גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סאגת ההדחה של גולן יוכפז: הרשות השנייה מבקשת הבהרות מחדשות 13

יו"רית הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', ויו"רית חדשות 13 ונציגת הציבור, זהר קדמון, ייפגשו כדי לדון בנושא ● קדמון מתנגדת לכוונת בעלי רשת 13 לפטר את יוכפז ● אם שמאלוב-ברקוביץ' תשתכנע שלא מדובר בתהליך שנעשה משיקולים לא ראויים, הסבירות שתתערב נמוכה

גולן יוכפז, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: אביב חופי
גולן יוכפז, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: אביב חופי

סוגיית המשך כהונתו של מנכ"ל חברת חדשות 13, גולן יוכפז, ממשיכה לעורר הדים: ל"גלובס" נודע כי מועצת הרשות השנייה מבקשת מדירקטוריון חדשות 13 הבהרות בנוגע למהלכים של בעלי המניות להדיח את יוכפז מתפקידו.

בימים הקרובים צפויות יו"רית מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', ויו"רית דירקטוריון חדשות 13 ונציגת הציבור, זהר קדמון, להיפגש כדי לדון בנושא. קדמון מתנגדת לכוונתם של בעלי רשת 13 לפטר את יוכפז ואף הבהירה זאת בתקשורת. אם שמאלוב-ברקוביץ' תשתכנע שלא מדובר בתהליך שנעשה משיקולים לא ראויים, הסבירות שתתערב היא נמוכה.

אם לא יחולו שינויים בלתי צפויים, דירקטוריון חברת החדשות צפוי להתכנס בשבוע האחרון של חודש מאי כדי לדון בבקשת בעלי המניות להתחיל בהליך שימוע לפני פיטורים ליוכפז. בין יוכפז עצמו לבעלי המניות לא מתנהלת תקשורת ישירה, אלא באמצעות עורכי הדין של הצדדים.

התחושה הכללית השוררת בימים אלה בענף היא לא השאלה האם יוכפז יעזוב את החברה שהוא מנהל בשש השנים האחרונות - אלא מתי. לפי מקורבים לחברת החדשות, יוכפז הבהיר להם כי לא יאחז בקרנות המזבח ולא יישאר במקום שבו בעלי המניות אינם מאמינים בו.

על-פי אותם מקורות, המאבק שיוכפז מנהל הוא בעיקר ערכי - הזכות לנהל את החדשות ואת השינויים הנדרשים במהדורה משיקולים מקצועיים ולא מתוקף החלטה של בעלי מניות.

לדבריהם, לו המניע היה הסכם פרישה מפנק, יוכפז יכול היה לסגור אותו בשקט עם יו"ר הערוץ נדב טופולסקי, שביקש ממנו לפרוש מהתפקיד כבר לפני למעלה מחודש. זאת, בסמוך למשדר הבחירות של רשת 13, שאומנם ניפק תוצאות מדגם קרובות לאמת, אך לא סיפק את הציפיות שהיו לבעלים מהרייטינג.

הכוונה של בעלי המניות להיפרד מיוכפז הובהרה לו במפתיע בין יום הבחירות לחג הפסח. לאחר מכן החלו גישושים ראשונים במטרה לבחון מועמדים ראויים שעשויים להחליפו. עם זאת, לא מדובר במשא-ומתן רציני בין הגורמים השונים, שכן הוא אסור על-פי חוק ומותר אלא רק לאחר שהדירקטוריון אכן יחליט לפטר את יוכפז.

מקורבים לבעלי המניות אף מכחישים כצפוי כל ניסיון לבחון עם גורמים שונים מינוי חליפי למנכ"ל. ההליך, כפי שהם רואים אותו, הוא הקמת ועדת איתור שתהיה אחראית על גיוס המנכ"ל החדש לכשיושלם ההליך מול יוכפז.

העיתונאים התרשמו שההחלטה היא סופית

בשלב הזה לא ברור היכן בדיוק עומדים הדברים בין יוכפז לבעלי המניות, וישנם כמה תרחישים שיכולים בסופו של דבר לקרות. התרחיש הסביר הוא שיוכפז יבין שאין לו סיכוי להמשיך לנהל את החברה בדרכו, הוא יפרוש, ויימצא לו תוך פרק זמן קצר מחליף. אם הוא יחליט שלא לפרוש, בעלי המניות יפעלו בקרב דירקטוריון חברת החדשות כדי לפתוח בהליך פיטוריו.

ככל הידוע, עד כה התנגדו למהלך שתי דירקטוריות מטעם הציבור - היו"רית קדמון כאמור והדירקטורית אורנה לביא-שטיינר - מה שאומר שבעלי המניות יתקשו להזיז את יוכפז מתפקידו, שכן הרגולציה על חדשות בישראל מסדירה את מערכת היחסים בין בעלי המניות למנהל החדשות ודורשת רוב מיוחד בדירקטוריון כדי להדיחו (75%).

עם זאת, סביר להניח כי בעלי המניות לא יושבים בחיבוק-ידיים, והם פועלים כדי לשכנע את חברי הדירקטוריון למה ההחלטה להדיח את יוכפז מתפקידו היא מקצועית ונעשית דווקא בעיתוי הזה - חודשיים לאחר המיזוג בין רשת לבין ערוץ עשר, ולאחר שרק לפני שנה אישר הדירקטוריון את הארכת כהונתו של המנכ"ל לתקופה בלתי קצובה. כך, ההנחה שלפחות עוד אצבע אחת תתרומם נגדו או לפחות תימנע, היא לא מופרכת - וכך למעשה בעלי המניות יכולים להשיג רוב.

קיימת עוד אפשרות, אם כי קלושה, ששתי הדירקטוריות יתמידו בהתנגדותן ויסרבו לאשר את הדחתו של יוכפז. או-אז תיווצר סיטואציה מורכבת, כי לכאורה לא ניתן יהיה לפטרו. עם זאת, כאמירה "בעל המאה הוא בעל הדעה" - בעלי המניות יכולים עקרונית לכווץ את התקציב ועדיין לעמוד במחויבויותיהם, שכן כיום הם משקיעים בחברת החדשות יותר מכפי שהחוק דורש. אבל גם מבלי להפחית בתקציב יש הרבה דרכים יצירתיות שבהן ניתן להצר את צעדיו של מנכ"ל. בעלי המניות יודעים זאת, הדירקטוריון יודע זאת, וגם יוכפז, יש להניח, מבין את המצב ולא ייתן בשום צורה ודרך לפגוע בחברה שהיא פרויקט חייו.

נוסיף על כך את העובדה שיו"ר רשת 13 נדב טופולסקי, שנחשב כיום לדמות הדומיננטית בערוץ, ביצע מהלך של מזעור נזקים כשנפגש עם מספר עיתונאים בכירים בחברה. חלק לא מבוטל מהם תמך ביוכפז באופן בלתי מסויג, ורבים מהם התבטאו בדאגה ובצער בנוגע לכוונה לפטרו. טופולסקי, שאינו מצוי עימם בקשר, נפגש איתם לבקשתם כדי להבהיר את הסיטואציה, וניכר כי העיתונאים התרשמו שהחלטת בעלי המניות סופית ואינה מונעת משיקולים זרים. לכן גם אם הם אינם אוהבים אותה, סביר להניח שהם לא יחשיכו את המסך כדי להפעיל לחץ ולמנוע את עזיבתו של יוכפז.

אמירה זאת מקבלת משנה תוקף אם לוקחים בחשבון את מצבה הלא מזהיר של כלל התקשורת והפיטורים והצמצומים עימם מתמודדים כלי התקשורת והעיתונאים כמעט בכל האפיקים - וסביר להניח שבעלי המניות לוקחים גם את זה בחשבון.

גישושים ראשונים ולא פורמליים

בינתיים גוברות ההערכות כי הקדנציה של יוכפז בחברת החדשות הגיעה לקיצה, וכפועל יוצא מכך מוזכרים בשוק שמות של מועמדים להחליפו. בקרב בעלי המניות מכחישים כאמור כי נעשו פניות מסודרות למועמדים, אולם ל"גלובס" נודע כי גישושים ראשונים ולא פורמליים כבר התרחשו.

בין השמות נציין את ברוך שי, מנכ"ל חדשות התאגיד; ערן טיפנברון, עורך ראשי של ערוץ הכנסת (שבבעלות RGE בעלת השליטה ברשת 13); גיא סודרי, עורך מהדורת החדשות של קשת 12; ישראל טוויטו, לשעבר עורך המהדורה המרכזית של חדשות עשר ומי שמכהן כיום כסמנכ"ל התוכן של רשת 13; וירון דקל, לשעבר מפקד גלי צה"ל, שמגיש כיום את חדשות השבוע בתאגיד ואת תוכנית הרדיו "דקלסגל". 

עוד כתבות

מתחם גני שרונה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

כדי לפרוע אג"ח: מידאס נוטלת הלוואה בריבית של 9.6% ומשעבדת את עיקר החזקותיה בגני שרונה

חברת הנדל"ן הקטנה תממן כמעט מחצית מתשלום החוב הקרוב בסוף החודש - בהיקף של כ-18 מיליון שקל - באמצעות הלוואה של 8 מיליון שקל מבנק, שכנגדה ישועבדו ההחזקות במתחם הבילויים בת"א

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

מה הקפיץ את מחירי הדירות באזור הצפון במעל 6% בחצי שנה?

בשלהי 2018 נרשמה ירידת מחירים במרבית אזורי הארץ, אלא שמאז נכנסה ישראל לתקופת בחירות, והמחירים בעלייה ● בין הסיבות: חוסר ודאות לגבי תוכניות הממשלה ו"הבנה" בציבור שתוכנית מחיר למשתכן בדרך לסיום ● וגם: מדוע באזור הצפון נרשמה עליית המחירים הגבוהה ביותר?

נוכל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הכסף שרודף את הנוכלים: איך מונעים כשלים של שוק חופשי?

האם יש דרך לעודד התנהגות ישרה בחברה שלנו? ● מסתבר שכל מוסדות השוק החופשי מעודדים אנוכיות פשוטה ● האם ניתן לשנות את זה? ● האזינו לפודקאסט "קטע כלכלי"

ליאורה עופר / צילום: שלומי יוסף

דירקטוריון מליסרון מינה ועדת איתור למנכ"ל במקומו של אבי לוי הפורש

לפי הערכות, הוועדה תבחן כ-30 מועמדים פוטנציאליים ● לוי הסכים לבקשת הדירקטוריון להמשיך ולכהן כמנכ"ל מליסרון באופן זמני וללא שינוי בתנאי העסקתו הקיימים

צוות ויסיטה / צילום: vCita

vCita גייסה 15 מיליון דולר כדי לחבר נותני שירותים ללקוחותיהם

vCita מפתחת מערכת לניהול קשרי לקוחות עבור עסקים קטנים ונותני שירותים של עד כעשרה עובדים ● החברה דיווחה כי היקף הכנסותיה הוכפל בשנה האחרונה, והן עומדות על כמה עשרות מיליוני דולרים בודדים

רטה אלמו/ צילום: ענבל מרמרי

"אתיופיה היא אחת הכלכלות הצומחות בעולם. תעשו איתנו יותר עסקים"

נציגים של ממשלת אתיופיה הגיעו לישראל כדי לנסות לשדרג את יחסי המסחר בין המדינות ● רטה אלמו נגה, שגריר אתיופיה בישראל, מסביר למה כדאי להשקיע במדינה שבה נערך ניסיון הפיכה לפני כחודש, ומספר על הביקור אצל בני משפחתו של סלומון טקה

אסתי שלי/ צילום: איל יצהר

האישה שתדאג שנקבל טיפול רפואי יותר טוב מזה שמקבלים הורינו

אסתי שלי, מנהלת הבריאות הדיגיטלית החדשה במשרד הבריאות, נחשפת לראשונה ● בשיחה עם "גלובס" היא מדברת על החשש מפני התקפות סייבר, ההשראה שקיבלה מברק אובמה ועל האתגרים: "אם לא נעשה את המהפכה הזו, השירות הרפואי שנקבל יהיה יותר גרוע ממה שההורים שלנו מקבלים היום" ● ישראל 2048

בורסת ניו יורק, בעת הנפקת אובר/ צילום: רויטרס Brendan Mcdermid

איך יכול להיות שהחגיגה בתעשיית ההייטק לא נגמרת?

השוויים בתעשיית ההייטק גבוהים, החברות מתקשות לגבש מודל עסקי בר-קיימא, וההנפקות לא מוצלחות - אז למה המשקיעים המוסדיים מתכננים להגדיל עוד יותר את היקף ההשקעות שלהם בתעשיית ההייטק?

בריטיש איירווייס / צילום: יחצ

בריטיש איירווייס ביטלה את טיסותיה לקהיר - מנימוק ביטחוני

אל ההודעה של בריטיש, שפורסמה אתמול במפתיע, הצטרפה גם לופטהנזה, שהודיעה כי ביטלה את טיסותיה ממינכן ומפרנקפורט לקהיר ● לופטהנזה הודיעה כי תחדש את קו הטיסות הזה היום

פרסום מטורגט / אילוסטרציה: Shutterstock

סוכנות הפרסום הדיגיטלית Jellyfish רוכשת את Perelview הישראלית

לאחר השלמה של תהליך הטמעה תהפוך Perelview לשלוחה הישראלית הרשמית של הקבוצה

אסנת ענתבי, שרון גרשביין, רן שחם, יאיר לוינשטיין, קלמן שחם וחני שטרית בך/  צילום עומר מסינגר

"עם אהבה וללא חרטה": אלטשולר שחם פתחה את יום המסחר בת"א

וגם: מינוי נוסף לדרור נגל: הצטרף לדירקטוריון חברת האגרוטק רוטס, מטומי מבקשת לאשר מענקים לבכיריה לשעבר ואות בינלאומי הוענק לעו"ד נטלי משען-זכאי, היועמ"ש של קבוצת הראל,

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

עליות בת"א: אלטשולר גמל מזנקת 7% לעומת מחיר ההנפקה

מדד ת"א 35 מטפס ב-0.4%, ת"א 90 עולה ב-0.2% ● שיכון ובינוי צפויה להיכנס למדד ת"א 35 ● באטמ עדכנה הבוקר על "השקת פלטפורמת רשת להעברת נתונים מהירה ובנפח גבוה במיוחד" ● הראל פיננסים: "מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, החזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפידיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר"

אביגדור יצחקי / צילום: איל יצהר, גלובס

טעויות הקלדה מוזרות וציון חריג מחבר ועדה: כך מונה אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס

נתניהו וכחלון הכריזו על מינוי אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס החדש, ואז גילו שצריך לכנס ועדת איתור ● גם הוועדה בחרה ביצחקי, אלא שעיון במסמכיה מעלה כי ציון ההתאמה שניתן לו היה גבוה מהניקוד האמיתי שקיבל מחבריה ● באוצר מסבירים זאת ב"טעות הקלדה" ● ומדוע חבר בוועדה העניק ליצחקי את הציון הנדיר 100?

משקיעים / צילום:  Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

בחנו את עצמכם: כמה אתם טובים כמשקיעים?

למה להאמין - לתשואות הנמוכות באג"ח בארה"ב או לתשואות הגבוהות במניות שם? האם שווי ענקיות הטכנולוגיות מנופח, ומה תמליצו בהרכבת תיק ההשקעות ל-3 לקוחות חדשים - איש הייטק, פורשת מצה"ל ובעלת נכסים שמחפשת את הטיימינג הנכון לצאת? ● שאלות ותשובות מבחינת מקצועית ב' של רשות ני"ע, המיועדת למבקשים לעסוק בניהול השקעות עבור אחרים ● כתבה ראשונה משתיים

ישראלים באומן, אוקראינה / צילום: Valentyn Ogirenko, רויטרס

האם מחירי הטיסות לאומן בתקופת החגים יהיו נמוכים מהרגיל?

רשות התעופה האזרחית צפויה לפנות לרשות התעופה האזרחית האוקראינית עם הצעה להגדלת מכסת המושבים בטיסות המיוחדות לאוקראינה בתקופת החגים ● בשנה שעברה בקשה דומה שהגישה הרשות נדחתה, והמחירים זינקו

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

"הם רוצים לדבר": דונלד טראמפ משוכנע שהאיראנים לצידו

טראמפ מוסיף להאמין שאיראן מתקרבת אל השולחן ● אחמדינג'אד מגיח מן השכחה ומשבח בראיון בארה"ב את יכולת המו"מ של הנשיא האמריקאי ● אבל משמרות המהפכה חוטפים שתי מכליות, ומפקד בחיזבאללה מבטיח "לירות את הירייה הראשונה" ● מה קורה כאן ולמי צריך להאמין, אם בכלל

ספה שנזרקה במהלך חג הפסח / צילום: חזי נקש, פארק דודאים

נגב אקולוגיה רכשה 49% מפארק דודאים ב-47 מיליון שקל

נגב אקולוגיה מפעילה עשרה מתקנים למיחזור סוגים שונים של פסולת בכל רחבי הארץ ● מנכ"ל דודאים: "בקרוב יוקם מפעל המיון והמיחזור הראשון בדרום, שיאפשר להגדיל משמעותית את מיחזור הפסולת בכל הרשויות שמפנות פסולת לפארק דודאים"

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

המרצדס של שוק הגמל הגיעה לבורסה בתל-אביב

הצעת המכר של אלטושלר שחם גמל ופנסיה היא הנפקה ראויה, המשלבת פוטנציאל לתשואת דיבידנד גבוהה, מכפיל רווח חד-ספרתי הוגן ותחזית ורודה להמשך צמיחה בשנתיים הקרובות ● פרשנות

ג'ו לובין, ממייסדי את'ריום / צילום: Joe Bender

תביעה של יותר מ-13 מיליון דולר נגד אחד ממייסדי את'ריום

ג'וזף לובין, מנכ"ל ומייסד קבוצת הבלוקצ'יין ConsenSys, הנמנה עם מייסדי הפלטפורמה השנייה בגודלה בשוק המטבעות הדיגיטליים, נתבע על ידי מנהל לשעבר באחד הסטארט-אפים של הקבוצה, שהעלה נגדו טענות להפרת חוזה ולהונאה ● לובין יבקר בישראל בספטמבר לרגל אירועי שבוע הבלוקצ'יין בתל אביב

סניף בנק דיסקונט/ צילום: תמר מצפי

ימים ספורים לאחר שלא הלך בפועלים: הוועדה למינוי דירקטורים ממליצה על תמר בר-נוי גוטלין לדירקטוריון דיסקונט

הוועדה ממליצה עליה לתפקיד דח"צית בבנק דיסקונט, שנמנה על הבנקים שאינם בעלי גרעין שליטה ● בר-נוי גוטלין תתחרה מול מירי כץ שכבר מכהנת כדירקטורית בדיסקונט