גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איירבוס עומדת לעקוף את בואינג ולהפוך ליצרנית המטוסים הגדולה בעולם

הרווח המתואם של איירבוס עמד ברבעון הראשון על 549 מיליון אירו, לעומת 14 מיליון אירו אשתקד ● הרווח הנקי של צנח ב-86% ל-40 מיליון אירו ● איירבוס אישרה תוכניות למסירת לפחות 880 מטוסי סילון מסחריים השנה, בעוד שהמתחרה בואינג נתקלת בקשיים בשל ההתרסקויות של 737 מקס

איירבס /צילום: יחצ
איירבס /צילום: יחצ

איירבוס דיווחה היום (ג') על צמיחה חזקה ברווח המתואם, אך דחתה את הספקולציה כי תוכל לגדיל את נתח השוק שלה באופן מיידי בשל צרותיה של יריבתה בואינג בפרשת 737 מקס, שהודות להן עשויה ענקית האירופית לכבוש מחדש את תואר יצרנית המטוסים הגדולה בעולם.

רווחי איירבוס  השתפרו הודות לגידול במספר מסירות המטוסים ברבעון לעומת הרבעון המקביל. המנכ"ל החדש, גיום פורי, אמר שהחברה תבחן השנה מחדש אם ביכולתה להגדיל עוד יותר את התפוקה.

איירבוס כבר מגדילה את תפוקת המטוס צר-הגוף הפופולרי A320, שמתחרה עם מאקס של בואינג. החברה, הפועלת מטולוז, צרפת, החלה לבנות 60 מטוסי A320 בחודש, לעומת 52 אשתקד. בעבר אמרה החברה כי ב-2021 תעלה התפוקה ל-63 מטוסים בחודש.

כל גידול נוסף בתפוקה לא ייכנס לתוקף אלא לאחר 2021, אמר היום פורי.

החודש הודיעה בואינג כי תקצץ באופן זמני את ייצור 737 מקס, שמתחרה ב-A320, מ-52 ל-42 מטוסים בחודש. בואינג נקטה מהלך זה לאחר ההתרסקות הקטלנית של מטוס מקס ב-10 במרץ - ההתרסקות השנייה תוך פחות מחמישה חודשים - שבעקבותיה קרקעו רגולטורים ברחבי העולם את המטוסים מדגם זה. בואינג שוקדת על פתרון לבעיות הבטיחות של מקס, שלדברי חוקרי תאונות גרמו לשתי התאונות.

אך המהלך של בואינג לצמצם את מספר מטוסי מקס שהיא מייצרת אינו משנה את תוכניות הייצור של איירבוס, לדברי פורי היום. איירבוס אמרה שייצור מספר גדול יותר של מטוסי A320 יוגבל בעיקר בשל יכולתן של הספקיות להגביר את התפוקה. לאיירבוס ולבואינג יש כמה ספקיות משותפות, אך פורי אמר שהחפיפה היא קטנה, והוסיף: "איננו רואים רגיעה והתרופפות בשרשרת האספקה" בעקבות השינוי בתפוקת מטוסי מקס.

פורי, שהחל החודש לכהן כמנכ"ל איירבוס, לאחר שניהל את פעילות המטוסים המסחריים של החברה, סירב לענות על השאלה האם מתדפקים לקוחות מקס על דלתה של איירבוס כדי לרכוש את A320 במקום הדגם של בואינג. "אנו מוגבלים במונחי התפוקה בשנים הבאות", אמר פורי. הביקוש ל-A320 היה חזק לפני משבר מקס, לדברי פורי, והוא עדיין נמשך.

איירבוס אישרה תוכניות למסור לפחות 880 מטוסי סילון מסחריים בשנה הנוכחית. בואינג, שיעד המסירה שלה היה 905, השעתה בשבוע שעבר את הצפי הזה בשל הקיפאון במסירות 737 מקס והקיצוץ בתפוקה. תוכנית הייצור של 737 היא הגדולה ביותר של בואינג במונחי מספר מטוסים.

ב-2003 הפכה איירבוס ליצרנית המטוסים הגדולה ביותר, לאחר שבואינג ביצעה קיצוץ חד בתפוקה בתגובה להיחלשות הכלכלית שפגעה קשות בחברות התעופה בכמה שווקים. יצרנית המטוסים האירופית הודחה מהמקום הראשון ב-2012 כשבואינג הגדילה את מסירות מטוס החלומות 787.

הגדלת התפוקה תרמה להגדלת הרווח המותאם של איירבוס לפני ריבית ומסים, בניכוי סעיפים חד פעמיים, ל-549 מיליון אירו, לעומת 14 מיליון אירו אשתקד. איירבוס מסרה 162 מטוסים ברבעון הראשון, לעומת 121 ברבעון הקודם אשתקד, ורשמה קפיצה של 24% במכירות ל-12.55 מיליארד אירו.

עם זאת, התכווץ הרווח הנקי ב-86% ל-40 מיליון אירו, בשל עלותן של כמה תוכניות ופגיעה בסך 190 מיליון אירו ברווחים מכיוון שממשלת גרמניה השעתה רישיונות ייצוא מערכות הגנה לסעודיה בגין מעורבותה של סעודיה בתימן. איירבוס לא יכולה לבצע חוזה אבטחת גבולות עבור סעודיה, כפי שהוסכם, בשל אמברגו נשק, לדברי סמנכ"ל הכספים דומיניק אסאם.

הגידול ברמת המלאים, כדי לסלול את הדרך להגדלת התפוקה, תרם לתזרים מזומנים חופשי בסך 4.34 מיליארד אירו לפני מיזוגים, רכישות ואשראי צרכני ברבעון הראשון. איירבוס, שמניבה בדרך כלל את מרבית תזרים המזומנים החופשי שלה בשבועות האחרונים של השנה, דבקה בתחזית לתזרים מזומנים חופשי בסך של כ-4 מיליארד אירו לפני מיזוגים, רכישות ואשראי צרכני.

איירבוס אמרה שהביקוש למטוסים חדשים נותר חזק למרות היחלשות ההזמנות בשלושת החודשים הראשונים של השנה. החברה השיגה 62 הזמנות חדשות בלבד באותה התקופה, וקיבלה 120 ביטולים, שאחת הסיבות להן קשורה למטוס הסופר-ג'מבו A380 שהחברה הודיעה השנה כי תפסיק לייצרו ב-2021.

איירבוס ביצעה הפרשה חד-פעמית בסך 61 מיליון אירו בגין החלטתה בפברואר לשים קץ לייצור A380. האחרון בסדרת המטוסים הדו-קומתיים האלה אמור להימסר ב-2021. במארס הודיעה איירבוס כי פתחה במו"מ עם איגודי העובדים על השפעת המהלך על 3,500 משרות שקשורות
ל-A380 - מרביתן בצרפת ובגרמניה.

עוד כתבות

לוגו מפלגת נעם / צילום: צילום מסך מיוטיוב

מפלגת ימין חדשה נגד ההכרה במשפחות חד מיניות

שמה של המפלגה החדשה הוא "נעם – עם נורמלי בארצנו", ומקימיה הם ברובם תלמידי הרב צבי טאו מישיבת הר המור ● במפלגה מדגישים את המאבק נגד הכרה במשפחות חד מיניות: ""מדובר על עתיד ילדנו כבעלי משפחות נורמליות, מדובר על יהדותם של נכדינו ומדובר על היכולת להיות עם נורמלי בארצנו"

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

סקר של נשיאות המגזר העסקי: 85% יצביעו בבחירות גם בלי שבתון במשק

62% מהנשאלים סבורים כי יש לאפשר את יום השבתון רק למי שמימש את זכותו הדמוקרטית והצביע ● 13% סבורים כי יש לבטל לחלוטין את השבתון במשק בבחירות ● שרגא ברוש: "הציבור מבין את הנזק הכלכלי החמור של יום שבתון שלישי במספר בתוך פחות משנה"

דוכן פירות וירקות / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

העלאת הריבית מתרחקת: מדד המחירים לצרכן הפתיע את השוק - ירד ביוני ב-0.6%

בעקבות המדד הנמוך מהצפוי ירד קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים ל-0.8% ● זו הפעם הראשונה מאז יוני אשתקד שקצב האינפלציה יורד אל מתחת לאחוז, כלומר מתחת לרף התחתון ביעד האינפלציה של בנק ישראל ● מדד מחירי הדירות החדשות עלה בחודשים אפריל-מאי ב-0.6% לעומת מרץ-אפריל

אהוד ברק / צילום:

למה אהוד ברק נאלץ לבטל את כרטיס האשראי? ניסה להביך את נתניהו ועשה טעות של מתחילים

ראש הממשלה לשעבר ויו"ר מפלגת ישראל דמוקרטית העלה אתמול סרטון שבו הוא משלם מכספו הפרטי על מנת לעקוץ את ראש הממשלה ● תוך זמן קצר, גולשים העתיקו את נתוני מספר האשראי, וברק נאלץ לבטל את הכרטיס ● מהקמפיין מסרו: "הגיע הזמן שלאזרחי ישראל יהיה ראש ממשלה עם כרטיס אשראי"

מתחם מלון עדן אין. "להשתחרר מההסכם כדי להגן על האינטרס הציבורי" / צילום: בר אל

היזם גילה: החתימה של ראש המועצה לא מבטיחה שהתוכנית תצא לפועל

יזם פרטי קידם תוכנית לבנייה למגורים בזכרון יעקב במקום מלון עדן אין ● בית המשפט העליון קבע שההסכם שחתם עם המועצה אינו חוקי משום שלא ניתן אישור של מליאת המועצה, אלא רק חתימה של ראש המועצה - והוועדה המחוזית ביטלה את התוכנית

חנות איי דיגיטל / צילום: יח"צ

מנפלאות השירות: מסר סמאטרפון להחלפת סוללה באיידיגיטל וקיבל לידיו חזרה מכשיר "מת"

הסמארטפון נמסר לחנות בראשון לציון ● כשבא לקחת את המכשיר חזרה, ניסו להחתים אותו על מסמך שכלל תקלות ש"התווספו" למכשיר ● תגובת החנות: "כשהמכשיר הגיע למעבדה הוא כבר לא עבד ולא קיבל מתח"

שר האוצר, משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכן כלפי מעלה את נתוני הצמיחה של המשק, הישראלים ממשיכים להסתער על שוק הרכב

האומדן השלישי של נתון הצמיחה בחישוב שנתי עודכן מעלה ל-5% לעומת 4.8% באומדן השני ● ללא השפעת העלייה בהכנסות ממסי ייבוא עודכן נתון הצמיחה מעלה ל-3.6% ● ההוצאה לצריכה פרטית ירדה ב-0.4% לעומת עלייה של 4.2% ברבעון הקודם

גלעד אלטשולר / צילום: ענבל מרמרי

המוסדיים קבעו לאלטשולר שחם גמל ופנסיה שווי של 1.13 מיליארד שקל; ומה זה אומר על פסגות?

הצעת מכר מוצלחת לחברת הגמל וההשתלמות הגדולה בישראל: המנכ"ל יאיר לוינשטיין ובית ההשקעות אלטשולר שחם ייפגשו עם קרוב ל-300 מיליון שקל ● בהמשך השבוע צפוי להתקיים השלב הציבורי של הצעת המכר, שלאחריו יחזיק לוינשטיין ב-14.4% ממניות אלטשולר שחם גמל ופנסיה, בעוד בית ההשקעות יחזיק ב-60.6%

תאגיד השידור כאן / צילום: יעל בר נתן באדיבות פירמה

סוף לתוכני התאגיד ביוטיוב? גוגל הסירה את הערוץ בערבית

ערוץ כאן 33 הוסר לאחר שהתקבלו 3 תלונות על הפרת זכויות יוצרים בפלטפורמה, שמקשה מאוד על ההגנה עליהן

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

אפריקה נכסים בוחנת רכישת פרויקטים של מבני משרדים ברומניה בשווי 310 מיליון אירו

הנכסים בארבעה פרויקטים ברומניה מוחזקים על ידי חברת הנדל"ן NEPI Rockcastle, הפועלת באירופה ונסחרת בבורסת יוהנסבורג ● אפי אירופה, חברה בת של אפריקה נכסים, חתמה מול NEPI על מכתב כוונות לא מחייב לרכישת ההחזקות בנכסים

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

שבועיים לסגירת הרשימות: אהוד ברק נערך לריצה עצמאית ומגייס 3 מיליון שקל ערבויות

עד כה הסקרים לא מחמיאים מדי לאהוד ברק, אבל נראה שיש מי שכן מאמינים שבכוחו לעבור את אחוז החסימה ואף מוכנים להכניס יד לכיס ולתת ערבות בגובה מיליון שקל ● מדובר בחבר הרשימה קובי ריכטר, יו"ר כלמוביל שמואל חרל"פ וכן ענת אגמון, מבעלות השליטה ב"גלובס"

משה כחלון / צילום: רויטרס

להכניס את מחירי הדירות לפרופורציות: למה לא קיבלנו טלפון מכחלון לפני הכתבה הזו

למערכת הבחירות הקודמת שר האוצר כחלון נכנס כמי שהשיג ירידות מחירים, הישג שנמחק כעת ● וגם: מדוע לא נראה בזמן הקרוב עליות מחירים היסטריות סטייל סוף העשור הקודם ● 5 הערות על עליית מחירי הדירות ● פרשנות

אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

איך ממשיכים את המומנטום ומה עושים עם כאל: האתגרים של מנכ"ל דיסקונט החדש, אורי לוין

מנכ"ל דיסקונט הנכנס, שמינויו הוכרז היום, יקבל לידיו בנק חזק בהרבה משקיבלה קודמתו לילך אשר-טופילסקי ● ההצלחה שלה בחילוץ דיסקונט מדשדוש היא גם האתגר שלו: הוא יידרש לשמור על הצמיחה המואצת, להוביל התייעלות נוספת, לחמוק מהפסדים באשראי אחרי צמיחה מואצת, להחליט אם למכור את כאל ולפצח את שוק אפליקציות התשלומים ● ועוד לפני כן, הוא צריך לבנות הנהלה חדשה

משה (בוגי) יעלון  / צילום: תמר מצפי

האם יעלון פיצח את השיטה איך לגרום לבני ישיבות להתגייס?

שר הביטחון לשעבר יעלון טוען שדווקא הוא, בדרכי נועם, שכנע בני ישיבות לעמוד במכסות הגיוס ● בדקנו מה באמת קרה בשערי הבקו"ם ● המשרוקית של גלובס

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: חיים בורנשטיין

אחרי עשור רה"מ נזכר "לקחת אחריות" על מחדל הדיור הציבורי: אלה הבעיות הדחופות

זכאי הסיוע בדיור נדחקים כבר שנים מסדר היום ● בסוף השבוע האחרון, כשקמפיין הבחירות ברקע, הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו שהוא "לוקח אחריות", וספג ביקורת מ"ישראל ביתנו" כמי שמנסה "לגנוב" מהם מנדטים ● "גלובס" עושה סדר ומנתח את הבעיות הדחופות של התחום

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

"שפל מדרגה מוסרי": עורכת דין מונתה כאפוטרופוסית וגנבה מהחסויים את כספם

השופט ציון קאפח קבע כי עו"ד תמר בן אלי תפצה את המתלוננים בסך 553 אלף שקל – היקף הכספים הכולל שגזלה מהם ● כמו כן גזר עליה שלוש וחצי שנות מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח ● "אין מדובר ב"מעידה חד פעמית" או ב"כשל נקודתי" אלא מעשי הנאשמת מעידים על שיטתיות ועל סדרתיות"

דוד אדרי / צילום: תמר מצפי

העליון הותיר את ההרשעה בהרצת האג"ח בפסגות על כנה; הפחית מעונשי המאסר של בכירי החברה לשעבר

(עדכונים): הערעורים של אדרי ובן דוד על גזר הדין התקבלו חלקית: עונש המאסר שנגזר על אדרי יופחת מ-54 חודשים ל-42 חודשי מאסר בפועל, ועונש המאסר שנגזר על בן דוד יעמוד על 22 חודשי מאסר בפועל במקום 30 חודשים ● חקירת הפרשה התפוצצה ב-2010, אז התברר כי רשות ניירות ערך חוקרת חשד לתרמית חמורה שביצעו בכירי פסגות לשעבר בבית ההשקעות הגדול במדינה

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

ראש בראש: הנפילה של מניית טבע אתמול אפשרה לנייס לעקוף אותה בשווי

נייס אף היא חברה דואלית, וכשעקפה את טבע בשווי השוק היא הפכה לחברה הישראלית השנייה בגודלה אחרי חברת אבטחת הסייבר צ'ק פוינט - ששווייה כמעט כפול, ועומד על 18.3 מיליארד דולר

חיים כהן  / צילום: איל יצהר, גלובס

רפק מחזקת את הדירקטוריון עם חיים כהן כיו"ר ועם לימור דנש כדירקטורית בלתי תלויה

חברת רפק, שעלתה בשבועות האחרונים לכותרות כאחת השותפות שזכו במכרז חברת החשמל לרכישת תחנת הכוח אלון תבור מידי חברת החשמל, מחזקת את הדירקטוריון שלה באנשי ביטוח ופיננסים בכירים

נשיאי סין וארה"ב, שי וטראמפ, בוועידת G20 / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

מחיר מלחמת הסחר: יצרניות אמריקאיות מוציאות פסי ייצור מסין

המכסים שהטילה ארה"ב על יבוא מסין גורמים לחברות להעביר את הייצור למדינות אחרות ● אלא שהן כמעט לא מחזירות את הייצור לארה"ב, כפי שקיווה ממשל טראמפ