גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לשנות את המציאות: 4 פיתוחים המסייעים לאנשים עם מוגבלויות

הטכנולוגיה מכניסה לחיינו המצאות ופיתוחים שיכולים להפוך את חייהם של אנשים עם מוגבלויות לטובים יותר ● כמו, למשל, כיסא רובוטי המאפשר למשותקים להתנייד בעמידה ועוד

מפתח המוצר, ד"ר עמית גופר על כיסא ה-UPnRIDE/צילום: יח"צ
מפתח המוצר, ד"ר עמית גופר על כיסא ה-UPnRIDE/צילום: יח"צ

הכתבה בשיתוף Together

לבני אדם בריאים, ללא מוגבלות כלשהי, קשה לעיתים לתפוס עד כמה מורכבים החיים עבור נכים ואנשים עם מוגבלויות. זה מתחיל בקושי בביצוע פעולות שעבור רובנו נחשבות מובנות מאליהן, ומתבטא כמעט בכל תחומי החיים - החל בקבלה לעבודה ועד התניידות באוויר הפתוח. לעיתים קרובות הקושי עבור אנשים עם מוגבלויות, בייחוד כאלה המתמודדים עם מגבלה משמעותית, גדול כל כך עד שחלקם בוחרים לעיתים להישאר בבית ולוותר על פעילות, מחוצה לו, אף אם שכיחה והכרחית.

אם מחפשים את נקודת האור בנושא, הרי שהיא שרירה וקיימת, לשמחת כולנו: בשנים האחרונות הטכנולוגיה מציעה מגוון לא מבוטל של המצאות ופיתוחים שיכולים לשנות לחלוטין את היום-יום של אותם אנשים עם מוגבלויות. לכמה מהן יש פוטנציאל להפוך את חייו של הנכה - גם כזה הנעזר בכיסא גלגלים, לדוגמה - לעצמאיים יותר. הנה ארבע פיתוחים שכאלה:

Open Sesame
לשלוט בסמארטפון בעזרת תנועות ראש בלבד

רבים מן האנשים עם מוגבלויות לא מסוגלים לשלוט בסמארטפון מבוסס מגע מסיבות שונות - בין אם בשל פגיעה הקשורה במוטוריקה עדינה של הידיים ובין אם בשל נכות הנובעת ממוגבלות נרחבת יותר. על כן, נבצרת מהם המסוגלות לבצע פעולות באמצעות הסמארטפון שלהם וזאת על אף שכיום מדובר בכלי הנחוץ לשימוש יומיומי.

חברת Sesame Enable פיתחה בדיוק עבור אנשים אלו את אפליקציית Open Sesame, אשר מאפשרת גם להם לשלוט בסמארטפון באופן מלא - בלי לגעת בו: ההפעלה מבוססת על תנועות ראש ועיניים בלבד, וכך יכולה להתאים גם לנכים המשותקים מהצוואר ומטה. למעשה, הפיתוח הזה מקיף כל כך, עד שניתן לבצע באמצעותו כל פעולה בסמארטפון, ולשלוט בכל אפליקציה הקיימת בו.

בבסיס פעולתה של האפליקציה טמונה טכנולוגיה, המאפשרת מעקב אחר כל אובייקט שמופיע מולה - בין אם זה איבר גוף ובין אם זהו חפץ מסוים. טכנולוגיה זו מתבססת אך ורק על משאביה של מצלמת המכשיר, ולכן היא נחשבת פשוטה לשימוש ולהתקנה.

UPnRIDE
הכיסא שמאפשר לאנשים עם מוגבלות בניידות לעמוד ולנוע

כיסא ה-UPnRIDE הוא כיסא רובוטי אשר מאפשר לנכים בכיסא גלגלים, גם כאלו המשותקים מהצוואר ומטה, להתנייד באופן מלא ובעמידה במרחב העירוני. באמצעות הכיסא הייחודי יכול המשתמש הנכה לעמוד על הרגליים (או לשבת אם רצונו בכך) ולנוע גם מחוץ לבית. כל זאת בעוד גופו מאובטח בעזרת חגורות חזקות.

"מדובר בכיסא גלגלים המאפשר להתנייד במצב עמידה בבית ומחוצה לו, הוא מעניק יציבות טובה וחופש לנכה - בכך שהוא יכול לעמוד ולנוע בכל מקום בסביבה האורבנית", מסביר מנכ"ל חברת UPnRIDE רובוטיקס, אורן תמרי, האחראית על המוצר. "אדם המשתמש בכיסא ה-UPnRIDE יכול להתנייד בעמידה ברחוב או בתוך מבנים, לנסוע על משטחים לא אחידים, להתגבר על מכשולים או על 'באמפִּים', להתקדם על שטיחים או על דשא, בעליות, בירידות, בשיפועים - כולל שיפועי צד ועוד. מהירות הנסיעה של הכיסא היא שישה קמ"ש, בהתאם לתקן, והמעבר לישיבה בו מהיר ופשוט למדי. למעשה, גם כאשר הכיסא נמצא במצב ישיבה הוא נחשב למתקדם מאוד בהשוואה לכיסאות הגלגלים האחרים בשוק".

תמרי גם מציין את נושא הישיבה הממושכת, שידוע כיום כבעייתי מאוד בכלל ובפרט עבור ציבור הנכים. זאת מאחר ואלו בעצם יושבים כל יום, כל היום. מאחר ואין להם אפשרות אחרת. "הישיבה הממושכת בכיסא אינה בריאה ויכולה לגרום לאשפוזים ממושכים ולהוצאות אדירות. המחקרים והספרוּת בתחום מראים כי ברגע שאדם נכה עומד די זמן במשך היום, הבריאות שלו משתפרת משמעותית.

"למעשה, השימוש במכשיר תורם לכולם: הוא מאפשר למי שמוגבל בהתניידות להשתלב בצורה קלה יותר בכל מקום ומספק לו חופש תנועה; הוא משפר את בריאותו, ובכך מקל עליו וגם מפחית בהוצאות הבריאות שלו; בנוסף, בזכות השימוש במכשיר אותו נכה יוכל למצוא עבודה - משימה קשה כשאתה ישוב בכיסא גלגלים. זהו מוצר משנה חיים".

לעמוד המוצר באתר Together>>

בימים אלו ממש נמצא המכשיר רגעים לפני יציאתו לשוק, לאחר השלמת סבב גיוס מוצלח באמצעות מועדון המשקיעים של פלטפורמת ההשקעות Together. לאור הצלחת הסבב, Together תאפשר גם לציבור הרחב להצטרף ולהשקיע בחברה, באמצעות פלטפורמת השקעות ההמונים מבוססות ההון שלה. הפלטפורמה מציעה למעשה לכל אדם להשקיע בסטארט-אפ או במוצר תמורת מניות בחברה המפתחת, במקרה שלנו, בכיסא ה-UPnRIDE.

"מייד כשאושר החוק בנוגע להשקעות המונים, חיפשנו את הגורם שיסייע לנו להציע אפשרות להשקעה במוצר ובחרנו ב-Together", מספר תמרי. הם הבינו מהר מאוד את התועלת של המוצר שלנו, והיום גם אדם מן היישוב יכול להשקיע בנו ולהיות בעל מניות, בלי לשבור קופת חיסכון. Together מספקת לציבור הרחב הזדמנות להיכנס ולהשקיע בעולם הסטארט-אפים".

לדברי אלעד שמש, מנכ"ל Together ואחד המייסדים: "אנחנו מקפידים לבחור בזהירות את המיזמים שאנחנו מקדמים - חשוב לנו שהם יהיו של חברות שנמצאות רגע לפני הפריצה הגדולה, אחרי שכבר ביצעו סבב השקעות מוצלח ועם ניסיון מוכח. UPnRIDE רובוטיקס עמדו בכל הקריטריונים האלו, ובקריטריון חשוב נוסף, שהוא חלק מהקוד האתי שלנו: לבחור בחברות שעושות טוב לעולם, שמפתחות מוצרים משני מציאות ומשפרי איכות חיים. UPnRIDE כבר השלימו סבב גיוס משמעותי באמצעות מועדון המשקיעים שלנו, שהראה את האמון של משקיעים חכמים בחברה. לאור ההצלחה, אנחנו מאפשרים בימים אלו גם לציבור הרחב להשקיע בחברה (גם אם מדובר בסכומי השקעה קטנים יותר) באמצעות פלטפורמת השקעות ההמונים של Together, להפוך לבעל מניות בחברה, ולהיות חלק מהצלחתה".

אלעד שמש, מנכ"ל Together / צילום: Together

Talkitt
תרגום סימולטני למתקשים בדיבור

בחברת Voiceltt, מפתחת ההמצאה המעניינת הזו, טוענים כי כ-1.5% מאוכלוסיית העולם מתמודדים עם בעיות דיבור, עד כדי קושי חמור בהבנה. אלו יכולים להיות חולי פרקינסון, אנשים הסובלים משיתוק מוחין ועוד שלל אנשים עם מוגבלויות שמתקשים בדיבור מסיבות כאלו ואחרות. תוכנת Talkitt מקלה משמעותית על אותם אנשים, בכך שהיא "מתרגמת" את דבריהם לדיבור ברור ועושה זאת באופן סימולטני בכמה שפות. התוכנה מתאימה עצמה לסגנון הדיבור של המשתמש, לומדת אותו ומזהה את תבנית הקול שלו. כך היא יכולה להפיק במהירות פלט קול ברור שכל אדם יכול להבין. בשל היכולות הייחודיות שלה, Talkitt אף יכולה לסייע בתיקון הגייה ומבטאים, לשמש בעתיד כאמצעי טכנולוגי לזיהוי הדיבור של אדם זר או לעזור לילדים לרכוש שפה תקינה.

אבל, כאמור, התוכנה נוצרה במטרה לסייע למתקשים בדיבור. היא מותקנת על המכשיר הנייד, וכל שהמשתמש צריך לעשות הוא לדבר: התוכנה תפעל ברגע שיחל בפעולת הדיבור, ותתרגם בבהירות באופן מיידי את דבריו.

Step-hear
לאפשר ללקויי ראיה להתמצא במרחב

אחת המשימות הקשות ביותר מבחינת לקויי ראיה ועיוורים היא ההתמצאות במרחב הפתוח, במקומות שהם אינם מכירים. אמנם כיום מפוזרים במרחב הציבורי אמצעים שונים שאמורים להקל עליהם, כמו הנחיות קוליות בצמתים מרומזרים וסימונים בולטים על מדרכות - אך אלו לא נמצאים בכל מקום, ואינם מספיקים להתמצאות מלאה.

לעמוד המוצר באתר Together>>

טכנולוגיית step-hear מבקשת לפתור את הבעיה, או לכל הפחות לשפר משמעותית את יכולת ההתמצאות של האדם העיוור במרחב הציבורי: היא מבוססת שלט מיוחד המשדר גלי רדיו אל יחידות של מערכת - שמאות מהן מפוזרות במרחבים הציבוריים. היחידות קולטות את גלי הרדיו, ומשדרות לבעל השלט הנחיות שונות (בשפה מדוברת) בהתאם למקומו ולהגדרות שנקבעו קודם לכן. כך, מתאפשר לו להתמצא ביתר קלות במרחב ולדעת, לדוגמה, היכן מצויים מעברי חציה, או כספומטים, תחנות אוטובוס ועוד.

מערכת זו מגיעה גם בדמות אפליקציה שניתנת להתקנה על גבי המכשיר החכם, ואז שימושה מעט שונה: אם, לדוגמה, בעל הסמארטפון רוצה לדעת מתי קו האוטובוס המבוקש צפוי להגיע, האפליקציה תתריע לו על כך (על פי ההגדרות שנקבעו מראש בעת התקנתה). בנוסף, הנהג באותו הקו, במידה שהטכנולוגיה קיימת אצלו, מקבל מידע על כך שממתין אדם עם מוגבלות בתחנה. אפשרות נוספת היא פתיחתן מבעוד מועד ובאופן אוטומטי של דלתות כניסה לבניינים דרך הסמארטפון.

לכל כתבות המדור השקעות המונים>>

עוד כתבות

מפעל חרסה הסגור בבאר שבע / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירת מפעל חרסה בהפסד של 13 מיליון שקל פגעה בתוצאות הרבעון השני של חמת

המחיקות וההוצאות בגין סגירת המפעל גררו את חמת לעבור לשורה תפעולית שלילית ברבעון השלילי ולהפסד רבעוני של יותר מ-7 מיליון שקל ● בסיכום המחצית הראשונה צלל הרווח התפעולי ב-90% כמעט, והחברה עברה להפסד נקי של 2.5 מיליון שקל

ד"ר יעקב מנדל (מימין), צ'ארלס הוסקינסון, גל לנדאו-יערי ומשה חוגג, באוניברסיטת תל אביב / צילום: ישראל הדרי

מכון הבלוקצ'יין של משה חוגג איבד מנהל לטובת ג'יי פי מורגן

ד"ר יעקב מנדל פרש מניהול המכון, שהושק רשמית לפני כשלושה חודשים באוניברסיטת ת"א ומונה לתפקיד ניהולי במרכז מצוינות הבלוקצ'יין של ג'יי פי מורגן בהרצליה ● ד"ר ארי אחיעז מונה במקומו למנהל המכון, שהוקם בסיוע תרומה של 7 מיליון שקל מחוגג, בעלי בית"ר ירושלים ויו"ר קרן סינגולריטים

מירי רגב / צילום: אמיל סלמן, הארץ

התביעה של המתחרים, החזרה המוזרה ממנה והכסף הגדול: מה מסתתר מאחורי מכרז "לא לדאוגוסט"?

חברת אינטלקט, אשר הפסידה במכרז להפקת פרויקט הדגל של משרד התרבות לטרגט - מפיקת חגיגות ה-70, תבעה את המשרד בטענה להעדפה של המתחרה ● אז מדוע ברגע האחרון נסוגה, אחרי שכבר פנתה לביהמ"ש? ● בענף ההפקה חוששים שמדובר רק בקדימון לטקס הדלקת המשואות

אבי בן אסאייג / צילום: יחצ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ארצי בחברת אסם

זאת על רקע כוונת החברה לסגור יחידות ומפעלים ולהעביר פעילות לחו"ל ● לטענת ההסתדרות, המשמעות היא שבתוך שבועיים ההסתדרות יכולה לנקוט צעדים ארגוניים, לרבות שביתה ● אסם בתגובה: העילה האמיתית לסכסוך - העברת מפעל טבעול לקריית גת

מחיצת ההפרדה בהופעה בעפולה / צילום: שלומי גבאי, וואלה!  NEWS

טוטו, אנחנו לא בקנזס: איך קשור דיון על אפליה בארה"ב למופע בהפרדה בעפולה

מה התרסק השבוע על הגבעה בפארק העירוני של עפולה, ובשם איזה ערך כמעט בוטל המופע החרדי בהפרדה? ● וגם – גיל ברינגר משיב לחן מענית: "הליהוק הקבוע של המחוקק לתפקיד שולל הזכויות – מופרך" ● דעה

חוות גידול קנאביס בצפון הארץ / צילום: רויטרס, Amir Cohen

מהקופקסון לקנאביס: בכירה לשעבר בטבע עוברת לקנאשור

יפית שטרק, שהובילה את הפיתוח הקליני של הקופקסון, תרופת הדגל של טבע, חוברת לחברת הקנאביס קנאשור ● במקביל, דיווחה החברה על קבלת אישור מהיק"ר לעמידה בתנאי האבטחה, תקן IMC-GSP

משה כחלון / צילום: רויטרס

הירידה ביבוא הרכבים הכבידה: צמיחה של 1% בלבד ברבעון השני של השנה

הירידה בהוצאה לצריכה פרטית, לצד ירידה משמעותית ביבוא כלי הרכב, הכבידו על הצמיחה ברבעון השני ● בנטרול השפעת המסים על היבוא הצמיחה הסתכמה ב-3.1%, בדומה לרבעון הראשון, לאחר עלייה של 3.2% ברבעון הראשון ● במקביל פורסמו נתוני ההוצאה הלאומית לבריאות ב-2018, שהגיעה ל-7.6% מהתמ"ג - אחוז המימון הציבורי נמוך מהממוצע ב-OECD

עמוס דבוש, מנכ"ל קרדן נדל"ן / צילום: איל יצהר, גלובס

מונה מנכ"ל חדש לקרדן נדל"ן: עמוס דבוש יחליף את מיקי זיסמן

דבוש כיהן ב-13 השנים האחרונות כסמנכ"ל השיווק והפיתוח העסקי של חברת י.ח דמרי, והוא צפוי להיכנס לתפקידו החדש ב-1 לנובמבר, בכפוף לאישור האסיפה הכללית

פייסבוק / צילום: רויטרס

חיסיון פסיכולוגי? לא אם אתם עובדי קבלן של פייסבוק

בודקי התוכן של פייסבוק, שמועסקים דרך חברת קבלן, נחשפים במסגרת עבודתם לתכנים קשים במיוחד, ולכן הם זכאים לפגישות עם פסיכולוגים ● לפי דיווח אתר "The Intercept", מנהלים בחברת הקבלן אקסנצ'ר ניסו ללחוץ על המטפלים כדי שיפרו את החיסיון וישתפו אותם בתוכן השיחות עם העובדים

אלכס שניידר, בעלים משותף של מישורים / צילום: Viktor Korotayev, רויטרס

הסכסוך בין בעלי השליטה במישורים: בלוטרייך דורש משניידר להימנע מלהמליץ על רחל תורג'מן כדח"צית בחברה

באסיפת בעלי מניות החברה המתוכננת בימים הקרובים הם יתבקשו לאשר בין היתר את מינויה של רחל תורג'מן, שאת מועמדותה העלה על הפרק אלכס שניידר ● גיל בלוטרייך במכתב לנציגי שניידר: "מוטב לבעלי השליטה שלא להציע מועמד מטעמם לדח"צ בסבב הנוכחי"

בית הרוס בפלורידה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזדמנות סוערת: משקיעי הנדל"ן שמרוויחים כסף מהוריקנים, משריפות ומסופות טורנדו

כאשר אסון טבע מכה באחד ממדינות ארה"ב, לרוב אנשים חסרי ביטוח, ולעתים גם כאלה בעלי אחד, נאלצים למכור את בתיהם הפגועים בזול ● משקיעים חובבי סיכון קונים את הבתים האלה, משפצים אותם ומציפים לעצמם ערך: "לכו בעקבות נתיב הסערה"

זהר זיסאפל / צילום: יונתן בלום, גלובס

הוא משקיע בתחום הרכב, מזהיר מפני בועה ולוטש עיניים לבינה מלאכותית: זהר זיסאפל לא עוצר

כמעט 40 שנה לאחר שהקים עם אחיו את חברת רד, זהר זיסאפל לא מוריד את הרגל מהגז ● הוא משקיע בעשרות סטארט-אפים, מדלג מתחום לתחום, ועכשיו הוא מחפש את הטכנולוגיה הבאה ● "לענקיות הטכנולוגיה יש כוח אדיר, וצריך לפעול נגדן, אך כוחן לא גדול מאשר היה בעבר"

ההפגנה בפתח תקווה במוצאי שבת / צילום: דנה קופל

הדבר היחיד שעליו אלדד יניב ובן גביר מסכימים: כך מתעלמת המשטרה מהלכת בג"ץ על ההפגנות בפ"ת

השינוי ביחס המשטרה למפגיני פתח תקווה מעורר תהיות לא רק משום שההנחיות מנוגדות לכאורה להלכת בג"ץ, אלא גם כי ניכר כאן יחס לא עקבי של המשטרה כלפי מחאות והפגנות ● את ההפגנה האלימה לעתים של יוצאי אתיופיה המשטרה בחרה להכיל, ולמפגינים מול בית היועמ"ש היא התייחסה באופן שונה לחלוטין

אירוע קריסת המרפסות בפרויקט של החברה בחדרה / צילום: גיל ארבל

אחרי קריסת המרפסות ואורתם סהר: האם משרד רו"ח דלויט והדירקטורים בחברה עומדים בפני תביעה?

דוח שהגישו נאמני הסדר החוב של אורתם סהר לבית המשפט כולל ממצאי חקירה לגבי נסיבות קריסתה ב–2016 • בין הממצאים: רשלנות של הדירקטורים ונושאי משרה בחברה ועיוותים בדוחות הכספיים שרואי החשבון החיצוניים לא התריעו לגביהם • דלויט בתגובה: איננו מתייחסים בתקשורת לנושאים הקשורים ללקוחותינו

ג'ו מויניאן / צילום: אתר החברה

בעקבות ביקורת של רשות ני"ע: מויניאן נאלצה להפחית 79 מיליון דולר משווי נכסיה במנהטן

לפי החברה, היא גילתה טעות לא מהותית בדוחותיה בעקבות שאלות שהפנתה אליה רשות ני"ע ביוני 2019, הנוגעות לסבירות הנחות מסוימות שעמדו בבסיס הערכות השווי לשני נכסים במנהטן ● הפחתת השווי העבירה את החברה להפסד נקי של כ-72 מיליון דולר ברבעון השני

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

חברת הפארמה החיפאית שעקפה את טבע: נובוקיור מחיפה נסחרת לפי שווי של יותר מ-9 מיליארד דולר

בחודשים האחרונים מניית נובוקיור נמצאת בנסיקה, ולא על בסיס חלום בלבד - המערכת שלה מטפלת בחולי סרטן ומאריכה חיים, ויש לה קבלות על כך ● המוצר המוביל של החברה הוא קסדת גירוי חשמלי, המיועדת להאטת התפתחות של סרטן מוח מסוג גליובלסטומה - מוצר שקיבל לפני כחודש שיפוי ביטוחי בארה"ב

אמיר אוחנה / צילום: יוסי זמיר

בג"ץ מעכב את אוחנה: הקפיא את מינוי אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים

אחרי שבבוקר הודיע השר אוחנה כי ועדת האיתור אישרה את מינויו של אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים, קיבל בג"ץ את בקשת התנועה לאיכות השלטון והוציא צו ביניים האוסר על אוחנה להמשיך בהליך המינוי, עד לקיום דיון דחוף והכרעה בעתירה

איילת שקד מול עמיר פרץ / צילום: כדיה לוי

האם צריך להגביל את זכות השביתה? איילת שקד ועמיר פרץ ראש בראש

מצד אחד עיקרון המשילות המהותי בימין הכלכלי, ומהצד השני המלחמה הסוציאל-דמוקרטית למען זכויות העובדים ● "גלובס" מפרסם את תפיסתם של איילת שקד ועמיר פרץ, שני פוליטיקאים משני קצוות הקשת הפוליטית, בנושא החשוב של זכות השביתה במילותיהם

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

נתניהו: "מי שמטיל חרמות עלינו, אנחנו לא מאפשרים לו כניסה"

ראש הממשלה המריא היום לקייב כדי להיפגש עם נשיא אוקראינה החדש ולדימיר זלנסקי ● בעת המראתו התייחס למצב הדרום: "אם הדבר יידרש, אנחנו נצא למערכה רחבה בלי קשר לבחירות. עם בחירות או בלי בחירות, נעשה מה שדרוש למען ביטחון ישראל" ● באשר לביקורו, אמר כי "יש לנו מאות אלפי אזרחים ישראלים שבאו מאוקראינה שמהווים קשר חי בין שתי המדינות, והקשר בינינו הולך ומתהדק"

עמוס דב סילבר, מייסד טלגראס / צילום: כדיה לוי, גלובס

עמוס דב סילבר, מקים טלגראס, הוסגר מאוקראינה לישראל

בית המשפט באוקראינה אישר את הסגרתו של עמוס דב סילבר, מקים רשת הסחר בסמים "טלגראס", לשם העמדתו לדין בישראל בגין עבירות סמים, הלבנת הון ועבירות נוספות ● לשיטת המשטרה והפרקליטות, "טלגראס" פעלה החל משלב מסוים כארגון פשיעה לכל דבר ועניין, שבראשו עמד סילבר