גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יוניון מוטורס במגעים מתקדמים ליבוא רכבי GAC מסין

אחת מחמש יצרניות הרכב הגדולות בסין - GAC - צפויה לנחות בישראל בשנה הבאה דרך היבואנית יוניון מוטורס - כך נודע ל"גלובס" ● החברה מייצרת מגוון סוגי רכבים, מחזיקה מותג לייצור רכב חשמלי שנועד להתחרות בטסלה ומפתחת כלי רכב בתקינה אמריקאית

רכב שטח תוצרת סין./ צילום: יחצ
רכב שטח תוצרת סין./ צילום: יחצ

חברת יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה בישראל, נמצאת במגעים מתקדמים לקבלת זיכיון היבוא של רכבי קבוצת הרכב הסינית GAC לישראל. הקבוצה הסינית, שנסחרת בבורסה בהונג קונג, היא אחת מחמש היצרניות הגדולות בסין, ובשנה החולפת ייצרה מעל שני מיליון מכוניות. לקבוצה שיתופי פעולה נרחבים עם יצרני רכב מערביים בייצור כלי רכב בסין, כשהשותפה המרכזית היא טויוטה, שעבורה ייצרה GAC בשנה שעברה כ-580 אלף כלי רכב.

על הזיכיון הישראלי של GAC התמודדו בשנים האחרונות מספר קבוצות עסקיות מרכזיות, מענף יבוא הרכב ומחוצה לו. בענף הרכב מעריכים כי הקשר העסקי בין יוניון מוטורס לבין GAC נוצר באמצעות טויוטה העולמית, אחת השותפות המרכזיות של GAC בסין כאמור.

על פי הערכות, היבוא הסדיר של רכבי המותג לישראל עשוי להתחיל ב-2020, בכפוף לחתימה על הסכם הזיכיון והזמינות של כלי רכב בתקינה אמריקאית. עם זאת, כלי רכב לניסוי ולתקינה עשויים להגיע לישראל עוד לפני כן, במסגרת התקנות האחרונות שאושרו במשרד התחבורה ומתירות ליבואנים לייבא עד 400 מכוניות חשמליות בשנה עם הקלות בתקינה.

התקנות החדשות, שמאפשרות יבוא של כלי רכב חשמליים עם הקלות בתקינה, נכנסו לתוקף ימים ספורים לפני הבחירות בנימוק של עידוד החדירה של כלי רכב חשמליים לישראל. מאז גובשו התקנות קיבל משרד התחבורה פניות משורה של יבואנים, שביקשו לקבל אישור יבוא בהתאם לתקנות החדשות. ואולם על פי הערכות, כלי רכב יתחילו להגיע לישראל בהתאם לתקנות הללו רק מהרבעון האחרון של השנה ואילך.

נציגי GAC ביקרו מספר פעמים בישראל בעיקר לצורך בחינת טכנולוגיות רכב מתקדמות ואפשרויות השקעה בחברות סטארט-אפ מקומיות. ל-GAC יש תכניות מתקדמות לפיתוח כלי רכב אוטונומיים בסין, והיא עושה שימוש בטכנולוגיות של "מובילאיי" באמצעות ספקית הטיר1 APTIV.

במקביל לשיתופי הפעולה שהיא מקיימת עם יצרניות מערביות, ל-GAC יש גם מספר מותגי רכב עצמאיים, שהמרכזי ביניהם הוא TRUMPCHI. יתר על כן, החברה גם שותפה בפיתוח כלי רכב חשמליים עם המותג העצמאי NIO, שכלי הרכב שלו מיועדים להתחרות בטסלה.

בנוסף, לחברה יש מותג רכב חשמלי עצמאי בשם AION, שמפתח גם הוא כלי רכב חשמליים מתקדמים על בסיס טכנולוגיה מערבית. המותג AION השיק החודש בסין מכונית סדאן חשמלית חדשה עם טווח של מעל 500 קילומטר בין טעינות, שאמורה לתת מענה לדגם ה-3 של טסלה. המותג גם הודיע על כוונתו להשיק בשנים הקרובות 12 דגמים חשמליים שונים.

GAC נחשבת לאחת מיצרניות הרכב הסיניות המתקדמות ביותר בתוכניות היצוא שלהן למערב. החברה השיקה בינואר השנה מרכז מחקר ופיתוח בדטרויט, ויש לה שלוחות מחקר גם בעמק הסיליקון. בנוסף, בחודשים הקרובים היא תפתח שלוחות גם בגרמניה ובהודו.

לפני כשנתיים הודיעה החברה על כוונה לשווק ב-2019 כלי רכב מתוצרתה בארצות-הברית, בדגש על רכבי כביש-שטח מפוארים. ואולם התוכנית הזו נדחתה, בינתיים, עד 2020 בשל מלחמת הסחר בין ארצות-הברית לסין. החברה גם לקחה חלק בשנה שעברה בתערוכת רכב באירופה והודיעה על כוונות לייצא כלי רכב לאירופה בעתיד.

יוניון מוטורס, בבעלות איש העסקים ג'ורג' חורש, מייבאת לישראל את רכבי טויוטה ואת משאיות הינו, והיא היבואנית השלישית בגודלה בישראל. בחברה סרבו להגיב על הידיעה. 

הפעם זה יהיה שונה? הסיניים לא הצליחו בינתיים להשיג דריסת רגל

המגבלה העיקרית ביבוא לישראל של כלי רכב פרטיים מתוצרת סין הייתה עד כה מחסור בדגמים עם תקינה אירופאית מלאה. הליך התקינה האירופאית נחשב מורכב ויקר מאוד, ולרוב אינו מצדיק את ההשקעה בשל המכירות המוגבלות. בנוסף, בשנים האחרונות נהנו רוב היצרנים הסינים מעודפי ביקוש בשוק המקומי, שהגבילו את המוטיבציה שלהם להשקיע ביצוא למערב. כתוצאה מכך, היבוא הסיני של כלי רכב לישראל היה בלתי סדיר, וזאת למרות שכמעט לכל המותגים הסיניים הגדולים יש כיום זכיינים רשמיים בישראל.

היבואנית "הסינית" הכמעט יחידה של כלי רכב פרטיים, שפועלת בפועל בישראל, היא לובינסקי שמייצגת את יצרנית הרכב הסינית סאייק (SAIC), שנמצאת בשליטת ממשלת סין. היבוא של רכבי סאייק היה בלתי רציף, עם הפסקות ממושכות בשל עיכובים בתוכניות הפיתוח, וכיום הוא מתמקד למעשה בדגם אחד. על פי הערכות, מכרה סאייק בישראל עד היום כ-5,000 כלי רכב בלבד.

עד לפני שנתיים יובאו לישראל גם כלי רכב מסחריים של היצרנית הסינית GREAT WALL באמצעות הזכיינית הישראלית קבוצת "המזרח". ואולם היבוא של כלי רכב אלה הופסק בעקבות החלטת היצרנית להפסיק את פעילותה ברוב השוק האירופאי.

על פי הערכות בענף, צפוי יצוא רכב פרטי מתוצרת סין לישראל לקבל תאוצה בשנתיים הקרובות. הסיבות לכך בין היתר הן המעבר המואץ לכלי רכב חשמליים, שהליך התקינה שלהם עבור אירופה מהיר יותר, והירידה החדה במכירות רכב בסין בשנה האחרונה, שדוחפת את היצרנים לחפש שווקי יצוא חדשים.

בנוסף, קיימת כיום תנועה ערה של מנהלים מיצרניות רכב סיניות שמגיעים לישראל בחיפוש אחר טכנולוגיות חדשות, בעיקר עבור רכב אוטונומי ומקושר. "מובילאיי" זוכה בשנתיים האחרונות להצלחה נרחבת בסין ומספקת מוצרים לחלק נכבד מהמותגים הסיניים. בניגוד גמור לשוק כלי הרכב הפרטיים, שבו היה עד כה לסינים ייצוג מזערי, יצרנים סיניים נחשבים דומיננטיים בשוק הרכב הדו-גלגלי ובעיקר בשוק האוטובוסים, שנשלט ברובו על-ידי יצרנים סיניים.

קבוצת GAC

תחום פעילות: ייצור רכבים

שנת הקמה: 1955

היקף ייצור ב-2018: 2.14 מיליון רכבים

שיתופי פעולה נבחרים: טויוטה, הונדה, מיצובישי ופיאט

עוד כתבות

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התפרקות בנעילת המסחר בוול סטריט: צניחה של 4.6% במדדים בדרך לשבוע הגרוע מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בניו יורק השלימו נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס הגרמני צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● יפן תקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

אלון מאסק / צילום: John Raoux, AP

אלון מאסק: יתכן והכלכלה הסינית תעקוף את כלכלת ארה"ב

סיטואציה בה סין אכן תעקוף את כלכלת ארה"ב, עלולה להוסיף דלק למתחים המלווים את יחסי הכוחות ואת מלחמת הסחר בין שתי המעצמות ● "יסוד המלחמה הוא כלכלה", אמר מאסק. "אם אתה לא חדשני, אתה הולך להפסיד"

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על מבטלת את הטיסות לאיטליה ולתאילנד ודוחה את השקת הקו לטוקיו

הטיסות לאיטליה מבוטלות למשך שבועיים החל ממחר, והטיסות לבנגקוק יבוטלו החלק מיום שני ועד ה-27 במרץ ● השקת הקו לטוקיו נדחתה ל-4 באפריל

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

מירוץ הפנקייק בעיר אולני שבאנגליה / צילום: אלסטיר גרנט, AP

מקרב יריות ועד מירוץ פנקייק: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אל תפחדו מ"יפניזציה": תשואות האג"ח בשפל וזה לא אומר כלום על הצמיחה

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה היום לשפל היסטורי על רקע החשש מנגיף הקורונה ● תשואות אג"ח אולטרה־נמוכות מעידות יותר על עמדותיהם המשתנות של בנקאים מרכזיים מאשר על התחזיות לצמיחה כלכלית

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו פרסם רמיזות בוטות כלפי צעירה שהופיעה בסלפי עם גנץ

יאיר נתניהו צייץ בטוויטר תמונות של צעירה שהצטלמה סלפי עם גנץ והוסיף "מישהו יודע מי זאת?" ● בעקבות כך, הצעירה סבלה מהטרדות חמורות ברשת החברתית וכעת היא שוקלת להגיש תביעה נגדו

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכניות ענק בחיפה ובקריות, וסיוט נדל"ני בבית שמש. כותרות הנדל"ן

הסכם הגג הראשון לשנת 2020 יצא לדרך ובמסגרתו ייבנו 19 אלף דירות בקריית אתא ● בחיפה הציגו תוכנית לחידוש שכונה בה מתגוררים כ-15% מתושבי העיר ● רני צים ממשיך להתרחב, ולמה מנכ"ל משרד האוצר בעבר, ויו"ר קרן הריט סלע קפיטל לא רואה רווחיות בחללי העבודה המשותפים

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

מה עומד מאחורי הורדת החשיפה לעמוד הפייסבוק של מפלגת עוצמה יהודית?

מפלגת עוצמה יהודית התלוננה לוועדת הבחירות על כך שפייסבוק הורידה את החשיפה לעמוד של עו"ד איתמר בן גביר בגלל חשש שהמפלגה תיכנס לכנסת ● בפייסבוק טוענים כי הסיבה היא "ההפרות הרבות והחמורות של כללי הקהילה מצד בן גביר"

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

סקר הסקרים

נתניהו מתחזק וכך גם הרשימה המשותפת: סקר הסקרים בפעם האחרונה לבחירות מועד ג׳

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר