גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ענף קמעונאות המזון בעל פוטנציאל למיזוגים ומשקף הזדמנות צמיחה לרשתות עם נזילות גבוהה"

בחברת המחקר רוסאריו מעריכים כי צמיחת פעילות הרשתות המובילות בישראל תימשך השנה, בדומה לשנה שעברה ● בחברה מסמנים את שופרסל כמניה המועדפת עליהם, ממתינים ל"הבשלת התוכניות" של רמי לוי, צופים כי רשת ויקטורי תגדיל את שיעורי הרווחיות ורואים את ההשקעה בטיב טעם כ"אופציה כמעט בינארית"

סופרמרקט / צילום: תמר מצפי
סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

כמגמה, רשתות קמעונאות המזון הבורסאיות סיכמו שנת פעילות חיובית, כפי שעלה מדוחותיהן הכספיים ל-2018 שפורסמו באחרונה. עתה, ברוסאריו ייעוץ ומחקר מביטים לעתיד בחיוב ומעריכים כי צמיחת פעילות הרשתות תימשך גם השנה.

ההנחה ברוסאריו היא כי בענף, שהוא "עדיין מבוזר יחסית ובעל פוטנציאל למיזוגים ורכישות", קיימת "הזדמנות צמיחה לרשתות מובילות בעלות יכולת נזילות גבוהה". רכישות אפשריות שכאלה, לפי רוסאריו, "מגדילות את שטחי המסחר ואת כוחם של הרשתות מול הספקים ומנצלות את היתרון המשמעותי לגודל בין היתר על-ידי שיפור רווחיותן".

הרשתות הבורסאיות, הכוללות את שופרסל , רמי לוי , ויקטורי  וטיב טעם , נהנו כמגמה בסיכומה של 2018 מעלייה בהיקפי המכירות שלהן וגם מעליות מחירים. ברוסאריו סבורים כי מגמה זו תמשיך ללוות את השוק.

את השינוי במחירי המזון מייחסת לילך גראוס, אנליסטית הקמעונאות ברוסאריו, בין היתר למחירי התשומות (עלויות שכר, סחורות ואנרגיה), מסים ומבנה שוק. להערכתה, "גורמים אלה ימשיכו לדחוף את עליית המחירים כלפי מעלה גם בשנת 2019".

לילך גראוס/ צילום: יחצ

עליית המחירים, לפי גראוס, "תמשיך להיות הדרגתית ומתונה בין היתר על-ידי הקטנת מוצרים ללא הפחתת מחיר, השקה של מוצרי פרימיום עליהם ניתן לגבות מחיר גבוה יותר וייקור רוחבי של קטגוריות מוצרים". 

מחירי היעד של רוסאריו למניות רשתות קמעונות המזון

לא צופים מלחמת מחירים נוספת

אחרי עליות דו-ספרתיות של כ-20%-30% שרשמו מניות שופרסל, רמי לוי ו-ויקטורי בשנה האחרונה, ברוסאריו מסמנים את שופרסל כמניה המועדפת עליהם. זאת "בזכות המהלכים האסטרטגיים שהובילה והציבו אותה במקום של מובילת שוק וקובעת אסטרטגיה" וכן בזכות תשואת דיבידנד של קרוב ל-3%. בהתאם לתפיסתם, מחיר היעד שמעניקים ברוסאריו למניית שופרסל הוא הגבוה ביותר ביחס לשווי השוק שלה, מבין המתחרות.

גראוס מציינת בעניינה של שופרסל כי "כרשת הקמעונאית הגדולה בישראל, שופרסל ניצבת בפני אתגרים שמידת החשיפה שלה לחלקם, גבוהה יותר מזו של יתר המתחרות שלה בענף. בעוד מתחרותיה פתחו בשנים האחרונות שטחי מסחר חדשים והגדילו את הכנסותיהן, שופרסל הייתה במגמה של צמצום שטחים. מבחינה זו, שנת 2018 היא שנת מפנה עבור הרשת".

עוד מעריכים ברוסאריו כי "גם ב-2019 שופרסל תמשיך ליהנות מסביבה תחרותית יחסית נוחה, בייחוד בזירה העירונית. אנו מעריכים כי אין בכוונת המתחרים (ובראשם רשת יינות ביתן) לפתוח במלחמת מחירים נוספת".

לגבי תחומי הפעילות של שופרסל שאינם בתחום המזון, ברוסאריו צופים כי "תחום הפיננסים יעבור לרווחיות גבוהה יותר השנה, לאחר שב-2018 היו הוצאות מעבר של כרטיסי האשראי". בנוגע לרשת הפארם שלה, Be, הצפי ברוסאריו הוא כי "מגזר פעילות זה עדיין יהיה הפסדי ב-2019, והחל משנת 2020 הרשת תתחיל לקצור פירות".

חיוביים גם לגבי המתחרות

נוסף לשופרסל, ברוסאריו חיוביים גם לגבי המשך פעילות המתחרות. בעניינה של רמי לוי ברוסאריו מציינים כי אחרי הדוחות הכספיים האחרונים "המראים שיפור בכל הפרמטרים, אנו ממתינים ל'הבשלת' התוכניות העתידיות של הרשת במטרה להרחיב את פריסתה במרכזי הערים, בין היתר על-ידי רכישת הפלטפורמות 'קופיקס' ו'גוד פארם'".

בכל מקרה, מדגישים שם, "הרשת ממשיכה לצמוח בשורת ההכנסות ועדיין בעלת מבנה הוצאות רזה ביחס למתחרה הגדולה שלה שופרסל, ולכך יתרון ביצירת הרווח".

לגבי האתגרים וההזדמנויות ברמי לוי, ברוסאריו מציינים "בצד אחד את הפידיון הממוצע הגבוה למ"ר ומנגד שיעורי רווח גולמי נמוכים ביחס למתחרותיה".

למרות זאת, גראוס מוסיפה כי "השימור על מבנה הוצאות רזה, בדגש על מטה צר (למרות העלייה בשכר ובהוצאות התפעוליות בשנים האחרונות) מאפשר לרשת להגיע לשיעורי רווח תפעולי גבוה ביחס למתחרותיה". היא מציינת עוד כי עבור דוחות 2018 חילקה רמי לוי דיבידנדים בהיקף של 95 מיליון שקל, המשקפים תשואה של כ-3.65%.

לגבי ויקטורי, ברוסאריו צופים כי הרשת "תמשיך לצמוח בשורת ההכנסות ותגדיל את שיעורי הרווחיות שלה על פני השנים הקרובות, כתוצאה מגידול בשטחי המסחר שלה, שיפור תנאי הסחר מול הספקים והעלאת מחירים מתונה שמתאפשרת בתנאי השוק הנוכחיים".

הערכתה של גראוס היא כי "גודלה ונזילותה הגבוהה תאפשר לה 'לנצל' הזדמנויות לרכישת סניפים... ולהמשיך ולצמוח בשורת ההכנסות ולשפר את הרווחיות".

נוסף להתרחבות באמצעות רכישת סניפים, ברואסריו מציינים כי ויקטורי פועלת בכמה מישורים אחרים להגדלת הפעילות, בהם הרחבת כמות החברים במועדון הלקוחות שלה,"לרבות באמצעות שיתוף-פעולה עם ישראכרט", שיווק תווי קנייה לוועדי עובדים והרחבת פעילות היבוא המקביל.

עוד פועלים ברשת "להרחבה ושיפור הפעילות בתחום האונליין", ובעניין זה מוסיפים ברוסאריו כי ויקטורי "הציבה לעצמה יעד של הגעה לרווחיות תפעולית בתחום כבר במהלך 2019".

לגבי טיב טעם, שבניגוד למתחרות סיכמה את 2018 במגמה שלילית ועם שחיקה בהכנסות וברווחים, ברוסאריו מגדירים את 2019 כ"שנת מבחן עבור הרשת". בחברה מציינים כי ניצבים בפניה "אתגרים גדולים ובראשם ההתייעלות התפעולית", ורואים את ההשקעה בה "כאופציה כמעט בינארית מבחינת סיכוי-סיכון".

במבט קדימה על הכיוון בו צועדת טיב טעם, גראוס מציינת כי "אנו רואים חשיבות רבה בצמצום ההוצאות התפעוליות והגדלת המכירות. עם סיום תוכנית הרה-ארגון וסיום כהונתו של המנכ"ל עדי כהן, הרשת ניצבת בפני אתגרים גדולים, וביניהם ההתמודדות עם התחרות הענפית ושיפור הפרמטרים התפעוליים. כעת, חובת ההוכחה היא על הבעלים לייצוב הרשת בשנת 2019 ואילך". 

עוד כתבות

צילום: איל יצהר. צולם במפעל חלל של התעשייה האווירית

הישראלית הבכירה בתחום החלל ממליצה לישראל לשגר אישה לירח

ד"ר דגנית פייקובסקי, מהדמויות הבכירות בתחום האסטרונאוטיקה בעולם, מסבירה למה כדאי להשקיע בחלל, ולמה מומלץ למדינת ישראל שהאדם הבא שתשלח לחלל יהיה דווקא אישה

אודי אדירי/ צילום: דוד פרץ

ישראל מתנגדת לפיתוח מאגר הגז אפרודיטה בקפריסין

המהלך הישראלי מסכל למעשה את האפשרות שהמאגר יפותח ללא הסכם בין המדינות, כך לפחות טוענים בשותפות 'ישי' המחזיקה בזכויות על החלק הישראלי של המאגר

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון בפסגת G& / צילום: ארין שאף, רויטרס

חמישה דברים שאתם חייבים להתייחס אליהם לפני ששבוע המסחר מתחיל

תאריך הטלת המכסים של ארה"ב על סין מתקרב בצעדי ענק ● הפד צפוי להכריז על גובה הריבית בעוד הציפיות להפחתתה מתרחקות ● הבריטים שוב ילכו לקלפיות ● והאם בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח? ● התחזית השבועית של "גלובס"

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

הישראלית שדיווחה על "האצה בצמיחה": מניית אפסווילאג' הנסחרת באוסטרליה זינקה 53% ביום

החברה, המפתחת פלטפורמת תוכנה כשירות לניהול אפליקציות לקידום עסקים קטנים ובינוניים, צופה הכנסות חוזרות חודשיות של כ-105 אלף דולר - צמיחה של 50% ביחס לרבעון הקודם ושל 200% לעומת הרבעון המקביל

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

תנגוס בתן ביס? אפליקציית משלוחי האוכל Wolt מתרחבת לרמת השרון

אפליקציית המשלוחים, שהחלה לפעול בישראל לפני כשנה בת"א, מרחיבה את אזור הפעילות ונכנסת לרמת השרון ● להערכת החברה, השירות החדש מקצר את זמני ההמתנה למשלוח מ-90 דקות ל-31 דקות בממוצע ● כיום עובדת Wolt עם כ-500 מסעדות

מריו קופל פרופיל / צילום: אילן בשור

ארזים זכתה במכרז רמ"י לבניית 199 דירות באור יהודה

החברה, שבשליטת האחים גילי ויואל עזריה, תבנה את הפרויקט שחלקו (60%) מחיר למשתכן וחלקו דירות שישווקו בשוק החופשי ● התמורה הכוללת עבור הקרקע והוצאות פיתוח נאמדת בכ-97 מיליון שקל

נתניהו וריבלין / צילומים: איל יצהר ורויטרס

המתווה שלא היה: איך הפיל הליכוד על ריבלין הצעה לרוטציה

במערכת הפוליטית שוב עולות הקריאות לכבד את "מתווה הנשיא", וחוזרת המנטרה: שנה-שנתיים-שנה • אלא שריבלין מעולם לא הזכיר רוטציה ולא הציע שנתניהו ישוב לשנת הכהונה הרביעית • כיצד נולד הספין, איך הוא התגלגל, ואיך נראית רוטציה אמיתית? ● המשרוקית של גלובס

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מלחמת גרסאות עם וושינגטון: סיפוח הבקעה עלה או לא עלה בשיחה עם פומפיאו?

ראש מחלקת המזרח התיכון בבית הלבן נשאל על כך ביום שישי במסגרת תדרוך עיתונאים בוושינגטון, והכחשתו הייתה גורפת ● למרות זאת, נתניהו מתעקש היום: "והעליתי את הנושא בפני פומפיאו, ואני מתכוון להעלותו בפני ממשל טראמפ"

איציק בנבנישתי,/ צילום: תמר מצפי

מתיחות ביחסים בין פרטנר להוט סביב עתיד השותפות ברשת

פרטנר חוששת שהוט מנסה להתמזג עם סלקום והוט חוששת מאי הוודאות לגבי בעלי השליטה העתידיים בפרטנר

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

תנובה מסמנת מנועי צמיחה חדשים: בוחנת כניסה לתחום האוכל המוכן

חברת המזון הגדולה בישראל בוחנת הקמת מערך ייצור למזון מוכן בוואקום המיועד לשוק המקצועי ● גובה ההשקעה בקווי הייצור מוערכת בעשרות מיליוני שקלים וצפויה להביא לחברה תוספת מכירות של 150 מיליון שקל בשנה

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

ברקת נגד חברת הייעוץ: "יש ריכוז כוח גדול מאוד אצל אנטרופי; איכות ההחלטות באסיפות הכלליות טעונה שיפור"

רשות שוק ההון פרסמה טיוטת דוח ביקורת חריף על תחום הייעוץ למוסדיים בהצבעות באסיפות כלליות ● על מהלך רגולטורי שמובילה הרשות ביחס לחברות הייעוץ נמתחת ביקורת מצד רשות ני"ע והמשנה ליועמ"ש ● גל סטאל, יו"ר אנטרופי: "הדוח נערך בלי שנעשתה כל פנייה אלינו. נראה כי מדובר בדוח רצוף שגיאות, הכולל פרשנות שגויה למציאות"

חלל עבודה משותף / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדעי החלל המשותף: לאן צפוי להגיע ענף שטחי העבודה ואיך זה קשור לפקקים

בתוך חמש שנים בלבד הגיע היקף השטחים בחללי העבודה המשותפים ל–1.5% משטח המשרדים בארץ ● לפי מחקר של צ'מנסקי בן שחר, כ–80 אלף איש בארץ כבר עובדים בחללים כאלו, ומשבר התחבורה צפוי להזניק את מספר החללים המשותפים גם בפריפריה

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הוועדה שלא קמה התחקיר שלא נעשה, הלקחים שלא הופקו: במערכת הביטחון לא למדו מפרשת הצוללות

ועדה שמונתה לקביעת כללים בנושאי רכש לא פעלה, ובכירים במערכת הביטחון טוענים כי לא הופקו לקחים ● משרד הביטחון: הוטלו מגבלות על עבודה מול מתווכים

על בד דימונה / צילום: יח"צ

קריסתן של מניות חברות הבדים נמשכת - ותוצאות הרבעון אינן מעודדות

בזמן שמדדי המניות המובילים קרובים לשיא, ספגו מניות מגזר הבדים ירידות משמעותיות מתחילת 2019 והתרחקו 35%-70% מהשיא שרשמו בשנים 2016-2017 בבורסת ת"א ● אף אחת מארבע החברות - שלא"ג, עלבד, ספאנטק ואבגול - לא הצליחה לשפר את הכנסותיה ברבעון השלישי של 2019

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער מבקש מחברי הליכוד: הורו על פריימריז לראשות המפלגה

אחרי שכשל הסיכוי להקמת ממשלת אחדות, בליכוד נערכים לפיזור הכנסת החל מ-11 בדצמבר, ובמפלגה דורשים לקבוע התמודדות על ראשות המפלגה ● "קיום התמודדות אינה רק עמידה על זכותו של חבר התנועה, היא חובה החקוקה בחוקת התנועה", אמר סער

שיווק על ידי משפיענים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מנהלי שיווק מצייצים בחרו: "ynet" האתר מועדף לפרסום במגזר הכללי, "גלובס" בכלכלי

כך עולה מסקר משותף של קבוצת הפייסבוק "מנהלי שיווק מצייצים" וחברת המחקר Segmanta ● "גלובס" מוביל בהעדפה של המפרסמים לפרסום מתוך כלל האתרים הכלכליים: 25.9% ממשתתפי הסקר ציינו כי יפרסמו בו בשנה הבאה

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

הדרך לכישלון רצופה בכוונות טובות של הממונה על שוק ההון ברקת

בעולם שבו יש מחסור עצום באנליזה איכותית בכל צמתי ההשקעות בגופים המוסדיים, נכון יותר לעודד את המוסדיים להשקיע במחקר תומך השקעה שישפר את קבלת החלטות ההשקעה - ולא לייצר מחלקה ביורוקרטית שכל תפקידה הוא כסת"ח ● פרשנות

מוטי אלמליח מנכ"ל טלרד הנכנס / צילום: ורדי כהנא

טלרד: צמצום פעילות התקשורת בארה"ב גבה מחיקת ענק בדוחות

גם ברבעון השלישי הפסדי החברה ממשיכים להיערם, ואחד הגורמים הבולטים שהעיבו על התוצאות היו ירידות ערך בהיקף כ-9 מיליון דולר, שנרשמו בגין שירותי תקשורת אלחוטית בפס רחב (BWA) שהיא מספקת בארה"ב

מודעה לשירותי ליווי בפייסבוק / צילום: צילום מסך

כובע צמר לתינוק, מצעים למיטה וזנות: בניגוד ולמרות החוק - פייסבוק מפרסמת שירותי ליווי

בימים האחרונים קודם בפייסבוק פוסט בתשלום תחת הכותרת "נערות ליווי במרכז", שמפנה לוואטסאפ המעביר לאתר ייעודי ולצ'ט בטלגרם שמבטיח היכרויות, דיסקרטיות ושירות מהיר

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "יש יהודים בארה"ב שאינם אוהבים מספיק את ישראל"

בנאום לפני כנס של המועצה הישראלית-אמריקאית, ארגון של מהגרים ישראליים בארה"ב, מנה טראמפ את פעולותיו למען ישראל והכריז: "אני מקיים את הבטחותיי" ● הצהיר: לא בטוח שאעזוב את הבית הלבן אחרי שמונה שנים ● "אל תצביעו בעד הדמוקרטים – הם ייקחו לכם את כל הכסף"