גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מכירות רשתות המזון נפגעו מעיתוי הפסח; הרחבת הפעילות ותקן חשבונאי נגסו ברווחים

הוצאות המימון הרבעוניות של שופרסל זינקו ביותר מ-100% ל-64 מיליון שקל, בעיקר בשל יישום תקן 16, ושלחו את הרווח הנקי לצניחה של 28% ● רווחי רמי לוי ירדו ב-33% ● ואילו רווחי רשת ויקטורי, המתחרה הקטנה יותר, נחתכו ב-61%

רמי לוי / צילום: איל יצהר
רמי לוי / צילום: איל יצהר

אחרי שנה חזקה לחברות הפועלות בענף המזון המקומי, העיב עיתוי חג הפסח (שנחגג בחודש אפריל) על צמיחתן של רשתות הקמעונות ברבעון הראשון של 2019, וזאת למרות עליות המחירים שנרשמו בשנה האחרונה. לצד זאת, המשך התייקרות המחירים והשיפור בתנאי הסחר והמבצעים לקראת החג, אפשרו להן להגדיל את הרווח הגולמי ואת שיעורו מהמכירות. זאת על אף הפגיעה בשורת ההכנסות. 

תוצאותיהן הכספיות של מובילת שוק קמעונות המזון, שופרסל, והמתחרה רמי לוי, שפורסמו היום (לאחר דוחות רשת ויקטורי שפורסמו אתמול), הראו כי למרות ששתי הרשתות הצליחו לשפר את הרווח הגולמי שלהן ואת שיעורו מהמכירות, התרחבות פעילותן ויישום התקן החשבונאי החדש (תקן 16) הובילו לירידה דו-ספרתית ברווח הנקי.

תוצאות קמעונאיות המזון הבולטות בבורסה

אלה המספרים הבולטים בסיכום פעילות הרשתות לרבעון הראשון של 2019.

28% היה שיעור הירידה ברווח הנקי הרבעוני של שופרסל, שהסתכם ב-48 מיליון שקל. הירידה החדה ברווח נרשמה אחרי שהוצאות המימון הרבעוניות של החברה יותר מהוכפלו והגיעו ל-64 מיליון שקל, וזאת לפי שופרסל בעיקר בשל יישום תקן 16, וכן "בגין עסקאות אקדמה (חוזה עתידי א' ל')".

אצל רמי לוי  הכיוון היה דומה, עם צניחה של 33% ברווח הנקי הרבעוני, לרמה של 24 מיליון שקל, אחרי הוצאות מימון של כ-14 מיליון שקל, בשל יישום התקן החשבונאי, וזאת אחרי שברבעון המקביל הוצאות המימון של הרשת היו זניחות.

הצלילה ברווח הנקי הרבעוני של רשת ויקטורי , המתחרה הקטנה יותר, שפרסמה את דוחותיה אתמול, הייתה חדה יותר, ועמדה על 61%, מה שהותיר אותה עם רווח רבעוני של כ-3 מיליון שקל בלבד. הוצאות המימון של ויקטורי צמחו ב-175% ל-4 מיליון שקל, בנסיבות דומות.

7% הוא שיעור העלייה בהכנסות שהציגה רמי לוי, לכ-1.4 מיליארד שקל, וזאת בזכות פתיחת שני סניפים חדשים, וכן מאיחוד פעילותן של רשת בתי הקפה והסופרים המוזלים קופיקס ורשת הפארם גוד פארם, שתרמו כ-100 מיליון שקל (יחד עם פעילות הסלולר ומועדון הלקוחות של החברה) להכנסות הרבעוניות.

למרות זאת, עיתוי חג הפסח הוביל לירידה של קרוב ל-3% בפדיון חנויות זהות של הרשת, הנושאת את שם בעל השליטה בה והמנכ"ל שלה, רמי לוי.

אצל שופרסל , ההכנסות הרבעוניות נחלשו בכ-1%, בעיקר בהשפעת ירידה במכירות מגזר קמעונות המזון "שנבעה מעונתיות" ומכירותיה בחנויות זהות הצטמצמו בכ-4%, בהשפעת חג הפסח שהשפיע לשלילה גם על המכירות למ"ר.

מאוריסיו ביאור, יו"ר שופרסל, אמר היום ל"גלובס": "מבחינה פיננסית אנחנו רואים את הרבעון כרבעון טוב כשמנטרלים את פסח. מדובר על מכירות חזקות מאוד, ונקודת פתיחה טובה להמשך השנה. אנחנו ממשיכים לגדול באונליין".

ויקטורי הציגה מגמה דומה לזו של שופרסל, עם שחיקה של 1% בהכנסות, ל-410 מיליון שקל, וירידה של כ-5% בפדיונות חנויות זהות. ברשת שבשליטת משפחת רביד מציינים כי "הגידול במכירות חנויות זהות בחודש אפריל 2019 לעומת חודש אפריל 2018 צמצם לחלוטין את הירידה בחנויות זהות במהלך הרבעון".

102 מיליון שקל הוא הרווח הגולמי שהציגה ויקטורי בסיכום רבעוני, דומה לרבעון המקביל, תוך שיפור שיעורו ל-25% מהמכירות, לעומת 24.6% ברבעון המקביל. בויקטורי מייחסים את עיקר השיפור ל"שינוי תמהיל בסל הקנייה של הצרכנים", כלומר מעבר למוצרי פרימיום יקרים יותר והעלאת מחירים במכירות המקוונות.

בדומה לויקטורי, גם שופרסל וגם רמי לוי (שהרווח הגולמי שלו עלה ב-10% ל-315 מיליון שקל), נהנו משיפור שיעורו מהמכירות, אצל רמי לוי ל-22.5% ואצל שופרסל ל-27.3%. ברמי לוי מייחסים את המגמה החיובית בשורה הגולמית לשלל גורמים, בהם שיפור תנאי הסחר, עלייה במכירות מוצרי המותג הפרטי, איחוד פעילות קופיקס וגוד פארם ויישום תקן 16, ואילו בשופרסל מייחסים את עיקר השיפור לשיפור תנאי הסחר. במילים אחרות, ההנחות ששופרסל קיבלה מהספקים לקראת הפסח אפשרו לה לשפר את הגולמי.

בהתייחס לשיפור בתנאים ועליית המחירים שתרמה לשיפור הרווח הגולמי אומר אברכהן: "קיבלנו עליות מחירים ממספר לא גדול של ספקים ביחס לסך המגוון הכולל. מדובר על ייקור של כ-1.25%-1.3%, והוא לא דומה לייקור של 4%-6% (כפי שהיה בימים שקדמו למחאה החברתית - ש' מ' וא' ל')". עוד מציין אברכהן, כי "רוב העלייה היא בתחומי פירות וירקות, תראו מה קורה במחירים של העגבניות והאבטיח, ואנחנו מגיבים. ההתייקרות העוצמתית היא במוצרים הללו, ולא במוצרים היבשים או הארוזים, שבהם ההתייקרות היא של כחצי אחוז".

16 מיליון שקל היה ההפסד התפעולי הרבעוני שהסבה לשופרסל רשת הפארם Be , שבדומה לרבעונים קודמים, בשלב הנוכחי ממשיכה להעיב על תוצאותיה וזאת אחרי שברבעון המקביל הפסדיה התפעוליים הסתכמו בכ-2 מיליון שקל בלבד. בשופרסל מייחסים את הרחבת ההפסדים ל"המשך פריסה והגדלת בסיס הלקוחות של רשת Be, מיתוג מחדש, הרחבת סל המוצרים, פתיחת סניפי קונספט והתרחבות רשתית".

על רקע ההפסדים (שהיו צפויים) שמציגה Be, מציין אברכהן: "אנחנו בתקופה מאוד טובה, ואני משוכנע שאנחנו בכיוון הנכון. מי שבונה עסק אמיתי, יש לזה מחיר. קיבלנו החלטה נכונה, ב-2020 נקבל גם גידול במכירות וגם רווחיות טובה".

לעומת Be, שופרסל נהנתה משיפור הרווח התפעולי של מגזר הקמעונות שלה, וכן מרווח תפעולי של כ-9 מיליון שקל במגזר מועדון לקוחות כרטיסי האשראי שלה, שברבעון המקביל הסב לה הפסד. כך, סך הרווח התפעולי שלה צמח ב-14% ל-129 מיליון שקל תוך שיפור שיעורו מהמכירות, מגמה הפוכה מאצל שתי המתחרות.

אצל רמי לוי, הרווח התפעולי נשחק ב-2% ל-44 מיליון שקל, תוך שחיקת שיעורו מהמכירות, אחרי שהוצאות הרשת גדלו גם בגין איחוד פעילות קופיקס וגוד פארם, וגם בגין עלייה בהוצאות שכר ותפעול שונות. בויקטורי הירידה בשורה התפעולית חדה הרבה יותר, ומגיעה לכ-32%, לרווח תפעולי של כ-8 מיליון שקל, שלפי הרשת הושפע לשלילה גם מהירידה במכירות וגם מעלייה בהוצאות מכירה ושיווק שוטפות.

16% הוא נתח האונליין שעליו מדווחת שופרסל בסיכום רבעוני, במה שממשיך את הגדלת שיעור המכירות שמבצעת הרשת באינטרנט מסך מכירותיה. גם שתי המתחרות פועלות להרחבת פעילות האינטרנט, כשבויקטורי רואים בתחום כלי אסטרטגי להגדלת המכירות ולשיפור הרווחיות וברמי לוי רואים בו אחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים של החברה.

בנוגע לכניסה של אמזון לישראל והאיום המקוון אומר היום אברכהן: "אנחנו כבר יודעים שאמזון החליטה לקבוע דריסת רגל בישראל, זו כבר עובדה, אך השאלה היא הקצב וההדרגתיות. עובדתית היא לא יצאה לדרך עם מחסנים, ועיקר הפעילות היא בעולם שבו היא מתמצאת; אופנה, אקססוריז והנעלה. מבחינת שופרסל זו לא ליבת העסקים שלנו, ואנחנו לא בפוקוס של זה. כל שאנחנו צריכים הוא לוודא שאנחנו מתחזקים בעולם האונליין במזון, ואנחנו עושים הכול לשם כך".

0% הוא שיעור התשואה שהניבה מניית שופרסל מתחילת השנה ועד כה, המשקפת לרשת שווי נוכחי המתקרב ל-5.7 מיליארד שקל. התשואה האפסית של שופרסל משופרת ביחס לצמד המניות המתחרות, שרושמות ירידות קלות מתחילתה של 2019.

הדשדוש שמציגות מניות רשתות קמעונות המזון בשנה הנוכחית עד כה נרשם אחרי שבשנים קודמות נהנו מעליות נאות, שנתמכו בשיפור התוצאות הכספיות והתרחבות הפעילות של שלוש הרשתות.

עוד כתבות

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

אחמד טיבי בכנס בנצרת: "זה 'מבצע שלום הבלפור' או 'מבצע עוקף מנדלבליט'?"

ח"כ טיבי בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "אנחנו נגד מלחמה, בעד הסדר מדיני ונגד פגיעה באזרחים; יש להפסיק את האש מיד" ● "צריך להפוך את היישובים הערביים ליישובים מתקדמים עם מרחב ציבורי שוקק חיים; הסתיים העידן שמבקשים שנגיד תודה על פירורים"

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

מנכ"ל Curo מאיר אלבוחר ופרופ’ צבי בנטואיץ/ צילום: איתי ברנע

לא רק עישון ובליעה: החברה שמפתחת דרך חדשה לצריכת קנאביס רפואי

חברת Curo מפתחת דפית מסיסה, שמאפשרת לצרוך קנאביס מתחת ללשון ● המוצר מיועד לטיפול בהפרעות שינה ובגלאוקומה

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

גורם המעורה בעבודת היועמ"ש: "מנדלבליט מקדיש את כל זמנו להחלטה בתיקי נתניהו"

היועמ"ש הודיע כי ייעדר מכנס חיפה למשפט השבוע • עושה מאמץ לסיים את ניתוח טענות ההגנה בשימוע ולפרסם החלטה לכל המאוחר באמצע דצמבר

הריסות תחנת הטלוויזיה של החמאס בעזה / צילום: רויטרס Suhaib Salem

פעולה מקיפה של צה"ל בעזה הפכה לבלתי נמנעת

השאלה המכרעת היא אם חמאס יצא ידי חובתו בפעולה מוגבלת או שייאלץ לפעול בהיקף נרחב • אם יסתפק בתגובה סמלית, יהיה בכך הישג למדינת ישראל

הלוויתו של בכיר הג'יהאד האיסלמי בעזה / צילום: Mohammed Salem, רויטרס

הטראבל מייקר של הרצועה: מיהו בכיר הג'יהאד האיסלמי שחיסולו הלילה הוביל להסלמה הביטחונית

ישראל חיסלה הלילה את מי שנחשב ל"עושה הצרות" של רצועת עזה - מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי בצפון הרצועה, בהאא אבו אל עטא ● מדובר במי שיזם את מרבית אירועי ירי הרקטות על ישראל

עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין  / צילום: איל יצהר, גלובס

"להפסיק את העסקת המקורבים ברשויות המקומיות הערביות"

כך אמר עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● ברהום ג'ראיסי: "הבעיה הכלכלית-חברתית בחברה הערבית היא תוצאה של מדיניות מ-1948 ועד היום להשאיר אותה כחברה חלשה"

בניין נובולוג / צילום: נובולוג, יח"צ

נובולוג רוכשת מעופר עמר, מנכ"ל מדיקוויפ, את יתרת מניות החברה תמורת כ-31 מיליון שקל

חברת שירותי הבריאות רוכשת כעת את מניות המיעוט, בשיעור של 30%, לאחר שרכשה לפני כשנתיים את מניות השליטה, בשיעור של 70%, תמורת 45.5 מיליון שקל ● מדיקוויפ מספקת שירותי בריאות וציוד מבוססי טכנולוגיה לשיפור איכות חיי המטופלים בביתם, ומניעת אשפוזים מיותרים בבתי החולים

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

אייסייט זכתה בחוזה של 15 מיליון דולר לאספקת מערכות ליצרן רכב אמריקאי

החברה פיתחה מערכת ראיית מכונה למעקב אחרי הנהג ברכב אוטונומי ● אייסייט לא נקבה בשם היצרן, אך מדובר בשני דגמי רכב חדשים, שייצורם מיועד להתחיל ב-2021

 

הבית שנהרס מירי הרקטה ששוגרה מעזה / צילום: רועי ברק

פיצויים בעקבות נזק עקיף: אין מענה לערי גוש דן

רשות המסים הודיעה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שיעדרו מעבודתם בעקבות המצב הביטחוני ● בשלב זה: גוש דן, שהיה משותק כמעט הבוקר, מחוץ לטווח הפיצוי על נזק העקיף

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

השקל נחלש מול הדולר והאירו על רקע ההסלמה הביטחונית

הדולר קופץ ב-0.5% מול השקל לרמה של 3.516 שקלים, והאירו מוסיף 0.55% לערכו לרמה של 3.881 שקלים ● פריקו: "אי-הוודאות בשווקים על רקע המצב הביטחוני גורמת לביקוש ער לדולר"

עובדים במפעל הרכבת רכב של טאטא ההודית/ צילום: רויטרס

שני העולמות הכלכליים של הודו לא מצליחים להיפגש ומאיטים את צמיחתה

מיתון שהחל בכלכלה השחורה פוגע בניסיונותיה של המדינה להעביר עובדים ממנה אל הכלכלה המודרנית

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

נתב"ג / צילום: איל יצהר

לוח הטיסות בנתב"ג פועל כרגיל; אל על לא תגבה דמי ביטול

אל על הודיעה כי "עקב המצב הביטחוני החברה תאפשר שינויים וביטולים בכרטיסי טיסה ללא גביית דמי שינוי וביטול לטיסות שמועד המראתן עד יום שבת 16 בנובמבר 2019 (כולל)" ● בהיבט תיירות הפנים, בשלב זה לא נרשמו ביטולים

שערי קניון דיזנגוף סנטר נעולים / צילום: שני מוזס, גלובס

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

יעקב לוקסנבורג / צילום:תמר מצפי

הרשות לניירות ערך בודקת: מדוע לוקסי לא דיווח על בעלי זיקה משפחתית בהנפקה של סאני אלקטרוניקה

סאני אלקטרוניקה קיבלה כתב טענות מנהלי מצד רשות ני"ע בקשר לנתונים בדוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2015 ולשנה כולה, ובקשר לתשקיף שפרסמה החברה להנפקה בספטמבר של אותה שנה ● ל"גלובס" נודע כי מדובר באי דיווח על בעלי זיקה לבעל השליטה לוקסי

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

החיסול והתגובה: האם אנחנו הולכים לקראת רגיעה או הסלמה?

השאלה לאן הולכים מהחיסול ומטחי הטילים, לרגיעה או הסלמה, תלויה בעיקר בתגובת חמאס שמנהל מו"מ שיבטיח לו ולתושבי הרצועה הטבות כלכליות • בינתיים, במערכת הפוליטית תוהים האם ההסלמה תסלול את הדרך לממשלת אחדות

ויצמן שירי  / צילום: תמר מצפי

ההרפתקה הבורסאית החדשה של ויצמן שירי: רוכש שלד בורסאי כדי לצקת לתוכו פעילות קנאביס באפריקה

שירי, שבעבר הוביל את חברת הנדל"ן תשואה 10 שקרסה עם חובות כבדים, מתכוון למכור לשלד נקסט ג'ן פעילות בבעלותו ובמרכזה נכס נדל"ן בבאר שבע וכן "גידול וייצוא קנאביס רפואי בעיקר במדינת לסוטו"

תחנות הכוח הפחמיות בחדרה / צילום: אייל יצהר

על רקע הביקורת: רשות החשמל תמליץ להסב את תחנות הכוח הפחמיות

לאחר שפרסמה דו"ח שגרר תגובות זועמות של ארגוני הסביבה והתכתשות ציבורית עם המשרד להגנת הסביבה, רשות החשמל עשויה להמליץ לשר האנרגיה להסב את תחנות הכוח הפחמיות ולהפכן מבוססות גז, וכן להרחיב את הפיתוח והשימוש באנרגיות מתחדשות