גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סאגת ההדחה של גולן יוכפז: הרשות השנייה מבקשת הבהרות מחדשות 13

יו"רית הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', ויו"רית חדשות 13 ונציגת הציבור, זהר קדמון, ייפגשו כדי לדון בנושא ● קדמון מתנגדת לכוונת בעלי רשת 13 לפטר את יוכפז ● אם שמאלוב-ברקוביץ' תשתכנע שלא מדובר בתהליך שנעשה משיקולים לא ראויים, הסבירות שתתערב נמוכה

גולן יוכפז, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: אביב חופי
גולן יוכפז, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: אביב חופי

סוגיית המשך כהונתו של מנכ"ל חברת חדשות 13, גולן יוכפז, ממשיכה לעורר הדים: ל"גלובס" נודע כי מועצת הרשות השנייה מבקשת מדירקטוריון חדשות 13 הבהרות בנוגע למהלכים של בעלי המניות להדיח את יוכפז מתפקידו.

בימים הקרובים צפויות יו"רית מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', ויו"רית דירקטוריון חדשות 13 ונציגת הציבור, זהר קדמון, להיפגש כדי לדון בנושא. קדמון מתנגדת לכוונתם של בעלי רשת 13 לפטר את יוכפז ואף הבהירה זאת בתקשורת. אם שמאלוב-ברקוביץ' תשתכנע שלא מדובר בתהליך שנעשה משיקולים לא ראויים, הסבירות שתתערב היא נמוכה.

אם לא יחולו שינויים בלתי צפויים, דירקטוריון חברת החדשות צפוי להתכנס בשבוע האחרון של חודש מאי כדי לדון בבקשת בעלי המניות להתחיל בהליך שימוע לפני פיטורים ליוכפז. בין יוכפז עצמו לבעלי המניות לא מתנהלת תקשורת ישירה, אלא באמצעות עורכי הדין של הצדדים.

התחושה הכללית השוררת בימים אלה בענף היא לא השאלה האם יוכפז יעזוב את החברה שהוא מנהל בשש השנים האחרונות - אלא מתי. לפי מקורבים לחברת החדשות, יוכפז הבהיר להם כי לא יאחז בקרנות המזבח ולא יישאר במקום שבו בעלי המניות אינם מאמינים בו.

על-פי אותם מקורות, המאבק שיוכפז מנהל הוא בעיקר ערכי - הזכות לנהל את החדשות ואת השינויים הנדרשים במהדורה משיקולים מקצועיים ולא מתוקף החלטה של בעלי מניות.

לדבריהם, לו המניע היה הסכם פרישה מפנק, יוכפז יכול היה לסגור אותו בשקט עם יו"ר הערוץ נדב טופולסקי, שביקש ממנו לפרוש מהתפקיד כבר לפני למעלה מחודש. זאת, בסמוך למשדר הבחירות של רשת 13, שאומנם ניפק תוצאות מדגם קרובות לאמת, אך לא סיפק את הציפיות שהיו לבעלים מהרייטינג.

הכוונה של בעלי המניות להיפרד מיוכפז הובהרה לו במפתיע בין יום הבחירות לחג הפסח. לאחר מכן החלו גישושים ראשונים במטרה לבחון מועמדים ראויים שעשויים להחליפו. עם זאת, לא מדובר במשא-ומתן רציני בין הגורמים השונים, שכן הוא אסור על-פי חוק ומותר אלא רק לאחר שהדירקטוריון אכן יחליט לפטר את יוכפז.

מקורבים לבעלי המניות אף מכחישים כצפוי כל ניסיון לבחון עם גורמים שונים מינוי חליפי למנכ"ל. ההליך, כפי שהם רואים אותו, הוא הקמת ועדת איתור שתהיה אחראית על גיוס המנכ"ל החדש לכשיושלם ההליך מול יוכפז.

העיתונאים התרשמו שההחלטה היא סופית

בשלב הזה לא ברור היכן בדיוק עומדים הדברים בין יוכפז לבעלי המניות, וישנם כמה תרחישים שיכולים בסופו של דבר לקרות. התרחיש הסביר הוא שיוכפז יבין שאין לו סיכוי להמשיך לנהל את החברה בדרכו, הוא יפרוש, ויימצא לו תוך פרק זמן קצר מחליף. אם הוא יחליט שלא לפרוש, בעלי המניות יפעלו בקרב דירקטוריון חברת החדשות כדי לפתוח בהליך פיטוריו.

ככל הידוע, עד כה התנגדו למהלך שתי דירקטוריות מטעם הציבור - היו"רית קדמון כאמור והדירקטורית אורנה לביא-שטיינר - מה שאומר שבעלי המניות יתקשו להזיז את יוכפז מתפקידו, שכן הרגולציה על חדשות בישראל מסדירה את מערכת היחסים בין בעלי המניות למנהל החדשות ודורשת רוב מיוחד בדירקטוריון כדי להדיחו (75%).

עם זאת, סביר להניח כי בעלי המניות לא יושבים בחיבוק-ידיים, והם פועלים כדי לשכנע את חברי הדירקטוריון למה ההחלטה להדיח את יוכפז מתפקידו היא מקצועית ונעשית דווקא בעיתוי הזה - חודשיים לאחר המיזוג בין רשת לבין ערוץ עשר, ולאחר שרק לפני שנה אישר הדירקטוריון את הארכת כהונתו של המנכ"ל לתקופה בלתי קצובה. כך, ההנחה שלפחות עוד אצבע אחת תתרומם נגדו או לפחות תימנע, היא לא מופרכת - וכך למעשה בעלי המניות יכולים להשיג רוב.

קיימת עוד אפשרות, אם כי קלושה, ששתי הדירקטוריות יתמידו בהתנגדותן ויסרבו לאשר את הדחתו של יוכפז. או-אז תיווצר סיטואציה מורכבת, כי לכאורה לא ניתן יהיה לפטרו. עם זאת, כאמירה "בעל המאה הוא בעל הדעה" - בעלי המניות יכולים עקרונית לכווץ את התקציב ועדיין לעמוד במחויבויותיהם, שכן כיום הם משקיעים בחברת החדשות יותר מכפי שהחוק דורש. אבל גם מבלי להפחית בתקציב יש הרבה דרכים יצירתיות שבהן ניתן להצר את צעדיו של מנכ"ל. בעלי המניות יודעים זאת, הדירקטוריון יודע זאת, וגם יוכפז, יש להניח, מבין את המצב ולא ייתן בשום צורה ודרך לפגוע בחברה שהיא פרויקט חייו.

נוסיף על כך את העובדה שיו"ר רשת 13 נדב טופולסקי, שנחשב כיום לדמות הדומיננטית בערוץ, ביצע מהלך של מזעור נזקים כשנפגש עם מספר עיתונאים בכירים בחברה. חלק לא מבוטל מהם תמך ביוכפז באופן בלתי מסויג, ורבים מהם התבטאו בדאגה ובצער בנוגע לכוונה לפטרו. טופולסקי, שאינו מצוי עימם בקשר, נפגש איתם לבקשתם כדי להבהיר את הסיטואציה, וניכר כי העיתונאים התרשמו שהחלטת בעלי המניות סופית ואינה מונעת משיקולים זרים. לכן גם אם הם אינם אוהבים אותה, סביר להניח שהם לא יחשיכו את המסך כדי להפעיל לחץ ולמנוע את עזיבתו של יוכפז.

אמירה זאת מקבלת משנה תוקף אם לוקחים בחשבון את מצבה הלא מזהיר של כלל התקשורת והפיטורים והצמצומים עימם מתמודדים כלי התקשורת והעיתונאים כמעט בכל האפיקים - וסביר להניח שבעלי המניות לוקחים גם את זה בחשבון.

גישושים ראשונים ולא פורמליים

בינתיים גוברות ההערכות כי הקדנציה של יוכפז בחברת החדשות הגיעה לקיצה, וכפועל יוצא מכך מוזכרים בשוק שמות של מועמדים להחליפו. בקרב בעלי המניות מכחישים כאמור כי נעשו פניות מסודרות למועמדים, אולם ל"גלובס" נודע כי גישושים ראשונים ולא פורמליים כבר התרחשו.

בין השמות נציין את ברוך שי, מנכ"ל חדשות התאגיד; ערן טיפנברון, עורך ראשי של ערוץ הכנסת (שבבעלות RGE בעלת השליטה ברשת 13); גיא סודרי, עורך מהדורת החדשות של קשת 12; ישראל טוויטו, לשעבר עורך המהדורה המרכזית של חדשות עשר ומי שמכהן כיום כסמנכ"ל התוכן של רשת 13; וירון דקל, לשעבר מפקד גלי צה"ל, שמגיש כיום את חדשות השבוע בתאגיד ואת תוכנית הרדיו "דקלסגל". 

עוד כתבות

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

הקרב על האימפיצ'מנט: לא רק טראמפ על הכוונת אלא גם הטראמפיזם

הרפובליקאים הודפים ההאשמות נגד טראמפ ● השגריר בפועל של ארה"ב באוקראינה: טראמפ ייחס חשיבות רבה יותר לחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו מאשר לאוקראינה כולה ● טראמפ מצייץ: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי; אני לא אתן להם" ● פרשנות

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

מני מזוז בכנס חיפה למשפט / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

מזוז על אמיר אוחנה: ‏"המצב של שר לעומתי הוא בעייתי. זה מקשה על התפקוד"

שופט העליון מני מזוז אמר את הדברים בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפסדי WeWork תפחו ל-1.25 מיליארד דולר ברבעון בעקבות פתיחת משרדים חדשים

ההפסדים של We, הבעלים של חברת חללי העבודה המשותפים, גדלו יותר מפי שניים ברבעון השלישי ● ההסבר העיקרי לגידול בהפסדים הוא שמספר המשרדים ברשת צמח לשיא, והחברה לא הצליחה לשלוט בעלויות

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

יצרנית החזיות בוגארט הגדילה את הכנסות דלתא אך פגעה בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עו"ד איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז לנפגעי כתות: "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

בין היתר מחפשת החברה מוצרים נגד "תשישות נשית"

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר