרקטים"; ילין לפידות, ששב לגיוסים; ופורסט, הקטן בהרבה מהמתחרים שלעיל, אשר מציג צמיחה נאה ביחס לגודלו. גופים אלה מגייסים גם בניתוח חודשי וגם בניתוח רבעוני.

ומה לגבי הפודים? ההתחלה של 2019 לא מיטיבה במיוחד עם בתי ההשקעות אי.בי.אי, אנליסט, רוטשילד, מודלים, אלומות, סיגמא ותמיר פישמן, שפדו מאות מיליוני שקלים כל אחד. למעשה, אי.בי.אי פדה מתחילת השנה סכום של 1.3 מיליארד שקל, כשאנליסט השיל כמעט מיליארד שקל ורוטשילד פדה קצת פחות מ-750 מיליון שקל.

לגבי בית ההשקעות אי.בי.אי נציין כי 2018 היטיבה עמו בסך הכל, כשבסיכומה הוא גייס כ-1.1 מיליארד שקל. עם זאת, שלהי 2018 היו קשים עבורו, כשלאחר מחצית ראשונה חיובית, עבר במחצית השנה השנייה לפדיונות רצופים, שהסתכמו ביותר מ-2.7 מיליארד שקל. כך, מאז יולי 2018 ועד לסוף הרבעון הראשון של 2019, שלושה רבעונים בלבד, פדה אי.בי.אי קצת יותר מ-4 מיליארד שקל. 

עוד כתבות

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מיקרוסופט הכתה את התחזיות: צמחה ב-14% לעומת הרבעון המקביל

הציגה רווח של 1.38 דולרים למניה, לעומת תחזית האנליסטים לרווח של 1.25 דולרים ● ההכנסות עלו ל-33 מיליארד דולר ברבעון החולף

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

טרנד הבוטיק חלף? נצבא תקים מלון ענק סמוך לנתב"ג - וזו רק הסנונית הראשונה

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

ריצ'רד ברנסון נוחת בישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

יס סר: המיליארדר הבריטי ריצ'ארד ברנסון נחת בישראל

ברנסון, מייסד חברת וירג'ין אטלנטיק, הגיע לישראל חודש אחרי שחברת התעופה הבריטית השיקה קו תל-אביב-לונדון ● "אנחנו לא אוהבים לטוס עם מושבים ריקים. נגיע לרמה של מחיר שתאפשר לנו את זה"

משה גפני / צילום איל יצהר

יו"ר ועדת הכספים: על המדינה להעלות מכסים על יבוא טקסטיל בשיעור של 12%

באוצר סירבו לציין מהי עמדתם הרשמית - האם יבקשו להאריך את הוראת השעה שממשיכה להעמיד על 0% את המכס, או שיאפשרו להחזירה ל-6% כפי שקבוע בחוק כיום ● מדובר במכסים שהוסרו לפני כשנתיים למשך שנה במסגרת תוכנית "נטו הוזלות" שהוביל כחלון, כשבתום 2018 הוארכה התוכנית בשנה נוספת

אורנה ואור אלוביץ / צילום: אביב חופי

80 מיליון אירו: הכירו את ההשקעה הספרדית של אור ואורנה אלוביץ'

אור אלוביץ', בנו של שאול אלוביץ', ואשתו אורנה יגייסו השקעה של כ-80 מ' א' בפרויקט אנרגיית רוח של אנלייט ● חברת האנרגיה המתחדשת נשלטה בעבר ע"י יורוקום של אלוביץ' האב, שמכרה אשתקד את החזקותיה בחברה ● הגיוס ייעשה, בין השאר, באמצעות הנפקת ני"ע דיגיטליים בטכנולוגיית בלוקצ'יין

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; עלייה מפתיעה במלאים הקפיצה את מחיר הנפט בכ-3%

מלאי הנפט בארה"ב עלה בשבוע החולף במפתיע בניגוד לתחזיות ● נעילה חיובית בבורסות אירופה, הדאקס עלה ב-0.8%, הפוטסי טיפס ב-0.66% ● ירידות במגזר הטכנולוגיה על רקע תחזית הכנסות פסימית מצד טקסס אינסטרומנטס ● קטרפילר פיספסה את התחזיות ● בואינג מסרה כי דגם המטסים 737 MAX עומד בלוחות הזמנים לקראת חזרה למסלול

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

אבי דיכטר מונה לסגן שר הביטחון; מחר פגישה בין כחול לבן לליכוד

התפקיד שמונה אליו דיכטר הוא ללא סמכויות מוגדרות וסגני שר ביטחון במשך השנים קיבלו את המינוי כסידור פוליטי

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

מחיר השיתוק הפוליטי: הממשלה עוצרת תשלומים לספקים

החשב הכללי והממונה על התקציבים בפנייה חריגה ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני: נאלצנו לעצור תשלומים לספקים. עשרות בקשות תקציביות ממתינות על שולחנך חודשים ● גפני טען כי מאחר ונבחרה כנסת חדשה האוצר צריך להגיש מחדש לאישור את כל הבקשות שהוגשו לוועדה הקודמת

מייסדי החברה: אלרם גורן (מימין), שי כהן, אורן אברהם ואייל גורן / צילום: יח"צ

סבב מוצלח: הסטארט-אפ הישראלי פאבריק גייס 110 מיליון דולר

החברה, שנקראה עד לאחרונה CommonSense Robotics, פיתחה טכנולוגיה שעוזרת לקמעונאיות ללקט את המוצרים במחסן ● כעת החברה מתרחבת לארה"ב

ביטקוין / צילום: רויטרס

שער הביטקוין ירד ל-7,500 דולר - שפל של 5 חודשים

בזמן שמארק צוקרברג משיב לשאלות הקונגרס האמריקאי בשימוע על פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, צנח הביטקוין למחירו הנמוך ביותר מאז 18 במאי

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

קבוצת הנדל"ן המניב CBRE רכשה את חברת ירון-לוי ניהול פרויקטים

רכישה זו מצטרפת לרכישות קודמות של חברות ישראליות מובילות על ידי CBRE - מאן נכסים, חברת ייעוץ ותיווך נדל"ן, וקבוצת רמות, ספק ניהול ואחזקת מבנים

מפעל שבבים בישראל./ צילום: יחצ

מלחמת הסחר וחולשה בביקושים גרעו 11.5% מהכנסותיה של טקסס אינסטרומנט; הנמיכה תחזיות

יצרנית המוליכים למחצה טקסס אינסטרומנט האמריקאית הנמיכה תחזיות, מתחת לציפיות השוק ● מניות הסקטור כולו נסחרות תחת לחץ ● החברה פספסה את התחזיות לרבעון השלישי בשורה העליונה

מאזדה MX-30, הרכב החשמלי הראשון של החברה / צילום: יח"צ

חשמלית ושמה מאזדה: הושק דגם חשמלי לענקית הרכב היפנית

הרכב, MX-30, מגיע בתצורה של ג'יפון ומציע טווח נסיעה של כ-200 קילומטר בין טעינות

ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור / צילום: יח"צ

מאמינים בקנאביס: ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור מצטרפים לשיח מדיקל

חברת הקנאביס הרפואי שיח מדיקל הודיעה על הרחבת הדירקטוריון, במסגרתה ימונה רו"ח ניר זיכלינסקי ליו"ר, והאלוף במיל' יעקב עמידרור יצטרף כדירקטור

שריל סנדברג/ צילום:  GettyImages

שריל סנדברג רומזת: ייתכן שאתמוך באליזבת וורן במרוץ לנשיאות ארה"ב

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, נמנעה מלהשיב בראיון לעיתונאית קייטי קוריק תשובה ישירה בנוגע לתמיכתה בסנאטורית וורן, אך חזרה על כך שהיא דמוקרטית בעמדותיה

מנכ“ל פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בפני הסנאט / צילום: רויטרס Aaron P. Bernstein

צוקרברג מעיד בקונגרס: "לא יודע איך ליברה תעבוד, אבל אני מאמין שצריך לנסות"

צוקרברג מפגין נינוחות ומודה לנציגים על כל שאלה ● לשאלה מדוע כמה מן החברות פרשו מליברה ענה מייסד ומנכ"ל פייסבוק כי מדובר ב"עסק מסוכן"

מיה יניב, יו"רית ועד עובדי סלקום / כדיה לוי

רגע לפני הפיטורים: ההסתדרות גיבשה תוכנית "הצלה" לשוק הסלולר

ההסתדרות תגיש תוכנית למשרד התקשורת שקוראת לפצל את חברות בזק והוט מפעילות הסלולר שלהן, להפחית את אגרות התדרים ולאפשר הקלות בחבילות הצרכניות שיכללו דקות וגלישה פלוס מכשיר ● אולם התוכנית לא מתמודדת עם הסוגייה הבוערת ביותר - דרישת החברות להתייעלות

מייט איקס של וואווי / צילום: יח"צ וואווי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וואווי השיקה היום את הטלפון המתקפל שלה, מייט X

לעת עתה המכשיר נמכר בסין בלבד ויהיה זמין החל מ-15 בנובמבר במחיר של 17 אלף יואן (2,400 דולר) ● אם החרם של ממשל ארה"ב על וואווי יימשך, החברה לא תוכל להציע למשתמשיו את הגרסה הרשמית של אנדרואיד ושירותים ואפליקציות שונים של גוגל כמו יוטיוב ומפות

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט עבר לגנץ: "נקים ממשלת פיוס לאומית שתאחד את הקרעים בעם"

מחר אמורים צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד להיפגש לשיחת מו"מ ראשונה ● ריבלין: "ניתן להקים ממשלה. אין שום הצדקה לכפיית מערכת בחירות נוספת, שלישית במספר תוך שנה על הציבור" ● גנץ: "מי שינסה לגרור את ישראל לבחירות נוספות, יוקע וייזרק מהמערכת הפוליטית" ● גנץ לנתניהו: "מכיר בזכויותיך ומאחל לך לצאת נקי מכל העניינים המשפטיים. תוצאות הבחירות מחייבות שינוי"

הפגנה נגד שימוש בפלסטיק, היום בכיכר רבין / צילום: מעיין קרשן

מחאת הורים בת"א: על העירייה לחדול להשתמש בפלסטיק בגנים

אוזלת היד של עיריית ת"א בנושא שימוש בכלי פלסטיק לא משאירה את ההורים אדישים: בשעה זו מתקיימת הפגנה של הורים וילדים מחוץ לעיריית ת"א, במחאה על שימוש בכלי פלסטיק בגני העירייה ובצהרונים ● מארגנות ההפגנה: "כל יום בתל אביב בלבד נזרקים 100 אלף כלים חד פעמיים – 20 מיליון בשנה" ● עיריות אחרות ברחבי ישראל כבר זנחו לחלוטין את השימוש בפלסטיק החד פעמי