גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סאגת ההדחה של גולן יוכפז: הרשות השנייה מבקשת הבהרות מחדשות 13

יו"רית הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', ויו"רית חדשות 13 ונציגת הציבור, זהר קדמון, ייפגשו כדי לדון בנושא ● קדמון מתנגדת לכוונת בעלי רשת 13 לפטר את יוכפז ● אם שמאלוב-ברקוביץ' תשתכנע שלא מדובר בתהליך שנעשה משיקולים לא ראויים, הסבירות שתתערב נמוכה

גולן יוכפז, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: אביב חופי
גולן יוכפז, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: אביב חופי

סוגיית המשך כהונתו של מנכ"ל חברת חדשות 13, גולן יוכפז, ממשיכה לעורר הדים: ל"גלובס" נודע כי מועצת הרשות השנייה מבקשת מדירקטוריון חדשות 13 הבהרות בנוגע למהלכים של בעלי המניות להדיח את יוכפז מתפקידו.

בימים הקרובים צפויות יו"רית מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', ויו"רית דירקטוריון חדשות 13 ונציגת הציבור, זהר קדמון, להיפגש כדי לדון בנושא. קדמון מתנגדת לכוונתם של בעלי רשת 13 לפטר את יוכפז ואף הבהירה זאת בתקשורת. אם שמאלוב-ברקוביץ' תשתכנע שלא מדובר בתהליך שנעשה משיקולים לא ראויים, הסבירות שתתערב היא נמוכה.

אם לא יחולו שינויים בלתי צפויים, דירקטוריון חברת החדשות צפוי להתכנס בשבוע האחרון של חודש מאי כדי לדון בבקשת בעלי המניות להתחיל בהליך שימוע לפני פיטורים ליוכפז. בין יוכפז עצמו לבעלי המניות לא מתנהלת תקשורת ישירה, אלא באמצעות עורכי הדין של הצדדים.

התחושה הכללית השוררת בימים אלה בענף היא לא השאלה האם יוכפז יעזוב את החברה שהוא מנהל בשש השנים האחרונות - אלא מתי. לפי מקורבים לחברת החדשות, יוכפז הבהיר להם כי לא יאחז בקרנות המזבח ולא יישאר במקום שבו בעלי המניות אינם מאמינים בו.

על-פי אותם מקורות, המאבק שיוכפז מנהל הוא בעיקר ערכי - הזכות לנהל את החדשות ואת השינויים הנדרשים במהדורה משיקולים מקצועיים ולא מתוקף החלטה של בעלי מניות.

לדבריהם, לו המניע היה הסכם פרישה מפנק, יוכפז יכול היה לסגור אותו בשקט עם יו"ר הערוץ נדב טופולסקי, שביקש ממנו לפרוש מהתפקיד כבר לפני למעלה מחודש. זאת, בסמוך למשדר הבחירות של רשת 13, שאומנם ניפק תוצאות מדגם קרובות לאמת, אך לא סיפק את הציפיות שהיו לבעלים מהרייטינג.

הכוונה של בעלי המניות להיפרד מיוכפז הובהרה לו במפתיע בין יום הבחירות לחג הפסח. לאחר מכן החלו גישושים ראשונים במטרה לבחון מועמדים ראויים שעשויים להחליפו. עם זאת, לא מדובר במשא-ומתן רציני בין הגורמים השונים, שכן הוא אסור על-פי חוק ומותר אלא רק לאחר שהדירקטוריון אכן יחליט לפטר את יוכפז.

מקורבים לבעלי המניות אף מכחישים כצפוי כל ניסיון לבחון עם גורמים שונים מינוי חליפי למנכ"ל. ההליך, כפי שהם רואים אותו, הוא הקמת ועדת איתור שתהיה אחראית על גיוס המנכ"ל החדש לכשיושלם ההליך מול יוכפז.

העיתונאים התרשמו שההחלטה היא סופית

בשלב הזה לא ברור היכן בדיוק עומדים הדברים בין יוכפז לבעלי המניות, וישנם כמה תרחישים שיכולים בסופו של דבר לקרות. התרחיש הסביר הוא שיוכפז יבין שאין לו סיכוי להמשיך לנהל את החברה בדרכו, הוא יפרוש, ויימצא לו תוך פרק זמן קצר מחליף. אם הוא יחליט שלא לפרוש, בעלי המניות יפעלו בקרב דירקטוריון חברת החדשות כדי לפתוח בהליך פיטוריו.

ככל הידוע, עד כה התנגדו למהלך שתי דירקטוריות מטעם הציבור - היו"רית קדמון כאמור והדירקטורית אורנה לביא-שטיינר - מה שאומר שבעלי המניות יתקשו להזיז את יוכפז מתפקידו, שכן הרגולציה על חדשות בישראל מסדירה את מערכת היחסים בין בעלי המניות למנהל החדשות ודורשת רוב מיוחד בדירקטוריון כדי להדיחו (75%).

עם זאת, סביר להניח כי בעלי המניות לא יושבים בחיבוק-ידיים, והם פועלים כדי לשכנע את חברי הדירקטוריון למה ההחלטה להדיח את יוכפז מתפקידו היא מקצועית ונעשית דווקא בעיתוי הזה - חודשיים לאחר המיזוג בין רשת לבין ערוץ עשר, ולאחר שרק לפני שנה אישר הדירקטוריון את הארכת כהונתו של המנכ"ל לתקופה בלתי קצובה. כך, ההנחה שלפחות עוד אצבע אחת תתרומם נגדו או לפחות תימנע, היא לא מופרכת - וכך למעשה בעלי המניות יכולים להשיג רוב.

קיימת עוד אפשרות, אם כי קלושה, ששתי הדירקטוריות יתמידו בהתנגדותן ויסרבו לאשר את הדחתו של יוכפז. או-אז תיווצר סיטואציה מורכבת, כי לכאורה לא ניתן יהיה לפטרו. עם זאת, כאמירה "בעל המאה הוא בעל הדעה" - בעלי המניות יכולים עקרונית לכווץ את התקציב ועדיין לעמוד במחויבויותיהם, שכן כיום הם משקיעים בחברת החדשות יותר מכפי שהחוק דורש. אבל גם מבלי להפחית בתקציב יש הרבה דרכים יצירתיות שבהן ניתן להצר את צעדיו של מנכ"ל. בעלי המניות יודעים זאת, הדירקטוריון יודע זאת, וגם יוכפז, יש להניח, מבין את המצב ולא ייתן בשום צורה ודרך לפגוע בחברה שהיא פרויקט חייו.

נוסיף על כך את העובדה שיו"ר רשת 13 נדב טופולסקי, שנחשב כיום לדמות הדומיננטית בערוץ, ביצע מהלך של מזעור נזקים כשנפגש עם מספר עיתונאים בכירים בחברה. חלק לא מבוטל מהם תמך ביוכפז באופן בלתי מסויג, ורבים מהם התבטאו בדאגה ובצער בנוגע לכוונה לפטרו. טופולסקי, שאינו מצוי עימם בקשר, נפגש איתם לבקשתם כדי להבהיר את הסיטואציה, וניכר כי העיתונאים התרשמו שהחלטת בעלי המניות סופית ואינה מונעת משיקולים זרים. לכן גם אם הם אינם אוהבים אותה, סביר להניח שהם לא יחשיכו את המסך כדי להפעיל לחץ ולמנוע את עזיבתו של יוכפז.

אמירה זאת מקבלת משנה תוקף אם לוקחים בחשבון את מצבה הלא מזהיר של כלל התקשורת והפיטורים והצמצומים עימם מתמודדים כלי התקשורת והעיתונאים כמעט בכל האפיקים - וסביר להניח שבעלי המניות לוקחים גם את זה בחשבון.

גישושים ראשונים ולא פורמליים

בינתיים גוברות ההערכות כי הקדנציה של יוכפז בחברת החדשות הגיעה לקיצה, וכפועל יוצא מכך מוזכרים בשוק שמות של מועמדים להחליפו. בקרב בעלי המניות מכחישים כאמור כי נעשו פניות מסודרות למועמדים, אולם ל"גלובס" נודע כי גישושים ראשונים ולא פורמליים כבר התרחשו.

בין השמות נציין את ברוך שי, מנכ"ל חדשות התאגיד; ערן טיפנברון, עורך ראשי של ערוץ הכנסת (שבבעלות RGE בעלת השליטה ברשת 13); גיא סודרי, עורך מהדורת החדשות של קשת 12; ישראל טוויטו, לשעבר עורך המהדורה המרכזית של חדשות עשר ומי שמכהן כיום כסמנכ"ל התוכן של רשת 13; וירון דקל, לשעבר מפקד גלי צה"ל, שמגיש כיום את חדשות השבוע בתאגיד ואת תוכנית הרדיו "דקלסגל". 

עוד כתבות

בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar

נמחקו העליות בוול סטריט בסגירת המסחר

הפד הזרים גם היום 75 מיליארד דולר לשוק האשראי לטווח קצר בארה"ב (repo) ● מכירות הבתים הקיימים בארה"ב עלו ב-1.3% בחודש אוגוסט ● תביעות האבטלה הראשוניות בארה"ב בשבוע החולף עלו ב-2,000 ל-208 אלף ● הבנק הבריטי הותיר את הריבית ללא שינוי בצל אי-ודאות בנוגע לברקזיט ● מיקרוסופט הודיעה על הקצאה של 40 מיליארד דולר לרכישה חוזרת של מניות, והעלאת הדיבידנד הרבעוני ב-5 סנט למניה

לוגו חברת קולט / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

"יש מספיק": קולט תפסיק לייצר רובי AR-15 לשוק הפרטי

יצרנית הנשק אמרה שיש בשוק כמות מספקת של רובי ספורט ושהיא תתמקד בחוזים שלה מול הצבא ורשויות אכיפת החוק במקום זאת

הטלנובלה של גזונדהייט / איור: גיל ג'יבלי

הטלנובלה של גזונדהייט: אישה בת 92 מירושלים התעשרה בחצי מיליארד שקל - במזומן. כך זה קרה

לפני כשבועיים מימשה שושנה גזונדהייט בת ה–92 את רוב החזקותיה בערד השקעות תמורת יותר מחצי מיליארד שקל ● האם זה ישים סוף לסאגה שנמשכת כבר חצי יובל וכוללת סכסוכים בין השותפים בחברה ותביעות על גבי תביעות? לא בטוח

מבצע מעבר לקו הירוק / צילום: איל יצהר

עסקת המאה: 9 שקלים פחות עבור סיגריות מעבר לקו הירוק. ישראלים רבים חושבים שזה שווה את הסיכון

כשפערי המחירים הם עצומים כמעט בכל תחום, אפילו המצב הביטחוני לא יכול לעצור את עשרות אלפי הישראלים שנוהרים מדי סוף שבוע אל הכפרים בשטחים ● כל המעורבים משוכנעים שהכסף ימשיך לדבר חזק יותר מהפוליטיקה, ויש כבר מי שמציע שקבלני הבניין משני הצדדים "יסגרו הסכם שלום תוך דקה"

רותם סלע בקמפיין קסטרו / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של קסטרו

סקר הפרסומות: קסטרו הכי זכורה השבוע, 9 מיליון הכי אהובה

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של קסטרו "Do whatever you please", באמצעות אדלר-חומסקי ובכיכובה של רותם סלע, הוא המושקע ביותר מבחינה תקציבית גם השבוע עם כ-1.3 מיליון שקל

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

כחול לבן מסמנת מטרה ראשונה לפתיחת הכנסת: החלפת היו"ר יולי אדלשטיין

ל"גלובס" נודע שהתכנית של רשימת כחול לבן היא להחליף את יו"ר הכנסת, הבכיר בליכוד, כבר בישיבת הפתיחה ב-3 באוקטובר ● האם מדובר בפעולה בת ביצוע והאם לבני גנץ יש את הרוב הדרוש לכך? ● פרשנות

יעקב לוקסי לוקסנבורג / צילום: גיזי

קריסת אינוונטק: הנאמן מבקש להגיש תביעת עתק נגד לפידות, לוקסנבורג ועיזבון יולי עופר

בבקשה שהוגשה היום לביהמ"ש נטען כי לפידות ולוקסנבורג רוקנו את אינוונטק ממזומנים תמורת העברת נכסי נדל"ן כושלים ממזרח אירופה לתוך החברה, במהלך שהביא לקריסתה ● עוד נטען כי המהלך התאפשר הודות לשיתוף-פעולה מצד מעריכי שווי ורואי חשבון ישראליים והתבססות על חוות-דעת "מוזמנת" וכוזבת שיצרה שיערוך פיקטיבי של הנכסים

יגאל דמרי / צילום: איל יצהר

על בסיס מזומן בלבד: יגאל דמרי מגייס 282 מיליון שקל מחברות הביטוח לרכישת אפריקה ישראל

ההצעה המשופרת שהגיש יגאל דמרי למחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל נוקבת בסכום של 1.27 מיליארד שקל, שישולם כולו במזומן ● כעת יידרשו המחזיקים להחליט האם לפתוח את ההתמחרות על אפריקה ישראל מחדש, או לחלופין, להמשיך עם הבחירה בהצעת לפידות-אלטשולר שנקבה בתמורה נמוכה יותר

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

חתונה או חופש? המדינה תצטרך למצוא מודל נכון להקמת המטרו

מדינת ישראל ניסתה כבר את מודל חיי הזוגיות פעמיים, עם שתי הזכייניות של שני הקווים האדומים של הרכבת הקלה בתל אביב ובירושלים ● בתל אביב העסק התפוצץ מיד אחרי החתונה, בירושלים הזוגיות הייתה רווית ריב ומדון

שי ניצן ואביחי מנדלבליט/ צילום: איל יצהר

בפרקליטות פתוחים לניהול מו"מ לעסקת טיעון עם סנגוריו של ראש הממשלה

מדוע שכר ראש הממשלה את שירותיו של עו”ד רם כספי, המומחה דווקא בתפירת עסקאות מסחריות, אחרי פרישתו מהייצוג של ראש מחלקת צווארון לבן במשרדו, עו"ד נבות תל צור • במה יתמקדו עורכי דינו של רה"מ בשימוע בעוד שבועיים • ומה חברי הכנסת הנוכחית לא הבינו

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: לא סגרתי עם גנץ, נדע להסתדר גם באופוזיציה

ו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, מכחיש סיכום או סגירה עם כחול לבן על שיתוף פוליטי לקראת ההתייעצויות אצל הנשיא והודיע שלא ידבר עם גנץ או עם נתניהו לפחות עד ישיבת הסיעה ביום ראשון

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: דני זקן

ליברמן ל"גלובס": "אמליץ על גנץ, אם יתחייב לממשלת אחדות חילונית ללא נספחים"

לליברמן לא נותרו הרבה אפשרויות, לאחר מסמך החישוק שהחתים נתניהו את מפלגות הימין והחרדים ● החתימה הזו מערימה קושי רב על גנץ להקים ממשלה כלשהי ● פרשנות

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

בני גנץ בישיבה ראשונה: אקים ממשלת אחדות רחבה וליברלית בראשותי

את הדברים אמר גנץ בישיבת הח"כים הראשונה של רשימת כחול לבן לאחר הבחירות לכנסת ה-22 ● לפיד: "נתניהו לא מוכן לקבל את תוצאות הבחירות. בן אדם אחד מונע הקמת ממשלת אחדות ליברלית"

מטוס של XL Airways / צילום: מרקו דג'וריקה, רויטרס

עוד קריסה: חברת הלואו קוסט XL Airways הפסיקה פעילותה

החברה נקלעה לקשיים כלכליים בעקבותיהם היא פרסמה הודעה באתר האינטרנט שלה לפיה היא מעדכנת את הנוסעים כי היא הפסיקה למכור כרטיסי טיסה לטיסותיה ● החברה מצטרפת לחברת לואו קוסט צרפתית אחרת שקרסה לאחרונה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה; ישראל קנדה זינקה ביותר מ-7%

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב עלו בעד 0.5% ● מניית אופקו צנחה ב-6%, אמות ובזן עלו ב-3.9% ו-3.55% בהתאמה, שופרסל ואלוני חץ עלו ביותר מ-2% ● בריינסווי הודיעה על כוונתה למנות מנכ"ל אמריקאי במקום מר יעקב מיכלין שפורש

הבריגדה האדומה / צילום: דוברות הבריגדה האדומה, יח"צ

שביתות והפגנות ברחבי העולם במחאה על אי הטיפול במשבר האקלים

כחלק ממהלך עולמי רחב, הבוקר נערכות הפגנות תלמידים ברחבי ישראל שפותחות שבוע של מחאת אקלים ●  מאות תלמידים בישראל שובתים היום מלימודיהם ויוצאים לרחובות בכדי למחות על אוזלת היד של ממשלות ברחבי העולם, שלא מטפלות כראוי במשבר האקלים המחריף

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ענקית סחר הרכב האמריקאית COX AUTOMOTIVE נכנסת לפעילות בישראל

החברה, שמובילה את תחום סחר המשומשות בארצות הברית, נכנסת כשותפת השקעה במאיץ האוטו-טק "דרייב" של קבוצת מאיר

פרופ' רונית סצ'י פאינרו / צילום: אריק סולטן

50 המשפיעות של ליידי גלובס: אשת השנה היא פרופ׳ רונית סצ׳י פאינרו, שפיתחה "טיל מונחה" לטיפול בסרטן

דרמת הפרישה של מנכ"ליות הבנקים הגדולים ומנכ"ליות תאגידי הענק, הפמיניזציה של ניהול בתי החולים, מדעניות מובילות • רשימת המשפיעות החדשה כוללת 23 נשים חדשות, ומציגה כרוניקה של שינוי

ריימונד מקדניאלס ג'וניור, יו"ר מודי'ס / צילום: פרד פראוסר, רויטרס

מודי'ס מזהירה: דירוג האשראי של ישראל בסכנה אם לא תוקם ממשלה יציבה

חברת דירוג האשראי צופה כי הגירעון השנתי יתקרב ל-4 אחוזים ויישאר גבוה ב-2020

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

חברת Airbnb יוצאת להנפקה: חושפת הכנסות של יותר ממיליארד דולר

השווי של חברת שיתוף הבתים הוערך בספטמבר של 2017 בכ-31 מיליארד דולר ● החברה חושפת יותר מ-7 מיליון משתמשים הפזורים על 100 אלף ערים ברחבי העולם ● גולשי האתר הרוויחו יותר מ-80 מיליארד דולר נכון ל-15 בספטמבר 2019, כך מסרה החברה