גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבעד לעיניים מלוכסנות: מה מחפש התייר הסיני בחופשה בחו"ל

התייר הסיני משנה את העולם ומתאים אותו לצרכיו ולהעדפותיו ● מי שמתכונן ומשקיע זוכה ליותר מבקרים מרוצים שחוזרים הביתה וממליצים על היעד

הסינים מגלים את האאוטלטים ומתחמי הקניות הגדולים באירופה ובארצות הברית/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קר
הסינים מגלים את האאוטלטים ומתחמי הקניות הגדולים באירופה ובארצות הברית/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קר

הכתבה בשיתוף משרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים

עלייה מתמדת ברמת החיים, לצד מדיניות המאפשרת לקבל דרכון ולנסוע לכל מקום בעולם, הופכות את התיירות היוצאת מסין לתופעה המשנה את פני התיירות העולמית.

המוני תיירים סקרנים מסין, חדורי מוטיבציה לחקור ולגלות, שוטפים את העולם ומביאים לגידול ניכר בהכנסות מתיירות ליעדים שנערכו לכך.

תעשיית התיירות העולמית כמרקחה בעקבות גל התיירות האדיר מסין. בשנת 2018 יצאו את המדינה כ-134 מיליון תיירים שתרמו 21% מההכנסות העולמיות מתיירות, ונראה כי זוהי רק ההתחלה.

גודלה העצום של סין, והאוכלוסייה המגוונת בה, מייצרים אתגר שיווקי של ממש. ההבדלים בין האוכלוסייה הכפרית לאוכלוסייה העירונית עצומים, כמו גם ההבדלים הנובעים מהמגורים בפריפריה לעומת המרכז. לכן קשה להגדיר מהם הטרנדים וההעדפות של אותם תיירים. עם זאת, ניתן לאבחן כמה מאפיינים מרכזיים המגובים בנתונים של לשכת התיירות המרכזית בסין.

התייר הסיני - קווים לדמותו

אתר travelchinaguide.com מציין את הנתונים הבאים:

● התייר הסיני מעדיף טיולים מאורגנים לחו"ל, המאפשרים לגלות את העולם בשפה הסינית: 86% מהתיירים מגלים את העולם בקבוצות, בעוד שרק 14% מהם מטיילים באופן עצמאי.

● מרבית התיירים הם תושבי הערים הגדולות בסין, המבקרים בחו"ל פעמים אחדות בשנה ושואפים לבקר בכמה שיותר יעדים חדשים.

● מרבית התיירים מטיילים בעולם במסגרת משפחתית: 34% מטיילים עם הילדים ו-23% מטיילים עם בני הזוג.

● התייר הסיני מוציא כ-4,000 דולר בממוצע בחופשה שלו, לעומת הוצאה ממוצעת של התייר האמריקני, המגיעה לכ-1,400 דולר.

אירופה מתנהגת בהתאם

האיחוד האירופי מכיר בחשיבותה ובתרומתה של התיירות הסינית לתעשיית התיירות האירופית. בשנת 2018 הכריזו האיחוד האירופי וממשלת סין על שנת התיירות האירופית-סינית. שנה זו הוקדשה להגברת זרם התיירים הסינים לאירופה ולהתאמת תשתית התיירות לצרכים הייחודיים של קהל היעד. בהודעה לעיתונות שפרסם האיחוד האירופי, שנועדה לסכם את הפעילות ולהראות את תוצאותיה, צוין כי נרשמה עלייה של 5% במספר התיירים המגיעים מסין בשנת 2018, ומגמה זו תלך ותתגבר במהלך השנה הקרובה. נתונים אלה מראים כי ההשקעה האירופית העצומה בהתאמת תשתיות התיירות, בשילוב חומרי שיווק והדרכה בשפה הסינית והתאמה של שירותי ההארחה וההסעדה לחך הסיני, גורמים ליותר תיירים לבקר ביבשת הישנה ולהשאיר שם מטבע חוץ.

העדפה ברורה לאתרי טבע בקרב התיירים הסיניים/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

Nielsen: טרנדים חשובים בקרב התיירים האדומים

התיירים הצעירים מסין מחפשים חוויות

הצעירים הסינים מחפשים יעדים אקזוטיים וחוויות מרגשות, ולכן אינם חוששים מנסיעות ליעדים רחוקים. האפשרויות הכלכליות שלהם משופרות מאי פעם, והם נהנים לתכנן חופשות מושקעות ואקזוטיות, המהוות סמל סטטוס: 56% מהמשיבים בסקר ציינו כי השיקול החשוב בעיניהם הוא יעד החופשה והאטרקטיביות שלה, בעוד שכ-34% מהמשיבים ציינו כי השיקול הכלכלי הוא הקובע בעיניהם.

רוצים לתקשר בשפת המקור

עוד לפני היציאה לחו"ל, התיירים הסינים צורכים מידע באינטרנט וברשתות החברתיות, דוגמת WeChat ו-Weibo המקומיות.

כאשר הם מגיעים ליעד החופשה, הם מעריכים במיוחד מלונות, מסעדות, חנויות ואתרים תיירותיים המאפשרים להם לקבל מידע, הכוונה וחוויה תיירותית מותאמת בשפה הסינית.

דבר זה בולט במיוחד בקרב תיירים מבוגרים יותר, בני 50 ומעלה. עסקים רבים המפרסמים בשפה הסינית, ולעתים אף מעניקים בה שירות, נהנים מפופולריות ומהמלצות.

פחות מנוחה, יותר הספק

התיירים הסינים אוהבים לחקור את העולם ולהספיק כמה שיותר במהלך החופשה שלהם. בעוד שהתייר המערבי מקדיש חופשות למנוחה ומשלב בהן ביקור באתרים תיירותיים ושופינג, הרי התייר הסיני משקיע את כל מרצו בביקור באתרי תיירות, ובעיקר חביבים עליו אתרי טבע בולטים, אתרים היסטוריים ופארקי שעשועים.

התייר הנדיב

התייר הסיני אוהב חופשות מושקעות ומפנקות: ההוצאה היומית הממוצעת של התייר הסיני עומדת על 762 דולר, בעוד שההוצאה העולמית הממוצעת היא 486 דולר.

על מה הולך הכסף? כ-25% מההוצאות מוקדשות לקניות, 19% ללינה בבתי מלון ו-16% לארוחות. שאר ההוצאות של התייר הסיני מיועדות לביקור באתרי תיירות, לתחבורה ולתקשורת.

ALIPAY - אחת מפלטפורמות התשלום החביבות על הסיניים/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

שופינג, שופינג, שופינג

בתחילת שנות האלפיים הציפו התיירים הסינים את החנויות של מותגי העל באירופה ובארצות הברית והפכו לחבל ההצלה שלהם.

בשנים האחרונות הם רוכשים את מותגי היוקרה האהובים עליהם קרוב לבית, בערים הגדולות באסיה.

נכון לשנים האחרונות, החיבה לשופינג לא פחתה אלא שינתה את אופייה: כיום התיירים הסינים מחפשים את האאוטלטים מחוץ לערים המרכזיות, את חנויות הכלבו ואת הקניונים הגדולים.

הקמעונאים הגדולים ומנהלי מרכזי הקניות הבינו מזמן את הפוטנציאל, ובשנים האחרונות מעניקים לתייר הסיני שירות מלא, הכולל הסעות מאורגנות למרכזי הקניות, מפות הכוללות אמצעי תחבורה ולוחות זמנים ואפילו שירותים של איסוף הקניות והובלתן למלון, כדי לשחרר את הידיים הסיניות ולאפשר לאסוף שקיות נוספות.

65% מהתיירים הסינים משלמים בסלולרי

לפי המחקר של נילסן, 65% מהתיירים הסינים השתמשו בפלטפורמות תשלום דיגיטליות בנייד בחופשה האחרונה שלהם, לעומת 11% מכלל התיירים בעולם. בהקשר זה חשוב להזכיר כי התיירים הסינים משתמשים בפלטפורמות תשלום סיניות עבור קניות, ארוחות וביקור באתרי תיירות. החיבה הסינית לתשלום במובייל משנה את אפשרויות התשלום והסליקה של סוחרים ברחבי העולם, והם ממהרים לאמץ את הפלטפורמות הסיניות במהירות כדי להגדיל הכנסות.

לכל כתבות המדור Made for China>>

עוד כתבות

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

הבנקים מציגים: חזית אחידה במאבק על הכנסות של עשרות מיליוני שקלים בשנה

שישה בנקים הציגו עמדה משותפת כדי לבלום הכרעה שיפוטית עקרונית ● העילה: בקשה שגרתית של דיירי פרויקט בת"א כי ביהמ"ש יורה לבנק מזרחי-טפחות להאריך את תוקף הערבויות שהוצאו לקבלן, "א. דורי" ● הבנקים חששו כי תתקבל בקשה להשית עליהם את עמלת הארכת תוקף הערבות

סנדרס באירוע בחירות בתיכון בקליפורניה / צילום:AP Damian Dovarganes

פרשנות: הסיכויים של ברני סנדרס? "7 מתוך 10"

נצחון מוחץ במקדימות של נבאדה מעמיד אותו גבוה בפיסגה - הישג מדהים בשביל סנאטור זקן ממדינה צפונית קטנטנה ● האם מישהו עדיין מסוגל לעצור אותו? מעידת מייקל בלומברג בוויכוח הטלוויזיוני בשבוע שעבר מקטינה מאוד את הסיכוי

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

סנדרס: "לא אגיע לאיפא"ק, הוועידה נותנת במה לגזענות"

סנדרס, המתמודד המוביל במירוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, הודיע אתמול כי לא ישתתף בוועידה ● "אני מוטרד מכך שהשדולה מספקת במה לנואמים שמשמיעים דעות קדומות ומתנגדים לזכויות הבסיסיות של הפלסטינים"

צילום משחק כדורגל לטלוויזיה/צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

איגוד מפיקי הטלוויזיה נגד אק"ט: "תיאום מחירים אסור ופגיעה בעובדים"

התלונה הוגשה לממונה על התחרות, ומיד לאחריה הגיעה גם תגובתו החריפה של האיגוד המייצג את עובדי הסט ● אק"ט: "המפיקים מבקשים להמשיך ולהעסיק את עובדי מקצועות הסט בצורה פוגענית ללא זכויות"

דן אלדד /צילום : כדיה לוי

פרשנות: הטרגדיה וההחמצה של דן אלדד

הטרגדיה מבחינתו של אלדד היא שהוא קיבל החלטה נכונה מבחינה משפטית, היא משמשת את רה"מ ואנשיו כדי לשים כביכול את גנץ על מישור פלילי אחד עם נתניהו

תושבי אזור הר גילה מוחים נגד הכוונה להקים מחנה בידוד לחולי קורונה  / צילום: Eli Berlzon, רויטרס

רווחי איסתא וקשרי תעופה נפגעו מהקורונה; 157 חולים באיטליה

כ-200 ישראלים לפחות מצויים תחת סגר עצמי בשל החשד לאינטראקציה קרובה עם קבוצת התיירים מקוריאה ● מספר הנדבקים בנגיף הקורונה באיטליה זינק ל-157 בני אדם ומספר המתים עלה לארבעה ● איסתא דיווחה על ירידה של 4-6 מיליון שקל ברווח מגזר התיירות שלה ברבעון הראשון

מגדל אקרו נדל"ן, תל אביב / הדמיה: סטודיו 84

ROOMS תפעיל חללי עבודה בשלוש קומות במגדל "אקרו נדל"ן" בת"א

החברה מבית פתאל תשלם לאקרו כ-4.3 מיליון שקל לשנה עבור השטח שנמצא במגדל "אקרו נדל"ן" ● המגדל שנבנה כיום נמצא בפינת הרחובות המסגר ויצחק שדה ● במתחם כולו מתוכננים 14 מגדלים – מרביתם בייעוד של תעסוקה ● חברת חללי העבודה חתמה על הסכם נוסף מול אקרו ברעננה

עמי גלאם / צילום: יונתן גלאם

טלטלה ברשת: סמנכ"ל התוכן הוותיק הוחזר - האם הוא יביא את הצופים?

מנכ"ל רשת הנכנס מנהל מו"מ לקראת סגירה עם גלאם, שכיהן בעבר כסמנכ"ל התוכן של רשת ● עוד נראה כי יובל כהן, שעבד לצד מנהלת התוכן הקודמת זיוית דוידוביץ', יישאר כסמנכ"ל אסטרטגיה ופיתוח ● הערכות: ציון פרץ, מנכ"ל הסחר הפורש, מיועד לתפקיד מנכ"ל "ידיעות אחרונות"

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

אפקט הקורונה: אל על מייקרת את מחירי ההובלה האווירית ב-100%

כשאר חברות התעופה העולמיות, אל על נקלעה למשבר עם פרוץ וירוס הקורונה ● תגובת החברה: "בנתיבים בהם נדרשת טיסת העברה של חברה זרה ובה הועלו המחירים הדבר משתקף במחיר הסופי, אולם אין מדובר בהעלאה או ברווח של אל על"

שחקני הסדרה "ציידים" (אל פאצ'ינו במרכז) / צילום: Willy Sanjuan, AP

סצינה שמעודדת מכחישי שואה? מכון אושוויץ נגד "ציידים" של אמזון

"ציידים", הסדרה החדשה של אמזון, ספגה ביקורת על טעם גרוע ממכון ההנצחה של מחנה המוות אושוויץ בגלל תיאור מעשי זוועה במחנות המוות הנאצים: "המצאת משחק פייק של שחמט אנושי אינה רק טיפשות וקריקטורה מסוכנת"

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יוסי זמיר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הספינים והתירוצים של הפוליטיקאים על המימד החמישי, ואיפה האמת

הציבור הישראלי שקע בסוף השבוע בערפל גרסאות על חקירת החברה שבראשה עמד יו"ר כחול לבן • בעוד שראש הממשלה מיהר לשפוך פרטים בסרטון בפייסבוק, ניסה גנץ למזער נזקים • פירקנו את האמירות לגורמים ● המשרוקית של "גלובס"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

בהלת הקורונה צבעה את הבורסה באדום בוהק: ת"א 90 צלל ב-3.3%, פתאל צנחה 7%

באיטליה עלה מספר הנדבקים ל-100 איש ● כל מניות ת"א 35, מלבד פריגו, נצבעו באדום בוהק; ת"א 35 איבד 2.3%, מדד הבנקים צנח ב-2% ● מחר הודעת הריבית של בנק ישראל; לידר: "קיים סיכוי לא מבוטל להורדה"

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

מסתמן: בכלירמרק ידרשו להעלות את הריבית ליינות ביתן לכ-10%

הדד ליין של יינות ביתן להשלמת העסקה עם כלירמרק מתקרב, אך בינתיים שוררת אי ודאות בנוגע למתווה הסופי ● לפי גורמים, מסתמן כי ידרשו בקרן להעלות את הריבית על ההלוואה לכ-10% ● בנוסף, ל"גלובס" נודע כי המנכ"לים הפוטנציאליים התבקשו להכין תוכנית עבודה ואף נפגשו עם עובדים

אישה מחופשת יושבת על ספסל באחת הסמטאות של ונציה / צילום: Luca Bruno, Associated Press

התפרצות הקורונה באיטליה: בוטל פסטיבל המסיכות בוונציה

בסוף השבוע מתו שני בני אדם מהנגיף בצפון איטליה, וכן נרשמו 134 מקרי הידבקות ● כעת במשרד הבריאות שוקלים להרחיב את חיוב הבידוד הביתי גם על השבים מאיטליה

התפרצות נגיף הקורונה בדרום קוריאה / צילום: Lee Jin-man, AP

העצמאים טוענים: "המדינה שוב מפקירה אותנו"

עו"ד רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים: "משרדי הממשלה יוצרים מסך ערפל וחוסר ודאות כלפי מגזר העצמאים"

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

משחקי כבוד? הנהלת חדשות 13 בישרה על הבנות; הוועד טוען: אין הסכם

למרות הצהרות הנהלת חדשות 13 על הבנות בדרך להסכם, כך נכתב במייל לעובדים שהוציא ועד עובדי חדשות 13: "חשוב לנו להבהיר: בניגוד למה שנכתב בהודעה לתקשורת שהנהלות רשת וחברת החדשות הוציאו, טרם נחתם איתנו כל הסכם"

עמי אראל / צילום: שלומי יוסף

אחרי 15 שנה, עמי אראל פורש מתפקידו כיו"ר סלקום; ערן סער צפוי להחליפו

אחרון אנשי דנקנר: יו"ר סלקום עמי אראל יסיים את כהונתו ולא ימשיך בחברה • אראל הוא האחרון מקרב המנהלים הבכירים בקבוצת אי.די.בי-דסק"ש (דיסקונט השקעות), שנותר מתקופתו של בעל השליטה הקודם בקבוצה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 23 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

ישראל הוציאה כבר יותר מ-100 מיליון שקל על היערכות לנגיף הקורונה

הסכומים שהופנו להיערכות הועברו מתוך המכסה התקציבית החודשית שקיבל משרד הבריאות מהחשב הכללי באוצר רוני חזקיהו ● עד כה לא היה צורך להקצות תקציבים על חשבון משרדים אחרים

יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר

הצד החיובי של המשבר: חברת החשמל קונה גז מוזל

זאת במחיר הזול ביותר אי פעם ● מצפה לחיסכון של עשרות מיליוני דולרים