גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכירו את הבוטים שעוזרים למנהלים לנהל טוב יותר

"המאמנת אמנדה" ויישומים נוספים נותנים טיפים לניהול טוב יותר, וגם גוערים בהם כשצריך

אילוסטרציה: shutterstock
אילוסטרציה: shutterstock

ראקל קולינס נוהגת לעתים קרובות לשתות את קפה הבוקר שלה בחברת המאמנת האישית שלה לניהול. היא בוחנת את היעדים שלה בתפקידה החדש כמנהלת תאגידית ותוהה אם היא משקיעה את הזמן שלה בחוכמה.

ענייני האימון הם החלק הקונבנציונלי היחיד בפגישות האלה, כי המאמנת האישית של קולינס היא בוט - יישום להכשרת מנהלים שפועל בטכנולוגיית הבינה המלאכותית של IBM Watson. היישום, ששמו "המאמנת אמנדה" (Coach Amanda), שולח למכשיר הטלפון של קולינס טיפים בצורת סרטוני וידיאו של 5-10 דקות וטקסטים שקולינס קוראת בשקיקה בכל רגע פנוי במהלך יום העבודה שלה.

לאחרונה שלחה קולינס לבוט טקסט שבו היא פקפקה ביכולתה לבחון ביצועים של קולגה, והבוט נזף בה שהיא מחמירה עם עצמה יתר על המידה, על בסיס מבחן אישיות ביישום שהעלה שקולינס היא אדם מאוד מצפוני. "חשבתי: וואו. אמנדה מתחה עליי ביקורת על זה", אומרת קולינס, מנהלת שיווק ב-First United Bank, חברת שירותים פיננסיים בדורנט, אוקלהומה.

מספר הולך וגדל של בני דור המילניום נכנסים היום לתפקידי ניהול, ורבים מהם מגלים שחסרה להם הכשרה בסיסית במיומנויות ניהול כמו נתינת פידבק והאצלת סמכויות בעבודה. לצורך זה נוצרו כמה יישומים ופלטפורמות אימון אישי מבוססי בינה מלאכותית, ובהם Butterfly, Qstream ו-LEADx, שפועלת מפילדלפיה ופיתחה את "המאמנת אמנדה".

בוט עם קצת יותר מדי רגשות

פלטפורמות אלה מבוססות על מחקר שהוכיח כי שינון ותזכורות הן דרכים טובות ללמידת חומר חדש, והם מתאימות לילידי העולם הדיגיטלי, שמעדיפים הצצה ביישום על ישיבה בשיעור פאוור פוינט. עם זאת, קל להתעלם מתזכורות הטקסט והאימייל של היישומים, וכשבוט מתחיל להתנהג באופן אישי מדי, זה עלול להיות צורם וגם משונה מאוד.

"בהחלט אפשרי להגזים בהמרצות", אומר ג'יי.פי גוונדר, אנליסט בכיר בפורסטר ריסרץ'. הוא משווה את הפלטפורמות האלה ליישומי כושר גופני שנוזפים במשתמשים לקום ולעמוד על הרגליים אם הם יושבים זמן רב מדי ליד שולחן העבודה. "התגובה שלך עשויה להיות: זה בגלל שאני עובד!" אומר גוונדר.

קן רייזנר אומר שהמאמנת אמנדה עזרה לו לקיים פגישות של סיעור מוחות פורות יותר עם קולגות, לאחר שהיא הציעה לו להציג להם יותר שאלות. עם זאת, הוא נרתע מהתגובה של היישום לדיווח שלו על סיום אחת המטלות שנתן לו היישום.

"היא הגיבה במילים, 'אני כל כך גאה בך'. זה מוזר לי שלצ'אטבוט יהיו רגשות מזויפים כאלה. התגובה שלי הייתה: זה קריפי. זה משונה", אומר רייזנר בן ה-49, מעצב יישומי למידה ב-Red Nucleus, ספקית יישומי למידה.

לדברי קווין קרוז, מייסד LEADx, המאמנת אמנדה לא טובה כמו מאמן אנושי. "אם אתה יכול להרשות לעצמך לשלם 250-500 דולר בשעה, קח לעצמך מאמן אישי. אבל הבינה המלאכותית מבצעת דמוקרטיזציה של ההכשרה לתפקידי מנהיגות". העלות נמוכה משמעותית - 30 דולר בחודש ללקוחות פרטיים, ו-20 דולר בחודש לעובדים (או פחות למעסיקים גדולים). כמה מעסיקים וכ-600 אנשים פרטיים משתמשים בפלטפורמה, וכמה חברות ייעוץ וראיית חשבון בוחנות את השימוש בה.

יישום נוסף, שמספקת החברה Butterfly, נולד מהבעיות שבהן נתקלו שלושת מייסדי החברה כשמונו לתפקידי ניהול, כשעדיין היו בשנות העשרים לחייהם ונטולי הכשרה. היישום עוקב אחר הפידבק של מעסיקי המשתמשים, ומשתמש בלמידה חישובית כדי לספק טיפים ומאמרים אצורים, לדברי דיוויד מנדלביץ', מייסד משותף ומנכ"ל החברה, הפועלת מניו יורק. בין משתמשי היישום נמצאת גם Social.Lab, סוכנות מדיה חברתית עם משרדים בניו יורק.

היישום Qstream משתמש בשיטת לימוד שפותחה בבית הספר לרפואה של הרווארד כדי להכשיר אנשי מקצוע בהליכים בטיחותיים ודיאגנוסטיים. הגישה הלימודית שלו הוכיחה את עצמה כמשפרת לימוד במחקרים שנסקרו בידי עמיתים. חברות רבות משתמשות בפלטפורמה להכשרת אנשי מכירות, וכ-95 לקוחות הרחיבו את הפלטפורמה גם להכשרת מנהלים במיומנויות כמו בניית צוותים והענקת פידבק, לדברי ריץ' לנצ'נטין, מנכ"ל החברה.

האפליקציה שמזהה בעיית מורל

תוכניות האימון משתמשות בבינה מלאכותית בדרכים שונות - בדרך כלל באמצעות לימוד תגובות המשתמש לאורך זמן כדי לבחור את הטיפים המתאימים ולהציגם למשתמש בזמן המתאים. משתמש שכמעט השיג שליטה מלאה בחומר ייחשף להמרצות מעטות יותר מאשר משתמש שזה עתה החל להשתמש ביישום. חלק מהיישומים מבצעים התאמה אישית של התוכן לחומר שהמשתמש רוצה ללמוד.

כל היישומים משקפים את המגמה לשלב את ההכשרה ביום העבודה בהתאם לצורך - דפוס שהמומחים מתארים כ"מיקרו-למידה", "חטיפי למידה", או "למידה תוך כדי עבודה שוטפת". כ-49% מהעובדים מעדיפים לעבור את ההכשרה שלהם במקום העבודה וברגע שהם זקוקים לה, במקום להשתתף בכיתות לימוד רשמיות, על פי מחקר שערכה לינקדאין ב-2018 והקיף יותר מ-4,000 משתתפים.

פלטפורמה אחרת בשם Humu נועדה לשפר את התרבות התאגידית. הפלטפורמה מנתחת כמות עצומה של נתונים דמוגרפיים, נתוני החברה ונתונים שהושגו בסקרי עובדים, ומזהה אילו שינויים יש לבצע כדי לשפר את שביעות רצונם של העובדים ולשמרם במקום העבודה. לאחר מכן שולחת הפלטפורמה המרצות באימייל או בהודעות טקסט, ודוחקת במשתמשים לשנות את התנהגותם.

40%-80% מעובדי הלקוחות משתתפים בתוכנית, לדברי לזלו בוק, מנכ"ל ומייסד משותף של החברה, ומחבר רב המכר Work Rules על התרבות הארגונית במקום העבודה. מנהלים בפידליטי אינווסטמנטס בבוסטון אומרים ש-Humu מסייע לעובדים ולמנהלים לתת ולקבל פידבק בקלות רבה יותר.

אם Humu מזהה בעיית מורל, כמו תחושה בקרב העובדים שהבוס שלהם מקבל החלטות מפוקפקות או נוהג בסודיות מופרזת, היישום יכול לשלוח למנהל הודעת המרצה שבה הוא מתבקש להסביר את החלטותיו באופן ברור יותר, לדברי בוק. ייתכן שבמקביל יקבלו גם עובדים הודעות המרצה שנועדו לשקם את האמון במנהל באמצעות הטענה שכוונותיו טובות ושהוא פשוט עסוק, או אינו רוצה להסיח את דעת העובדים מעבודתם.

"מה שטוב בהודעות ההמרצה הוא שהן כל הזמן בחזית התודעה", אומרת סיאן קין, סמנכ"לית אנשים ב-Farfetch, זירת מסחר מקוונת לאופנת עילית ולקוחה של Humu. קין מקבלת הודעות המרצה פעמיים בחודש בערך - מספר שמספיק לה כדי לא לשכוח אותן, לדבריה. בין משאלות העובדים שהציף Humu ב-Farfetch הייתה השאיפה לתקשורת פתוחה יותר בין 13 משרדיה הבינלאומיים של החברה.

ממצא זה תרם לשינוי בפעילות הצוות של קין, שחברים בו 9 אנשים. לאחרונה, כשהם התכנסו בפורטוגל לפגישת תכנון, הציע אחד העובדים לוותר על הארוחה הרגילה שלהם במסעדה, ובמקום זאת לאכול בביתו של אחד החברים. "קנינו מוצרי מזון ובישלנו יחד", מספרת קין. "ניסינו להכין מנות שונות שהייתה להן משמעות לחברי הצוות".

לדברי קין, נוסף על מנות טאפאס מעניינות, הגבירה החוויה הזאת את הסולידריות ואת תחושת השייכות של אנשי הצוות.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לא ביבי, לא חופרים? האם עד נתניהו המדינה לא שיקמה אתרים היסטוריים

רה"מ טען בסרטון תעמולה כי קודמיו לא השקיעו שקל באתרי מורשת ● האמת היא שהמדינה טיפלה באתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים כבר לפני עשרות שנים ● ובכל זאת, נתניהו יכול לרשום לזכותו מהפך בסדרי הגודל

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

דרמת הברקזיט: ג'ונסון שיגר לאיחוד שני מכתבים סותרים בנוגע לפרישה

(עדכון) ● אחרי שלא הצליח לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי אתמול, ג'ונסון נאלץ לבקש דחייה מהאיחוד • כלי התקשורת בבריטניה דיווחו כי שלח בקשת הארכה בלתי-חתומה בבריסל, מלווה במכתב חתום נוסף שבו הוא מפציר באיחוד לא לאשר אותה

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

ארה"ב אחרי 100 שנה: כורדים, ארמנים, למי אכפת

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

וויטני וולף הרד, מנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל/ צילום:Kristen Kilpatrick

באפליקציית הדייטים באמבל רק נשים יכולות ליזום היכרויות. האם זה צעד הראשון לשיוויון מגדרי?

וויטני וולף הרד, מייסדת ומנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל שבה רק נשים יכולות ליזום היכרויות, חושבת ששינוי הרגלי החיזור הוא הצעד הראשון בדרך להפלת הפטריארכיה

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

בורסת טוקיו / צילום: רויטרס

מגמה מעורבת באסיה; "מלחמת הסחר מעיקה על כלכלת סין"

הסוחרים ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בנוגע לברקזיט: אתמול ביקשה הממשלה הבריטית באופן רשמי דחייה נוספת במועד הפרישה מהאיחוד האירופי

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אל תשליכני לעת זקנה: זה מה שצריך לתקן בענף הדיור המוגן

דיירי הדיור המוגן כבר שנים "קהל שבוי", וללא התערבות של המדינה - המצב רק יחמיר ● דעה

 

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

בנייני מגורים בשכונת שרלוטנבורג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

צעדים חסרי תקדים בברלין: שכר הדירה יוקפא לחמש שנים

מלבד הקפאת שכר הדירה כוללים הצעדים הפחתת מחירי השכירות בחוזים חדשים לרמות שנרשמו ב-2012, ומניעת העלאת שכר דירה באמצעות שיפוצים יקרים ● ביום שלישי צפוי הסנאט של ברלין לאשר את ההצעה

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

כיתת לימוד / צילום: שאטרסטוק

כיצד בונים מערכת חינוך איכותית? מתחילים עם המורים

הבינוניות של מערכת החינוך זועקת בהישגים הנמוכים ובפערים הגבוהים בין תלמידי ישראל למדינות המפותחות במבחנים הבינלאומיים ● ההישגים הללו לא עולים בקנה אחד עם השאיפה של הישראלים לחיות ברמת חיים של מדינה מערבית מתקדמת ● דעה