גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: מדד הבנקים זינק 2%, עמיר שיווק זינקה 17%

ביום הראשון של שבוע המסחר בבורסה עלו מדדי ת"א-35 ות"א-90 בכ-0.4% ● מניית עמיר שיווק זינקה על רקע התשקיף שהגישה חברת הקנאביס BOL לקראת הנפקה בקנדה ● אלביט מערכות זכתה בחוזה של 127 מיליון דולר בדרום אסיה ● המסחר בבורסות וול סטריט ולונדון ייפתח רק ביום שלישי

הבורסה בתל-אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל-אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

יום המסחר הראשון לשבוע ננעל במגמה חיובית, כאשר מדד ת"א-35 עלה ב-0.4%, ת"א-90 טיפס ב-0.65% ומדד הבנקים זינקה ב-2%. בסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב בעליות שערים קלות.

בסיכום השבוע הקודם התאפיין המסחר בזירה המקומית, כמו גם בעולם, בתנודתיות גבוהה יחסית, וזאת על רקע מלחמת הסחר הנמשכת בין ארה"ב לבין סין, וחששות המשקיעים מהתארכותה ומהשלכות שליליות אפשריות שיהיו לה על צמיחת הכלכלה הגלובלית בהמשך.

בלאומי שוקי הון התייחסו בסוף השבוע לנושא וציינו כי "ככל שהזמן עובר וכהונתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מתקדמת, אנו רואים כי ההצהרות שלו מקבלות תוקף מעשי. מה שנראה היה כחלק ממשא ומתן כדי לשפר עמדות מול סין, הופך למדיניות רשמית".

לפי לאומי שוקי הון, "במלחמה הזאת יהיו נפגעים והם המשקיעים לטווח הקצר, אשר ייפגעו כאשר המניות יגדילו תנודתיות, ירדו ויעלו בעקבות כל הצהרה של בכירים בסין או ארה"ב", והעריכו כי "צפויים עוד הרבה ימים תנודתיים".

בסיכום שבועי מדדי ת"א 35 ות"א 125 נחלשו קלות, בצד השלילי מדד הביטוח איבד כ-2% מערכו, וירידה דומה רשם מדד הביומד, ומנגד מדד הנדל"ן התחזק ביותר מ-1% וכך גם מדד התל-בונד גלובל.

בצד החיובי במדד ת"א 35 בטלה מניית בזק ומניות החברה לישראל ואיירפורט סיטי.

ברקע למסחר, האנליסטים בקבוצת סיטי פרסמו היום התייחסות חיובית לסקטור המקומי, תוך שציינו כי "אנו אוהבים את מניות הבנקים בישראל באופן כללי".

בין מניות הענף הדגישו את זו של מזרחי-טפחות אותה בסיטי "אוהבים במיוחד", וזאת "משום תיק המשכנתאות האיכותי וגם בגלל הגידול הדו-ספרתי ברווחיות ממשכנתאות ומתחומים אחרים".

בסיטי העלו את מחיר היעד למניית הבנק ל-90 שקל - גבוה בכ-16.5% משוויה הבוקר, וזאת כחודשיים בלבד לאחר שכבר העלו אותו, בעקבות הודעת מזרחי-טפחות כי הגיע להסדר עם משרד המשפטים האמריקאי בנוגע לפרשת הסיוע בהעלמת מס ללקוחות האמריקאים.

ההתייחסות של סיטי למניית מזרחי טפחות מצטרפת לאנליזה שפרסמו בשבוע שעבר באקסלנס ברוקראז', שגם הם הביעו אופטימיות לגבי מניה וצפי לתוצאות חזקות ברבעון השני של השנה.

בצד השלילי של ת"א 35, בלטו כמה מניות דואליות, בהן פריגו, טבע ונייס, וגם איי.אפ.אפ ואורמת.

עוד במסחר, מניית חברת הנדל"ן מגה אור קפצה על רקע פרסום דוחותיה הכספיים לרבעון הראשון של השנה. בבית ההשקעות ווליו בייס ציינו כי מגה אור "מובילה את תחום הנדל"ן הלוגיסטי בישראל", וכי "הסיפור של מגה אור הוא לא רק הנכסים הקיימים אלא תנופת הייזום שמאפיינת את החברה".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

15:45

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות קלות כאשר ת"א 35 עולה ב-0.26% ות"א 90 מטפס ב-0.4%. מניית שיכון ובינוי מאבדת יותר מ-3% בצל המלצת המשטרה ורשות ניירות ערך להעביר את תיק חקירת השוחד באפריקה להמשך טיפול בפרקליטות.

מניית עמיר שיווק מזנקת בכ-15% על רקע כוונתה של BOL להנפיק בקנדה. 

מחזור המסחר בשוק מסתכם בשעה זו ב-500 מיליון שקל.

15:45

חברת הנדל"ן אדרי-אל  עדכנה היום כי בעל השליטה בה, גבי אדרי, חתם על הסכם הלוואה מחברה בשליטת עדי צים, וכן כי במקביל השניים מנהלים מו"מ למכירת השליטה בחברה לידי צים. במסגרת ההלוואה שהוענקה לאדרי שועבדו לטובתו של צים כ-3.5 מיליון מניות אדרי-אל, המוחזקות על-ידי אדרי, ומהוות כ-19% מהונה בשווי שוק שעמד הבוקר על כ-6 מיליון שקל. כיום מחזיק אדרי בכ-73% ממניותיה של אדרי-אל. 

15:15

אלכס שניידר החליט שלא לרכוש את מניות גיל בלוטרייך בחברת מישורים  תמורת 130 מיליון שקל. בשוק העריכו מזה זמן כי בשל הפער בין מחיר מימוש האופציה לבין שווי השוק של מניית חברת הנדל"ן, הסבירות שהאופציה תמומש נמוכה מאוד. מניית מישורים נסחרה היום בתנודתיות גבוהה ובמגמה שלילית, שהגיעה עד לירידות של כ-8% אך התמתנה בהמשך. 

14:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה, וזאת בהמשך לנעילה החיובית ביום שישי האחרון בשווקים בוול סטריט. המדדים ת"א 35 ות"א 90 עולים ב-0.2% ומדד הבנקים קופץ 1.2%. 

מניית טבע מאבדת 2.5%, נייס יורדת כ-2%, אורמת מאבדת 1.1%, ארפורטסיטי עולה ביותר מ-1.5%, פריגו מאבדת 2.7%, ומניית איי.אפ.אפ יורדת 1.3% במחזור הגבוה בתל אביב. 

בשעה זו מחזור המסחר הכולל בשוק המניות מסתכם ב-370 מיליון שקל בלבד.

12:30

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות קלות כאשר ת"א 35 עולה 0.1% ומדד ת"א 90 מטפס ב-0.15%. מניית טבע יורדת בכ-3%, נייס מאבדת 2%. 

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-240 מיליון שקל בלבד.

לקראת השבוע בשווקים, מלחמת הסחר תמשיך לרכז עניין, ונזכיר כי המסחר בארה"ב ובלונדון צפוי להתחדש ביום שלישי של השבוע.

מניית מזרחי טפחות  זוכה להעלאת מחיר יעד שנייה בתוך חודשיים, מהאנליסטים של סיטי ואקסלנס.

חברת הקנאביס שאיפה לחיים (BOL) הודיעה במהלך סוף השבוע על הגשת תשקיף פומבי להנפקה בבורסה של טורונטו. החברה מעוניינת לגייס עד 200 מיליון דולר (בפועל, תגייס כנראה קצת פחות) לפי שווי של יותר ממיליארד דולר "אחרי הכסף". אם אמנם תקבל החברה את השווי המבוקש, אז עמיר שיווק , שהעניקה הלוואה של 20 מיליון דולר ל-BOL, במקרה של הנפקה יעמוד חלקה בחברה על כ-16% מהחברה - כלומר תקבל כ-160 מיליון דולר. 

11:10

המסחר בתל אביב מתנהל ביציבות במחזור מסחר דליל, כיאה לימי ראשון, שמסתכם בשעה זו ב-135 מיליון שקל בלבד. מדד ת"א 35 משיל 0.1% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3%.

מניית טבע צונחת ב-3%, פריגו מאבדת 2.7%, כיל עולה כ-1%, ומניית נייס מאבדת 2%. 

09:50

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל-אביב נפתח במגמה מעורבת, בהמשך לעליות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט.

מדד ת"א-35  מאבד 0.1%, ת"א-90  עולה 0.2% ומדד הבנקים  מטפס 0.4%. 

מניית טבע יורדת 3.3% בפתיחה, פריגו יורדת 2.7%, מניית אינטרקיור בולטת עם זינוק של 4%.

מניית מישורים  צונחת יותר מ-3%, לאחר שהחברה דיווחה הבוקר כי בהמשך לדיווחיה האחרונים בנוגע להסדר בין בעלי השליטה בחברה, גיל בלוטרייך ואלכס שניידר, נמסר לחברה שאופציית ה-Call שהעניק בלוטרייך לשניידר לרכישת כל מניותיו בחברה לא מומשה ופקעה היום.

מניית אלביט מערכות  עולה כ-1%, על רקע דיווח של החברה כי זכתה בחוזה בהיקף של 127 מיליון דולר שבמסגרתו תספק מערכות רדיו טקטי למדינה בדרום אסיה.

מחר בארה"ב יום הזיכרון, והמסחר בבורסות וול סטריט ייפתח רק ביום שלישי. גם בורסת לונדון תפתח את שבוע המסחר רק ביום שלישי, לאחר חופשת האביב מחר.

07:10

יומו הראשון של שבוע המסחר בבורסה בתל-אביב ייפתח הבוקר (א') לאחר נעילה חיובית בבורסות וול סטריט בסוף השבוע.

בסוף שבוע שעבר, שבוע המסחר בתל-אביב ננעל בירידות שערים חדות לאחר החרפת הטונים בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין. 

עוד בסוף השבוע, ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי הודיעה ביום שישי האחרון הודיעה כי תפרוש מהתפקיד ב-7 ביוני.

המסחר בבורסות וול סטריט יחל השבוע רק ביום שלישי.

עוד כתבות

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות נערכת להחרפת המאבק בסאני; פנתה לנשיא סמסונג

לדברי ההסתדרות, המשבר בסאני, יבואנית סמסונג, נגרם נוכח גרירת הרגליים של ההנהלה במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות, וללא נכונות לקיום דיאלוג אמיתי ● סאני: "מחויבים למו"מ הקיבוצי"

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD צופה ירידה בצמיחה בישראל לקצב של 2.9% בשנתיים הבאות

כמו כן צופה הארגון ירידה בצריכה, האטה בשוק העבודה ודחיפה מסוימת מהריבית הנמוכה ומיצוא הגז ● בדוח הרבעוני שלו הודיע הארגון כי הצמיחה הגלובלית האיטית תימשך, וכי הוא צופה שיפור צנוע בקצב הצמיחה העולמית רק ב-2021

נשיא המדינה, ראובן ריבלין / צילום: מארק נוימן, לע"מ

החברה להגנת הטבע ביקשה, ובית הנשיא וחברת אינטל מפסיקים להשתמש בפלסטיק

בית הנשיא וחברת אינטל נענו לפניית החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים, והחליטו להפסיק את השימוש בכלי פלסטיק חד-פעמיים • לעומתם, מרבית הגופים האחרים אליהם נעשתה פנייה לקראת ועידת האקלים הישראלית לא השיבו, ומקצתם טענו כי ייבחנו את הבקשה

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"