גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מכירות רשתות המזון נפגעו מעיתוי הפסח; הרחבת הפעילות ותקן חשבונאי נגסו ברווחים

הוצאות המימון הרבעוניות של שופרסל זינקו ביותר מ-100% ל-64 מיליון שקל, בעיקר בשל יישום תקן 16, ושלחו את הרווח הנקי לצניחה של 28% ● רווחי רמי לוי ירדו ב-33% ● ואילו רווחי רשת ויקטורי, המתחרה הקטנה יותר, נחתכו ב-61%

רמי לוי / צילום: איל יצהר
רמי לוי / צילום: איל יצהר

אחרי שנה חזקה לחברות הפועלות בענף המזון המקומי, העיב עיתוי חג הפסח (שנחגג בחודש אפריל) על צמיחתן של רשתות הקמעונות ברבעון הראשון של 2019, וזאת למרות עליות המחירים שנרשמו בשנה האחרונה. לצד זאת, המשך התייקרות המחירים והשיפור בתנאי הסחר והמבצעים לקראת החג, אפשרו להן להגדיל את הרווח הגולמי ואת שיעורו מהמכירות. זאת על אף הפגיעה בשורת ההכנסות. 

תוצאותיהן הכספיות של מובילת שוק קמעונות המזון, שופרסל, והמתחרה רמי לוי, שפורסמו היום (לאחר דוחות רשת ויקטורי שפורסמו אתמול), הראו כי למרות ששתי הרשתות הצליחו לשפר את הרווח הגולמי שלהן ואת שיעורו מהמכירות, התרחבות פעילותן ויישום התקן החשבונאי החדש (תקן 16) הובילו לירידה דו-ספרתית ברווח הנקי.

תוצאות קמעונאיות המזון הבולטות בבורסה

אלה המספרים הבולטים בסיכום פעילות הרשתות לרבעון הראשון של 2019.

28% היה שיעור הירידה ברווח הנקי הרבעוני של שופרסל, שהסתכם ב-48 מיליון שקל. הירידה החדה ברווח נרשמה אחרי שהוצאות המימון הרבעוניות של החברה יותר מהוכפלו והגיעו ל-64 מיליון שקל, וזאת לפי שופרסל בעיקר בשל יישום תקן 16, וכן "בגין עסקאות אקדמה (חוזה עתידי א' ל')".

אצל רמי לוי  הכיוון היה דומה, עם צניחה של 33% ברווח הנקי הרבעוני, לרמה של 24 מיליון שקל, אחרי הוצאות מימון של כ-14 מיליון שקל, בשל יישום התקן החשבונאי, וזאת אחרי שברבעון המקביל הוצאות המימון של הרשת היו זניחות.

הצלילה ברווח הנקי הרבעוני של רשת ויקטורי , המתחרה הקטנה יותר, שפרסמה את דוחותיה אתמול, הייתה חדה יותר, ועמדה על 61%, מה שהותיר אותה עם רווח רבעוני של כ-3 מיליון שקל בלבד. הוצאות המימון של ויקטורי צמחו ב-175% ל-4 מיליון שקל, בנסיבות דומות.

7% הוא שיעור העלייה בהכנסות שהציגה רמי לוי, לכ-1.4 מיליארד שקל, וזאת בזכות פתיחת שני סניפים חדשים, וכן מאיחוד פעילותן של רשת בתי הקפה והסופרים המוזלים קופיקס ורשת הפארם גוד פארם, שתרמו כ-100 מיליון שקל (יחד עם פעילות הסלולר ומועדון הלקוחות של החברה) להכנסות הרבעוניות.

למרות זאת, עיתוי חג הפסח הוביל לירידה של קרוב ל-3% בפדיון חנויות זהות של הרשת, הנושאת את שם בעל השליטה בה והמנכ"ל שלה, רמי לוי.

אצל שופרסל , ההכנסות הרבעוניות נחלשו בכ-1%, בעיקר בהשפעת ירידה במכירות מגזר קמעונות המזון "שנבעה מעונתיות" ומכירותיה בחנויות זהות הצטמצמו בכ-4%, בהשפעת חג הפסח שהשפיע לשלילה גם על המכירות למ"ר.

מאוריסיו ביאור, יו"ר שופרסל, אמר היום ל"גלובס": "מבחינה פיננסית אנחנו רואים את הרבעון כרבעון טוב כשמנטרלים את פסח. מדובר על מכירות חזקות מאוד, ונקודת פתיחה טובה להמשך השנה. אנחנו ממשיכים לגדול באונליין".

ויקטורי הציגה מגמה דומה לזו של שופרסל, עם שחיקה של 1% בהכנסות, ל-410 מיליון שקל, וירידה של כ-5% בפדיונות חנויות זהות. ברשת שבשליטת משפחת רביד מציינים כי "הגידול במכירות חנויות זהות בחודש אפריל 2019 לעומת חודש אפריל 2018 צמצם לחלוטין את הירידה בחנויות זהות במהלך הרבעון".

102 מיליון שקל הוא הרווח הגולמי שהציגה ויקטורי בסיכום רבעוני, דומה לרבעון המקביל, תוך שיפור שיעורו ל-25% מהמכירות, לעומת 24.6% ברבעון המקביל. בויקטורי מייחסים את עיקר השיפור ל"שינוי תמהיל בסל הקנייה של הצרכנים", כלומר מעבר למוצרי פרימיום יקרים יותר והעלאת מחירים במכירות המקוונות.

בדומה לויקטורי, גם שופרסל וגם רמי לוי (שהרווח הגולמי שלו עלה ב-10% ל-315 מיליון שקל), נהנו משיפור שיעורו מהמכירות, אצל רמי לוי ל-22.5% ואצל שופרסל ל-27.3%. ברמי לוי מייחסים את המגמה החיובית בשורה הגולמית לשלל גורמים, בהם שיפור תנאי הסחר, עלייה במכירות מוצרי המותג הפרטי, איחוד פעילות קופיקס וגוד פארם ויישום תקן 16, ואילו בשופרסל מייחסים את עיקר השיפור לשיפור תנאי הסחר. במילים אחרות, ההנחות ששופרסל קיבלה מהספקים לקראת הפסח אפשרו לה לשפר את הגולמי.

בהתייחס לשיפור בתנאים ועליית המחירים שתרמה לשיפור הרווח הגולמי אומר אברכהן: "קיבלנו עליות מחירים ממספר לא גדול של ספקים ביחס לסך המגוון הכולל. מדובר על ייקור של כ-1.25%-1.3%, והוא לא דומה לייקור של 4%-6% (כפי שהיה בימים שקדמו למחאה החברתית - ש' מ' וא' ל')". עוד מציין אברכהן, כי "רוב העלייה היא בתחומי פירות וירקות, תראו מה קורה במחירים של העגבניות והאבטיח, ואנחנו מגיבים. ההתייקרות העוצמתית היא במוצרים הללו, ולא במוצרים היבשים או הארוזים, שבהם ההתייקרות היא של כחצי אחוז".

16 מיליון שקל היה ההפסד התפעולי הרבעוני שהסבה לשופרסל רשת הפארם Be , שבדומה לרבעונים קודמים, בשלב הנוכחי ממשיכה להעיב על תוצאותיה וזאת אחרי שברבעון המקביל הפסדיה התפעוליים הסתכמו בכ-2 מיליון שקל בלבד. בשופרסל מייחסים את הרחבת ההפסדים ל"המשך פריסה והגדלת בסיס הלקוחות של רשת Be, מיתוג מחדש, הרחבת סל המוצרים, פתיחת סניפי קונספט והתרחבות רשתית".

על רקע ההפסדים (שהיו צפויים) שמציגה Be, מציין אברכהן: "אנחנו בתקופה מאוד טובה, ואני משוכנע שאנחנו בכיוון הנכון. מי שבונה עסק אמיתי, יש לזה מחיר. קיבלנו החלטה נכונה, ב-2020 נקבל גם גידול במכירות וגם רווחיות טובה".

לעומת Be, שופרסל נהנתה משיפור הרווח התפעולי של מגזר הקמעונות שלה, וכן מרווח תפעולי של כ-9 מיליון שקל במגזר מועדון לקוחות כרטיסי האשראי שלה, שברבעון המקביל הסב לה הפסד. כך, סך הרווח התפעולי שלה צמח ב-14% ל-129 מיליון שקל תוך שיפור שיעורו מהמכירות, מגמה הפוכה מאצל שתי המתחרות.

אצל רמי לוי, הרווח התפעולי נשחק ב-2% ל-44 מיליון שקל, תוך שחיקת שיעורו מהמכירות, אחרי שהוצאות הרשת גדלו גם בגין איחוד פעילות קופיקס וגוד פארם, וגם בגין עלייה בהוצאות שכר ותפעול שונות. בויקטורי הירידה בשורה התפעולית חדה הרבה יותר, ומגיעה לכ-32%, לרווח תפעולי של כ-8 מיליון שקל, שלפי הרשת הושפע לשלילה גם מהירידה במכירות וגם מעלייה בהוצאות מכירה ושיווק שוטפות.

16% הוא נתח האונליין שעליו מדווחת שופרסל בסיכום רבעוני, במה שממשיך את הגדלת שיעור המכירות שמבצעת הרשת באינטרנט מסך מכירותיה. גם שתי המתחרות פועלות להרחבת פעילות האינטרנט, כשבויקטורי רואים בתחום כלי אסטרטגי להגדלת המכירות ולשיפור הרווחיות וברמי לוי רואים בו אחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים של החברה.

בנוגע לכניסה של אמזון לישראל והאיום המקוון אומר היום אברכהן: "אנחנו כבר יודעים שאמזון החליטה לקבוע דריסת רגל בישראל, זו כבר עובדה, אך השאלה היא הקצב וההדרגתיות. עובדתית היא לא יצאה לדרך עם מחסנים, ועיקר הפעילות היא בעולם שבו היא מתמצאת; אופנה, אקססוריז והנעלה. מבחינת שופרסל זו לא ליבת העסקים שלנו, ואנחנו לא בפוקוס של זה. כל שאנחנו צריכים הוא לוודא שאנחנו מתחזקים בעולם האונליין במזון, ואנחנו עושים הכול לשם כך".

0% הוא שיעור התשואה שהניבה מניית שופרסל מתחילת השנה ועד כה, המשקפת לרשת שווי נוכחי המתקרב ל-5.7 מיליארד שקל. התשואה האפסית של שופרסל משופרת ביחס לצמד המניות המתחרות, שרושמות ירידות קלות מתחילתה של 2019.

הדשדוש שמציגות מניות רשתות קמעונות המזון בשנה הנוכחית עד כה נרשם אחרי שבשנים קודמות נהנו מעליות נאות, שנתמכו בשיפור התוצאות הכספיות והתרחבות הפעילות של שלוש הרשתות.

עוד כתבות

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הגיע הזמן לחשוף את שמות החברות שבוצעו בהן הטרדות מיניות

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה ● החברות מצידן מצליחות בחסות בית המשפט למנוע את חשיפתן לאורך ההליכים המשפטיים, בטענה לפגיעה במוניטין - ומשמרות תדמית נקייה ●  "גלובס" מוביל את המאבק לחשיפת החברות המטרידות וליצירת מקומות עבודה נקיים ובטוחים יותר

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

אלו הם הכבישים שבהם משרד התחבורה רוצה להפעיל נתיב פלוס

במשרד התחבורה בוחנים את הרחבת "נתיב פלוס" לכבישים נוספים, כשבין היתר שוקל המשרד לייעד נתיבים לתחבורה ציבורית ונסיעה שיתופית בכבישים 1 ו-4 ● המשרד מקדם את הנתיבים החדשים למרות שלא מתבצעת אכיפה מספקת בקיימים: אחד מכל 4 נהגים בנתיב נוסע בו בניגוד לחוק

צילום: יונתן בלום

דעה: כריך של רִיק

מה בין יום השואה ליום הפרטיות מלבד סמיכות מקרית על לוח השנה? ● דעה

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

מאחורי הזגזוג: מה גרם לבני גנץ לשנות את עמדתו בנוגע לבקעת הירדן ותוכנית השלום?

ח"כ גנץ סבר תחילה שפרסום התכנית השלום בזמן בחירות נחשב התערבות בוטה בפוליטיקה הישראלית ואף הצהיר כך, אולם לפני יומיים שינה את דעתו ● מן העובדה שגנץ שינה את דעתו אפשר היה להבין כי הוא מניח שתוכנה של התכנית אינו מזיק לו מבחינה פוליטית

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ביקור פוטין: "אמרתי לאמא של נעמה יששכר - 'הכל יהיה בסדר'"

פוטין אמר לנתניהו כי "אני בטוח שזה יהיה לטובת התפתחות הקשרים בין המדינות" ● ההחלטה בנוגע לחנינת נעמה יששכר תלויה בין השאר בנכונות נתניהו למלא אחר מספר בקשות של הממשל הרוסי

 פרופסור ניקולס ברנס / צילום: איל יצהר

"האיום על ישראל משמעותי, אבל היכולת של ארה"ב לעזור לה נחלשה": הראיון המדאיג עם היועץ של ג'ו ביידן

פרופ' ניקולס ברנס, לשעבר תת מזכיר המדינה והיום יועץ לקמפיין של ג'ו ביידן, מודאג מהמצב במזה"ת ומבקר את המדיניות של הנשיא ● ראיון

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת לאחר אות הרגעה מארגון הבריאות העולמי

אינטל זינקה אחרי הסגירה בעקבות דוחות טובים ● ארגון הבריאות העולמי: "מוקדם לדבר על אירוע חירום בריאותי ברמה בינלאומית" ● נטפליקס זינקה 7% ● נעילה שלילית בבורסות אירופה בצל החשש מהתפרצות נגיף הקורונה שגרר עד כה 17 מקרי מוות

לוגו GETT גט טקסי

רווח תפעולי? ל-Gett יש דרך מעניינת להסתכל על המציאות

חברת Gett (גט) הודיעה שהיא עברה לרווחיות תפעולית, אבל מה מסתתר באותיות הקטנות?

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

צפי לעליות בוול סטריט; אינטל מזנקת ב-6% במסחר המוקדם

ארגון הבריאות העולמי מסר היום שהתפשטות וירוס הקורונה עדיין לא מהווה "מצב חירום עולמי" ● הרשויות בסין עדכנו היום ש-25 איש מתו מווירוס הקורונה ● אינטל היכתה את התחזיות והמניה זינקה במסחר המאוחר

סוחרי מניות בבורסת ניו יורק  / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עונת הדוחות בוול סטריט מעלה הילוך: האם השוק באמת יקר מדי?

נכון לתחילתה של עונת הדוחות לרבעון הרביעי של 2019, כ-10% מהחברות הנכללות במדד S&P 500 דיווחו על תוצאות כספיות הגבוהות בממוצע בכ-1% מעל לציפיות המוקדמות - כך שבינתיים מסתמנת עונה זו כחלשה מהממוצע ● במבט לשנה הקרובה, יש פער משמעותי בין הציפיות מכיוון המיקרו לציפיות מכיוון המאקרו

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

האם כחלון היה שר אוצר גרוע, או היחיד שראה את האזרחים באמת?

הבטחות הבחירות שלו - להוריד את מחיר הנדל"ן ולהילחם בבנקים לא ממש התגשמו, היחסים העכורים עם פקידי המשרד העיבו על הדרך והחברות עם הטייקון קובי מימון ריסקה את התדמית החברתית שביקש ליצור לעצמו ● האזינו לפודקאסט הצוללת

ביל אבוט, מנכ"ל הולמרק הפורש / צילום: FayesVision/WENN.com, רויטרס

מנכ"ל חברת האם של ערוץ המשפחה האמריקאי פורש בגלל שידור פרסומת חתונת לסביות

ביל אבוט, המנכ"ל הפורש, אמר בנובמבר שערוץ הולמארק יהיה פתוח לתוכניות להט"ביות, וגרם בכך לכמה צופים למתוח ביקורת על האפשרות הזו

 

הטרדה מינית. / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אחריות המעסיק: המעסיק מחויב לטפל תוך שבעה ימים בתלונה על הטרדה מינית

מעסיק שתחתיו יותר מ-25 עובדים מחויב לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית ויפורטו בו דרכי הגשת תלונות

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - “רובע החדשנות” בב”ש / צילום: HQ אדריכלים

בחיפה ובב"ש מפנטזים על חדשנות ועסקת ענק לשפיר. כותרות הנדל"ן

בחיפה הציגו השבוע את תוכנית הענק "עמק החדשנות", ובבאר שבע הציגו את "רובע החדשנות", האם יימצאו תקציבים תואמים? שפיר ואוריין ניצחו ארבע קבוצות חזקות וייבנו את מרכזי הלוגיסטיקה העצומים של צה"ל ● ומחיר למשתכן יצאה לדרך בפעם העשירית

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מפגעי הפסולת שתועדו במטמנת עברון  / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

השופט פלאח: "הסבלנות שהנהיגו בתי המשפט כלפי מזהמי הסביבה פקעה"

בית משפט השלום בחיפה הטיל על מטמנת עברון, קיבוץ עברון ומנהליו קנס של מיליון שקל, התחייבות כספית של 2 מיליון שקל לשלוש שנים, ומאסר מותנה על המנכ"ל ● "ידע כל נושא משרה בתאגיד, שאל לו לפגוע באיכות הסביבה, אחרת עלול הוא למצוא את מקומו, מהיום והלאה, מאחורי סורג ובריח"

בניין אינטל / צילום : צילום: Reuters, Ronen Zvulun

אינטל עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון: המניה קופצת במסחר המאוחר

פעילות השבבים לחוות השרתים דחפה את אינטל להכנסות של 20 מיליארד דולר - כמיליארד דולר מעל לתחזיות האנליסטים ● ההכנסות הרבעוניות משקפות צמיחה של 8% לעומת הרבעון המקביל, הרווח הנקי עלה ב-1% • מובילאיי סיימה את 2019 עם הכנסות של 879 מיליארד דולר וצמיחה של 26%

אופל גרנדלנד / צילום: יח"צ

דור ביניים חביב: הקרוס-אובר של אופל הוא רק שלב בדרך לדגמי 2020

הקרוס-אובר של אופל שנחת בישראל בסוף 2019 שומר על עיצוב אטרקטיבי ותא נוסעים שימושי בתוספת של מערכת הנעה חסכונית, אם תמצאו סולר מוזל

עמנואל מקרון בביקורו בישראל / צילום: Atef Safadi, רויטרס

מקרון גער בשוטרים הישראלים; בצרפת מבקרים אותו על חוסר תכנון

נשיא צרפת גער בשוטרים הישראלים שרצו ללוות אותו לתוך כנסיית סנטה אנה בירושלים ● התקרית סוקרה בהרחבה בתקשורת הצרפתית, שביקרה את הנשיא על החלטתו "לצאת לטיול מאולתר" בעיר העתיקה

היועץ לביטחון לאומי לשעבר של ארה"ב, ג'ון בולטון ורה"מ נתניהו בבקעת הירדן / צילום: קובי גדעון לע"מ

דעה: סיפוח? בקעת הירדן תחילה

המחלוקת בישראל ביחס לגורלם העתידי של השטחים הפכה במשך שנים למחלוקת ביחס לזכויותיהם בהווה של המתיישבים בשטחים אלה ● עד כמה מוצדק הפער המשפטי שקיים בין ערי הקו הירוק ליישובים שמחוצה לו, ומה משמעותו האמיתית של רעיון סיפוח? ● דעה