גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יוניון מוטורס במגעים מתקדמים ליבוא רכבי GAC מסין

אחת מחמש יצרניות הרכב הגדולות בסין - GAC - צפויה לנחות בישראל בשנה הבאה דרך היבואנית יוניון מוטורס - כך נודע ל"גלובס" ● החברה מייצרת מגוון סוגי רכבים, מחזיקה מותג לייצור רכב חשמלי שנועד להתחרות בטסלה ומפתחת כלי רכב בתקינה אמריקאית

רכב שטח תוצרת סין./ צילום: יחצ
רכב שטח תוצרת סין./ צילום: יחצ

חברת יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה בישראל, נמצאת במגעים מתקדמים לקבלת זיכיון היבוא של רכבי קבוצת הרכב הסינית GAC לישראל. הקבוצה הסינית, שנסחרת בבורסה בהונג קונג, היא אחת מחמש היצרניות הגדולות בסין, ובשנה החולפת ייצרה מעל שני מיליון מכוניות. לקבוצה שיתופי פעולה נרחבים עם יצרני רכב מערביים בייצור כלי רכב בסין, כשהשותפה המרכזית היא טויוטה, שעבורה ייצרה GAC בשנה שעברה כ-580 אלף כלי רכב.

על הזיכיון הישראלי של GAC התמודדו בשנים האחרונות מספר קבוצות עסקיות מרכזיות, מענף יבוא הרכב ומחוצה לו. בענף הרכב מעריכים כי הקשר העסקי בין יוניון מוטורס לבין GAC נוצר באמצעות טויוטה העולמית, אחת השותפות המרכזיות של GAC בסין כאמור.

על פי הערכות, היבוא הסדיר של רכבי המותג לישראל עשוי להתחיל ב-2020, בכפוף לחתימה על הסכם הזיכיון והזמינות של כלי רכב בתקינה אמריקאית. עם זאת, כלי רכב לניסוי ולתקינה עשויים להגיע לישראל עוד לפני כן, במסגרת התקנות האחרונות שאושרו במשרד התחבורה ומתירות ליבואנים לייבא עד 400 מכוניות חשמליות בשנה עם הקלות בתקינה.

התקנות החדשות, שמאפשרות יבוא של כלי רכב חשמליים עם הקלות בתקינה, נכנסו לתוקף ימים ספורים לפני הבחירות בנימוק של עידוד החדירה של כלי רכב חשמליים לישראל. מאז גובשו התקנות קיבל משרד התחבורה פניות משורה של יבואנים, שביקשו לקבל אישור יבוא בהתאם לתקנות החדשות. ואולם על פי הערכות, כלי רכב יתחילו להגיע לישראל בהתאם לתקנות הללו רק מהרבעון האחרון של השנה ואילך.

נציגי GAC ביקרו מספר פעמים בישראל בעיקר לצורך בחינת טכנולוגיות רכב מתקדמות ואפשרויות השקעה בחברות סטארט-אפ מקומיות. ל-GAC יש תכניות מתקדמות לפיתוח כלי רכב אוטונומיים בסין, והיא עושה שימוש בטכנולוגיות של "מובילאיי" באמצעות ספקית הטיר1 APTIV.

במקביל לשיתופי הפעולה שהיא מקיימת עם יצרניות מערביות, ל-GAC יש גם מספר מותגי רכב עצמאיים, שהמרכזי ביניהם הוא TRUMPCHI. יתר על כן, החברה גם שותפה בפיתוח כלי רכב חשמליים עם המותג העצמאי NIO, שכלי הרכב שלו מיועדים להתחרות בטסלה.

בנוסף, לחברה יש מותג רכב חשמלי עצמאי בשם AION, שמפתח גם הוא כלי רכב חשמליים מתקדמים על בסיס טכנולוגיה מערבית. המותג AION השיק החודש בסין מכונית סדאן חשמלית חדשה עם טווח של מעל 500 קילומטר בין טעינות, שאמורה לתת מענה לדגם ה-3 של טסלה. המותג גם הודיע על כוונתו להשיק בשנים הקרובות 12 דגמים חשמליים שונים.

GAC נחשבת לאחת מיצרניות הרכב הסיניות המתקדמות ביותר בתוכניות היצוא שלהן למערב. החברה השיקה בינואר השנה מרכז מחקר ופיתוח בדטרויט, ויש לה שלוחות מחקר גם בעמק הסיליקון. בנוסף, בחודשים הקרובים היא תפתח שלוחות גם בגרמניה ובהודו.

לפני כשנתיים הודיעה החברה על כוונה לשווק ב-2019 כלי רכב מתוצרתה בארצות-הברית, בדגש על רכבי כביש-שטח מפוארים. ואולם התוכנית הזו נדחתה, בינתיים, עד 2020 בשל מלחמת הסחר בין ארצות-הברית לסין. החברה גם לקחה חלק בשנה שעברה בתערוכת רכב באירופה והודיעה על כוונות לייצא כלי רכב לאירופה בעתיד.

יוניון מוטורס, בבעלות איש העסקים ג'ורג' חורש, מייבאת לישראל את רכבי טויוטה ואת משאיות הינו, והיא היבואנית השלישית בגודלה בישראל. בחברה סרבו להגיב על הידיעה. 

הפעם זה יהיה שונה? הסיניים לא הצליחו בינתיים להשיג דריסת רגל

המגבלה העיקרית ביבוא לישראל של כלי רכב פרטיים מתוצרת סין הייתה עד כה מחסור בדגמים עם תקינה אירופאית מלאה. הליך התקינה האירופאית נחשב מורכב ויקר מאוד, ולרוב אינו מצדיק את ההשקעה בשל המכירות המוגבלות. בנוסף, בשנים האחרונות נהנו רוב היצרנים הסינים מעודפי ביקוש בשוק המקומי, שהגבילו את המוטיבציה שלהם להשקיע ביצוא למערב. כתוצאה מכך, היבוא הסיני של כלי רכב לישראל היה בלתי סדיר, וזאת למרות שכמעט לכל המותגים הסיניים הגדולים יש כיום זכיינים רשמיים בישראל.

היבואנית "הסינית" הכמעט יחידה של כלי רכב פרטיים, שפועלת בפועל בישראל, היא לובינסקי שמייצגת את יצרנית הרכב הסינית סאייק (SAIC), שנמצאת בשליטת ממשלת סין. היבוא של רכבי סאייק היה בלתי רציף, עם הפסקות ממושכות בשל עיכובים בתוכניות הפיתוח, וכיום הוא מתמקד למעשה בדגם אחד. על פי הערכות, מכרה סאייק בישראל עד היום כ-5,000 כלי רכב בלבד.

עד לפני שנתיים יובאו לישראל גם כלי רכב מסחריים של היצרנית הסינית GREAT WALL באמצעות הזכיינית הישראלית קבוצת "המזרח". ואולם היבוא של כלי רכב אלה הופסק בעקבות החלטת היצרנית להפסיק את פעילותה ברוב השוק האירופאי.

על פי הערכות בענף, צפוי יצוא רכב פרטי מתוצרת סין לישראל לקבל תאוצה בשנתיים הקרובות. הסיבות לכך בין היתר הן המעבר המואץ לכלי רכב חשמליים, שהליך התקינה שלהם עבור אירופה מהיר יותר, והירידה החדה במכירות רכב בסין בשנה האחרונה, שדוחפת את היצרנים לחפש שווקי יצוא חדשים.

בנוסף, קיימת כיום תנועה ערה של מנהלים מיצרניות רכב סיניות שמגיעים לישראל בחיפוש אחר טכנולוגיות חדשות, בעיקר עבור רכב אוטונומי ומקושר. "מובילאיי" זוכה בשנתיים האחרונות להצלחה נרחבת בסין ומספקת מוצרים לחלק נכבד מהמותגים הסיניים. בניגוד גמור לשוק כלי הרכב הפרטיים, שבו היה עד כה לסינים ייצוג מזערי, יצרנים סיניים נחשבים דומיננטיים בשוק הרכב הדו-גלגלי ובעיקר בשוק האוטובוסים, שנשלט ברובו על-ידי יצרנים סיניים.

קבוצת GAC

תחום פעילות: ייצור רכבים

שנת הקמה: 1955

היקף ייצור ב-2018: 2.14 מיליון רכבים

שיתופי פעולה נבחרים: טויוטה, הונדה, מיצובישי ופיאט

עוד כתבות

חולות סמר בערבה./ צילום: Ariel Immerman - מתוך ויקיפדיה

עשה זאת בעצמך: האנשים שהחליטו לשמור על הסביבה במקום הממסד האדיש

במקום לחכות שגופי המדינה שאמונים על כך יתחילו לטפל בענייני הסביבה, יותר ויותר אזרחים מהשורה מתארגנים בעצמם כדי לשמור על קרקעות, לנטוע עצים ולהגן על הטבע ● רן סנדרס, איש הייטק מכוכב יאיר: "זה מכאיב שהרשויות בישראל לא דואגות לכך בעצמן. אנחנו עושים בחינם מה שהיה עולה למועצה עשרות אלפי שקלים"

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

הפנטגון: ארה"ב תשלח כוחות צבא בהיקף נרחב לסעודיה

משרד ההגנה האמריקני הודיע כי וושינגטון תשלח את הכוחות, שיכללו בין היתר טייסות קרב וסוללות הגנה אוויריות. גורמים אמרו לרויטרס כי המהלך מגיע בתגובה לתקיפת מתקני הנפט בחודש שעבר. "שר ההגנה הודיע לבן סלמן על עיבוי הכוחות, כדי להעצים את ההגנה על סעודיה"

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

טראמפ אומר שהגיע עם סין להבנות משמעותיות בחלק מסעיפי הסכם הסחר

טראמפ אמר שארה"ב וסין הגיעו להסכם סחר ראשוני וסיימו את "השלב הראשון" בדרך לחתימה על הסכם סופי ● בהסכמות נכללים כמה תחומי מסחר, בהם שירותים כלכליים, קנין רוחני ורכישות של תוצרת חקלאית ● המכס על מוצרים תוצרת סין שהיה אמור להתחיל ביום ג' הקרוב מושהה לעת עתה

מכת חום / צילום: רויטרס Maria Alejandra Cardona

מה יעוללו עוד כמה מעלות חום? צונאמי של ממש בכלכלה, בחברה ובביטחון

מה יקרה כשהטמפרטורה בישראל תעלה ב-5 מעלות? ● פרופ' יוסי זעירא מזהיר מפני השלכות משבר האקלים על ישראל: "אם קו המדבר יעלה 30 ק"מ צפונה זו קטסטרופה שאין כדוגמתה"

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

הגרף שמסעיר את ארה"ב: כך נהנים המיליארדרים של אמריקה משיעורי מס נמוכים במיוחד

בעיצומו של דיון ציבורי ער על אי השוויון בארה"ב, מפרסמים החוקרים פרופ' עמנואל סאיז ופרופ' גבריאל זוקמן, ממצאים חדשים: משקי הבית העשירים ביותר בארה"ב נהנים משיעור מסים של 23%, לעומת ממוצע של 28% בכלל האוכלוסייה • לשם השוואה, בשנות ה־60 הם שילמו מעל 50%

תת ניצב אלי אסייג/ צילום: איל יצהר

"נתייחס לתאונת עבודה כמו שמתייחסים לחקירת רצח": המחלקה החדשה של המשטרה לטיפול בתאונות בנייה נחשפת

יחידת פלס אמורה לתת מענה לחקירת תאונות באתרי בנייה • בראיון ראשון חושפים מפקדי היחידה והאחראים עליה מלהב 433, את שיטות העבודה - מהאזנות לקבלנים, איסוף מודיעין אלקטרוני ועד שימוש בצוותי בילוש

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

תביעות ענק ומוניטין בצניחה: דורי בנייה הרימה ידיים. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הליך משפטי של חברת אינסטלציה לגביית חוב הוביל את החברה להגשת בקשה להקפאת הליכים ● בדיקת "גלובס" מגלה שהחברה איננה מעורבת בשום פרויקט נדל"ני, וכי לקריסתה "אחראים" פרויקטים שבנתה בעבר ושבגינם היא נתבעת על ליקויים רבים

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

בצל ההסלמה הביטחונית, הקבינט אישר לאחרונה תוספת לביטחון שהיקפה עשוי להגיע לכ-320 מיליון שקל

ל"גלובס" נודע כי התוספת תובא בקרוב לאישור הוועדה המשותפת לוועדת הכספים וועדת חוץ וביטחון והיא מיועדת למימון פרויקט בטחוני רגיש הקשור לבטחון השוטף ● הרמטכ"ל אביב כוכבי ושר האוצר משה כחלון נפגשו אתמול

נעמה יששכר / צילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט ברוסיה גזר 7.5 שנות מאסר לישראלית שנעצרה בגין החזקת סמים

ממשרד החוץ נמסר כי ישראל רואה בחומרה את פסק הדין שניתן בעניינה של נעמה יששכר בת ה-26, העצורה במדינה מאז אפריל לאחר שבתיקה נמצא חשיש ● ראש הממשלה נתניהו ציין כי ביקש להקל בעונשה והבהיר כי לא ניתן לשחרר את ההאקר הכלוא בישראל

מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן/ צילום: רויטרס Yoshio Tsunoda

מנכ"ל סופטבנק: בעקבות לקחי WeWork אסטרטגיית ההשקעות תשתנה

אחרי ביטול ההנפקה של WeWork בנאסד"ק שהביא להדחת המנכ"ל, אדם נוימן, לצד ביצועים חלשים של מניית אובר, מנכ"ל התאגיד היפני סופטבנק ינתב את השקעות הקרן שהקים לטובת חברות המציגות שורת רווח בפרק זמן קצר בהרבה מהחברות בהן השקיע עד כה

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

ד"ר ניסים דרוויש שותף באורבימד / צילום: תמר מצפי

חברת 89bio שהוקמה על ידי יוצאי טבע יוצאת לגייס 70 מיליון דולר בהנפקה

בשנה שעברה גייסה 60 מיליון דולר בהובלת אורבימד

צב ים עם קשית תקועה בפיו/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הגיליון הירוק: פרויקט מיוחד על משבר האקלים

הגיע הזמן להודות בכך: למשבר האקלים יש השלכות כלכליות מובהקות והאחריות מוטלת על כולנו ● למה לא באמת מדובר בסוגייה פוליטית, מה ההשלכות של עוד כמה מעלות ואיך עסקים בעולם כבר נערכים עם פתרונות ● מגזין G של "גלובס" הוקדש השבוע כולו לסיקור משבר האקלים. קבלו הצצה

מטבע של 5 שקל /צילום: תמר מצפי

מדוע השקל הוא המנצח הבלתי מעורער של שוק המטבעות?

השאלה היא לא מדוע השקל חזק, אלא מדוע הוא הכי חזק בעולם ● דעה

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

נעמה יששכר יחד עם אימא יפה / צילום: באדיבות המשפחה

שורת מעשי הונאה: ההאקר הרוסי שסיבך את נעמה יששכר

אלכסיי בורקוב נעצר בישראל לפני כ-4 שנים בנתב"ג, לאחר שבארה"ב הוגש נגדו כתב אישום בגין הונאה בכרטיסי אשראי ● בית המשפט העליון קבע כי אין מניעה להסגירו לארה"ב חרף בקשה דומה מצד רוסיה, בעוד ששם מפעילים לחץ בדמות גזר דין כבד על נעמה יששכר

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

השנאה לכורדים, המצב הכלכלי בטורקיה והחברות עם טראמפ: מה עומד מאחורי התקיפה של ארדואן בסוריה

צבא טורקיה, הצבא השני בגודלו בנאט"ו והגדול במזרח התיכון, החל את מתקפתו נגד הכורדים בסוריה זמן קצר לאחר שצבא ארה"ב נסוג מהאזור ● נשיא טורקיה מצא דרך נוחה לבסס את מעמדו כשריף האזורי ולהסיט את תשומת הלב הטורקים מהצרות הכלכליות

יאיר דוכין, ויצמן נגר, אביחי שניר ואפרת טולקובסקי / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו לקראת הסופה התחבורתית המושלמת בגוש דן. פקק של יממה"

המחירים בשמים? המשקיעים אשמים במשבר הדיור? הממשלה מגזימה בהתערבות בשוק? חסרות דירות? ● בפאנל "גלובס" כינסנו הפעם 4 חוקרים: ד"ר אפרת טולקובסקי, ד"ר ויצמן נגר, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אביחי שניר, שמסכימים כי הדרך לפתור את משבר הדיור חייבת לעבור דרך תשתיות התחבורה