גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנועי הצמיחה של אינטל מדשדשים; מה עובר על המעסיקה הגדולה של ההייטק הישראלי?

ענקית השבבים אינטל פירסמה תחזית קודרת ל-2019: החברה לא תצמח, מנועי הצמיחה מדשדשים והמניה חזרה שנה אחורה ● האם יש סיבה לדאגה או שמדובר בחולשה זמנית?

מנכ"ל אינטל בוב סוואן \ צילום: ליאת מנדל
מנכ"ל אינטל בוב סוואן \ צילום: ליאת מנדל

מניית אינטל  צללה בסוף השבוע ב-9% בעקבות תחזיות מאכזבות, ומחקה את כל העליות בשנה האחרונה. הטריגר - צפי לירידה בהכנסות השנתיות, לראשונה מאז 2015. ואולם לא רק התחזית המאכזבת עומדת מאחורי הירידות, אלא גם תגובת השוק לאתגרים בפניהם ניצבת החברה והקשיים שלה בהתמודדות איתם. אם ב-2018 הציגה החברה גידול של 18% בהכנסות, ב-2019 ההכנסות לא צפויות לצמוח כלל (אלא לרדת ב-1%). כעת המשקיעים שואלים את עצמם האם להתייחס לשנה החזקה ב-2018, או שזאת היתה גאות זמנית.

לדברי מנכ"ל אינטל בוב סוואן, "שיחות שניהלנו עם לקוחותינו ושותפינו בתחום המחשבים האישיים ומרכזי הנתונים בחודשים האחרונים הבהירו לנו כמה טרנדים. הירידה במחירי הזכרונות התגברה והמגבלות ביכולת הספיגה של מלאים בתחום מרכזי נתונים שהצגנו בינואר חריפה מכפי שציפינו. הרוח הנגדית שנושבת מסין התגברה והביאה לסביבה זהירה יותר בכל הקשור להוצאות על IT".

הירידה במניה מצביעה על כך שהשוק הגיב בקיצוניות לא רק בגלל ההאטה המסתמנת במכירות אלא הוא מקפל בתוכו גם את התגובה לסדרת אירועים שלא מבשרת טובות לחברה, אירועים שהשוק התמהמה מלהגיב עליהם, בעוד המניה ממשיכה לטפס למחירי שיא כל הזמנים (למעט עידן בועת הדוט קום ב-1999).

1. מנוע הצמיחה מדשדש

בשנים האחרונות היוותה חטיבת הדאטה-סנטרים (מרכזי נתונים) מנוע צמיחה בעבור אינטל, בעקבות הפופולריות הגוברת של שירותים מבוססי ענן. הפעילות בלטה לחיוב בעיקר כנגד ההאטה הגלובלית שחוו מכירות המחשבים האישיים. ואולם כבר ברבעון האחרון של 2018 הופיעו סימנים מדאיגים בתחום של מרכזי הדאטה - ההכנסות מפעילות זו צמחו ב-9% בלבד לעומת הרבעון המקביל, לעומת צמיחה של 22% ברבעון השלישי ו-26% ברבעון השני. המגמה השלילית המשיכה גם השנה, וברבעון הראשון הציגה החברה ירידה של 5% בהכנסות.

בשיחת האנליסטים לאחר הדוחות הקודמים הסבירו בחברה את ההאטה בכך שהמכירות בסין ירדו, מכיוון שאותם לקוחות הצטיידו בשבבים מוקדם מהרגיל, בשל החששות מהמתחים בין ארה"ב וסין בתחום הסחר. לעומתם, הלקוחות האמריקאים המשיכו לרכוש שבבים לפי הדפוסים הקבועים שלהם.

ואולם בוב סוואן, שמונה לאחרונה למנכ"ל הקבוע של אינטל, חזר על ההסבר גם בסוף השבוע. לדבריו, אינטל מתמודדת עם ההשלכות של צמיחה מוגברת בתחום ב-2018 שהביאה לכך שללקוחות יש מלאי עודף של רכיבים בהם לא עשו שימוש. סוואן ציין כי ההתאוששות תיקח זמן רב יותר ממה שצפה. למעשה, אפשר להניח כי הרבעונים הטובים שהציגה אינטל בתחום לא בהכרח משקפים.

2. הפסד עסקת מלאנוקס

החולשה בדאטה סנטרים בולטת על רקע המכה שחטפה אינטל לפני חודש וחצי בלבד - הפסד עסקת מלאנוקס למתחרה הקטנה אך המבטיחה אנבידיה. הטכנולוגיה של מלאנוקס מסוגלת להעניק יתרון תחרותי עצום לכל חברת שבבים שהיתה רוכשת אותה אך במקרה של אנבידיה המכה לאינטל כפולה. בצד הטכנולוגי, אנבידיה תהיה מסוגלת בעתיד למנוע ממלאנוקס למכור למתחרות מוצרי תקשורת מהירים למרכזי נתונים, אלא שכניסתה של אנבידיה לישראל, שמארחת את מרכזי הפיתוח של כמעט כל חברות השבבים הגדולות והחשובות, מחזקת את הכוחות המתחרים בה על כוח אדם איכותי.

3. מה קורה עם הדור החמישי?

אינטל הודיעה לפני כשבועיים כי היא נוטשת את עסקי המודמים הסלולריים לדור החמישי. החברה היתה אמורה לספק את שבבי התקשורת בטכנולוגיית הדור החמישי לסמארטפונים של אפל אך זו הודיעה שתלך בסופו של דבר על השבבים של קוואלקום, לאחר שהשתיים יישבו סכסוך פטנטים ארוך שנים. מאחר שאפל היתה אמורה להיות הלקוחה העיקרית שלה בתחום, ההודעה של אינטל על נטישת תת-התחום היתה מתבקשת. ואולם, הכותרות על נטישת השוק, תפסו את העין בעוד אינטל הבהירה כי היא נשארת בתחום שבבי התקשורת לדור החמישי למחשבים ניידים, האינטרנט של הדברים (IoT) ודאטה סנטרים - האזורים היותר משמעותיים עבורה. אינטל מצידה נימקה את הצעד בשולי הרווח הנמוכים הצפויים מעסקי המודמים לסמארטפונים, ובסוף השבוע אף דווח כי אפל ניהלה מגעים לרכוש את החטיבה (עוד לפני הפשרה עם קוואלקום).

4. העיכובים בפיתוחים הטכנולוגיים

אתגר נוסף עמו מתמודדת אינטל נמצא בחזית הננומטרית. החברה מתקשה ליישר קו עם המתחרות, ובראשן TSMCהטיוואנית ו-AMD האמריקאית. אמנם ארכיטקטורת השבבים של אינטל ב-10 ננומטר אמורה להקביל לביצועים של מעבדי ה-7 ננומטר של TSMC, אבל בעוד מעבדי ה-7 ננומטר של TSMC כבר נמצאים בשוק, אינטל דוחה שוב ושוב את המועד הצפוי להגעתם לשוק של מעבדי ה-10 ננומטר שלה. גם AMD צפויה להציג מעבדי 7 ננומטר לפני אינטל ולשבור בכך מסורת של 20 שנים שבהן הציגו השתיים קפיצת מדרגה ננומטרית במקביל.

5. איכזבה את המשקיעים, שוב

אינטל מאכזבת את המשקיעים רבעון שני ברציפות. אמנם החברה עמדה בתחזיות בדוחות הנוכחיים, אך צריך לזכור כי אותן תחזיות בהן עמדה היו אלו שאיכזבו את המשקיעים ברבעון הקודם, כלומר מראש היו נמוכים מהציפיות. כעת אינטל פירסמה תחזית מאכזבת להכנסות להמשך השנה - החברה צופה הכנסות של 69 מיליארד דולר ב-2019, מתחת לציפיות השוק ל-71 מיליארד ומתחת לתחזית ההכנסות שהחברה פרסמה בינואר בו צפתה כי ההכנסות השנתיות יעמדו על 71.5 מיליארד דולר. התחזית מהווה גם ירידה לעומת הכנסות החברה עצמה ב-2018 שעמדו על 70.8 מיליארד דולר, מה שיהווה את הירידה השנתית הראשונה של אינטל בהכנסות מאז 2015.

גם ברבעון הנוכחי, למרות שההכנסות שהציגה החברה, 16.1 מיליארד דולר, עמדו כאמור בציפיות, הן יציבות לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, והחברה לא הראתה צמיחה כלל. גם שולי הרווח של החברה ירדו ברבעון זה ל-57% לעומת 61% בשנה שעברה, והרווח הנקי שרשמה החברה, 4 מיליארד דולר, מהווה ירידה של 11% לעומת הרבעון המקביל.

6. האם קיימת השפעה על ישראל?

מקורות בתעשייה מעריכים כין לעת עתה לא קיים חשש לפעילות בישראל, לפחות בטווח הקצר והבינוני. לדבריהם, דווקא הקשיים שעוברת אינטל עשויים לדחוף אותה להשקיע יותר בפעילות המחקר ופיתוח, שחלק מהותי ממנה מבוצע בישראל. בנוסף, אינטל עשויה להידחף לביצוע רכישות של חברות שבבים מבטיחות דוגמת הבאנה הישראלית, המפתחת את הדור הבא של שבבים לבינה מלאכותית ונמצאת במוקד תשומת הלב של ענקיות אחרות כמו אנבידיה.

עוד כתבות

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

קרע בכחול לבן: למה צמרת המפלגה שכרה משרד חקירות פרטי, אך הסתירה זאת מיאיר לפיד

בצמרת חוסן לישראל, מפלגתו של בני גנץ, שכרו משרד חקירות פרטי כדי לגלות את מקור ההדלפות מן הקמפיין - אך לא הודיעו על כך ליאיר לפיד, מספר שתיים ברשימת כחול לבן ● לטענת בכירים ביש עתיד, מדובר בהוצאה כספית שאינה מכספי המפלגה וכי הדבר הוסתר מהם

מנכ"ל Ninebot מציג את הקורקינט האוטונומי KickScooter T60 / צילום: Florence Lo, רויטרס

קורקינט חשמלי חדש יסיע את עצמו באופן אוטונומי לתחנת ההטענה

יצרנית הקורקינטים החשמליים הסינית Segway -Ninebot Group חשפה בסוף השבוע קורקינט אוטונומי למחצה, שיוכל להחזיר את עצמו לתחנת הטענה באופן אוטומטי ● לפי דיווח ברויטרס, החברה מסרה באירוע ההשקה כי הקורקינט החדשני צפוי להיות זמין בשנה הבאה

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

איילת שקד: "קוראת לנתניהו לחדול ממתקפות בתוך גוש הימין"

יו"רית מפלגת ימינה בסיור בגוש עציון: "צריך להחיל את הריבונות על גוש עציון. זה קונצנזוס. צריך לנצל את התקופה שיש לנו נשיא אוהד בבית הלבן ולהחיל את החוק הישראלי"

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: האם העליות צפויות להימשך

הפד יפרסם את פרוטוקול הישיבה האחרונה בה הוחלט להוריד את הריבית ● שוק האג"ח ימשיך לעמוד במוקד לאחר האיתות בשבוע החולף לקראת מיתון ● מחר יתפרסמו בשוק המקומי נתוני הייצור התעשייתי ופדיון בענפי המשק לחודש יוני ● ביום חמישי יפורסמו נתוני הייצור באירופה ובארה"ב ● התחזית השבועית של "גלובס"

בית הרוס בפלורידה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזדמנות סוערת: משקיעי הנדל"ן שמרוויחים כסף מהוריקנים, משריפות ומסופות טורנדו

כאשר אסון טבע מכה באחד ממדינות ארה"ב, לרוב אנשים חסרי ביטוח, ולעתים גם כאלה בעלי אחד, נאלצים למכור את בתיהם הפגועים בזול ● משקיעים חובבי סיכון קונים את הבתים האלה, משפצים אותם ומציפים לעצמם ערך: "לכו בעקבות נתיב הסערה"

ג'ו מויניאן / צילום: אתר החברה

בעקבות ביקורת של רשות ני"ע: מויניאן נאלצה להפחית 79 מיליון דולר משווי נכסיה במנהטן

לפי החברה, היא גילתה טעות לא מהותית בדוחותיה בעקבות שאלות שהפנתה אליה רשות ני"ע ביוני 2019, הנוגעות לסבירות הנחות מסוימות שעמדו בבסיס הערכות השווי לשני נכסים במנהטן ● הפחתת השווי העבירה את החברה להפסד נקי של כ-72 מיליון דולר ברבעון השני

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

חברת הפארמה החיפאית שעקפה את טבע: נובוקיור מחיפה נסחרת לפי שווי של יותר מ-9 מיליארד דולר

בחודשים האחרונים מניית נובוקיור נמצאת בנסיקה, ולא על בסיס חלום בלבד - המערכת שלה מטפלת בחולי סרטן ומאריכה חיים, ויש לה קבלות על כך ● המוצר המוביל של החברה הוא קסדת גירוי חשמלי, המיועדת להאטת התפתחות של סרטן מוח מסוג גליובלסטומה - מוצר שקיבל לפני כחודש שיפוי ביטוחי בארה"ב

ג’ף בזוס, מנכ”ל אמזון /  צילום: רויטרס, JOSHUA ROBERTS

הרוחניות שעשויה לפוצץ את הבועה והקהילה היהודית בניו יורק נגד אמזון: מה קרה השבוע בהייטק

המייסד השקט של מלאנוקס נחשף, איך ההייטק הישראלי מתמודד עם השקל החזק, המחאה של הקהילה היהודית בניו יורק נגד אמזון, והאם פייסבוק משתמשת בהאוסטפארטי הישראלית כדי לאותת לרגולטורים? ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

עמיר פרץ/ צילום: תמר מצפי

מה חושב נפתלי בנט על המצע הכלכלי של עמיר פרץ, ולמה הקמפיינים הפוליטיים מקרטעים

במערכת בחירות נטולת תכנים מהותיים בלטה השבוע התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה, אך גם היא התעלמה מנושא הגירעון התופח ● התגובה של נפתלי בנט לא איחרה להגיע: "יהפכו אותנו לוונצואלה" ● בינתיים, בליכוד "סומכים על נתניהו" ● פרשנות

משה כחלון / צילום: רויטרס

הירידה ביבוא הרכבים הכבידה: צמיחה של 1% בלבד ברבעון השני של השנה

הירידה בהוצאה לצריכה פרטית, לצד ירידה משמעותית ביבוא כלי הרכב, הכבידו על הצמיחה ברבעון השני ● בנטרול השפעת המסים על היבוא הצמיחה הסתכמה ב-3.1%, בדומה לרבעון הראשון, לאחר עלייה של 3.2% ברבעון הראשון ● במקביל פורסמו נתוני ההוצאה הלאומית לבריאות ב-2018, שהגיעה ל-7.6% מהתמ"ג - אחוז המימון הציבורי נמוך מהממוצע ב-OECD

מחיצת ההפרדה בהופעה בעפולה / צילום: שלומי גבאי, וואלה!  NEWS

טוטו, אנחנו לא בקנזס: איך קשור דיון על אפליה בארה"ב למופע בהפרדה בעפולה

מה התרסק השבוע על הגבעה בפארק העירוני של עפולה, ובשם איזה ערך כמעט בוטל המופע החרדי בהפרדה? ● וגם – גיל ברינגר משיב לחן מענית: "הליהוק הקבוע של המחוקק לתפקיד שולל הזכויות – מופרך" ● דעה

עמוס דבוש, מנכ"ל קרדן נדל"ן / צילום: איל יצהר, גלובס

מונה מנכ"ל חדש לקרדן נדל"ן: עמוס דבוש יחליף את מיקי זיסמן

דבוש כיהן ב-13 השנים האחרונות כסמנכ"ל השיווק והפיתוח העסקי של חברת י.ח דמרי, והוא צפוי להיכנס לתפקידו החדש ב-1 לנובמבר, בכפוף לאישור האסיפה הכללית

אבי בן אסאייג / צילום: יחצ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ארצי בחברת אסם

זאת על רקע כוונת החברה לסגור יחידות ומפעלים ולהעביר פעילות לחו"ל ● לטענת ההסתדרות, המשמעות היא שבתוך שבועיים ההסתדרות יכולה לנקוט צעדים ארגוניים, לרבות שביתה ● אסם בתגובה: העילה האמיתית לסכסוך - העברת מפעל טבעול לקריית גת

תספורת / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מארבעה ייצא אחד: מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל יכריעו בין התספורות שמציעים מאיר שמיר, גד זאבי, יעקב לוקסנבורג ולארי מייזל

יותר משלוש שנים לאחר שהחלו במגעים להסדר חוב שני, צפויים מחזיקי האג"ח להצביע השבוע על זהות הגורם שירכוש את אפריקה ישראל ● ההצעות נוקבות בהיקף תמורה של כ-1.1 מיליארד שקל - כמחצית מחוב המתואם

מפעל חרסה הסגור בבאר שבע / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירת מפעל חרסה בהפסד של 13 מיליון שקל פגעה בתוצאות הרבעון השני של חמת

המחיקות וההוצאות בגין סגירת המפעל גררו את חמת לעבור לשורה תפעולית שלילית ברבעון השלילי ולהפסד רבעוני של יותר מ-7 מיליון שקל ● בסיכום המחצית הראשונה צלל הרווח התפעולי ב-90% כמעט, והחברה עברה להפסד נקי של 2.5 מיליון שקל

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בלי בתי ספר בימי שישי, עם מס גודש: המלצות בנק ישראל לשיפור הפריון

פריון העבודה בישראל נמוך ב-24% לעומת מדינות ה-OECD, והפער הזה לא מצטמצם בשנים האחרונות ● הסיבות: איכות חינוך נמוכה, תשתיות תחבורה לא מספקות והשקעה בעיקר בענפי ההייטק ● דוח מיוחד של חטיבת המחקר של בנק ישראל מציע שורת המלצות, שעשויות להביא בטווח הארוך לתוספת של 20% לתוצר

עסקה / צילום: Shutterstock

לאחר 13 שנים: אושרה סופית מכירת קולנוע העצמאות בבת ים

בית המשפט העליון קבע כי הקולנוע נמכר כדין ע"י הנאמן של בעליו שפשט את הרגל, ודחה את הערעור שהגיש אדם בשם אלי עובדיה, שטען כי המבנה שייך לו בשל הלוואה שהעניק בעבר לבעל הקולנוע

אודי בן שימול / צילום: טל שחר, יח"צ

העסקה הושלמה: סודקסו רוכשת את חטיבת ההסעדה של ISS ב-30 מיליון שקל

זאת כפי שנחשף ב"גלובס" ● רכישת חטיבת ההסעדה של ISS תהפוך את סודקסו לאחד השחקנים המשמעותיים ביותר בענף ההסעדה לחברות, עם נתח שוק של 14% ● בנוסף לתשלום עבור הפעילות, סודקסו הצרפתית לוקחת על עצמה גם את החובות שהיקפם אינו ידוע

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

המל"ג והטכניון בחוץ: הסדר ניגוד העניינים של מבקר המדינה מתניהו אנגלמן נחשף

מבקר המדינה החדש מתניהו אנגלמן יימנע מעיסוק בענייני המועצה להשכלה גבוהה, הטכניון והמועצה האזורית גזר ומעיסוק במוסדות שבני משפחתו מועסקים בהם ● בשבועות שחלפו מאז מינויו נמתחת ביקורת רבה על אמירותיו ומעשיו של אנגלמן, שקודם לתפקיד ע"י רה"מ נתניהו

דירקטורים בולטים / איור: גיל ג'יבלי

עידן הבורקס תם, מה יעלה בגורל הדירקטורים הסדרתיים של המשק

הימים שבהם דירקטור יכול היה להיעדר מישיבות ולהתרברב בכך שהוא יושב בעשרה דירקטוריונים כנראה חלפו מהעולם ● שינויים במשק והנחיות חדשות צמצמו מאוד את מספר האנשים שמכהנים בהרבה דירקטוריונים במקביל, ולא כולם מרוצים מזה (אבל כמעט כולם מבינים שזו התפתחות חיובית)