גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק בחברות גדולות: IoT אפשרי עכשיו בכל עסק

טכנולוגיית האינטרנט של הדברים (IoT), המאפשרת תקשורת ואינטראקציה בין מכשירים, הייתה עד כה נחלתן של חברות גדולות ● כעת היא מגיעה אל העסקים הקטנים והבינוניים בדמות פתרונות שונים לניטור ומדידת טמפרטורה, לבקרת תקינות ציוד, איתור ומעקב אחר מיקומו ופעולתו ● כל אלה יכולים לסייע ליציבות העסק ולצמיחתו

שילוב טכנולוגיית IoT יכולה לחסוך לעסק הקטן עלויות לא מבוטלות/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
שילוב טכנולוגיית IoT יכולה לחסוך לעסק הקטן עלויות לא מבוטלות/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף פלאפון

את טכנולוגיית ה-IoT - Internet of Things או "האינטרנט של הדברים" - מגדירים רבים כמהפכת האינטרנט השלישית. זו שבעקבותיה יכולים מכשירים לתקשר ביניהם, וכך להפוך אינטראקטיביים ולהגיב זה לזה. המקרר יכול לדווח למכשיר הנייד שהדלת פתוחה; מכשירים נוספים, כגון המזגן, ניתנים להפעלה מרחוק באמצעות הסלולרי; רכבים יכולים להתריע על תקלת מנוע מתקרבת ועוד.

היכולות הנפלאות האלה משנות את כל מה שהכרנו על העולם הטכנולוגי שסביבנו. הן מתאפשרות הודות לחיישנים שונים, אשר נוספים לאותם מוצרים דוממים או "מודבקים" עליהם ומדווחים למכשיר היעד (סלולרי, מחשב ואף מרכז שליטה) את הנתונים הנדרשים. טכנולוגיית ה-IoT בעולם העסקים נחשבת לאחת המתקדמת והחדשניות, בכל הקשור לעולם המקוון. לכן היא נתפסת כמורכבת ויקרת ערך - כזו שרק חברות גדולות יכולות ליהנות ממנה ולהפוך אותה לסטנדרט אצלן, מה שגורם לעסקים קטנים ובינוניים להימנע מאימוץ הטכנולוגיה. אולם בעת האחרונה נראה כי הדבר מתחיל להשתנות גם עבור סקטור זה.

"תחום ה-IoT פרץ לתודעה לפני כמה שנים, ונכנס לשימוש בעולם העסקי. הוא מהווה חלק אינטגרלי מענפים כמו תחבורה ורכבים, תעשייה, חקלאות, חינוך, ועוד", מספר אילן סיגל, סמנכ"ל השיווק בחברת פלאפון, אשר משיקה בימים אלו פתרון IoT לעסקים קטנים ובינוניים. "לאחרונה הבנו שיש פער גדול מאוד בנושא, בכל הקשור לעסקים קטנים ובינוניים. גם הם זקוקים לפתרונות IoT, אבל לא יודעים איך ליישם אותם. הם לא מכירים את התחום ולא יודעים למי לפנות. גם אם הם כבר יודעים למי לפנות, הם מגלים שהמוצרים הקיימים אינם נגישים עבורם ויקרים מאוד. מסעדות ובתי קפה, מרפאות וקליניקות, משרדים, מפעלים קטנים - כל אלו זקוקים לפתרון IoT פשוט שייעל את העבודה שלהם ויחסוך להם כסף רב".

אילן סיגל, סמנכ"ל שיווק, פלאפון / צילום: רמי זרנגר

לקבל מידע והתראות באופן שוטף

כפי שמתאר סיגל, עד היום כמעט שלא התאפשר לעסקים קטנים ובינוניים ליהנות מתחום האינטרנט של הדברים - ולא משום שאין להם צורך בכך. להפך: כל עסק, גם כזה שיש בו שלושה עובדים, יוכל להפיק תועלת מטכנולוגיית ה-IoT - בבקרה על מכשירים חיוניים (כמו מקררים שפועלים 7/24 (, במעקב אחר תקינות ציוד מכני (למשל לאורך פס ייצור רגיש), אפילו בפיקוח על נוכחות העובדים ועוד. האתגר הוא, כפי שציינו, שמדובר במוצרים שהיו, עד היום, יקרים מאוד, והייתה כרוכה בהם עלות שעסק קטן ובינוני יתקשה להתמודד איתה.

בעלי עסקים קטנים ובינוניים, הכירו את הטכנולוגיה שיכולה לחסוך לכם עלויות מיותרות. לפרטים הקליקו כאן>>

"הבעיה הגדולה ביותר של עסקים קטנים בישראל היא תזרים המזומנים", מסביר סיגל, "כל פשלה קטנה או תקלה יכולה לגרום לקריסת העסק, עד כדי כך. אתן כדוגמה, קונדיטוריה. נניח שיש בה שני מקררים, כמה שולחנות בחוץ, והיא מתעסקת בעיקר בהזמנות ומשלוחים. מספיק שעובד משאיר בטעות מקרר פתוח או שאותו מקרר מפסיק לפתע לפעול - וכך הוא נותר למשך כמה שעות ותכולתו מתקלקלת. זה יכול לייצר נזק אקוטי לעסק, להרוס חודש שלם של עבודה; עוד דוגמה היא של מנוע במפעל שמתחמם או נשחק, פועל בצורה פחות יעילה ומבזבז אנרגיה מיותרת שעלותה מצטברת ואף מסכנת את העסק מפני השבתה מוחלטת.

"ביצענו עבודה אסטרטגית וזיהינו את הצורך, ולכן אנחנו מציעים היום לעסקים קטנים ובינוניים פתרון נוח למניעת מצבים כמו שתיארתי, כזה שיחבר אותם לעולם ה-IoT. IoT In a Box  שמו והוא מתאים לאותה קונדיטוריה, לפיצרייה, למפעל משפחתי למרפאות ולקליניקות ועוד".

סיגל מוסיף כי "עד היום עסקים קטנים ובינוניים התרגלו לקבל הצעות מחיר מיצרני הציוד של כמה אלפי שקלים ליחידה בודדת שנמצאת בעסק, פלאפון מציעה פתרון כולל שעלותו נעה החל מ-49.90 שקל לחודש לכל סניף או נקודת מכירה".

ג'ימי בוכהיים, מנכ"ל ומייסד חברת Bluvision/צילום: Victor Manuel Gonzalez

לנתח את הפעילות העסקית

אז איך ה-IoT In a Box עובד בפועל? מדובר בסדרה של חיישנים מדויקים, אשר למעשה מחוברים למכשיר המבוקש לבקרה, או באזור המבוקש בבית העסק. החיישנים עובדים בטכנולוגיית  BLE-Bluetooth Low Energy,  (עם טווח קליטה גדול יותר Bluetooth) ונתוניהם נקלטים ביחידה ראשית אחת שמותקנת בחלל העסק. זו מעבירה את הנתונים לענן, וכך מתאפשר לבעל העסק, לקבל מידע והתראות באופן שוטף.

ג'ימי בוכהיים, מנכ"ל ומייסד חברת Bluvision, שמוצריה מהווים חלק מרכזי בסל פתרונות ה-IoT אותן מציעה פלאפון ללקוחותיה, מסביר כי "חיישני המערכת מתקדמים מאוד ומשמשים גם בעולם הרפואה, למשל, לבקרת טמפרטורה של מוצרים או רכיבים רגישים. אבל גולת הכותרת שלה הוא רכיב הענן - יחידה משוכללת מאוד אשר כוללת יכולות של Machine Learning, כלומר היא יכולה ללמוד את אופיו של העסק ואת דרך הפעולה שלו. לאחר שעשתה זאת במשך ימים אחדים, היא עוברת לשלב הבא: זיהוי של פעולה חריגה בעסק - רעש, טמפרטורה, תנועה. בהתאם לכך בעל העסק מקבל התראה מיידית, שיכולה להגיע גם כמה ימים לפני התקלה עצמה. מדובר בביג דאטה של ממש, שיכול לעזור לעסקים לנתח את הפעילות ולהגדיל את ההכנסות".

עוד מוסיף בוכהיים כי "חשוב לזכור ש-Bluvision היא לא חברת סטארט-אפ. מדובר בחברה שהיא חלק מתאגיד בינלאומי ענק, HID, כך שהמערכת הזאת מציגה גם טכנולוגיה יעילה וגם יציבות לאורך שנים. זהו שיתוף פעולה ראשון שלנו עם מפעיל סלולרי בישראל, החיבור עם חברת הסלולר המובילה במגזר העסקי בישראל מאפשר לנו להביא את פתרונות ה-IoT של חברת Bluvision העולמית לקהלים חדשים ורחבים יותר בשוק המקומי. מדובר בפיצוח שיווקי ייחודי שחושף ומנגיש פתרונות טכנולוגיים מתקדמים שעד היום היו נחלתן של חברות גדולות ומבוססות, גם לעסקים קטנים ובינוניים".

מערכת מותאמת אישית לכל עסק ועסק

ציינו, כאמור, את הפשטות שבהתקנה, אך יש כאן דבר חשוב נוסף: IoT In a Box של פלאפון מציעה ערכות מותאמות לפי סוג העסק, וכמובן מגישה לבעל העסק שירות כולל במטרה להבטיח שהמוצר יפעל כמצופה. כך לדוגמה, במסעדות ובעסקים בתחום המזון, תאפשר המערכת ניטור של הטמפרטורה בסביבת העבודה כולה, או במערכות קירור המזון (כולל ביצועי המנוע במכשירים חיוניים); לקליניקות רפואיות מוצעת ערכת ניטור ובקרת טמפרטורה לציוד ונכסים רפואיים, הנמצאים ביחידות אחסון וקירור; מי שעובדים בחללים קטנים, או במתחמי עבודה משותפים יכולים להשתדרג בעזרת מערכת ניטור איכות אוויר ומזהמים במשרד ולקבל התראות בנוגע אליהם; ומפעלים עשויים להתעניין במערכת לאיתור כלים כבדים בזמן אמת ולבחינת תקינות הציוד התעשייתי.

"כל בעל עסק יכול להיכנס לאתר האינטרנט של פלאפון, או לפנות לאיש המכירות, ולבחור בערכה שמותאמת לסוג העסק שלו", מסביר סיגל. "אפשרות נוספת, שמיועדת בעיקר לעסקים גדולים יחסית, היא סיור 'בחצר הלקוח' שאנו מבצעים, במטרה לבדוק את הצרכים של העסק הספציפי, ולאחר מכן להתאים לו פתרון. אנחנו מעניקים ללקוח את כל מה שהוא זקוק לו, כולל מוקד שירות ואפילו אינטגרציה עם גופים חיצוניים - סטארט-אפים ישראלים וחברות מקומיות, שיכולים לספק פתרון מיוחד אשר קשור להפעלת המערכת, אם הלקוח זקוק לו".

כפי שניתן להבין, אט־אט הופך עולם ה-IoT נגיש יותר ויותר עבור כל סוג עסק, בכל מחזור ובכל נפח מכירות. כשהמערכת פשוטה להתקנה ולתפעול וכשהמחיר המשולם נוח - גם עסקים קטנים ובינוניים יכולים להפיק תועלת מקסימלית מ"האינטרנט של הדברים" ולהתחבר לעידן הטכנולוגי החדש.

IoT in a Box : המערכת החדשנית שתייעל ותקדם את העסק שלכם. לפרטים הקליקו כאן>>

עוד כתבות

זהר זיסאפל / צילום: יונתן בלום, גלובס

הוא משקיע בתחום הרכב, מזהיר מפני בועה ולוטש עיניים לבינה מלאכותית: זהר זיסאפל לא עוצר

כמעט 40 שנה לאחר שהקים עם אחיו את חברת רד, זהר זיסאפל לא מוריד את הרגל מהגז ● הוא משקיע בעשרות סטארט-אפים, מדלג מתחום לתחום, ועכשיו הוא מחפש את הטכנולוגיה הבאה ● "לענקיות הטכנולוגיה יש כוח אדיר, וצריך לפעול נגדן, אך כוחן לא גדול מאשר היה בעבר"

אלכס שניידר, בעלים משותף של מישורים / צילום: Viktor Korotayev, רויטרס

הסכסוך בין בעלי השליטה במישורים: בלוטרייך דורש משניידר להימנע מלהמליץ על רחל תורג'מן כדח"צית בחברה

באסיפת בעלי מניות החברה המתוכננת בימים הקרובים הם יתבקשו לאשר בין היתר את מינויה של רחל תורג'מן, שאת מועמדותה העלה על הפרק אלכס שניידר ● גיל בלוטרייך במכתב לנציגי שניידר: "מוטב לבעלי השליטה שלא להציע מועמד מטעמם לדח"צ בסבב הנוכחי"

מפעל חרסה הסגור בבאר שבע / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירת מפעל חרסה בהפסד של 13 מיליון שקל פגעה בתוצאות הרבעון השני של חמת

המחיקות וההוצאות בגין סגירת המפעל גררו את חמת לעבור לשורה תפעולית שלילית ברבעון השלילי ולהפסד רבעוני של יותר מ-7 מיליון שקל ● בסיכום המחצית הראשונה צלל הרווח התפעולי ב-90% כמעט, והחברה עברה להפסד נקי של 2.5 מיליון שקל

אבי בן אסאייג / צילום: יחצ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ארצי בחברת אסם

זאת על רקע כוונת החברה לסגור יחידות ומפעלים ולהעביר פעילות לחו"ל ● לטענת ההסתדרות, המשמעות היא שבתוך שבועיים ההסתדרות יכולה לנקוט צעדים ארגוניים, לרבות שביתה ● אסם בתגובה: העילה האמיתית לסכסוך - העברת מפעל טבעול לקריית גת

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

חברת הפארמה החיפאית שעקפה את טבע: נובוקיור מחיפה נסחרת לפי שווי של יותר מ-9 מיליארד דולר

בחודשים האחרונים מניית נובוקיור נמצאת בנסיקה, ולא על בסיס חלום בלבד - המערכת שלה מטפלת בחולי סרטן ומאריכה חיים, ויש לה קבלות על כך ● המוצר המוביל של החברה הוא קסדת גירוי חשמלי, המיועדת להאטת התפתחות של סרטן מוח מסוג גליובלסטומה - מוצר שקיבל לפני כחודש שיפוי ביטוחי בארה"ב

ההפגנה בפתח תקווה הערב / צילום: דוברות העבודה

מאות מפגינים בפ"ת על יחס המשטרה לאזרחים ועל המעצרים

המעצרים גרמו לאהוד ברק לפרסם ציוץ שהעלה את חמתו של יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה ● ראשי המחנה הדמוקרטי, ניצן הורוביץ ואהוד ברק, עם מועמדי הרשימה, יעל כהן-פארן, נועה רוטמן, מוסי רז וסמדר שמואלי, הגיעו לקחת חלק בהפגנות

סירי. חוסר גבולות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כפירת מלאי: איך השפע חיסל את דת המותגים סופית?

אולי קשה להאמין בכך, אבל הימים שבהם המותגים היו דת חלפו מן העולם, ולא נראה שצפוי להם קאמבק ● למה? שפע! הסיפור של ההיצע האינסופי הוא הטרגדיה של המותגים

הדמיית הרחבת משכן הכנסת  / צילום: פלג אדריכלים

הופקדה תוכנית להרחבת מבנה הכנסת: יותאם ל-140 ח"כים

הוועדה המקומית של עיריית ירושלים אישרה להפקדה את פרויקט הרחבת משכן הכנסת ● התוכנית מאפשרת הכפלה של היקף הבינוי הקיים

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בלי בתי ספר בימי שישי, עם מס גודש: המלצות בנק ישראל לשיפור הפריון

פריון העבודה בישראל נמוך ב-24% לעומת מדינות ה-OECD, והפער הזה לא מצטמצם בשנים האחרונות ● הסיבות: איכות חינוך נמוכה, תשתיות תחבורה לא מספקות והשקעה בעיקר בענפי ההייטק ● דוח מיוחד של חטיבת המחקר של בנק ישראל מציע שורת המלצות, שעשויות להביא בטווח הארוך לתוספת של 20% לתוצר

דני נווה / צילום: תמר מצפי

דני נווה ופנחס צרויה עוזבים את תפקידיהם בחברת הקנאביס בטר

זאת על רקע אי השלמת המיזוג עם וויטסמוק ● בטר הוקמה ונמצאת רשמית בבעלות גליה גולן, אמו של המייסד יוחאי גילד ● כנראה תישאר כעת חברה פרטית

מנכ"ל Ninebot מציג את הקורקינט האוטונומי KickScooter T60 / צילום: Florence Lo, רויטרס

קורקינט חשמלי חדש יסיע את עצמו באופן אוטונומי לתחנת ההטענה

יצרנית הקורקינטים החשמליים הסינית Segway -Ninebot Group חשפה בסוף השבוע קורקינט אוטונומי למחצה, שיוכל להחזיר את עצמו לתחנת הטענה באופן אוטומטי ● לפי דיווח ברויטרס, החברה מסרה באירוע ההשקה כי הקורקינט החדשני צפוי להיות זמין בשנה הבאה

מחאת הרופאים, 2011 / צילום: איל יצהר, גלובס

מערכת הבריאות קורסת? הגיע הזמן לדיון ציבורי על שכר הרופאים

שכר הרופאים זינק בתוך עשור כמעט פי שניים, ל-71 אלף שקל ברוטו בממוצע ● הסכם השכר הבא לא יכול לכלול תוספות שכר ● מערכת הבריאות רחוקה מקריסה, אבל היא אינה יכולה להרשות לעצמה עוד תוספות שכר ועוד תוספת תקציבים ● פרשנות

ג’ף בזוס, מנכ”ל אמזון /  צילום: רויטרס, JOSHUA ROBERTS

הרוחניות שעשויה לפוצץ את הבועה והקהילה היהודית בניו יורק נגד אמזון: מה קרה השבוע בהייטק

המייסד השקט של מלאנוקס נחשף, איך ההייטק הישראלי מתמודד עם השקל החזק, המחאה של הקהילה היהודית בניו יורק נגד אמזון, והאם פייסבוק משתמשת בהאוסטפארטי הישראלית כדי לאותת לרגולטורים? ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

המל"ג והטכניון בחוץ: הסדר ניגוד העניינים של מבקר המדינה מתניהו אנגלמן נחשף

מבקר המדינה החדש מתניהו אנגלמן יימנע מעיסוק בענייני המועצה להשכלה גבוהה, הטכניון והמועצה האזורית גזר ומעיסוק במוסדות שבני משפחתו מועסקים בהם ● בשבועות שחלפו מאז מינויו נמתחת ביקורת רבה על אמירותיו ומעשיו של אנגלמן, שקודם לתפקיד ע"י רה"מ נתניהו

משה כחלון / צילום: רויטרס

הירידה ביבוא הרכבים הכבידה: צמיחה של 1% בלבד ברבעון השני של השנה

הירידה בהוצאה לצריכה פרטית, לצד ירידה משמעותית ביבוא כלי הרכב, הכבידו על הצמיחה ברבעון השני ● בנטרול השפעת המסים על היבוא הצמיחה הסתכמה ב-3.1%, בדומה לרבעון הראשון, לאחר עלייה של 3.2% ברבעון הראשון ● במקביל פורסמו נתוני ההוצאה הלאומית לבריאות ב-2018, שהגיעה ל-7.6% מהתמ"ג - אחוז המימון הציבורי נמוך מהממוצע ב-OECD

מירי רגב / צילום: אמיל סלמן, הארץ

התביעה של המתחרים, החזרה המוזרה ממנה והכסף הגדול: מה מסתתר מאחורי מכרז "לא לדאוגוסט"?

חברת אינטלקט, אשר הפסידה במכרז להפקת פרויקט הדגל של משרד התרבות לטרגט - מפיקת חגיגות ה-70, תבעה את המשרד בטענה להעדפה של המתחרה ● אז מדוע ברגע האחרון נסוגה, אחרי שכבר פנתה לביהמ"ש? ● בענף ההפקה חוששים שמדובר רק בקדימון לטקס הדלקת המשואות

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

איילת שקד: "קוראת לנתניהו לחדול ממתקפות בתוך גוש הימין"

יו"רית מפלגת ימינה בסיור בגוש עציון: "צריך להחיל את הריבונות על גוש עציון. זה קונצנזוס. צריך לנצל את התקופה שיש לנו נשיא אוהד בבית הלבן ולהחיל את החוק הישראלי"

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

הגיע הזמן שהפרקליטות והמשטרה יפנימו את המסר המרסן של ביהמ"ש העליון בסוגיית החילוטים

בזמן שהמשטרה והפרקליטות ממשיכות במגמה של חילוט אגרסיבי של רכוש של חשודים ונאשמים בפלילים, שיש מי שיאמר שנועד בין היתר להגביר את הלחץ על חשודים בחקירותיהם - ביהמ"ש העליון חושב אחרת ● בשורה של פסקי דין מעביר העליון לשתי הרשויות מסר שלפיו היד שלהן על הדק החילוטים והתפיסות היא קלה מדי, והגיע הזמן שירגיעו ● פרשנות

אורן טל, מנכ"ל אספרסו קלאב / צילום: ישראל הדרי

"זיהינו את נקודת התורפה של נספרסו, שבשביל קפה טוב לא צריך פלצנות"

עם ניצחונו בסאגה המשפטית מול נספרסו שנמשכה 5 שנים, מנכ"ל אספרסו קלאב מסביר ל"גלובס" מדוע לטעמו לא ביזו את המתחרים בפרסומת המדוברת ההיא, למה בכל זאת הורידו את הקמפיין מהאוויר, ומה הצעד הבא של החברה השולטת ב-25% מענף מכונות הקפסולות בישראל ● ראיון

 נוני  מוזס/ צילום: מגד גוזני

תיקי נתניהו: החל השימוע של מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס

מוזס חשוד בניסיון לשחד את לנתניהו בתיק 2000 ● קו ההגנה שנוקטות הסנגוריות הוא שהפרשנות שהעניקו היועמ"ש והפרקליטות לשיח שהתקיים בין מוזס לנתניהו היא שגויה ואינה תואמת את התמונה העובדתית והנורמטיבית