גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הפשע שלנו היה שהיינו הראשונים לבנות מגדל גבוה בירושלים"

הלל צ'רני, ממורשעי פרשת הולילנד, שריצה עונש מאסר של 15 חודשים, שובר שתיקה בראיון ל"גלובס" • "הפרויקט החדש יהיה זהה לזה הקיים ויהיה היפה בירושלים", הוא אומר ● על התקופה בכלא: "היה קשה, אבל זה מאחוריי”

הלל צ'רני / צילום: יוסי זמיר
הלל צ'רני / צילום: יוסי זמיר

"העצירה של בניית פרויקט הולילנד הייתה מיותרת", אומר הלל צ'רני, ששובר שתיקה ארוכה בראיון ל"גלובס". "ברמה התכנונית לא הייתה בעיה בפרויקט הולילנד. כבר ב-2014 קבע בית המשפט המחוזי בהכרעותיו כי לא התבקשו או ניתנו הטבות תכנוניות, והדברים אפילו הודגשו בגזרי הדין של אישי הציבור שהורשעו בפרשה", הוא אומר.

את הקרקע בהולילנד רכשה משפחת צ'רני בשנת 1953, במטרה להקים עליה מלון. "במהלך מלחמת השחרור נהרג דודי, אחיה של אמי, בקרב על קיבוץ ניצנים, שבו היה חבר מן המניין", מספר צ'רני. "הוא אחד משלושת הרוגי עולי דרום אמריקה, שעל-שמם נקרא עין השלושה בצפון הנגב. בעקבות מותו הגיע סבא שלי לירושלים על-מנת לרכוש שטח להקמת בית למשפחה שבו תתכנס מדי שנה. ב-1951 סייר סבא שלי עם טדי קולק בירושלים והשתכנע לקנות בכסף מלא ובמט"ח, ולא בלירות ישראליות שאיבדו את ערכן, את ההר שנשק אז לגבול הירדני, ושסביבתו שרצה בפעילות ארגון הפדאיון. ב-1953 נקנה ההר, וב-1959 נחנך הבניין שהפך למלון ארץ הצבי, מלון הולילנד".

כבר בתחילת הפרשה נעצר צ'רני, ובהמשך הוגש נגדו כתב אישום. הוא הורשע בשורה של עבירות שוחד בבית המשפט המחוזי בתל-אביב בשנת 2014, ונגזרו עליו 3.5 שנות מאסר, קנס של מיליון שקל וחילוט של מיליון שקל. הרשעתו נסמכה בבסיסה על עדותו של עד המדינה שמואל דכנר ז"ל.

צ'רני ערער לבית המשפט העליון, וערעורו התקבל חלקית בסוף 2015 - חלק מההרשעות שיוחסו לו בבית המשפט המחוזי בוטלו. עונשו הופחת מ-3.5 שנות מאסר למאסר של 26 חודשים, הקנס שהוטל עליו הופחת לחצי מיליון שקל, והחילוט בוטל.

צ'רני החל לרצות עונש מאסר בסוף פברואר 2016. ועדת השחרורים קיבלה את בקשתו לקיצור עונשו, לאחר ריצוי של שני שליש מהתקופה, והוא שוחרר מהכלא בסוף מאי 2017.

"הפרויקט הקדים את זמנו"

לטענת צ'רני, העובדה שרבים בציבור מקשרים את פרויקט הולילנד עצמו להרשעות בפרשה, חוטאת עד היום לאמת. הוא כבר הגדיר את הפרשה כ"עלילת דם", בעת שנכנס לכלא חרמון לריצוי עונשו.

"אף אגורה לא עברה מאנשי הולילנד לאיש מעשרות אנשי הציבור שקידמו אותו", אומר כעת צ'רני. "אף בקשה חריגה לא הוגשה לוועדות התכנון, וקל וחומר לא אושרה. פרויקט הולילנד הוא אולי הפרויקט היחיד בירושלים שאושר במועצה הארצית, שדנה בו ואישרה אותו. ה'פשע' שלנו היה שהיינו הראשונים לבנות מגדל גבוה בירושלים, והפרויקט הקדים את זמנו. עובדה היא שהיום מגדל הולילנד הוא לא המגדל הכי גבוה בעיר. כשאני עומד ליד הפרויקט, אני רואה מגדל גבוה יותר בשכונת בית וגן. עיריית ירושלים בעצמה מתהדרת בעשרות המגדלים שיוקמו בכניסה לעיר, והמגדלים שמאושרים עכשיו בתוכניות פינוי-בינוי הם כבר משהו ברור מאליו, אפילו בשכונות שאינן שכונות יוקרה. לו הפרויקט היה קם היום, אף אחד לא היה מרים גבה".

עובדה שהיו הרשעות.

"בית המשפט העליון פסל את שמואל דכנר כעד והשתמש במילים קשות ביותר לגבי מהימנותו ומהימנות דבריו, אבל לא פסל את הדברים של המורשעים שהתבססו על חקירות שנשענו רק על יומניו של דכנר, חקירות שהנחקרים לא יכלו לדעת שהן תולדה של חומר בדוי. כנחקר, יכולתי רק להכחיש את המיוחס לי. לא הייתה לי כל היכרות עם מעשיו של דכנר, ובוודאי עם מה שבדה מליבו. לאחרונה נדחתה סופית על-ידי בית המשפט העליון תביעתה האזרחית של עיריית ירושלים נגדנו, לעניין תשלומי היטלי השבחה בשנת 1999, תביעה שנשענה לצערי על בדותות של דכנר. לו תביעה כזו הייתה מתנהלת לפני המשפט הפלילי, ייתכן שהיה ברור לכל תוך פרק זמן מיידי עד כמה אסור לסמוך על עדי מדינה שממומנים על-ידי הפרקליטות".

היה צדק בעונש המאסר שריצית?

"ההרשעות שלי קשורות בתרומות שנתתי ברצון לגופי צדקה מוסדיים וחשובים. עמותת יד שרה יכולה להתקיים בלי תרומות? מילא אם הייתי תורם רק ליד שרה, אבל תרמתי גם להרבה עמותות אחרות. אין איש שאינו עושה טעויות, אבל המרחק בין טעויות לבין מעשים פליליים הוא גדול. ייתכן כי בשל רגישות העניין הייתי חייב להקים ועדה שתעביר תרומות בשם המשפחה, ולא לעשות זאת ישירות, אך דבריו של דכנר לפיהם בשלב מסוים ב-2003 החלטתי להתייחס לתרומות כאל שוחד ישיר - הם בדיה מוחלטת. אני יכול רק להצטער שבית המשפט דבק בפירוש הקשה של הדברים, למרות שלא עשה זאת בלב שלם, אך כעת הנושא מאחוריי".

"זה יהיה הפרויקט היפה בירושלים"

צ'רני גם מדבר על אופיו של החלק השני של הפרויקט, שלא עומד להיות שונה בהשוואה לפרויקט המקורי.

מה בכל זאת שונה בחלק השני של הפרויקט לעומת התכנון המקורי?

"הפרויקט יהיה זהה לחלוטין לזה שקיים, הדבר היחידי שביטלו לנו זה את החיבורים בין הבניינים שהפכו לסמל שלילי. מה שאירוני הוא שהחיבורים בין הבניינים בפרויקט הקיים בכלל לא היו רעיון שלנו, אלא היו דרישה של אדריכל הוועדה המחוזית דאז. בדיוק כשם שמיקום המגדלים בחלקו הצפוני הגבוה של ההר הייתה החלטה של ועדת מומחי אדריכלות שהקימה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דאז. אנחנו ביקשנו להקים אותם בחלק הנמוך בדרום ההר.

"הדיירים שגרים בפרויקט מרוצים מאוד. נבקש עכשיו היתר בנייה לחלק השני של הפרויקט, והוא יהיה הפרויקט היפה בירושלים. כל התשתיות בו קיימות במלואן, לרבות מערכות הכבישים והתנועה שלדעתי הצילו את התנועה בדרום מערב העיר מכאוס מוחלט, וכן החניון הציבורי והפארק הגדול שמשרתים את שכונת רמת שרת הסמוכה. הדיירים החדשים ייכנסו ישר לשכונה שהכול בה קיים ולא לאתר בנייה כמו במקרים אחרים".

מה התובנות שלך מהתקופה בכלא?

"הכול מאחורינו. התקופה של המאסר הייתה לא קלה, אבל יש לי משפחה חזקה שתמכה בי וחיזקה אותי".

עוד כתבות

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

מי צריך את היועץ המשפטי לממשלה, ומהי קללתו של נתניהו?

החלטת העליון להעמיד לדין את השוטר שירה במתפרע בכפר כנא התקבלה בשקט יחסי; אלא שהיא משנה את הדין הפלילי בישראל באופן שאין לו אח ורע בשום מדינה ● מדוע היא עשויה לחרוץ את גורל נתניהו, וכיצד היא מאיימת על החירות של כל אחד מאיתנו? ● דעה

תמר גור קראוזה, רבה רפורמית עורכת חופות / צילום: אורי אלון , גלובס

"יש לך להמליץ על מישהו שהוא ממש כמוך, אבל גבר?"

תמר גור קראוזה כבר חיתנה 300 זוגות אבל עדיין נתקלת בשאלה: 'תוכלי להמליץ על מישהו בדיוק כמוך רק גבר?' ● אבל היא בכל זאת אופטימית: "קורית כאן מהפכה גדולה שמגיעה מלמטה - הציבור קם ואומר לרבנות אנחנו לא רוצים אתכם יותר. ומהפכות כאלה קורות לאט" ● פרק שלישי בסדרה "העבודה שלי"

 איל זמיר  נדב ארגמן  אבי בלוט בנימין נתניהו ואביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל/ צילום: קובי גדעון לע"מ

הכין לימונדה: כך ניצל נתניהו את פירות הסיכול המוצלח בעזה

אף אחד לא חושד בדרג הצבאי כי פעל למען הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה בחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● אבל מהרגע שהמטוסים יצאו למשימת הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

 האריה השואג / צילום: יחצ

האריה השואג נדם: אחרי 60 שנות פעילות ובצל תככים וחילופי האשמות - איגוד יחסי הציבור מתפרק

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" בעקבות הבקשה לפירוק איגוד משרדי היח"צ הפועלים בישראל, חושפים את מאחורי הקלעים של התנהלותו ● בין הממצאים: היעדר דיווחים ופנקס חברים וטענות לרשימת "מומלצים"

אושר בן חמו / צילום: תמונה פרטית

"זה עסק שביום נכנסים אליו 30-40 לקוחות, ובעת אירוע ביטחוני - כלום, רק זבובים"

אושר בן חמו (28) הוא בעלים שותף של בית הדפוס "המדפיסים בע"מ" בשדרות ● "יש לנו קירות משותפים עם המפעל שנשרף, וכשנכנס כיבוי האש, הם שפכו המון מים, וזה הרס לנו הרבה ציוד" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il   

גיל הפרישה / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

הוויכוח על גיל הפרישה לנשים: להאריך או לא להאריך

העלייה בתוחלת החיים מדלדלת את קופות הפנסיה, וכבר לא מאפשרת להתעלם מהפתרון המתבקש: העלאת גיל הפרישה לנשים ● השאלה היא מה אמורות לעשות נשים שרוצות להמשיך לעבוד, אך לא מוצאות עבודה בגלל אפליה על בסיס גיל ● 'ליידי גלובס' פנה למנהלות הבכירות בישראל, כדי שיתפסו צד בוויכוח

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

סיון שלחין / צילום: גני פפרמן

“קשה להיות עסק עצמאי בישראל, ובעוטף עזה זה קשה פלוס פלוס”

לסיון שלחין (37) יש עסק לשיווק דיגיטלי והיא מלווה עסקים קטנים מאוזר עוטף עזה ● "להיות בעלת עסק בעוטף זה אומר שכל כמה חודשים צריך לעצור הכל" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מדד הדירות מוכיח: חוסר משילות, חוסר מנהיגות והמחסור במישהו שיעצור לרגע לעשות חושבים

מי זוכר שהמטרה של מחיר למשתכן הייתה להוריד את מחירי הדירות? ● תנו להם לדבר על הגי'האד האיסלאמי ועל הנבצרות – ונפוליטיקאים ינהרו לאולפנים בהמוניהם; תנו להם לדבר על מדיניות דיור – והאולפנים יישארו ריקים. ובמצב כזה המחירים עולים ● פרשנות

עיישה באו  / צילום: באדיבות השגרירות האמריקאית בישראל

הדרך משכונת מצוקה לנאס"א: "לא ידעתי שמהנדסת חלל זה משהו שאדם באמת יכול להיות"

עיישה בואו הייתה תלמידה בינונית, חובבת ספרי מדע בדיוני בשכונת מצוקה במישיגן, שרק רצתה עבודה יציבה כפקידה ● איך בכל זאת הפכה למהנדסת בנאס"א? בראיון ל"גלובס" היא מספרת על המורה ששינה את חייה ועל הרגע שהבינה שבו הנראות שלה חשובה יותר מהמדע שהיא עושה

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

קווין לאב / צילום: רויטרס

כושר עמידה: הספורטאים מוציאים מהארון את הדיכאון והחרדות

קשר השתיקה סביב קריסות נפשיות של ספורטאים הותר בשנים האחרונות, והם מספרים על דיכאונות וחרדות ● אבל גופי הספורט עדיין לא מעניקים תמיכה פסיכולוגית ● התוצאה: הפסדים

תזונה /  צילום: Gettyimages ישראל

אלצהיימר, סוכרת, מחלות דם ולב: כמה אייג’ס אכלתם היום

חשבתם ששומן, סוכר וטיגון בעייתיים לתזונה שלנו? מתברר שגם לבישול ארוך, צלייה והשחמה יש השפעה, והם עלולים להאיץ תהליכים דלקתיים שיובילו למחלות כרוניות, כולל הזדקנות מוקדמת ● החוקרים מסבירים ל'ליידי גלובס' איך פועל מנגנון האייג'ס, למה זה מזיק לאכול מנת בשר מיד אחרי דג, ולמה חשוב לשתות קפה טורקי לפני הארוחה

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

 מנכל IMC אורן שוסטר/ צילום:  איל יצהר

"כשמסתכלים על חברות קנדיות שמוכרות קנאביס בעשרות מיליוני דולרים ברבעון, קשה לדבר על יתרון של ניסיון בגידול. הן כבר עקפו אותנו"

בשבוע שעבר הצליחה חברת IMC מקיבוץ גליל ים לתקוע דגל ישראלי שני מעבר לים, כשהפכה לחברת גידול הקנאביס הראשונה להתחיל להיסחר בבורסה בקנדה ● בראיון ל"גלובס" מדבר המנכ"ל אורן שוסטר על הגאות של התחום והנפילה שבדרך, הקושי לגייס באקלים הנוכחי וכיצד רואים בחו"ל את ישראל: "כל הזמן קיבלנו פידבקים מהמשקיעים, שהדבר העיקרי שמטריד אותם לגבי חברות ישראליות הוא אי הוודאות"

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

ביניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

את הדברים הללו אמרה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"