גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הודות לראלי בשוקי ההון: רבעון ראשון חזק בענף הביטוח

שש קבוצות הביטוח הגדולות בישראל רשמו ברבעון הראשון רווח כולל של 1.49 מיליארד שקל - זינוק של 767% ביחס לרבעון המקביל אשתקד ● היקף רווחי ההשקעות נטו עמד על 16 מיליארד שקל, לעומת 1.24 מיליארד שקל ברבעון המקביל ● גידול של 3.4% נרשם בפרמיות ובדמי הגמולים, שהסתכמו ברבעון הראשון בכמעט 29 מיליארד שקל

מגדל הוורד שבו יושבים משרדי הפניקס בגבעתיים / צילום: תמר מצפי
מגדל הוורד שבו יושבים משרדי הפניקס בגבעתיים / צילום: תמר מצפי

1.49 מיליארד שקל, זהו היקף הרווח הכולל שרשמו ברבעון הראשון של 2019 שש קבוצות הביטוח הגדולות, שנסחרות בבורסה לפי שווי של יותר ממיליארד שקל כל אחת. מדובר בזינוק חד של כ-767% ביחס לרווח הכולל המיוחס לבעלי המניות שנרשם ברבעון הראשון אשתקד, בדוחות הראל, הפניקס, מגדל, מנורה מבטחים, כלל ביטוח ואיי.די.איי ביטוח (המוכרת לציבור הרחב כ"ביטוח ישיר"), ושעמד אז על סך מצרפי של 172 מיליון שקל.

הרבעון הראשון ב-2019 היה טוב עבור ענף הביטוח בעיקר הודות לשוקי ההון החיוביים, שרשמו בשלושת החודשים הראשונים השנה ראלי מרשים, בשווקים בארץ ובחו"ל, שהיווה תמונת מראה לשוקי הון מגמגמים ולא ממש חיוביים, שאפיינו את הרבעון המקביל אשתקד. כלומר, לא רק שהרבעון הראשון השנה היה חזק בכל הקשור לתשואות אלא גם שהרבעון המקביל אשתקד היה רבעון לא טוב בדיוק בהיבט זה.

מדוע זה חשוב? לאורך השנים חברות הביטוח הפכו לחברות שתלויות בראש ובראשונה בתשואות בשוקי ההון. זאת מאחר שהן מנהלות עתודות בהיקפים אדירים של מיליארדי שקלים. העתודות הללו, כמו גם כספי העמיתים והמבוטחים שהן מנהלות עבור הציבור הרחב (ושבגינם הן גובות דמי ניהול), מנוהלות דרך שוקי ההון, וכשהתשואות חיוביות כך גם התוצאות.

ההשפעה של שוקי ההון מגיעה ממספר כיוונים: מרווחי השקעה בנוסטרו (מעבר להגדלה של העתודות); מהמרווח הפיננסי בתיק הישן - שנגזר מהפער בין התשואות שהחברות משיגות בפועל לבין הריבית שהן מחויבות לתת למבוטחים; מעלייה בדמי הניהול בגלל הגידול בנכסי הלקוחות; וגם מדמי הניהול המשתנים בפוליסות המשתתפות ברווחים, שנגזרים ישירות מהרווחים הריאליים.

החברה הרווחית ביותר ברבעון הראשון היא הפניקס, שהרוויחה כ-357 מיליון שקל. אחריה הראל, עם רווח של כ-340 מיליון שקל, ובמקום השלישי מגדל, שהרוויחה 331 מיליון שקל בעיצומו של הליך למציאת מנכ"ל חדש. מגדל וכלל ביטוח עבור מהפסד ברבעון הראשון אשתקד לרווח נאה השנה, כשגם מנורה מבטחים רשמה שיפור חד ברווח. לצדן, איי.די.איי ביטוח רשמה עוד רבעון רווחי במיוחד, הגם שלא ממש משופר ביחס לרבעון המקביל. במונחי תשואה להון, איי.די.איי עדיין רווחית יותר מהיתר, כשכלל ביטוח נמצאת מתחת לארבע המתחרות העיקריות שלה, כשהאחרונות הציגו תשואות של כ-21.2%-22.4%.

בסך הכל, התשואות החיוביות לא מספרות את כל הסיפור של הרבעון הראשון השנה, שבמהלכו הענף המשיך לצמוח גם במונחי נכסים מנוהלים (הבסיס לרווחים העתידיים) וגם במונחי הפרמיות בביטוח ובדמי הגמולים בפעילויות הגמל והפנסיה (שמגדילים את היקף הנכסים המנוהל וכך יוצרים בסיס לרווחים העתידיים).

לצפייה בתוצאות חברות הביטוח ברבעון הראשון לחץ כאן

אלה הם המספרים המרכזיים הנוספים של הרבעון הראשון ב-2019:

16 מיליארד שקל היה היקף רווחי ההשקעות נטו. מדובר בהכנסות לפני מס ולפני זקיפת רווחים לעתודות האדירות, שנועדו להבטיח עמידה בהתחייבויות למבוטחים ולחוסכים בעתיד הקרוב והרחוק.

ההכנסות מהשקעות רשמו ברבעון הראשון השנה זינוק אדיר של כמעט פי 13, לעומת הכנסות מהשקעות של כ-1.24 מיליארד שקל שנרשמו ברבעון הראשון אשתקד על ידי שש קבוצות הביטוח הגדולות. הגידול החד נרשם בכל אחת משש הקבוצות, הגם שההכנסות מהשקעות מהותיות הרבה יותר בחברות שעוסקות בתחומי הביטוח והחיסכון הפנסיוני, ושמנהלות מאות מיליארד שקלים כל אחת, בעיקר בכספי העמיתים והמבוטחים.

כלומר, ההכנסות מהשקעות מהותיות וצמחו בשיעורים אדירים בעיקר אצל שתי החברות בעלות תיקי הביטוח חיים הגדולים ביותר: מגדל (זינוק של כ-2,257% להכנסות של כ-5.4 מיליארד שקל) וכלל ביטוח (זינוק של 1,048% לכ-3.4 מיליארד שקל). גם בהראל, בהפניקס ובמנורה מבטחים מדובר על צמיחה משמעותית בשורה זו.

הכנסות אלה מתווספות לעוד גידול מצרפי ניכר שרשמו החברות המובילות בענף: גידול של כ-3.4% בפרמיות ובדמי הגמולים, שהסתכמו ברבעון הראשון בכמעט 29 מיליארד שקל. כלומר, על פי הרבעון הראשון השנה שש קבוצות הביטוח, ולמעשה רק חמש הגדולות בהן, נמצאות בקצב פרמיות ודמי גמולים של יותר מ-120 מיליארד שקל, עוד לפני שאנו משקללים את השפעות התשואה. כאמור, להיקף הנכסים חשיבות עליונה לרווחי החברות בהווה ובעתיד.

רווחי ההשקעות הללו קיזזו לחלוטין הגדלת עתודות שחברות הביטוח ביצעו בגלל שינוי בריבית חסרת סיכון ובגלל הערכות אקטואריות, שהקטינו את התוצאות המצרפיות של כ-1.25 מיליארד שקל לפני מס. זאת לעומת הגדלת עתודות ובהתאם הקטנה של תוצאות החברות בהיקף של כמעט 400 מיליון שקל שנרשמה ברבעון המקביל אשתקד.

1.11 טריליון שקל הוא היקף הנכסים הכולל שמנהלות שש קבוצות הביטוח הגדולות. הסכומים שמנהלות יחדיו שש קבוצות הענק נכון לסוף הרבעון האחרון גדלו בתוך שלושה חודשים בלבד בכ-57 מיליארד שקל. זאת הודות לפרמיות ולדמי הגמולים בניכוי תשלומים ללקוחות ובשקלול התשואות החיוביות, כאמור.

הקבוצה הגדולה במונחי נכסים מנוהלים היא מגדל, שנכון לסוף הרבעון הראשון השנה מנהלת נכסים בהיקף של כ-268 מיליארד שקל, שגדלו בכ-5.1% מסוף 2018. אחריה ניצבת הראל, שלראשונה חצתה את רף ה-250 מיליארד שקל, וזאת הודות לצמיחה של כ-6.5% מתחילת השנה.

אחריהן ניצבות כלל ביטוח, עם נכסים בהיקף 202 מיליארד שקל ושצמחה רק בכ-2.5% מתחילת השנה; מנורה מבטחים, עם 196 מיליארד שקל הודות לעלייה של 5.9% ביחס לסוף 2018; והפניקס - עם 191 מיליארד שקל, שגדולים בכ-7.3% מהנכסים שניהלה בתחילת השנה הנוכחית. לגבי האחרונה נזכיר כי לאחרונה נחתמה עסקה למכירתה לקרנות הזרות סנטרברידג' וגלטין פוינט.

הגאות בשוקי הון לא רק הגדילה את ההכנסות מהשקעות אלא גם את דמי הניהול שגבו החברות, בעיקר הודות לדמי הניהול המשתנים שהחברות שבו לגבות בקצב נאה וניכר. כך, עיבוד תוצאות שש קבוצות הביטוח הגדולות, ובעיקר חמש המסורתיות הגדולות - הראל, הפניקס, מגדל, מנורה מבטחים וכלל ביטוח, מלמד כי סך דמי הניהול שנגבו ברבעון הראשון השנה עמד על 2.05 מיליארד שקל. סכום זה מהווה גידול חד של כ-57% ביחס להכנסות מדמי ניהול בהיקף של כ-1.3 מיליארד שקל שנרשם ברבעון הראשון בשנת 2018.

25.6 מיליון שקל הוא היקף הפרמיות שהורווחו ברוטו על ידי שתי חברות הביטוח הדיגיטליות מאז החלו לפעול בשנה שעברה, ושעדיין לא פועלות שנה שלמה: וישור (wesure) של אמיל ויינשל וניצן צעיר הרים, וליברה (LIBRA) של אתי אלישקוב.

ברבעון הראשון השנה רשמו השתיים צמיחה נאה בפרמיות שהן גובות, הגם שהן עדיין בתחילת דרכן וכצפוי מהוות חלק לא מהותי בשוק כולו. כך, וישור רשמה ברבעון הראשון פרמיות שהורווחו ברוטו של כ-14.8 מיליון שקל, כך שמאז הקמתה ועד היום רשמה פרמיות שהורווחו ברוטו בהיקף 15.2 מיליון שקל. בנטרול הפרמיות שהועברו למבטחי המשנה בחו"ל, וישור רושמת מאז הקמתה ועד סוף מרץ 2019 פרמיות שהורווחו בשייר בהיקף של כמעט 3.5 מיליון שקל. בשורה התחתונה וישור רשמה ברבעון הראשון רווח כולל של 293 אלף שקל, וזאת לאחר שהפסידה ב-2018 כ-2.6 מיליון שקל.

ליברה רשמה ברבעון הראשון השנה פרמיות שהורווחו ברוטו בהיקף של 7.2 מיליון שקל, כשבנטרול חלקם של מבטחי המשנה מדובר על שייר של 2.3 מיליון שקל. כך, מאז החלה לפעול אשתקד ועד סוף הרבעון הראשון השנה ליברה גבתה פרמיות שהורווחו ברוטו של 10.4 מיליון שקל. ברבעון הראשון השנה ליברה הפסידה 235 אלף שקל, לאחר שב-2018 היא הפסידה כ-11.3 מיליון שקל.

נכון לסוף מרץ 2019 לליברה, שהשנה החלה לשווק גם ביטוחי דירות, הון עצמי של כ-19.3 מיליארד שקל, בעוד שלוישור הון עצמי של כ-38.9 מיליון שקל. 

התביעה הייצוגית שעלולה להעיב על קבוצות הביטוח ובתי ההשקעות

בסוף השבוע נודע כי בית המשפט המחוזי מרכז בלוד אישר ניהול תביעה ייצוגית נגד חברות הביטוח הראל, מנורה מבטחים, הכשרה ביטוח והפניקס, בגין "הוצאות ניהול השקעה", המוכרות גם כהוצאות ישירות שנגבות מהחיסכון של הלקוחות נוסף על דמי הניהול, בפוליסות החיסכון לפרט. ההחלטה האמורה נתפסת ככזו שמלמדת על סבירות גבוהה שהלגיטימיות של כל ההוצאות הישירות תיבחן בקרוב בבתי המשפט ובבתי הדין לעבודה - דבר שעלול להשפיע לרעה על כל חברות הביטוח הפועלות בתחומי החיסכון הפנסיוני וגם על כל בתי ההשקעות שפעילים בתחומי החיסכון לטווח ארוך, והגמל להשקעה שאינו פנסיוני.

לפי שעה אמנם מדובר בניהול תביעה ייצוגית "רק" בנוגע לפוליסות החיסכון לפרט, שבהן מנוהלים ככל הידוע נכסים בהיקף של כ-35-40 מיליארד שקל, ושההוצאות הישירות שנגבות בהן עומדות על רמה של 0.1%-0.2% מהן, בהכללה. אבל, הבקשה לאישור תובענה ייצוגית שאושרה בימים האחרונים לא קרתה בוואקום, כשלצדה יש עוד בקשות דומות, בנוגע להוצאות הישירות במכשירי החיסכון הפנסיוני - כלומר בביטוחי המנהלים, בפנסיה, בגמל לתגמולים וגם בקרנות ההשתלמות, שמתנהלות בבתי הדין לעבודה. מאחר שההחלטה לדון בלגיטימיות של ההוצאות הישירות בחיסכון שהתקבלה על ידי השופטת אסתר שטמר נתפסת כמקדימה להחלטה מהותית יותר, הרי שבשוק רואים את העלות הכוללת של ההוצאות הישירות שבמרכז ההליכים המשפטיים שמתנהלים (ולא רק זה שאושר בשבוע שעבר), ככזו שעלולה להסתכם במיליארדי שקלים.

כאן טמון החשש הגדול בענף הביטוח, בקרב רשות שוק ההון (שמתירה לחברה לגבות תשלום זה, ושתמכה בעמדת חברות הביטוח בבית המשפט) ובקרב המשקיעים. זאת משום שהבקשות להכרה בתביעה כייצוגית האחרות, שנוגעות לחיסכון הפנסיוני, כבר לא יעסקו בהוצאות ישירות של עשרות מיליוני שקלים לשנה, כי אם בהחזרים של מיליארדי שקלים מאחר וכיום מנוהלים בשווקים אלה נכסים בהיקף מצרפי של כ-1.2 טריליון שקל, שכל 0.1% מהם מסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל. התביעה הייצוגית דורשת החזרים למשקיעים לשבע השנים שקדמו, ולא רק לשנה אחת.

כאמור, הפיקוח מצדד בעמדת החברות והוא זה שמתיר להן לגבות הוצאות ישירות נוסף על דמי הניהול. הממונה הקודמת קראה להוצאות אלה דמי הניהול הכפולים, אך היא גם התירה את גבייתן תוך שקבעה להן תקרה של 0.25% מהנכסים בחישוב שנתי (להוציא כמה תשלומים שמוחרגים מהתקרה האמורה).

עוד היבט שמשפיע על מניות הביטוח: במידה רבה מדובר בחברות ניהול כספים שהן אופציה על השוק (כשהשוק עולה רווחיהן עולות, וההיפך כשהתשואות בשווקים שליליות), וככאלה הן מושפעות מאוד מכל עננה שמאיימת להעיב על השוק בכלל. בימים האחרונים נוספה עוד עננה שכזו, והיא הבחירות החדשות לכנסת.

כך או כך, למרות הירידות שמניות הביטוח רשמו אתמול, עדיין מדובר עבור רובן בשנה חיובית, כשלהוציא איי.די.איי ביטוח, כל יתר החברות הגדולות רשמו עליות דו ספרתיות. 

עוד כתבות

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

קונסטנט דולהרט / צילום: שלומי יוסף

בינה מלאכותית ומתיחת ענק באינסטגרם: ראיון עם האמן ההולנדי שמנהל מערכת יחסים עם הטכנולוגיה

קונסטנט דולארט מהולנד הבין שהדרך להעביר מסרים על טכנולוגיה היא באמצעות שימוש בה ● הוא יצר תמונה של אנגלה מרקל באמצעות בינה מלאכותית וכדי להבין את המניעים של חברות הטכנולוגיה הוא גייס במימון המונים והקים חברה משלו

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

ממימון מפלגות עד כלים חד פעמיים - כמה אתם שולטים בחדשות?

מתי יתפטר נתניהו מתפקידיו כשר, איפה נבחרה ראשת הממשלה הצעירה ביותר בעולם ואת מי הכי חיפשו השנה הישראלים בגוגל? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

מחווה ליגאל בשן/ צילום: שלומי פינטו

עכשיו התור לגעגוע: מופע מחווה ליגאל בשן הדגיש את חסרונו

במחווה ליגאל בשן, במלאת שנה למותו, הגוונים הרבים ביצירתו התלכדו לצבע של אהבה והדגישו את חסרונו

ד”ר איציק מזרחי/ צילום: איל יצהר

"יקר בישראל, אבל התיירים מגיעים למרות המחירים. זה פרדוקס": מנכ"ל בוקינג ישראל בראיון

ד"ר איציק מזרחי, מנכ"ל בוקינג ישראל, מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע הפכה פלטפורמת הזמנות מקומות הלינה והאירוח הבינ"ל לכל-כך פופולרית ● "מדד ההצלחה של בוקינג דומה במידה רבה לפורמט של ייעוץ עסקי שכולל ניהול תשואה וניהול תוכן כדי למקסם את העבודה"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

MG ZS EV / צילום: יחצ

הג'יפון הסיני שיעזור לכם להיגמל מבנזין

תשכחו מבדיחות על עלי אקספרס והתנשאות על מוצרים Made in China ● אם אתם גרים בגוש דן ומוכנים לאמץ טכנולוגיה חדשה - הג'יפון החשמלי של MG הוא אופציה ראויה עם פוטנציאל לשבור את מחסום השמרנות הישראלי

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

פרופסור איליאן מיחוב / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו שוכחים שלצמיחה יש גם צד שלילי"

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, מבתי הספר המובילים בעולם למנהל עסקים, גדל בבולגריה הקומוניסטית, למד בפרינסטון, הפך לקפיטליסט מושבע – ועכשיו משוכנע שהשיטה זקוקה לתיקון דחוף, והוא יכול להגיע רק מכיוון המגזר העסקי ● ראיון

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

אנליסטים: ההסכם עם סין רחוק מלהיות הישג מפואר לטראמפ

תחת הכותרת "סין תחמנה את טראמפ" כותב "וושינגטון פוסט": בהסכימה להוריד את המכסים, הסירה ארה"ב נטל כבד מעל סין תמורת הבטחות שבייג'ינג תקיים או לא תקיים בעתיד ● המחלוקות הגדולות נותרו על השולחן: הסובסידיות המסיביות שמעניקה סין לחברות ממשלתיות, והנוהג הסיני לדרוש ידע טכנולוגי מחברות זרות תמורת הזכות לפעול בסין

תיירת  / צילום: שאטרסטוק

100 הערים בהן ביקרו הכי הרבה תיירים: מי בראש הרשימה ולאיזה מקום הגיעו ירושלים ות"א?

חברת המחקר הבריטית Euromonitor International ערכה בדיקה מעמיקה בקרב 400 ערים וגיבשה את רשימת הערים שנהנו מהכי הרבה תיירות נכנסת ● הערים מאסיה שולטות ברשימה, לונדון מאבדת מעט ממעמדה ואילו ירושלים התמקמה במקום טוב באמצע

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידיאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט