גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צל על הוותמ"ל: החוקר שמונה לבדוק התנגדויות לתוכנית קיבל בעבר מיליונים ממינהל התכנון

איך קרה שאדיב נקאש מונה כחוקר לבדוק התנגדויות לתוכנית ותמ"ל בצפון, לאחר שקיבל בעבר מיליונים מהמינהל עבור תוכנית מתאר ● ביהמ"ש הדיח אותו מהתפקיד מחשש למראית עין לניגוד עניינים - כעת בתנועה לאיכות השלטון מבקשים לבדוק את כל התוכניות שחקר

תוכנית הוותמ"ל לקריית אתא. כ־4,000 דירות / הדמיה: רמ"י
תוכנית הוותמ"ל לקריית אתא. כ־4,000 דירות / הדמיה: רמ"י

"יש חששות כבדים בנוגע לאופן התנהלות הוותמ"ל עת היא ממנה חוקרים לשמיעת התנגדויות על תוכניותיה", כתבו בשבוע שעבר בתנועה לאיכות השלטון למינהל התכנון. הרקע למכתב הוא פסק דין שניתן בתחילת החודש בבית הדין לעניינים מינהליים בחיפה בעניין תוכנית הוותמ"ל בקריית אתא.

לפני כשנה אושרה בהליך מזורז בוותמ"ל תוכנית לבניית כ-4,000 דירות בסמוך לקריית אתא - תמל/1024. בשטח התוכנית נמצאות גם קרקעות של הקיבוצים אושה ורמת יוחנן, שיצאו למאבק נגד התוכנית, בדומה לקיבוצים ומושבים אחרים שגילו לפתע שתוכניות הוותמ"ל לוקחות להם שטחים חקלאיים או שטחים פתוחים.

הקיבוצים אושה ורמת יוחנן עתרו נגד הליכי האישור של תוכנית הוותמ"ל. באותה עתירה טענו שני הקיבוצים, באמצעות עו"ד רון רוגין, כי החוקר, האדריכל אדיב נקאש, קיבל בעבר מיליוני שקלים ממינהל תכנון בעבור תכנון תכנית המתאר של אום אל פאחם.

עוד נטען בכתב התביעה, כי מתוך 58 חוקרים שרשומים במאגר של מינהל תכנון, נקאש חקר 13 תוכניות מתוך 36 (ומאז התביעה מספר התכניות עלה ל-17), מה שנוגד את כללי ההסתברות ומעלה חששות לגבי אופן בחירות חוקרים לתוכניות הוותמ"ל.

הכיוון אליו חתרו העותרים היה ברור: נקאש מקורב לאנשי מינהל תכנון, ומינויו התכופים לחוקר התוכניות שלה אינם מקריים.

שופטת בית המשפט לעניינים מינהליים בחיפה ריבי למלשטריך-לטר, שדנה בעתירה, לא קיבלה את הטענה שנקאש מקורב לאנשי מינהל התכנון, אולם הסכימה כי אכן קיים חשש למראית עין של ניגוד עניינים - ופסקה כי נקאש יוחלף בשמיעת ההתנגדויות בתוכנית הוותמ"ל לקריית אתא.

פסק הדין שניתן בתחילת אפריל היכה גלים, שכן בעיני המתנגדים הרבים לוותמ"ל הוא היווה כמעט אקדח מעשן לאופן פעילותה של הוועדה, שמתכננת שכונות שלמות ללא ביקורת משמעותית. דו"ח של החברה להגנת הטבע מצא כי רובן המכריע של התנגדויות הציבור לתוכניות הוותמ"ל נדחה: 84% נדחו לחלוטין, 12% נדחו חלקית, ורק 4% התקבלו.

נקאש ומינהל תכנון אמרו ל"גלובס" כי טענה קודמת שהועלתה בעבר בנוגע לתפקודו של נקאש בתכנית הוותמ"ל של אופקים - נדחתה. "לאור הפסיקה הסותרת לא ניתן לטעמי לקבוע, שפסק הדין בעניין תמ"ל 1024 גובר", כתב נקאש בתגובתו.

בנוגע לכך ציין בא כוח העותרות בשתי העתירות, עו"ד רון רוגין, כי בעתירה בעניין אופקים, לא היו בידי העותרים המידע על הכספים שנקאש קיבל בעבר מהמשרדים הממשלתיים, ולפיכך עניין ניגודי העניינים האפשריים כמעט שלא נדון.

החוקר: "אין דופי באדריכל עצמו"

נקאש הוא אדריכל ומתכנן ותיק, בעל משרד לתכנון אדריכלי בחיפה, מומחה לשימור מבנים וערים היסטוריות, עוסק רבות באדריכלות ותכנון ערים במגזר הערבי. הוא שימש בין היתר אדריכל העיר נצרת ומהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיר, וכיועץ מקצועי לכנסת בנושא תכנון ובנייה בחברה הערבית בארץ.

הפרסומים האחרונים אודותיו פגעו בו. "כחוקר, אינני פועל על דעת עצמי ובחלל הריק. פעילותי היא במסגרת מוסדות התכנון בהתאם לחוק", הגיב בתגובה כתובה. עוד הוסיף כי "החלטת השופטת לפיה יש למנות חוקר אחר אינה נובעת כאמור לא מתוך הטלת דופי בי אישית בהמלצותי המקצועיות לגופן, אלא ממסקנתה של השופטת שלפיה לא התקיימו נסיבות שאינן מעלות חשש לניגוד עניינים".

ואמנם, בפסק דינה כתבה השופטת: "אין בכך כדי להטיל דופי כלשהו באדריכל עצמו, אלא בעצם הצבתו בתפקיד שבנסיבות מקפל בתוכו מצב של ניגוד עניינים, יש חשיבות עליונה למראית פני הצדק מקום בו עלול להיות ניגוד עניינים".

נקאש מזכיר כי חלק מהנוהלים בדרך לבחירתו כללו בדיקות מוקדמות למניעת ניגוד עניינים. "ביצעתי את כל שנדרש ממני בקשר עם בדיקות מוקדמות אלה ונתקבל אישור הגורם המוסמך למינויי כחוקר", הוא אומר, ואכן כך עלה גם מדברים שנאמרו בבית המשפט. גם העובדה שביצע עבודות תכנון עבור מינהל תכנון הייתה כלולה בטפסים שמילא קודם מינויו לחוקר

השלב הבא: דרישה לבדוק מחדש החלטות שכבר ניתנו 

הנושא הטריד גם את התנועה לאיכות השלטון, שבשבוע שעבר שלחה כאמור מכתב לוותמ"ל ולמינהל תכנון, שבו ביקשה לבדוק בהקדם האפשרי כיצד זה ממונה שוב ושוב אותו החוקר לבדיקת התנגדויות התוכניות שעוברות תחת ידה, ולקיים בחינה מחודשת של ההחלטות שבהן שימש החוקר אדיב נקאש כחוקר בהתנגדויות של התוכניות שלה.

כיצד צריך לנהוג כרגע עם עבודותיו של נקאש? הרי בעקבות הפסיקה הזו, עלולים לצוץ עוד מתנגדים שהתנגדויותיהם נדחו ולעתור בדומה לקיבוצים אושה ורמת יוחנן. גם כאן הוותמ"ל סירב להגיב לפניית "גלובס", ואולם נראה כי לא ניתן לחמוק מהפסיקה מבית המשפט בחיפה, ובסופו של דבר מינהל התכנון והוותמ"ל ייאלצו להגיב, הן בצורה של ערעור על פסק הדין והן באופן ציבורי, שיבהיר את האופן שבו נבחרים חוקרים לתוכניות הוותמ"ל.

מה עושה חוקר ואיך בוחרים אותו

במשפט עלתה לדיון גם השיטה של בחירת חוקרים, שלפיה מתוך ה-58 שולפים בכל פעם חמישה שמות, ומהם בוחרים את החוקר. על כך כתבה השופטת בפסק דינה, כי "ניתן לומר כי גם אם מדי תוכנית יש לבחור חוקר מתוך חמישה חוקרים,שהם עצמם מתוך רשימה של 58 חוקרים, הסבירות שהחוקר נקש ייבחר ב-13 מתוך 36 מינויים היא הסתברות מפתיעה".

גורם שמעורה בנושא אמר ל"גלובס" כי מבין 58 החוקרים הכלולים ברשימה, רבים אינם באמת אקטואליים או פנויים ובסך הכל הרשימה האמיתית מצומצמת בהרבה.

בדיקת "גלובס" מעלה כי בכ-50 תוכניות שלהן מונו חוקרים, טיפלו כעשרה חוקרים בלבד, ואולם נקאש מוביל באופן ברור במספר התוכניות שבהן הוא טיפל ומטפל על פני הבאים אחריו.

האם ייתכן שבוותמ"ל מעדיפים לבחור חוקרים שנוחים להם? שאלה זו לא קיבלה תשובה במשפט, אבל נותרה באוויר והיא מטילה צל ציבורי על אופן בחירת החוקרים.

מי שאחראי על מינוי החוקרים לתוכניות הוותמ"ל הוא יו"ר הוותמ"ל. בתגובה לפניית "גלובס" נמסר ממשרד האוצר, האחראי על הוותמ"ל, כי כמחצית מהמינויים של נקאש נעשו על ידי יו"ר הוותמ"ל הקודם, ערן ניצן, והיתרה על ידי היו"ר הנוכחי, אריאל יוצר.

"בחירת חוקרים לתוכניות מתבצעת בהתאם להמלצת הצוות המקצועי והייעוץ המשפטי לוותמ"ל, בין היתר על פי מידת ההתאמה המקצועית לתהליך, ניסיון רלוונטי לתוכנית, בדיקת ניגוד עניינים ועוד", נמסר ל"גלובס", ואולם לא השיבו לשאלה כיצד קרה, שאותו חוקר התמנה כל כך הרבה פעמים, על אף שהסיכוי לכך קטן מאוד אם היו מבצעים את הבחירה על פי ההליכים.

עוד הוסיפו: "מינהל התכנון מייחס חשיבות עצומה לשמירה על אמון הציבור ומקפיד על התנהלות תקינה ומבוקרת. גם במקרה של מינוי חוקרים בכלל, וכך גם במינוי החוקר אדיב נקאש, נעשתה הקפדה על נהלי עבודה מחמירים כולל בסוגיות של ניגוד עניינים. מינהל התכנון לומד את פסק הדין ושוקל הגשת ערעור בנושא".

עוד כתבות

הכוכב הבא / צילום: רונן אקרמן

התאגיד נפרד מ"הכוכב הבא": יפיק עצמאית את בחירת הנציג לאירוויזיון

שיתוף-הפעולה בין תאגיד השידור וקשת מתקיים כבר 7 שנים ● עפ"י הודעת התאגיד לקשת, בכוונתם להפיק עצמאית את בחירת המועמד הישראלי לתחרות, וזאת החל מהשנה הבאה, כלומר בבחירת נציג ישראל לאירוויזיון 2021 ● קשת בתגובה: "בהצלחה"

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"עימות חזיתי בים הבלטי": ארה"ב בדרך לסנקציות על צינור הגז "נורד סטרים 2"

בית הנבחרים האמריקאי החל בהליך הטלת סנקציות על חברות המעורבות בהקמת צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לאירופה, בניסיון לטרפד את הפרויקט ● ארה"ב פותחת חזית כפולה: מול רוסיה - אך גם מול בעלות בריתה באירופה, ובמיוחד גרמניה

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

תחזיות לשווקים ב- 2020 / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תחזית מידרוג: קצב מכירת הדירות יגבר ב-2020, והמחירים יעלו; הריבית תמשיך להכביד על חברות הביטוח

2019 עומדת להסתיים כששני אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוקי ההון בארץ ובעולם – מניות ואג"ח – הניבו למשקיעים תשואות מרשימות ● במבט קדימה, במידרוג מעריכים בסבירות גבוהה שגם השנה הקרובה תהיה חיובית ● אלה התחזיות של מידרוג לסקטורים המרכזיים בבורסה בת"א

מיה יניב / צילום: יחסי ציבור ועד עובדים

המשימה החדשה של הוועד בסלקום: לגרום לעובדים להתפקד למפלגות

ועד עובדי סלקום עורך בשעה זו כנס ומפגיש את עובדים עם פוליטיקאים, בהם דוד ביטן ואלעזר שטרן ● המטרה: לקדם כוח פוליטי שיפעל לשינוי כללי הרגולציה בשוק התקשורת

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

צוות מגובש / צילום: שאטרסטוק

"כל מנהל או מנהלת צריכים שיהיה להם טישו במגירה"

התפיסה שלפיה דמעות בעבודה הן התנהגות לא מקצועית, מתחילה להשתנות ● מדוע חשוב לעודד קולגות לבטא רגשות, ואיך זה תורם לחדשנות?

ניסים ברבי, דנס מנופים / צילום: תמונה פרטית, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ניסים ברבי זכה במכרז רמ"י בתנובות: ישלם עבור הקרקע 61 מיליון שקל

ברבי, מבעלי חברת "דנס מנופים בע"מ" שעוסקת בתום העגורנים, זכה בקרקע שנמצא באזור התעשייה של המושב ושמיועדת לתעשייה ● על הקרקע התמודדו 23 חברות ● בשיחה עם "גלובס" הצהיר כי "טרם החליט מה יעשה בקרקע"

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

ד"ר נורית הראל / צילום: יח"צ

יו"רית ד"ר פישר חוברת לדונרשטיין במרוץ לנשיאות התאחדות התעשיינים

אם שמואל דונרשטיין ייבחר לתפקיד הנשיא הבא של התאחדות התעשיינים, ד"ר נורית הראל תכהן כסגניתו

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מבקר הליכוד מזהיר את נתניהו וסער: לא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין

מבקר הליכוד עו"ד שי גלילי שלח הבוקר מכתב אזהרה למועמדים בפריימריז על ראשות הליכוד, נתניהו וסער, שלא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין ● למעשה, האזהרה מופנית בעיקר כלפי נתניהו, השולט כיום במנגנון המפלגתי ובנכסי התנועה