גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מינהל הרכש במשרד האוצר הורה לפטר שליש מעובדי לפ"מ

המדינה מעסיקה את עובדי לשכת הפרסום הממשלתית במיקור חוץ כדי למנוע יחסי עובד-מעביד ● בין העובדים שיפוטרו: מנהלי מחלקת התיירות והדיגיטל ו-12 מתוך 14 עובדי מחלקת הדיגיטל ● מדובר בעובדים שחלקם מועסקים בלפ"מ למעלה מ-20 שנה

מנכ"ל לפ"מ בועז סטמבלר / צילום: יואב דודקביץ, "ידיעות אחרונות"
מנכ"ל לפ"מ בועז סטמבלר / צילום: יואב דודקביץ, "ידיעות אחרונות"

מינהל הרכש במשרד האוצר הורה לפטר לאלתר 22 נותני שירות בלשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ) המועסקים באמצעות מכרזים של החשב הכללי - כך נודע ל"גלובס". 22 העובדים מהווים כשליש מעובדי לפ"מ.

בין העובדים שמתכוונים לפטר נמנים מנהלי מחלקות התיירות והדיגיטל, עובדים במחלקת רכש המדיה, תקציבאי דיגיטל וגרפיקאים. כך למשל מבקשים במינהל הרכש מלפ"מ לפטר 12 מתוך 14 עובדים במחלקת הדיגיטל וארבעה מתוך שישה עובדים במחלקת התיירות. מדובר בעובדים שחלקם מועסקים בלפ"מ למעלה מ-20 שנה.

נראה כי במינהל הרכש חוששים כי מערכת היחסים עם נותני השירותים הללו - המועסקים בלפ"מ במיקור חוץ, לעתים למשך תקופות ארוכות, מאחר שאין מספיק תקנים של עובדי מדינה בלשכת הפרסום - עלולים לייצר יחסי עובד-מעביד, דבר שהמדינה מנסה להימנע ממנו. 

במהלך השנה האחרונה קיימה הנהלת לפ"מ דיונים עם גורמים שונים במשרד האוצר - החשב הכללי, מינהל הרכש ואגף התקציבים - ועם נציבות שירות המדינה ומשרד התרבות והספורט, אליו כפופה לפ"מ, בניסיון למצוא פתרון לבעיה.

מנכ"ל לפ"מ בועז סטמבלר התריע היום (א') בפני גורמים באוצר על פגיעה חמורה בתפקוד לפ"מ באם התוכנית אכן תתממש. המכתב הופנה ליואב הורוביץ, מנכ"ל משרד ראש הממשלה; אשר חיון, מנהל לשכת ראש הממשלה; רוני חזקיהו, החשב הכללי; ושאול מרידור, ראש אגף תקציבים; ובו מתבקשת התערבותם הדחופה.

"החל מ-15 במאי", כותב סטמבלר' "לא תוכל לפ"מ לתפקד באופן שוטף וראוי' וצפויה פגיעה משמעותית ביכולתה להעניק שירות עבור לקוחותיה - משרדי הממשלה, חברות ממשלתיות ותאגידים סטטוטוריים.

"הדבר עלול למנוע הוצאתם לפועל של קמפיינים פרסומיים רבים שנוגעים לביטחון הציבור ובריאותו ומימוש זכויותיו, כדוגמת קמפיינים שפרסמה לפ"מ לאחרונה בנושא עידוד חיסון נגד חצבת, קמפיין התגוננות של פיקוד העורף, חיסכון במים, מיצוי זכויות בביטוח לאומי, למען זכויות ניצולי שואה ועוד".

עוד כותב סטמבלר כי צפויה פגיעה משמעותית בפעילות השיווקית של לפ"מ עבור משרד התיירות דווקא, לאחר שיתוף-פעולה שהוביל לשיאים חסרי תקדים במספר התיירים הנכנסים לישראל. משרד התיירות הוא הלקוח הגדול של לפ"מ ואחראי לכ-60% מהכנסותיה.

מהמכתב עולה כי בחודשים האחרונים התקיים תהליך מואץ של שיחה מול אגף התקציבים במשרד האוצר כדי לייצר שינוי ארגוני. במסגרת השיחות הסכימה לפ"מ לוותר על 22 עובדים חיצוניים תמורת 7 תקנים שתקבל, והניחה על השולחן תוכנית למבנה ארגוני חדש שיתבסס על עובדי מדינה, בתוספת מספר פונקציות אותם תקבל לפ"מ באמצעות מיקור חוץ.

"נכון להיום", כותב סטמבלר, "אגף התקציבים טרם נתן את הסכמתו למתווה או לכל מתווה אחר שיאפשר את המשך העסקת 22 נותני השירותים החיצוניים, ומן העבר השני הורה מינהל הרכש על הוצאת מכתבי פיטורם לנותני השירותים הללו ביום 15.5, כך שהעסקתם תסתיים ב-30.6".

סטמבלר מדגיש כי לפ"מ היא מפעל עסקי של הממשלה לפי חוק יסודות התקציב, והיא אינה מתוקצבת על-ידי משרד האוצר, כך שגם התקציב שיידרש עבור תקנים חדשים ללפ"מ יבוא ממקורותיה שלה ולא מתקציב המדינה.

"אבקש את התערבותך הדחופה על-מנת למנוע את הפגיעה המיותרת בהמשך פעילותה של לפ"מ ואת הנזק שהדבר יגרום למשרדי הממשלה ולציבור כולו", כותב סטמבלר במכתבו.

לפ"מ מספקת שירותי פרסום למשרדי הממשלה ולחברות ממשלתיות. התקציב שלה נגזר מהכסף שמוקצה לה בקמפיינים של חברות אלה. ב-2018 עמד היקף הפעילות של לפ"מ על 680 מיליון שקל.

בעבר ניהלה לפ"מ היקפים קטנים יותר של פעילות. עם השנים התקציב המנוהל באמצעותה גדל, וכן גדלה משמעותית כמות העבודה בגלל כניסת הדיגיטל לעולם השיווק. כמו בעולם המסחרי, כך גם בלפ"מ נדרשו סוגים חדשים של עובדים ובכמות גדולה יותר, אך התקנים לעובדי מדינה שיתנו שירותים אלה לא גדל. 

ממשרד האוצר נמסר: "לפני כשנתיים התריעו גורמי המקצוע באגף החשב הכללי בפני לשכת הפרסום הממשלתית אודות הקושי בהמשך הפעלת פעילות הדיגיטל דרך מכרז שירותי המחשוב. הצעות ופתרונות שנידונו, נדחו כל העת על-ידי לפ"מ. עם קבלת הצעת הפתרון של לפ"מ לאחרונה, החלו גורמי האוצר בבדיקה מקצועית של פתרון זה, לצד בחינת חלופות. אנו עומדים בקשר רציף עם הנהלת לפ"מ, ונמשיך לעמוד לרשותם לצורך מציאת פתרון יעיל ואפקטיבי לטובת קבלת שירותי דיגיטל ללפ"מ". 

עוד כתבות

הבורסה בהונג-קונג / צילום: שאטרסטוק

נטייה חיובית באירופה בציפייה לחדשות נוספות מחזית הסחר

בסין דווח בסוף השבוע על שיחה חיובית בין סגן הנשיא הסיני ובין שר האוצר האמריקאי בנוגע להסכם סחר "שלב 1" ● ביום שישי חצה הדאו ג'ונס לראשונה רף של 28,000 נקודות, לאחר שהיועץ הכלכלי לבית הלבן אמר כי שתי המעצמות "מתקרבות" לעסקה

מוצרי חלב על מדפי שופרסל / צילום: תמר מצפי

שוק המזון והמשקאות בסטגנציה; הטואלטיקה והניקיון בצמיחה

לפי נתוני סטורנקסט, בניכוי עליית המחירים, הצמיחה בשוק מוצרי הצריכה בעשרת החודשים הראשונים של השנה עומדת על 1.6% בלבד

קק"ל / צילום: איל יצהר

אלו חמשת משרדי הפרסום שמתמודדים על תקציב קק"ל

ל"גלובס" נודע כי משרדי הפרסום באומן-בר-ריבנאי, אדלר-חומסקי, יהושע TBWA, בלנקו וגל-אורן עלו לשלב הסופי ● לפי מסמכי המכרז, תקציב הפרסום של קק"ל עומד על 7 מיליון שקל

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

גרמניה מאשרת חוק להגנת האקלים בהשקעה של 60 מיליארד דולר

במטרה להבטיח את השגת היעדים של הסכם פריז עד 2030, העביר הפרלמנט הגרמני ביום שישי את "חוק הגנת האקלים"

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

עליות קלות בתל אביב; מניית בזק נחלשת אחרי הדוחות הרבעוניים

חברת התקשורת דיווחה על ירידה של כ-18% ברווחים ברבעון השלישי ● מניות הקנאביס ממשיכות לרכז עניין לקראת פרסום הנחיות בעניין יצוא קנאביס מצד משרד הבריאות ● וואן טכנולוגיות, ויקטורי ובנק מזרחי טפחות יפרסמו היום דוחות

דודו מזרחי מנכל בזק/  ישראל שם טוב

קבוצת בזק רושמת ירידה של כ-18% ברווחים ברבעון השלישי

הרווח הנקי הסתכם ב-191 מיליון שקל כתוצאה מהפרשות ושחיקה ברווחיות החברות הבנות ● הקבוצה גם מדווחת על תחזית הפסד לבעלי המניות שצפוי להיות כ-1.1 מיליארד שקל, לעומת תחזית מקורית של רווח נקי של כ-900 מיליון עד מיליארד שקל

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

מוצרי קנדוק / צילום: אתר קנדוק

אינטרקיור החלה בניסוי קליני לטיפול בקנאביס בילדים על הספקטרום האוטיסטי

בניסוי ישתתפו 100 מטופלים, והוא יימשך 24 חודשים - אחד המחקרים ארוכי-הטווח בתחום עד היום

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ת"א ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ 1.5%, פוקס ואלקטרה צריכה זינקו לאחר פרסום הדוחות

מדד ת"א 35 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים טיפס בשיעור זהה, ומדד ת"א ביומד עלה ב-2.2% ● סקטור הקנאביס ריכז עניין על רקע חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות יפרסם מחר הנחיות ליצוא קנאביס ● טבע זינקה על רקע החלטת ביהמ"ש באוקלהומה ● הצמיחה של המשק ברבעון החולף הפתיעה לחיוב

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

13 מיילים בשנתיים, בלי בקשות גיבוי: מה נכלל ביתר המיילים ששלח שי ניצן לשופטים ולעורכי דין פרטיים?

תפוצת "פורום יוצאי הפרקליטות" של פרקליט המדינה שי ניצן, שעוררה סערה לאחר שנחשף כי ביקש משופטים ומעורכי דין פרטיים להגן על המערכת, לא כללה בקשות דומות ● מה בכל זאת נכלל ב-13 המיילים שהגיעו לידי "גלובס"?

נתניהו בכנס "חירום" בגני התערוכה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"עם הרשימה המשותפת אתה הולך להקים ממשלה? מה עובר לכם במוח?"

כך אמר הערב רה"מ ב"כנס חירום" שערך בגני התערוכה ● נתניהו הוסיף כי "בכל זאת, בזמן שהאזרחים שלנו הותקפו בטילים, באותו זמן בדיוק אתם מנהלים מו"מ עם חברי כנסת התומכים בארגוני הטרור ורוצים להשמיד את המדינה"

טל קדם / צילום: תמר מצפי

לא רק ניהול קרנות נאמנות: הראל פיננסים תשיק עוד קרן לנכסים אלטרנטיביים

בית ההשקעות של קבוצת הביטוח הראל יוצא לדרך עם קרן שמתמחה בהשקעה בחוב בארה"ב בגיבוי בטוחות נדל"ן ● היקף הגיוס המתוכנן בקרן החדשה - 350 מיליון שקל

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

מונית מעופפת/ צילום: מתוך אתר החברה Lilium

והרי החדשות: אכפתיות יכולה להשתלם כלכלית, ופקק הוא הזדמנות עסקית ומיתוגית

הבשורה הגדולה של כנס הדיגיטל והטכנולוגיה Web Summit Lisbon שנחתם בסוף השבוע היא לא דיגיטלית או טכנולוגית; קוראים לה פשוט Purpose Marketing ● על מה בונים ב-P&G ובאיקאה, ולמה נדמה שלאנושות אין בעיות גדולות יותר מתורים?

משלחת תלמידים לאושוויץ/ צילום: רויטרס

המכרז שחושף: משרד החינוך משאיר דלת פתוחה לנאשמים ב"קרטל המסעות לפולין"

כ-40 אלף בני נוער ייצאו ב-2020 לסיור במחנות בפולין • אף שנגד החברות הפועלות בתחום עומדים כתבי אישום בגין "מסחרה" ותיאום מחירים - המכרז מעמיד תנאי סף שמאפשרים בעיקר להן להתמודד • משרד החינוך: מעמידים לעצמנו זכות לפסול מתמודדים

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

חיידק ליסטריה התגלה בסניפי לנדוור וארומה ת"א בקניון עזריאלי

בעקבות בדיקת מעבדה מיוחדת, משרד הבריאות קבע כי יש להפסיק באופן מיידי את פעולות המטבח והכנסת המזון בשני הסניפים המדוברים

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"

ירון יצהרי/ צילום: יוסי זמיר

מדברים בעיניים: ירון יצהרי ממדטרוניק ואבנר הלפרין מארלי סנס הצטרפו לוועד המייעץ של Eyecontrol

Eyecontrol פיתחה מערכת לבישה לחולים משותקים או מונשמים שאינם מסוגלים לתקשר

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

נתוני צמיחה מפתיעים לטובה: התוצר של המשק הישראלי זינק ב-4.1% ברבעון השלישי

כך לפי האומדן הראשון של הלמ"ס ● נתון הצמיחה מקטין את ההסתברות להורדת ריבית בסוף החודש ● העלייה מיוחסת בעיקר לצריכה הפרטית