גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התחזיות הפסימיות מאחרות להתגשם - והשווקים מתחילים לשנות גישה

חודש נוסף של מגמות חיוביות בשווקים ועליות בתיקי ההשקעות של הציבור מביא לשינוי בגישת הסיכון ● זה 3 שנים שהאנליסטים בעולם צופים נפילה, אך זו אינה מגיעה, והשווקים ממשיכים לעלות ● חששות מוגזמים, ואולי מיותרים, עלולים להביא משקיעים להחמצה של שנת השקעות נוספת

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס
סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

במחצית השנייה של 2018, במלאות עשור לנפילות של 2008, התריעו העיתונות והאנליסטים בארה"ב על מיתון שיוביל לנפילה בשוקי המניות. בביקור ודיונים שקיימתי ברבעון האחרון של השנה הקודמת בבתי השקעות מובילים בארה"ב, הקו המנחה היה כי המשק האמריקאי עומד להיכנס למיתון לקראת 2020.

ההסבר לכך לא היה מבוסס דיו, והוא נתלה בעיקר באלמנט המחזוריות, שלפיו לאחר שנים טובות צפוי היפוך מגמה בכלכלה, שיוביל להפחתת ריבית ב-2019. ואכן בסוף 2018 השווקים חוו זעזוע חזק, ונפלו בשיעור דו-ספרתי, ולאווירת חוסר השקט המקומי והגלובלי שייצר הנשיא דונלד טראמפ נוספה העלאת ריבית של יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל, שנעשתה בניגוד להערכת השווקים כי המשק הולך למיתון.

ההתאוששות הייתה מהירה מאוד, וחלק ניכר מהנזק כבר תוקן ברבעון הנוכחי, הרבעון עם הביצועים הטובים ביותר זה עשור בתיקי ההשקעות. בתחילת הרבעון תרמו לכך מדדי המניות בארץ ובעולם, בעוד שבמארס היו אלה שוקי האג"ח, שעלו בחדות עקב הפחתת הציפיות לעלייה בריבית. כך, מדד תיק האג"ח עלה ב-1% בחודש שעבר, ומנגד מדד תיק המניות עלה ב-0.3%. מדדי תיקי הביניים, המכילים 20% ו-30% מניות, עלו בשיעורים של 0.89% ו-0.79%, בהתאמה.

מדדי אג'ין לתיקים המנוהלים במארס זברבעון הראשון

מדדי אג'יו מבוססים על נתונים מבתי השקעות שונים רבים ומגוונים, בהם פסגות, אלטשולר שחם, פעילים, מגדל שוקי הון, אקסלנס, איי.בי.איי, מיטב דש, הראל, תפנית דיסקונט, UNIQUE, הלמן אלדובי, אלומות ואנליסט. המדדים מתקבלים מהגופים המנהלים מעל 80% מתיקי ההשקעות של הציבור, פרטיים, קיבוצים, מוסדות וארגונים. המדדים הנבנים מנתונים אלו עוקבים אחר "תיק ההשקעות המצרפי" של הציבור, והתשואות המחושבות מהוות מדדי השוואה לביצועי תיקים בעלי פרופיל דומה.

העליות במדדי אג'יו במארס מסכמות רבעון עם תשואות חלומיות, כאמור, שבמסגרתן מדד תיק האג"ח עלה בשיעור של 3.03%, ומנגד מדד תיק המניות עלה בשיעור של 6.81%. תיקי ה-20% וה-30% מניות עלו בשיעורים של 3.88% ו-4.16%, בהתאמה. שיעורי עלייה שכאלה בפרק זמן של שלושה חודשים בלבד מלמדים על כפירה בתחזיות השליליות שהיו ברבעון האחרון של השנה הקודמת.

בהיעדר אינפלציה - הריבית איננה איום

בימים האחרונים נראה, כי אנליסטים חוזרים אל הקו הפסימי וחוזים נפילות בשווקים. האם יש לכך סיבות מוחשיות? לא בטוח. השווקים, בעיקר שוק המניות בארה"ב, מצויים במגמה חיובית ממושכת, אשר למעט כמה תיקונים קלים בדרך מתקדמת בנחישות. איום עליית הריבית בארה"ב כמעט הוסר, והוא שחרר לעליות גם את שוק המניות וגם את שוק האג"ח בארה"ב.

הסיבה הראשונה לכך היא מדיניות הריבית והאינפלציה שאליה מכוונים הבנקים המרכזיים את כלי הריבית שבניהולם. האינפלציה בשנים האחרונות אינה גבוהה ואינה מתפרצת בחדות, גם לא כאשר מחיר הנפט עולה במהירות. הסיבות לכך הן שתיים עיקריות: הראשונה היא היעילות הטכנולוגית המקדמת את המסחר האינטרנטי ואת יעילות המחירים בארה"ב. יעילות זו משפיעה מאוד על מחירי התוצר גם באמצעות אוטומציה ושיפור תהליכים בכל תחומי החיים, והדבר מאפשר צמיחה יעילה, כלומר תוך יציבות מחירים.

הסיבה השנייה היא העצמאות האנרגטית של ארה"ב. זו הפכה להיות מפיקת האנרגיה הגדולה בעולם, באותה שורה עם רוסיה ומעט לפני ערב הסעודית, עם 12 מיליון חביות ליום. מחירי הגז והנפט באזור אמריקה הצפונית נמוכים ב-10% עד 20% מהמחירים בשאר העולם, דבר המקנה לארה"ב יתרון כלכלי משמעותי.

השינוי בתפוקות האנרגיה של ארה"ב ושל אופ"ק

בעיקר עקב שתי הסיבות הנ"ל, בהיעדר אינפלציה משמעותית יעילותם של כלי האינפלציה ושל המדיניות המוניטרית מוטלים בספק. האינפלציה אינה מתפרצת, עקב יעילות הטכנולוגיה והעצמאות הטכנולוגית של ארה"ב, וכאשר האינפלציה אינה משמעותית כבעבר, החשש המסורתי של השווקים משינויי הריבית - מוגזם. ייתכן כי המשקיעים בשווקים הפיננסיים עדיין נותנים משקל גבוה למרכיב הריבית, מתוך הרגל מחשבתי כי הבנקים המרכזיים יצטרכו לפעול באגרסיביות כנגד אינפלציה, בעוד שזו כמעט ואינה מתקיימת בעידן הנוכחי.

התפתחותה של תובנה זו הואצה לאחרונה, והובילה את מחירי האג"ח לעלייה ואת עקומי הריבית לצניחה. הדבר יצר רווחי הון נאים, שהלכו וגדלו באופן בולט עם התארכות המח"מ. האג"ח הממשלתיות לטווחים קצרים ובינוניים עלו בשיעורים מתונים של 0.25% בממוצע, בעוד שהעלייה בממשלתיות לטווחים הארוכים הייתה גבוהה משמעותית, כ-1.25% בממוצע.

איגרות החוב הקונצרניות הגדילו לעשות, ועלו בשיעורים חדים גם עקב ירידת סיכון הריבית וגם מתוך ההתמתנות בגישת המשקיעים כלפי הסיכונים בשוקי המניות ובשווקים בכלל. הנטייה חזרה לכיוון הסיכונים, העלתה את מדד התל-בונד הצמוד ב-1.05%, בעוד שמקבילו השקלי - המכיל מגוון רחב יותר של אג"ח וסיכונים - עלה בשיעור של 1.38%. הדבר הוביל כאמור לעלייה משמעותית ביותר במרכיבי האג"ח בתיקים, בעוד שבתי ההשקעות המעדיפים את המסוכנות יותר, הראו תשואות נאות יותר במארס.

שוקי המניות נהנים מעידן מיוחד

תחת מגמות אלה, גם שוקי המניות עלו במארס, וסיכמו רבעון חיובי ביותר, בהובלת המרכיב שאינו בישראל. מדדי המניות על פי הרכבם בתיקי ההשקעות של הציבור דווקא ירדו בשיעור העולה במעט על 1%, בעוד שמרכיב המניות בחו"ל עלה בשיעור של כ-1.81%, ופיחות השקל במארס תרם כ-0.55% לתשואה זו במהלך החודש.

גם ללא תרומת הפיחות, השווקים בארה"ב מצויים בכמעט עשור של מגמה חיובית, וגם הבהלה של סוף השנה הקודמת לא הצליחה לבלום אותו. כאן ראוי להדגיש שוב, כי ההובלה ניתנת לארה"ב אשר מתקדמת בנחישות, כאשר לעומתה, אירופה והשווקים המתעוררים מדשדשים או יורדים. עוד ראוי להזכיר כי כמובן שיש סיכונים בעולם, אבל שוק המניות האמריקאי דווקא צפוי ליהנות מתמיכה של כלכלה חזקה, ולכן האיומים והאזהרות על נפילת שוק המניות עקב מיתון באופק הם סוג של היפוכונדריה.

דור המילניום מעדיף מניות

נקודה אחרונה המסבירה מדוע, למרות כל האזהרות, שוק המניות בארה"ב ממשיך לנוע למעלה, היא ההתנהגות של דור המילניום. נראה כי קיים דור חדש של משקיעים, צעיר יותר - המתייחס בצורה שונה לגובה הריבית ולהיותה אלטרנטיבה לשוקי המניות. משקיעי דור זה - מוכשרים וזריזים, החושבים בדרך של "כאן ועכשיו", רואים את הריבית בהיותה נמוכה זה שנים רבות, והיא אינה מספקת אותם.

שוק המניות, לעומת זאת, מספק תשואה גבוהה ומהירה יותר. הם אינם חוששים - ואולי אינם ערים מספיק לקשר הנ"ל בין גובה הריבית לבין מחירי הנכסים - ולכן הם עטים על שוקי המניות כשאלו נופלים מתוך פחדיהם של המשקיעים המסורתיים, אולי המנוסים יותר. הדור הצעיר אינו מתרגש מכך, ורואה בנפילות דווקא את ההזדמנות. משקיעים אלה מרוכזים בשוקי המניות, כך שירידה במדדי המניות הופכת עד מהרה להזדמנות. במילים אחרות, גישת הסיכון שלהם לא קושרת קשר חזק בין שוקי המניות לבין הריבית ומה שביניהם, והם בוחנים את המניות בצורה אבסולוטית ולא יחסית לשאר הסיכונים. כך, ירידה במחיר מהווה הזדמנות ולכן מחירי מדדי המניות מתאוששים במהירות, כפי שקרה פעמיים ב-2018.

נטייה מודרנית זו כלפי שוקי המניות תשפיע ללא ספק על משקלם בתיקי הנכסים בשנים הקרובות, ומתוך כך גם על יציבותם ועל מגמת המחירים. לכן, בתקופה זו ראוי, בניגוד אולי לחששות הנשמעים ומטופחים זה שלוש שנים, דווקא להתמקד יותר בשוקי המניות, בדגש על ארה"ב ועל ישראל, אשר יש לה מאפיינים כלכליים דומים לאלו של ארה"ב. 

הכותב הוא מנכ"ל אג'יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות, המלווה ארגונים ומשפחות בניהול נכסיהם הפיננסיים, שיסדה לאחרונה את פעילות אג'יו פרסונל. אין לראות בסקירה ובאמור בה תחליף לייעוץ השקעות כהגדרתו בחוק. 

עוד כתבות

חבילות בדואר/ צילום: מיכל רז־חיימוביץ'

לקראת פתיחת שנת הלימודים: זינוק ברכישת ציוד לביה"ס באונליין

דפוסי הצריכה שהשתנו עם הגידול בקניות אונליין באים לידי ביטוי גם בענף החזרה לבית הספר ● המספרים משקפים עלייה של 10% לעומת יולי 2018 ● יותר מ-50% מהפריטים המיועדים לתלמידים נרכשו באתרים הסיניים ובראשם עלי אקספרס

סטנלי פישר / צילום: רויטרס

בצל החשש מהאטה עולמית: בכירי הבנקאים המרכזיים מתכנסים לדון ב'צעדים חסרי תקדים'

הפדרל ריזרב יקיים בסוף השבוע את הכנס השנתי שלו בג'קסון הול • עיני המשקיעים יהיו נשואות אל יו"ר הפד פאוול, שמנסה לשמור על עצמאותו מול טראמפ • בכנס יציגו כלכלנים בכירים בראשות סטנלי פישר הצעה לא שגרתית לבנקים מרכזיים • ההאטה העולמית והמדיניות המוניטרית יעמדו במוקד "ועידת הנגידים" של גלובס שתתקיים ב-1.9 בתל אביב בהשתתפות: נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סטנלי פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל

פטריק דרהי / צילום: רויטרס

ענף במשבר: שוק הסלולר זקוק לתיקון גם במחיר היעלמות של אחת החברות מהזירה

המבצע של הוט מובייל בשיתוף סאני, חבילת סלולר ב-14.9 שקל לחודש, מטלטל את השוק, והשאלה היא מי תמצמץ ראשונה - הוט או חברה אחרת • מה רוצה להשיג בעל השליטה פטריק דרהי, למה הסיכוי שהרגולטורים יתערבו הוא קלוש, ומה מרוויחה סאני מהמהלך? • 7 הערות על הענף השברירי

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

ישראל העבירה היום לרשות הפלסטינית יותר מ-2 מיליארד שקל

זאת בעקבות סיכום עם הרשות שפותר חלק מהמשבר בגין חוק הקיזוז, שקבע כי ישראל תקזז מכספי המסים, שהיא גובה עבור הרשות, את המשכורות והמענקים שעוברים למשפחות מחבלים ● הכספים ישמשו לתשלום מלא של המשכורות ולהחזרת מקצת הקיצוץ במשכורות מהחודשים האחרונים

מפלגת כחול לבן

מהחפרפרת לחלה - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

עם מי חתמה ישראל ביתנו על הסכם עודפים, איך רוצה איימן עודה להחליף את השלטון ועד לאן רוצה בצלאל סמוטריץ' שתגיע הרכבת הקלה של גוש דן?

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

העיקר הכוונה? לא בטוח: הצצה בחוק איסור אפליה חושפת את מטרתו האמיתית

עיון בהליך חקיקת "חוק איסור אפליה" משנת 2000 חושף את כוונת המחוקקים: לאפשר אירועי תרבות בהפרדה מגדרית עבור הציבור החרדי • ואיך דיוני הוועדה קשורים למחטף חוקי היסוד השנוי במחלוקת? התשובה המפתיעה והבעייתית בספרו של אוריאל לין

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

בזק תמחק 1.2 מיליארד ש' שציפתה לקבל במסגרת רכישת Yes

זאת בעקבות הודעת הרשות לניירות ערך שאומרת כי הכרה בנכס המס היא בעייתית בעת הזו ● נכס המס נוצר כתוצאה מעסקת בזק-יס והתנאים להכרה בו כנראה שאינם מתמלאים בשלב זה ● בנוסף הודיעה על מחיקה של מיליארד שקל מהשווי של חברת הבת פלאפון

פרויקט מתחם צעירים האצל חולון / הדמיה: אלד פסגות, יח"צ

אור ירוק לפרויקט תמ"א 38 נרחב בתל גיבורים בחולון

במסגרת הפרויקט יתווספו 59 דירות ל-80 דירות קיימות בחמישה בניינים ברחוב האצ"ל שבחולון

7 כתבות הנדלן שעשו את השבוע / צילום: מפלגת ימינה, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

פתרון הדיור של שקד והתוכנית להרחבת הכנסת. כותרות הנדל"ן

ב"ימינה" רוצים שנגור בשטחים, ואפילו מתכננים לשם רכבת ● בכנסת בונים על 140 ח"כים ויש גם תוכנית בנייה חדשה ● עמוס דבוש חוצה את הקווים מי.ח.דמרי לקרדן ● והאם בפירמת דלויט צריכים לחשוש מתביעת ענק בקשר לפרשת נפילת המרפסות בחדרה

תמונה של הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מיטרוניקס צומחת, והמניה נושקת לשיא: יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מהקיבוץ שווה 2.8 מיליארד שקל

מיטרוניקס מציגה עלייה של 10% בהכנסות הרבעוניות, ל-308 מיליון שקל, ויציבות ברווח הנקי, שעמד על 59 מיליון שקל ● תחלק 48 מיליון שקל כדיבידנד לבעלי המניות

ילדים עם סמארטפונים/ צילום:צילום: Gijsbert van der Wal

הכירו את "הקפיטליזם הלימבי": המנגנון שגורם להתמכרות והחברות שמרוויחות מזה הון

חברות הטבק והאלכוהול לא לבד: פרופ' דיוויד קורטרייט, חוקר היסטוריה של התמכרות, טוען שתעשיות נרחבות פיתחו "קפיטליזם לימבי", המכוון למערכת הלימבית במוח ומעודד את הצרכנים להתמכר למוצרים שלהן ● דווקא טראמפ בארה"ב, פוטין ברוסיה ודטורטה בפיליפינים עשויים למשוך את המטוטלת לכיוון הנגדי

אצטדיון בלומפילד ממערב. / צילום: איל יצהר

חצי מיליארד שקל בלי חניה: השכנים של בלומפילד המחודש מודאגים ויש להם סיבה טובה

השיפוצים נגמרו והשכנים חוששים מחזרת האוהדים שמצידם דואגים מהמחסור בחניות ● בעירייה מקווים שהחזון שלהם להניע אוהדים למגרש בתחבורת המונים יתממש ● האם השקעת העתק במגרש הנוצץ של ת"א מוצדקת

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "הדיל של נתניהו עם החמאס - שקט עכשיו, טילים אחרי הבחירות"

יו"ר כחול לבן התייחס הבוקר לפרסום שלפיו ישראל אפשרה אתמול העברת 2 מיליארד שקל לתוך עזה, בתמורה להבטחת שקט מן החמאס עד אחרי הבחירות

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

אחרי הספקים, יינות ביתן מסתבכת גם עם הרגולטור: תשלם את הקנס הגבוה ביותר על חוסר שקיפות במחירים

הרשות להגנת הצרכן דיווחה היום על כוונה להטיל קנסות לעשר רשתות שהפרו את החוק שמחייב שקיפות מחירים בהיקף של 2.6 מיליון שקל, לאחר שהמחירים שלהן לא שודרו לאתרי השוואת מחירים ● מי שספגה את מספר ההפרות והקנס הגבוהים ביותר היא יינות ביתן בהיקף של כחצי מיליון שקל על 13 הפרות שביצעה

שאול אלוביץ' ונוני מוזס / צילומים: איל יצהר, אמיר מאירי

מה הסיכוי שמנדלבליט ישנה עמדתו בתיקי נתניהו

הליכי השימוע ב"תיקי רה"מ נתניהו" למוזס ולזוג אלוביץ יצאו השבוע לדרך ● גורמים מצד ההגנה ומצד הפרקליטות ציינו כי הישיבות עברו בהצלחה ● הסנגורים הרגישו כי ניהלו עימם דיון מעמיק, והפרקליטים חשו כי הועלו בפניהם טענות משפטיות ועובדתיות בעלות טעם ומשקל ● אז למה קשה לראות מצב שבו מנדלבליט משנה את האישומים ● פרשנות

נתניהו וזלינסקי/ צילום: לעמ

הכל כשר למען הבחירות: איזה קלף ישלוף טראמפ למען נתניהו ולמה הוא מצפה בתמורה

הביקור המתוקשר של ראש הממשלה נתניהו באוקראינה היה למטרות קמפיין בלבד • מה ישלוף הנשיא טראמפ למען נתניהו לקראת הבחירות ולמה הוא מצפה בתמורה • למה מקבלים עמיר פרץ ואורלי לוי־אבקסיס חיבוק מהימין, ומה מנסים לשדר בכחול לבן אחרי פרשת משרד החקירות ● פרשנות

סחר בסמים ברחבי הרשת  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

המסלול הירוק של משה אדרי בתיקי הסמים, הקשר למי שכמעט ומונה למפכ"ל והשאלות הקשות למשטרה

כשהמשטרה עצרה את משה אדרי (32) היא ייחסה לו ניהול ארגון פשיעה. ואז החלו האישומים החריפים להתנדף וסימני השאלה להיערם • כך מצא את עצמו הצעיר מקרית ביאליק, שהקים רשת שבה מאות סוחרי סמים, במצב משפטי נוח בהרבה ביחס לשותפים לשעבר מרשת "טלגראס" ● תחקיר "גלובס"

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

מדד מנהלי הרכש בארה"ב נפל לשפל של עשור, והאינדיקטור שמזהיר מפני מיתון מופיע שוב

מדד מנהלי הרכש של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לציפיות לשפל שלא נראה מאז שנת 2009 ● התשואה על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים משקפת תמורה נמוכה יותר מזו של האג"ח הקצרות, וזאת בפעם השלישית תוך שבוע

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

נגה בת 12 ויש לה את מפתח המאסטר לנשמה שלי

אם יש בעולם שני דברים ללמוד מהם ואחד זה היקום, אין לי בעיה שאריאנה גרנדה תהיה הדבר השני ● טור לנגה

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות. אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע