גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאות עורכי דין ועשרות אלפי שקלים: כך הוצת המרד הגדול נגד יוזמות החקיקה למתן חסינות לנתניהו

כ־200 עורכי דין, בהם בכירים ביותר דוגמת עו"ד רובין המייצג את נתניהו, התאחדו למאבק על דמותה של מערכת המשפט • אתמול נערך מפגש פסגה חריג של הקבוצה • "גלובס" חושף את ההתכתבויות במייל שהציתו את המרד: "מה שמתהווה כאן הוא לא פחות מאשר סוף הדמוקרטיה!"

עו"ד פנחס רובין / צילום: יונתן בלום
עו"ד פנחס רובין / צילום: יונתן בלום

בתקופה האחרונה מתהווה מול עינינו היסטוריה בזירה המשפטית. מאות עורכי דין בכירים ממשרדים שונים, מתחומי התמחות שונים, ממעמדות שונים ובעלי דעות פוליטיות שונות, התאחדו לצורך מאבק על הבית שלהם - מאבק על דמותה של מערכת המשפט הישראלית. במאבק שותפים עורכי דין בכירים מאוד מהמגזר הפרטי, ובהם עו"ד פנחס (פיני) רובין, שמייצג בימים אלה את ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיקי החשדות נגדו. 

זה לא מובן מאליו בכלל. לכל אחד מעורכי הדין שחברו למאבק יש משרד לנהל, חלקם מעסיקים מאות עובדים, חלקם מטפלים בתיקים של מיליוני ועשרות מיליוני שקלים, אחרים ליטיגטורים עם כמה דיונים ביום ברצף. כל אחד והחבילה המשפטית המכובדת שלו. אולם רבים מהם החליטו לעצור לרגע את המרוץ המקצועי-כלכלי-אישי שלהם, לצאת מדלת אמותיהם ולהגיע אתמול (ב') אחר-הצהריים למפגש פסגה חריג במיוחד, שבמהותו יוצא נגד יוזמות חקיקה של הממשלה המתהווה בתחום המשפט.

המאבק של בכירי המשפטנים החל לקרום עור וגידים לפני כחודשיים, לפני הבחירות לכנסת. זאת, על רקע התוכניות שעלו מצד מועמדים שונים לשינויים מרחיקי לכת במערכת המשפט ובאיזון בין שלוש רשויות השלטון. בין היתר, מדובר בהצעות של שרת המשפטים היוצאת, איילת שקד, לשינוי שיטת בחירת שופטי בית המשפט העליון ולחקיקת "פסקת ההתגברות", שמטרתה לעקר את סמכותו של בית המשפט העליון לבטל חוקים בלתי-חוקתיים שאושרו בכנסת.

לאחר הבחירות, כששקד יצאה מהתמונה, נדמה היה שהמאבק נרגע, אבל אז, במסגרת המשא-ומתן הקואליציוני, החלו לצוף אל פני השטח יוזמות חקיקה דומות, חדשות ומחודשות, שהציתו את הזירה מחדש. השבוע - בין היתר על רקע הפרסומים, כי בכוונת הממשלה החדשה לחוקק את "חוק החסינות" ואת "פסקת ההתגברות", שנועדו להעניק לנתניהו חסינות מפני העמדה לדין בעודו מכהן כראש הממשלה - הגיע המאבק של בכירי המשפטנים לשיא חדש והיסטורי - מעל 100 עורכי דין בכירים נפגשו אתמול והעלו רעיונות כיצד לחסום מבעוד מועד את היוזמות של הממשל החדש והמתהווה.

"מציע לקיים כינוס מחאה"

במסגרת השלב הראשון של המאבק שהחל במארס - בהובלת עורכי הדין רונן קנטור, עמית פינס, אופיר נאור וגיא גיסין - גייסו כ-200 עורכי הדין 500 שקל מכל אחד מהם. זאת, על-מנת לפרסם מודעה בעיתון נגד יוזמות החקיקה שעלו אז. בשלב השני שנפתח לפני כשבוע, גויסו מכל עורך דין השותף למאבק עוד 1,000 שקלים לטובת המאבק. עשרות מתוך כ-200 עורכי דין כבר העבירו את הסכום הנדרש, והציפייה היא כי בסוף "הגבייה" יעמוד הסכום הראשוני של "מטה המאבק" על מעל 200 אלף שקל.

אל "גלובס" הגיעו ההתכתבויות של עורכי הדין רגע לפני המפגש אתמול, שבמסגרתם הם מדסקסים את עיקרי המאבק ואת האופציות האפשריות לתקיפת יוזמות החקיקה שלהן הם מתנגדים. כך, בין היתר, הם דנים בניהול המאבק גם באמצעות פרסומים ברשתות החברתיות. בשבוע האחרון הוחלפו עשרות תכתובות מייל בין כ-200 עורכי דין תחת הכותרת "תזכורת!! נייר עמדה - איום על עצמאות מערכת המשפט".

ההתכתבויות חושפות את מאחורי הקלעים של המאבק ההיסטורי של בכירי עורכי הדין במדינה נגד התוכניות המתגבשות של ממשלת נתניהו החמישית המתהווה. זאת, נזכיר, לפני שהממשלה החדשה כוננה ולפני שהתוכניות שדולפות מחדרי המשא-ומתן הקואליציוני הפכו מחלומות/שאיפות/פנטזיות של פוליטיקאי כזה או אחר לעובדה בשטח.

המיילים שוגרו בהמשך להתכתבויות שקיימו עורכי הדין במארס השנה כשפתחו במאבק, כאשר הפעם מי שהרים את הכפפה והעיר מחדש את המאבק, הוא עו"ד צביקה בר-נתן, השותף המנהל במשרד גולדפרב-זליגמן.

ב-13 במאי 2019, בשעה 22:17, כתב בר-נתן לקבוצת עורכי הדין המכותבים את הדברים הבאים: "חברים, במסגרת המשא-ומתן הקואליציוני מתגבשות הסכמות על חקיקה נרחבת של חוקים שחותרים תחת הביקורת השיפוטית של בג"ץ על מעשי חקיקה ועל פעולות מינהליות ושלטוניות. ביקורתו של בג"ץ היא המגן העיקרי של שלטון החוק במובנו המהותי ושל מדינת ישראל כדמוקרטיה ליברלית. אני חושב שעלינו להתארגן בשנית, ביתר שאת ולגבש התנגדות ומחאה משמעותיים כנגד הגנת השלטון על עצמו ועל שרידותו במחיר של כרסום מסוכן ביסודות קיומנו.

"מציע לקיים כינוס מחאה דחוף על-מנת לגבש דרכי פעולה חריפות ואופרטיביות המתחייבים מהיותנו משפטנים ועורכי דין פעילים בישראל. אשמח לארח מפגש כזה במשרדנו אם תרצו בכך. ערב טוב, צביקה".

"נתארגן תוך כדי תנועה"

התגובות היו מהירות, ורובן ככולן תמכו בקיומו של "כינוס המחאה" שהוצע. כך, למשל, ב-14 במאי בשעה 6:49 בבוקר, השיב לבר-נתן, עו"ד גדעון ויינשטוק, וכתב: "בוקר טוב, אני כמובן מסכים ואשמח להשתתף בכל מפגש או פעילות בעניין. מה שמתהווה כאן הוא לא פחות מאשר סופה של הדמוקרטיה! צביקה - כל הכבוד על היוזמה!".

עו"ד גיל אוריון, שותף בכיר במשרד עורכי הדין פישר-בכר-חן-וול-אוריאון, הוסיף במייל שכתב באותו יום בשעה 7:06: ‏‏"מציע להתחיל את המהלך בפרסום עצומה משותפת בעיתונים ובמדיות החברתיות כבר בימים הקרובים". כשעתיים מאוחר יותר השיב בר-נתן: "אנא התחילו במדיות החברתיות כבר היום. אנו נתארגן תוך כדי תנועה".

בהמשך לכך, דקות ספורות לאחר המייל של בר-נתן, בשעה 9:19, הציע עו"ד דוד תדמור, מבכירי עורכי הדין בתחום ההגבלים העסקיים ומי שכיהן כראש רשות ההגבלים העסקיים, כי יפתח חשבון נאמנות לטובת גיוס כספים למאבק. "אני מציע שייפתח חשבון נאמנות ולגייס 1,000 שקל מכל אחד, בתור התחלה. אשמח לסייע בלוגיסטיקה עוד הבוקר. דודי".

לאור ההיענות, חשבון כזה נפתח עוד באותו יום, והכספים החלו לזרום אליו במהירות מרשימה, ולא רק 1,000 שקלים מכל עורך דין כפי שביקש תדמור אלא 2,500 שקלים ויותר שהעבירו חלק מעורכי הדין בתוך דקות מרגע שנפתח החשבון. חלק מהסכומים הועברו גם במטבע הווירטואלי ביטקוין. משרד גולדפרב-זליגמן, באמצעות בר-נתן בעצמו, העביר 10,000 שקלים לקופת המאבק.

במהלך ההתכתבויות התגבש גם מועד כינוס החירום - לאתמול בשעות אחר-הצהריים - וכל העת המשיכו והצטרפו עוד ועוד עורכי דין למאבק. כל כמה שעות עודכנה קבוצת המכותבים למייל והלכה וצברה תאוצה למאות עורכי דין. ההתכתבויות בין עורכי הדין נמשכו בימים האחרונים, בהם עו"ד רחל לויתן ושורת עורכי דין משרד ארדינסט-בר-נתן-טולידנו (עורכי הדין דוני טולידנו, רועי קנר, יואב דנקנר, דן סלע, רן שפרינצק ותומר ויסמן).

חלק מעורכי הדין הודיעו כי לא יוכלו להגיע למפגש, אך העבירו את הסכום הנדרש לקופת המאבק, בהם למשל עו"ד לויתן, שכתבה שהיא "מעבירה בביט באופן אישי", ולא תצליח להגיע למפגש, אך "מחזקת את ידכם". עוד הציעה לויתן: "כדאי לחשוב על רתימת לשכת עורכי הדין, אחרת אנו מאשרים שהלשכה מיותרת וגם לא צריך ממנה נציגים לוועדה למינוי שופטים".

שלשום (א') הצטרף אל המגיבים בחילופי המיילים גם עו"ד רם כספי, מבכירי עורכי הדין בישראל ומהוותיקים שבהם, שהציע לשתף בדיון גם את נשיאת העליון, אסתר חיות, וגם את ראש הממשלה נתניהו. בנוסף, העלה כספי רעיון של השבתת מערכת המשפט, אך הואיל ושופטים אינם רשאים לשבות, הציע כי עורכי הדין בארץ ישבתו במקומם.

"צביקה שלום", כתב כספי, "ראשית, אני מצטרף ליזמה הברוכה שלך. שנית, יש לנהוג במתינות ולא להתלהם. שלישית, לקבוע שתי פגישות נפרדות האחת עם נשיאת העליון והשנייה עם ראש הממשלה (אם יסכימו). רביעית, תשאל את ראש הלשכה של מי הרעיון להשבית את בתי המשפט (אם יהא צורך בכך). השופטים אינם רשאים לשבות ואנו נשבות עבורם ועבור עם ישראל. כספי שיגר את המייל באמצעות מזכירתו, וחתם אותו ב"ד"ש חם".

ההתכתבויות שלשום נמשכו עוד זמן רב לאחר המייל של כספי. בין היתר שלח בר-נתן נקודות לדיון לקראת הפגישה: "חברים, לקראת המפגש מחר ועל-מנת למקדו סברנו, דוד תדמור ואנוכי, בשיחה שקיימנו היום, להציע כי תוכן המפגש מחר יכלול את הנושאים הבאים:

1.דרכי פעולה אפשריות: פעולות משפטיות; פעולות ציבוריות פומביות; התמקדות בחברי כנסת שניתן לשכנעם; יצירת שיתופי פעולה עם גורמים וציבורים נוספים; הפעלת יכולות וקשרים קיימים מעבר להיבט המשפטי;

2.הקמת ועד פעולה;

3. צירוף יועצים מקצועיים לניהול המאבק;

4. קביעת דרכי עדכון ותקשורת;

5.קביעת פגישת המשך. אשמח לשמוע דעות נוספות".

ניסוח קו אדום

דעות נוספות אכן התקבלו, וביניהן דעתו של עו"ד יוסי בנקל, ממשרד שבלת ושות', שכתב: "צביקה, לפני כל דבר אחר צריך, לדעתי, למקד את המסרים, דהיינו מהו 'הקו האדום' שכולנו יכולים להסכים לו, לנסח אותו בצורה ברורה ולפרסם אותו ברבים ולדרוש מהלשכה וגופים נוספים, ובכללן כל המפלגות, שיתחייבו לשיתוף פעולה מקסימלי לשמירה עליו.

"לדוגמה - אין שינוי בחוק החסינות, במתכונתו הקיימת. אין לחוקק את "החוק הצרפתי" ודומיו; אין כרסום בביקורת השיפוטית של בג"ץ על החלטות מינהליות של רשויות השלטון כולן, כולל הכנסת; פסקת התגברות, רק במקרה של ביטול חקיקה ראשית של הכנסת - וגם זאת ברוב של 70 ח"כים לפחות; אין שינוי במבנה הוועדה למינוי שופטים וברוב הנדרש בה כיום למינוי שופטים לעליון; אין הגדלה של מספר השופטים בעליון. אין כרסום בחקיקה, ב'זכות העמידה' (הזכות לעתור לבג"ץ, א' ל"ו) בנושאים שבהם אין 'נפגע' ישיר; אין התערבות בחקיקה, בעילות ההתערבות של בג"ץ (בחקיקה של הכנסת, א' ל"ו). נדמה לי שבלי גיבוש רשימה כזו, או דומה לה, יהיה מדובר במאבק מפוזר ולא יעיל".

עו"ד עופר פירט כתב בתגובה לעו"ד בנקל: "הדוגמאות רחבות. על חלק בטוח תהיה מחלוקת גם בקרבנו (רק לדוגמה, אני משוכנע שסוגיית זכויות העמידה וסוגיית הגורם שמוסמך לבטל חוקים מחייבת הסדרה). לכן, ומאחר שההתארגנות באה אל מול ה"עליהום" על המערכת, לטעמי כדאי להתרכז באי-שינוי חוק החסינות (פשוט להתנגד לכל חקיקה פרסונלית), כאשר לצד זאת צריך לעמוד על כך שכל שינוי ביתר החוקים שעליהם הצבעת יהיה רק לאחר דיאלוג עם נציגי שופטי העליון, המחוקקים, האקדמיה ועורכי הדין מהמגזר הפרטי (אולי הלשכה). אולי צריך ממש להציע 'פורום שלום' או 'פורום הידברות' בין הרשויות לדיאלוג מהסוג הזה שיוביל להסכמה".

על כך השיב עו"ד בנקל: "עופר, חוק החסינות הוא בלון הטעיה. פסקת התגברות רחבה + צמצום סמכויות בג"ץ, שם נמצא ה'מטמון'... הרשימה שלי ממש לא 'סגורה', אבל בלי הסכמה על יעדים ברורים, לא ברור על מה ולמה נלחמים. זה הבסיס".

וכך נמשך ונמשך הדיון שאליו הצטרפו וממנו יצאו כל רגע עורכי דין החברים בקבוצה הרחבה שהתגבשה. אתמול התקיים המפגש הראשון של אותה קבוצה שנרתמה למאבק, אבל רק ימים יגידו מה יעלה בגורלו. 

לשאלה מדוע התגייסו כולם, דווקא עכשיו, להגנה על מערכת המשפט, בייחוד לאור העובדה שיוזמות שונות לשינוי מעמד העליון ואחרות כבר עלו בעבר, השיבו לנו עורכי דין רבים את אותה תשובה כמעט: היוזמות האחרונות משקפות הגעה לנקודת לקיצון. לדברי חלק מעורכי הדין השותפים למאבק, חלק מהיוזמות ראויות לדיון, אך הקונטקסט של כל יוזמות החקיקה יחד, כמהלכים רחבים, מהווה הרס של עולם המשפט כפי שהכרנו אותו. "כשהמערכה היא רב חזיתית כל כך אז היא ממש קוראת תיגר על מעמד בית המשפט ומעמד רשויות האכיפה. גם אם לכל מהלך יש פנים נסבלות, אז ה-D9 של היום הוא בלתי נסבל לחלוטין. ועכשיו אנחנו לגמרי ב-D9", אומר עו"ד בכיר שהצטרף למאבק.

ראשי המאבק והשותפים לו מתעקשים שלא מדובר במאבק פוליטי. כך לדברי עו"ד יצחק אבירם, מהשותפים למאבק, "יש בתקופה האחרונה התרופפות מוחלטת של שלטון החוק והרגשה של 'הכול מותר'. אין מדובר בימין או שמאל. מדובר בשלטון החוק ובהגנה על זכויות הפרט ובמניעה של השלטון לעשות ככל העולה על רוחו לשם הגשמת מטרות אישיות של נבחרים .

לדברי אבירם, "מערכת המשפט כבר נפגעה, ואנו חשים זאת בזהירות היתר שמפגין בית המשפט העליון מול השלטון. ובצער רב ניתן לומר כי כדי לפגוע בבית המשפט העליון לא צריך להגיע עם D9 אל שעריו אלא מספיק לאיים בכך. ישראל היא דמוקרטיה חלשה מאוד ושברירית, ובשם הביטחון והמלחמה שבפתח ניתן כמעט תמיד לעשות הכול. אבל המלחמה האמתית שלנו היא לא מול אויב חיצוני אלא מול אויב פנימי שמאיים לשבור את המערכת החברתית בארץ ואת הזהות שלנו. בית המשפט הוא לא אויב. הוא המגן שלנו. לצערנו המגן היחיד שנותר . ולכן אנו עורכי הדין חייבים לעמוד בפרץ".

עו"ד תמי פירון ממשרד מ.פירון ושות', אשר הצטרפה אף היא ליוזמה, מוסיפה, כי "מתוך הבנת האקלים והתרבות הישראליים, לא נכון להעניק לרשות המחוקקת כוח מופרז ובמקביל ליטול מן המערכת המשפטית את האפשרות לבקר את פעולות הריבון. בתרבות שלנו, שבה נוהגים להעדיף שיקולים פוליטיים קצרי-טווח, בין היתר לאור העובדה שהרשות המחוקקת מתחלפת מדי שני ספורות - בניגוד למערכת המשפטית - יש לתת משקל רב למערכת המשפט, אשר באמצעות כלים משפטיים, מתעלמת משיקולים אלה ומבכרת שיקולים ארוכי-טווח, על בסיס יסודות דמוקרטיים חברתיים, כלכליים ומשפט צדק". 

עוד כתבות

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

שגיא בר, אלי הורוביץ, ענבל חמיידס, מירב זרביב, ופרופ' יואב ברגנר / צילום: עומר הכהן

חנוך לנער על-פי דרכו: האם הטכנולוגיה תצליח לשדרג את בית הספר?

וגם: עומרי בורל, מייסדת TechForGood, מצטרפת להנהלת ארגון WSA

רוני אליאס / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשת UBS שוויץ: רוני אליאס, הבנקאי שאצלו נמצאו המסמכים שהובילו לפרוץ הפרשה, מוסר עדות בביהמ"ש

עדותו של אליאס, שאצלו תפסה רשות המסים מסמכים עם שמות של מאות ישראלים שניהלו ע"פ החשד חשבונות לא מדווחים בבנק UBS שוויץ, נשמעת במסגרת המשפט שמתנהל בפרשת "קלינקה און" בה חשודים בעלי הרשת בהלבנת הון בהיקף של 730 מיליון שקל

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הקונגרס האמריקאי מגביר את הלחץ על פייסבוק לעצור את פיתוח המטבע הדיגיטלי ליברה

נוכח הביקורת הגוברת על ליברה מצד רגולטורים בעולם, והלחץ שהגיע לשיאו בשימוע לפרויקט בקונגרס, התקרב מחיר הביטקוין אתמול לשפל של חודש ● בשאלות הנוקבות שהציבו אתמול חברי הקונגרס בפני ראש זרוע הבלוקצ'יין של פייסבוק, הם דרשו, בין השאר, להבין כיצד ליברה שונה מבנק או מקרן סל

בר רפאלי וליאונרדו דיקפריו במשחק של הלייקרס ב-2010 / צילום: לוסי ניקולסון, רויטרס

בר רפאלי הגישה ערעור לביהמ"ש: דיקפריו ואני היינו "תא משפחתי" לכל דבר ועניין

זה הסיפור שמספרת הדוגמנית בר רפאלי לבית המשפט העליון בערעור שהגישה היום לבית המשפט העליון על חיובה בתשלום מס בישראל על הכנסות בהיקף עשרות מיליוני שקלים בחו"ל בשנים 2009 ו-2010 ● המחלוקת סביב שאלת מגוריה של הדוגמנית – האם הייתה תושבת הארץ לצרכי מס או תושבת ארה"ב בשנים הרלבנטיות - התפצלה לשתי זירות משפטיות

מגרש מכוניות של אלבר / צילום : איל  יצהר

הרשות להגנת הצרכן הודיעה לאלבר כי בכוונתה לקנוס אותה ב-3.5 מיליון שקל

הרשות להגנת הצרכן תקנוס את חברת הליסינג והשכרת הרכב אלבר בעקבות הטעיית צרכנים - 86 המכוניות שנמכרו לצרכנים שונים בליסינג למרות שבפועל הן שימשו בעבר להשכרה

מנכ"ל לפ"מ בועז סטמבלר / צילום: יואב דודקביץ ידיעות אחרונות

לקראת מהפכה בענף רכש המדיה: באוצר בוחנים את גורלה של לפ"מ

בפגישות שקיימו נציגי אגף התקציבים עם גורמים בשוק הם דנו בין היתר באפשרות להוציא חלקים גדולים מפעילות המדיה של לפ"מ לידי גורמים מקצועיים פרטיים ● אחת הסוגיות המרכזיות: ניהול רכש המדיה ● האוצר: "לאחרונה הגיעו פניות מידי גורמים פנים וחוץ ממשלתיים"

המחסן של אמזון./ צילום: רויטרס

אמזון פריים דיי 2019: היקף העסקאות גדל, ההיקף הכספי לכל עסקה ירד

פריים דיי, 48 השעות של יום ההנחות הגדול של אמזון, בעיקר לחברי מועדון הפריים של האתר (Amazon Prime), הסתיימו לפני זמן קצר בעלייה של 40% בכמות הלקוחות ובכמות העסקאות אך גם עם ירידה של 38% בסכום העסקה הממוצעת בהשוואה לפריים דיי של השנה שעברה

האימוג'יז החדשים / איור: אפל, יח"צ

יש אפילו פלאפל: הצצה לאימוג'יז החדשים של אפל ואנדרואיד

לכבוד יום האימוג'י הבינלאומי שנחגג אמש, אפל וגוגל העניקו הצצה לחלק מעשרות האימוג'ים החדשים שיצאו בהמשך השנה, יחד עם עדכוני גרסאות למערכות ההפעלה למובייל שלהן

חנויות האפליקציות של גוגל ואפל./ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מול קונגרס עוין: ענקיות הטכנולוגיה התעקשו שהן לא פוגעות בחדשנות

שימוע שנערך השבוע לאפל, גוגל, אמזון ופייסבוק עסק בניצול עוצמתן לטובת בלימת מתחרות ● "צריך לוודא שיצמחו גם הענקיות הבאות", אמר דיוויד סיסליני, יו"ר הוועדה בקונגרס ● באירופה נפתחה חקירה חדשה נגד אמזון

איציק תשובה   / צילום: איל יצהר

קבוצת יזמים רכשה מגרש בהרצליה פיתוח בשווי 380 מיליון שקל

קבוצת איציק תשובה, טריגו, פרשקובסקי ומולטילנד, תרכוש את המגרש המיועד לפארק תעסוקה ומסחר בצמוד לקמפוס מייקרוסופט שבבנייה, לאחר שזכתה בהתמחרות לרכישת המגרש במסגרת הליך פירוק שיתוף

ציפי חוטובלי  / אינפוגרפיק: דור מלכה

מי חושבת שהליכוד היא המעוז האחרון של הדמוקרטיה

לסגנית שר החוץ מהליכוד, ציפי חוטובלי, נדמה שהבחירות הפנימיות ביתר המפלגות נעלמו מהנוף ● שרטטנו מפה מדויקת של שיטות הבחירה ● המשרוקית של גלובס

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

ירידות בבורסה: ת"א 90 מאבד 1.2%, דלק ממשיכה דרומה

דלק משלימה נפילה של 15% מאז ההודעה על עסקת שברון; נאלצה לצמצם את היקף הגיוס למימון העסקה ● חברת הדירוג פיץ' העלתה את תחזית דירוג האשראי של כיל מ"יציבה" ל"חיובית"

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מניית פריון זינקה ב-46% במשך שישה ימי מסחר בנאסד"ק

נכון להיום שווי השוק של פריון מגיע ל-106 מיליון דולר, עלייה של 64% מתחילת השנה הנוכחית ● עדיין מדובר על ירידה של כ-90% בהשוואה לשיא אליו הגיעה במאי 2013

רונאל פישר/ צילום : רפי קוץ

צרות? הפרקליטות דורשת השלמות חקירה בתיק פישר - ביהמ"ש לא ממהר לאשר

ביהמ"ש בלם את התביעה בתיק פישר: מח"ש ביקשה לזמן לחקירה נוספת את האחים נחמיאס, למרות שעניינם הסתיים בהסדרי טיעון בקול ענות חלושה • הערכה: הסדרי הטיעון המרוככים עם האחים סותרים את אחד האישומים נגד פישר • סנגוריו: הפרקליטות מנסה "לחלץ עצמה מהבוץ", מחשש שאישום זה יבוטל • לעת עתה, ביהמ"ש מונע ממח"ש לחקור את האחים

עבודות הרכבת הקלה בתל אביב בשנה שעברה / צילום: איל יצהר, גלובס

עשרות עובדים סיניים בפרויקט הרכבת הקלה לא מקבלים אשרות כניסה לארץ

הסיבה: העיצומים של עובדי משרד החוץ בעקבות הכוונה לקצץ בתקציבי האירוח של דיפלומטים ונספחים בעולם ● מטה המאבק: נחריף את העיצומים

 

לימסול קפריסין/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

12 קטינים ישראלים עצורים בקפריסין בחשד לאונס קבוצתי

משרד החוץ הודיע היום כי בשל העובדה כי מדובר בקטינים, קונסול ישראל בקפריסין יוסי וורמברנד הונחה להגיע מחר בבוקר לשימוע שיתקיים בבית משפט במקום ● משפחות הקטינים עודכנו על ידי משרד החוץ

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט: טבע ירדה לרמת שפל היסטורית; הנפט איבד 1.5% לאחר דוח המלאים

מלאי הנפט בארה"ב ירד בשבוע החולף מעבר לצפוי ● ספר הבז' של הפד: הכלכלה צמחה באופן "צנוע" ממאי עד יולי ● בנק אוף אמריקה היכה את תחזית הרווח למניה ברבעון השני ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, בהובלת הקאק הצרפתי

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

מתן האשראי לפישמן: האם הבנקים לא מחויבים לשקיפות?

הגילויים החדשים בנוגע לאשראי שנתן בנק הפועלים לאיש העסקים פושט הרגל אליעזר פישמן, מעלות תהייה לגבי התנהלות הבנק ● בכיריו הצהירו כי נגבו חובות "בדרכים ידידותיות", וטענו כי לא היה ניתן לחזות את נפילת הטייקון ● אך השאלה הגדולה היא למה בעצם הוענק האשראי גם כשלא החזיר את חובותיו? ● האזינו ל"גלובסטוק" - פודקאסט מאחורי הכותרות

גניבת מטבעות דיגיטליים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

אישום: "גאון מחשבים" ישראלי גנב מטבעות דיגיטליים ב-6 מיליון שקל

החשוד, אליהו גיגי, נעצר בחשד שהוא ואחיו גנבו יותר מ-100 מיליון דולר, אך כתב האישום לבסוף מצביע רק עליו כאשם, ועל סכום קטן בהרבה ● על פי כתב האישום, גיגי הקים וניהל כמה אתרי אינטרנט שהיוו תשתית לביצוע עבירות פליליות ולהפקת רווח כספי, והפיץ תוכנות שחדרו למחשביהם של גולשים וגנבו מהם מטבעות דיגיטליים