גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ג'ורג חורש וליאון קופלר הם זיווג משמיים: האפסייד שטמון בשותפות החדשה בסופר-פארם

ליאון קופלר לא רצה להנפיק, אבל זרועות ההשקעה של הבנקים רצו להיפגש עם הכסף ● סופר-פארם מובילה את שוק הפארם, אבל התחרות מצד שופרסל ורמי לוי עשויה לפגוע ● 3 הערות על עסקת הענק שבמסגרתה הפכה ג'ורג' חורש לשותף ברשת הפארם המובילה בישראל ● ניתוח

ליאון קופלר וג'ורג' חורש / צילום: תמר מצפי ויח"צ - אלירן אביטל
ליאון קופלר וג'ורג' חורש / צילום: תמר מצפי ויח"צ - אלירן אביטל

1. ההנפקה ירדה מהפרק

אתמול (ג') התברר כי ההנפקה של סופר-פארם ירדה מהפרק, לפחות בנוגע לעתיד הנראה לעין, וזאת מאחר שג'ורג' חורש, שעשה את הונו ביבוא רכבי טויוטה לישראל ושנמנה עם עשירי ישראל, חתם על עסקה לרכישת 35% ממניות סופר-פארם בתמורה ל-585 מיליון שקל.

מדובר בעסקת ענק במונחי שוק הקמעונאות המקומי שמעניקה לרשת שווי של 1.7 מיליארד שקל, שמצמיד לרשת הפארם הראשונה והגדולה במשק שווי שגבוה בהרבה מזה של רשתות שיווק אחרות עם הרבה יותר סניפים וגם יותר הכנסות, ושהיה מכניס אותה היישר ל-75 החברות הגדולות בבורסה המקומית, לו הייתה מונפקת.

על אף שהעסקה נעשתה תחת לחץ מסוים של הבנקים לאומי ודיסקונט לממש את החזקותיהם בחברה ברווח, היא שונה במידה רבה מיתר העסקאות שנעשו בשנים האחרונות בענף הקמעונאות. מדוע? העסקה שנחתמה ודווחה אמש נעשתה בנסיבות חיוביות, ולא על רקע פעילות הפסדית או גרוע מכך, קריסה שמובילה להקפאת הליכים ומאלצת מכירה בלחץ זמנים ובתנאים לא נוחים כפי שכבר ראינו בלא מעט מקרים. כך למשל, רשת מגה שנרכשה לפני 3 שנים על-ידי נחום ביתן בתמורה ל-455 מיליון שקל, קואופ שנמכרה למחסני השוק בתמורה ל-129 מיליון שקל או ניו-פארם שנמכרה לשופרסל לפי שווי של 128 מיליון שקל.

הרכישה של ג'ורג' חורש את אמנם אינה סופית ומושלמת, ויש עוד צעדים שעליה לעבור, אך סביר שהיא תושלם בהצלחה. לכשזה יקרה, העסקה הזו תהיה בוודאי אחת מהעסקאות הגדולות של 2019, והיא גם תשים סוף לחיפושים המתמשכים ולניסיונות של הבנקים להיפטר מההחזקה. כמו כן, העסקה הזו "מחלצת" את ליאון קופלר, בעל השליטה בסופר-פארם, מהאפשרות להנפיק את החברה - מהלך שהוא לא שש ליישם, ואילו הבנקים לחצו שיקרה על-מנת שיוכלו לממש את השקעתם המוצלחת בחברה. 

קופלר ליאון / צלם: יח"צ

אגב, מבחינת זרועות ההשקעות של הבנקים - לאומי פרטנרס בהובלת אבי אורטל ודיסקונט שוקי הון בהובלת הילה חימי - חורש הביא אותם לסיום תקופה של שנה וחצי לפחות בה הם מנסים להיפטר מההחזקה בסופר-פארם, כשסוף-סוף נמצא פתרון אלגנטי שמייתר את ההנפקה ומאפשר להם דרך נוחה ומהירה יותר להיפגש עם הכסף.

הנפקה הייתה דורשת מהבנקים להתמודד לתקופה ממושכת עם מניות חסומות, ומאריכה את התהליך. ולא רק זאת, הנפקה גם הייתה עלולה להיסגר בשווי נמוך בהרבה מהשווי המבוקש של 1.5-2 מיליארד שקל בו קיוו הבנקים לממש החזקותיהם כפי שהצליחו לעשות בעסקה עם חורש, או גרוע לא פחות, להסתיים במפח-נפש כפי שקרה בשנה שעברה לקרן אייפקס עם הניסיון להנפיק את זאפ, או כפי שקרה עם רשת קמעונאות אחרת - אייס - שגם ניסיון ההנפקה שלה נכשל. העסקה הנוכחית אפשרה לקופלר, ובוודאי לבנקים, לממש את מניותיהם בשווי דומה לזה שנבחן בעסקה שהונחה על השולחן לפני כשנה וחצי. 

ג'ורג' חורש בכנס די סי פייננס / צילום: תמר מצפי

2. ההחמצה של הבורסה

הוויתור של סופר-פארם על הנפקה מהווה החמצה עבור הבורסה בתל-אביב. המוסדיים ושוק ההון היו אוהבים הצטרפות של חברה שכמותה - חברה גדולה, רצינית, רווחית עם שווי ניכר ומותג אהוד, כך שאפשר לומר שהבורסה הפסידה מהעסקה בין חורש לבין הבנקים. כעת די ברור שלא חורש ולא קופלר הם דמויות שירוצו להנפיק ולהיות תחת העין הציבורית עם פרסום דוחות ודיווחים.

מדוע זה קרה כפי שקרה? קופלר דרש להישאר בעל השליטה בסופר-פארם, מה שהכשיל עסקאות קודמות כמו זו שהגיעה למגעים מתקדמים מול הקרן האמריקאית CVC, אלא שהאחרונה דרשה מעורבות עמוקה יותר מזו שקופלר היה מוכן לאפשר. ניתן להעריך כי הוא גם העדיף לשמור את הקלפים אצלו ולהמשיך לשמור על תוצאותיו באופן פרטי כפי שעשה ב-40 השנים האחרונות.

בהקשר זה, חורש נראה על פניו כמו זיווג מוצלח עבורו. שניהם אנשי עסקים שמכירים את העולם העסקי גם בח"ל, ושמעדיפים בדרך-כלל להישאר הרחק מאור הזרקורים, תוך שהם מקפידים על פרטיות בכל הנוגע לעסקים שלהם.

חורש מחזיק באמצעות קבוצת יוניון בחברת יוניון מוטורס, היבואנית של טויטה ולקסוס בישראל, כמו גם בזרוע להשקעות בטכנולוגיה, בדגש על רכב, תחבורה חכמה ועוד. חורש הוא גם בעל השליטה (77%) בחברת מקסימה הציבורית שפועלת בתחום הגזים התעשייתיים, אך הוא מכיר היטב את עולם הריטייל, ותחת חברת מאץ' ריטייל, הוא בעל הזיכיון ליבוא של מותגים מובילים מחו"ל כמו H&M ,COS ודייסו יפן. כמו כן, הוא שותף במספר קניונים כמו הסי מול באשדוד ורננים ברעננה, ובנוסף יש לו פעילות ענפה בחו"ל.

מה חורש מחפש בסופר-פארם? חורש הפך כבר מזמן לאיש השקעות נזיל שמחפש השקעות טובות. מדובר באחד מהפמילי-אופיס-ים המובילים בישראל, בדומה לזה של מורי ארקין, למשל. הוא נמצא בשורה ארוכה של השקעות, עסקאות והנפקות. מדובר באדם נזיל, שמעבר לאחיזה בקמעונאות ובנדל"ן, הפך כבר למעין משקיע מוסדי שמחפש להרחיב את אחיזתו ולגוון את השקעותיו. סופר-פארם מתאימה לו מבחינה זו.

3. התחרות בענף מתגברת

סופר-פארם, בניהולו של ניצן לביא, נחשבת לקמעונאית המובילה בתחומה, כזו שגם אהובה על הצרכנים, וגם מצליחה לגבות מהם מחירים גבוהים יחסית לאורך השנים, מבלי שנדרשה להתמודד עם תחרות משמעותית מול שחקנים שמסוגלים להציע את כל הפורטפוליו שלה: בית מרקחת, קוסמטיקה וטואלטיקה.

כעת, כשסופר-פארם ניצבת בפני שנה מאתגרת - כשמצד אחד שופרסל, הקמעונאית הגדולה בישראל, ניצבת מולה באמצעות רכישת רשת ניו-פארם אותה הפכה ל-Be; ומהצד השני ההתמודדות עם הרגולציה שבישראל ביטלה לה את הבלעדיות בקניונים ובפולין חוסמת את יכולת ההתרחבות שלה - טוב עשה קופלר שהמתין בסבלנות עד שנמצא עבורו שותף אסטרטגי, ולא הסתפק בקרן השקעות שתשקיע לתקופה קצרה ותתמקד בהשבחה לקראת התשואה העתידית, או שתנסה לרוקן את החברה מנכסיה. 

רשת Be החדשה / צילום פרטי

עבור סופר-פארם מדובר בצעד שמאפשר לה להמשיך ולשמור את הקלפים שלה בידיה, ובמקביל ליהנות משותף אסטרטגי בעל כיסים עמוקים שירצה להשקיע גם בפעילות המקומית שלה, וגם לפתח אותה מחוץ לישראל, בין אם בפולין ובין אם במדינות נוספות, מה שעשוי להיות בעל השלכות משמעותיות עבורה בשנים הקרובות.

נכון להיום סופר-פארם אוחזת במיקומים החזקים ביותר מבחינת שטחי מסחר ונחשבת לעוגן עבור קניונים ומרכזים שכונתיים, אבל גם המציאות הזו מתחילה להיסדק. בחודשים האחרונים Be התרחבה לכ-80 סניפים, חלקם צמודים לסניפיה של סופר-פארם, על רקע ביטול הסכמי הבלעדיות בקניון שהגבילו את התחרות מולה. ובכל זאת, הרשת שבשליטת קופלר ממשיכה לשלוט ביד רמה בבחירת מיקומים לחנויות עתידיות. כך קורה בימים אלה כששופרסל ו-Be למעשה מנועות מכניסה לסניפים שסמארט פארם, רשת שנולדה מניסיון שנכשל לייצר מתחרה נוספת, מפנה. מציאות שסופר-פארם נהנית ממנה. כך או כך, שתיהן - סופר-פארם ושופרסל - אינן שחקניות של מחיר, הן שחקניות של חוויה ולא מתיימרות לספק מוצר של דיסקאונט.

לצידן מתרוממת בקצב מואץ מתחרה נוספת תחת שליטתו של רמי לוי, גוד פארם. אמנם עדיין יש לה מודל שכולל בעיקר מוצרי טואלטיקה, והיא פועלת בשטחים קטנים יותר מאלה של השתיים הראשונות, אך ממש לאחרונה גוד פארם החלה לערער גם על המודל הזה. היא פתחה סניף שכולל בית מרקחת, כפיילוט על תשתית קיימת, וסניף אחר שכולל מחלקת בשמים בשטח גדול במיוחד. מה שברור הוא שבשנים הקרובות לא מעט תשומת-לב תוקדש לתחום הזה, מה שעשוי להטיב במידת מה עם הצרכנים - אם לא במחיר, אז לפחות בשירות ובחוויה.

במקביל סופר-פארם שולחת זרועות לתחומי פעילות נוספים: היא נכנסה כשותפה במיזם מכירת המזון המקוון קוויק, וכבר מייצרת באמצעותו סינרגיה עם נכס אחר שלה - מועדון הלקוחות לייף. כמו כן, היא מפתחת פורמט נוסף, רשת חדשה שתפעל תחתיה בתחום המזון ותמכור בה מעדני גורמה ומזון טרי ואיכותי.

כך או כך, ברור שתקופת הביטחון והשיא של סופר-פארם כבר מאחוריה, ועכשיו היא חייבת לחדד את עצמה כדי לשמור על המעמד הזה. 

עוד כתבות

חולה קורונה בסין. "לדחות את ההדבקה בישראל" צילום: רויטרס, CHINA DAILY

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון באיטליה; 346 נדבקים בדרום קוריאה

שר הבריאות האיטלקי אישר כי חולה בן 78 מפדואה מת מהנגיף והפך לקורבן הראשון במדינה ● ביממה האחרונה מתו בסין מעל 100 בני אדם ו-397 נדבקו, ומספר הנדבקים במדינה הוא 76,288 ● ביפן אושרו ארבעה מקרים חדשים של הידבקות, בהם מורה שהגיעה לעבודתה בזמן שחוותה תסמינים

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

דרור פלנבאום / צילום: איל יצהר, גלובס

"המעבר לגמלה בכסף יהרוג את חוק הסיעוד, כי אנשים ירצו כסף במקום טיפול שהם זקוקים לו"

פורטפוליו עם דרור פלנבאום, מנכ"ל דנאל סיעוד, על ההחלטה ללמוד בתיכון בבית ספר לקציני ים בעכו, על הבעייתיות בשימוש במילה סיעוד ועל הרפורמה בתחום

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

האם צריך שר לענייני הייטק? / צילום: עדינה וולמן/דוברות הכנסת, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משרד נחוץ או סידור עבודה? מי מנסה לקדם הקמת משרד הייטק

בתעשיית ההייטק, במשרדים ממשלתיים וגם במצעי המפלגות עולים שוב ושוב רעיונות להקמת משרד שיהיה אחראי על הייטק וחדשנות • האם יש בעיה במודל הקיים, איך גורמים לכך שקידום הנושא לא יהפוך לכלי בידי פוליטיקאים, ואולי בכלל מדובר במשרדי ממשלה שמנסים להמציא את עצמם מחדש?

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק לא מפסיק להשמיץ ומי צריך שר חדשנות: מה קרה השבוע בהייטק

למה פוליטיקאים ומשרדי ממשלה מקדמים הקמת משרד הייטק, מיהי החברה החדשה במועדון חדי הקרן, מה חושב ניר צוק חושב על המתחרה המרה צ'ק פוינט ומי המציא את ההעתק-הדבק ● מה קרה השבוע בהייטק

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

פוליטיקאים בהונג קונג בצל וירוס הקורונה / צילום: Achmad Ibrahim, Associated Press

אחרי תערוכת המובייל גם תערוכת האופטיקה הגדולה בעולם צפויה להודיע על ביטול

זאת לאחר שנציגויות וביתנים של חברות אופטיקה ממדינות המזרח הרחוק הודיעו שלא יגיעו ● איטליה עלתה היום לכותרות בעקבות זינוק במספר חולי הקורונה שאובחנו

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

מטוסים של חברת אל על / צילום: סיון פרג'

דעה: קו חדש לטוקיו? הקורונה צפויה להגיע גם להשקה החגיגית של אל על

חברת התעופה הישראלית צפויה לחנוך בעוד כשלושה שבועות קו חדש לטוקיו, אלא שההתפתחויות האחרונות סביב משבר הקורונה עשויות לסכל את התוכנית הזו ● כיצד תושפע חברת התעופה שכבר הודיעה על אזהרת הכנסות ולמה זה לא בהכרח אומר שהמדינה חייבת לסייע לה? 

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

לא משלנו/ צילום :  מעיין קאופמן

אנו-אנו הפלמ"ח: הקומדיה שעושה צחוק מאתוס האשכנזי הלוחם

הקומדיה "לא משלנו" של תאטרון באר שבע מגחיכה את הפלמ"חניקים האשכנזים

עוברים ושבים ברחובות בייג'ינג / צילום: רויטרס

9 דרום קוריאנים שחזרו מישראל חלו בקורונה; אלה האתרים שבהם ביקרו

(עדכון): הקבוצה שהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 ותשעה מחבריה אובחנו כחולים בקורונה. כך עדכן משרד הבריאות ● אלו האתרים והמסלולים בהם ביקרה הקבוצה, ומהן הנחיות משרד הבריאות למי שבא עמם במגע?

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול