גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק בחברות גדולות: IoT אפשרי עכשיו בכל עסק

טכנולוגיית האינטרנט של הדברים (IoT), המאפשרת תקשורת ואינטראקציה בין מכשירים, הייתה עד כה נחלתן של חברות גדולות ● כעת היא מגיעה אל העסקים הקטנים והבינוניים בדמות פתרונות שונים לניטור ומדידת טמפרטורה, לבקרת תקינות ציוד, איתור ומעקב אחר מיקומו ופעולתו ● כל אלה יכולים לסייע ליציבות העסק ולצמיחתו

שילוב טכנולוגיית IoT יכולה לחסוך לעסק הקטן עלויות לא מבוטלות/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
שילוב טכנולוגיית IoT יכולה לחסוך לעסק הקטן עלויות לא מבוטלות/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף פלאפון

את טכנולוגיית ה-IoT - Internet of Things או "האינטרנט של הדברים" - מגדירים רבים כמהפכת האינטרנט השלישית. זו שבעקבותיה יכולים מכשירים לתקשר ביניהם, וכך להפוך אינטראקטיביים ולהגיב זה לזה. המקרר יכול לדווח למכשיר הנייד שהדלת פתוחה; מכשירים נוספים, כגון המזגן, ניתנים להפעלה מרחוק באמצעות הסלולרי; רכבים יכולים להתריע על תקלת מנוע מתקרבת ועוד.

היכולות הנפלאות האלה משנות את כל מה שהכרנו על העולם הטכנולוגי שסביבנו. הן מתאפשרות הודות לחיישנים שונים, אשר נוספים לאותם מוצרים דוממים או "מודבקים" עליהם ומדווחים למכשיר היעד (סלולרי, מחשב ואף מרכז שליטה) את הנתונים הנדרשים. טכנולוגיית ה-IoT בעולם העסקים נחשבת לאחת המתקדמת והחדשניות, בכל הקשור לעולם המקוון. לכן היא נתפסת כמורכבת ויקרת ערך - כזו שרק חברות גדולות יכולות ליהנות ממנה ולהפוך אותה לסטנדרט אצלן, מה שגורם לעסקים קטנים ובינוניים להימנע מאימוץ הטכנולוגיה. אולם בעת האחרונה נראה כי הדבר מתחיל להשתנות גם עבור סקטור זה.

"תחום ה-IoT פרץ לתודעה לפני כמה שנים, ונכנס לשימוש בעולם העסקי. הוא מהווה חלק אינטגרלי מענפים כמו תחבורה ורכבים, תעשייה, חקלאות, חינוך, ועוד", מספר אילן סיגל, סמנכ"ל השיווק בחברת פלאפון, אשר משיקה בימים אלו פתרון IoT לעסקים קטנים ובינוניים. "לאחרונה הבנו שיש פער גדול מאוד בנושא, בכל הקשור לעסקים קטנים ובינוניים. גם הם זקוקים לפתרונות IoT, אבל לא יודעים איך ליישם אותם. הם לא מכירים את התחום ולא יודעים למי לפנות. גם אם הם כבר יודעים למי לפנות, הם מגלים שהמוצרים הקיימים אינם נגישים עבורם ויקרים מאוד. מסעדות ובתי קפה, מרפאות וקליניקות, משרדים, מפעלים קטנים - כל אלו זקוקים לפתרון IoT פשוט שייעל את העבודה שלהם ויחסוך להם כסף רב".

אילן סיגל, סמנכ"ל שיווק, פלאפון / צילום: רמי זרנגר

לקבל מידע והתראות באופן שוטף

כפי שמתאר סיגל, עד היום כמעט שלא התאפשר לעסקים קטנים ובינוניים ליהנות מתחום האינטרנט של הדברים - ולא משום שאין להם צורך בכך. להפך: כל עסק, גם כזה שיש בו שלושה עובדים, יוכל להפיק תועלת מטכנולוגיית ה-IoT - בבקרה על מכשירים חיוניים (כמו מקררים שפועלים 7/24 (, במעקב אחר תקינות ציוד מכני (למשל לאורך פס ייצור רגיש), אפילו בפיקוח על נוכחות העובדים ועוד. האתגר הוא, כפי שציינו, שמדובר במוצרים שהיו, עד היום, יקרים מאוד, והייתה כרוכה בהם עלות שעסק קטן ובינוני יתקשה להתמודד איתה.

בעלי עסקים קטנים ובינוניים, הכירו את הטכנולוגיה שיכולה לחסוך לכם עלויות מיותרות. לפרטים הקליקו כאן>>

"הבעיה הגדולה ביותר של עסקים קטנים בישראל היא תזרים המזומנים", מסביר סיגל, "כל פשלה קטנה או תקלה יכולה לגרום לקריסת העסק, עד כדי כך. אתן כדוגמה, קונדיטוריה. נניח שיש בה שני מקררים, כמה שולחנות בחוץ, והיא מתעסקת בעיקר בהזמנות ומשלוחים. מספיק שעובד משאיר בטעות מקרר פתוח או שאותו מקרר מפסיק לפתע לפעול - וכך הוא נותר למשך כמה שעות ותכולתו מתקלקלת. זה יכול לייצר נזק אקוטי לעסק, להרוס חודש שלם של עבודה; עוד דוגמה היא של מנוע במפעל שמתחמם או נשחק, פועל בצורה פחות יעילה ומבזבז אנרגיה מיותרת שעלותה מצטברת ואף מסכנת את העסק מפני השבתה מוחלטת.

"ביצענו עבודה אסטרטגית וזיהינו את הצורך, ולכן אנחנו מציעים היום לעסקים קטנים ובינוניים פתרון נוח למניעת מצבים כמו שתיארתי, כזה שיחבר אותם לעולם ה-IoT. IoT In a Box  שמו והוא מתאים לאותה קונדיטוריה, לפיצרייה, למפעל משפחתי למרפאות ולקליניקות ועוד".

סיגל מוסיף כי "עד היום עסקים קטנים ובינוניים התרגלו לקבל הצעות מחיר מיצרני הציוד של כמה אלפי שקלים ליחידה בודדת שנמצאת בעסק, פלאפון מציעה פתרון כולל שעלותו נעה החל מ-49.90 שקל לחודש לכל סניף או נקודת מכירה".

ג'ימי בוכהיים, מנכ"ל ומייסד חברת Bluvision/צילום: Victor Manuel Gonzalez

לנתח את הפעילות העסקית

אז איך ה-IoT In a Box עובד בפועל? מדובר בסדרה של חיישנים מדויקים, אשר למעשה מחוברים למכשיר המבוקש לבקרה, או באזור המבוקש בבית העסק. החיישנים עובדים בטכנולוגיית  BLE-Bluetooth Low Energy,  (עם טווח קליטה גדול יותר Bluetooth) ונתוניהם נקלטים ביחידה ראשית אחת שמותקנת בחלל העסק. זו מעבירה את הנתונים לענן, וכך מתאפשר לבעל העסק, לקבל מידע והתראות באופן שוטף.

ג'ימי בוכהיים, מנכ"ל ומייסד חברת Bluvision, שמוצריה מהווים חלק מרכזי בסל פתרונות ה-IoT אותן מציעה פלאפון ללקוחותיה, מסביר כי "חיישני המערכת מתקדמים מאוד ומשמשים גם בעולם הרפואה, למשל, לבקרת טמפרטורה של מוצרים או רכיבים רגישים. אבל גולת הכותרת שלה הוא רכיב הענן - יחידה משוכללת מאוד אשר כוללת יכולות של Machine Learning, כלומר היא יכולה ללמוד את אופיו של העסק ואת דרך הפעולה שלו. לאחר שעשתה זאת במשך ימים אחדים, היא עוברת לשלב הבא: זיהוי של פעולה חריגה בעסק - רעש, טמפרטורה, תנועה. בהתאם לכך בעל העסק מקבל התראה מיידית, שיכולה להגיע גם כמה ימים לפני התקלה עצמה. מדובר בביג דאטה של ממש, שיכול לעזור לעסקים לנתח את הפעילות ולהגדיל את ההכנסות".

עוד מוסיף בוכהיים כי "חשוב לזכור ש-Bluvision היא לא חברת סטארט-אפ. מדובר בחברה שהיא חלק מתאגיד בינלאומי ענק, HID, כך שהמערכת הזאת מציגה גם טכנולוגיה יעילה וגם יציבות לאורך שנים. זהו שיתוף פעולה ראשון שלנו עם מפעיל סלולרי בישראל, החיבור עם חברת הסלולר המובילה במגזר העסקי בישראל מאפשר לנו להביא את פתרונות ה-IoT של חברת Bluvision העולמית לקהלים חדשים ורחבים יותר בשוק המקומי. מדובר בפיצוח שיווקי ייחודי שחושף ומנגיש פתרונות טכנולוגיים מתקדמים שעד היום היו נחלתן של חברות גדולות ומבוססות, גם לעסקים קטנים ובינוניים".

מערכת מותאמת אישית לכל עסק ועסק

ציינו, כאמור, את הפשטות שבהתקנה, אך יש כאן דבר חשוב נוסף: IoT In a Box של פלאפון מציעה ערכות מותאמות לפי סוג העסק, וכמובן מגישה לבעל העסק שירות כולל במטרה להבטיח שהמוצר יפעל כמצופה. כך לדוגמה, במסעדות ובעסקים בתחום המזון, תאפשר המערכת ניטור של הטמפרטורה בסביבת העבודה כולה, או במערכות קירור המזון (כולל ביצועי המנוע במכשירים חיוניים); לקליניקות רפואיות מוצעת ערכת ניטור ובקרת טמפרטורה לציוד ונכסים רפואיים, הנמצאים ביחידות אחסון וקירור; מי שעובדים בחללים קטנים, או במתחמי עבודה משותפים יכולים להשתדרג בעזרת מערכת ניטור איכות אוויר ומזהמים במשרד ולקבל התראות בנוגע אליהם; ומפעלים עשויים להתעניין במערכת לאיתור כלים כבדים בזמן אמת ולבחינת תקינות הציוד התעשייתי.

"כל בעל עסק יכול להיכנס לאתר האינטרנט של פלאפון, או לפנות לאיש המכירות, ולבחור בערכה שמותאמת לסוג העסק שלו", מסביר סיגל. "אפשרות נוספת, שמיועדת בעיקר לעסקים גדולים יחסית, היא סיור 'בחצר הלקוח' שאנו מבצעים, במטרה לבדוק את הצרכים של העסק הספציפי, ולאחר מכן להתאים לו פתרון. אנחנו מעניקים ללקוח את כל מה שהוא זקוק לו, כולל מוקד שירות ואפילו אינטגרציה עם גופים חיצוניים - סטארט-אפים ישראלים וחברות מקומיות, שיכולים לספק פתרון מיוחד אשר קשור להפעלת המערכת, אם הלקוח זקוק לו".

כפי שניתן להבין, אט־אט הופך עולם ה-IoT נגיש יותר ויותר עבור כל סוג עסק, בכל מחזור ובכל נפח מכירות. כשהמערכת פשוטה להתקנה ולתפעול וכשהמחיר המשולם נוח - גם עסקים קטנים ובינוניים יכולים להפיק תועלת מקסימלית מ"האינטרנט של הדברים" ולהתחבר לעידן הטכנולוגי החדש.

IoT in a Box : המערכת החדשנית שתייעל ותקדם את העסק שלכם. לפרטים הקליקו כאן>>

עוד כתבות

הנסיך צ'ארלס מנסה את משקפי Google Glass  / צילום: Mark Blinch, רויטרס

דעה: לא כל הנוצץ זהב: למה נכשלו המשקפיים החכמים של גוגל

בקול ענות חלושה הודיעה גוגל בסוף השבוע על קצן של משקפי הגוגל גלאס להמונים. מדוע קרס המיזם היומרני ומה אפשר ללמוד מכך על היכולת לחזות את "הדבר הבא"

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

קצין ומרגל/ צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

אנטי־רומן: הסרט החדש של רומן פולנסקי גנרי ונטול ברק

"קצין ומרגל" של רומן פולנסקי נעדר חידוש וברק, ויוצרו רומז שגם הוא קורבן רדיפה, ממש כמו דרייפוס, גיבור הסרט

קונסטנט דולהרט / צילום: שלומי יוסף

בינה מלאכותית ומתיחת ענק באינסטגרם: ראיון עם האמן ההולנדי שמנהל מערכת יחסים עם הטכנולוגיה

קונסטנט דולארט מהולנד הבין שהדרך להעביר מסרים על טכנולוגיה היא באמצעות שימוש בה ● הוא יצר תמונה של אנגלה מרקל באמצעות בינה מלאכותית וכדי להבין את המניעים של חברות הטכנולוגיה הוא גייס במימון המונים והקים חברה משלו

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

ליאת דרור וניר בן גל/ צילום: כפיר זיו

"אם ראש הממשלה היה מזיז את האגן אחרת, החיים שלנו היו נראים אחרת"

ליאת דרור וניר בן גל עברו לשדרות עם להקת המחול שלהם ועם מרכז אדמה ללימוד מחול ומתמודדים עם מציאות ביטחונית־כלכלית חדשה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידיאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

בכיר במשרד הבריאות: "אין מישהו במערכת שיכול להחליף את רוטשטיין"

אינסידנט שהתרחש באירוע התרמה להדסה בארה"ב הביא למכתב דרישה של ארגון נשות הדסה, שבו הן דורשות להדיח את רוטשטיין ● גורמים במשרד הבריאות ציינו כי לא בטוח שלמכתב יש תוקף משפטי כלשהו, לאור העובדה שהארכת הכהונה כבר אושרה

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

נמאס לכם לבחור? עשינו לכם את העבודה לקראת סוף השבוע

הבחירות שנגזרו עלינו בפעם השלישית הובילו אותנו לתחושת מיאוס מבחירה, אפילו כשזה נוגע לפודקאסטים ● אל חשש, עשינו בשבילכם את העבודה, וריכזנו בעבורכם את הפודקאסטים מבית "גלובס" שהכי אהבתם בשבוע החולף ● פודקאסט לשבת ● האזינו

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

תיירת  / צילום: שאטרסטוק

100 הערים בהן ביקרו הכי הרבה תיירים: מי בראש הרשימה ולאיזה מקום הגיעו ירושלים ות"א?

חברת המחקר הבריטית Euromonitor International ערכה בדיקה מעמיקה בקרב 400 ערים וגיבשה את רשימת הערים שנהנו מהכי הרבה תיירות נכנסת ● הערים מאסיה שולטות ברשימה, לונדון מאבדת מעט ממעמדה ואילו ירושלים התמקמה במקום טוב באמצע

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות