גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יוניון מוטורס במגעים מתקדמים ליבוא רכבי GAC מסין

אחת מחמש יצרניות הרכב הגדולות בסין - GAC - צפויה לנחות בישראל בשנה הבאה דרך היבואנית יוניון מוטורס - כך נודע ל"גלובס" ● החברה מייצרת מגוון סוגי רכבים, מחזיקה מותג לייצור רכב חשמלי שנועד להתחרות בטסלה ומפתחת כלי רכב בתקינה אמריקאית

רכב שטח תוצרת סין./ צילום: יחצ
רכב שטח תוצרת סין./ צילום: יחצ

חברת יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה בישראל, נמצאת במגעים מתקדמים לקבלת זיכיון היבוא של רכבי קבוצת הרכב הסינית GAC לישראל. הקבוצה הסינית, שנסחרת בבורסה בהונג קונג, היא אחת מחמש היצרניות הגדולות בסין, ובשנה החולפת ייצרה מעל שני מיליון מכוניות. לקבוצה שיתופי פעולה נרחבים עם יצרני רכב מערביים בייצור כלי רכב בסין, כשהשותפה המרכזית היא טויוטה, שעבורה ייצרה GAC בשנה שעברה כ-580 אלף כלי רכב.

על הזיכיון הישראלי של GAC התמודדו בשנים האחרונות מספר קבוצות עסקיות מרכזיות, מענף יבוא הרכב ומחוצה לו. בענף הרכב מעריכים כי הקשר העסקי בין יוניון מוטורס לבין GAC נוצר באמצעות טויוטה העולמית, אחת השותפות המרכזיות של GAC בסין כאמור.

על פי הערכות, היבוא הסדיר של רכבי המותג לישראל עשוי להתחיל ב-2020, בכפוף לחתימה על הסכם הזיכיון והזמינות של כלי רכב בתקינה אמריקאית. עם זאת, כלי רכב לניסוי ולתקינה עשויים להגיע לישראל עוד לפני כן, במסגרת התקנות האחרונות שאושרו במשרד התחבורה ומתירות ליבואנים לייבא עד 400 מכוניות חשמליות בשנה עם הקלות בתקינה.

התקנות החדשות, שמאפשרות יבוא של כלי רכב חשמליים עם הקלות בתקינה, נכנסו לתוקף ימים ספורים לפני הבחירות בנימוק של עידוד החדירה של כלי רכב חשמליים לישראל. מאז גובשו התקנות קיבל משרד התחבורה פניות משורה של יבואנים, שביקשו לקבל אישור יבוא בהתאם לתקנות החדשות. ואולם על פי הערכות, כלי רכב יתחילו להגיע לישראל בהתאם לתקנות הללו רק מהרבעון האחרון של השנה ואילך.

נציגי GAC ביקרו מספר פעמים בישראל בעיקר לצורך בחינת טכנולוגיות רכב מתקדמות ואפשרויות השקעה בחברות סטארט-אפ מקומיות. ל-GAC יש תכניות מתקדמות לפיתוח כלי רכב אוטונומיים בסין, והיא עושה שימוש בטכנולוגיות של "מובילאיי" באמצעות ספקית הטיר1 APTIV.

במקביל לשיתופי הפעולה שהיא מקיימת עם יצרניות מערביות, ל-GAC יש גם מספר מותגי רכב עצמאיים, שהמרכזי ביניהם הוא TRUMPCHI. יתר על כן, החברה גם שותפה בפיתוח כלי רכב חשמליים עם המותג העצמאי NIO, שכלי הרכב שלו מיועדים להתחרות בטסלה.

בנוסף, לחברה יש מותג רכב חשמלי עצמאי בשם AION, שמפתח גם הוא כלי רכב חשמליים מתקדמים על בסיס טכנולוגיה מערבית. המותג AION השיק החודש בסין מכונית סדאן חשמלית חדשה עם טווח של מעל 500 קילומטר בין טעינות, שאמורה לתת מענה לדגם ה-3 של טסלה. המותג גם הודיע על כוונתו להשיק בשנים הקרובות 12 דגמים חשמליים שונים.

GAC נחשבת לאחת מיצרניות הרכב הסיניות המתקדמות ביותר בתוכניות היצוא שלהן למערב. החברה השיקה בינואר השנה מרכז מחקר ופיתוח בדטרויט, ויש לה שלוחות מחקר גם בעמק הסיליקון. בנוסף, בחודשים הקרובים היא תפתח שלוחות גם בגרמניה ובהודו.

לפני כשנתיים הודיעה החברה על כוונה לשווק ב-2019 כלי רכב מתוצרתה בארצות-הברית, בדגש על רכבי כביש-שטח מפוארים. ואולם התוכנית הזו נדחתה, בינתיים, עד 2020 בשל מלחמת הסחר בין ארצות-הברית לסין. החברה גם לקחה חלק בשנה שעברה בתערוכת רכב באירופה והודיעה על כוונות לייצא כלי רכב לאירופה בעתיד.

יוניון מוטורס, בבעלות איש העסקים ג'ורג' חורש, מייבאת לישראל את רכבי טויוטה ואת משאיות הינו, והיא היבואנית השלישית בגודלה בישראל. בחברה סרבו להגיב על הידיעה. 

הפעם זה יהיה שונה? הסיניים לא הצליחו בינתיים להשיג דריסת רגל

המגבלה העיקרית ביבוא לישראל של כלי רכב פרטיים מתוצרת סין הייתה עד כה מחסור בדגמים עם תקינה אירופאית מלאה. הליך התקינה האירופאית נחשב מורכב ויקר מאוד, ולרוב אינו מצדיק את ההשקעה בשל המכירות המוגבלות. בנוסף, בשנים האחרונות נהנו רוב היצרנים הסינים מעודפי ביקוש בשוק המקומי, שהגבילו את המוטיבציה שלהם להשקיע ביצוא למערב. כתוצאה מכך, היבוא הסיני של כלי רכב לישראל היה בלתי סדיר, וזאת למרות שכמעט לכל המותגים הסיניים הגדולים יש כיום זכיינים רשמיים בישראל.

היבואנית "הסינית" הכמעט יחידה של כלי רכב פרטיים, שפועלת בפועל בישראל, היא לובינסקי שמייצגת את יצרנית הרכב הסינית סאייק (SAIC), שנמצאת בשליטת ממשלת סין. היבוא של רכבי סאייק היה בלתי רציף, עם הפסקות ממושכות בשל עיכובים בתוכניות הפיתוח, וכיום הוא מתמקד למעשה בדגם אחד. על פי הערכות, מכרה סאייק בישראל עד היום כ-5,000 כלי רכב בלבד.

עד לפני שנתיים יובאו לישראל גם כלי רכב מסחריים של היצרנית הסינית GREAT WALL באמצעות הזכיינית הישראלית קבוצת "המזרח". ואולם היבוא של כלי רכב אלה הופסק בעקבות החלטת היצרנית להפסיק את פעילותה ברוב השוק האירופאי.

על פי הערכות בענף, צפוי יצוא רכב פרטי מתוצרת סין לישראל לקבל תאוצה בשנתיים הקרובות. הסיבות לכך בין היתר הן המעבר המואץ לכלי רכב חשמליים, שהליך התקינה שלהם עבור אירופה מהיר יותר, והירידה החדה במכירות רכב בסין בשנה האחרונה, שדוחפת את היצרנים לחפש שווקי יצוא חדשים.

בנוסף, קיימת כיום תנועה ערה של מנהלים מיצרניות רכב סיניות שמגיעים לישראל בחיפוש אחר טכנולוגיות חדשות, בעיקר עבור רכב אוטונומי ומקושר. "מובילאיי" זוכה בשנתיים האחרונות להצלחה נרחבת בסין ומספקת מוצרים לחלק נכבד מהמותגים הסיניים. בניגוד גמור לשוק כלי הרכב הפרטיים, שבו היה עד כה לסינים ייצוג מזערי, יצרנים סיניים נחשבים דומיננטיים בשוק הרכב הדו-גלגלי ובעיקר בשוק האוטובוסים, שנשלט ברובו על-ידי יצרנים סיניים.

קבוצת GAC

תחום פעילות: ייצור רכבים

שנת הקמה: 1955

היקף ייצור ב-2018: 2.14 מיליון רכבים

שיתופי פעולה נבחרים: טויוטה, הונדה, מיצובישי ופיאט

עוד כתבות

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: הליכוד שוב מובילה, ימינה נחלשת משמעותית; שונות גדולה בין סקרי סוף השבוע

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

פורד ST EDGE / צילום: יח"צ

מדיום לארג': הקרוס-אובר הספורטיבי של פורד גדול מהחיים

הגרסה הספורטיבית של ה"מדיום קרוס-אובר" האמריקאי מבית פורד נוטה לכיוון "לארג'" בכל הנוגע לממדים, ביצועים והספק מנוע ● תא הנוסעים אמנם משקף את גילו המתקדם של הרכב, אבל הביצועים מעניקים לו חיים חדשים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

האם דובוני המים שהתרסקו על הירח ניסו לברוח מבני האדם?

האנושות מתעקשת להתעלל ביצור בעל השם החמוד ביותר - "דובון מים" - וזה עוד יעלה לה ביוקר

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בין המסורת של הטכניון למסורת של סל התרופות

בזמן שבטכניון הציגו הנהלה חדשה בלי אף אישה, ליצמן מינה מקורב ליו"ר סל התרופות ● וגם הבחירות המשיכו לספק לנו כותרות השבוע ● פרשנות

מלי ביצור פרנס, עו''ד דנה הירשברג, אורי פדרמן, ד"ר מסעד ברהום / צילום:  קובי בן משה, מורג ביטן, איל יצהר,

ירח דבש באתונה: מנהלים מספרים על החופשה הראשונה בחו"ל

ד"ר מסעד ברהום מספר על החופשה באתונה, ואיך דבר לא השתנה בה בביקור השני ● עו''ד דנה הירשברג נזכרת במשלחת תלמידים למינכן שבה השתתפה ● מלי ביצור פרנס מספרת על החופשה באיטליה - החופשה הכי מדהימה שהייתה לה ● אורי פדרמן מתאר את הפעם הראשונה שזכה לפגוש ילדים מכל העולם

איור: עומר הופמן

כשהמחלה פתאום תופסת אותך. טור אישי, מאוד

מתברר שבמטוס שעומד להתרסק אין אתאיסטים. אחרי 50 שנים שבהן אלוהים ואני לא היינו בקשר, מצאתי את עצמי באישון לילה בטיפול נמרץ, מנהל איתו שיחה. אחת מרבות שהיו לי בשבועות האחרונים

מייקרוסופט/  Shutterstockס.א.פ קריאייטיב

תוכנית ההתנתקות: יותר ויותר אנשים פורשים מהמרוץ ללייקים

פייסבוק, אינסטגרם ויתר הרשתות הדביקו את האנושות ב-FOMO, הפחד להחמיץ חוויות ● לאחרונה הולכת ומתפשטת תופעת ה־JOMO - ההנאה שבהחמצה ● פחות שעות גלישה במעמקי הפיד, פחות איסוף לייקים, וחזרה לשקט ולתקשורת אנושית ● המחמיצים מספרים על שחרור אמיתי, וענקיות הטכנולוגיה מנסות להתמודד עם התופעה שמשנה את העולם ● איך נגמלים מהסמארטפון? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

כמה פלסטינים יקבלו אזרחות ישראלית בתוכנית הסיפוח של ימינה

שקד ובנט מציעים לספח 60% מהגדה המערבית המוגדרים כשטח C, כולל אזרחות לכל התושבים • ישראל, הם טוענים, יכולה לקלוט 100 אלף פלסטינים • בדיקה מגלה שמספר הפלסטינים בשטח C גבוה הרבה יותר, בשל יישובים בשטחי A ו–B הגולשים לתוכו - האם גם להם תוצע אזרחות?

אלנתן גולום ואלון טיגר בחפץ חיים / צילום: תמר מצפי, גלובס

היום שאחרי השריפה: למה החזרה הביתה של תושבי מבוא מודיעים נראית רחוקה מתמיד

בסוף מאי, תושבי מבוא מודיעים מצאו את עצמם ללא קורת גג לאחר שהמושב שלהם נשרף כליל ● בסוף אוגוסט, יהיה עליהם להתפנות מבית ההארחה בחפץ חיים שבו הם שוהים מאז, ולא נראה שהמדינה קרובה לספק להם פתרון ● המשטרה הודיעה על סגירת התיק לאחר שהראיות לא הוכיחו חשד להצתה ● מעקב G

איור של ג'פרי אפשטיין בבית המשפט / צילום: רויטרס

דוח הנתיחה קבע: ג'פרי אפשטיין תלה עצמו בתאו

חוקרת מקרי המוות הראשית בניו יורק ברברה סמפסון קבעה כי אפשטיין התאבד בתלייה ● עורכי דינו של אפשטיין כבר הודיעו כי אינם מסתפקים בכך, וכי בכוונתם להוסיף ולחקור

קורין אלאל / צילום: גיל בקשטיין

חגיגות 30 שנה ל"אנטארקטיקה": קורין אלאל והקהל הטעינו זה את זו באנרגיות

העובדה ש-30 שנים לא הפכו את השירים מהאלבום “אנטארקטיקה” של קורין אלאל לפחות רעננים ורלוונטיים, חידדה עוד יותר את הכאב המילולי שהלחנים הנפלאים של אלאל טשטשו לעיתים

אהוד ברק/  צילום: כדיה לוי

ראשי הרשימה המשותפת תוקפים את ברק: "היה ונשאר גזען"

פוסט שפרסם ראש הממשלה לשעבר בפייסבוק לאחר מעצר אזרחים שהפגינו נגד היועמ"ש בפתח תקווה, ביניהם העוזרת שלו, העלה את חמתם של ראשי הרשימה ● בפוסט כתב ברק "פתח תקווה זה לא אום חיראן" ● איימן עודה פרסם בתגובה "תשע עשרה שנים עברו מאז שהיית אחראי להרג של שלושה עשר אזרחים ערבים בגלל שיצאו לרחובות"

דור הזכוכיות השבורות / צילום: גטי אימג'ס

ילדי הזכוכיות השבורות: מה הסכנות שמחכות לצעירי האלפא ולמה החוקרים מודאגים מ"דור המסכים"?

הם לומדים להפעיל אפליקציות כבר בינקות, ונהנים מאופציות רבות מאי פעם למיצוי אישי, אבל לצד כל אלה אורבות לדור המסכים סכנות כבדות ● 'לא ישימו לב אליי אם לא אהיה שונה ופרובוקטיבי. ככל שאהיה 'יותר', כך אקבל יותר לייקים' - זו החשיבה שהחוקרים מזהים בקרב צעירים, והם מודאגים מאוד: מי שחי ברשתות עלול לפתח נכות רגשית

רוני מאנה / צילום: תמר מצפי

התיווך שלא היה: רוני מאנה הפסיד בתביעת הענק נגד תנובה, ישלם הוצאות משפט של כחצי מיליון שקל

התביעה הוגשה לפני כחמש שנים כשמאנה דרש לקבל דמי תיווך בהיקף של 11 מיליון שקל עבור מכירת השוק הסיטונאי בת״א לגינדי-הרבוע הכחול נדל"ן ● ביום חמישי האחרון דחה בית המשפט את התביעה

 

מוח / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מחקרים חדשים מנסים לפצח: מה קורה במוח של אדם שמאמין באלוהים?

מה מביא אדם להאמין באלוהים או להיות דתי? האם מבנה המוח שלו שונה משל אדם חילוני, והאם אתיאיסטים מתאפיינים במנת משכל גבוהה יותר ודתיים הם אנשים מאושרים יותר? ● מחקרים חדשים מנסים לפצח את הקשר פצח את הקשר בין אמונה לבין מה שקורה בין האזניים שלנו ● תאמינו לנו, הקול בראש

איינדהובן, מרכז העיר / צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עוף החול ההולנדי: איינדהובן, העיר שהמציאה את עצמה מחדש

עד לפני שנים אחדות, הרעיון לבקר בעיר ההולנדית איינדהובן היה מעורר גיחוך. מה יש כבר לעשות שם? ● אלא שהמהפך שעברה מעיר תעשייתית כושלת לבירת העיצוב ההולנדי ולאחת הערים היצירתיות בעולם, הפך אותה לאלטרנטיבה תיירותית אורבנית, נעימה, צעירה, ירוקה, לא צפופה ומסקרנת

תל מרשה / צילום: אורלי גנוסר

חבר, אתה חופר: איפה בישראל תוכלו להיות ארכיאולוגים ליום אחד

תוכניות מיוחדות בגן הלאומי בית גוברין מאפשרות למבקרים ולמשפחות להשתתף בחפירות ארכיאולוגיות אמיתיות. אם יהיה לכם מזל אפילו תחזרו הביתה עם מזכרת

נבחרות ארה”ב בכדורגל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ההצלחה של מונדיאל הנשים מעניקה רוח גבית למאבק נגד האפליה התקציבית

גביע העולם בכדורגל נשים רק הסתיים, וכבר מיהרה פיפ"א להכריז כי תכפיל את הפרסים בטורניר הבא בעוד ארבע שנים • אלא שהפער מהגברים עדיין עצום, ובארה"ב, אלופת העולם, המאבק לשוויון מגיע לביהמ"ש • וגם: מי מבקש להחזיר את הגלגל לאחור בענף השוויוני היחיד - הטניס

מיכאל כגן / אינפוגרפיק: איל יצהר, גלובס

הבריחה מרוסיה, ההצעה של איל ולדמן והאקזיט של 6.9 מיליארד דולר. המייסד השקט של מלאנוקס נחשף

ההימלטות מרוסיה רגע לפני שגויס שם לצבא, הנחיתה במרכז הקליטה בשכונת קטמון בירושלים וההצעה שקיבל מאיל וולדמן ששינתה את מסלול הקריירה שלו ● מיכאל כגן, אחד ממייסדי מלאנוקס וסמנכ"ל הטכנולוגיות שלה, מסכם 20 שנות פעילות בחברה שנמכרת כעת בסכום עתק לאנבידיה האמריקאית, בראיון ראשון ובלעדי

עבודה של פאטמה שאנן / צילום: רן ארדה

כובשות את הנרטיב: אמניות פלסטיניות עכשוויות מספקות נקודת מבט חדשה

ואדי סאליב שלא הכרתם, דם מחזור במקום דם של מלחמות ופירוק דימוי האישה כמולדת - כל אלה ועוד הם מוטיבים בתערוכה חדשה בחיפה שבה אמניות פלסטיניות נאבקות על מקומן במאבק הלאומי