גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אביב בשוק הביטקוין: המטבע טיפס לשיא של 8 חודשים למרות הצרות של בורסות הקריפטו

אירועי השבוע החולף לא הפריעו לשער הביטקוין להמשיך לעלות עד מעל ל-7,300 דולר ● בורסת הקריפטו הגדולה בעולם, Binance, הצהירה שלקוחותיה לא ייפגעו מהפריצה, שבה האקרים גנבו ממנה יותר מ-40 מיליון דולר בביטקוין ● בורסת Bitfinex, שמנסה להיחלץ מחוב כבד, מצפה לגייס השבוע מיליארד דולר במכירת האסימון הדיגיטלי LEO למשקיעים ● בקונגרס האמריקאי הועלתה הצעה להוציא את מטבעות הקריפטו אל מחוץ לחוק ● סיכום השבוע של שוק הקריפטו

ביטקוין / קרדיט: שאטרסטוק
ביטקוין / קרדיט: שאטרסטוק

השבוע האחרון בשוק המטבעות הדיגיטליים התאפיין במגמה חיובית, עם התחזקות בולטת של המטבע המוביל בשוק, הביטקוין. אחרי רצף עליות שערים בשלושת החודשים החולפים וזינוק של יותר מ-80% מתחילת השנה, טיפס מחיר היום לפנות בוקר (א'), לראשונה מאז 5 בספטמבר 2018, מעל לרמה של 7,300 דולר. בשעות שלאחר מכן ירד מעט הביטקוין לרמה של 7,150 דולר - עדיין מחיר שיא של שמונה חודשים.

המחיר הנוכחי של הביטקוין (BTC ), לאחר שעלה ביממה האחרונה ביותר מ-8% והשלים זינוק של 23% בשבוע החולף, משקף למטבע שווי שוק של יותר מ-126 מיליארד דולר - כ-59% מהשווי הכולל של שוק הקריפטו, המונה כ-2,170 מטבעות דיגיטליים.

במקום השני בשווי השוק שלו, בפער גדול מהביטקוין, ניצב את'ר (ETH ), המטבע של פלטפורמת הבלוקצ'יין את'ריום, ששערו עלה לפנות בוקר לשיא חצי-שנתי של כ-200 דולר, גם הוא לאחר זינוק שבועי של 18%.

עורך הדין יהונתן קלינגר, המכהן כיועץ המשפטי של איגוד הביטקוין הישראלי, צייץ הבוקר בטוויטר: "שער הביטקוין תנודתי ומבוסס כרגע בעיקר על ספקולציות. אל תשקיעו רק בגלל שקראתם כתבה על עליות או ירידות בשער; אל תשקיעו יותר ממה שאתם יכולים להרשות לעצמכם להפסיד; אל תשקיעו במה שאתם לא מבינים בו".

סימני האביב של הביטקוין העסיקו לא מעט את המשתתפים הרבים שביקרו בשבוע שעבר בניו יורק לרגל שבוע הבלוקצ'יין השנתי, וגם את מי שיגיעו בשבוע הקרוב לכנס Consensus השנתי, שייערך גם הוא בניו יורק ונחשב לאירוע משמעותי עבור תעשיית הבלוקצ'יין ושוק הקריפטו.

מי שפחות התלהב מהתחזקות הביטקוין הוא חבר הקונגרס האמריקאי בראד שרמן מהמפלגה הדמוקרטית. ביום חמישי העלה שרמן בקונגרס הצעה להוציא את המטבעות הקריפטוגרפיים אל מחוץ לחוק בארה"ב. "היתרון היחיד שיש למטבע הקריפטו על הדולר הוא בסיוע להחלשתם של ארה"ב ושל שלטון החוק", אמר שרמן. הוא ציין גם כי ארגוני טרור כמו חמאס משתמשים במטבעות הקריפטו כדי לגייס תרומות לפעילותם.

בתגובה להצעתו של שרמן, כתב בסוף השבוע מתי גרינשפן, אנליסט בכיר של חברת ההשקעות eToro, כי "זה לא סוד שרוב המימון לקמפיין של שרמן הגיע ממי שעשויים להפסיד הכי הרבה אם תנועת הקריפטו תצליח". לדבריו, "הסיבה שהביטקוין נוצר היתה לייצר אלטרנטיבה לכסף ריבוני, הנשלט על ידי ממשלות ובנקים. עם זאת, זהו רק יתרון אמיתי אם הממשלות והבנקים אינם עושים עבודה טובה בקידום כלכלה חופשית והוגנת".

מי רוצה "לגלגל לאחור" את הבלוקצ'יין?

נראה כי הסוחרים בשוק המטבעות הדיגיטליים לא התרגשו במיוחד השבוע מהדיווח על הפריצה לבורסת הקריפטו הגדולה בעולם. ביום רביעי בלילה, כפי שפורסם באתר "גלובס", דיווחה בורסת Binance, שנוסדה בסין ופועלת כיום מיפן, כי האקרים פרצו לארנק "חם" שלה וגנבו ממנו 7,000 ביטקוין, בשווי של יותר מ-40 מיליון דולר. זוהי הפריצה הגדולה ביותר לבורסת קריפטו מאז הפריצה לבורסת קוינצ'ק היפנית בינואר 2018, שבה נגנבו מטבעות דיגיטליים בשווי של כחצי מיליארד דולר.

בארנק החם שנפרץ, הוחזקו 2% מכלל החזקות הביטקוין של בייננס. ארנקים "חמים" מחוברים לרשת, ולכן הם מטרה קלה יותר לפריצה לעומת ארנקים "קרים" להחזקת מטבעות קריפטו. בעקבות הפריצה הודיע ביום חמישי מנכ"ל בייננס, צ'אנגפנג זאו, הידוע בכינוי CZ, כי הבורסה תשתמש ברזרבות הביטקוין שלה כדי לוודא שאיש מלקוחותיה לא ייפגע. CZ אף העלה בציוץ טוויטר רעיון לבצע "גלגול לאחור" (rollback) של הבלוקצ'יין של ביטקוין כדי להשיב את המצב לקדמותו לפני הפריצה. ואולם, בעקבות התגובות השליליות מצד פעילים רבים בשוק, הרואים באפשרות כזאת פגיעה באופיו המבוזר של הביטקוין, מיהר מנכ"ל בייננס לסגת מהרעיון.

"הביטקוין מתיישר עם עונות השנה"

אירוע נוסף שעניין את שוק הקריפטו בשבוע החולף, היה ההכרזה של בורסת הקריפטו Bitfinex על כוונתה לגייס מיליארד דולר בהנפקת האסימון הדיגיטלי LEO. בסוף השבוע הודיעה ביטפינקס כי החליטה לבטל את ההנפקה הציבורית ולהסתפק במקומה במכירה פרטית של האסימונים למשקיעים כשירים, שאותה היא מצפה להשלים בשבוע הקרוב.

מכירת אסימוני LEO למשקיעים נועדה לכסות על חובותיה של ביטפינקס, לאחר פרשה סבוכה שעליה דווח לראשונה בסוף אפריל. במסגרת הפרשה, שעליה כתבנו גם ב"גלובס" בסוף החודש שעבר, נפתחה נגד ביטפינקס חקירה על ידי משרד התובע הכללי של ניו יורק. לטענת החוקרים, 850 מיליון דולר מכספי הבורסה אבדו, לאחר שהועברו לחברת Crypto Capital לצורך המרתם ממטבעות דיגיטליים לדולרים. ביטפינקס נחשדת כי לצורך כיסוי הגירעון, השתמשה ב-700 מיליון דולר מכספי העתודות המיועדים לגיבוי המטבע הדיגיטלי צמוד-הדולר Tether - מטבע "יציב" (stablecoin), שבאמצעותו מתנהל כיום יותר מ-70% מנפח המסחר העולמי בביטקוין. החברות המפעילות את ביטפינקס ו-Tether מוחזקות שתיהן על ידי חברת iFinex מהונג קונג.

מה שעשוי בעתיד לשפוך אור על הפרשה, הוא כתב אישום שהוגש בתחילת החודש בניו יורק בגין ניהול לכאורה של בנק מחתרתי עבור בורסות קריפטו על ידי שני נאשמים - רביד יוסף, ישראלית בת 36 מתל אביב, ורג'י פאולר, לשעבר מבעלי קבוצת הפוטבול מינסוטה ויקינגס. על פי משרד המשפטים האמריקאי, השניים ניהלו לכאורה בנק צללים, שפעל ללא רישיון בהעברת תשלומים של מאות מיליוני דולרים בעבור כמה בורסות קריפטו. ככל הנראה, מדובר גם בכספים שהועברו מביטפינקס לקריפטו קפיטל.

ביחס להנפקת אסימון LEO על ידי ביטפינקס בשבוע שעבר, כתב אנליסט הקריפטו יניב פלדמן בסקירתו השבועית: "עושה רושם שהשוק קיבל את כל האירוע די בקלות. אחרי שנפל ב-8% בסוף אפריל אחרי הודעת התובע הכללי של ניו יורק על החקירה, השוק התאושש במהירות ואף עלות לרמות גבוהות יותר מאשר לפני ההודעה".

לדברי פלדמן, "נראה כי הביטקוין מתיישר עם עונות השנה. מתחילת אפריל ראינו עלייה במחיר הביטקוין, לצד שרשרת אירועים שמצביעה על שינוי הסנטימנט בשוק. כמו באביב, עדיין יכול לרדת גשם, אבל כנראה שהשלג כבר מאחורינו. תגובת השוק לאירועים האחרונים הקשורים לביטפינקס ולבייננס היא הוכחה נוספת לכך שהחורף נגמר. השוק לא התעלם מהאירועים, אבל למד לתמחר אותם בערך נקוב מהר למדי, במקום להגיב בפחד, אי-ודאות וספק (FUD), כפי שהתרגלנו לראות בשנים קודמות".

עוד כתבות

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

המומלצים לסוף השבוע

שלושה בסקירה אחת: ספרים לסוף השבוע

כמה המלצות למי שרוצים להעביר את הסופ"ש בבית: "גחליליות בלילה", "שלג" של רונית מטלון ו"חדר ענק נפתח" של מעיין בן אריה

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: דני מולושוק, רויטרס

אמזון תפתח משרדים במערב מנהטן; תעסיק למעלה מ-1,500 עובדים

הדיווח מגיע אחרי שבתחילת השנה אמזון ביטלה את פתיחת HQ2 בקווינס, וזאת בעקבות ביקורת ציבורית על הטבות המס שענקית הקמעונאות קיבלה בתמורה לפתיחת המטה בניו יורק ● עוד דווח כי פייסבוק נמצאת גם היא במגעים לשכור שטחי משרדים גדולים במערב מנהטן

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

ספרים דצמבר / צילום: איל יצהר, גלובס

הגיבורים של סאלי רוני גם רוצים לחיות נכון; ויליאם פוקנר לא חס על קוראיו

ויליאם פוקנר אינו חס על הקוראים שלו, וגם בספר 'הקול והזעם' הקורא נדרש למאמץ מנטלי לא מבוטל ● סאלי רוני בראה ב'אנשים נורמלים' גיבורים פצועים בנפשם, לא לוותר לעצמם - למרות הקושי הכרוך בלהיות "נורמלי" ו"נכון"

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

הפגנות בבגדאד נגד השלטון / צילום: רויטרס

צרות לטהרן גם ממערב: ההמונים בעיראק סימנו את האחראים לכאוס

הצרות של איראן בימים האחרונים אינן רק בתוך המדינה ● המפגינים בעיראק רואים בטהרן כאחראית עיקרית למצבם הקשה ● שריפת הקונסוליה האיראנית בעיר נג'ף שמדרום לבירה בגדד, סימלה את האשמה הזו

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

צילום האלבום

"9" של האחיות כרקוקלי: מרקיד וקולי

"9" של האחיות כרקוקלי עונה על כל כללי הז'אנר, אבל לא מצליח לפרוץ את גבולותיו

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

מאז המאה ה־20, הולכת הימה ומתייבשת / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כך מי שהייתה הימה ה-4 בגודלה בעולם נהפכה למוקד תיירותי, דווקא כשמתייבשת

לפני כחמישים שנה הייתה ימת אראל בקזחסטן הימה הרביעית בגודלה בעולם כולו ● גסיסתה מושכת זן ייחודי של מטיילים: "תיירות סוף העולם" ● ז'אנר תיירותי מתפתח