גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

200 רקטות נורו לדרום ולאזור בית שמש; חיל האוויר תקף 120 יעדים ברצועה

מטחי רקטות נורו לישראל וגרמו פגיעה ישירה בבית בחוף אשקלון, ולפציעת אישה בת 50 בקריית גת וגבר בן 50 באשקלון; אזעקות נשמעו מהדרום ועד בית שמש ● חיל האוויר הגיב החל משעות הצהריים למטחים הכבדים מכיווןן עזה לעבר ישראל בתקיפה של כ-120 יעדים של ארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי ברחבי הרצועה

מפגינים פלסטיניים על גדר הרצועה / צילום: REUTERS/Mohammed Salem
מפגינים פלסטיניים על גדר הרצועה / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

יותר מ-200 רקטות נורו היום (שבת) משטח רצועת עזה לישראל. אחת מהן פגעה פגיעה ישירה בבית בחוף אשקלון ואחת נוספת גרמה לפציעת אישה קשה מרסיסים בקריית גת. גבר בן 50 נפצע באורח בינוני באשקלון. רקטה נוספת נחתה סמוך לאשקלון בכביש 4. מערכת כיפת ברזל הופעלה בתגובה לשיגורים ויירטה עשרות מהם.

חיל האוויר תקף אחר הצהריים מנהרת טרור שחפר הג'יהאד האסלאמי לכיוון ישראל בדרום רצועת עזה. עומק המנהרה כ-20 מטר, ובצה"ל אמרו כי באחרונה היא הייתה תחת מעקב טכנולוגי. 

המנהרה נחפרה ממספר מוקדים, והיו לה כמה הסתעפויות. היא הותקפה באמצעות מטוסי קרב, ובצה"ל אמרו כי היא הושמדה. מאז תחילת הלחימה בדרום הבוקר, צהל תקף כ-120 מטרות ברחבי הרצועה. 

במהלך היום נשמעו אזעקות ביישובי עוטף עזה וגם בעיר אשקלון ואשדוד. אזעקות נשמעו גם באזורים צפוניים יותר - במזכרת בתיה, בצומת ביל"ו ובבית שמש. עיריות באר-שבע, אשקלון, אשדוד, קריית מלאכי ויבנה הורו על פתיחת המקלטים בעיר בעקבות הירי, ובאשקלון פונו המתרחצים מהחוף.

חיל האוויר הגיב בצהריים למטחים הכבדים מכיווןן עזה לעבר ישראל בתקיפה של יעדים של ארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי ברחבי הרצועה. דובר צה"ל מסר כי בין המטרות שהופצצו מתחמים צבאיים של חמאס בעזה - ששמשו לאימונים ולייצור של אמצעי לחימה. אחד המתחמים שהותקפו שימש את הכוח הימי של חמאס. בנוסף, הותקף מתקן צבאי משותף של חמאס ושל הג'יהאד האסלאמי. עוד מטרות הותקפו בחאן יונס, שאטי, דיר אל באלח ועוד. כתוצאה מהתקיפות נהרג פלסטיני אחד, וארבעה נפצעו. דובר צה"ל מסר כי צה"ל תקף מנהרה שחצתה לשטח ישראל מכיוון רפיח. 

מוקדם יותר צה"ל תקף באמצעות טנקים עמדות תצפית של חמאס בכמה אזורים ברצועה, וכן הותקפו מספר משגרים של רקטות שבאמצעותן בוצע ירי לעבר ישראל.

לאחר שהחלה מתקפת הרקטות לעבר ישראל, בשעה 10 בבוקר, הירי לעבר יישובים בעוטף עזה ולערים בדרום ובשפלה התרחב: בסביבות השעה 15:00 צופרי האזעקה הופעלו באזור בית שמש, ורקטות נורו גם לקריית גת. מוקדם יותר הופעלו צופרי האזעקה גם באשקלון, קריית מלאכי, אשדוד ובחלק ממושבי המועצה האזורית לכיש ויואב.

בעקבות הירי לקריית גת נפצעה אישה בשנות ה-50 לחייה פצעים קשים כשנפגעה מרסיסים בראש ובגפיים. צוותים של מד"א הגישו לה טיפול ראשוני בשטח תוך פינויה לבית החולים ברזילי באשקלון. במד"א אמרו כי מצבה של הפצועה קשה אך יציב.

התייעצות בקריה. בנימין נתיהו, הרמטכ"ל אביב כוכבי והצוות הביטחוני / צילום: קובי גדעון/לע"מ

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, מקיים הערכת מצב בהשתתפות ראש השב"כ, סגן הרמטכ"ל, מפקד פיקוד הדרום, ראש אגף המודיעין, ראש אגף המבצעים, מפקד חיל האוויר, מפקד פיקוד העורף, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובכירים נוספים.

בעקבות ההסלמה, פיקוד העורף קרא לתושבי עוטף עזה ואשקלון להישאר בסמוך למרחבים המוגנים מחשש להימשכות הירי. בכל האירועים לא דווח עד כה על נפגעים. על רקע המתיחות בדרום, צה"ל הקדים הבוקר והודיע כי החליט לחסום צירים הסמוכים לגדר הגבול עם עזה, וכך נסגרה הגישה למספר אתרים הסמוכים לרצועה, ובהם גבעת נזמית שליד שדרות, אתר חץ שחור וחוף זיקים. צה"ל קרא לציבור להישמע להוראות שהגורמים המוסמכים מטעמו ימסרו.

ההסלמה מהבוקר באה לאחר שאתמול נפגעו קצין צה"ל באורח בינוני וחיילת באורח קל מאוד, מירי צלפים בחסות הפרות הסדר שהתקיימו בקרבת גדר המערכת במרכז הרצועה. בעקבות הירי, צה"ל הגיב בתקיפה של יעדים של חמאס ברצועה ומשרד הבריאות בעזה דיווח על ארבעה הרוגים פלסטינים.

ארגוני הטרור בעזה איימו בעקבות תקיפות אלה כי יגיבו בחריפות נגד ישראל. זאת, כשבקהיר נמשכים המאמצים להשיג הבנות לקראת הסדרה, ומאידך - ישראל נמצאת לפני ימים רגישים: בשבוע הבא ייערכו אירועי יום הזיכרון ולאחר מכן חגיגות יום העצמאות, ובהמשך, ישראל צפויה לארח בתל-אביב את האירוויזיון.

בצל הירי הכבד קיים הבוקר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייעצויות ביטחוניות עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המל"ל וראשי מערכת הביטחון בקריה בתל-אביב. 

המתיחות עם עזה, במיוחד לקראת חודש הרמדאן, ידועה ונפיצה זה שבועות ארוכים. כל רשויות הביטחון התריעו מפני התפתחות צפויה זו. אף על פי כן, חלפו חודשים ארוכים מהפעם האחרונה שבה כונס הקבינט הביטחוני-מדיני, ונתניהו מידר את חברי ממשלתו בנוגע לכל המהלכים שהחליט לבצע, בנוגע להעברות כספי מסים - הן לעזה והן לרשות הפלסטינית. מול הרשות העברת הכספים נדחתה על-ידי הפלסטינים, לאחר שישראל ביצעה קיזוז כספי שכר המחבלים (לפי חוק חדש שעבר בכנסת לפני שנה).

יו"ר האופוזיציה המיועד, ח"כ בני בנץ (כחול לבן), מסר הבוקר: "זה זמן רב שממשלת ישראל פועלת בחוסר רציפות אסטרטגית הן בתחום הביטחוני-מבצעי והן בתחום של יצירת מנופים מדיניים וכלכליים. כשחוסר המדיניות והרציפות פוגש את ההיענות לסחטנות שיל חמאס בשנה האחרונה, הנה אנחנו פוגשים בשבת בבוקר מטחים כבדים על ישראל וסבב סחטנות נוסף. ממשלת ישראל חייבת לבחור כיוון אסטרטגי החלטי, תקיף ובלתי סחיט. ממשלת ישראל חייבת להשיב את ההרתעה ורק אז לפעול להסדרה ארוכת-טווח ללא פשרות ביטחוניות וללא סחטנות. אנחנו סומכים על צה"ל ומחזקים את תושבי יישובי הדרום על איתנותם".

ח"כ צבי האוזר (כחול לבן) אמר הבוקר שהחלטתו של נתניהו שלא לכנס קבינט היא תמוהה. "החלטה תמוהה של ראש הממשלה לא לכנס קבינט זו תקופה ממושכת למרות ההידרדרות בגבול עזה, לא סבירה ומסוכנת. ראש הממשלה מטיל אחריות עיוורת על שרי הקבינט מבלי לשתפם בשיקולי הביטחון הלאומי כמתחייב בחוק. בכך הוא פוגע בסדרי שלטון בסיסיים", אמר האוזר.

ח"כ אלון שוסטר, לשעבר ראש מועצה איזורית שער הנגב וכיום ח"כ אופוזיציה מכחול לבן, העלה תמונתו מאזור הקיבוץ שלו, מפלסים, שצולם כמה רגעים לפני האזעקות. "יצאנו לסיבוב שבת, ריצה - הליכה. לקראת סיום היו מספר פעמים צבע אדום וכיפות ברזל. העוטף הוא בן ערובה לאלימות הפלגים הפלסטיניים בעזה ולמדיניות השגויה של הממשלה, המחזקת את החמאס ומחלישה את הרש"פ".

ח"כ עופר כסיף (חד"ש) הגיב גם הוא הבוקר: "אנחנו בחד"ש מתנגדים לכל פגיעה באזרחים חפים מפשע, בין אם זה בעזה, שם מתחולל טבח מתמשך, או בדרומה של ישראל, שם סובלים מירי טילים זה שנים. האשם המרכזי ב'סבבי' ההרג והסבל הוא ממשלות ישראל המחזיקות את תושבי רצועת עזה במצור אכזרי ורצחני. רק סיום המצור והסדר מדיני יפסיקו את הסבל".

עוד כתבות

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

המפתח לשחרור נעמה יששכר נמצא במשרד המשפטים

ההטיה של הפרקליטות לטובת בקשת ההסגרה מארה"ב, ביחד עם ההתעלמות מהבקשה הרוסית והסחבת האינסופית של מעצר בורקוב, היא עלבון צורב לרוסים ● על ישראל להיענות לבקשת ההסגרה של רוסיה כדי להחזיר את הצעירה הישראלית הביתה ● דעה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! יש להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

משחק ווידאו פורטנייט / שאטרסטוק

פורטנייט - בריאתו מחדש של מותג מצליח

פורטנייט הורידה את השאלטר ללא כל התראה ויצרה אי-ודאות המוני בקרב מיליוני המשתמשים שלה ● המהלך הזה מעיד על הבנה מעמיקה של קהל היעד שלה ● דעה

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

סוכה / צילום: שאטרסטוק

סוכת שלום כל השנה: אפשר לפתור את המתח בין החילונים לחרדים

רוב הישראלים מסורתיים וחובבים את היהדות אך מודאגים מאוד מהקונפליקט החילוני-חרדי ● מסתבר שניתן לפתור אותו, אך הוא דורש מאמץ משני הצדדים ● דעה

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018