גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוחות לחוד ומציאות לחוד: כך חברות הטכנולוגיה מציגות למשקיעים תמונה ורודה יותר

החרגת הוצאות שיווק, התעלמות מהוצאות מחקר ופיתוח והמצאת נתון חדש כמו רווח מתואם קהילה: חברות כמו אובר, WeWork וליפט מפסידות מיליארדי דולרים, אך פועלות בדרכים יצירתיות להצגת ביצועים משופרים ● למשקיעים זה מתחיל להזכיר את בועת הדוט-קום

הנפקת ליפט במארס האחרון / צילום: רויטרס, Mike Blake
הנפקת ליפט במארס האחרון / צילום: רויטרס, Mike Blake

חברות אובר, ליפט וחברות סטארט-אפ גדולות אחרות נוהרות לשוק ההון הציבורי, ומנסות למכור באגרסיביות את המודלים העסקיים החדשים שלהן, שמשבשים תעשיות ותיקות. ואולם בעוד שהן מנסות להציג למשקיעים תמונה אופטימית, הפסדיהן הכספיים מגיעים לשיאים היסטוריים. כדי לשכנע משקיעים, מציעות חברות אלה חלופות יוצאות דופן למדידת ביצועיהן. לעת עתה, המשקיעים לא "קונים" את האופטימיות - מניית אובר ירדה ב-7% מאז ההנפקה, ומניית ליפט צנחה ב-23% מאז שהחלה להיסחר בסוף מארס.

שתי המתחרות בתחום הנסיעות השיתופיות רשמו את ההפסדים הגדולים ביותר שרשמה אי פעם חברת סטארט-אפ אמריקאית ב-12 החודשים שקדמו להנפקתה הראשונית לציבור. אובר הפסידה 3.7 מיליארד דולר ב-12 החודשים שהסתיימו בסוף מארס, ואילו ליפט הפסידה בשנה שעברה 911 מיליון דולר.

שתי החברות מספקות נתונים פיננסיים שלדבריהן משמשים כקנה מידה טוב יותר לאומדן ביצועיהן, אך נתונים אלה אינם כוללים הוצאות משמעותיות. אובר מכנה זאת "תרומת פלטפורמת הליבה לרווח", ועל בסיס זה היא הרוויחה 940 מיליון דולר בשנה שעברה, לעומת הפסד תפעולי בסך 3 מיליארד דולר. ה"תרומה" לרווח של ליפט, שחושבה באופן אחר, הסתכמה ב-921 מיליון דולר.

נתון ה"תרומה לרווח" של אובר אינו כולל מאות מיליוני דולרים של הוצאות על מחקר ופיתוח - כולל הוצאות למימון פיתוח טכנולוגיית נהיגה אוטונומית - למרות שאובר טוענת שפעילות פיתוח זו חשובה לעתידה. ליפט אומרת שמדד ה"תרומה" הוא קריטריון מפתח לאומדן "יכולתה להשיג רווחיות", אך הנתון אינו כולל כמעט 2 מיליארד דולר בהפסדים תפעוליים ב-2018 שהגדילו עוד יותר את הפסדה של החברה.

כך מציגים רווח בדרכים יצירתיות

אובר וליפט לא המציאו את השיטה

אובר וליפט אינן היחידות שיצרו נתונים לא קונבנציונליים שלדבריהן משקפים טוב יותר את המצב העסקי שלהן ואת הפוטנציאל שלו. חברת WeWork חברת חללי העבודה המשותפים, הגישה בדצמבר בקשה לערוך הנפקה ראשונית לציבור; מנהליה טוענים שיש להתייחס אליה כאל חברת טכנולוגיה, לאחר שהמציאה נתון רווח חדש בשם "EBITDA מתואם-קהילה" (EBITDA - רווח לפני הוצאות ריבית, מסים, פחת והפחתות).

נתון ה-EBITDA מתואם-הקהילה שיצרה WeWork אינו כולל את מאות מיליוני הדולרים של הוצאותיה התפעוליות של החברה, אך כן כולל את ההנחות שהיא מקבלת בגין חתימת חוזים ארוכי טווח, במקום לסווג הנחות אלה כפחת לאורך חיי החוזים. WeWork טוענת שהנתון משקף טוב יותר את העלויות הכרוכות בפעילות הבניינים הפעילים (שכירת הבניינים והשכרת חללי העבודה). כך הקפיצה החברה את השורה התחתונה שלה - מהפסד נקי ב-2018 בסך 1.9 מיליארד דולר על בסיס העקרונות החשבונאיים המקובלים - לרווח בסך 467 מיליון דולר, על בסיס שיטת החישוב המועדפת של WeWork עצמה. 

"המשקיעים הראשונים מנסים למצוא איזה פראייר שיקנה את המניה בבורסה", אמר הווארד שיליט, רואה חשבון שידוע בחשיפת תרגילים חשבונאיים והצגה מעוותת של נתונים. "כדי להציג את החברה באור טוב יותר, הם מציגים את העובדות באופן מגוחך". דוברי WeWork ואובר סירבו להגיב; דובר ליפט מסר כי דרך הצגת הנתונים נועדה לסייע למשקיעים להבין טוב יותר ממה מורכבים שולי הרווח של החברה.

מקרים כאלו קרו גם בעבר: ב-2011 הציגה חברת גרופון - בשלושת הדפים הראשונים של תשקיף ההנפקה הראשונית לציבור שלה - נתון שיצרה בעצמה ושאותו כינתה "הכנסה תפעולית מאוחדת ומתואמת" (ACSOI). נתון זה לא כלל עלויות רכישת לקוחות, כגון עלויות שיווק, והוא הפך את ההפסד התפעולי בסך 420 מיליון דולר של החברה ב-2010 לרווח בסך 61 מיליון דולר. בסופו של דבר, הסירה גרופון את נתון ה-ACSOI מהתשקיף שלה עקב לחץ מצד ה-SEC, ולאחר יציאתה לבורסה רשמה המניה ירידה חדה.

המשקיעים מאבדים את כוחם

חשבונאות יצירתית זו מזכירה את בועת הדוט.קום מסוף שנות התשעים, כשחברות מפסידות יצאו לבורסה בטענה שרווח "פרו פורמה" הוא נתון שמאפשר אומדן טוב יותר של ביצועיהן הפיננסיים (נתונים שכוללים את פעילות החברות הנרכשות). לאחרונה משתמשות חברות סטארט-אפ בעמק הסיליקון במונחים פיננסיים לא קונבנציונליים כמו "הכנסה חוזרת שנתית", "הזמנות" ו-"חיובים", אשר יוצרים רושם חיובי יותר ממה שהייתה יוצרת שיטת החשבונאות המסורתית.

חברות רבות טוענות שנתונים אלו משמשים כקנה מידה טוב יותר להבנת פעילותן העסקית. משקיעי הון סיכון מעדיפים לעיתים קרובות חברות סטארט-אפ שמסוגלות לצמוח במהירות, ומתעלמים מחלק מההוצאות שלהן. עלויות שיווק, למשל, עלולות להכניס חברות להפסד בשלב הראשוני, אך אם הלקוחות שחותמים עימן על חוזים יתגלו כרווחיים בטווח הארוך - שווה להשקיע בחברה למרות ההפסדים - לטענת משקיעי הון סיכון ויזמים. ברגע שחברת סטארט-אפ יוצאת לבורסה, עליה להסביר מונחים פיננסיים שאינם כלולים בעקרונות החשבונאיים המקובלים, ולחשוף במה הם שונים משיטת החשבונאות המסורתית, כנדרש בחוק. 

באופן כללי משתמשות החברות בחישובים שמניבים נתונים טובים יותר באשר למצבן הפיננסי לעומת הנתונים שהיו מתקבלים לו היו משתמשות בכללי החשבונאות המקובלים. הרווחים שעליהן דיווחו ב-2018 החברות הכלולות במדד S&P 500 היו יכולים להיות גבוהים יותר ב-19 דולר למניה - אם אותן חברות היו משתמשות במדדי רווח שהוכנסו בהם שינויים. זאת, לדברי הווארד סילברבלט, אנליסט מדדים בכיר ב-S&P Dow Jones Indices.

נתון זה גדול פי שניים מהגידול הממוצע בעשר השנים האחרונות. לדברי סילברבלט, משקיעים צריכים לעקוב אחר פער גובר זה מכיוון ש"מדובר בהוצאות ממשיות, שייתכן שמצביעות על כך שהחברות נקלעות לקשיים". בשנת 2000, בעקבות התפוצצות בועת הדוט.קום, יצא לין טרנר, רואה החשבון הראשי ברשות ניירות ערך של ארה"ב (SEC), נגד מה שהוא שכינה דוחות רווח EBS (הכל חוץ מהדברים הרעים - Everything but Bad Stuff). עם זאת, חברות טכנולוגיה מנסות להרחיב את המעטפת בכל הנוגע לביצועים פיננסיים בעייתיים.

משקיעי טכנולוגיה, שחוששים מהאופן שבו מדווחות חברות את נתוניהן, הולכים ומאבדים את כוחם לפעול בנושא. WeWork וליפט נמנות עם חברות טכנולוגיה שמעניקות למייסדים מניות עם זכויות עודפות - מהלך שהופך נפוץ יותר ויותר בקרב חברות סטארט-אפ.

על פי נתוניו של ג'יי ריטר, פרופסור באוניברסיטת פלורידה שחוקר הנפקות ראשוניות לציבור, מניות עם זכויות עודפות קיימות בשליש מחברות הטכנולוגיה שיצאו לבורסה מ-2015 ועד סוף 2018, לעומת ממוצע של 6% בתקופה שבין 1980 ועד 2018. לעומת זאת, מניות עם זכויות עודפות קיימות רק בעשירית מההנפקות הראשוניות לציבור של חברות לא-טכנולוגיות ב-38 השנים האחרונות. 

עוד כתבות

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

וול סטריט ננעלה בשיא חדש: מניית טבע צנחה 7.7%; מנוצ'ין הפיל את הביטקוין

שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין המשיך את קו ההתנגדות של הבכירים בארה"ב נגד הליברה של פייסבוק ● בורסות אירופה ננעלו בעליות בהובלת הדאקס הגרמני ● טבע סופגת הורדת המלצה מצד מורגן סטנלי, שחתך בנוסף את מחיר היעד ל-6 דולרים ● סימנטק דוחה את ההצעה של ברודקום לרכישתה, ומנייתה צנחה

בנימין נתניהו, יאיר לפיד / צילומים: יוסי סמיר, אמיר מאירי, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

חרף ניסיון נתניהו: שיח הפנים בנושא דת ומדינה "גובר" על האיום האיראני

מוקדם יותר נתניהו שיגר סרטון וידיאו המגנה את ההתייחסות של שרת החוץ של האיחוד האירופי שבו היא מבקשת להחיות את הסכם הגרעין מול איראן ● אולם, בארץ המערכת הפוליטית ממשיכה לגעוש בעקבות המתח בין דת למדינה שעלה לכותרות בימים האחרונים

לוגו מפלגת נעם / צילום: צילום מסך מיוטיוב

מפלגת ימין חדשה נגד ההכרה במשפחות חד מיניות

שמה של המפלגה החדשה הוא "נעם – עם נורמלי בארצנו", ומקימיה הם ברובם תלמידי הרב צבי טאו מישיבת הר המור ● במפלגה מדגישים את המאבק נגד הכרה במשפחות חד מיניות: ""מדובר על עתיד ילדנו כבעלי משפחות נורמליות, מדובר על יהדותם של נכדינו ומדובר על היכולת להיות עם נורמלי בארצנו"

ליאור רביב, מנכ“ל ישרוטל. / צילום: אריק סולטן

עסקת ענק בלב תל אביב: מתחם מד"א נמכר ב 261 מיליון שקל

קבוצת בנייני העיר הלבנה, קרן JTLV וישרוטל ירכשו את מתחם מד"א בבזל ● במסגרת הבנייה המחודשת ייהרס המבנה הקיים, בו שוכנת תחנת מד"א, ובמקומו יוקם פרויקט מגורים ומלונאות על המגרש שצפוי לכלול 30 דירות גדולות בשטח ממוצע של כ-200 מ"ר, שטחי מסחר ומלון

תאגיד השידור כאן / צילום: יעל בר נתן באדיבות פירמה

סוף לתוכני התאגיד ביוטיוב? גוגל הסירה את הערוץ בערבית

ערוץ כאן 33 הוסר לאחר שהתקבלו 3 תלונות על הפרת זכויות יוצרים בפלטפורמה, שמקשה מאוד על ההגנה עליהן

נתניהו עם תלמידים בפתיחת שנת לימודים / צילום: אבי אוחיון בע"מ

המשרד ל"פערים חברתיים": נתוני התקציב חושפים את ההסללה של התלמידים הערבים

נתוני התקצוב האחרונים של משרד החינוך שנחשפו השבוע לא מותירים ספק: התלמידים הערבים הם אזרחים סוג ב', וסובלים מאפליה ממוסדת ומתמשכת לאורך כל שנות הלימוד ● אמנם ביסודי הפער מהיהודים הצטמצם בזכות צעדים של המשרד, אך בחטיבות ובתיכונים ההבדלים משמעותיים

צ'אד דיקרסון, לשעבר מנכ"ל חברת Etsy יום הנפקת החברה ב-2015  / צילום: רויטרס, Mike Segar

חרדות, דיכאון והפרעות אכילה: יזמים בתעשיית ההייטק קורסים תחת הלחץ

יזמים ובכירים בחברות סטארט־אפ צריכים לשדר רוגע וביטחון למשקיעים ולעובדים, אך הלחץ להצליח מוביל רבים מהם להתמודד עם הפרעות נפשיות • יזמים רבים עזבו את החברות ושינו אורח חיים, ויש כאלו שלא הצליחו להתאושש • כך נראה הצד הסמוי של עולם היזמות

דוכן פירות וירקות / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

העלאת הריבית מתרחקת: מדד המחירים לצרכן הפתיע את השוק - ירד ביוני ב-0.6%

בעקבות המדד הנמוך מהצפוי ירד קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים ל-0.8% ● זו הפעם הראשונה מאז יוני אשתקד שקצב האינפלציה יורד אל מתחת לאחוז, כלומר מתחת לרף התחתון ביעד האינפלציה של בנק ישראל ● מדד מחירי הדירות החדשות עלה בחודשים אפריל-מאי ב-0.6% לעומת מרץ-אפריל

סטיבן מנושין, שר האוצר האמריאי / צילום: ג'ייסון לי, רויטרס

שר האוצר האמריקאי לא מרגיש "נוח" עם תוכנית המטבע הדיגיטלי של פייסבוק

סטיבן מנוצ'ין הצטרף למתקפה של טראמפ על פרויקט ליברה של פייסבוק, והביע חשש מניצול של המטבע הדיגיטלי לפעילות בלתי חוקית ● לדבריו, מדובר בסוגיית הביטחון הלאומי של ארה"ב ● ביום רביעי יתייצב דיויד מרכוס, מנהל פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, לשימוע בוועדת הבנקאות של הסנאט האמריקאי

נשיא המדינה ריבלין בדרום קוריאה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

שרת המסחר של דרום קוריאה לריבלין: "אם לחברך יש ירקות, הגש לו בשר"

הנשיא ראובן ריבלין נפגש בסיאול עם שרת המסחר של דרום קוריאה יו מיונג-הי ואנשי עסקים בכירים מהמדינה ● במהלך האירוע נחתמו מזכרי הבנה בין המדינות בתחום המסחר והרובוטיקה

דוד אדרי / צילום: תמר מצפי

העליון הותיר את ההרשעה בהרצת האג"ח בפסגות על כנה; הפחית מעונשי המאסר של בכירי החברה לשעבר

(עדכונים): הערעורים של אדרי ובן דוד על גזר הדין התקבלו חלקית: עונש המאסר שנגזר על אדרי יופחת מ-54 חודשים ל-42 חודשי מאסר בפועל, ועונש המאסר שנגזר על בן דוד יעמוד על 22 חודשי מאסר בפועל במקום 30 חודשים ● חקירת הפרשה התפוצצה ב-2010, אז התברר כי רשות ניירות ערך חוקרת חשד לתרמית חמורה שביצעו בכירי פסגות לשעבר בבית ההשקעות הגדול במדינה

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

פסיקות בתי המשפט שפותחות מחדש לדיון את גבולות דירת המגורים

בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים בגישת רשויות המס והמחוקק הישראלי לנושא של מיסוי דירות מגורים ומעבר ממבחנים פיזיים ברורים למבחנים רחבים, תכליתיים, שיישומם שונה ממקרה למקרה

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

שבועיים לסגירת הרשימות: אהוד ברק נערך לריצה עצמאית ומגייס 3 מיליון שקל ערבויות

עד כה הסקרים לא מחמיאים מדי לאהוד ברק, אבל נראה שיש מי שכן מאמינים שבכוחו לעבור את אחוז החסימה ואף מוכנים להכניס יד לכיס ולתת ערבות בגובה מיליון שקל ● מדובר בחבר הרשימה קובי ריכטר, יו"ר כלמוביל שמואל חרל"פ וכן ענת אגמון, מבעלות השליטה ב"גלובס"

אזור המלונות באילת / צילום: שלומי יוסף

אפקט שדה דב? הביקוש לנופש באילת בחודש יולי יורד. ארקיע מציעה לישראלים לנפוש בעקבה

ירידה חדה של 40% במחירים ששילמו ישראלים על הזמנת מלונות וחדרי נופש באילת לעומת השנה שעברה ● אבל יש תקווה: חודש אוגוסט צפוי להיות חזק יותר עבור המלונאים באילת, בעיקר בשבועיים האחרונים שלו

מטה נובולוג במודיעין. נסחרת בשווי כ־450 מיליון שקל / צילום: איל יצהר

האקזיט של אלי דהן: השלים מכירה של חברות מידע רפואי לנובולוג תמורת 61 מיליון שקל, בעיקר במניות

דהן מכר את המחצית השנייה של מניות אינפומד וטרגט קאר, במחיר הגבוה פי שלושה ממחיר המחצית הראשונה ● רוב התמורה תינתן לדהן בהקצאה של 7.3% ממניות נובולוג

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

סימנטק דוחה את ההצעה של ברודקום - מנייתה צונחת

לפי הדיווח, סימנטק דרשה מחיר של לא פחות מ-28 מיליארד דולר ולכן פוצצה את המגעים ● הרכישה אמורה היתה להיות חלק מנסיונה של ברודקום לגוון את העסק שלה מעבר לתחום השבבים

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

ראש בראש: הנפילה של מניית טבע אתמול אפשרה לנייס לעקוף אותה בשווי

נייס אף היא חברה דואלית, וכשעקפה את טבע בשווי השוק היא הפכה לחברה הישראלית השנייה בגודלה אחרי חברת אבטחת הסייבר צ'ק פוינט - ששווייה כמעט כפול, ועומד על 18.3 מיליארד דולר

משה (בוגי) יעלון  / צילום: תמר מצפי

האם יעלון פיצח את השיטה איך לגרום לבני ישיבות להתגייס?

שר הביטחון לשעבר יעלון טוען שדווקא הוא, בדרכי נועם, שכנע בני ישיבות לעמוד במכסות הגיוס ● בדקנו מה באמת קרה בשערי הבקו"ם ● המשרוקית של גלובס

דרור נגל / צילום: איל יצהר

נשאר באזור הנדל"ן: דרור נגל מצטרף לדירקטוריון גבאי מניבים

גבאי עדכנה על מינויו של נגל לתפקיד דירקטור כארבעה חודשים לאחר שנגל הודיע על פרישתו מתפקיד מנכ"ל אזורים

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

אי אמון מהול בהפתעה: במינוי דב קוטלר למנכ"ל הפועלים עצר הדירקטוריון את "שרשרת הירושה"

ההמלצה של ועדת האיתור והבחירה של הדירקטוריון מלמדות על רצון עז להביא לבנק משהו שונה, לתת קונטרה של ממש ולעצור את רצף המינויים הפנימיים ● בנק הפועלים הפך במרוצת השנים לבית גידול למנהלים מצוינים בכל המערכת הבנקאית ולכן מדובר בהפתעה