גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רגע לפני גמר ליגת האלופות: כך מנצחת הרומנטיקה של הכדורגל את הכסף

ליברפול וטוטנהאם ייפגשו במוצאי שבת בגמר ליגת האלופות ● רגע לפני שריקת הפתיחה ניסינו לבדוק האם הכדורגל האנגלי משתלט על היבשת, מתי המאמן והשיטה חשובים יותר ממזומן ומי כבר הפסיד במשחק

מוחמד סלאח והארי קיין / צילום: רויטרס
מוחמד סלאח והארי קיין / צילום: רויטרס

1. 

העשור האחרון בכדורגל האירופי הראה דבר ברור - קבוצות שנרכשו על ידי שייח'ים ואוליגרכים והשקיעו סכומי כסף דמיוניים, הצליחו להגיע במקרה הטוב קרוב מאוד לבאר של ליגת האלופות אבל לא הצליחו לשתות. תמיד היה חסר להן עוד אירו אחד למיליארד שכבר נשפך, וההצלחה נגמרה בדרך כלל באליפות הליגה בלבד. צ'לסי הייתה הקבוצה היחידה בעידן הכסף הגדול, ב-2012, שהצליחה להפסיד סכומי עתק וגם להניף את גביע האלופות. אבל זו כבר לא הייתה צ'לסי של עידן הבזבוזים הגדול של רומן אברמוביץ' אלא קבוצה יותר צנועה ופחות פזרנית. קבוצות המיליונים של מנצ'סטר סיטי ופריז סן ז'רמן זרקו וזורקות סכומים אדירים בחסות הכסף מקטאר, ולא מצליחות לעשות את הצעד הנוסף קדימה. כל שנותר להן כרגע אלו מאבקים משפטיים בניסיון להוכיח כי לא הפרו את תקנות הרגולציה המחמירות של אופ"א.

וכנראה שזו הבשורה הטובה ביותר לרומנטיקנים - עדיין יש משמעות לשיטה, לתלכיד, למאמן ולרוח המועדון.

השאלה כמה כסף צריך כדי לזכות בליגת האלופות הופכת לקצת לא רלוונטית העונה. אייאקס שנגעה בגמר הראתה שבעידן שבו קבוצות מעמידות תקציבים שמתקרבים למיליארד אירו אפשר להגיע כמעט עד הסוף עם עשירית מכך - תקציב המועדון ההולנדי עמד העונה על כ-95 מיליון אירו. ליברפול וטוטנהאם שישחקו השנה בגמר במדריד מראות שזה לא עניין של כסף שנשפך, אלא איך מוציאים אותו ועל מה. שתיהן לא נמצאות בעשירייה הראשונה מבחינת התקציב השנתי שהעמידו מועדוני הכדורגל בעונת 2018/19. ושתיהן מראות שכדורגל הוא עסק שאפשר גם להצליח בו וגם לרשום רווחים עצומים.

עובדות מעניינות לקראת גמר ליגת האלופות

שתי הקבוצות שישחקו בגמר במדריד היו באופן מפתיע גם שתי הקבוצות הרווחיות בעולם הכדורגל בעונה שעברה. טוטנהאם סיימה את עונת 2017/18 ברווח נקי של 112.9 מיליון ליש"ט מתוך הכנסה כוללת של 380.7 מיליון ליש"ט, והייתה הקבוצה הרווחית בכדורגל העולמי באותה עונה. שיעור רווח נקי של 30% מההכנסה הוא נתון שלא מקובל בכדורגל התחרותי הנוכחי, שגורס שכל אירו פנוי חייב להישרף על רכש ועיבוי הסגל. ליברפול הייתה הקבוצה השנייה הכי רווחית בעולם הכדורגל ב-2017/18, עם רווח נקי של 106 מיליון ליש"ט על הכנסה של 455 מיליון ליש"ט - שיעור רווח נדיר של 23% על ההכנסה.

ולהבדיל מאייאקס, הן עדיין מספיק אטרקטיביות וחזקות כלכלית כדי למנוע ביזה של הסגל שלהן בקיץ.

2. 

סביר להניח שאופ"א לא האמינה בעת הקמת ליגת האלופות ב-1992/93 ששני עשורים אחר כך היא תחזיק את המותג המצליח ביותר בכדורגל העולמי. במונחים של כסף זה נראה כך - שמונה הקבוצות שהשתתפו בעונה הראשונה של ליגת האלופות קיבלו יחד 20.4 מיליון אירו. האלופה מארסיי זכתה לנתח של 3.4 מיליון אירו בלבד. בעונה הנוכחית תחלק אופ"א ל-32 המשתתפות ולקבוצות ששיחקו במוקדמות 2.04 מיליארד אירו. ליברפול אם תזכה בתואר תבטיח לעצמה 111 מיליון אירו מבונוסים של אופ"א. טוטנהאם יכולה לצבור 107 מיליון במקרה של זכייה, מאחר שסכום הזכייה מושפע גם מההישגים במהלך העונה.

לכסף הזה יש מחיר. הוא המנוף שמאפשר לאופ"א לקבוע חוקים שיהפכו את הליגה למועדון סגור שבו משחקות רק הקבוצות הגדולות והעשירות של היבשת. כמעט קשה לדמיין שבעונה הראשונה של ליגת האלופות שיחקו בה החל משלב הבתים שמונה קבוצות משמונה מדינות שונות: מילאן, גטבורג, פורטו, איינדהובן, מארסיי, ריינג'רס, ברוז' וצסק"א מוסקבה.

 

3. 

העפלה של שתי אנגליות לגמר ליגת האלופות ובמקביל שתי אנגליות - צ'לסי וארסנל - לגמר הליגה האירופית נותנת איזו תחושה של שליטה אנגלית ביבשת. בכל זאת, כל הקבוצות במקומות 2-5 בפרמיירליג האנגלית תפסו את ארבעת המקומות בשני הגמרים האירופיים. אבל לא כדאי לקפוץ למסקנות: חמש השנים האחרונות היו בשליטה של ריאל מדריד והספרדיות, והקיץ הנוכחי יוביל לשיפורים ותיקונים במדריד ובברצלונה. גם ב-2008 היה נדמה שאנגליה השתלטה על היבשת והכסף הגדול בסוף עושה את שלו ומנצח, אבל המסקנה הזאת התבררה מהר מאוד כלא נכונה - מאז זכתה רק נציגה אנגלית אחד באלופות (צ'לסי ב-2012) ובעשר העונות שלאחר מכן רק פעמיים הצליחו נציגות אנגליות להשתחל לגמר.

ככל שעבר הזמן התברר שהכסף האנגלי לא בהכרח קונה הצלחה, אלא מייצר מנגנון שמאפשר לקבוצות האלו לקנות סחורה בינונית וירודה ביוקר.

4. 

אם יש מפסידים לגמר הזה במדריד, עוד לפני שהחל, אלו הן ללא ספק חברות הנסיעות השונות וחברות הכרטיסים. ויש בכך נחמה לא קטנה ואפילו שמחה לאיד. מאות ישראלים רכשו חבילות במחירים מופקעים אבל לא ייצאו למדריד אחרי שהחברות השונות - חברות ספסרות במסווה של חברות נסיעות ותיירות - לא הצליחו לספק להם ברגע האמת את הכרטיס שהבטיחו למשחק. חלקם, יש לקוות, ימשיכו את ההליכים בבית המשפט.

ספורט, וכדורגל בפרט, מאפשר לגורמים מסחריים לנצל את האלמנט הרגשי. אוהדי כדורגל לא רואים בעיניים. אפשר לראות את זה במחירים שמשולמים עבור ערוצי הספורט בתשלום שאינם פרופורציונליים לשום ערוצי פרימיום אחרים, מתוך ידיעה שאוהד כדורגל ישלם כמה שיידרשו ממנו כדי לראות את הקבוצה האהודה שלו. זה נמשך גם בתעשיית הכרטיסים הנלווית שהגיע לשיא כיעורה בגמר במדריד, עם כרטיסים שנמכרו על ידי אופ"א בערך נקוב של 70 אירו, ונמכרו על ידי חברות הנסיעות ב-10,000 אירו ומעלה לכרטיס.

חלוקת כרטיסים למשחק הגמר

הבעיה היא בהגדרה החוקית. אם אדם פרטי בישראל ינסה למכור כרטיס במחיר הגבוה מהערך הנקוב שלו הוא ייחשב כעובר על החוק הפלילי של עיסוק בספסרות ("איסור ספסרות בכרטיסי מופעים") שהקנס עליו עומד על 150 אלף שקל. אבל התיקון בחוק מ-2002 שאותו יזם אז ח"כ אליעזר זנדברג משום מה אינו כולל את אלו שעושים זאת ופיתחו את התופעה לממדי שיא, ומחריג את "מי שרשאי לפי חוק רישוי עסקים, התשכ"ח 1968 למכור כרטיסים לעינוג ציבורי". כלומר, לחברות הנסיעות שמשמשות כספסריות המרכזיות יש אישור לספסר כרצונן מאחר שהן מחזיקות ברישיון ציבורי למכירת כרטיסים.

איפה הבעיה? שתי בעיות יש בעניין הזה - הראשונה, התיקון לחוק מ-2002 נעשה כדי לפתור את תופעת הספסרות במגרשים עצמם, כשאנשים הסתובבו עם כרטיס נייר ליד האצטדיון ומכרו אותו ברווח לאוהדים אחרים. ב-2002 עידן המכירות באינטרנט עוד לא היה קיים וכך התפתחה ספסרות אינטרנט נפלאה שאת תוצאותיה אנו רואים בשבוע האחרון.

השנייה, הדרך שחברות התיירות-נסיעות הללו משיגות את הכרטיסים - חלק גדול מהכרטיסים מגיעים אליהם מ"ברוקרים" בחו"ל, כך הם מכנים אותם, שזו מילה מכובסת לספסרים שיושבים בחו"ל ומלכלכים עבורם את הידיים. כשהביקוש גדול הם משדלים באמצעות פרסומים שונים גם לקוחות פרטיים שהשיגו כרטיס למשחק למכור להם אותו ברווח אדיר, כדי שהם יוכלו למכור אותו ברווח אדיר עוד יותר.

עוד כתבות

נתן חץ / צילום: איל יצהר

נתן חץ במגרש של הגדולים: בנק ג'יי.פי מורגן פועל למכירת החזקותיו בפעילות הנדל"ן המשותפת בארה"ב תמורת כ-900 מיליון דולר

עפ"י ההערכות, העסקה כוללת את חלקה של ג'יי.פי מורגן בחברת קאר, בהיקף של כ-700 מיליון דולר, וכן השקעה של כ-200 מיליון דולר נוספים, הנדרשת להתבצע לתוך החברה הנרכשת

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

האם מקור הנגיף בנחש, ולמה בני 40 צריכים לחשוש מהידבקות: שאלות ותשובות על נגיף הקורונה המסתורי והקטלני

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט ולייצר חששות גוברים מצד ממשלות ואזרחים ברחבי העולם ● נכון להבוקר הדיווחים הרשמיים בסין מדברים על 56 מקרי מוות ועל כ-2,000 אנשים מאובחנים ● "גלובס" עם שאלות ותשובות על הנגיף "המסתורי"

גדעון תדמור / צילום: תמר מצפי

ההפקה החדשה של גדעון תדמור: מונה ליו"ר איגוד החברות הציבוריות

וגם: גבי מיודובניק יחליף את רן מידן כמנכ"ל חברת נטפים

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

גנץ סירב להגיע לבית הלבן עם נתניהו וקיבל הזמנה אישית מתוקנת

בהתייעצות עם חבריו להנהגת הרשימה התגלעו חילוקי דעות, וגנץ החליט שלא לכפות את עמדתו ● "גנץ הודיע בשישי כי לא ייעתר להזמנה לבוא עם נתניהו, אבל שוכנע לדחות את ההחלטה הסופית, ובמהלך השבת קיבל הזמנה נפרדת, ולכך נענה"

דני עטר  / צילום: חיים ורסנו, יח"צ

חריגות הבנייה בביתו של יום קק"ל דני עטר יטופלו במסלול מינהלי

בפרקליטות החליטו כי יו"ר קק"ל דני עטר, בת זוגו ובנם ישלמו קנס מינהלי בגין בנייה לא חוקית שביצעו ביישוב גן-נר ● אם החריגות יטופלו, ייתכן כי הקנס לא יוטל ● בספטמבר הודיעה הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד עטר בכפוף לשימוע, אך לאחר השימוע הוחלט לעבור להליך מינהלי

הרכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

החשש מנגיף הקורונה התגלגל לת"א: ירידות של 1.5% בבורסה

המדדים ת"א 35, ת"א 90 ומדד הבנקים איבדו עד 1.5% ● מגה אור צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידי נכסים ובניין ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים נצבעו באדום בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה

מחאה של תנועת נשים MeToo   / צילום: רויטרס

בלבול, חוסר אחידות והיעדר תקדימים: גם במערב מתקשים להתמודד עם ההשתקה בחברות

סקרים שנערכו לאחרונה מראים שיעורים גבוהים של הטרדות מיניות בעבודה ברבות ממדינות האיחוד האירופי ● חלק מהעובדים חותמים על הסכמי סודיות שעשויים למנוע מהם לחשוף מקרי הטרדות מיניות

יוסי זינגר וארז בלשה / צילום: תמוז רחמן

קרן ג'נריישן רוכשת מידי עזריאלי את חברת ההתפלה GES בכ-110 מיליון שקל

GES עוסקת בטיפול, טיהור והתפלת מים ושפכים ● במסגרת העסקה נקבע כי ככל שהיא תושלם עד 31 במאי, כל רווחי GES החל מ-31 במרץ יישארו בחברה ● השלמת העסקה צפויה עד ליום 24 לאפריל 2020

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

התפשטות הווירוס המסתורי: מטופלים בישראל בודדו מחשש להידבקות

משרד הבריאות שב על אזהרתו להימנע מלהגיע לעיר ווהאן שבסין בעקבות התפרצות וירוס הקורונה. במשרד עדכנו כי כמה מטופלים שהגיעו מסין נבדקים בבתי החולים שיבא והדסה עין כרם, ואף הוכנסו לבידוד, עד להגעת תוצאות בדיקות המעבדה ● מקרה ראשון של הידבקות תועד גם באוסטרליה ● מניין המתים עומד כעת על 41

פסטיבל האביב בצל נגיף הקורונה / צילום: רויטרס

חשש מהאטה כלכלית משמעותית בסין בעקבות נגיף הקורונה: "הרע מכול עדיין לא הגיע"

כלכלת סין שגם ככה חווה האטה בצמיחתה הכלכלית נאלצת כעת להתמודד עם נגיף הקורונה ● מהן ההשלכות המיידיות על הכלכלה השנייה בגודלה בעולם וכיצד הנגיף החדש דומה לקודמו - הסארס - שתקף את מזרח אסיה בתחילת שנות האלפיים

מאיה יעקבס / צילום: אריק סולטן

מנכ"לית צלול נגד שטייניץ: "לחבר'ה האלה אין שום סנטימנטים ושום יחס לסביבה או לטובת הציבור"

עם שישה עובדים בלבד, מול חומה בצורה של טייקוני גז, הצליחה לוחמת הסביבה מאיה יעקבס להוביל כמה מהניצחונות נגד המזהמים הגדולים בישראל ● בראיון ל'ליידי גלובס' היא יוצאת נגד שטייניץ, מפרגנת לסמוטריץ' ומצהירה: "התעשייה היא עולם שוביניסטי, אבל הם לא יכולים עליי"

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

צחי נחמיאס לא עוצר: יזם הנדל"ן ששווה כבר יותר ממיליארד שקל בדרך לרכישת ישפרו תמורת 855 מיליון שקל

חברת מגה אור של נחמיאס צפויה לרכוש את הבעלות המלאה בחברת הקניונים של קבוצת אי.די.בי-דסק"ש לפי מכפיל של כ-1.06 על ההון העצמי של ישפרו ● לישפרו שבעה קניונים בערים ברחבי הארץ • עבור נכסים ובניין מדובר על חלק ממהלך אסטרטגי של יציאה מתחום הקניונים

גיל בלוטרייך / צילום: איל יצהר, גלובס

מישורים: רווח של כ-33 מיליון שקל ממימוש נכס במיאמי

כשנה לאחר שנרכש מישורים מעדכנת על מימוש מוצלח של אחד מנכסיה בארה"ב ● מדובר, לפי מישורים, בחניון מסחרי במרכז העיר (דאון טאון) מיאמי בפלורידה, אותו היא צפויה למכור תמורת כ-104 מיליון שקל

קניון ארנה ביום שמשי וחניון קניון ארנה המוצף עקב השטפון בנהריה / צילומים: ערן גילווארג, קודקוד מזג אוויר

האם הצפת הקניון בנהריה עלולה להטביע את רכישת ארנה גרופ בידי מגה אור?

ההצפה שגרמה לסגירת קניון ארנה בנהריה, במזג האוויר הסוער בראשית החודש, עלולה לסכן את עסקת מכירת השליטה בידי מגה אור

מתחם רייסדור בבני ברק / צילום: צ.ל "טיטו אדריכלים"

רייסדור תקים שני מגדלי משרדים ברחוב הלח"י בבני ברק

החברה זכתה במכרז של רמ"י לקרקע בשטח 4 דונם ברחוב ● היא תשלם עבורו 55 מיליון שקל ● ביוני 2019 רכשה החברה קרקע סמוכה עם שותפה ב-57 מיליון שקל

פרופסור אריק גולדמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

"האינטרנט יעוצב בסופו של דבר על פי החזון של הממשלות, לא על ידי חברות הטכנולוגיה"

חברות הטכנולוגיה לא יודעות איך לשפר את ההתנהלות שלהן, הרגולטורים מנסים להראות שהם קשוחים, והמאבק ביניהם דווקא פוגע בחדשנות • פרופ' אריק גולדמן, חוקר מוביל בתחום המשפט והאינטרנט, משרטט בראיון ל"גלובס" את האתגרים בתחום: "האינטרנט עלול להשתנות לרעה"

משאית של חברת ביכורי השדה / צילום: איל יצהר

ביכורי שדה חוזרת לבורסה: הסכנות וההזדמנויות בהנפקה

הניסיון של האחים שבע, בעלי ביכורי שדה, בתחום הסחר בתוצרת חקלאית עדיין לא הופך אותם למנהלים אולטימטיביים לרשת קמעונאית ארצית ● אבל אם הם יצליחו במשימה, תהיה זו בוננזה גדולה עבור המשקיעים

מודי שפריר / צילום: Tracy מחברת Paul clarke

"מחירי הדירות יעלו, השקל ימשיך להתחזק": האסטרטג של מזרחי טפחות לא רואה מיתון באופק

מודי שפריר מעריך כי הצמיחה במשק תימשך השנה, אך בקצב מעט נמוך יותר ● בבנק צופים אפשרות של הורדת ריבית פעם אחת במהלך 2020, לרמה של 0.1%, ללא השפעות משמעותיות למהלך

דוד ביטן / צלם: איל יצהר

היועמ"ש הכריע: כתב אישום נגד ח"כ דוד ביטן בגין עבירות שוחד בהיקף של כמיליון שקל

מנדלבליט שוקל להעמידו לדין את ח"כ דוד ביטן, בכפוף לשימוע, בעבירות של לקיחת שוחד מבעלי אינטרסים שונים בסך של כ-990 אלף שקל, זכות לדירות ושוחד נוסף בהיקף שאינו ידוע במדויק ● במקביל החליט היועמ"ש שלא להעמיד לדין את ביטן בשלוש פרשות נוספות בהן נחקר בעבירות דומות

צילום הספר

השואה כבסט-סלר: שלושה תרגומים חדשים לעברית

לרגל יום השואה הבינלאומי, שלושה תרגומים חדשים לעברית של רבי-מכר המספרים עליה מזווית לא יהודית