גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הודות לתשואות: שיפור ניכר ברווחי הפניקס וכלל ביטוח ברבעון הראשון

הפניקס הציגה זינוק של יותר מ-100% ברווח הכולל הרבעוני, שהסתכם בכ-357 מיליון שקל ● הפרמיות של כלל ביטוח גדלו ברבעון הראשון ב-5% ● יורם נוה: "תוצאות הרבעון הראשון טובות מאוד; עם זאת, בסביבה תחרותית ורגולטורית מאתגרת, עומדת לפנינו עוד עבודה רבה ואנו פועלים להמשך שיפור הרווחיות"

יורם נוה/ צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי
יורם נוה/ צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

קבוצות הביטוח הפניקס  וכלל ביטוח ממשיכות את מגמת הדוחות החזקים של חברות הביטוח הגדולות שתוצאות פעילויותיהן קשורות ישירות לשוקי ההון.

כך, הפניקס, שאת פעילותה המרכזית מנהל כיום אייל בן סימון, הציגה זינוק של יותר מ-100% ברווח הכולל הרבעוני, שהסתכם בכ-357 מיליון שקל. עיקר הגידול ברווח נזקף לגידול ברווחי ההשקעה של הקבוצה, שזינקו בכ-790%, והובילו בין היתר לעלייה ל כ-166 מיליון שקל בדמי הניהול שגבתה הקבוצה ממבוטחיה ועמיתיה. במקביל, גם כלל ביטוח, שבניהול יורם נוה, נהנתה מהתשואות החיוביות ועברה מהפסד של 116 מיליון שקל ברבעון הראשון אשתקד לרווח כולל של 209 מיליון שקל ברבעון הראשון ב-2019.

אגב, התוצאות החזקות בשוק ההון קיזזו לגמרי השפעה הפוכה שהורגשה בשתי החברות, כמו גם אצל המתחרות, שנובעת מהגדלת עתודות בגין השפעות הירידה בעקום הריבית ובפרמיית אי הנזילות במשק.

קפיצה ברווחי הפניקס וכלל ביטוח ברבעון

נתחיל מהפניקס: בשורה העליונה הפניקס מציגה גידול דו ספרתי בפרמיות שגבתה, לכ-2.87 מיליארד שקל, בעיקר הודות לעסקי הבריאות, הגם שלא רק. זה קרה במידה רבה בעקבות זכיית הקבוצה בביטוח הסיעודי לחברי מכבי שירותי בריאות, קופת החולים השנייה בגודלה במשק. כך, לאחר שזכתה במכרז אשתקד הפניקס החלה לקבל את הפרמיות בגין הביטוח של מכבי בינואר השנה. הפניקס זכתה במכרז זה בעיקר בגלל הצעת מחיר תחרותית מאוד כך שהרווחיות בעסקה זו תיבחן לאורך זמן. בנוסף, הפניקס נהנתה מגידול בחוזי השקעה חד פעמיים בביטוח חיים.

עוד עולה מדוחות הפניקס כי בית ההשקעות אקסלנס חווה גידול חד בהכנסותיו, וזאת בין היתר בגלל רבעון חלש אשתקד, אז נרשמו הפסדים בתעודות הסל. כך, ברבעון הראשון ב-2019 רשמה אקסלנס הכנסות של כ-116 מיליון שקל לעומת סך של כ-41 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בהקשר זה נהנה אקסלנס מהכנסות בהיקף 29 מיליון שקל בעיקר מרווח משערוך השקעה בחברת איסופ שירותי ניהול ונאמנות, שאוחדה לראשונה ברבעון הנוכחי בשל עלייה לשליטה וזאת לאחר שאקסלנס רכשה 49% ממניותי החברה ועלתה להחזקה של 91.6% (היתרה בידי מנכ"לית החברה).

למול זאת חלה גם עלייה ניכרת בהוצאות אקסלנס, מ-45 מיליון שקל לכ-59 מיליון שקל ברבעון הראשון השנה. בשורה התחתונה בית ההשקעות אקסלנס תרם להפניקס רווח כולל לפני מס של כ-58 מיליון שקל לעומת הפסד של כ-2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

ומה לגבי כלל ביטוח ? נתחיל מכך שכלל ביטוח היא החברה שהביטוח הסיעודי לחברי מכבי יצא ממנה, ומשם הגיע להפניקס. דבר זה מסביר את הירידה בשיעור 3% שרשמה החברה בהכנסות מפרמיות, לכ-2.4 מיליארד שקל. ואולם, בנטרול פרמיות בהיקף 183 מיליון שקל שנרשמו בגין ההתקשרות הזו עם מכבי ברבעון הראשון אשתקד, הרי שהפרמיות של כלל ביטוח גדלו ברבעון הראשון ב-5%.

גם בכלל השיפור ברווח הושפע בעיקר מעלייה בתשואות שווקי ההון שהיו גבוהות מהתשואות בתקופה המקבילה אשתקד, ושהובילו לגבייה ערה של דמי ניהול משתנים. כך, ההכנסות של החברה מהשקעות צמחו פי 11.5 לכ-3.4 מיליארד שקל. ברבעון הראשון השנה השיפור היחסי ברווחי החברה נרשם גם משום שהחברה הגדילה השנה את עתודותיה בשל הריבית ותחזיות אקטואריות בשיעור נמוך משיעור הגדלת העתודות ברבעון המקביל.

לדברי המנכ"ל נוה, "תוצאות הרבעון הראשון של 2019 טובות מאוד... עם זאת, בסביבה תחרותית ורגולטורית מאתגרת, עומדת לפנינו עוד עבודה רבה ואנו פועלים להמשך שיפור הרווחיות של החברה".

בכלל ביטוח חל לאחרונה שינוי מעניין במפת בעלי המניות, כשמורי ארקין ויקיר גבאי הצטרפו לבעלי המניות עם החזקות של כמעט 5% כל אחד, כשגם אייל לפידות, מנכ"ל שיכון ובינוי הנכנס ומנכ"ל הפניקס היוצא, צפוי להחזיק שיעור דומה ממניות כלל ביטוח, לצד ארקין וגבאי. שלושתם התחייבו כי אין ביניהם הסכמות בדבר ההחזקה בכלל. למול זאת, לאחרונה חתמה בעלת השליטה בהפניקס - קבוצת דלק, על הסכם למכירת השליטה בה לקרנות הזרות סנטרברידג' וגלטין פוינט, בתמורה ל-1.7 מיליארד שקל.

לסיום נציין כי הפניקס מנהלת נכון לסוף הרבעון הראשון ב-2019 נכסים בהיקף 191 מיליארד שקל וכלל ביטוח מנהלת נכסים בהיקף 202 מיליארד שקל.

עוד כתבות

מלינדה וביל גייטס /  צילום: Gettyimages ישראל

בעבור מיליארד דולר: המהלך של מלינדה גייטס

מלינדה גייטס הודיעה כי היא מתכוונת להשקיע סכום אגדי לקידום שוויון מגדרי בעשור הקרוב

מתקן הפקת נפט של ארמקו./ צילום: רויטרס

ארמקו תנפיק מניותיה לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר, פחות מהצפוי

ארמקו תנפיק ב-IPO כ-3 מיליון מניות בכ-8 דולרים ליחידה ● הנסיך הסעודי בן סלמאן קיווה להנפיק 1.5% ממניותיה של חברת הנפט הסעודית לפי שווי של 2 מיליארד דולר

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● פנה לנתניהו ברשתות החברתיות: "אעשה הכול כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"

יירוט מעל שדרות/ צילום : שי גולדן

עצמאי זה לגמרי לבד: המגזר שסובל יותר מחרדה ודיכאון

אנשים שעובדים בעסק משלהם לא תמיד חוגגים עצמאות ● חוסר ודאות ובעיות כמו לקוחות שדוחים תשלומים או אפילו רצף של חופשות וחגים, גורמים לעצמאים חרדות ● איך מתמודדים עם עסק ביש? ומה עושים עצמאים בעוטף עזה?

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו" 

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: בבלפור מפיצים עליי עלילות קונספירציה מופרכות והזויות

סער התייחס לחשבון הטוויטר של יאיר נתניהו ובו ציוץ מחדש לתזה שהופצה הבוקר על ידי בעל הטור גדי טאוב, לפיה סער ימשוך שליש סיעת ליכוד איתו כדי לכונן ממשלה עם כחול לבן

מנהל בסטרס/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תנועת האובדים: הנזק האדיר שגורמים דיכאון וחרדה לכלכלות העולם, ומי מנסה להשתיק זאת

הנזקים הכלכליים שמסבים עובדים הסובלים מדיכאון ומחרדה למקומות העבודה שלהם ולכלכלות העולם מוערכים במאות מיליארדי דולרים בכל שנה ● אז למה לרוב גורמי הכוח יש אינטרס דווקא להשתיק את התופעה, ואיך אפשר בכל זאת לטפל בה?

בראיין בלסקי / צילום: יח"צ

"השוק השורי במניות בארה"ב ימשיך בשנים הקרובות וייתכן שגם בעשור הקרוב"

בראיין בלסקי, אסטרטג השקעות ראשי בקבוצת BMO, לא צופה השנה מיתון בארה"ב, ממליץ להתרחק מאירופה וסבור כי חברות פינטק ואנרגיה מתחדשת לא באמת מאיימות על החברות המסורתיות ● בראיון ל"גלובס" הוא מסמן את הסקטורים המועדפים על החברה בשוק האמריקאי

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

המשקיעים שמתעלמים מההייטק והיזם המצליח שגדל בלי טכנולוגיה: מה קרה השבוע בהייטק

מה עומד מאחורי התוכנית של רשות החדשנות לעידוד השקעה בהייטק, מהם הנתונים מאחורי Wix ומה הקשר בין מיקרוסופט, הסטארט-אפ הישראלי והפלסטינים ביהודה ושומרון ● השבוע שהיה בהייטק

סיון שלחין / צילום: גני פפרמן

“קשה להיות עסק עצמאי בישראל, ובעוטף עזה זה קשה פלוס פלוס”

לסיון שלחין (37) יש עסק לשיווק דיגיטלי והיא מלווה עסקים קטנים מאוזר עוטף עזה ● "להיות בעלת עסק בעוטף זה אומר שכל כמה חודשים צריך לעצור הכל" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

אינפימר של יובל תמיר בצרות: הודיעה על תוכנית צמצומים והתייעלות

יצרנית חומרי הגלם עדכנה כי אין לה את היכולת להמשיך את פעילותה במתכונתה הקיימת וכי תידרש לאתר מקורות נוספים כגון השקעה בהון או מקורות אחרים ● נפרדה ממרבית עובדיה וקיצצה בשכר הבכירים

מפלגת הימין הלא־דמוקרטי בספרד חוגגת את התוצאות / צילום: רויטרס - Susana Vera

המגפה הפוליטית שמתפשטת: שפעת ספרדית

זה זן חדש של מגפה שהולך ומתפשט: מספרד, דרך בריטניה ועד ישראל, דמוקרטיות מבוססות מתקשות להרכיב ממשלות ● פעם, פעמיים, אולי שלוש, אפילו ארבע ● מה יהיה? אולי צריך להתחיל לחשוב על דמוקרטיה 2.0

מראה פנימי של מטוס / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מה מתרחש בתוך המטוס בין טיסה לטיסה, מרגע הנחיתה ובדרך להמראה הבאה?

אחרי שגלגלי המטוס נגעו בקרקע, אחרי שמחיאות הכפיים גוועו, והנוסעים ירדו מהמטוס - מתחילה ספירה לאחור מתוזמנת היטב שמעליה מרחפת עננת יעילות ● קבלו הצצה אל מאחורי הקלעים

עו''ד אביטל רוזנברג / צילום: רפאל

יועצת משפטית חדשה לרפאל; האישה הרביעית בהנהלה הבכירה

עו"ד אביטל רוזנברג תחליף את עו"ד שמואל שנראי שכיהן בתפקיד במשך 13 שנה

איור: שאטרסטוק

מה אומרים לבוס ואיך יוצאים מהמיטה? התקף החרדה של שי גולדן הוליד פרויקט שמרים את מסך הבושה

הפרויקט הזה נולד בעיצומו של התקף חרדה, והמטרה שלו היא לתת קול ומילים להרבה מאוד אנשים שחיים במחשכים, בהסתרה, בהכחשה, בבושה, בחרדה ● פרויקט מיוחד

מפעל זהר דליה בקיבוץ דליה / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

קנס של 1.1 מיליון שקל למפעל בקיבוץ דליה בגין זיהום אוויר

לפי המשרד להגנת הסביבה, מפעל "זהר דליה", המייצר חומרי גלם למוצרי ניקוי וטואלטיקה, פלט מזהמי אוויר בריכוז גבוה מהמותר ועבר על חוק אוויר נקי

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

צילום: שי גולדן / עיבוד מחשב: דגנית ג'מצ'י

דמי ניהול: ייתכן שהמנהל הבכיר שלך משלם מחיר נפשי קשה. מאוד

הם בכירים, הישגיים, שאפתנים וחרוצים, ודווקא הם משלמים לא פעם את המחיר הנפשי הגבוה ביותר במקום העבודה שלהם. אנשי המקצוע כבר מודעים היטב לתופעה שזוכה לעיתים לכינוי "דיכאון מנהלים", המנהלים עצמם מודעים לה הרבה פחות