גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תעשיית התיירות הישראלית מדברת מנדרינית שוטפת

בשנים האחרונות נרשם גידול של 490% במספר התיירים הסינים שביקרו בישראל ושהו בה כשמונה לילות בממוצע ● יותר מ-80% מהם בילו בירושלים

היכל הספר, מוזיאון ישראל/צילום: באדיבות מוזיאון ישראל
היכל הספר, מוזיאון ישראל/צילום: באדיבות מוזיאון ישראל

הכתבה בשיתוף משרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים

חלק מאנשי התיירות הקדישו תשומת לב מיוחדת כדי להיערך לתייר הסיני, ונראה כי מי שמשקיע, מרוויח. הנה ארבע דוגמאות של היערכות לתייר הסיני, שניתן ללמוד מהן דבר או שניים.

מלונות דן - ארוחת בוקר סינית ופרחים אדומים

"מלונות דן מארחים בברכה את חברינו הסינים", זו קבלת הפנים לתייר הסיני המבקר באחד ממלונות רשת דן, הן כאורח בודד המגיע לנפוש בארץ והן כאורח שהוא חלק מקבוצה או משלחת עסקית, שהגיע לצורכי עבודה בלבד.

עם הפריחה בתיירות הנכנסת מסין לישראל בשנים האחרונות ניכר פוטנציאל השוק העצום, ובהתאם לכך התעורר הצורך להתאים את הנופש לצרכים של התיירים הסינים במלונות הרשת, כדי שיוכלו להרגיש קרובים לבית ככל האפשר ולקבל שירות מעבר למצופה.

בעקבות זאת, החל בשנת 2015 פותח ברשת מלונות דן "קונספט סיני". אותו קונספט הוא למעשה מוצר אירוח ייחודי, אשר שם דגש משמעותי על הצרכים התרבותיים של התייר הסיני, גם כשהוא מטייל בעולם.

עמדות אוכל סיני במלונות דן/צילום: באדיבות מלונות דן

הקונספט הסיני כולל בתוכו גלויות בסינית, קבלת פנים בסינית, צוות דובר סינית, שני ערוצי טלוויזיה בסינית (CCTV) בחדרים, חליטות תה ירוק ותה יסמין המותאמות לחיכם של התיירים הסינים, אוכל סיני אותנטי בפינה ייעודית בארוחת הבוקר, עלוני מידע בסינית על שירותי המלון, ערכות כלי גילוח ורחצה, כפכפים וחלוקי אמבט ועוד.

במקביל לכך מתקיים ברשת המלונות מערך שיווק דיגיטלי רחב היקף, הפעיל באינטרנט וברשתות החברתיות במדיה הסינית.

רשת מלונות דן הייתה הרשת הראשונה בישראל לפתח קונספט מסוג זה במלונות, והיא אף זכתה בפרסים על איכות השירות והתאמת המוצר לשוק התיירות הסיני, כגון פרס CTW Award היוקרתי.

מוזיאון ישראל - מדריך קולי דרך WeChat

מוזיאון ישראל הוא כיום אתר התיירות המתקדם ביותר בישראל בכל הקשור לאירוח התייר הסיני. כל תערוכה בו מספרת סיפור וכל פריט שמוצג בגלריה טומן בחובו סודות מרתקים, לעתים בני מאות אלפי שנים. כמוזיאון הגדול ביותר בישראל והנמנה עם המוזיאונים המובילים בעולם, מוזיאון ישראל מייחס חשיבות רבה ליכולת לספר את הסיפורים הללו לקהל המבקרים.

המוזיאון מציע לתייר הסיני מדריך קולי במנדרינית ומפה כדי להקל עליו את ההתמצאות בתערוכות. בנוסף, המוזיאון מפעיל חשבון ווי-צ'ט שמתעדכן בקביעות וחושף סיפורים לא ידועים מהגלריות בשפה הסינית.

החל מהשבועות האחרונים, המדריך הקולי זמין לקהל הסיני גם דרך הווי-צ'ט וכך הם יכולים לשמוע את הסיפורים המרתקים על גלריות המוזיאון ועל היכל הספר בשפה הסינית מבלי לעמוד בתור ומבלי להוריד אפליקציות נוספות.

בשנה האחרונה אירח המוזיאון מובילי דעה רבים מסין, ובהם ג'ק מא, מייסד קבוצת עליבאבא, ושחקן ה-NBA יאו מינג.

משקפי מציאות מדומה לתייר הסיני/צילום: באדיבות הקרן למורשת הכותל

82% מהתיירים הסינים מבקרים בכותל המערבי

מהקרן למורשת הכותל מוסרים כי בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה משמעותית במספר התיירים מסין ומהמזרח הרחוק הפוקדים את הכותל המערבי ואת אתרי התיירות בסביבתו. מתברר כי ההיסטוריה העשירה של העם היהודי, לצד השרידים בני אלפי השנים במרחב הכותל המערבי, מעוררים עניין רב בתיירים מסין.

הקרן למורשת הכותל המערבי פועלת להנגשת הכותל לדוברי השפה הסינית ולשיפור חוויית הביקור. בשנתיים האחרונות מופקים ומחולקים עלונים המתארים בשפה הסינית את ההיסטוריה של האתר ואף את מנהגיו. נוסף על כך, כדי לאפשר לתייר הסיני להכיר מקרוב את בית המקדש העתיק ולהתרשם מיופיו, הופקה חוויית מציאות מדומה בתלת-ממד המתורגמת לשפה הסינית. החוויה המכונה "מבט אל העבר" הפכה לאטרקציית חובה לכל דוברי הסינית, והיא יעד מבוקש מאוד בקרב התיירים הפוקדים את הכותל המערבי. בימים אלה פועלת הקרן להנגשת הסיורים באתר מנהרות הכותל לתיירים מסין, מעבר לגיוס ולהכשרת מדריכים דוברי סינית. פעולות נוספות שננקטות כוללות שיתופי פעולה עם פלטפורמות להזמנת סיורים בשפה הסינית, כגון world++, אירוח בכירים במערך התיירות הסיני ועוד.

המדבר קוסם לתייר הסיני

הרשות לפיתוח הנגב פועלת רבות לקידום הנגב כיעד תיירותי אטרקטיבי בארץ ובעולם. לצד קהלים רבים שמגלים את הנגב, גם התייר הסיני מבקר באזור ומתלהב מההיצע התיירותי הרחב של הנגב. קבוצות מסין ביקרו במרכז המבקרים הבינלאומי באר אברהם בעיר העתיקה באר שבע, שכל תכניו תורגמו לסינית בעקבות הביקוש.

בנוסף, הרשות לפיתוח הנגב מחזקת את מותג התיירות הבדואית שהיא שותפה בו יחד עם משרד החקלאות ופיתוח הכפר, "קסם המדבר", המהווה מוקד משיכה אטרקטיבי לתיירים מכל העולם ולתיירים סינים בפרט. לצד האירועים הרבים שהרשות תומכת בהם לאורך השנה, היא מכשירה גם את התיירנים עצמם לקבלת האורחים מחו"ל בהכשרות דיגיטל, לימודי אנגלית, הכשרת מורי דרך ועוד.

שירן עדי קלר, מנהלת תחום תיירות ברשות לפיתוח הנגב, מציינת: "לנגב יש מוצר תיירות מדברי ייחודי. אנחנו מאפשרים במרחק של שעה נסיעה מהעיר הקרובה חוויה מדברית של התנתקות, אסקפיזם, נופים עוצרי נשימה, שקט, אוכל טוב וטיולים רגליים ורכובים כמו שאין באף מקום אחר בעולם. אנו עדים למגמה של התיירות הסינית לישראל ומייחסים לה חשיבות רבה. רק לאחרונה אירחנו כתב תיירות סיני וכתבת מהונג-קונג שהתלהבו במיוחד ממוצר התיירות המדברית בכלל ו"מקסם המדבר" בפרט. בעקבות הפרסומים קיבלנו קבוצות רבות, והיד נטויה".

אילנית מלכיאור, הממונה על התיירות ברשות לפיתוח ירושלים/צילום: תמר מצפי

בירושלים לומדים מהמקרה הפיני

אילנית מלכיאור, הממונה על התיירות ברשות לפיתוח ירושלים, מובילה בשנה האחרונה מהלך שמטרתו לאפשר לתיירנים נוספים בירושלים להתאים את עצמם לדרישות של התיירים הסינים וליהנות מהפוטנציאל העצום של קהל היעד החדש. "אני שואבת השראה מהמקרה הפיני, שהצליח להפוך ליעד התיירותי המועדף לספורט החורף. פינלנד השקיעה בבניית תשתית המאפשרת לתייר הסיני להתמצא בקלות באמצעות חומרים שיווקיים בסינית, העניקה כלים לשיווק דיגיטלי מותאם לשוק הסיני, ואפשרה לתיירים לשלם בפלטפורמות תשלום דיגיטליות מותאמות.

"גם אנחנו ברשות לפיתוח ירושלים עומדים לרשות העוסקים בתיירות עם הדרכות מתאימות, שיתופי פעולה עם גורמים מובילים בסין וכן חיבורים וקישורים מתאימים. בכנס למדנו שוויזה כאל כבר יישמה שיתוף פעולה עם Alipay, ואנו מתכוונים ליצור שולחן עגול ובו מוסדות התרבות, התיירות והפנאי בעיר, כדי ללמוד כיצד לייצר ממשקים שיאפשרו לתייר הסיני לשלם באפליקציות שהוא רגיל אליהן".

אני קוראת לכל העוסקים בתחום התיירות, ירושלמים ולא ירושלמים כאחד, לפנות אלינו ולהיעזר בידע ובכלים שצברנו במהלך השנה האחרונה. כולנו נרוויח מפוטנציאל התיירות, וגם משגרירים נלהבים של ישראל, אם נייצר חוויית תיירות מתאימה".

לכל כתבות המדור Made for China>>

עוד כתבות

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

אל-חרירי לא מצליח להרגיע את הפגנות הזעם בלבנון

ראש ממשלת לבנון ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, ובכללה רשימה של מסים חדשים שעוררו את זעם ההמונים - וביניהם "מס הוואטסאפ", שכנראה יבוטל בסופו של דבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

עמית גריידי / צילום: משרד השיכון

שליחותו של הממונה על חוק המכר? מכה נוספת לקבוצות הרכישה

שתי החלטות של הממונה על חוק המכר מהשבועות האחרונים מטלטלות שוב את תחום קבוצות הרכישה בישראל - ושוב עולה כי הנפגעים העיקריים יהיו ציבור הרוכשים ● דעה

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! אין להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

68 אלף סיבות לארדואן לזרוק את המכתב של טראמפ לפח

טראמפ אמר כי הטורקים "עושים הרבה כסף" מייצוא פלדה לארה"ב, אך לפי נתוני משרד הסחר האמריקאי, התמונה נראית אחרת ● מעבר לכך, על התרומה לשוק העבודה האמריקאי של ייצוא הסחורות והשירותים לטורקיה, בהם הייצוא הביטחוני, טראמפ לא היה מעוניין לוותר ● הנה המספרים

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות