גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סוף העולם שמאלה? היה היו ימים ש-51 מנדטים דיכאו את מפלגת העבודה

כאשר מפלגת השלטון הטבעית לשעבר של ישראל מתקרבת אל קו הסיום, מותר להיזכר ברגעי הזוהר שלה ● מה קורה למפלגת שלטון גוועת? תשאלו את הבריטים, את הצרפתים, את ההולנדים ואת ההודים

אבי גבאי בנאום התבוסה / צילום: כדיה לוי
אבי גבאי בנאום התבוסה / צילום: כדיה לוי

איך אפשר לדעת אם בחירות ראויות להיחשב ל"גורליות"? בדרך כלל אי אפשר, מפני שגורליותן מצריכה הקשר היסטורי רחב. הוא ניתן רק בחוכמה שלאחר מעשה, בהפרש של שנים, אם לא של עשורים.
אבל הבה ננסה לתת סימנים בבחירות גורליות של העבר.

● הבחירות שבהן הגיע אל שיאו כוחה של מפלגה יחידה: 1969, כאשר המערך (עבודה-מפ"ם) קיבל 56 מושבים. ארבע שנים אחר כך, תחת הרושם של מלחמת יום הכיפורים, המערך ירד ל-51. חבר כנסת רב השפעה, אברהם עופר, הכריז אז, שעם ירידה כזאת יהיה קשה מאוד להרכיב ממשלה, ויהיה צורך בבחירות נוספות. 51, אמרנו. הכותרת ב"מעריב" ב-1 בינואר 1974 הייתה "דיכאון בצמרת המערך". 51, אמרנו.

● הבחירות שבהן המפלגות הגדולות רשמו שיא שלא הצליחו להשוות מאז: 1981. הליכוד קיבל 48, המערך 47. אפשר להגיד כי בבחירות ההן, שני הגושים הגדולים מיצו את כוחם האלקטורלי. בלשון הימים האלה, הם "שתו" את קולותיהן של המפלגות הקטנות. הפגיעה הייתה חמורה במיוחד בשמאל, שיחידותיו הקטנות (מרצ, של"י) נפלו קורבן לסיסמה האפקטיבית "רק לא ליכוד".

● הבחירות שבהן התחילו שתי המפלגות הגדולות להתכווץ: 1996. זו הייתה השנה הראשונה שבה נבחר ראש ממשלה בבחירות ישירות. זו הייתה הפעם הראשונה שבה גם מפלגת השלטון וגם מפלגת האופוזיציה קיבלו פחות, הרבה פחות, מ-40 מושבים. כאשר הנטייה הזו החריפה ב-1999, התפתחה היוזמה (מבית יוסי ביילין ועוזי לנדאו) לבטל את הבחירה הישירה, כדי להחזיר בוחרים להצבעה מפלגתית. למפלגת העבודה זה כבר לא עזר. בין 2003 ל-2015, היא לא הצליחה עוד להשיג יותר מחצי מושביה ב-1981.

● הבחירות שבהן הסתיימה מפלגה פוליטית היסטורית: מפ"ם, מפלגת השמאל הציונית שהייתה האופוזיציה הראשית בכנסת הראשונה, עם 19 מושבים, ירדה לשלושה מושבים בכנסת ה-12 (1988). זו הייתה הופעתה העצמאית האחרונה. היא נעשתה חברה מייסדת במרצ ארבע שנים אחר כך. מרצ עצמה הגיעה בשנה ההיא אל שיא כוחה עם 12 מושבים, ועוררה רושם חולף שלשמאל הישראלי עדיין תהיה תקומה. אבל היא התרסקה כעבור 11 שנה ואוסלו אחת. ב-2003 כוחה פחת עד ששה מושבים.

אל תוך מונית קטנה

שקיעתה של מפלגת העבודה מדהימה אולי קצת פחות ממה שנדמה. מפלגות אינן נהנות מחיי נצח. יש לנו שפע של דוגמאות לשקיעה הדרגתית של מפלגות שלטון היסטוריות.

קחו למשל את המפלגה הליברלית של בריטניה, שמילאה תפקיד מרכזי מן השליש השני של המאה ה-19 עד סוף הרבע הראשון של המאה ה-20. היא הנהיגה את בריטניה אל פרויקטים אימפריאליים נועזים ואל מלחמת העולם הראשונה. היא העניקה לנו את הצהרת בלפור (אם כי בלפור עצמו היה שמרני). היא התחילה את שקיעתה הדרמטית ב-1920. לא זו בלבד שלא חזרה עוד אל השלטון בזכות עצמה, אלא ש-40 שנה אחר כך, כל חברי הפרלמנט שלה יכלו להיכנס אל תוך מונית קטנה.

בהולנד ראינו את התכווצותה של מפלגת העבודה, לפנים מפלגת שלטון רבת כוח שנהגה לזכות ב-20% עד 35% של הקולות. בבחירות האחרונות היא ירדה מתחת ל-6%, השיעור הנמוך ביותר מאז 1897.

בהודו ראינו את מפלגת הקונגרס ההיסטורית מתכווצת לממדים של סיעת פרלמנט קטנה. היא הנהיגה את מאבק העצמאות של הודו, וניהלה אותה 50 מ-70 השנה הראשונות של קיומה. בבחירות האחרונות, ב-2014, היא לא הצליחה לקבל אפילו 10% ממושבי הפרלמנט, הנחוצים לשם הכרה כאופוזיציה ראשית.

בצרפת, המפלגה הסוציאליסטית הצטמקה עד 7% ופחות בבחירות של 2017, התוצאה האיומה ביותר מאז 1910, כאשר התמודדה בפעם הראשונה, באחד מגלגוליה הקודמים. במהלך מאה השנה הקודמות היא סיפקה לצרפת כמה מן הידועים במנהיגיה, ושיעור התמיכה בה נע בדרך כלל בין 20% ל-50%.

חיים קצרים שלאחר המוות

מה קורה למפלגות שלטון שגוועות? הליברלים הבריטים עדיין קיימים. ברבע האחרון של המאה ה-20 הם התאוששו במקצת, ובשורה של בחירות, עד 2010, הם זכו ב-20% עד 25% של הקולות (עם תת-ייצוג בפרלמנט). רק פעם אחת הם היו לשון המאזניים, והוזמנו להשתתף בממשלת הקואליציה היחידה בבריטניה מאז מלחמת העולם השנייה. אבל השתתפותם עלתה להם ביוקר. הם איבדו שליש מכוחם, וייצוגם חזר וירד לאחוז אחד של מושבי הפרלמנט.

הסוציאליסטים הצרפתיים מתנחמים שתבוסתם האיומה לפני שנתיים באה בנסיבות יוצאות דופן, כאשר כל המפלגות ההיסטוריות קרסו תחת כובד הופעתו המטאורית של עמנואל מאקרון. אולי עוד תהיה להם תקומה. גם אם לא תהיה, בצרפת יש עדיין בסיס רחב מאוד של תמיכה במפלגות שמאל.

אלה כמובן אינם פני הדברים בישראל, שבה השמאל כולו הצטמק ונקלע לעמדת חוסר רלוונטיות (אלא אם כן, אנשי הליכוד מאמינים בתעמולה של עצמם וחושבים את הברית גנץ-לפיד ל"שמאל").

כדי למצוא דוגמה לדעיכתה של מפלגת העבודה בקונטקסט של היעלמות מחנה רעיוני שלם, צריך אולי להתבונן במפלגה הרדיקלית של ארגנטינה באמצע המאה ה-20, תחת כובד מגפיו של הדמגוג הפופוליסטי חואן דומינגו פרון; או המפלגות הדמוקרטיות של ונצואלה בשנים הראשונות של נשיאות הוגו צ'אווס, לפני 20 שנה; או המפלגה האנגלית בימי שלטון האפרטהייד בדרום אפריקה, כמעט לפני חצי מאה.

בקיצור, התקדימים הם רחוקים וכמעט-אקזוטיים. עניין נדיר הוא שמערכת רב-מפלגתית בדמוקרטיה רבת שנים ועתירת גוונים נשארת בלי שמאל של ממש. המהפך של 1977 העניש את השמאל הישראלי, אבל לא חיסל אותו. האפקט של אינתיפאדת הר הבית העניש, אבל לא חיסל. אם יתברר יום אחד ש-2019 הייתה סוף הדרך לשמאל הישראלי, אין ספק שהיסטוריונים של העתיד יוכלו להגיד על הבחירות האלה שהן היו גורליות. גורליות מאוד.

עוד כתבות

ניצול שואה / צילום: רויטרס

קבוצה הולכת ומצטמצמת של ניצולי שואה עותרת לבג"ץ: הזדמנות אחרונה לתקן עוול היסטורי מצד המדינה

ערב יום השואה הבינלאומי פנתה קבוצת ניצולי שואה שעלו לישראל עד שנת 1953 לבג"ץ, בדרישה כי יורה למדינה לתקן את העוול ההיסטורי שנגרם להם בעקבות ויתורה של המדינה במסגרת "הסכם השילומים" על זכותם לתבוע פיצויים מגרמניה

מטוס של חברת התעופה הסינית סצ'ואן איירליינס / צילום: יחצ

סצ’ואן מבטלת את כל טיסותיה לסין - אבל רק בעוד שבועיים

לפי הודעת החברה, "הטיסות לישראל יבוטלו החל מ-12 בפברואר ועד 26 בפברואר. הטיסה האחרונה בפברואר תצא ב-9 לחודש. הטיסות יחודשו ב-2 במרץ"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נגיף הקורונה מרעיד את השווקים: "עלולות להיות השפעות מהותיות"

לאחר עליות חדות בשווקים עולה השאלה האם הגיע הזמן לממש רווחים, ללא קשר לדרמה שנרשמת כעת בצל התפרצות נגיף הקורונה

אלפרד אקירוב/ צילום: איל יצהר

אלרוב חושפת את נתוני הפעילות שבכוונתה להנפיק בשווייץ: 21 נכסים המניבים הכנסה שנתית של 185 מיליון שקל

לקראת רוד שואו בו היא עשויה להתחיל בקרוב, פרסמה החברה גם צפי לשיעור תשואה של כ-4.1% מהכנסותיה שם ● שווי נכסי אלרוב בשווייץ התקרב בסיומה של 2019 לסכום של 4.6 מיליארד שקל

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

לאחר הפיצול: שלושה מדדים חדשים יצטרפו למדד מניות הנדל"ן של בורסת ת"א

מדדי המניות החדשים, שנוצרו מפיצול מדד הנדל"ן, ייכנסו לתוקף ב-9 בפברואר: ת"א-בנייה, ת"א-מניב ישראל ות"א-מניב חו"ל ● לדברי הבורסה, "התשואה הגבוהה של מדד ת"א-נדל"ן בשנה האחרונה עוררה בשוק ביקוש למוצרים פיננסיים נוספים המבוססים על מניות מענף הנדל"ן"

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

 שירותי בריאות כללית יוצאת למכרז על תקציבי הפרסום והדיגיטל

הקופה מכוונת למשרדים גדולים בלבד ודורשת כתנאי סף לפחות 2 תקציבים בהיקף של 25 מיליון שקל לשנה

המגדל הלבן שבמרכז רמלה / צילום: גיא נרדי

פי חמישה דירות, פי ארבעה משרדים וגם חדרי מלון: אור ירוק לשדרוג מרכז העיר רמלה

הוועדה המחוזית מרכז אישרה את מסמך המדיניות לחידוש מרכז העיר המוזנח והנטוש בחלקו ● בתפריט: 1,250 דירות, 125 אלף מ"ר בייעוד מסחר ותעסוקה ואפילו 300 חדרי מלון ● ראש העירייה: "כבר כיום מחיר של מ"ר ברחוב הרצל עולה יותר מאשר ברחוב רוטשילד בראשון"

מתאבלים על מותו של קובי ברייאנט מחוץ לאולם הביתי של קבוצת הליקרס, בלוס אנג'לס / צילום: MONICA ALMEIDA, רויטרס

פרשנות: הכדורסלן שהציב לעצמו רף על אנושי נהרג בתאונת מסוק בגיל 41. מה נזכור ממנו?

מהרגע שנכנס למגרש ועד ירידתו ממנו, בראיינט היה עסוק באובססיביות במורשת שישאיר מאחוריו לאחר שיפרוש ● בתקופה שקדמה לעידן metoo# גם פרשת האונס לא הצליחה לפגוע במורשת שלו. בינתיים ● פרשנות

מירי רגב, הליכוד / צילום: תמר מצפי

האם תקציב המשרד של מירי רגב גדל בכמיליארד שקל בתקופתה?

השרה רגב טוענת שהוסיפה לתקציב משרדה קרוב למיליארד שקל. הצצנו במספרים ● המשרוקית של גלובס

מטוס של קורנדון איירליינס / צילום: אתר החברה

חברת התעופה קורנדון איירליינס מרחיבה את פעילותה בקווים מת"א

החברה הטורקית-הולנדית הודיעה על הרחבה משמעותית בפעילותה עם פתיחת קווים ליעדים שונים בעיקר באירופה, בטורקיה וביוון, וביניהם היא מפרסמת גם שורה של יעדים חדשים לישראל וממנה

מטוסי אמריקן איירליינס, יונייטד ודלתא / צילומים: יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזה משבר אקלים? שוק התעופה בארה"ב רווחי מתמיד וטס נגד כיוון הרוח הסביבתית

הגל ששוטף את אירופה ולפיו נוסעים מוותרים על טיסות כחלק מהמאבק הסביבתי, פוסח על ארה"ב ● בשעה שבאירופה נרשמת ירידה בהיקף הנוסעים בטיסות פנים, הדוחות הכספיים של חברות התעופה הגדולות בארה"ב מצביעים על מגמת המראה

מתחם סומייל / צילום: איל יצהר, גלובס

אפריקה ישראל תשלם 420 מליון שקל על קרקע למגדל במתחם סומייל

בשטח המגרש ניתן להקים מגדל מגורים בן 174 יחידות דיור בגובה של 40 קומות ● המתחם משתרע על שטח של כ-45 דונם, ובחלק הצפוני קיימת תוכנית להקים שני מגדלים, בכל אחד מהם 174 יח"ד

קובי בראיינט / צילום: USA Today Sports, רויטרס

דיווח: הזכירה את מקרה האונס של קובי בראיינט, והושעתה מה"וושינגטון פוסט"

העיתונאית פליסיה סונמז צייצה לינק לכתבה שמסקרת את מקרה האונס שבו הואשם שחקן הכדורסל המנוח קובי בראיינט ● ב"Daily Mail" דיווחו כי לאחר שהציוץ התקבל בזעם ברשתות החברתיות, בעיתון החליטו להשעות את העיתונאית: "הציוץ הראה שיקול דעת לקוי"

עינת פלד־שפירא  / צילום: אופיר שקד

סופי: עינת פלד-שפירא מונתה לתפקיד מנכ"לית חברת וילי פוד

וגם: בכירי סולאראדג' נהנים מהשיא: מימשו אופציות ומכרו מניות ברווח

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

קרטל המעליות: כתב אישום בכפוף לשימוע נגד בכירים ב-6 החברות החשודות

לפי כתבי החשדות שנשלחו לחברות ולנושאי משרה בכירים בהן, נציגי החברות השתמשו בקודים ביניהם על-מנת להסוות תיאום של כריתת הסדרי אי-תחרות, במסגרתם הסכימו החברות ומנהליהן שלא להתחרות על לקוחות קיימים האחת של השנייה

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

ועדת חנינות ברוסיה אישרה את בקשתה של נעמה יששכר

ועדת החנינות אישרה את בקשתה של יששכר, הישראלית המרצה מאסר ברוסיה ● לאחר מכן, תועבר המלצה למושל המחוז וממנו לנשיא פוטין ● על פי ההערכות, ההחלטה תתקבל לקראת חזרתו של נתניהו, השוהה בוושינגטון

הפגנה נגד המחדל בתחבורה הציבורית, בית המשפט העליון / צילום: יוסי סאידוב

"לא ניתן שתושבי בית שמש ימשיכו להיות בני ערובה למצב התחבורה"

בביהמ"ש העליון מתקיים כעת דיון בסוגיית "רכש גומלין" במכרזי התחבורה הציבורית, המעכבת שבעה מכרזים להוספת שירותי תחבורה והגדלת צי האוטובוסים ● ראשת עיריית בית שמש עליזה בלוך משתתפת בהפגנה מחוץ לאולם: "תושבי בית שמש שמוצאים את עצמם באופן יומיומי חסרי אונים"

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

נגיף הקורונה הכביד על וול סטריט: הדאו מחק את העליות של 2020; סגירה צורמת באירופה

המדדים המובילים בוול סטריט צנחו בעקבות החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ● באירופה הדאקס והקאק נפלו ב-2.7% ● מניות חברות התעופה, המלונאות והמסעדנות איבדו גובה ● בורסת טוקיו ננעלה בצניחה של 2%; שווקים רבים באסיה היו סגורים היום לרגל חגים

הילארי קלינטון / צילום: סימון דוסון, רויטרס

הילרי קלינטון על צוקרברג: "אוטוריטרי"

קלינטון אמרה את הדברים בראיון לקראת הסדרה התיעודית החדש עליה ● עוד הוסיפה כי: "הם נצמדים לטיעונים שנוגעים לצנזורה ולחופש הביטוי כי זה האינטרס המסחרי שלהם"

יו"ר כחול לבן בני גנץ ונשיא ארה"ב בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ: "אפעל ליישום תוכניתו של טראמפ בתיאום עם מדיניות האזור"

בשונה מן הפגישה עם נתניהו שנערכה אף היא מוקדם יותר היום, מן המפגש עם גנץ נשלחו אך ורק תמונות ולא ניתנה הזדמנות לעיתונאים להיכנס ולשאול שאלות