גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ב-12-18 החודשים הקרובים נראה הרבה אקשן בתחום התרפיה הגנטית"

שוק הנפקות הביומד? "בקצב הזה, תהיה שנה טובה כמו 2018" ● קנאביס? "הרגולציה תצטרך להתאים את עצמה ברישום תרופות. השוק הזה עשוי להחליף את האופיאטים" ● טבע? "היא עדיין נכס, אבל נכס הזקוק לשיפוץ" ● אסתר רג’וולו, אנליסטית של בית ההשקעות אופנהיימר בתחום הביומד, מספקת תחזיות לשנה וחצי הבאות

ביומד / צילום: Shutterstock
ביומד / צילום: Shutterstock

מדד נאסד"ק ביוטק, סימן למידת הבריאות של תעשיית פיתוח התרופות בארה"ב, שומר על יציבות לא רעה מאז העלייה הגדולה של 2014. בינואר האחרון הוא אמנם צלל באופן זמני, אך הוא שב לעלות. אם לפני חמש שנים היה חשש שהעליות הן לא יותר מבועה, כעת נדמה שהעולם התרגל לערכי המדד החדשים, המוזנים בגילויים מדעיים פורצי דרך, סביבת ריבית נוחה להשקעות ויחס מפנק מצד רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA). האם זה אומר שהתעשייה כולה במצב טוב? אסתר רג'וולו, אנליסטית חברות הפארמה הצעירות של בית ההשקעות אופנהיימר, מזהירה שמדובר בתקופה טובה רק לחברות חדשניות ומבודלות. תעשיית הגנריקה, לעומת זאת, עדיין לא תיקנה את עצמה ביחס ל-2017-2018. 

אסתר רג'וולו./ צילום:יחצ

רג'וולו, הכותבת במסגרת תפקידה על תחום חברות הביוטק הצעירות והבינוניות, מתמקדת בחברות עם מוצרים לטיפול במחלות של מערכת העצבים המרכזית (מחלות נוירולוגיות ופסיכיאטריות) ובמחלות עיניים. בין החברות האלה, היא מכסה אחת ישראלית - טבע, ואת חברת GW, היחידה עד כה שרשמה את מוצר הקנאביס שלה כתרופה, במסלול רישוי מלא של ה-FDA.

לאחרונה הגיעה רג'וולו לישראל כדי להיפגש עם חברות ביוטק הנסחרות בנאסד"ק ועם חברות המעוניינות להגיע להנפקה. בשיחה עמה, היא מספקת תחזיות ל-18 החודשים הבאים. 

האם שוק הביומד פתוח עדיין להנפקות?

"חלון ההנפקות עדיין די פתוח. מתחילת השנה הצליחו חברות ביומד לגייס 1.25 מיליארד דולר. זו התחלה טובה. אם הקצב יימשך כפי שהיה עד כה, 2019 תהיה דומה ל-2018, שהייתה שנה טובה מבחינת הנפקות".

מה דעתך על חברות הביומד הישראליות שפגשת בוול סטריט?

"פגשתי חברות רבות שמתעניינות במסחר בארה"ב, חלקן מגיעות אלינו בשלב מוקדם יחסית ולא כולן מוכנות, אך יש כאלה שמציגות הנהלות מנוסות ואסטרטגיות חזקות. יצאו מישראל חברות אינובטיביות בשלות כמו נובוקיור (חברה חיפאית שפיתחה מערכת גירוי חשמלי לטיפול בסרטן המוח וכבר נסחרת לפי שווי של 4.3 מיליארד דולר - ג"ו). היא דוגמה לחברה שביצעה את המעבר מישראל לארה"ב באופן חלק. לאחרונה פגשתי חברות רבות בתחום הקנאביס שמעוניינות להירשם למסחר בישראל ובקנדה".

מדד הביומד של נאסדק

שאלת הפטנטים

כיום, GW היא החברה היחידה שרשמה מוצר המבוסס על צמח הקנאביס כתרופה במסלול המלא. היום היא נסחרת בשווי נאה של 5.1 מיליארד דולר, אך כרגע נראה שהיא לא משתלטת על השוק כפי שהיה אולי ניתן לצפות מחברה המשווקת את מוצר הקנאביס היחיד שאושר על ידי ה-FDA. בשנים הבאות צפויה לחברה תחרות רבה.

"בעיניי, הנהלת GW עשתה בחוכמה כשבחרה לרשום את המוצר במסלול הקלאסי לתרופות. היא קיבלה מה-FDA אישור למכור את המוצר שלה למגוון די רחב של מחלות. הדרך של החברה הייתה ארוכה מאוד, ועכשיו מתאמצים שם קצת כדי להוציא את האסטרטגיה שלה לפועל. הם צריכים לוודא שיש להם מלאי. כרגע החברה נמצאת אצלי בהמלצת 'תשואת שוק', כלומר, לא לקנות ולא למכור - לא כי אני לא מאמינה בפוטנציאל של המוצר, אלא בגלל סוגיות של מלאי והפצה.

"ישנה גם סוגיית הפטנט. היום הפטנטים של החברה לא מגינים על הרכב החומר, כי מדובר במיצוי של קנאביס שאי-אפשר לרשום עליו פטנט, וזה דבר שמדאיג את הנהלת החברה. בכל זאת, לדעתי החברה לא מתחרה בקנאביס הנמכר באופן חופשי בשוק, כי בזכות הרגולציה יש למוצר שלה גם שיפוי ביטוחי. מי שקונה קנאביס בחנות ללא מרשם רופא, גם אם הקנאביס ממותג כבעל סגולות רפואיות, צריך לשלם עליו מכיסו. ייתכן שהנגישות מובילה לכך שחלק מהחולים אכן קונים את המוצר ישירות, אבל בעיקרון ישנו בארה"ב שוק של קנאביס במרשם עם שיפוי, וכרגע GW נמצאת שם לבד".

האם כל מוצר קנאביס שישווק בארה"ב עם מרשם רופא ויקבל שיפוי יהיה חייב לעבור את כל המסלול הרגולטורי?

"יש חברות המשווקות קנאביס לצרכן וקנאביס המוגדר על ידיהן, באופן ליברלי יחסי, 'קנאביס רפואי'. אני חושבת שבהמשך יהיו גבולות ברורים יותר, ומי שישווק את המוצר שלו כרפואי בארה"ב יצטרך לעשות ניסויים שיוגדרו על ידי ה-FDA, אם כי לא בטוח שיהיה זה מסלול זהה למסלול של תרופה. הרגולציה צריכה להתאים את עצמה. אני מאמינה שהרגולציה תפעל לקדם את השימוש בקנאביס לפחות בתחום הכאב, בגלל הבהלה מהשימוש באופיאטים, משככי כאבים ממכרים.

"נוסף על הפקה של התרופה מהצמח, אני מאמינה שיהיה גם ייצור של קנבינואידים באופן סינתטי. עד היום לא הייתה למוצרים הסינתטיים הצלחה גדולה מדי, אך לדעתי לא נאמרה המילה האחרונה בתחום הזה בכלל".

אילו תחומים נוספים הם בעלי פוטנציאל בשוק הביומד?

"ב-12-18 חודשים הקרובים אני סבורה שנראה הרבה אקשן בתחום התרפיה הגנטית. לאחרונה נרכשו שתי חברות, ספארק ונייט סטאר, על ידי רוש וביוג'ן בהתאמה. ספארק, המפתחת תרופה להמופיליה ובצנרת שלה נמצאים מוצרים נוספים של תרפיה גנטית, נמכרה ב-4.3 מיליארד דולר, בפרמיה של 122%. נייט סטאר, שפיתחה מוצר תרפיה גנטית למחלה המובילה לעיוורון, ויש לה בצנרת מוצרים נוספים למחלות עיניים תורשתיות, נמכרה ב-800 מיליון דולר, בפרמיה של כ-67%. במקביל, פייזר רכשה את האופציה לקנות את חברת Vivet, המפתחת תרופה למחלה הגנטית הקטלנית Wilson Disease. אני חושבת שאלה סימנים טובים לכך שהתחום הזה עומד להיות מעניין מאוד.

"תחומים נוספים מעניינים הם גלאוקומה ומיגרנה. בתחום הגלאוקומה היו כמה חידושים מדעיים מלהיבים בעת האחרונה, ואל תחום המיגרנה נכנסו בזמן האחרון כמה מתחרות חדשות, כולל חברת טבע הישראלית, המפתחות תרופה דומה, בעלת פוטנציאל ליצירת שינוי משמעותי בשוק".

מבחן הצמיחה של טבע

את מכסה היום את טבע. איך את רואה את החברה?

"טבע היא עדיין נכס, אבל נכס הזקוק לשיפוץ. היא מעין שרפרף העומד על שלוש רגליים. רגל אחת היא ניהול החוב, ונראה שהמשימה הזאת מתנהלת טוב יחסית. הרגל השנייה היא התייעלות. בתחום הזה הייתה לחברה התחלה טובה, ובינתיים היא עומדת ביעדים. אני לא מודאגת לגבי זה. הרגל השלישית היא הצמיחה, וכאן טמונה הסיבה לכך שהמלצתי עליה בתשואת שוק ולא בקנייה. יש לטבע מוצרים חדשים טובים - להפרעות תנועה ולמיגרנה - אולם אלה תחומים תחרותיים ולכן גם התמחור בהם הוא מוגבל. ב-12-18 החודשים הקרובים אנחנו רוצים לוודא שטבע שומרת על יציבות מבחינת תזרים וחוב, אבל אחרי כן נרצה לראות צמיחה. 

"המוצר למיגרנה בינתיים מצליח בשוק, בהתאם לציפיות. אנחנו מקבלים חוות דעת טובות מהרופאים לגבי המוצר הזה ומאמינים שהוא יצליח לתפוס נתח נאה מהשוק, אבל החברה בתחרות עם עוד שני מוצרים של מתחרים חזקים ורציניים: נוברטיס (עם אמג'ן) ואלי לילי. גם אלרגן נערכת להתחרות בתחום זה".

מהיכן יכולה להגיע הצמיחה של טבע?

"המוצר אוסטידו, שכרגע רשום לשימוש בחולי הנטינגטון ובחולי דיסקינזיה מאוחרת (מחלות המתאפיינות בתנועות לא רצוניות), עשוי להירשם גם לשימוש במחלות נוספות, ויש לכך פוטנציאל גדול. לטבע יש גם מוצר משותף עם ריג'נרון לטיפול במחלות של שחיקת סחוס המאופיינות בכאב. הפוטנציאל שלו גבוה משום שהוא עשוי לחסוך שימוש באופיאטים. כמו כן, טבע מחכה לכמה אישורים למוצרי ביו-סימילר (גרסה כמעט זהה של תרופה ביולוגית רשומה של חברה אחרת), אבל לא ברור מתי הם יושקו ואנחנו לא בונים עליהם בתחזית ל-18 החודשים הקרובים".

להערכתך, טבע תחזור למיזוגים ולרכישות?

"לא ב-18 החודשים הקרובים. החברה חייבת להוריד את המינוף, וההנהלה ממוקדת בכך. ייתכן שהחברה תבצע עסקה עם חברה המפתחת מוצר בשלב מוקדם, שבה התשלום מבוסס על הצלחה".

מה דעתך על הנהלת החברה?

"יש לה שם טוב והיא העמידה מטרות ריאליות ותחזיות סבירות עד נמוכות, ועמדה בהן. האם חברי ההנהלה האלה הם האנשים הנכונים גם לשלב הבא? אי-אפשר לדעת בוודאות, אבל אני לא רואה סיבה שלא".

החברות המלהיבות שהשוק עדיין לא מעריך מספיק

כשאסתר רג'וולו נשאלת על המלצות הקנייה שלה, היא מצביעה על שתי חברות שלדבריה עדיין לא זכו להערכה מספקת. 

"חברה מלהיבה היא רוקט פרמצבטיקה (RCKT), שמפתחת תרופה גנטית למחלה נדירה - אנמיה על שם פנקוני. החברה נמצאת בתחילת דרכה הקלינית ובעלת שווי בינוני. בתחום העיניים, אני מאמינה בחברת AERIE. לשתי החברות אפשרויות צמיחה מלהיבות שהשוק עדיין לא מעריך במלואן. חברת Jazz היא חברת תרופות קצת יותר גדולה, עם מוצר מאושר לטיפול בכמה סימפטומים של נרקולפסיה. היו לה כמה אירועים מעניינים השנה וצפויים לה עוד כמה אירועים".

נציין שלמוצר של Jazz גם שימושים שליליים, והחברה נאלצה לשלם קנס על שיווק המוצר שלא על פי ההתוויה. 

עוד כתבות

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

ראש הנציבות האירופית ז'אן-קלוד וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Yves Herman, רויטרס

כל מה שצריך לדעת על ההתקדמות החדשה בהסכם הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה הודיע היום כי הגיע להסכם חדש עם האיחוד האירופי ● מה בדיוק חדש בהסכם והאם זה אומר שהברקזיט יוצא לפועל? ● "גלובס" עושה סדר

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו כי יתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

לקראת הסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב? דיווח: טבע וחברות נוספות מציעות פיצויים בכ-50 מיליארד דולר

לפי הדיווח, חמש חברות שעסקו בייצור ובהפצה של משככי הכאבים מציעות לשלם פיצויים בסכום של כ-22 מיליארד דולר במזומן ועוד כ-28 מיליארד דולר בתרופות ובשירותים

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל שבשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל - "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים