גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות החכרת מטוסים עדיין נמצאות מתחת לרדאר

איגרות החוב של איירקאפ, ממובילות השוק העולמי, מציעות אלטרנטיבה עדיפה לחשיפה למגזר התעופה הצומח ולענף התיירות שהולך וגדל, בייחוד באסיה

טיסת אמריקן איירליינס / צילום: Shutterstock
טיסת אמריקן איירליינס / צילום: Shutterstock

תעשיית התעופה העולמית נהנית בשנים האחרונות מרוח גבית המגיעה מגידול בתנועת הנוסעים ומירידה בעלויות, שצפויה להמשיך ולתמוך בחברות בסקטור גם בשנים הקרובות. הגידול בתיירות ובמסחר מצריכים בניית עוד ועוד מטוסים והקמת חברות תעופה נוספות, שיעמדו בביקושים למספר הטיסות הגדל והולך בעולם. מדי יום כ-100,000 טיסות מניעות מיליוני נוסעים ליעדם.

חברות החכרה (ליסינג), המספקות פתרונות מימון רכש מטוסים לחברות תעופה, הן בין הנהנות העיקריות מהצמיחה המהירה במספר המטוסים והנוסעים בעולם. חברות הליסינג מהוות שחקן מרכזי בענף, עם נתח שוק של כ-45%, והן בעלות פוטנציאל משמעותי לצמיחה עתידית בשוק התעופה. זאת במיוחד בקרב חברות חסך (Low-Cost) חדשות וחברות תעופה קטנות באסיה.

מבין אלו, חברת איירקאפ (AerCap - סימול: AER), הנסחרת לפי שווי שוק של כ-7 מיליארד דולר, היא אחת הבולטות. איירקאפ היא חברת ליסינג הולנדית והשנייה בגודלה בעולם - היא מחזיקה בצי מטוסים של 1,056 מטוסים המתאפיינים בגיל ממוצע צעיר יחסית של 6.3 שנים, ומנהלת תיק נכסים בהיקף של כ-43 מיליארד דולר.

חששות משקיעים מפני האטה גלובלית ושמועות על פשיטות רגל של חברות תעופה הביאו בסוף 2018 לירידה מהירה במחירי האג"ח ולעלייה בתשואות חברות הליסינג. אולם, חששות אלו נרגעו ובחודשים האחרונים חזרו מרווחי הסיכון לרדת לנוכח המשך צמיחה חזקה בתנועת הנוסעים בעולם.

סדרת האג"ח של איירקאפ לטווח של שש שנים, הנושאת קופון 4.45%, נסחרת כיום בתשואה שנתית לפדיון של כ-4.14%, מה שמגלם מרווח סיכון של 177 נ"ב מעל העקום הממשלתי של ארה"ב - תמחור שעדיין משקף דיסקאונט ביחס לשוק. מצב זה מהווה נקודת כניסה אטרקטיבית מבחינת ההשקעה, כאשר הפוטנציאל העסקי עדיין אינו מגולם במלואו בציפיות המשקיעים, ואילו חברות הליסינג נמצאות עדיין מתחת לרדאר ובכך מהווה, להערכתנו, הזדמנות השקעה מעניינת.

תעשיית התיירות נהנית ממספר מגמות חזקות המתרחשות בשנים האחרונות. מגמות אלו כוללות את הצמיחה הגבוהה בתנועת הנוסעים בעולם, שגדלה בעשור האחרון בקצב גבוה יותר משיעור הצמיחה בתוצר העולמי. להערכת איגוד התחבורה האווירית הבינלאומי (IATA), תנועת הנוסעים צפויה לצמוח בכ-6% ב-2019, בעוד בבואינג צופים כי מספר הנוסעים יגדל לכ-17 מיליארד נוסעים ב-2035, מה שמהווה צמיחה שנתית ממוצעת של כ-5% במהלך שני העשורים הבאים.

מגמה נוספת שתומכת בענף היא הצמיחה המואצת של מעמד הביניים במדינות מתפתחות, שמהווה מנוע צמיחה מרכזי לענף התיירות העולמי בכלל ולחברות תעופה בפרט. לפי הערכות, אוכלוסיית מעמד הביניים בעולם תלך ותגדל, ותגיע לכ-4.8 מיליארד בני אדם ב-2035, כמעט כפול מגודלה ב-2015. כתוצאה, בשנים האחרונות מתווספים עשרות מיליוני תיירים חדשים, בעיקר סינים והודים, למצבת הנוסעים מידי שנה. מה שתומך בגידול בהוצאה על צריכה פרטית בעולם וכן בגידול במספר הנוסעים בטיסות.

במקביל, כדי לעמוד בביקושים הגואים של הטיסות יש צורך בבניית מטוסים חדשים, מצב שאמור להביא גם לעלייה בדרישות מימון של חברות תעופה. להערכת בואינג, צי המטוסים הגלובלי יגדל לכ-45,240 מטוסים עד 2035, יותר מפי 1.5 ממספר המטוסים שנמצאו בשירות בשנת 2018. בנוסף, כ-80% מהמטוסים בשירות ב-2018 התאפיינו בגיל ממוצע גבוה יחסית, ועל כן צפויים להתיישן ותחזוקתם אמורה להתייקר, מה שיביא להחלפתם בדגמים חדשים יותר.

בבואינג צופים ביקוש לכ-41,000 מטוסים נוספים עד שנת 2035, עם צרכי מימון בהיקף של לפחות 3 טריליון דולר, כאשר יותר מ-40% מהביקוש יגיע מאזור אסיה-פסיפיק. בסוף 2018, צבר ההזמנות של בואינג ואיירבוס למטוסים הסתכם ב-13,447 מטוסים, קרוב למחצית צי המטוסים הנוכחי, כאשר אזור אסיה-פסיפיק אחראי על הנתח הגדול מסך ההזמנות.

לאור זאת, השקעה באיירקאפ יכולה להציע למשקיעים אלטרנטיבה עדיפה להיחשף למגזר התעופה הצומח ולענף התיירות שהולך וגדל, בייחוד בקרב מדינות אסיה. הפרופיל העסקי של איירקאפ נתמך בצבר הזמנות גדול במיוחד של 363 מטוסים, אשר צפויים להימסר לחברות תעופה בינלאומיות בשנים הקרובות. 95% מהמסירות הצפויות עד 2021 כבר מוחכרות על ידי חברות תעופה בינלאומיות, כאשר משך תקופת חוזה החכירה הממוצע עומד על 7.4 שנים. מודל זה מאפשר לחברה יציבות בהכנסות ונראות גבוהה יותר בתזרים המזומנים עם פוטנציאל לצמיחה בהזמנות בשנים הקרובות.

בנוסף, לאיירקאפ מספר יתרונות תחרותיים מובהקים, כמו עלויות מימון מהנמוכות בענף, וכן יכולת ניהול וביצוע מרשימה כפי שבאה לידי ביטוי בהיסטוריה מרשימה של יצירת רווחים בצורה עקבית. במהלך שלוש השנים האחרונות שמרה החברה על שיעור תשואה על ההון (ROE) גבוה ברמה של כ-12%.

מאז שנת 2014 פעלה גם החברה לשיפור הרכב צי המטוסים שלה תוך מכירת מטוסים ישנים והשקעה בדגמים חדשים, מה שהוביל לגידול בהיקף המסירות ולחיזוק פרופיל הנזילות שלה. נכון לסוף 2018 היו בקופתה של איירקאפ מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של כ-1.2 מיליארד דולר, וקו אשראי לא מנוצל בהיקף של 4 מיליארד דולר עד לשנת 2021.

שוק הליסינג כולל כ-160 חברות בעולם, אולם אנו סבורים כי איירקאפ עדיפה על פני חברות מתחרות, שכן איגרות החוב שלה נסחרת בתשואות דומות ואף גבוהות יותר ביחס לאיגרות המקבילות, אך בשל גודלה ומעמדה המוביל בשוק הליסינג העולמי אנו מאמינים כי איירקאפ חשופה פחות לשינויים ולזעזועים חיצוניים. 

הכותבים הם המנכ"ל המשותף בבנק ההשקעות אופנהיימר ישראל ואנליסט החוב בבנק ההשקעות. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

עוד כתבות

אמזון/ צילום:   Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

נפתחה חקירת הגבלים עסקיים נגד אמזון באיחוד האירופי

החקירה תבחן את השימוש של החברה בדאטה שהיא אוספת על סוחרי צד שלישי שמוכרים דרך הפלטפורמה, כדי לבחון אם היא מנצלת לרעה את תפקידה ● לפי הנציבות, החקירה תבחן "איך השימוש בדאטה שנאסף מסוחרים ע"י אמזון, כקמעונאית, משפיע על התחרות" ● הנציבות ידועה תחת כהונתה של וסטגר, שצפויה להסתיים בקרוב, ידועה בהטלת קנסות כבדים על ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות

פרופיל הפייסבוק של מארק צוקרברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בדקתם איך אתם נראים כזקנים? לכו תדעו לאן המידע שלכם הגיע

תנאי השימוש של האפליקציה מאפשרים להשתמש בתמונות שמשתמשים מעלים לאפליקציה ● מאחורי האפליקציה עומדת חברה רוסית, שכבר פיתחה אפליקציות דומות בעבר

רונאל פישר/ צילום : רפי קוץ

צרות? הפרקליטות דורשת השלמות חקירה בתיק פישר - ביהמ"ש לא ממהר לאשר

ביהמ"ש בלם את התביעה בתיק פישר: מח"ש ביקשה לזמן לחקירה נוספת את האחים נחמיאס, למרות שעניינם הסתיים בהסדרי טיעון בקול ענות חלושה • הערכה: הסדרי הטיעון המרוככים עם האחים סותרים את אחד האישומים נגד פישר • סנגוריו: הפרקליטות מנסה "לחלץ עצמה מהבוץ", מחשש שאישום זה יבוטל • לעת עתה, ביהמ"ש מונע ממח"ש לחקור את האחים

מנכ"ל לפ"מ בועז סטמבלר / צילום: יואב דודקביץ ידיעות אחרונות

לקראת מהפכה בענף רכש המדיה: באוצר בוחנים את גורלה של לפ"מ

בפגישות שקיימו נציגי אגף התקציבים עם גורמים בשוק הם דנו בין היתר באפשרות להוציא חלקים גדולים מפעילות המדיה של לפ"מ לידי גורמים מקצועיים פרטיים ● אחת הסוגיות המרכזיות: ניהול רכש המדיה ● האוצר: "לאחרונה הגיעו פניות מידי גורמים פנים וחוץ ממשלתיים"

אהוד ברק מציג את הצעיף שכיסה את פניו כשיצא מדירת אפשטיין / צילום: אמיר מאירי

ברק תוקף: "כל מי שמפריע לנתניהו להיות בשלטון הופך לבוגד"

במפגש פעילים של מפלגת ישראל דמוקרטית בתל אביב, הצהיר יו"ר המפלגה, אהוד ברק, כי הפרסומים המיוחסים לו ב-24 השעות האחרונות בכל הנוגע למיליארדר המואשם בפדופיליה ג'פרי אפשטיין "הם שקר וכזב" ● "אלימות כלפי נשים היא פשע נגד האנושות, הפשע הנפוץ והבסיסי ביותר, ויש למגרו"

מדידת חום בהתפרצות האבולה בקונגו / צילום: באז ראטנר, רויטרס

ארגון הבריאות העולמי הכריז: התפרצות האבולה בקונגו - מצב חירום בינלאומי

התפרצות הוירוס הקטלני בקונגו הוכרזה על ידי ארגון הבריאות העולמי הערב כמצב חירום בינלאומי לאחר שהמחלה התפשטה השבוע לעיר גומה, בה גרים שני מיליון איש

אזור קניות מרכזי בשנגחאי/ צילום: רויטרס, Aly Song

האם דובדבנים יסיימו את מלחמת הסחר בין הנשיא טראמפ לסין?

היה אפשר לשמוע השבוע את קול ליקוק השפתיים מן הבית הלבן: כלכלת סין רשמה את הצמיחה האטית ביותר זה 30 שנה ● בעיני הנשיא טראמפ זו ראיה שהלחץ על סין לוויתורי סחר נושא פירות, מפני שהכאב שהיא סובלת מניב פשרות ● אבל היא חושבת שהוא שוגה בהזיות

נטפליקס. יודעת לאתגר את הצרכן הצעיר והמתוחכם עם תוכן חדשני ומקורי / צילום: רויטרס - Mike Blake

אחרי הדוחות: מניית נטפליקס צוללת, IBM מזנקת

מניית נטפליקס צונחת ב-10% לאחר שמספר המשתמשים הרשומים של החברה ברבעון השני של השנה עלה בשיעור נמוך בהרבה מהצפוי ● במקביל, ענקית המחשוב IBM עקפה את תחזית הרווח למניה, מנייתה קופצת לאחר הנעילה

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

הגירעון יגדל: הביטוח הלאומי הודיע כי יפסיק לרכוש אגרות חוב מהמדינה

זאת לאחר שלדברי מנכ"ל המוסד לא הושגה כל התקדמות במגעים לקראת הסכם חדש בין הביטוח הלאומי למדינה ● שפיגלר ציין כי בעבר הזהירו אותו באוצר שביטול ההסכם יוביל לזינוק בגירעון ל-3.9% - צעד שיביא לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל ● מרידור: "שפיגלר לוקח על כתפיו אחריות לסיכונים כלכליים אימתניים"

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רשות ניירות ערך רוצה להנגיש את ההשקעה בקרנות הגידור לציבור דרך קרן נאמנות ייעודית חדשה

הרשות "שוקלת לאפשר הצעה לציבור של קרן נאמנות אלטרנטיבית מסוג 'קרן גידור בנאמנות'" ● "במהלך השנים האחרונות חלה התפתחות מואצת בתעשיית הקרנות האלטרנטיביות"

עמי סגל / צילום: תמר מצפי

פרשת אלפא פלטינום: הוגש כתב אישום נגד עמי סגל

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה כתב אישום נגד בעל השליטה לשעבר בקבוצת החברות הבינלאומית פורום ובבית ההשקעות אלפא פלטינום בגין גניבה, תרמית בניירות ערך, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד ● סגל חשוד כי העביר כ-40 מיליון שקל של משקיעים לקרנות שבשליטתו או כאלה שיש לו עניין אישי בהן

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

מנכ"ל האוצר: "האגו זו המחלה הישראלית ובמגזר הממשלתי זה מגיע לרמות מטורפות"

במסגרת הרצאה על איך מקדמים רפורמות מתח מנכ"ל האוצר שי באב"ד ביקורת נוקבת על המגזר הציבורי ● "לצערי אין בממשלה אחריותיות. אם אתה טוב אתה לא מתוגמל בשום דבר. אם אתה רע אף אחד לא יודע. אם לא כתבו עליך כלום בדוח המבקר ולא הגעת ל-433 – אז אתה מצויין"

אברהם ביגר/ צילום: תמר מצפי

המאבק בפז: אנטרופי נגד הצעת היו"ר אברהם ביגר למנוע החלפת מחצית מהדירקטוריון

בכך, מצדדת חברת הייעוץ בעמדת מיעוט שהציגו הדירקטורים החיצוניים של פז, לפיה שינויים דחופים בתקנון פוגעים בממשל התאגידי של החברה ● עם זאת, באנטרופי מציינים כי "נדרש להביא בחשבון את רצון היו"ר החדש ביצירת רצף כהונה של דירקטורים ותיקים"

משה רונן / צילום: שלומי יוסף

התחדש משפטו של רונן משה; מבקש לפסול את הודאותיו במשטרה בצל פרשת מסינג

רונן משה מואשם בשני מקרים של מתן שוחד וכן בעבירה של הלבנת הון, וזאת במסגרת פרשיית משנה של פרשת השחיתות ב"ישראל ביתנו" ● סניגוריו של משה ביקשו לנהל תחילה משפט "קטן" בתוך המשפט המרכזי בטענה כי יש לפסול את שלוש ההודאות שמסר משה במשטרה ביחס לחשדות נגדו, וזאת על רקע חשיפת פרשת גיל מסינג

אייל לפידות / צילום ארכיון: יוסי כהן

הנזק שגורם אייל לפידות לנורמות בשוק ההון הישראלי

חבילת השכר העצומה שקיבל אייל לפידות בשיכון ובינוי – יותר מ-100 מיליון שקל בחמש שנים - הגבירה את תחושת התיאבון אצל מנהלים רבים במשק ● זהו נזק עצום הנובע משרשור של חוסר פרופורציה שנולד ממקרה אחד חריג ● אבל לפידות בסך הכול ביקש וקיבל את מה שרצה, והאצבע המאשימה צריכה להיות מופנית אל המאשרים ● דעה

חנויות האפליקציות של גוגל ואפל./ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מול קונגרס עוין: ענקיות הטכנולוגיה התעקשו שהן לא פוגעות בחדשנות

שימוע שנערך השבוע לאפל, גוגל, אמזון ופייסבוק עסק בניצול עוצמתן לטובת בלימת מתחרות ● "צריך לוודא שיצמחו גם הענקיות הבאות", אמר דיוויד סיסליני, יו"ר הוועדה בקונגרס ● באירופה נפתחה חקירה חדשה נגד אמזון

הר זבל בחופי לבנון. / צילום: רויטרס

נהנים בים? בקרוב תהיה באוקיינוסים יותר פסולת מבעלי חיים

האוקיינוסים והימים - ממשאבי החיים המשמעותיים ביותר שלנו - בדרך לקריסה ביולוגית, כתוצאה מהפיכתם ל"פחי אשפה" עצומים שקולטים מידי יום עשרות מיליוני טונות של פסולות ● בעולם מתחילים להבין את הסכנה ואת הפוטנציאל של הנושא, ומחפשים נקודת איזון חדשה בין שמירה על המגוון הימי והצורך בפיתוח כלכלי

מגדלי גינדי בשוק הסיטונאי בתל אביב / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה הרשויות המקומיות מעדיפות שלא לקדם בעצמן דיור בר השגה

כבר חמש שנים שהמדינה מתירה לראשי הערים להשתמש בקרקעות ציבוריות לבניית דיור להשכרה במחיר מפוקח, אבל אף פרויקט עדיין לא קם: לראשי הערים אין מספיק קרקעות, אין תמריץ ואין מודל כלכלי ● ככה מקדמים תוכנית בכאילו ● "גלובס" בודק את הכשלים בשוק השכירות: כתבה שנייה בסדרה

עופר נמרודי ומלון רימונים אילת של מלונות הכשרה / צילומים: ורדי כהנא, יח"צ

המוסדיים מתנגדים להטבת הענק למשפחת נמרודי ואסיפה לביטול מניות היסוד בהכשרת הישוב נדחתה

שני הגופים הגדולים בחברת הנדל"ן, קבוצות הביטוח הפניקס ומנורה, מתנגדים למתווה שבו יוקצו למשפחה כתבי אופציה בלתי סחירים למניות החברה - שנועדו לשמר את שליטתה - במחיר מימוש שישקף הנחה של 16.5% ● ביטול מניות היסוד יאפשר להכשרה להנפיק מניות חדשות בבורסה

יוסי לוי / צילום: איל יצהר

לאחר שהמניה הכפילה את שווייה בשנה: אינטרגאמא מוכרת למור השקעות 6% מההון

בית ההשקעות ישקיע כ-9 מיליון שקל במניות רדומות ובאופציות למניות רדומות של חברת ההחזקות, ויהפוך לבעל עניין בה ● העסקה נעשית לפי מחיר מניה הקרוב ל-68 שקל – נמוך בכ-12% משווי המניה היום