גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוף או חגב: ההנפקה של ביונד מיט משפיעה גם על החברות הישראליות שמייצרות תחליפי בשר

אחרי ההנפקה המוצלחת של חברת תחליפי הבשר ביונד מיט וההשקעות המתרחבות בענף, חזרנו לסטארט–אפים הישראליים שנכנסו לשוק התחרותי ובדקנו עד כמה הם קרובים ליצירת התחליף האולטימטיבי ● מעקב G

עוף או חגב / צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב
עוף או חגב / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ב-2 במאי נרשמו שני אירועים היסטוריים בוול סטריט. אחד מהם הוא רשמי וממוסמך - חברת תחליפי החלבון מן הצומח ביונד מיט רשמה על שמה את הזינוק החד ביותר למניה לאחר הנפקה ציבורית ראשונה מאז 2008. האירוע השני קשה יותר לעיגון במספרים, אבל משיחות עם גורמים הבקיאים בנעשה בשוק תחליפי הבשר, מתקבל הרושם שבבוא היום ייזכר היום הזה בתחילת מאי 2019 גם כיום שבו קיבלה התעשייה הזו את האישור הממסדי שהיא חיכתה לו כבר שנים.

במהלך יום המסחר הראשון במניית החברה שמייצרת תחליפי בשר מן הצומח, מכרה ביונד מיט 9.63 מיליון מניות במחיר של 25 דולר למניה. עד סוף היום הן צמחו לשווי של יותר מ־65 דולר למניה, כלומר עלייה של 163%. נכון לעכשיו, נסחרת המניה תמורת כמעט 80 דולר ושווי החברה עומד על קרוב ל־4.7 מיליארד דולר.

החיזוק הטוב ביותר לתיזת האירוע ההיסטורי השני הגיע פחות משבועיים לאחר ההנפקה של ביונד מיט, ודווקא מהמתחרה הגדולה שלה - אימפוסיבול פודס. אימפוסיבול הודיעה כי היא הצליחה להשלים גיוס של 300 מיליון דולר שמשקף לחברה שווי של יותר מ־2 מיליארד דולר וכי היא חתמה עם ענקית המזון המהיר בורגר קינג על חוזה לשילוב מוצריה במזללות הרשת.

תהליך הייצור של אימפוסיבל פודס / צילום: אימפוסיבל

מוצרים של ביונד, בשונה מאלה של אימפוסיבול, כבר משווקים בישראל בכ־200 מסעדות. לקראת סוף השנה צפויים להגיע גם המוצרים להכנה בבית.

יש לא מעט סיבות לדהרה לייצור אלטרנטיבות לבשר. כמו כל החיות, האדם זקוק לחלבון, וצריכת הבשר שלו רק הולכת וגדלה עם השנים. במדינות המערב אולי אפשר לקבל את הרושם שהצמחונות והטבעונות כובשות את העולם, אולם הנתונים אינם תומכים בכך. בין 2007 ל־2017 עלתה צריכת הבשר והחלב בכדור הארץ בשיעורים של 1.9% ו־2.1% בהתאמה - כמעט כפליים מקצב גידול האוכלוסייה. ארגון המזון והחקלאות של האו"ם צופה כי עד 2050 יגיע מספר בעלי החיים מעלי הגרה בעולם ל־5.8 מיליארד בעוד שב־2015 הוא עמד על 4.1 מיליארד. אוכלוסיית התרנגולות צפויה לגדול בקצב מהיר יותר.

מוצר של ביונד מיט / צילום: ביונד מיט

לצריכת הבשר והחלב הללו יש מחיר שנגבה לא רק מבעלי החיים האומללים שמשלמים בגופם את מחיר הזנתנו, אלא גם מכדור הארץ עצמו. גידול בשר גורם לבזבוז משאבי קרקע (כמעט 80% מהשטח החקלאי בעולם משמש לגידול חיות); לפליטות משמעותיות של פחמן דו־חמצני; לזיהום של הקרקע ושל מקורות מים; ליצירת כמויות אדירות של זבל אורגני; ובאוקיינוסים, תאוות החלבון שלנו מביאה להפרת האיזון האקולוגי בגלל דיג יתר. במקביל, רובן המכריע של החיות שאנו מגדלים וזוללים מפוצצות בהורמונים ובאנטיביוטיקה.

מכיוון שעל־פי התחזיות, ב־2050 יחיו בכדור הארץ 9 מיליארד בני אדם שימשיכו להיזדקק לחלבונים, ומכיוון שהתעשיות המייצרות את אותם חלבונים גורמות לכדור הארץ נזק שרק מחמיר את מגמת שינוי האקלים, ברור שמשהו צריך להשתנות.

לא הבן החורג של התעשייה

מנכ"ל חברת Flying Spark, ערן גרוניך, אומר שהוא מרגיש שבשנה האחרונה - מאז שוחחנו לראשונה בכתבה במגזין G במאי 2018 - חל שינוי מהותי ביחס לתעשיית החלבונים ותחליפי הבשר. החברה של גרוניך שגייסה עד כה 2 מיליון דולר ועומדת להשלים בקרוב גיוס של 5 מיליון דולר נוספים, משתלבת במגמה באמצעות הפקת חלבון מחרקים. אנשי החברה מגדלים זן ספציפי של זבובי פירות, אוספים את הביצים שהם מטילים, “זורעים" אותן במתקני גידול, ואז מאכילים את הזבובים בדיאטה מיוחדת. כשהם מגיעים לגודל הנכון, הם “נקצרים" ואז מעובדים לאבקות חלבון ולשמן.

ערן גרוניך / צילום: ערן גרוניך

“יש המון רעש בתחום. כל חברה שמייצרת חלבון אלטרנטיבי מקבלת המון בולטות - אם זה בתחום הצומח, או הבשר המתורבת או החלבון מהחרקים, שזה מה שאנחנו עושים. הנפקה מוצלחת כמו זו של ביונד מיט מאוד מקלה על גיוס כספים משום שהמשקיעים בפודטק צריכים לראות הנפקות ואקזיטים על מנת לקבל ביטחון", אומר גרוניך, “אבל אני חושב שהעניין לא נוצר רק בגלל ההנפקה אלא מכיוון שהעולם הבין שאנחנו לא צריכים להיות הבן החורג של התעשייה אלא המיינסטרים שלה. זה קורה בגלל סיבות בריאותיות וההבנה שאי אפשר לאכול רק ג’אנק ובשר אדום, וזה קורה בגלל הנושא האתי־מצפוני. לאנשים יש יותר מודעות לדרך שבה מגדלים את האוכל שלהם והם מבינים שמישהו צריך לסבול כדי שהם ייהנו.

“ויש כמובן את הנושא הסביבתי שמתחיל לגעת באנשים. אם עד לפני שנתיים־שלוש, שינויי אקלים היה נושא שרק איזה אל גור אחד דיבר עליו בחדשות, עכשיו זה נושא שכולם מדברים עליו ומודעים לו. אני חושב שמה שמכונה היום חלבון אלטרנטיבי לא יהיה קיים בעוד כמה שנים. כמו שכיום אתה נכנס לסופר וקונה סטייק או כבד, אז עוד כמה שנים פשוט תיקח המבורגר של ביונד מיט או נקניקייה שעשויה מצרצרים והם יהיו באותו מעמד של הבקר או העוף".

עד שאלטרנטיבות כמו חלבון המופק מזבובים אכן ייכנסו למיינסטרים במערב, Flying Spark תתמקד במזרח אסיה. “אנחנו מרגישים שבאירופה ובארה"ב פחות בשלים לחלבון שמופק מחרקים, כך שעכשיו אנחנו הולכים להקים אופרציית ייצור גדולה שתיפתח בתאילנד באמצע 2020. בשלב הראשון נייצר כמה מאות טונות בשנה של חלבון, אבל אנחנו רוצים לייצר גם תחליפי פירות ים. מבחינתנו, תאילנד היא מקום טבעי לצמוח בו כי יש בה תרבות של מאות שנים של אכילת חרקים".

קצירת החגבים הגדולה

גם דרור תמיר שעומד בראש חברת “חרגול" שמגדלת חגבים להפקת חלבון אומר שהוא מרגיש את התאוצה בתחום. “חרגול" גייסה עד כה כ־3 מיליון דולר והיא נמצאת לקראת גיוס סכום זהה. החברה מעסיקה כיום 14 עובדים ופתחה השבוע בסמוך לקצרין מפעל חדש, ומתברר שהיא כבר חושבת הלאה. “סיימנו לפתח את שיטת הגידול שלנו ועכשיו אנחנו רצים לשוק עם הזמנות", אומר תמיר. “המתקן החדש שלנו יוכל לייצר 20 טונות של חגבים בשנה ובהמשך הוא יוכל להכפיל את התפוקה שלו ומעבר לכך. ביחס לחקלאות אנחנו מדברים על הכנסה מאוד גבוהה ותשואה מאוד גבוהה והחזר השקעה מאוד מהיר. גם אם נקים עשרות מתקנים כאלו בישראל לא נעמוד בביקוש שיש לנו כרגע מהעולם".

על אף שכדי לספק את החלבון מהחגבים, הם מקפדים את חייהם, תמיר אומר שאין מקום להשוואה לחיות גדולות. “חיות גדולות מגדלים בתנאים קשים, והחגבים גדלים בסביבה שלא מפעילה עליהם לחץ. גם אין להם מערכת עצבים מפותחת, הם מרגישים הרבה פחות כאב. אבל מכיוון שאנחנו פועלים בתקן של האיחוד האירופי למניעת התאכזרות בבעלי חיים, אנחנו מונעים גם את הסבל הזה בכך שאנחנו מנצלים את העובדה שהם בעלי דם קר. כדי לקצור אותם, אנחנו מורידים את הטמפרטורות והם נרדמים ורק אחר כך מטפלים בהם".

תמיר מסכים עם הניתוח של גרוניך לגבי הסיבות לתסיסה בתחום תחליפי המוצרים מן החי ומוסיף שהמודעות לנזק הסביבתי של גידול בשר מסורתי חזקה במיוחד בקרב צעירים. לדבריו, נקודת המפנה בתחום לא התחוללה עם ההנפקה של ביונד מיט. “אנחנו מרגישים את העניין בתחום כבר חמש שנים. כשהתחלנו לעבוד על המיזם שלנו היו אומנם הרבה סטארט־אפים שדיברו על חלבונים אלטרנטיביים, אבל לא היו הרבה משקיעים. לפני שלוש שנים התחלנו להרגיש זינוק דרמטי בהיקף המשקיעים והמגמה הזאת ממשיכה ועולה. מדברים היום על בשר מתורבת שגדל במעבדה, על אצות, על חרקים, על פטריות ועל תערובות צמחיות כמו שעושות ביונד מיט ואימפוסיבול פודס".

להסכם של אימפוסיבול פודס עם בורגר קינג יש לדברי תמיר חשיבות שחורגת מהשורה התחתונה בספרי החשבונות השנה. “כסטארט־אפ, אתה יכול למצוא לך נישות קטנות, אבל אם אתה מסתכל לטווח הארוך יותר, אתה צריך לחנך את השוק ולפנות לאוכלוסיות שבשבילן המוצרים החדשים הם קצת מוזרים. פה מגיע שיתוף הפעולה עם חברות מזון מסורתיות. שיתוף הפעולה של אימפוסיבול פודס עם בורגר קינג בעצם נותן לה את הגושפנקה. המשקיעים אומרים לעצמם ‘וואלה, אפילו החבר’ה המסורתיים עובדים איתם’. הכוח של הגופים הגדולים הללו הוא בכך שהם מחנכים את השוק".

תהליך הייצור של אימפוסיבל פודס / צילום: אימפוסיבל

הגביע הקדוש הוא עדיין סטייק

בעוד שביונד מיט ודומותיה מקדמות תחליפי בשר מן הצומח, ורוב החברות בשוק הבשר שגדל במעבדה מוותרות בינתיים על הניסיון לייצר בשר שיידמה לזה שנחתך מגופן של חיות, Aleph Farms היא אחת מקומץ חברות שמתכוונות לייצר את החלבון האולטימטיבי - נתחים של בשר. הבסיס המדעי שעליו נבנתה החברה הוא מחקרה של פרופ’ שולמית לבנברג מהטכניון, שפיתחה יכולת לגדל רקמת שריר מחוץ לגוף על מנת לשקם לבבות שנפגעו מהתקפי לב. הפטנט של החברה הוא המרת המחקר ליכולת לגדל רקמה שתשמש לאכילה.

“כל שוק החלבונים גדל בשנים האחרונות", אומר מנכ"ל Aleph Farms ידידיה טוביה. “אנחנו רואים את זה גם בתחום תחליפי הבשר וגם בתחום תחליפי החלב. בתחום של מוצרי חלב אני חושב שחלבון מן הצומח מתחיל לתפוס נתח לא קטן, אבל בתחום הבשר, אני חושב שמה שנראה בשנים הקרובות זה עלייה בנתח השוק של הבשר המתורבת - כלומר בשר שמגדלים במעבדה. ההנפקה של ביונד מיט תתן דחיפה לכמה חברות לפתח מוצרים חדשים וזה מייצר עוד באזז שהוא מאוד חשוב לתעשייה הזאת".

ידידיה?טוביה/ צילום: איל יצהר

האתגר שעמו התמודדה Aleph Farms בשנה האחרונה היה לגרום לארבעה סוגי תאים שונים - סיבי שריר, שומן, רקמת חיבור בשם אקולוגן וכלי דם - להתחבר יחדיו על מצע תלת ממדי כך שיהפכו בסופו של דבר לנתח בשר כמו שאתם מכירים. “אנחנו בעצם פותרים את כל הבעיות שהן חלק בלתי נפרד מתעשיית הבשר: צער בעלי חיים, קיימות ושימוש באנטיביוטיקה. ואנחנו יודעים לשחזר את החוויה של הבשר שהוא מוצר מורכב. אנחנו יודעים ליצור רקמה דומה מאוד לבשר טבעי שנותנת את חוויית הלעיסה הייחודית שמאוד קשה ליצור אם משתמשים בתחליפי בשר מהצומח".

Aleph Farms, שגייסה עד כה כ־15 מיליון דולר ומעסיקה 15 עובדים, יצרה בסוף השנה שעברה אבטיפוס של הנתח שלהם, אבל יש עוד הרבה מאוד עבודה עד שהסטייקים שלה יגיעו לשוק. “אנחנו צריכים שכל התכונות הסנסוריות - טעם, ריח, מרקם - יהיו ממש אחד לאחד כמו בשר. כרגע, זה קרוב מאוד לזה ויש לנו עוד שיפורים לעשות. אני מקווה שבעוד שנה וחצי עד שנתיים נסיים את זה ואז תהיה לנו גם עבודה בדרך להביא את המוצר לייצור. אני מניח שנוכל להיכנס לשוק באופן אמיתי בעוד כארבע שנים, אבל יכול להיות שתהיה לנו השקה מוקדמת כמו שיתוף פעולה עם מסעדה בעוד משהו כמו שלוש שנים".

עוד כתבות

טיגריס מלאי / צילום: HASAN SABRAN

המגפה הגיעה לגן החיות בניו יורק: נקבת טיגריס חולה בקורונה

נדיה, נקבת טיגריס מלאי בת 4, היא החיה המאובחנת הראשונה בארה"ב שנמצאה נשאית של הנגיף ● עפ"י המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, בעלי חיים יכולים להידבק בנגיף הקורונה מבני אדם, אך המדענים אינם מאמינים שאלה יכולים להפיץ אותו הלאה לבני אדם

סינגפור בתקופת הקורונה / צילום: AP

סינגפור מתמודדת עם גל שני של קורונה: הודיעה על סגירת מקומות עבודה

הודעת סינגפור מאותתת על כך שאפילו מדינות שהגיבו מוקדם והאסטרטגיות שלהן נתפסו כטובות ביותר בעולם, חוזרות לסגרים ולבידוד ● הרשויות בסינגפור מזהירות שהמשבר יימשך כנראה עד סוף השנה, ואולי גם ב-2021

סופר, מכולת, תרבות הצריכה, בקבוקים, מיץ, מעובד, מדפים, מזון

הטרנד הבא או פנטזיה נוספת? פנטזי מבקשת לקלוט פעילות של יבוא ושיווק מוצרי מזון

על הכוונת: חברת אייל אייכנר, יבואנית מזון עם כשרויות גבוהות - שמציגה מחזור שנתי של 29 מיליון שקל

דדי סגל, מנכ"ל פנאקסיה / צילום: ענבל מרמרי

"לקנאביס זו תקופה סבבה": המגזר שפורח בבורסה בתל אביב

מניות הקנאביס צנחו עם יתר השוק בעקבות התפרצות משבר הקורונה, אבל מאז הן חוות עדנה, על רקע האישור הקרב ליצוא

יעקב אילון / צילום: דויד וינוקור

עובדי חדשות 13 מבקשים צו נגד תוכנית הפיטורים ופותחים בעיצומים

בעקבות ההחלטה על הורדה מיידית של תוכניות מהאוויר, עובדי חדשות 13 ישביתו היום ב-12:30 את עבודתם למשך שעה

עמית ביליה / צילום: מקס מורון

"חברות ממונפות וללא מזומנים יתקשו לצלוח את המשבר"

עמית ביליה, אנליסט ומנהל השקעות בבית ההשקעות יצירה, בדק איך תשפיע התפרצות הקורונה על שוק הנדל"ן, ומצא כמה חברות שתלויות במיוחד בשוק ההון ובמערכת הבנקאית לצורך מיחזור חוב ● חוסר היכולת לגייס הון במהלך המשבר תייצר לחברות אלה קושי תזרימי בקרוב מאוד

אריה דרעי, ש”ס / צילום: רפי קוץ

אתגר הבידוד: האם בני ברק היא העיר הצפופה בעולם?

דרעי טוען שהבני-ברקים לא שאננים יותר, הם פשוט צפופים יותר ● בדקנו עד כמה ● המשרוקית של גלובס

מצטייד לקראת הבאות. עדיין לא הוטל סגר מלא בישראל אך המדפים בסופרים מראים על חשש בקרב האזרחים / צילום: כדיה לוי

האוכל יגיע אחרי החגים? מה עומד מאחורי תורי הענק למשלוחים מהסופר, ולמה אין לזה פתרון

שילוח ההזמנות לבתים הוא דווקא החלק הפשוט בתהליך, צוואר הבקבוק הוא באיסוף רשימת הקניות - הליקוט ● רק תחשבו כמה זמן לוקח לכם למצוא את המוצרים

דונלד טראמפ ומייק פנס לאחר פגישת תדרוך קצרה בנוגע למצב בארה"ב בצל הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

התוכנית האמריקאית שתעזור לסטארט-אפים ישראליים לצלוח את המשבר

רבות מחברות הסטארט-אפ והצמיחה הישראליות פונות לשוק האמריקאי כשוק יעד, ופעמים רבות מנהלות ממנו חלק ניכר מפעילותן העסקית, ולכן יכולות ליהנות מחלק מההטבות בתוכנית פדרלית בסך 2 טריליון דולר שאושרה לאחרונה וכוללת סיוע לעסקים קטנים ובינוניים

אוניית ה"רובי פרינסס" / צילום: שאטרסטוק

האם צוות אוניית קרוז הסתיר מהרשויות התפרצות של קורונה

משטרת אוסטרליה פתחה בחקירה פלילית בחשד שצוות אוניית קרוז שעגנה בנמל סידני במרץ הסתיר מהרשויות התפרצות של קורונה בין נוסעים ואנשי צוות

ביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

ביטוח לאומי: 2,000 עובדים שהוצאו לחל"ת וכבר הוחזרו - לא יקבלו דמי אבטלה

710 אלף מובטלים יקבלו דמי אבטלה או מקדמות ● הביטוח הלאומי נערך גם לחלוקת המענקים בסך 500 שקל לכל ילד, אך העיכוב בהשלמת החקיקה בכנסת לא יאפשר את העברת המענקים לפני החג

אלי דפס / צילום: איל יצהר

יו"ר אל על מזהיר: "אם לא נקבל עזרה בימים הקרובים, החברה עלולה להיסגר"

לפי גורמים, השווי של הסיוע שאליו אל על מכוונת מגיע ל-600 מיליון דולר - פי 6 משוויה של אל על כיום, כשאת חלק מהכסף היא תקבל בהלוואה מבנק דיסקונט, ואת החלק האחר היא מקווה לקבל בהלוואה מהמדינה

עסקים קטנים / צילום: Shutterstock

מחקר: שיעור הסיוע הממשלתי לעסקים - עשירית ממה שהקצתה בריטניה

זאת על פי מחקר שערך מרכז המחקר והמידע של הכנסת ● המחקר בדק את היקף הסיוע שהעניקו מדינות שונות שנפגעו ממגפת הקורונה לעסקים ● בריטניה מובילה עם כ-330 מיליארד ליש"ט שהם כ-14.5% תוצר ● וכמה הוציאו בספרד ובצרפת?

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' / צילום: איתמר סיידא

חוק התעופה צפוי להשתנות בעקבות משבר קורונה - מה זה אומר לגבי הצרכנים?

הנימוק לבקשה לשנות את החוק בצו השעה נסב סביב מצבן הכלכלי הקשה של חברות התעופה שפעילותן נפסקה כמעט לחלוטין ● אחרי שהתזכיר הועבר להערות ציבור ואחרי הערות שהעבירה הרשות להגנת הצרכן, נוסחה הצעת חוק שמשקפת מעין פשרה בין האינטרסים של הצדדים

יקי בריגה, הבעלים של חברת בריגה / צילום: איל יצהר, גלובס

"מה שלא קנו החודש, ישלימו בחודש הבא": יזם הנדל"ן האופטימי יקי בריגה בראיון

מגפת קורונה? סחרור מוחלט במשק? היזם יקי בריגה לא מודאג, ובטוח שגם תוך כדי הסגר אנשים ימשיכו לקנות דירות ● ראיון אופטימי

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

עיריית רמת גן הציבה גדרות בגבול עם בני ברק

המהלך נעשה לפי ראש עיריית רמת גן כדי להתמודד עם עצירת ההדבקה של וירוס הקורונה ● בתגובה הודיע מנכ"ל משרד הפנים לעיריית רמת גן להסיר את הגדרות שהוצבו ● עם זאת, מהעירייה מסרו ל"גלובס" כי לא קיבלו פנייה כזו ממשרד הפנים

מגמה הולכת וגוברת של ביקוש לאינטרנט בחברה החרדית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הציבור החרדי מסתער על האינטרנט: המשבר יצר ביקוש שיא

בזק מדווחת על תעבורת אינטרנט בציבור החרדי שצמחה ב-40% ועל עלייה ניכרת בביקושים להתקנות

פול דונובן / צילום: רונן מכלב

"פיזור גיאוגרפי של תיק ההשקעות מעולם לא היה חשוב יותר, גם הזהב יכול להיות שימושי"

פול דונובן, הכלכלן הראשי של בנק UBS, אומר בראיון ל"גלובס" כי "רוב הנתונים הכלכליים מבוססים על סקרים, וצריך להיות אדם מאוד יוצא דופן כדי למלא סקר כשהכלכלה מושבתת" ● בינתיים, ב-UBS ממליצים "ניטרלי" על שוק המניות הגלובלי ו"משקל עודף" על אג"ח חברות בדירוגים גבוהים

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-53; ההסתדרות תציע לחבריה הלוואות בריבית מסובסדת

מבין 8,611 חולי הקורונה המאומתים בארץ, 141 במצב קשה, 191 בינוני, והיתר קל; מספר חולי הקורונה שהחלימו עומד על 585 ● המשטרה איתרה הבוקר שני בתי כנסת בשכונות הבוכרים ומאה שערים בירושלים, ובתוך כל אחד מהם כ-30 מתפללים - בניגוד להנחיות

חולה קורונה שמצבו הוחמר מובהל לבית חולים בגרמניה השכנה / צילום: Robert Michael, Associated Press

הגרף היומי: הקורונה קטלנית יותר לגברים. מדוע?

המחקר בנושא הקורונה עדיין בראשיתו, אך ניתוח נתונים ממספר מדינות מראה כי גברים עשויים להימצא בסיכון גבוה משמעותית ללקות בתסמינים חמורים של קורונה ולהיות בסיכון חיים גבוה יותר מאשר נשים