גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לשנות את המציאות: 4 פיתוחים המסייעים לאנשים עם מוגבלויות

הטכנולוגיה מכניסה לחיינו המצאות ופיתוחים שיכולים להפוך את חייהם של אנשים עם מוגבלויות לטובים יותר ● כמו, למשל, כיסא רובוטי המאפשר למשותקים להתנייד בעמידה ועוד

מפתח המוצר, ד"ר עמית גופר על כיסא ה-UPnRIDE/צילום: יח"צ
מפתח המוצר, ד"ר עמית גופר על כיסא ה-UPnRIDE/צילום: יח"צ

הכתבה בשיתוף Together

לבני אדם בריאים, ללא מוגבלות כלשהי, קשה לעיתים לתפוס עד כמה מורכבים החיים עבור נכים ואנשים עם מוגבלויות. זה מתחיל בקושי בביצוע פעולות שעבור רובנו נחשבות מובנות מאליהן, ומתבטא כמעט בכל תחומי החיים - החל בקבלה לעבודה ועד התניידות באוויר הפתוח. לעיתים קרובות הקושי עבור אנשים עם מוגבלויות, בייחוד כאלה המתמודדים עם מגבלה משמעותית, גדול כל כך עד שחלקם בוחרים לעיתים להישאר בבית ולוותר על פעילות, מחוצה לו, אף אם שכיחה והכרחית.

אם מחפשים את נקודת האור בנושא, הרי שהיא שרירה וקיימת, לשמחת כולנו: בשנים האחרונות הטכנולוגיה מציעה מגוון לא מבוטל של המצאות ופיתוחים שיכולים לשנות לחלוטין את היום-יום של אותם אנשים עם מוגבלויות. לכמה מהן יש פוטנציאל להפוך את חייו של הנכה - גם כזה הנעזר בכיסא גלגלים, לדוגמה - לעצמאיים יותר. הנה ארבע פיתוחים שכאלה:

Open Sesame
לשלוט בסמארטפון בעזרת תנועות ראש בלבד

רבים מן האנשים עם מוגבלויות לא מסוגלים לשלוט בסמארטפון מבוסס מגע מסיבות שונות - בין אם בשל פגיעה הקשורה במוטוריקה עדינה של הידיים ובין אם בשל נכות הנובעת ממוגבלות נרחבת יותר. על כן, נבצרת מהם המסוגלות לבצע פעולות באמצעות הסמארטפון שלהם וזאת על אף שכיום מדובר בכלי הנחוץ לשימוש יומיומי.

חברת Sesame Enable פיתחה בדיוק עבור אנשים אלו את אפליקציית Open Sesame, אשר מאפשרת גם להם לשלוט בסמארטפון באופן מלא - בלי לגעת בו: ההפעלה מבוססת על תנועות ראש ועיניים בלבד, וכך יכולה להתאים גם לנכים המשותקים מהצוואר ומטה. למעשה, הפיתוח הזה מקיף כל כך, עד שניתן לבצע באמצעותו כל פעולה בסמארטפון, ולשלוט בכל אפליקציה הקיימת בו.

בבסיס פעולתה של האפליקציה טמונה טכנולוגיה, המאפשרת מעקב אחר כל אובייקט שמופיע מולה - בין אם זה איבר גוף ובין אם זהו חפץ מסוים. טכנולוגיה זו מתבססת אך ורק על משאביה של מצלמת המכשיר, ולכן היא נחשבת פשוטה לשימוש ולהתקנה.

UPnRIDE
הכיסא שמאפשר לאנשים עם מוגבלות בניידות לעמוד ולנוע

כיסא ה-UPnRIDE הוא כיסא רובוטי אשר מאפשר לנכים בכיסא גלגלים, גם כאלו המשותקים מהצוואר ומטה, להתנייד באופן מלא ובעמידה במרחב העירוני. באמצעות הכיסא הייחודי יכול המשתמש הנכה לעמוד על הרגליים (או לשבת אם רצונו בכך) ולנוע גם מחוץ לבית. כל זאת בעוד גופו מאובטח בעזרת חגורות חזקות.

"מדובר בכיסא גלגלים המאפשר להתנייד במצב עמידה בבית ומחוצה לו, הוא מעניק יציבות טובה וחופש לנכה - בכך שהוא יכול לעמוד ולנוע בכל מקום בסביבה האורבנית", מסביר מנכ"ל חברת UPnRIDE רובוטיקס, אורן תמרי, האחראית על המוצר. "אדם המשתמש בכיסא ה-UPnRIDE יכול להתנייד בעמידה ברחוב או בתוך מבנים, לנסוע על משטחים לא אחידים, להתגבר על מכשולים או על 'באמפִּים', להתקדם על שטיחים או על דשא, בעליות, בירידות, בשיפועים - כולל שיפועי צד ועוד. מהירות הנסיעה של הכיסא היא שישה קמ"ש, בהתאם לתקן, והמעבר לישיבה בו מהיר ופשוט למדי. למעשה, גם כאשר הכיסא נמצא במצב ישיבה הוא נחשב למתקדם מאוד בהשוואה לכיסאות הגלגלים האחרים בשוק".

תמרי גם מציין את נושא הישיבה הממושכת, שידוע כיום כבעייתי מאוד בכלל ובפרט עבור ציבור הנכים. זאת מאחר ואלו בעצם יושבים כל יום, כל היום. מאחר ואין להם אפשרות אחרת. "הישיבה הממושכת בכיסא אינה בריאה ויכולה לגרום לאשפוזים ממושכים ולהוצאות אדירות. המחקרים והספרוּת בתחום מראים כי ברגע שאדם נכה עומד די זמן במשך היום, הבריאות שלו משתפרת משמעותית.

"למעשה, השימוש במכשיר תורם לכולם: הוא מאפשר למי שמוגבל בהתניידות להשתלב בצורה קלה יותר בכל מקום ומספק לו חופש תנועה; הוא משפר את בריאותו, ובכך מקל עליו וגם מפחית בהוצאות הבריאות שלו; בנוסף, בזכות השימוש במכשיר אותו נכה יוכל למצוא עבודה - משימה קשה כשאתה ישוב בכיסא גלגלים. זהו מוצר משנה חיים".

לעמוד המוצר באתר Together>>

בימים אלו ממש נמצא המכשיר רגעים לפני יציאתו לשוק, לאחר השלמת סבב גיוס מוצלח באמצעות מועדון המשקיעים של פלטפורמת ההשקעות Together. לאור הצלחת הסבב, Together תאפשר גם לציבור הרחב להצטרף ולהשקיע בחברה, באמצעות פלטפורמת השקעות ההמונים מבוססות ההון שלה. הפלטפורמה מציעה למעשה לכל אדם להשקיע בסטארט-אפ או במוצר תמורת מניות בחברה המפתחת, במקרה שלנו, בכיסא ה-UPnRIDE.

"מייד כשאושר החוק בנוגע להשקעות המונים, חיפשנו את הגורם שיסייע לנו להציע אפשרות להשקעה במוצר ובחרנו ב-Together", מספר תמרי. הם הבינו מהר מאוד את התועלת של המוצר שלנו, והיום גם אדם מן היישוב יכול להשקיע בנו ולהיות בעל מניות, בלי לשבור קופת חיסכון. Together מספקת לציבור הרחב הזדמנות להיכנס ולהשקיע בעולם הסטארט-אפים".

לדברי אלעד שמש, מנכ"ל Together ואחד המייסדים: "אנחנו מקפידים לבחור בזהירות את המיזמים שאנחנו מקדמים - חשוב לנו שהם יהיו של חברות שנמצאות רגע לפני הפריצה הגדולה, אחרי שכבר ביצעו סבב השקעות מוצלח ועם ניסיון מוכח. UPnRIDE רובוטיקס עמדו בכל הקריטריונים האלו, ובקריטריון חשוב נוסף, שהוא חלק מהקוד האתי שלנו: לבחור בחברות שעושות טוב לעולם, שמפתחות מוצרים משני מציאות ומשפרי איכות חיים. UPnRIDE כבר השלימו סבב גיוס משמעותי באמצעות מועדון המשקיעים שלנו, שהראה את האמון של משקיעים חכמים בחברה. לאור ההצלחה, אנחנו מאפשרים בימים אלו גם לציבור הרחב להשקיע בחברה (גם אם מדובר בסכומי השקעה קטנים יותר) באמצעות פלטפורמת השקעות ההמונים של Together, להפוך לבעל מניות בחברה, ולהיות חלק מהצלחתה".

אלעד שמש, מנכ"ל Together / צילום: Together

Talkitt
תרגום סימולטני למתקשים בדיבור

בחברת Voiceltt, מפתחת ההמצאה המעניינת הזו, טוענים כי כ-1.5% מאוכלוסיית העולם מתמודדים עם בעיות דיבור, עד כדי קושי חמור בהבנה. אלו יכולים להיות חולי פרקינסון, אנשים הסובלים משיתוק מוחין ועוד שלל אנשים עם מוגבלויות שמתקשים בדיבור מסיבות כאלו ואחרות. תוכנת Talkitt מקלה משמעותית על אותם אנשים, בכך שהיא "מתרגמת" את דבריהם לדיבור ברור ועושה זאת באופן סימולטני בכמה שפות. התוכנה מתאימה עצמה לסגנון הדיבור של המשתמש, לומדת אותו ומזהה את תבנית הקול שלו. כך היא יכולה להפיק במהירות פלט קול ברור שכל אדם יכול להבין. בשל היכולות הייחודיות שלה, Talkitt אף יכולה לסייע בתיקון הגייה ומבטאים, לשמש בעתיד כאמצעי טכנולוגי לזיהוי הדיבור של אדם זר או לעזור לילדים לרכוש שפה תקינה.

אבל, כאמור, התוכנה נוצרה במטרה לסייע למתקשים בדיבור. היא מותקנת על המכשיר הנייד, וכל שהמשתמש צריך לעשות הוא לדבר: התוכנה תפעל ברגע שיחל בפעולת הדיבור, ותתרגם בבהירות באופן מיידי את דבריו.

Step-hear
לאפשר ללקויי ראיה להתמצא במרחב

אחת המשימות הקשות ביותר מבחינת לקויי ראיה ועיוורים היא ההתמצאות במרחב הפתוח, במקומות שהם אינם מכירים. אמנם כיום מפוזרים במרחב הציבורי אמצעים שונים שאמורים להקל עליהם, כמו הנחיות קוליות בצמתים מרומזרים וסימונים בולטים על מדרכות - אך אלו לא נמצאים בכל מקום, ואינם מספיקים להתמצאות מלאה.

לעמוד המוצר באתר Together>>

טכנולוגיית step-hear מבקשת לפתור את הבעיה, או לכל הפחות לשפר משמעותית את יכולת ההתמצאות של האדם העיוור במרחב הציבורי: היא מבוססת שלט מיוחד המשדר גלי רדיו אל יחידות של מערכת - שמאות מהן מפוזרות במרחבים הציבוריים. היחידות קולטות את גלי הרדיו, ומשדרות לבעל השלט הנחיות שונות (בשפה מדוברת) בהתאם למקומו ולהגדרות שנקבעו קודם לכן. כך, מתאפשר לו להתמצא ביתר קלות במרחב ולדעת, לדוגמה, היכן מצויים מעברי חציה, או כספומטים, תחנות אוטובוס ועוד.

מערכת זו מגיעה גם בדמות אפליקציה שניתנת להתקנה על גבי המכשיר החכם, ואז שימושה מעט שונה: אם, לדוגמה, בעל הסמארטפון רוצה לדעת מתי קו האוטובוס המבוקש צפוי להגיע, האפליקציה תתריע לו על כך (על פי ההגדרות שנקבעו מראש בעת התקנתה). בנוסף, הנהג באותו הקו, במידה שהטכנולוגיה קיימת אצלו, מקבל מידע על כך שממתין אדם עם מוגבלות בתחנה. אפשרות נוספת היא פתיחתן מבעוד מועד ובאופן אוטומטי של דלתות כניסה לבניינים דרך הסמארטפון.

לכל כתבות המדור השקעות המונים>>

עוד כתבות

חדוה בר/ צילום איל יצהר

חדוה בר: "הביג-טק ייכנסו לפיננסים בישראל וישנו את מערכת הבנקאות המקומית"

המפקחת על הבנקים הציגה בכנס של דלויט את חזונה לעתיד הבנקאות ולהשפעות הטכנולוגיה על הענף הפיננסי ● לדברי יו"רית רשות ני"ע ענת גואטה, התפיסה החדשה לגבי הטכנולוגיה והבנקאות "מאפשרת שיתופי פעולה בין בנקים מסורתיים לבין חברות פינטק וספקי תוכנה אחרים"

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

תשובה נפרד מ"הפרה החולבת" של קבוצת דלק: השלימה מכירת מניותיה בדלק רכב ביותר מ-400 מיליון שקל

בתוך מספר ימים מכרה דלק 22.5% ממניות יבואנית הרכב שבשליטת גיל אגמון ברווח של 117 מיליון שקל ● אחרי שזינקה בתחילת השבוע, מניית דלק רכב מוסיפה להתחזק והיום עלתה בעוד 6%

דונלד טראמפ ושר המשפטים ביל באר / צילום: ארין סקוט, רויטרס

מה מדאיג את הרפובליקנים לקראת בחירות 2020?

עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, משוכנע שהנשיא טראמפ עושה עבודה נהדרת, חושב שהמועמדים הדמוקרטים חלשים, ובכל זאת לא ישן טוב בלילה ● השבוע בפודקאסט "המדריך לטראמפיסט": כשחצי ציבור שונא את הנשיא שאתה אוהב ● האזינו

חיים צוף, מבעלי השליטה באקויטל / צילום: רוני שיצר

ערן לנדנר - בנה של היועצת שהתעשרה מגילוי הגז ב"תמר" - מונה למנכ"ל אקויטל

ערן לנדנר מונה השבוע לתפקיד המנכ"ל של חברת ההחזקות אקויטל ודירקטוריון החברה הבת, נפטא ● לנדנר יחליף בתפקידי המנכ"ל את ערן סער, שהתפטר לאחרונה לצורך מינוי כמנכ"ל החברות אי.די.בי ודיסקונט השקעות

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

גרטה טונברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אשת השנה של מגזין "טיים": גרטה טונברג

גרטה טונברג, שהוכרזה היום כאשת השנה של מגזין "טיים", נאמה הבוקר בפסגת האקלים והאשימה את מנהיגי העולם בעיסוק ביחסי ציבור, במקום בנקיטת פעולה אמיתית בנוגע למשבר האקלים: "מנהיגי העולם מוליכים אותנו שולל"

מתחם אגש, קרית ים / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

1,580 דירות חדשות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה באזור הקריות

הוועדה המחוזית חיפה אישרה למתן תוקף תוכנית פינוי-בינוי רחבת-היקף בקריית ים, הכוללת הריסת 260 דירות ישנות ובניית 1,580 דירות בסך-הכול, ולצידן שטחי מסחר ומבני ציבור

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

יואב בן יקר/ צילום: סיון פרג'

טלכלל השקיעה מיליון דולר תמורת 25% ממניות TechBuddy ישראל

חברת TechBuddy היא סטארט-אפ שבדי שמספק מומחי טכנולוגיה עבור אנשים שמתקשים בפתרון בעיות טכנולוגיות

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

חברי הכנסת אישרו את הגדלת המימון למערכת הבחירות השלישית

חוק פיזור הכנסת, ובתוכו גם חוק מימון המפלגות, יעלה כעת להצבעה בקריאה ראשונה במליאה ● ח"כ עודד פורר היה היחיד שהתנגד: "לא מצליח להבין איך לאנשים שיושבים פה יהיה פרצוף להסתכל לאנשים בעיניים"

עבודות על תחנת קרליבך של הרכבת הקלה / צילום: איל יצהר, גלובס

האוצר נגד הכלכלה: פעל ללא סמכות לעצור את מכרזי הרכבת הקלה

משרד האוצר הבהיר היום כי אין משמעות משפטית לנסיונו של משרד הכלכלה לעצור את מכרזי הקו הירוק והסגול של הרכבת הקלה ● משרד הכלכלה ביקש לעצור את המרכזים לאחר שבקשת הפטור מרכש גומלין שהגישה נת"ע נדחתה

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

"איך מצביעים בבחירות ואיך ממלאים לוטו": מה עוד חיפשו הישראלים בגוגל

גוגל פרסמה הערב את סיכום השנה במנוע החיפוש שלה ● הבחירות אמנם העסיקו יותר מכל את הישראלים, אך באופן מפתיע ראש הממשלה לא התברג לעשרת האנשים שהכי עניינו את הגולשים ● את מי עוד חיפשו הישראלים בגוגל?

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי על 1.75%-1.5%, בהתאם לתחזיות

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק ומותיר את הריבית ללא שינוי ● תמכו בהחלטה נתונים חיוביים מצד הכלכלה האמריקאית ביום שישי האחרון, בהם תוספת משרות גבוהה מהצפוי ושיעור אבטלה נמוך של 3.5% בלבד

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

סופית: תאגיד השידור פורש מוועדת המדרוג; "מדידה מיושנת ולא מתאימה"

בתאגיד טוענים כי המדידה של ועדת המדרוג מיושנת ולא מתאימה לתאגיד הציבורי ● רוני ארן, מנכ"ל ועדת המדרוג: "הפרישה לא תפתור את נתוני הצפייה של כאן 11. הרעיון שגוף שידור ציבורי ידווח בעצמו על תוצאותיו לא קיים בשום מקום בעולם"

דפנה ליאל, ספי עובדיה, טל שניידר, טל שלו / צילומים: כדיה לוי, ענבל מרמרי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"דיכאון וריקנות": הכתבים הפוליטיים נערכים לבחירות 2020

חדשות הם תמיד עניין אינטנסיבי, אבל מערכות בחירות הן תקופה של פעילות בעצימות גבוהה - בעיקר לכתבים הפוליטיים ● "גלובס" בדק עם הכתבים איך הם מרגישים, ומה האתגר הגדול של סיקור מערכת הבחירות הקרובה

דורית בייניש / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דורית ביניש: למנוע מימון מפלגות ממי שאוסר על נשים להתמודד

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר אמרה הערב כי "מימון זה בעצם הכלי האפקטיבי ביותר שיש למדינה, אבל היא מתחזקת ומממנת אפליה במקום למנוע אותה"

אדוארד פיליפ, ראש ממשלת צרפת / צילום: מתוך תוכנית אירוח בצרפת

ממשלת צרפת הציגה הרפורמה בפנסיות; השביתות במדינה נמשכות

רה"מ אדואר פיליפ הבהיר כי גיל הפרישה הרשמי במדינה ימשיך להיות 62, אך הממשלה תעודד תוכניות שונות כדי להעלות אותו ל-64 עד שנת 2027 ● עובדי מגזרים אחדים, הכוללים עבודה פיזית קשה, יוכלו לפרוש כבר בגיל 60

כרמי יין שניזוקו ממזג האויר / צילום: אורון שמאי קנט\הקרן לנזקי טבע בחקלאות

כבר לא גשמי ברכה: תנודות האקלים מאיימות על עתיד החקלאות

גשמים חזקים, סופות ברקים וסערות חזקות - התנודות במזג האוויר מסבים נזקים כלכליים עצומים לחקלאות בכל העולם וגם בישראל ● בשירות המטאורולוגי אמנם לא מזהים בישראל מגמה מובהקת מבחינת משטר הגשמים, אבל דיווחי המבטחים על פיצויים לחקלאים מעידים על הנזקים הרבים

סיבוס חוברת ל-Wolt במלחמה מול תן ביס / צילומים: שלומי יוסף

התחרות על ארוחת הצהריים מעלה הילוך: סיבוס חוברת לוולט במלחמה מול תן ביס

ספקית שירותי ההסעדה סיבוס חוברת לאפליקציית משלוחי האוכל Wolt, כדי לחזק את כוחה בתחרות מול החברה החזקה בתחום - תן ביס, וכדי לקצר את זמן המשלוחים לחצי שעה בממוצע • בנוסף, ל"גלובס" נודע כי Wolt מרחיבה את שירותיה גם לראשל"צ ולפ"ת