גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השופט בתביעת אפי נוה נגד הדס שטייף: "למה לא כל הנתבעים התייצבו? לא מקובל שהם עושים דין לעצמם"

(עדכון) - היום נערך דיון קדם-המשפט הראשון בתביעה שהגיש אפי נוה נגד הדס שטייף ואנשי גל"צ בפרשת הפריצה לסלולרי שלו, על רקע בקשת היועמ"ש לעכב את בירור התביעה עד תום החקירה הפלילית ● סנגורו של נוה חשף כי לקוחו לא נקרא זה חודשים למשטרה בפרשות השונות ● הפרקליטות מבקשת לעכב את ההליך ותגיש דוח סודי בעניין

אפי נוה, הדס שטייף / צילום: איל יצהר, תמר מצפי
אפי נוה, הדס שטייף / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

לראשונה מאז התפוצצה הפרשה שבה נחשד עו"ד אפי נוה, לשעבר יו"ר לשכת עורכי הדין, בביצוע עבירות מתחום טוהר המידות בנוגע לבחירת שופטים, כשאחד מכיווני החקירה הוא שוחד מיני, התייצבו באולם אחד נוה ועיתונאית גלי צה"ל הדס שטייף, הכתבת שהעבירה את המידע בעניינו של נוה למשטרה והובילה לפתיחת החקירה הפלילית שטלטלה את מערכת המשפט.

לפי החשד, נוה פעל לקידום מועמדותה של שופטת בית משפט השלום בנתניה, אתי כרייף, שעימה היה מצוי במערכת יחסים. עוד נחשד נוה כי ניסה לקדם - ללא הצלחה - את מינויו לבית המשפט המחוזי של שופט שלום מכהן, בן זוגה של עורכת דין המקורבת לנוה. מספר ימים לאחר פרוץ החקירה התפטר נוה מתפקידו כיו"ר לשכת עורכי הדין

נוה, שטייף ובכירים נוספים בתחנה הצבאית גלי צה"ל, שנתבעו גם הם על-ידי נוה (נורית קנטי, עורכת התוכנית "מה בוער", ושמעון אלקבץ, מפקד התחנה), התייצבו באולמו של השופט אורן שוורץ בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד, שם נערך דיון קדם המשפט הראשון, בתביעה על-סך 7 מיליון שקל שהגיש נוה נגד שטייף ואחרים. לטענת נוה, שטייף הוציאה מהטלפון הנייד שלו חומרים בניגוד לדין והפיצה אותם ברבים, ובעקבות כך נגרם לו נזק כבד. 

הדס שטייף מגיעה לדיון בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

בתחילת הדיון טענו שטייף, קנטי ואלקבץ כי הם למדו על התביעה מכלי התקשורת, שכן כתב התביעה לא הומצא להם. עם זאת, נציגת הפרקליטות הצבאית אישרה כי כתב התביעה הומצא למשרדה. עורך דינו של נוה, בעז בן-צור, זעם על התנהלות הנתבעים וטען: "גם אחרוני הנתבעים לא נוהגים כך".

לאחר דין ודברים קצר, נזף השופט שוורץ בנתבעים שלא הגישו כתב הגנה, וחלקם (רזי ברקאי, מגיש התוכנית "מה בוער"; ואילאיל שחר, ראשת מערכת החדשות בגלי צה"ל) אף לא התייצבו לדיון. לדברי השופט שוורץ, "לא מקובל שהנתבעים עושים דין לעצמם. מתברר שרק חלק מהנתבעים התייצבו באולם בית המשפט, למרות החלטה מפורשת בעניין. הגברת אילאיל שחר ומר רזי ברקאי לא הגיעו לדיון".

עוד אמר השופט: "כלל הנתבעים לא הגישו כתב הגנה ולא פנו לבית המשפט בבקשה להארכת מועד. הטענה כי לא בוצעה המצאה - נסתרת על פניה נוכח דבריה של נציגת הפרקליטות הצבאית שהתייצבה לדיון".

עוד לדבריו, "היה ראוי להשית על הנתבעים הוצאות", אך הוסיף: "לפנים משורת הדין, ומתוך הנחה שמדובר בחוסר הבנה, לא אעשה כן. עם זאת, ככל שדרך ההתנהלות הזאת תחזור על עצמה, לא אמנע מחיוב הנתבעים בהוצאות".

אפי נוה היום בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

"לעכב את ההליך האזרחי"

הסוגיה המרכזית שעלתה לדיון נגעה לבקשת היועץ המשפטי לממשלה לעכב את הדיון בתביעה עד לסיומה של החקירה הפלילית בפרשה. מנדלבליט, היועמ"ש, פסל עצמו מלעסוק בענייניו של נוה, לאור יחסי ידידות בין השניים, ומי שממלא את מקומו הוא פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן.

לטענת ניצן בשם היועמ"ש, יש לעכב את בירורה של תביעת נוה "עד למועד שבו יפוג החשש לפגיעה בחקירה הפלילית המצויה בעיצומה, ושבמסגרתה נבדקים נושאים המשיקים לתביעה האזרחית".

עוד נטען בשם היועמ"ש כי "נוכח השלב שבו מצויה החקירה הפלילית שטרם מוצתה, והחשש משיבושה, ומשלא צפוי נזק ממשי או בלתי הפיך מעיכוב ההליך האזרחי, הרי שראוי לעכב בשלב זה את ההליך האזרחי".

עורכי הדין של נוה, בעז בן-צור, כרמל בן-צור וגיא רוה, התנגדו לעצם התייצבותו של היועמ"ש בהליך. לטענתם, החוק מתיר ליועמ"ש להתייצב רק בהליכים שבהם המדינה אינה צד. לאור העובדה שאחת מהנתבעות, תחנת גלי צה"ל, היא למעשה מדינת ישראל, בשל היותה כפופה למשרד הביטחון, טענו פרקליטי נוה כי ליועמ"ש אין סמכות להתייצב בהליך.

עוד טענו עורכי הדין של נוה כי לא קיימת עילה לעיכוב ההליכים בתיק, שכן התביעה שהגיש נוה "אינה מיוסדת על הפגיעה שגרמה לתובע חקירת המשטרה".

במהלך הדיון היום הוסיף בן-צור בהקשר זה וטען: "סוגיית החקירה של המינויים היא סוגיה נפרדת מסוגיית הפריצה לטלפון של נוה. בכתב התביעה שורטטה מסגרת שלא מתייחסת לחקירה, והיועמ"ש מנסה לערפל בין שני הדברים".

בן-צור חשף במהלך הדיון כי נוה לא נקרא למשטרה במהלך החודשים האחרונים, לא בקשר לתלונה שהגיש נגד שטייף על פריצה לטלפון שלו, ולא בקשר לפרשת המינויים.

לטענת בן-צור, על אף שנוה הגיש תלונה במשטרה בדבר הפריצה למכשיר הנייד שלו, הוא טרם נקרא להגיע למסור את עדותו בעניין, "למרות שכך אמורה להתחיל כל חקירה". בן-צור ציין זאת, בין היתר, לאור העובדה שהמדינה טוענת כי יש לעכב את בירור תביעתו של נוה עד שתסתיים החקירה הפלילית של הפרשה שבה חשוד נוה, במסגרתה - לטענת הפרקליטות - נבחנת גם תלונתו של נוה בדבר הפריצה לטלפון הנייד שלו.

גם את פרשת המינויים, טען בן-צור, "לא באמת חוקרים. כבר חודשים שאף אחד לא קרא לנוה לחקירה, ולכן לא יכול להיות שיש חשש אמיתי משיבוש חקירה".

השופט: "להגיש דוח סודי"

בן-צור העלה את סוגיית מתן החסינות לשטייף, שכבר עלתה בפרסומים קודמים. "היו פרסומים שניתנה חסינות לחלק מהנתבעים. אז יש או אין חסינות? גורמי החקירה עושים בחינות אינסופיות, והם ימשיכו לבחון גם את סוגיית החסינות". השופט העיר: "לא ראיתי מסמך כזה, רק פרסום ב'הארץ'".

לקראת תום הדיון אמרה נציגת הפרקליטות, עו"ד סימה אזולאי, כי שטייף מסרה עדות במשטרה בקשר לטלפון הנייד של נוה, אך עדיין לא התקבלה החלטה בעניין.

עוד אמרה עו"ד אזולאי כי כל החומרים שהיו בידי גלי צה"ל הועברו למשטרה. עו"ד בן-צור אמר בדיון כי להבנתו יש עדיין חומרים אצל שטייף, וזו בתגובה צעקה לו: "שקר!".

השופט שאל את נציגת הפרקליטות: "יש לכם הערכה מתי תסתיים החקירה (בפרשת מינוי השופטים, מ' ב')?", ונציגת הפרקליטות השיבה: "הייתי רוצה להגיד שכן, אבל אנחנו מתנהלים בזהירות יתרה, מטבע הדברים. גם גורמי החקירה רוצים שהחקירה תסתיים". בהמשך אמרה הפרקליטה: "אנחנו מנועים להגיד מה נעשה ומה לא נעשה בחקירה, מטבע הדברים. זה דיון בדלתיים פתוחות".

בסיום הדיון החליט השופט כי הפרקליטות תגיש דוח סודי, ובו תתאר מדוע לשיטתה יש חשש משיבוש חקירה ככל שלא יעוכב ההליך.

נוה: "אין היבט בחיי האישיים שלא נסרק מסרקות ברזל"

"באופן שקשה ליישבו עם אמת-מידה עיתונאית או חוקית כלשהי, בניגוד לדין ותוך ביצוע שורה של עבירות פליליות, כל שיחותיו הפרטיות של התובע, כל התכתובות שניהל - חייו האישיים, במלואם - נחשפו ונגלו בפני הנתבעים, וחלקן אף בפני מאזיני גלי צה"ל (וכלי תקשורת אחרים)" - כך נפתח כתב התביעה שהגיש עו"ד אפי נוה.

לטענת נוה, המידע שמסרה הכתבת הדס שטייף למשטרה הושג בעקבות פריצה לטלפון הנייד שלו והוצאת החומרים שהיו בו בניגוד לדין. לפי כתב התביעה, שטייף נטלה את מכשירי הטלפון שלו בזדון ובכוונת מכוון, ופעלה בניגוד לחוק. לדברי נוה, מכשירים אלה הגיעו לידיה של שטייף בלי שניתנה לכך רשות ממנו, "והלכה למעשה - נגנבו ממנו".

עוד נטען בתביעה כי שטייף "ידעה אפוא כי היא מחזיקה ברכוש פרטי ואינטימי של התובע, שהוא, לכאורה, רכוש גנוב. או-אז הגדילה שטייף עשות והביאה לפריצתם של מכשירי הטלפון הניידים, בעצמה או תוך שימוש ב'מומחה אבטחה'. לאחר מכן עיינה שטייף במידע האישי והפרטי שנצבר במכשירי הטלפון הניידים, יחד עם הנתבעים הנוספים - ובמשך תקופה ממושכת".

התביעה שהגיש נוה הוגשה גם נגד בכירים נוספים בתחנת גלי צה"ל, ובהם: רזי ברקאי, מגיש התוכנית "מה בוער"; נורית קנטי, עורכת התוכנית "מה בוער"; אילאיל שחר, המשמשת ראשת מערכת החדשות בתחנה; ושמעון אלקבץ, מפקד התחנה.

לטענת נוה, שטייף והנתבעים הנוספים עיינו במידע האישי והפרטי שנצבר במכשירי הטלפון הניידים במשך תקופה ממושכת, ואף רמזו במהלך שידור תוכנית כי יש בידם מידע נוסף.

לטענת נוה, במעשים אלה "פשפשו הנתבעים בכל פינה ופינה בחייו של התובע: התכתבויותיו עם ילדיו הקטינים, חבריו ולקוחותיו (תוך הפרת חסיון עורך דין-לקוח) ולמעשה - שורה ארוכה של אנשים, לרבות שרים, חברי כנסת, שופטים, אנשי מערכת האכיפה ועוד; תמונותיו האישיות ותמונות ילדיו; קטעי קול השמורים במכשיר הטלפון הנייד; היסטוריית הגלישה של התובע; וכן הלאה וכן הלאה.

"אין היבט בחייו האישיים והפרטיים של התובע שלא נסרק על-ידי הנתבעים במסרקות ברזל. לא נותר לו ולוּ אבק של פרטיות".

*** חזקת החפות: כל החשודים בפרשת השוחד המיני במינוי שופטים, ובהם אפי נוה, הם בגדר חשודים בלבד במעשים האמורים. מדובר בשלב מקדמי בהליך הפלילי. החשודים לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות. 

עוד כתבות

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

גלי צהל בירושלים / צילום באדיבות משרד הבטחון

"כל פעם שאני פותח מיקרופון אני מפחד שייפלט משהו שייתפס כשמאלני"

ככל שמתקדמות החקירות צצים עוד חומרים המציגים קשרים בעייתיים בין מנהלי גופי השידור הציבוריים לבין הפוליטיקאים ● האם התקשורת הסתאבה, או שהחידוש הוא רק באור השמש שחושף את המנגנון? ● בינתיים, במסדרונות התאגיד וגל"צ מדברים על הטיה ימינה שמגיעה מלמעלה

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - דירות מחולקות במודיעין עלית / צילום: איל יצהר, גלובס

צ'ק של מאות מיליונים מדמרי, ומגדלי ענק בבורסה. כותרות הנדל"ן

כמה כסף שילמה חברת דמרי ושותפתה עבור מתחם האומן 17 בדרום תל אביב ומה ייבנה בעתיד בקרקע? מדוע קבע בימ"ש שחברה בקבוצת רכישה תפצה את שאר החברים ב-2.2 מיליון שקל? ואיפה קבע בימ"ש שיש לבטל תוכנית ענק של הוותמ"ל? ● השבוע שהיה בנדל"ן

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: היועמ"ש ימסור את החלטתו בתיקי נתניהו הערב ב-19:30

הערב צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

השולמנים וביטוח לאומי/ צילום: כדיה לוי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מה הסיפור של קבוצת העצמאים הלוהטת "אני שולמן"?

היכולת של קבוצת העצמאים הלוהטת בפייסבוק לייצר מהלך שיווקי שתוכנן בקפידה ובאופן מקצועי - אך לשוות לו נראות של מהלך ספונטני ואותנטי לחלוטין - היא סיפור הצלחה גדול

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

איך יכול להיות שראש הממשלה נתניהו לא למד לקח מאולמרט?

הייתכן שפיקוח טוב יותר, אתיקה קפדנית וערכי שקיפות מושרשים, יכלו למנוע מראש הממשלה את ההתדרדרות הזו? מי יבטיח לישראלים שזה לא יקרה במשרד ראש הממשלה פעם נוספת ● פרשנות

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

נחום ברנע לנוני מוזס: השעה עצמך מעיסוק בתכני ידיעות אחרונות

ברנע כותב בעקבות החלטת מנדלבליט: "נוני מוזס צריך להדיר את עצמו מכל עיסוק בנושא תוכן ב'ידיעות אחרונות" ● "העיתון שלנו הוא עיתון חופשי, הוא היה כך גם כאשר נתניהו ומוזס הציעו זה לזה הצעות מגונות. אבל החופש צריך לא רק להיעשות- גם להיראות"

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

טירוף הקניות של נובמבר עשוי להפוך למפגן כוח של ענקיות הקמעונות

המשקיעים במניותיהן של רשתות הקמעונות הגדולות בארה"ב לא צפויים לעשות "קופה", אבל אולי יראו שיפור קל מעל למדד S&P 500 ● מתחילת 2019 רשמו מניות המגזר זינוק פנומנלי, וכעת הן לא מתומחרות במחיר מציאה