גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פוליסות ביטוח הרכב יוזלו? רשות שוק ההון מבטלת את מוסכי ההסדר ורשימות השמאים

רשות שוק ההון פרסמה טיוטת הוראה לפיה בכוונתה לשנות את מבנה והיצע פוליסות ביטוחי הרכב "צד ג'" ו"מקיף" במטרה להוזיל את הפוליסות • בכוונת הפיקוח לצמצם את ניגודי העניינים בענף, וזאת במקביל להרחבת סוגי הפוליסות לפי מאפייני המבוטח וסוג הכיסוי שהוא רוצה לקבל

משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון / צילום: רפי קוץ
משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון / צילום: רפי קוץ

בניגוד לרשות שוק ההון תחת ניהולה של הממונה הקודמת, דורית סלינגר, שהאמינה במוצרים אחידים וקבועים מראש על ידי הרגולציה בשלל תחומי ביטוח, הרשות שבניהולו של הממונה משה ברקת תרחיב את אפשרויות הבחירה שעומדות לפני המבוטחים, והיא מתחילה זאת בשוק ביטוחי הרכב רכוש, המוכרים לציבור כביטוחי צד ג' וכביטוחי המקיף.

אתמול (ג') הודיע הפיקוח כי בכוונתו לשנות את מבנה והיצע הפוליסות בשוק ביטוחי הרכב רכוש, שמגלגל מדי שנה פרמיות בהיקף כולל של כ-8.8 מיליארד שקל כאשר סך התביעות ששולמו על ידי חברות הביטוח בענף רכב רכוש נאמדות בכ-6 מיליארד שקל לשנה, וזאת כבר החל משנת 2020.

במסגרת זו מתכוון הפיקוח להשיק כמה סוגי פוליסות שייבדלו ביניהם, בתקווה שאלה יובילו להוזלה בתעריפים ללקוחות שיבחרו בכיסוי ביטוחי מסוים בהתאם ל"מאפיינים ולהעדפות אישיים שלהם", תוך שהוא מבטל את מושגי "מוסכי ההסדר" ו"רשימות השמאים", בתקווה להפחית את היקפי התביעה הממוצעת. במקביל, ההוראות החדשות שהפיקוח מבקש להחיל על שוק הביטוח כוללות חובות גילוי של החברות בפני המבוטחים.

החברות יידרשו להגיש תעריפים עדכניים

בפיקוח על הביטוח שברשות שוק ההון מקווים כי מהלכים אלה, שהחלו עוד בדיונים בוועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ איתן כבל, יפחיתו ניגודי עניינים בין חברות הביטוח לבין המבוטחים ובין החברות לבין המוסכים ובינן לבין השמאים, ובכך יביאו להפחתת עלויות לצרכנים.

עם זאת, המהלכים של הפיקוח משפיעים על תמחור הפוליסות באופן משמעותי, כך שהחברות יידרשו להגיש תעריפים חדשים שמתחשבים בשינויים שמציע הפיקוח. על כן, מוקדם להעריך עד כמה ישתנו מחירי הביטוח הנהוגים בשוקי הביטוח לרכב רכוש.

ואולם בפיקוח מקווים כי "השפעת ההוראות בתחום זה צפויה להביא להורדת מחירי תיקון הרכב במסגרת תביעת ביטוח וכפועל יוצא להוזיל את מחירי הביטוח, ההוזלה הצפויה לציבור נאמדת בלפחות 300 מיליון שקל בשנה". כלומר, ההנחה שרשות שוק ההון מקווה לראות היא כ-3% מסך הפרמיות בתחום. נציין כי הוראות חוזר זה לא יחולו לגבי צי רכב, אם בחר לוותר על תחולתן.

במה מדובר? ברשות שוק ההון מציינים כי "במטרה לשפר את השירות הניתן למבוטחים וכן לייעל את התהליך המתקיים בין חברות הביטוח למוסכים, רשות שוק ההון קובעת עקרונות שיחייבו את חברות הביטוח ואת המוסכים המוסכמים. ההוראות דורשות ההסכם בין חברת ביטוח למוסך יכלול מנגנונים מאזנים בין האינטרס של חברת הביטוח לזה של המוסך המוסכם".

צעד זה מהווה למעשה ביטול של מוסכי ההסדר, עמם מתקשרות חברות הביטוח בהסכמים שבגללם הן יכולות להקל עם המבוטח. כך, מעתה כל מוסך שירצה להתקשר עם חברת ביטוח יידרש לעמוד בסטנדרטים שחברות הביטוח יפרסמו, ללא יכולת בחירה של החברות בין מוסך אחד למשנהו, מרגע שהמוסך עומד ברף שקבעו החברות. בפיקוח מגדירים את המוסכים הללו כ"מוסכים מוסכמים".

במקביל, הרשות מבקשת לבטל את מושג רשימות השמאים בחברות הביטוח (לשמאי בית ולשמאי חוץ). לא אחת העלו טענות בדבר כך שהן יוצרות תלות של שמאים בחברות הביטוח - דבר שפוגע בעצמאות ובאובייקטיביות שלהם. במקום רשימות אלה, הרשות מבקשת להחיל שימוש במאגר מידע שמפעיל משרד התחבורה אשר כולל את כל השמאים המורשים שרוצים להיות ברשימה, כשבכל מקרה תביעת ביטוח השמאי ייבחר באופן רנדומלי. עם זאת, ההנחיות החדשות לא משנות את מנגנון השמאים המכריעים.

יותר פוליסות "לואו קוסט"

לצד מהלכים אלה למול המוסכים והשמאים, בתקווה להפחית ניגודי עניינים בשוק, הפיקוח גם מרחיב את היצע הפוליסות הנהוגות בשוק, כשהם רוצים לאפשר שיווק פוליסות שהם מגדירים כ"Low Cost", זאת לצד פוליסות שיציעו תיקון תאונות קלות ללא רישום תביעה, תוך הרחבת הגילוי למבוטחים אגב מיצוי הפוליסה.

הפוליסות מהסוג הראשון הן פוליסות שבהן הלקוחות מעבירים לחברת הביטוח, כבר במועד ההתקשרות ביניהם, את אפשרות הבחירה במוסך. כלומר, חברת הביטוח היא שתחליט היכן היא מתקנת את הרכב, כל עוד מדובר במוסכים מורשים. דבר זה צפוי להפחית את עלויות התיקון מבחינתה, דבר שאמור להתגלגל למחיר הביטוח. בפיקוח מקווים שמתן האפשרות לחברות הביטוח לתקן את הרכבים רק במוסכים אלה יביא להוזלה דו ספרתית במחיר הפוליסה. אגב, מנגנון המוסכים המוסכמים כולל גם הוראות חדשות בהן שחברת הביטוח תיתן אחריות למבוטח על איכות התיקון במוסך עמו התקשרה.

הפוליסות מהסוג השני לא נכללות בטיוטת ההסדרה שהפיקוח מתכנן כי אם נאמרות כדרך אגב בנוסף לאמור בטיוטה, כשהפיקוח מבקש מהמגיבים לטיוטה להתייחס גם "לאפשרות לשיווק תוכנית ביטוח בה ייקבע כי תיקון רכב בסכום נמוך ובתנאים מסוימים ייעשה ללא צורך בשומה מחד ומאידך לא ישפיע על עברו הביטוח של המבוטח".

מבחינת הפיקוח הפוליסות הללו, ככל שייכנסו לטיוטה עתידית ויהפכו להוראות מחייבות, יתנו מענה לכך שניסיון ביטוחי שכולל תביעות ביטוח, גם אם בסכומים נמוכים מאוד, מונע לא אחת ביצוע ביטוח במי מחברות הביטוח (שלא נוהגות לבטח נהגים עם יותר משתי תביעות בשנים האחרונות קודם לביצוע הביטוח). בפיקוח מציינים בהקשר זה כי "היעדר רישום תביעה צפוי לחסוך משמעותית בפרמיה העתידית למבוטחים, ובא לסייע למבוטחים החוששים להפעיל את הביטוח מחשש לייקור הפרמיה העתידית".

ואולם ויתור על תיעוד מלא ניסיון תביעות בתביעות קטנות עלול להביא לייקור הפוליסה מצד החברות בגלל פגיעה בתמחור הסיכון. על כן, הרשות תיתן לחברות תמריץ להפחתת מחיר בפוליסות אלה, כשהיא בוחנת עתה, למשל, לאפשר ביטול ההכרח לשימוש בשמאי בתאונות עם נזק קל, של עד 5,000 שקל. 

עוד כתבות

עו"ד יודי לוי / צילום: ניר קידר, יח"צ

משרד גולדפברב זליגמן ושות' מתאחד עם משרד רוטנברג ושות'

גולדפרב זליגמן ושות' הוא אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים ביותר בישראל, שמונה כ-250 עורכי דין ● רוטנברג מונה כ-20 עורכי דין

סיבוס חוברת ל-Wolt במלחמה מול תן ביס / צילומים: שלומי יוסף

התחרות על ארוחת הצהריים מעלה הילוך: סיבוס חוברת לוולט במלחמה מול תן ביס

ספקית שירותי ההסעדה סיבוס חוברת לאפליקציית משלוחי האוכל Wolt, כדי לחזק את כוחה בתחרות מול החברה החזקה בתחום - תן ביס, וכדי לקצר את זמן המשלוחים לחצי שעה בממוצע • בנוסף, ל"גלובס" נודע כי Wolt מרחיבה את שירותיה גם לראשל"צ ולפ"ת

זאב בילסקי בדיון על החוק לפיזור הכנסת / צילום: טל שניידר, גלובס

האם פיזור הכנסת יוביל לשיתוק בענף הבנייה?

לפי החוק, החל מהחודש הבא כל פרויקט בניה חייב לעבור דרך מכוני בקרה ● הבעיה: המכונים לא מוכנים לבדיקת מסה של פרויקטים ● יו"ר מטה הדיור זאב בילסקי הופיע הערב בוועדה שדנה בפיזור הכנסת בניסיון להעביר סעיף שדוחה את הצורך בהתקשרות עמם ● נכון לעכשיו ללא הצלחה

מריוס נכט - תמר מצפי

החברות Verbal ו-Helthymize מתאחדות ומגייסות 9 מיליון דולר בהובלת קרן aMoon

החברות שפיתחו טכנולוגיות לאבחון מחלות על בסיס שינויים בקול האנושי ימוזגו לחברה אחת ששמה ייקרא Vocalis ● את הגיוס תוביל קרן הון הסיכון למדעי החיים aMoon בהובלת מריוס נכט

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

המחיר למשתכן / צילומים: shutterstock, יוסי אלוני, רפי קוץ, עיצוב, טלי בוגדנובסקי

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך בתחילת ינואר

היקף ההגרלה יהיה דומה להגרלה האחרונה שכללה כ-3,000 דירות ● ירושלים, חיפה, אופקים ובאר יעקב צפויות להיכלל בהגרלה

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

פקק בכניסה לתל אביב / צילום: איל יצהר

התוכנית של האוצר נחשפת: אגרת גודש ביד האחת, עידוד מכוניות פרטיות ביד האחרת

לפי התוכנית, ההכנסות מאגרת הגודש, שיעמדו על 1.5 מיליארד שקל בשנה, ישמשו להוזלת אגרת רישוי הרכב לנהגים ולהעלאת התקציבים לתחבורה הציבורית ● באוצר שוקלים גם למסות שווי השימוש בחניה

עבודות על תחנת קרליבך של הרכבת הקלה / צילום: איל יצהר, גלובס

האוצר נגד הכלכלה: פעל ללא סמכות לעצור את מכרזי הרכבת הקלה

משרד האוצר הבהיר היום כי אין משמעות משפטית לנסיונו של משרד הכלכלה לעצור את מכרזי הקו הירוק והסגול של הרכבת הקלה ● משרד הכלכלה ביקש לעצור את המרכזים לאחר שבקשת הפטור מרכש גומלין שהגישה נת"ע נדחתה

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

אדוארד פיליפ, ראש ממשלת צרפת / צילום: מתוך תוכנית אירוח בצרפת

ממשלת צרפת הציגה הרפורמה בפנסיות; השביתות במדינה נמשכות

רה"מ אדואר פיליפ הבהיר כי גיל הפרישה הרשמי במדינה ימשיך להיות 62, אך הממשלה תעודד תוכניות שונות כדי להעלות אותו ל-64 עד שנת 2027 ● עובדי מגזרים אחדים, הכוללים עבודה פיזית קשה, יוכלו לפרוש כבר בגיל 60

ירון רצון, מנכ"ל וממייסדי קנביט / צילום: יחצ

בכירים לשעבר בקנביט במרכז חשדות הרשות לשימוש במידע פנים

רשות ניירות ערך חוקרת חשדות לעבירות של שימוש במידע פנים, במסגרתה נחקרו נושאי משרה בחברה בעבר ובהווה ● בין הנחקרים היו המנכ"ל לשעבר בשלד, ירון רצון, ושרון אדיב

דורית בייניש / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דורית ביניש: למנוע מימון מפלגות ממי שאוסר על נשים להתמודד

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר אמרה הערב כי "מימון זה בעצם הכלי האפקטיבי ביותר שיש למדינה, אבל היא מתחזקת ומממנת אפליה במקום למנוע אותה"

מתניהו אנגלמן / צילום: אתר המלג

בכירים במשרד המבקר עולים להתקפה: "דוח הגירעון נכתב ברוח המפקד"

לדברי הגורמים, היו במשרד חילוקי דעות בשאלה אם משרד האוצר כשל בהתנהלותו סביב הגירעון ואם הדוח צריך לכלול המלצות

יואב בן יקר/ צילום: סיון פרג'

טלכלל השקיעה מיליון דולר תמורת 25% ממניות TechBuddy ישראל

חברת TechBuddy היא סטארט-אפ שבדי שמספק מומחי טכנולוגיה עבור אנשים שמתקשים בפתרון בעיות טכנולוגיות

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

חדוה בר/ צילום איל יצהר

חדוה בר: "הביג-טק ייכנסו לפיננסים בישראל וישנו את מערכת הבנקאות המקומית"

המפקחת על הבנקים הציגה בכנס של דלויט את חזונה לעתיד הבנקאות ולהשפעות הטכנולוגיה על הענף הפיננסי ● לדברי יו"רית רשות ני"ע ענת גואטה, התפיסה החדשה לגבי הטכנולוגיה והבנקאות "מאפשרת שיתופי פעולה בין בנקים מסורתיים לבין חברות פינטק וספקי תוכנה אחרים"

מתחם אגש, קרית ים / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

1,580 דירות חדשות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה באזור הקריות

הוועדה המחוזית חיפה אישרה למתן תוקף תוכנית פינוי-בינוי רחבת-היקף בקריית ים, הכוללת הריסת 260 דירות ישנות ובניית 1,580 דירות בסך-הכול, ולצידן שטחי מסחר ומבני ציבור

גרטה טונברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אשת השנה של מגזין "טיים": גרטה טונברג

גרטה טונברג, שהוכרזה היום כאשת השנה של מגזין "טיים", נאמה הבוקר בפסגת האקלים והאשימה את מנהיגי העולם בעיסוק ביחסי ציבור, במקום בנקיטת פעולה אמיתית בנוגע למשבר האקלים: "מנהיגי העולם מוליכים אותנו שולל"

דונלד טראמפ ושר המשפטים ביל באר / צילום: ארין סקוט, רויטרס

מה מדאיג את הרפובליקנים לקראת בחירות 2020?

עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, משוכנע שהנשיא טראמפ עושה עבודה נהדרת, חושב שהמועמדים הדמוקרטים חלשים, ובכל זאת לא ישן טוב בלילה ● השבוע בפודקאסט "המדריך לטראמפיסט": כשחצי ציבור שונא את הנשיא שאתה אוהב ● האזינו